Daar Collecte van de Vrouwelijke Hulpverlening BUITENLANDS OVERZICHT VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 NIEUWSBLAD” DERDE BLAD „SNEEKER til *m de kneep. Resultaat van Londense Conferentie A VAN DER PLAATS bolsward N. C. V. B. Jeugddammen Sneker Damclub Motor- en Autoclub J. C. Visser VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN Opbrengst collecte Benoemd Koffer met rijke inhoud achtergelaten Aanbesteding Caltex benzine en smeerolie i 7 Sneek Ingez. Mededeling. Advertentie Advertentie LM. October voor A_dv^. ceutiu l.M —eft Advertentie LM. 3 dubbel gestikt kleurecht Verdrijf met IJLST, van 30 September tot en met 7 October. Geboren: Tetje d. v. Jan Stienstra en Veintje Herrema. Overleden: Sijtze Leenstra, 72 jr., wedn. van Sibbeltje Groenveld; Jil- douw Visser, 9 mnd. van ongeveer 25.000 dollars, alsmede zil veren sieraden en een groot aantal nieu we Canadese postzegels. De hotelhouder vond ook een aantal op verschillende namen gestelde brieven, de meest voor komende naam was Doornbos. Maandag pas kwam de Utrechtse politie het geval ter ore, want de hotelhouder had nog geen aangifte gedaan. Hij wachtte nog steeds op de terugkeer van de onbe kende klant. De Utrechtse politie is ruim een jaar na het achterlaten van de ge heimzinnige koffer, een onderzoek begon nen naar de persoon, die de koffer in bewaring heeft gegeven. Er is, zover be kend, nooit aangifte van vermissing van een dergelijke koffer of van de inhoud gedaan. Beva-werkkleding is zó royaal uit de stof gesneden, dat van knellen of spannen nimmer sprake kan zijn. Op de plaatsen, die gemakkelijk kunnen inscheuren, zijn de naden drie-dubbel gestikt. De stoffen zjjn op de nieuwste Amerikaanse test-machines gecontroleerd op slijtvastheid. Bij alle Beva- werkkleding een garantiebewijs. HEEG. De Reclasseringscol! hier ƒ28.21 opgebracht. Een onbekende, die te Utrecht de na- jaarsbeurs 1953, thans ruim een jaar ge leden, bezocht, heeft in hotel Thalia op het Utrechtse Stationsplein een kleine lederen koffer aan de kellner in bewa ring gegeven. De Nederlands sprekende bezoeker zou de koffer nog dezelfde dag komen halen, doch hij heeft dat tot he den niet gedaan. Nadat de koffer onge veer een maand was bewaard, heeft de hotelhouder hem opengemaakt. Hij vond er toen een waarde van vele tiendui zenden guldens in. Behalve een aantal i dollars werden papieren aangetroffen tot een vja^rde Fa in de Europese parlementen aanwezig zijn, kan er toch nog van alles gebeuren. Men moet nl. bedacht zijn op een Rus sische tegenzet. De omstandigheden schreeuwen daar als ’t ware om. Temeer omdat bijna tegelijkertijd met de over eenkomst van Londen, een oplossing van de Triëstkwestie publiek werd. Hoewel ze in Zuid-Slavië koel in Italië dat het grootste deel van de buit krijgt daar entegen enthousiast werd ontvangen is daarmee ook weer een geschilpunt uit de weg geruimd, dat moeilijkheden voor de Westelijke defensie opleverde. Reeds tijdens de Londense conferentie had Moskou een tegenzet gedaan door in de algemene vergadering der Verenigde Na ties nieuwe voorstellen te doen inzake de algemene ontwapening. Deze zijn geba seerd op een procentueel gelijke vermin dering van de bewapening van alle lan den, waartegen de Westelijke landen steeds bezwaar hebben gemaakt omdat Rusland dan op velerlei gebied toch nog het sterkst zou blijven. Het controle systeem dat de Russen nu zeggen te wil- Jen, schijnt ook niet aanvaardbaar voor het Westen, omdat de Russen er tegelij kertijd het beginsel bij ter sprake bren gen van de niet-inmenging in de souve- reine rechten van een staat. In het Wes ten achtte men deze Russische voorstel len nog wel een nader onderzoek waard, maar men zocht er toch direct ook de be doeling der Russen achter, om, als de Londense conferentie tot overeenstem ming kwam over de Duitse herbewape ning, bepaalde groepen in de Franse na tionale vergadering er toe te brengen, tegen te stemmen, nu Moskou een alge mene ontwapening in het vooruitzicht stelde. Maar de Russische reactie op de Londense conferentie zal daarbij wel niet blijven. Radio Moskou is uiterst fel in haar veroordeling van de Londense be sluiten en wijst opnieuw op het gevaar van een Duitse herbewapening, welke als ze eenmaal is tot stand gekomen, niet meer te controleren zou zijn. Poogt Mos kou daardoor enerzijds de Fransen te be ïnvloeden, anderzijds tracht het dat de Duitsers te doen, door deze voor te hou den dat de W.-Duitse herbewapening voor goed een eind zal maken aan de kans dat het Duitse rijk weer herenigd OOSTERLITTENS. Door kerkvoog den en notabelen der Ned. Herv. Gem. alhier is besloten aan pachters der landerijen ƒ3 per pdm. vergoeding toe te staan voor de schade door de aan houdende droogte geleden. wordt. Dr Adenauer heeft de vrees die in het Westen nog omtrent de herbewa pening van W.-Duitsland mocht bestaan, trachten weg te nemen door te Londen de verklaring af te leggen dat het her stel van een W.-Duits leger nimmer zou mogen leiden tot een Duits streven naar een gewelddadige hereniging van Duits land. In W.-Duitsland zelve gaan er stem men op die, nu in principe tot de W.- Duitse herbewapening is besloten, direct met Moskou willen praten over de her eniging van West- en Oost-Duitsland. Zij menen dat Moskou daartoe misschien thans bereid zou zijn. Maar een dergelijk gesprek zou waarschijnlijk alleen een Russisch voorstel tot neutralisatie van een herenigd Duitsland opleveren, waar in zoals bekend dr Adenauer en zijn partij en de regeringen der West-Euro- pese landen een groot gevaar zien. Maar men kan er welhaast zeker van zijn dat de Russen in de nabije toekomst met be paalde voorstellen zullen trachten de re sultaten van de conferentie van Londen te torpederen, vóór deze nog in kannen en kruiken zijn. Het antwoórd van het Westen kan slechts zijn te trachten de Londense besluiten zo snel mogelijk uit te voeren, opdat een werkelijk afdoend W.-Europees defensie-systeem tot stand komt. Dat natuurlijk ook weer niet het laatste woord mag zijn. Een militair ap paraat is het uiterste middel waarvan de politiek zich bedient om haar doeleinden te verwezenlijken. Het is te hopen dat uit de beginselbesluiten tot militaire sa menwerking welke thans te Londen zjjn gevallen, een politieke samenwerking zal voortvloeien welke van W.-Europa een zo krachtige eenheid zal maken, dat de Russen haar ongereptheid zullen respec teren. HEEG. Tot onderwijzer aan de Geref. school te Wolvega is benoemd de heer S. Hogeboom, thans onderwijzer aan de Geref. school alhier. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 30 Sept.7 October. Geboren: Wijtze z. v. Jan Walstra Ofschoon alles bij elkaar genomen er wèl voortekenen voor een gunstige ont- gloednieuwe Canadese ianest van de overeenkomst van Londen i IJLST. Uitslag van de Dinsdagmor gen ten Gemeentehuize gehouden aan besteding van het maken van pl.m. 1200 m. riolering met een bemalingsinrich- ting en het aanleggen van ongeveer 235 m2 straat, alles ten behoeve van de Ge meente Ijlst: Fa. J. Rombout en Zn., Franeker 116.500; Fa. H. Broersma, Harlingen 115.700; N.V, Noord-Ned. Wegenbouw Mrj., Harlingen ƒ115.500; J. J. Boltje en Zoon, Heerenveen 115.359; Fa. G. W. Boltje en Zonen, Heerenveen ƒ114.000; Fa. A. J. Waterlander, Heerenveen 113.345; Fa. Gebr. Elzinga, Arum 112.590; A. van Meekeren, Leeuwarden ƒ112.500; H. van Meekeren, Ooster- hoogebrug 111.980; N.V. A. Ooms en Zn., Sneek ƒ109.700; C. Nagelhout en J. Kerkstra, Woudsend-Sneek ƒ108.250; J. W. de Jong en G. H. de Boer, Sneek- Workum 107.300; G. Visser, IJlst ƒ105.980; Gebr. H. en R. de Boer, Hin- delopen 91.750. Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund. een bedrag van de opbrengst, van de col lecte te moeten besteden voor aanschaf fing van materiaal voor de arbeid van de bewoners van Noordbergum, die voor het gehele welzijn van deze patiënten van het grootste belang is. 2j. Huishoudelijke voorlichting. De be doeling van dit collectepunt is om het platteland en in de stad door middel van een serie lantaarnplaatjes voorlichting te geven over allerlei zaken welke in ver band staan met verloving, huwelijk en gezinsvorming. Daarvoor is een projectie- apparaat nodig. De plaatjes zullen kun nen worden vertoond aan vrouwen-groe- pen van alle levensbeschouwingen, er komt geen geschreven tekst, de spreek sters (van alle richtingen zullen enkele vrijwilligsters worden opgeleid) kunnen naar behoefte de tekst zelf maken. Voor* dit experiment bestaat bij vele vrouwen organisaties grote belangstelling; zelfs landelijk toont men hiervoor veel inte resse. 3. Vacantie voor vermoeide huisvrou wen. Over dit punt heerst vaak nog wat misverstand. Toch is het alleszins ver antwoord voor deze uitzending geld uit te geven. Een enkel voorbeeld kan dit duidelijk maken: In een van de groepen was een jonge vrouw. Zij had één doch tertje, dat altijd op een plank moest lig- gen en waarschijnlijk nooit beter, ja, mis schien niet eens zo heel oud zou worden Haar man ging zó gebukt onder deze be proeving, dat zij al haar geestkracht no dig had om haar man staande te houden Toen haar de kans werd geboden om een week vacantie te houden, wilde zij eerst niet gaan. Maar zelfs haar dochtertje vond, dat moeder het wél moest doen En zo kwam ze een week naar „De Ber kenhof”. Geestelijk gesterkt en met nieu we moed ging ze daarna naar huis terug. Eén van de vele voorbeelden. Is dit luxe voor zo’n zwaar beproefde vrouw? Neen immers! En zo komen er vele, zwaar be laste, vrouwen naar „De Berkenhof”. Dank zij Uw bijdrage! Door Friesland Voor Friesland waar zij lange tijd op kunnen teren? Voorts is daar de Stichting Werkge meenschap voor Blinden. Deze stichting stelt zich ten doel de blinden in Friesland te helpen zoveel mogelijk in eigen onder houd te voorzien. De V.H.V. helpt mee dit tot stand te brengen. In Noordbergum wordt een provinciaal tehuis gesticht voor geestelijk minder- valide bejaarden. Voor velen van hen is het mogelijk nog passende arbeid te ver richten. De V.H.V. wil een deel van de collecte besteden voor aanschaffing van materiaal voor de arbeid van de bewo ners van dit tehuis in Noordbergum. Deze arbeid is voor het welzijn van deze patiënten van het grootste belang. Alle andere doeleinden, waarvoor wordt gecollecteerd, zijn stuk voor stuk ook zeer belangrijk en na het boven staande zal het wel niet meer nodig zijn onze collecte warm bij U aan te bevelen. Daarom geeft met milde hand, als U de bussen van de V.H.V. aangeboden worden. Men schrijft ons: De Propaganda-Com- missie van de Sneeker Damclub die zich tevens belast met het jeugddammen, dat reeds grote bekendheid heeft gekregen organiseert ook dit jaar weer een jeugd- Wat de kansen van de nieuwe over eenkomst in het Franse parlement be treft, we hebben in ons vorig overzicht al gezegd, dit die wel tot ’t laatste moment onzeker zouden blijven. Op ’t ogenblik dat we dit schrijven lijken ze niet ongun stig, maar eerst moeten de overeenkom sten volledig uitgewerkt zijn, voor de Franse partijen definitief over haar hou ding zullen beslissen. Ook daar zal bo vendien een rol spelen hoe de Saarland- kwestie wordt opgelost. Overigens keerde Mendès France niet met lege handen naar huis, hij heeft te Londen het uiterste uit de situatie gehaald wat er in zat. Het belangrijkste punt, waarop hij zijn zin niet kreeg was inzake de wapenfabri- cage waarvoor hij een vergunningenstel sel wilde invoeren, dat Frankrijk op het Europese vasteland practisch een mono polie ten deze zou hebben verschaft. Dat hebben de partners niet geslikt, maar de Franse premier mag tevreden zijn met de vrijwillige toezeggingen van W.-Duits land en de Benelux dat deze landen geen A, B en C wapens- zullen produceren Mendès France kreeg echter niet alleen de toezegging van Engeland, dat het ge durende deze eeuw vier divisies op het vasteland van Europa zou houden, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles verklaarde dat Amerika als de overeenkomst in werking treedt de belofte zal herhalen dat het ook troepen in Europa zal handhaven. Dat zijn een paar sterke winstpunten voor de Fransen "en niet alleen voor hen, maar ook voor de andere partners en in ’t bijzonder voor Nederland, dat, nu W.-Duitsland bewa pend wordt en Engeland een groter troe penmacht op het vasteland krijgt, waar van misschien zelfs een deel in ons land gelegerd zal worden, in tijd van oorlog weer verdedigbaar wordt, niet gedeelte lijk, maar geheel. Bovendien brengt de sterkere binding van Engeland aan het Europese vasteland mede, dat misschien nu ook Noorwegen en Denemarken be reid zullen worden gevonden tot een ste viger band dan tot nu toe het geval was. Voegt men daar nog bij dat de nieuwe overeenkomst in veel mindere mate dan de ED.G. afstand van souve- reine rechten van de partners vraagt dan zou men zeggen dat Mendès France tevreden kan zijn. Hij heeft dan ook be sloten bij de behandeling van de over eenkomst in de Franse nationale ver gadering de vertrouwenskwestie te stel len, dus zijn ministerieel leven te ver binden aan het lot van de resultaten der Londense conferentie in het Franse parlement. En dat zal voor een deel der vooruitstrevende groepen misschien mede een stimulans zijn om de voorstellen te aanvaarden, omdat zij Mendès France niet willen missen, daar zij in hem de man zien die ook in de binnenlandse verhoudinger van Frankrijk orde kan scheppen zowel op economisch en sociaal gebied als in de bedenkelijk corruptieve toestand die pas weer aan het licht trad in een spionnagezaak. Onder dit motto zullen U in de week van 1117 October de collectebussen aan geboden worden door de Vrouwelijke Hulpverlening. Eens per jaar gaan in onze provincie de vrouwen op pad om geld in te zamelen. Zo wordt het moge lijk verschillende mooie doeleinden in Friesland te verwezenlijken. Dit jaar staat er onder meer op het programma een boottocht van een week voor chronische patiënten. Kunt U zich voorstellen wat het betekent voor hen, die altijd aan hun bed gekluisterd zijn en niets anders zien dan de vier muren van hun kamer, om een hele week te trek ken en nieuwe indrukken op te doen. Namens de V.H.V. Sneek: G. RASTERHOFFTinga, voorz.st». B. LOKKERBOL—Slütter. secr.esse en Antje Postma; Klaas z. v. Abe de Boer en Tietje van der Laan; Pieter z. v. Pieter van Borssum Waalkes en Sibbeltje Leistra; Dieuwke d. v. Sijtze Huitinga en Elisabeth Walon; Maria Christina Adriana d. V. Leendert van Rossen en Christina Adriana Maria van der Meulen. Gehuwd: Popke Steegenga, 24 jr. en Sjoukje Homma, 23 jr.; Gerrit van Lente, 23 jr. en Mietje Maria Catha rina van der Horst, 20 jr. Overleden: Jan Fennema, 43 jr., echtgen. van Johanna Bezaan; Wiet- sche Terpstra, 8 jr. IJLST. De afdeling IJlst van de Ned. Chr. Vrouwen Bond heeft haar winter- campagne aangevangen door als spreek ster te laten optreden Mevr. Elgersma Veenekamp van Franeker over het onderwerp: Frederik van Hallem. De spreekster werd met grote aandacht be luisterd. Aan de overeenkomst betreffende de Duitse herbewapening en het herstel der Duitse souvereiniteit welke in beginsel te Londen is gesloten, zitten zoveel kanten, dat we ze moeilijk in één overzicht kun nen behandelen. Daarom is het beter hier thans maar op enkele punten te wijzen, andere zullen kunnen worden behandeld als ze bij de toepassing in de praktijk aan de orde komen. Bovendien moeten drie commissies deze overeenkomst-in begin sel nog uitwerken en tenslotte moeten de parlementen der betrokken landen nl. Engeland, Frankrijk, de Benelux, W.- Duitsland en Italië er hun goedkeuring aan hechten. Het was wel is waar daar te Londen een negenmogendhedenconfe rentie, maar de herbewapening van W.-Duitsland geschiedt in het kader van de Westelijke Unie (pact van Brussel) waarvan alleen de bovengenoemde 7 lan den lid worden. De Ver. Staten en Canada, die ook ter conferentie waren, hebben niet direct met deze zaak te maken. Wel is de directe medewerking der Ver. Sta ten nodig voor het herstel der W.-Duitse souvereiniteit, deze overeenkomst moet worden getroffen door de Westelijke grote Drie, d. w. z. Amerika, Engeland en Frankrijk enerzijds, die de bezettende mogendheden zijn en W.-Duitsland. In ons vorig overzicht hebben wij reeds iets meegedeeld over de kansen welke een eventuele overeenkomst van Londen in de parlementen der betrokken 7 landen zou hebben. We hebben geen reden daar aan veel toe te voegen. In het Britse parlement zal de toezegging van Enge land, dat het tot het einde van deze eeuw vier divisies op het vasteland van Europa zal handhaven welke toezeg ging de conferentie waarschijnlijk voor mislukking behoed heeft bij een dee.' der conservatieven verzet wekken, maar daar staat tegenover dat de regering Churchill nu verzekerd is van de steun van het grootste deel der Labourleden, die voor de herbewapening van W.- Duitsland zijn. In het Duitse parlement kan dr ’Adenauer ook rekenen op een meerderheid, hoewel de bondskanselier toen de conferentie dreigde te mislukken op de Franse eisen inzake de fabricage van de grote vernietigingswapens, vrij willig de toezegging deed dat W.-Duits land geen A, B en C wapens (d. w. z. atomische, bacteriologische en chemische wapenen) zou gaan maken. We] is waar wordt deze pil voor W.-Duitsland verguld omdat ook de Benelux vrijwillig deze verplichting op zich nam, maar er zullen in het W.-Duitse parlement toch lieden zijn die deze aanvaarding als een min of meer vernederende voorwaarde voor W.- Duitsland zien, temeer waar Frankrijk zijn vrijheid in deze behoudt. Maar an derzijds bracht Adenauer het herstel van 'de W.-Duitse souvereiniteit mee naar huis en wij zijn overtuigd dat de kanse lier daardoor en door het feit dat W.- Duitsland tegelijk met zijn toetreding to' de Westelijke Unie ook lid van de Natc wordt en 500.000 man troepen op de been mag brengen, een meerderheid aan zijn zijde zal vinden, ook al is de Saarland- kwestie nog niet opgelost. competitie. Deze wordt gespeeld in de Bolwerkschool op Woensdagavond van 6.30 tot 7.30 uur, duurt van half October tot begin Maart en elke jongen van 8 t.e.m. 15 jaar kan er aan deelnemen. Dit jaar wordt er, voorafgaande aan de com petitie, een wedstrijd gespeeld om het persoonlijk kampioenschap van Sneek (zie advertentie). Dat het jeugddammen steeds meer op de voorgrond treedt blijkt wel hieruit dat de agenda voor de jaarvergadering van de P.F.D.B., welke 9 October in Leeuwarden wordt gehouden, een voor stel bevat tot het instellen van een jeugdclubcompetitie voor geheel Fries land. En daarbij mag Sneek, gezien het pionierswerk dat hier inzake het jeugd dammen is verricht, zeker niet ontbre ken Dus jeugddammers zet je schrap en het beste beentje voor. SNEEK. Bij de verkiezing van acht gemachtigden in het kiescollege der lied. Herv. Gem. alhier is zeer druk gestemd. Zes aftredende vrijzinnige candidaten werden herkozen, gekozen nog 2 vrijzinnigen, nl. de h.h. H. Koopmans, stadstuinier en J. Dijkstra, onderwijzer. De meerderheid over de rechtzinnige candidaten was onge veer 20 st. WYMBRITSERADEEL, van 30 Sep tember tot en met 7 October. Geboren: Hendrik z. v. Jan Tra- vaille en Sjoerdtje Zeilstra te Ach- lum (geboren te Oosthem); Haebeltje d. v. Tjitze Gerben de Jong en Lipkje v. d. Schuit te Heeg; Renske Neeltje d. v. Frederik Ozinga en Neeltje Tol- sma te Hommerts; Aaltje d. v. Jacobus Wittermans en Berber Visser te Hom merts; Wilhelmina d. v. Ate Heijma en Esther Johanna Tusch te IJsbrech- tum; Trijntje d. v. Geert Atsma en Jeltje v. d. Leij te Uitwellingerga^ Siek z. v. Anne Attema en Antje Couperus te Gaastmeer; Siebrigje d. v. TEbe de Jong en Grietje Rienstra te Folsgare; Wiebe z. v. Hendrik Meindert Heerdt en Elske van Brug te Medemblik (geboren te Heeg) Jantje d. v. Jan Wittermans en Mettje de Boer te Woudsend. Gehuwd: Andries Koster met Jifke Swart, beiden te Heeg. Overleden: Tjerk Huitema, 72 jr., echtgen. van IJbeltje Brattinga te Westhem (overleden te Workum); Aaltje Boersma, 86 jr., wed. van P. v d Burg te Scharnegoutum; Frouwkjen IJpma, 35 jr., echtgen. van Jacob de Jong te Scharnegoutum; Michiel de Vries, 88 jr., wedn. van IJke Schaap te Westhem; Wijtze Wiersma, 6 jr. te Abbega, De oriënteringsrit die Maandagavond te Woudsend werd gehouden, en georgani seerd was door de Motor- en Autoclub J. C. Visser, heeft in genoemd dorp een gezellige drukte teweeg gebracht Niet minder dan 50 deelnemers verdeeld in twee klassen Junioren en Senioren hadden zich laten inschrijven. De mede werking liet niets te wensen over, vooral van de rijkspolitie hebben de organisato ren veel steun ondervonden. De start van het pl.m. 55 km. lange traject was bij het hotel „De Watersport” en uitgezet door de heer en mevr. W. Koopmans, wonende aldaar. Er piocht met een ge middelde snelheid van 36 km per uur ge reden worden. Het parcours liep van daar door enige straten van Woudsend in de richting Ypecolsga, Trophorne, Harich Balk, Wyckel, Sondel, terug naar Wyckel, Balk naar Kippenburg, West Harich, nogmaals Kippenburg, Oudega (H.O.N.), Nijega, Elahuizen, Trophorne, Ypecolsga, Woudsend met als finish ho tel „De Watersport”. Voor de meeste deelnemers bleek het een moeilijke op gave en geen wonder dat er zeer vee) strafpunten werden geboekt en het laat werd voor de commissie de uitslag be kend kon maken. Het was bijna midder nacht, toen de voorzitter van de sport- commissie de prijzen uitreikte. De uitslag luidde als volgt: Klasse motoren Senioren: le prijs J Vollema, Leeuwarden, 81 strafpunten; 2e prijs B. de Vries, Leeuwarden, 93 straf punten. Klasse auto’s Senioren: le prijs N Joustra, Sneek, 167 strafpunten; 2e prijs Sevensma, Workum, 173 strafpunten. Klasse motoren Junioren: le prijs L Cnossen, Burgwerd, 243 strafpunten; 2e prijs W. van Bavel, Sneek, 244 strafpun ten. Klasse auto’s Junioren: le prijs A Franckena, Heeg, 199 strafpunten; 2e pr K. Wielinga, St. Nicolaasga, 220 strafp. De eerstvolgende oriënteringsrit, die weer te Sneek zal worden gehouden, vindt plaats op Maandagavond 18 Octo ber a.s. met als startplaats hotel Hanen burg. SNEEK. In café Onder de Linden alhier heeft notaris Poelstra van Heeg finaal verkocht vier bijna nieuwe herenhuizen aan de Stationsstraat al hier in huur bij de h.h. S. Jaarsma, G. Wilhelmy, P. Ypes, D. Schotanus en G. Nieveen. Alle percelen werden toegewezen aan mr J. C. Kakebeeke te Twello voor de totaalsom van 23651. SNEEK. Op de Woensdag alhier vanwege de afd. Sneek van de Fries- sche Mij van Landbouw gehouden keuring van stierkalveren, ramlamme- ren enz. werden de volgende prijzen toegekend: Stierkalveren: Jan van A. B. de Jong, Uitwellingerga en Sybren van B. Wiersma, Nijland, beide eerste prijzen; Roode Kees van A. B. de Jong, Uitwellingerga en een stierkalf van J. Leenstra, Loënga, tweede prij zen. Ter opluistering was aanwezig een enterstier van W. Heeg te Offin- gawier, die 2.50 ontving. Bij de ram- lammeren werd de eerste prijs toe gekend aan net tweetal van R. T. Ab- ma, Folsgare; de tweede aan het twee tal van J. Kingma, Rien. Hilarides, Oosthem kreeg een eervolle vermel ding. Het is ons mogelijk een zonnestraaltje te brengen in het leven onzer minder be deelde medemensen. Geeft dus met milde hand wanneer U straks de collectebus wordt voorgehouden. Ook dit jaar im mers organiseert de Vrouwelijke Hulp verlening in de maand October haar col lecte onder het motto „Door Friesland voor Friesland”. De opbrengst zal deze keer worden besteed voor: 1. Boottocht van een week voor chronische patiënten. 2. a. Stichting Werkgemeenschap voor blindenb. Materiaal voor het tehuis voor geestelijk minder-valide bejaarden te Noordbergum c. Huishoudelijke voor lichting ten plattelande en in de stad. 3. Vacantieweken voor vermoeide huis vrouwen. De gehele opbrengst blijft in de provincie Friesland; 20 van de ge meentelijke opbrengst mag in de ge meente besteed worden. 1. Boottocht van een week voor chro nische patiënten: Verschillende provin cies en ook grote steden, organiseren eenmaal per jaar gedurende een week een boottocht voor chronische patiënten In Friesland gebeurde dit nog niet. De V.H.V. meende goed te doen een vierde gedeelte van de opbrengst van de col lectegelden hiervoor te reserveren. Het Roode Kruis heeft zich reeds bereid ver klaard alle technische hulp, die nodig is voor de organisatie van de tocht, te ver lenen. De tocht staat onder medische lei ding en aan boord is verplegend en huis houdelijk personeel aanwezig. Het ligt in de bedoeling, dat chronische patiënten, via hun huisartsen, voor deze tocht wor den opgegeven en dat zij zelve een klein gedeelte van de onkosten bijdragen. Ge bleken is, dat deze tocht op geen enkele wijze het voortbestaan van de dagtoch ten, welke door het Roode Kruis worden georganiseerd, in gevaar brengt. 2a. Stichting Werkgemeenschap voor Blinden: Het doel van deze stichting is om de blinden in Friesland te helpen zo veel mogelijk in eigen onderhoud te voorzien. De arbeidsvreugde is ook voor hun levensgeluk van het grootste belang. Momenteel werken er in de werkinrich ting, die te Leeuwarden gevestigd is alleen mannen. Het spreekt vanzelf, dat de gedachte van de V.H.V. in de eerste plaats ook uitgaat naar de blinde vrou wen, doch de middelen om voor haar iets te doen, ontbreken tot dusver geheel, daar de inrichting met tekorten werkt. Plannen in deze richting worden thans uitgewerkt en de V.H.V. wil daaraan medehelpen met een gedeelte van de collecte-gelden. 2b. In Noordbergum wordt een pro vinciaal tehuis gesticht voor geestelijk minder-valide bejaarden. Voor velen van hen is het mogelijk nog passende arbeid te verrichten. De V.H.V. heeft gemeend Het had er alle schijn van dat we Maandagavond in hotel Piso een cursus avond gingen bijwonen over het auto- vak en de behandeling van de auto en deszelfs onderdelen. Een groot aantal vakmensen was bijeen gekomen om ta luisteren en te zien naar wat de Caltex- verkoop-instantie over het gebruik van benzine en smeerolie voor de auto zou vertellen en we mogen het direct wel verklappen dat door de geïnteresseerden met grote aandacht is geluisterd en ge keken naar wat van de zijde der organi satoren over deze materie is naar voren gebracht. De heer Tj. Bijker, vertegen woordiger voor de drie Noordelijke pro vincies, heette allen hartelijk welkom. Wij zijn nu in dit najaar weer begonnen met onze jaarlijkse voorlichtingsavon den en het verheugt ons buitengewoon dat zovelen zijn gekomen om daarvan te profiteren. Naast de films willen wij u leren wat u dagelijks in uw bedrijf nodig hebt. De heer Spaardonk zal u een toe lichting geven over wat de film u laat zien en spr. hoopt dat men hieraan veel zal hebben. En toen begon de cursus, waarvan de ingewijden genoten als ware het gesneden koek. Er werd verteld wat de werking van goede benzine is, hoe men als zakenman zijn klanten en hun auto’s moest behandelen en dat men na tuurlijk de door de Caltex in de handel gebrachte benzine moest gebruiken. Wij doen ons best u het beste te leveren, zei spr. en vragen nu van u: help ons in dit streven. Na de pauze, waarin een verver sing werd geserveerd, kwam de smeerolie aan de beurt. Deze heeft een bijzondere betekenis voor de auto, omdat goede smeerolie het vuil, zuren, stof en kool stof verwijdert en de motor rustig doet lopen. Na een zeker aantal K.M. gereden te hebben, moet men de oude verzadigde olie verwijderen, omdat anders de onder delen van de wagen er last van zullen ondervinden. Een uitgebreid wetenschap pelijk onderzoek heeft uitgewezen dat de New Havoline de beste olie voor de wa gen is, alzo werd betoogd. Door films werden deze uiteenzettingen nader ver duidelijkt. Daarna werden de aanwezigen vergast op een spannende auto-race, waarbij een nieuw ontworpen diesel motor in gebruik werd gesteld, die bij een proefrit een snelheid van 139.1 mijl wist te halen. Aan het eind sprak de heer Bijker nog een kort slotwoord, waarin hij er op wees, dat men niet alleen practi- sche kennis moet verzamelen, doch ook theoretische, waarbij de Caltex gaarne wil helpen. Hij dankte de medewerkers, waarna aan alle aanwezigen een wand bord werd aangeboden. n Zuiver en ontsmet uw huid lalltOTmn iuet de helder vloeibare PUIM IPX' D-D.D. De jeuk bedaart, Ultjllljlj de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN TB TM TM HUIDAANDOENINGEN J T f. VLOEISTOP BALSEM ZEEP BE VA werkkleding verkrijgbaar bij - „DE VOORUITGANG” - Fa Bouwhuis Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 8 1904, 50 jaar geleden dus: DEN HAAG. De jaargang 1905 van Groot Nederland zal openen met een nieuwe roman, waaraan Louis Coupe rus thans de laatste hand legt, nl. „Van Oude menschen; de dingen, die verwijnen". PIJNEN KOU-GRIEP

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9