flfzr atte kant RODENTOoow SSH KAPPIE en de reis met Troeteltje NEDERIOND WRIGLEY VW' h°ud* V fris en monter. Wie vertrokken in Augustus 1954? LEVENSAVOND AGENDA tiuilenland in het kort tachtigjarige Huishoudster vrijgesproken Dammen Nieuws Sneeker Damclub Veerpont gekapseisd Neem dadelijk Kruscben bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Herinneringen van een door D. ZU1DERBAAN T Loopt gesmeerd i Hjerst W van 'wade- Ingez. Mededeling. Advertentie Advertentie I.M. een tv. Advertentie ingez. Mededeling. a.s. CO* «»»"■- »ch -rotw STMOKrt 11 vroeg 12 een J t t 1 De 34-jarige tegelzetter J. H. uit Oosterbeek is in de papierfabriek van Van Gelder Zonen te Renkum door een luik van de nieuwe centrale tien meter omlaag gevallen en aan de gevolgen overleden. II. III. De première van circus Strassbur- ger te Groningen kon gisteren niet door gaan omdat het terrein aan het Dam- sterdiep zo doorweekt was dat men de tent niet omhoog kon krijgen. Het ge meentebestuur heeft nu toegestaan de tent op de Ossenmarkt te plaatsen. Conform de eis heeft de Leeuwarder rechtbank de 26-jarige huishoudster T, S. uit Bolsward vrijgesproken. Haar was ten laste gelegd, dat zij de justitie geen kennis had gegeven van het voornemen van de ex-koster van de Gereformeerde Kerk te Bolsward, om zijn ziekelijke vrouw met arsenicum van het leven te beroven. Zij had met de man een ver houding. Hij is voor dit misdrijf indertijd veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf. Zaterdag 9 October. Het Jonkers Insti tuut. Cursus: „spreken in het open baar” te IJlst. ’s Avonds 7.30 uur in „Ons Gebouw”. Een arbeider in een Noors kracht- station sloeg een spijker in de muur. Hij raakte een hoogspanningskabel waar een spanning van 10.000 volt op stond en hij overleefde het. Er volgde een ge weldige explosie en de kleren van de man stonden meteen in lichtelaaie. Hij is met ernstige brandwonden in het zie kenhuis opgenomen. Een ieder die door de politiewagens van de Franse gemeente Rouaan wordt opgepikt, omdat hjj in kennelijke staat langs de straten zwiert, zal in het ver volg voor het ritje naar het politiebu reau moeten betalen. De gemeenteraad heef+ het tarief laag gehouden: 150 fr. per rit (fl.50). In Londen wordt een grootscheepse verkoopcampagne voor Franse produc ten gehouden. In vrijwel alle warenhui zen wordt gratis wijn geschonken. Tal van Londenaars hebben geprotesteerd tegen het feit, dat hun vrouwen volko men beschonken thuiskomen als zij er een middagje gaan winkelen. c 1 V I t j zuivert U, toatfen. In Amsterdam-Noord zijn 2 leer lingen van een kleuterschool aan diph- terie overleden. Ze waren niet ingeënt tegen deze ziekte; de ouders hadden daartegen beswaar toen daarvoor de ge legenheid was opengesteld. Met loden voeten daalde de maat de loopplank af met Troelteltje achter zich aan. „Ik kan het niet...” snik te de maat. „Ik kan het niet! Wat moet ik doen? Ik doe het niet... Ik kan het niet!” De maat liep nu met Troeteltje over de kade en enige negers, die hen zagen lopen, vluchtten met zwaaiende armen. „Wat doen die raar!” dacht de Een hevige magnetische storm en de activiteit van zonnevlekken zijn er de oorzaak van, dat de radiokortegolf- verbindingen op een belangrijk deel der aarde thans ernstig zijn gestoord, zo wordt uit Londen bericht. De toestand zal waarschijnlijk zeer slecht blijven tot 9 October. Daarna zal er enige ver betering intreden, waarna de toestand tot de 20e weer slechter wordt. Vrjjdag 8 t/m Dinsdag 12 October. Ami- citia Theater Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Zij die van de zonde leven.” Voor de Haarlemse politierechter is veertig gulden boete geëist tegen de 45- jarige Haarlemmer W. van de B., door wiens schuld op 26 Augustus twee hui zen aan de Glasblazerstraat na een ont ploffing in de as werden gelegd. Tijdens afwezigheid van zijn gezin heeft de man een stoelzitting en een vloerkleed met benzine gereinigd. Na afloop hier van stak hij een sigaret op, met het ge volg, dat alles in een oogwenk in lichte laaie stond. Waarom eerst een lange lijdensweg ’n lijdensweg bergèf Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt” toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volko men natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzui verheden af, die nu het bloed verontrei nigen en oorzaak zijn van Uw Ijjden en pijn. Daarom wacht niet langer; be gin er vandaag mee. In de afgelopen maand September werd de Leeszaal door 2183 personen be zocht, van wie 104 vrouwelijke, en be droeg het aantal uitgeleende banden 6906. Programma voor Maandagavond Hoofdklasse: L, BoomL. Wijnja; H de BoerJ. Nauta; H. KrotJ. de Korte: K. Krot—P. Olij; H. Nauta—J. Wester. Eerste klasse: J. de WalB. Couperus' D. Boot—P. Jorritsma; P. WensinkJ. de Groot; A. Faber—Y. v. d. Goot; R. Wa- genaarC. Spijker. Tweede klasse: Th. Dijkstra—S. de Groot; KoenenHuitema; KroesJ. Bat- stra; M. de Vriesv. d. Sluis; P. de Jong A. Mosselaar. De polltie van Los Angeles heeft opdracht gekregen, ervoor te zorgen dat het grasperk voor het stadhuis niet als slaapplaats wcrdt gebruikt. De laatste tijd lagen er iedere Maandagmorgen zo veel dronken lieden hun roes uit te sla pen, dat de tuinlui niet met hun maai- machines aan de slag konden gaan. Duitse paraplu-fabrikanten hebben sedert mensenheugenis de beste zomer gehad. Zij hebben aan de sterk gestegen vraag naar paraplu’s niet kunnen vol doen, ofschoon zjj vijf tot achtmaal zo veel hebben geproduceerd als in normale jaren. Voornamelijk de vraag naar herenparaplu’s heeft vormen aangeno men, vaarvan men in vroeger jaren niet heeft durven dromen. Dinsdagmiddag is de veerpont van het Bronkhorsterveer in de gemeente Steen deren met een vrachtauto er op gekap seisd. De vrachtauto van de expeditie- firma Overdorp te IJmuiden werd van de Steenderense zijde overgezet naar de Brummense oever. De sterke stroom en de wind waren vermoedelijk de aanlei ding dat de kabel brak. De onbeladen vrachtauto verdween in de IJsel. De chauffeur en de veerman konden met be hulp van een roeiboot worden gered De sterke stroom sleepte de pont vier kilometer verder mee. Het vaartuig kon halverwege Zutphen worden vastgelegd Het veer is tot nadere aankondiging niet geopend. plan met betrekking tot verbetering verkeerswegen in de binnenstad. Want ook het Rijk had zich met de zaak bemoeid, evenals A.N.W.B., Frie- sche Bouwkring, Hendrick de Keyzer enz. Er kwamen deputaties van de ver schillende instanties, die ’t echter allen lang piet met elkaar eens waren. Zo kwa men er een paar heren van de regering die geen enkel bezwaar hadden tegen demping van de Wip en de Singel, wel van de Suupmarkt. Dat was dus in 1923. De eerstvolgende aantekening in de verslagen vond ik op 14 Juli 1924, toen door de heer Boeijenga een vraag aan B. en W. werd gedaan: hoe het nu met de dempingsplannen stond Het publiek vroeg er geregeld naar maar men kon er geen antwoord op geven. De voorzitter beantwoordde deze vraag enigszins in de ruimte. Er was een archi tect, de heer Smits van Monumenten zorg belast met de aesthetische verzor ging van het nieuwe stadsaspect. Men had met deze heer een paar maal gecon fereerd en plannen van hem waren bij Monumentenzorg. Meer konden B. en W er ook niet van zeggen. Wel kon men verzekeren, dat volgens deze deskundige eerst de Singel aan de beurt was om dan langzamerhand via Suupmarkt naar de Wip toe te werken. Het verloop weet men: de overkluizing kwam er en er kwamen muurtjes langs de Suupmarkt, maar de Wip is Wip ge bleven en heeft blijkbaar een taai leven Maandagavond werden de competitie wedstrijden in de verschillende klassen vervolgd In de hoofdklasse noteerden wij enkele verrassende uitslagen. Daar was allereerst de nederlaag van H. Krot tegen P. Koopmans, terwijl ook K. Krot eenzelfde lot deelachtig zou zijn gewor den, wanneer J. Wester zich niet een ze ker schijnende overwinning had laten ontgaan en zodoende met remise genoe gen moest nemen. De Korte, die het te gen de Boer in combinatiespel zocht, riskeerde een halve opsluiting van zijn lange vleugel, hetgeen naderhand niet verantwoord bleek. Hij moest zich bij een stand van /ederzijds 9 stukken ge wonnen "e en. H. Nauta won niet zonder moeite van L. Boom. In de eerste klasse won Y. v. d. Goot gemakkelijk van R Wagenaa en hij is de enige in deze klas se die nog zonder puntenverlies is. L. Cou perus, P. Wensink en C. Spijker bleken te sterk voor resp. J. de Groot, J. de Wal en P. Jorritsma. Door een puntenverde ling handhaafden A. Faber en F. Gerlofs zich in de kopgroep. In de tweede klasse geven Huitema, Kroes en Mosselaar de toon aan. 31; Geertje Berendsen, zonder, Dr Bou- maweg 19, naar Maarssen, p.a. Huize Goudestein; Dorothea H. I. de Vries, zon der, Jachthavenstraat 24, naar Nijmegen, Groesbeekseweg 351; Antje de Boer, juffrouw in de huishouding, Fred. Hen drikstraat 24, naar Appelscha, Voorst. 80; Gerard Broersma, kantoorbediende P.T.T., Willem de Zwijgerstraat 42, naar Drach ten, Schwartzenberglaan 37; Grietje J. Overzee, zonder, G. Japiksstraat .4, naar Drachten, Noorderbuurt 43; Roelof Fal- kena, zonder, Oppenhuizerweg 69, naar Utrecht, Koningsweg 119; xJan W. Stout, leraar N.O., Regenboogstraat 1, naar Driehuis, v. d. Vondellaan 26; Marinus A. Marbus, comm. ter secr., Winsemius- straat 40, naar Wageningen, Eekmolen- weg 4; Julia J. Brandsma, dienstbode, Dr Boumaweg 3, naar Blesdij ke, Markeweg 16; Eit Piersma, chauffeur, Kleinzand 22. naar Scharnegoutum 196; Rudolf N. J. Draisma, zonder, Singel 54, naar Zeist, Kroostweg 149. X gezin. Het kampioenschap voor bromfiet sen van de Nederlandse Bromfiètsbond, dat Zondag j.l. rondom Soest zou wor den verreden, heeft door kwaadwillig heid van buitenstaanders een ontijdig einde gevonden. Richtlngpijlen waren weggehaald en kopspijkers op het par cours gestrooid. Behoudens toestem ming van 't Ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt op 31 October a.s. rondom Soest het kampioenschap voor bromfietsen opnieuw verreden. VerjaQgt t- ,s goed Heel voorzichtig is uitgelekt, dat Ger rit de Stotteraar, kortgeleden veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, op nieuw een ultbraakpoging heeft ge waagd. Hij had al een tralie van zijn cel op de derde verdieping van het Huis van bewaring te Amsterdam doorge- vijld, toen hij werd betrapt. Een cipier, die kwam kijken, belette dat Gerrit de vrijheid zou kiezen. In zijn cel werden nog twee vijlen gevonden, alsmede een aan repen gescheurd laken. Gerrit de Stotteraar werd in zijn werk gestoord door het dochtertje van een ziekenbroe der van het huls van bewaring, dat hem door het raam zag leunen. Hij werd prompt naar veiliger oorden overge bracht, aldus meldt het Alg. Dagblad. De Geleense profclub Fortuna, die van alle profclubs in Nederland tot nog toe het recordaantal bezoekers in vier wedstrijden wist te boeken, nl. 60.000, heeft besloten de accomodatle van het voormalige Mauri tsstadlon uit te brei den tot 30.000 toeschouwers. Tevens heeft de profclub Fortuna de bekende vil’a Melotte aangekocht als clubhuis voor de spelers. Woensdag 13 October. Filmavond met lezing over vervoersmogelijkheden naar Canada, Australië, Amerika en Zuld-Afrlka. ’s Avonds 8 uur in zaal Hanenburg. Zie adv. demping WipSuupmarkt en ge deelte Singel tot Hooiblok. Demping Wip en Suupmarkt. Demping Wip en vernieuwing wal en bestrating Suupmarkt. Vernieuwing van wallen en be- bestrating Suupmarkt met enige verbreding van het Grootzand en verandering van de houten brug gen in bruggen van beton. Deze plannen waren ontworpen onder leiding van onze nieuwe gemeente-archi- tect de heer J. de Kok. Wederom uitvoerige debatten waaraan door bijna alle leden werd deelgenomen. Ten slotte werd het voorstel sub I (demping Wip, Suupmarkt en Singel tot Hooiblok) met 10 tegen 5 stemmen aan genomen. Maar wie nu gedacht mocht hebben dat men nu direct maar kon beginnen het plan uit te voeren, kwam van een koude kermis thuis. Er kwam groot verzet van verschillen de zijden buiten de raad; er werd zelfs een openbare vergadering gehouden dit door voorstanders in Amicitia maar het besluit tot demping werd dooi Ged. Staten niet goedgekeurd. Heemschut kwam er aan te pas en het resultaat was dat B. en W. in de vergadering van 22 October 1923 kwamen met een voorstel tot Intrekking van het besluit van 28 Februari en tot uitvoering van een nieuw Anna Paulownastraat 39, naar Canada; Antonius Altenburg, electrician, Lelie straat 9, naar Canada; Hendrik Feitsma, banketbakker, Schaepmanstraat 3, naar Canada; Jan E. J. de Vries Stadelaar, winkelbediende, woonark ligpl. Jachtha ven, naar Canada; Siebren Wiersma, timmerman, Oude Koemarkt 39, naar Canada; Uko Sikma, banketbakker, Pe perstraat 6. naar Canada; Tjitze Hettinga, zonder, Korte Vreugde 14, naar Canada; Johanna Schouwerwou, coupeuse, Win- semiusstraat 42, naar Canada; Jouke Schouwerwou, meubelmaker, Winsemius straat 42, naar Canada; Rintje Folkert- sma, schilder, 3e Woudstraat 35, naar Canada; xWillem Hortsing, kantoorbe diende, H. Sytstrastraat 23, naar Canada; xJohannes Vonk, timmerman, E. Hal- bertsmastraat 10, naar Canada; Max A. Dunlop, zonder, W. Frederikstraat 10, naar Suriname; xCornelis Brandsma, fa brieksarbeider, Potbuurt 6, naar Austra lië; Arend Veltman, fabrieksarbeider. Koopmansgracht 72, naar Australië; Ida B. Douma, hulp in de huishouding, Boei- erstraat 2, naar Zuid-Afrika; Epëus A. Toonstra, zonder, Ubbo Emmiusstraat 12. naar Zuid-Afrika;Willy T. Gorter, zonder, Napjusstraat 23, naar V.S.A.; Jan A. Rienstra, magazijnbediende, E. Halbert- smastraat 12, naar V.S.A.; Jan Bos, los werkman, Kloosterdwarsstraat 41, naar Nieuw-Zeeland; Jitske Plantinga, hulp in de huishouding, Kloosterdwarsstraat 63. naar Nieuw-Zeeland; Theodorus C. Knij pers, H. Sytstrastraat 31a, zonder, naar Nieuw-Zeeland; At je van der Werf, echtgen. van Jan de Jong, huishoudster, J. W. Frisostraat 48, naar Assen, Witter- straat 24; Lieuwe Kooistra, bedrijfsleider, Hoogend 17, naar Winsum (Baardera- deel), Kerkebuurt 138; Cornelia A. B. van Amsterdam, onderwijzeres, Leeu- warderweg 32, naar Stad Delden, Lange- straat 87; Lucia E. de Lange, zonder, Jachthavenstraat 1, naar St. Nicolaasga, Gaastweg 487; Berber de Vries, huishoud ster, Dr Boumaweg 3, naar St. Nicolaasga Schoolstraat 350; Anna E. Lagerberg, on derwijzeres, Leeuwarderweg 32, naar s-Hertogenbosch, Postelstraat 18; Anna C. de Jong, zonder, Waling Dijkstrastraat 9, naar Franeker, Academiestraat 10; Aaltje Wibbelink, zonder, Kruizefiroeder- straat 36, naar Franeker, Academiestraat 10; Antje J. Middendorp, dienstbode, Oude Koemarkt 38, naar ’s-Gravenhage, Melvenstraat 101; Elisabeth M. Spijker, hulp in de huishouding, 3e Woudstraat 29, naar ’s-Gravenhage, Hoogstraat 4; xTad- niej Buatraph, echtgen. van Kobus Troc- kenbrodt, zonder, K. Veemarktstraat 6, naar ’s-Gravenhage, Seinpostduin 15; Trijntje van Keulen, zonder, Emmastraat 1, naar Harlingen, a.b. briefadr. Nieuw- straat 26; Hendrig J. Noorman, zonder, Parallelweg 29, naar Heerenveen, Burg. Falkenaweg 66; Jan Horjus, winkelbe diende, Pr. Julianapark 17, naar Hilver sum, Dr Kuyperlaan 19; Berber Keizer, gezinsverzorgster, Kapelstraat 54, naar Nes 74 (Westdongeradeel); Annetta Groefsema, verpleeghulp, Kruizebroeder- straat 36, naar Workum; Jetske Visser, dienstbode, Kruizebroederstraat 36, naar Workum; Michiel Osinga, zonder, Lem merweg 30, naar Idzega 22; Jan Zwering, arbeider Ned. Spoorwegen, Klooster dwarsstraat 46, naar IJlst, Galamagracht 84; xJan Hoven, comm. ter secr., School straat 42, naar Emmeloord, Kampwal 22; Dominicus A. Siemonsma, zonder, Mei- doornlaan 4, naar Apeldoorn, Ugchelen Hoenderloseweg 78; Foeke S. de Wolf, zonder, Grootzand 19, naar Delft, Choor- straat 40; xJan Nawijn, vertegenw., Hop- perstraat 9, naar Deventer, Hoge Belt 18; Cecilia Nijholt, echtgen. van Z. Pachur- ka, zonder, Oppenhuizerweg 56, naar Bennekom, Nassaulaan 13; Gerardus J. C. de Jong, zonder, lepenlaan 23, naar Eind hoven, L. Napoleonplein 8; Lammigje Stok, echtgen. van F. van der Werf, zon der, le Woudstraat 37, naar Franeker, Leeuwarderweg 71; Albert F. van der Heyde, zonder, Korte Veemarktstraat 6, naar Groningen, Noorderstationsstraat 80; Pierkje M. Toonstra, zonder, le Ooster- kade 56, naar Groningen, Oostersingel 56; Tabe E. van der Lejj, zonder, Marktstraat 2, naar Groningen, Paterwoldseweg 97a; Rigtje Kroes, echtgen. van C. L. Hoek stra, zonder, naarLeeuwarden, Houtstraat Donuerdag 14 October. Film- en Zang avond in Geb. v. Chr. Bel. ’s Avonds 8 uur. Zie adv. Maandag 11 en Dinsdag 12 October. Inst. v. Arb. Ontw. Paddenstoelen tentoonstelling in het Piter Jelles Hüs. Geopend: 's avonds van 6.30— 10.30» uur. Ve^oeJdheld Er was in de vergadering van 16 Janu ari een voorstel van B. en W. ter tafel gekomen tot demping van de Wip en overkluizing van de Suupmarkt. Ik was toen nog geen lid van de raad en had dus aan de behandeling van dit voorstel geen deel gehad. Wel had ik, in de Nieuwe Sneeker Cou rant, niet alleen de wenselijkheid, maar ook de noodzakelijkheid var overklui zing, eventueel demping van de Singel in een ingezonden artikel betoogd, omdat demping of overkluizing van Suupmarkt en Wip mij voor het steeds toenemend verkeer door het centrum onvoldoende voorkwam. Ik herinner mij nog, dat ik wees op de toeneming van het goederenvervoer langs de SingelHooiblok en de onvoldoende breedte bij de hoek van de heer v. d. Pijpekamp. En werkelijk op drukke Dinsdagen was het daar een onmogelijke toestand als sleperswagens en karren elkaar tegen kwamen. Maar het voorstel werd na breedvoeri ge discussie verworpen op voorstel van de heer Dokkum, die voorstelde de ge hele kwestie nader te bezien. Dat is nu ruim dertig jaar geleden Thans is dan eindelijk de gehele Singel gedempt en wie onbevooroordeeld deze oplossing beschouwt moet m.i. tot de overtuiging komen dat deze oplossing een gelukkige is geweest. Ruim dertig jaar; de officiëlemolens maalden in die tijd wel langzaam. De tweede ronde over de dempings plannen. die ik nu zelf in de raad mee maakte, had plaats een jaar later en wel in de vergadering van 28 Febr. 1923. Er waren door B. en W. vier nieuwe plannen ingediend, waaruit de raad kon kiezen: I. De bezoekers van een Londense dancing, die een aantal polltie-agenten met hun neus over de dansvloer zagen kruipen, vernamen tot hun verbazing dat de dienaren der wet een neuspuntje zochten. Toen zjj het hadden gevonden, reden zij er zo snel zij konden mee naar het ziekenhuis waar de bijbehorende man lag. Dolgelukkig nam een chirurg het puntje in ontvangst, waarna hjj het op de neus van de eigenaar naaide. Het was er door een tegenstander tijdens een nogal heftig verschil van mening af gebeten, aldus meldt het Alg. Dagblad. maat. „Zouden ze iets vreemds zien? toe in negertaal, en hun ogen draaiden Wat zou dat kunnen zijn?” Hjj keek in het rond van angst. Een van hen eens om zich heen, maar zag niets, dat maakte zich meester van een tam-tam vreemd was. „Ze voeren zeker een dansje en begon daar onafgebroken en uit!” dacht hjj toen. „Zoiets doen negers steeds herhalend rhythme op te slaan, wel eens meer!” De anderen zongen met brullende stem- De negers vluchtten gillend tot ze in de men een lied, terwijl ze zich van angst bossen buiten de havenstad waren. „Een in allerlei bochten kronkelden. draak! Een draak!” riepen ze elkander je dat goed begrepen? Ik wil dat beest hier niet meer aan boord zien! En vlug! We vertrekken zo gauw mogelijk!” „Moet-le weg?” jammerde de maat met trillende lippen. „Ach, m’n lieve diertje ...wat willen ze ons nu toch aandoen? M’n hart breekt! Je bent toch zo lief... Hij is toch niet lastig?” „Ach man, dat beest is m. al groter dan jezelf bent!" riep Kappie. „En moet je die drakenkop zien? Je doet, wat ik zeg, en zo is het maar net!” Het drinkwater, dat de maat en de „En niet een paar emmers begrepen? Je meester op het eiland hadden ge- zorgt rraar, dat het vat vol komt!” haald, was gauw op, omdat het „Zal ik meehelpen?” vroeg de maat maar een paar emmertjes vol geweest ijverig. „Dan neem ik mijn Troeteltje waren. Het was dan ook noodzakelijk de mee! Het lieve beestje moet wat bewe- eerste de beste haven aan te doen, hoe ging hebben!” vervelend Kappie dat ook vond. „Alle- „Het beestje moet wat beweging heb- maal maar oponthoud door zo’n stel ben...” herhaalde Kappie spottend. „Wel domme klonten!” mompelde hjj boos in ja, dat ook nog! Weet jij wat jjj doen zichzelf. Toen ze met de „Kraak” aan de gaat, klont? Jij brengt dat beest weg.... kade lagen, gaf Kappie de meester op- het kan mij niet schelen waar naar toe! dracht om voor zoet water te zorgen. In ieder geval kom je alleen terug, heb „Ik bin tige lokkich, Janke, en ik fiel my wünderlik jong”. „Soa, Anne, en nou moatst my ris pre- siis fortelle, hoe’t alles gien is. Dou naemst in spoarkaertsje tredde klas nei S. en dou gongst op ’e trein en doe siet hy dêr. Of siet hy der noch net, mar moast er noch komme?” „Janke, as ik by it bigjin bigjinne sil, dan sit it sa. Doe’t Pibe stoar en ik dus widdou wie, wie ik noch jong en kreas en as myn femylje der net west hie, wie ik troud mei Tsjitse de Mol, dou witst wol, dy boer op dat lytse spultsje efter de tsjerke mar dat forhael haw ik dy al earder dien. Mar salang as ik hjir nou yn „De Aide Dei" wen je, haw ik it ge- foel, dat ik neat fan myn libben inakke haw. Alles is goed en bést, goede kost en forsoarging en sa, mar in man.... Jan ke, och, dou as êldfaem, sünder de minste bigearte nei in man en in hüshalding, dou kinst dat sa net oanfiele; ik nim dy dat nea kwea öf. Maitlids noch net iens sa slim as nou yn ’e hjerst, as alles der sa stil hinne leit, fiel ik hwat dat ik net ünder wurden bringe kin. Ik héld sa fan 'e hjerst. Pibe stoar yn ’e hjerst, op sa’n wünder-stille dei. Moatst sjen, Jan ke, dy loft, dy daeljes, dy blêdden; ik wurd der hwat mismoedich fan, dat is wier Ik kin wol güle. It rükt sa büten- doar. En der lizze sokke moaije apels en parren yn e winkels. En der wurde aller- hande kursussen jown de minske siket syn heil yn e hüs. Ik helje alles troch elkoar, Janke, mar myn moed is sa fol. Ik bin sa lokkich, Janke. Hearst dat bern dêr yn ’e wein, dy beppesizzer fan frou Kramer fan keamer 99, dat lytse jonkje? Oeloekoekoeloeloe”, seit er, sa’n jong libbentsje yn ’e hjerst”. „Mar Anne, fortel nou ris, hoe’t alles gien is, Dou naemst in spoarkaertsje nei S., retour of inkelde reis?” „Ja, ik sil it dy sizze, Janke. Ik hie Japke biloofd dêr noch in dei to kommen to iten. As it moai waer wie. Nou, en Tongersdei like it der op. De direktrise hie foar my opbelle, en it paste wol. Dat ik fuort. Fuort mei it gefoel: der bart hjoed hwat. Ik wie sa fleurich en ik hie myn paraplu net meinommen. Ik kocht hinne en werom S., dat docht men as men op len dei hinne en werom wol, Janke. Der stie in man foar my, dy moast ek hinne en werom S. hawwe”. „Hy wennet hjir dus yn ’e stêd, Anne?” „Ja, Janke, mar hy komt fan büten wie destiids boer en libbet nou stil; hy hat it goed, dat koe ik allegearre sa wol sjen. Hoe’t it kaem wit ik net, wy kamen by inoar to sitten, en hy holp my by it ynstappen, as in ridder, Janke, in echte ridder. Hy sette myn tas foarsichtich yn it net, hwant ik hie hwat aeijen foar Japke-en-dy meinommen: tslen aeijen fan fyftjin sinten it stik, oars waerd it my to djür. It giet altyd mar troch, it libben is djür en de reis hinne en werom moast ek bitelle. En doe sieten wy sa”. „Hoe sieten jim: dou by it gleske of hy?” „Né, allebeide, foarinoar oer sieten wy. It kin hjerstmis sa reine, dan fait it sa- mar üt ’e loft; deis is dat sa moai net as jouns, fanseis. Jouns is It dan sa rüzich en dan kin men sa noflik thüs sitte: dan is it thüs sa feilich, nou Janke? Wy hiene it oer it waer en hy sei: „It is hjerst”, en ik sei: „Ja, it is hjerst”. En doe sei hy: „Wy geane de kêlde tiid tomjitte strak is it winter, dat duorret sa lang net mear de boeren helje it fé al yn”. En ik sei: „Noch in pear moanne dan is ’t winter”. Doe sei hy: „Kalde tiid. Ik bin widner, myn wiif is dea, al jierren”. Ik sei: „En ik bin widdou, myn man is dea, al jier- ren”. „Nou moatst troch fortelle, Anne, hwerom bist stil? Ik bigryp it alhielendal. Jim woene noch eat fan jim libben meitsje, en togearre de winter tomjitte, de winter fan jim libben siz ik dat net moai, Anne?” „Oeloekoekoeloeloe”, sei de beppesiz zer fan frou Kramer fan keamer 99. „Ja, Janke, en doe ynienen skynde de sinne. Op it stikje bou oan ’e spoardyk stiene jirpelplanten dy rotten. Der stie ek boerekoal en daeljes”. „En hwat sei hy dóé, Anne? Hóé frege hy it? Kinst it my wol fortelle, ju, ik hald it wol stil, hear”. „Hy sei: „Ja, dan bliuwt men der oer, nou? Men is allinnich. Mar it gemis slyt mei de jierren, is ’t net sa? Men went ta alles. Wy moatte mar moedich de kjeld tomjitte”. „Wy togearre?” frege ik doe. „Né né”, sei or. Moatst net sa suchtsjé, Janke, hiest it oars forwachte, ju? Hy foun my, tink ik, to jong en to jeugdich foar him. Ik bin sa lokkich, Janke. Ik kin noch eat fan myn libben meitsje, sjochste. Hy sei it net, mar hy seach bettere kan sen foar my en ik bin sa fol moed. Hy wie my ek to aid, wier. Der komt wol wer ris in oarenien, Janke, en as dy my dan wer freget siz ik fuortendaliks fan: ja”. „Oeloekoekoeloeloe”, sei de beppesizzer fan frou Kramer fan keamer 99. Hylkje Going a. Hendrikus J. Brinkhof, zonder, Stati onsstraat la, naar Arnhem, IJsellaan 461; xFranciscus van der Werf, verz.agent, Looxmastraat 26, naar Castricum, H. Scr.iytstraat 4; Kobus Trockenbrodt, schrijver Mar., K. Veemarktstraat 6 naar ’s-Gravenhage, 2e Schuytstr. 99; Jikke Weima, echtgen. van P. Klompmaker, zonder, Westersingel 63, naar Oudehaske, Jousterweg; Dirkje van der Horst, wed. van P. v. d. Woude, zonder, Kleinzand 58. naar Heerenveen, Thialfweg 12; xCor nelis A. A. M. Galesloot, ambt, a. h. dep. van tin., Dr Boumaweg 15, naar ’s-Bosch, Frederik Hendriklaan 116; xDouwe Vis ser, drukker, Ged. Neltjeshaven 4, naar Leeuwarden, Klokstraat 12; Anne de Weerd, zonder, Korte Vreugde 8, naar Leeuwarden, Demumerstraat 15; Frederi ka J. Weijenberg, zonder, Schoolstraat 25, naar Leeuwarden, Lijsterstraat 20; Aafke Brinksma, echtgen. van C. Hoekstra, zon der, Leeuwarderkade 1, naar Sijbranda- buren 80; xSjoukje R. K. van den Ak ker, echtgen. van K. Huisman, zonder, Kloosterstraat 8, naar Drachten, Oude- weg; Pieter C. de Leeuw van Weenen, zonder, Hopperstraat 3, naar Velsen, Gro te Hout of Koningsweg 37; Jan P. W. Re- verda, machine-bankwerker, Winsemius- straat 16, naar Vlaardingen, Brederoweg 61; xJelle W. Zijlstra, monteur, Markt straat 16. naar Scharnegoutum 274; Cor nelia van Sluis, 1.1. verkoopster, Singel 40, naar Zaandam, Westzijde 152; Trientje Veenstra, wed. van Jan Blok, zonder, Korte Pijpsteeg 1, naar Canada; xHinne Blok, timmerman, Korte Pijpsteeg 1, naar Canada; Anna Wiebenga, zonder, Een Deense treiler heeft op onge veer tien km afstand van Esjberg het Hjk van een Frangaise aangetroffen in het schuitje van een zeer grote luchtbal lon, welke eer middellijn van vijftien meter had. De Frangaise is de 44-jarige mevr. Amante Weber uit Parijs, die vol gens de politie door verdrinking om het leven is gekomen. De mand was onder vyater en er bevond zich vrijwel geen gas meer ’n de ballon. Mevr. Weber had reeds 200 ballonvluchten vervuld. I A/”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6