G.R.C. verwijst F.V.C. naar de vierde plaats Drama op de Atlantische Oceaan Frisia’s eerste gewin bleek kattengespin s. o. s. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Honderd jaar geleden ging Florence Nightingale naar de Krim Nederlandse Reis Opera bracht »De Barbier van Sevilla« Dinsdag 12 October 1954 109e Jaargang No. 81 L K1EZEBR1NK 37 Zeelieden omgekomen Koeienvierling Uitslagen Kerknieuws Filmavond Chr. Lyceum Sneek - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD f (Sneeker Oogst Service) Herdenking ook in Nederland en dienstbaar gemaakt aan propaganda voor verpleegsters- beroep. Vliegt Viruly niet meer Goed nieuws voor wielrijders Instituut voor Arbeidersont wikkeling, afd. Sneek Friesland ontfutselt Oosterparkers een punt B. B. en E. H. B. O. in Sneek schering en inslag I VRIJDAGS. de onderste regionen toe- Harlingen werkt zich omhoog. In aan de top in de Friese Voetbalbond^ ter waar Frisia’s voorhoede maar één nieuwe treffer tegenover kon plaatsen. voormalige uit de 3 4 Candidaat drs R. K. de Jong, voor ganger van de Ver. van Vrijz. Herv. al hier, heeft het jeroep naar de Ned. Herv. Kerk te Oosterlittens aangenomen. Doopsgezinde Broederschap. Aangeno men naar BalkWoudsend, A. J. van der Linden te Holwerd. NORFOLK. Aan het einde van de vorige week heeft zich in het Zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan een afgrijselijk drama af gespeeld, dat eerst gister ochtend zijn ontknoping vond. In de vroege uren van Zondag namen dokters en verpleegsters op de kade van de Amerikaanse havenstad Norfolk elf uitgeputte zeelieden in ontvangst, die sedert Donderdag in zee hadden rondgedreven en een wanhopig gevecht tegen een leger haaien hadden geleverd. Zij waren Zaterdag ge red door een Grieks vrachtschip en daarna aan boord van drie Amerikaanse tor- pedobootjagers genomen. Gedurende het eerste kwartier gaf Sneek de toon aan, maar goed verdedi gen van de geelblauwen voorkwam doel punten. Het succes kwam zelfs aan de 4 5 4 4 4 3 8 8 7 5 5 7 7 5 5 5 4 4 5 5 5 4 5 4 4 3 4 4 4 3 3 3 3 2 1 4 4 3 3 2 1 overi gens niet, want de 22 op eigen terrein tegen Delfstrahuizen is maar povertjes. Overeenkomstig de verwachting won Zaterdagmiddagvoetbal 2e klas A: Workum 2—O.N.S. 2 3—2. Junioren A le klas A: Oeverzwaluwen laONS la 17. 2e klas A: Workum 2a—ONS 2a 2—3. Verrassingen by het Zaterdag- voetbal. 5 4 5 4 5 4 3 4 5 4 5 3 3 9 6 6 5 5 8 4 4 4 3 4 4 3 3 2 1 3 2 0 3 3 2 2 Velocitas Sneek GRC FVC O.parkers Z.w.einde Helpman LSC Frisia Haren Nicator Friesland Redactie-adres KI.EINZAND 7 - Telef 2872 GVAV 2 Emmen 2 Be Quick 2 Achilles 2 O.parkers 2 5 4 5 4 3 de op- de Rood Geel Harlingen DOG De Kooi WZS Jubbega Blauw Wit O.N.S. Heeg A.C.V. DWP Nyland QVC Workum VVT Delfstrah. Surh.veen Redacteur s GAVC Steenwijk Black Boys MSC Bergum Olyphia De reserves. 5 10 5 5 5 5 5 L’warden 2 Sneek 2 H’veen 2 Z.w.einde 2 Velocitas 2 Doordat QVC niet speelde, kon DWP in de vierde klas de kop overnemen. Op overtuigende wijze geschiedde dit o o i Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) D.W.P. 4e klas. de tekstdichter het oorspronkelijke werk van Beaumarchais hebben behandeld, geeft de regisseur ruimschoots gelegen heid naar eigen inzicht komische situaties in te lassen of te accentueren. Cees La- seur maakte daar een dankbaar gebruik van. Verder waren er goede costumes en bevredigende décors (ontwerp Nico Wijnberg), die er voor zorgden een aan trekkelijk schouwspel op de planken te brengen. Het publiek heeft zich dan ook kostelijl vermaakt met de romantische liefdesperi kelen van Graaf Almaviva (John van Kesteren), Rosina (Anneke v. d. Graaf) en dokter Bartolo (Anton Eldering), bij gestaan door de vlotte stadsbarbier Figa ro, kostelijk gezongen en gespeeld door Frans v. d. Ven. Alle andere medewerkenden, in ’t bij zonder muziekleraar Basilio (Jan Duive- man), droegen in de hun toevertrouwde rollen tot het succes bij. Dat er ter begeleiding en ondersteu ning van dit alles uit de orkestbak wel eens minder aanvaardbare geluiden kwa men, deerde tenslotte niemand meer, al dient men wel te beseffen dat een ook in dit opzicht beter verzorgde uitvoering nog veel aan bekoring kan winnen. Aan het slot moest het hele gezelschap langdurig applaus en de dames-solisten bloemen in ontvangst nemen, welke be wijzen van dankbaarheid wij hier gaarne aanvullen met een hartelijk: tot weer ziens. L. G. de marine en vliegtuigen. Als zij een uur later waren gekomen, dan waren wij er niet meer geweest. Een derde overlevende van de Mor- mackite zei: Ik heb zelf geen haaien ge zien, maar later hoorde ik, dat zij de tweede kok hadden verscheurd. Na de tweede dag heb ik niemand meer gezien. De man voegde er aan toe, dat hij in geen dertig jaar een zo hoge zee had meegemaakt. De steward, die er ook het leven heeft afgebracht, door zolang hij in het water lag verwoed met zijn benen te schoppen, schatte het aantal haaien op 300 a 400, de grootsten ongeveer vijf meter lang Onder de vermisten bevindt zich de ka pitein van het schip. Volgens de artsen van het ziekenhuis te Norfolk zullen de elf overlevenden er allen binnen een week weer bovenop zijn. (Alg. Dagblad). hand. Daarom is het verheugend dat dok ter Nieuwenhuis Dinsdag jl. is begonnen met een E.H.B.O.-opleiding voor de brandweer en de reserve-politie, in to taal 40 personen. De arbeid van de dok toren van Reekum en Nieuwenhuis is van veel nut voor de gemeenschap. Stadgenoten. Gij hebt op alle gebied van hulpverle ning in het verleden steeds getoond dat uw hart op de rechte plaats zit. Daarom komen wij in groot verrtrouwen met deze oproep, dit S.O.S. tot u. Gij weet hoe of het er op dit ogenblik voorstaat met de aardappeloogst, dat kunt ge lezen in uw krant. Maar wat gij niet kunt lezen, dat is de wanhoop, de machteloosheid, de ellende onder de mensen die de vrucht van hun arbeid, van hun zware arbeid zien verrotten in de grond! Duizenden arbeiders zouden moeten helpen maar ze zijn er niet, of ze kunnen wegens de weersomstandig heden niet werken! Drama’s zouden we u kunnen vertellen, maar dit is niet nodig. Wij weten dat gij allen, jong en oud, zonder onderscheid bereid zijt om met ons te redden wat er te redden valt. Er is een klein comité opgericht de „Sneeker Oogst Service”, met het doel, groepen vrijwilligers uit te zenden naar die ge bieden, waar hulp nodig is. Ook in Nederland en dus ook in Fries land zullen omstreeks 15 October her denkingen plaats vinden en in verband daarmee is Vrijdagavond in het Provin ciehuis te Leeuwarden de installatie vergadering gehouden van het provinci aal Florence Nightingale Herdenkings- comité, waarbij de Commissaris der Ko ningin, mr H. P. Linthorst Homan, de bijeenkomst presideerde. De Leeuwarder Courant meldt daaromtrent: Van enige ziekeninrichtingen, verenigingen en bon den van verplegenden, Kruis-verenigin- gen enz. waren vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters aanwezig, evenals enige artsen, allen met het doel te be spreken, hoe men het best de herdenkin gen zou kunnen organiseren. Dokter C. A. Kruik, geneesheer-directeur van het Diakonessenhuis, die al dadelijk met eni ge concrete voorstellen kwam, nam het voorzitterschap op zich. Een medewerk ster van de provinciale griffie zal tijde lijk als secretaresse fungeren. Een vertegenwoordigster van het lan delijk comité gaf allerlei richtlijnen, ad viezen en voorlichting, waaruit bleek dat de herdenking van Florence Nightingale de grondlegster van de ziekenverpleging in de allereerste plaats kwam, doch dat men tevens van de gelegenheid gebruik zou maken het beroep van verpleegster te propageren. De herdenking zou o.m moeten bestaan uit het draaien van de film „De witte engel”, tableau’s, comedie stukjes, redevoeringen en dergelijke Voor de propaganda staan boekjes, affi ches, briefkaarten en andere zaken ter Op 15 October 1854 werd Florence Nightingale aangesteld als hoofd van de ver pleegsters in de Britse militaire hospitalen in Turkije. Van die dag af, dus deze wenst; met de bouw er van werd een be gin gemaakt. De penningmeester werd gedéchargeerd van het door hem ge voerde beheer. De aftredende bestuurs leden, de heren E. Metz en J. Brink, wer den herkozen. De heer A. Algra schetste in een boeiend betoog de ontwikkeling van het Chr. Onderwijs in Sneek en om geving en wekte op om in grote verant woordelijkheid met dit werk voort té gaan tot zegen van de jeugd van ons volk. Nadat nog enige zaken, voor de school van belang, waren behandeld, sloot de secr. de vergadering met dank gebed. DE AUTOTENTOONSTELLING TE PARIJS In de eerste ochtenduren verdrong een grote menigte zich om de nieuwe automodellen op de autotentoonstelling die gehouden wordt in het Grand Palais. Een Renault model op originele manier geëxposeerd. De eerste groep „S.O.S. I” vertrekt a.s. Zaterdagmiddag om 1.45 van de Markt straat. De tocht (met eigen wagens) gaat naar Arum, in Wonseradeel, waar we de gan se middag zullen werken op een klein landbouw bedrijf. Wie kunnen daaraan mee doen? Ieder een, boven de 17 en nog geen 60 jaar! Zonder onderscheid van rang of stand. Reeds nu hebben zich velen aangemeld, maar we verwachten een stroom van medewerkers. Medewerkers met en zon der eigen wagens, medewerkers uit alle vakken en bedrijven en allen met de wil om te helpen. Om geld behoeft u het niet te doen! Wat er al verdiend wordt gaat naar een cultureel doel in Sneek. Maar hier gaat het niet om geld, niet om eer, zelfs niet uit medelijden. Het gaat hier om de d a ad, de daad geboren uit medeleven met de nood van onze medemensen, hun oogst, hun be staan dat tevens levensvoorwaarde voor ons is. Nu niet gepraat. Geeft u op, di rect en spontaan. Fabrikanten, onderwij zers, ambtenaren, leraren, doktoren, ar chitecten, renteniers, arbeiders uit alle bedrijven, wij verwachten u. Weest be reid, weest sportief, de S.O.S. I moet de inzet vormen van een grote actie! De slagzin: Los met de S.O.S..' moet deze week daveren door Sneek! Opgaven zo spoedig mogelijk telefo nisch nr. 2547, schriftelijk Kerkhof laan 16, Sneek, met vermelding al of niet eigen wagen en Welke dag of dagen nog meer beschikbaar. Lezers wordt verzocht met anderen te spreken. Alle bladen wordt verzocht dit initiatief te vermelden. In het volgend nummer bijzonderheden over reis, mee te nemen kleding, en werkobject. Namens het S.O.S.-Comité: ABE BROUWER. De wedstrijd tegen Frisia werd door velen met spanning en ook niet geheel zonder vrees tegemoet gezien, temeer omdat doelman Brinksma en midvoor Bouma nog niet van de partij konden zyn. Winst was evenwel, dat spil Stuut en l.half Jaspers weer present waren. De opstelling was nu echter grondig gewijzigd. Kracht stond in het doel, Dykstra r.achter, Smit i.achter, Bosma r.- half, Stuut spil en Jasper l.half, terwijl de voorhoede van rechts naar links ge vormd werd door Hofstra, Roosenburg, Witteveen, Ydema en Kootje. En deze aanvalslinie bewees de kunst van goals maken wel te verstaan; wel kwamen de gasten na een kwartier spelen het eerst aan bod, maar daarna begon de Sneker doelpuntenmachine te draaien en kwamen er van Roosenburg drie doelpunten en van Hofstra, Ydema en Witteveen elk één uit te voorschijn, De alom bekende Nederlandse vlieger- schrijver A. Viruly heeft, sinds het on geluk met de Super-Constellation Tri ton op 5 September, niet meer gevlogen. Naar in vliegerskringen verluidt, zou het insiders geenszins verwonderen wan neer commodore Viruly zowel in de naas te als in de verre toekomst de stuur- knuppel in het geheel niet meer hand zou nemen. Gezagvoerder Viruly heeft van Rijksluchtvaartdienst geen enkele dracht gekregen voorlopig „aan grond” te blijven. Van de zijde van de K.L.M. is hem alleen verzocht zich be schikbaar te houden, zolang het onder zoek naar de ramp met de Triton nog gaande is. Bij de directie van de K.L.M. maakt het wel of niet doorvliegen van gezagvoerder Viruly „op dit ogenblik geen onderwerp van bespreking uit”, zo werd aan het Algemeen Dagblad mee gedeeld. Van gemeentewege is men thans bezig het trottoir aan de rechterzijde van de Bolswarderweg langs het parkeerterrein der N.T.M.-bussen en het Wilhelmina- park een meter achteruit te brengen, waardoor een ruimte van 70 cm vrij komt voor een betegeld rijwielpad. Wielrijders en bromfietsers zullen deze verbetering stellig ten zeerste waarderen daar ze op deze wijze geen last meer zullen hebben van de kruising van de tramrails op een zeer gevaarlijk punt, waar al heel wat ongevallen plaats vonden. Het winterprogramma van deze in stelling vermeldt o.m.: Dinsdag 19 Oc tober: Willem van lependaal spreekt over „De commissaris kan me nog meer vertellen”; Dinsdag 16 November geeft de heer L. Glimmerveen een inleiding tot muziekbegrip, toegelicht met enkele platen. Dinsdag 21 December spreekt drs. P. Hoogeboom over „China”; Dins dag 11 Januari de heer Braaksma van het Staatsbosbeheer over: „Natuurreser vaten van het Staatsbosbeheer”; Dins dag 8 Februari verzorgt het Staatsbos beheer een lezing over „Het Dierenleven in onze bossen” met lichtbeelden en/of film; Dinsdag 8 Maart is er een lezing over de caricaturist Alb. Hahn. Voorts wordt er een cursus gegeven over „Onze aarde en wereld in ruimte en tyd”, door de héér J. G. Groothof, terwijl er een arbeiders-avondschool zal worden ver zorgd. De adressen der bestuursleden zyn: P. v. Vucht, voorz., J. W. Frisostr. 91; D. Eleveld, secretaris, Parallelweg 49; D. W. de Jong, penningm., Ooster- dyk 25; G. P. Slim, Napjusstraat 76. Op 6 October jl. hield de Vereniging voor Chr. Middelb. en V.H.O. in Sneek haar jaarvergadering onder leiding van de heer H. M. Gerbrandij. In het jaar verslag, uitgebracht door de heer W. Nauta, werd een overzicht gegeven van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. De groei van de school, die nu meer dan 350 leerlingen telt, heeft aangetoond, dat de oprichting van het Chr. Lyceum in 1947 alleszins verantwoord is geweest. Een nieuw schoolgebouw is dringend ge- week honderd jaar geleden, heeft zich een revolutie voltrokken in het burgerlijke en militaire ziekenhuiswezen, welke uitsluitend te danken is aan die ene moedige volhardende vrouw, die ook, zoals Henri Dunant later zelf erkende, feitelijk de stoot heeft gegeven aan de stichting van het Rode Kruis. Overeenkomstig de verwachting Nijland van Surhuisterveen, maar het was op het kantje af (10). 6 6 5 4 l enkele honderden liefhebbers kaart meer hadden kunnen be- Het heeft Velocitas nog al moeite gekost tegen Helpman zyn leiderspositie in de 2e klas ongerept te houden. Pas na veel inspanning slaagden de groen- witten er in hun plaatsgenoot met 21 te kloppen. Daarentegen herstelde Sneek zich byzonder fraai van de nederlaag de vorige Zondag. Ydema en zyn man nen wonnen met de sprekende cyfers 62 van Frisia en eisten door deze zege de tweede plaats weer voor zich op, omdat FVC na zyn nederlaag in Gronin gen voorlopig een deuntje lager moet zingen. GRC klopte de Huizumers niet niet minder dan 40, waardoor deze Groningers op de derde plaats belandden met hetzelfde puntenaantal als Sneek. Oosterparkers bracht het op eigen veld tegen Friesland niet verder dan een puntloos spel, wat de verwachting wet tigt, dat de Parkers dit seizoen geen rol van betekenis zullen spelen. Vyf punten achterstand in het beginstadium is ten minste wel wat veel. LSC weerde zich kranig in Zwaagwesteinde, maar toch moest het met 21 de eer aan de gast heren laten. Onze stadgenoten moeten nu wel even uitkoken, want door de 73 overwinning van Haren op Nica tor en het succesje van Friesland is de spanning in genomen. Rood Geel rekende in Wolvega met concurrent DOG af (de Leeuwardere ze gevierden met 31), maar een andere gegadigde doemt op in Harlingen, dat BI. Boys een 31 nederlaag toebracht. Ook WZS steeg enkele plaatsen door een eclatante 51 overwinning op GAVC, maar Steenwijk tuimelde door een teleurstellende 50 nederlaag tegen MSC in Meppel naar beneden. Met Ber gum wil het nog steeds niet. Nu moes ten de kampioenen van vorig jaar weer in Jubbega met een 41 nederlaag ge noegen nemen. Dank zy een 31 zege op Be Quick 2 behield Leeuwarden 2 de leiding in de res. le klas, maar de roodwitten worden op de voet gevolgd door Sneek 2, dat door een 20 overwinning in het Friese Haagje Heerenveen 2 van de tweede plaats verdrong. GVAV 2 versloeg ver der Zwaagwesteinde 2 met 81, Emmen 2 won met 42 van het bezoekende Achilles 2 en in het plaatselijke treffen Oosterparkers 2Velo 2 kwamen de punten door een 20 zege in het bezit van de bezoekers. In de res. 2e klas kon Sneek 3 aan de Lemmerweg niet op tegen Frisia 2. Met 32 bleven de blauwgelen in de meer derheid. Black Boys 2 verging het in Harlingen al niet beter. De zwarte re serves verloren met 51 van Harlin gen 2. In de twee ontmoetingen, welke in de Zaterdagmiddagcompetitie werden gespeeld, zorgden de staartploegen voor verrassingen. De Leeuw. Zwaluwen snoepten het bezoekende Heeg een kost baar puntje af en hekkensluiter de He- racliden verpletterde tot ieders verba zing het Asser ACV met 91. De stand is nu: Poolster 3 L. Zwaluwen 4 N. Schut De Heracl. SNEEKER NIEUWSBLAD dl 6. J. Drijfhout. Snaak. Kent in de Amerikaanse staat Washington heeft een koe vier kalveren gebaard. Volgens de veearts komt zoiets maar een keer op enige millioenen keren voot. andere kant toen bij een goede aanval van Frisia de Sneek-verdediging om- speeld werd en Santema de bal te pak ken kreeg. Hij gaf een goede voorzet waarna 1.-buiten Goedemoed doelman Kracht met een fraaie kopbal kansloos passeerde, 01. Sneek, dat in een hoog tempo speelde, liep telkens in de door Frisia opgezette buitenspelval. De wit- hemden zaten telkens voor ’t doel van keeper Bijlehga, maar deze, goed bijge staan door z’n backs Reekers en Jong- sma, greep steeds op tijd in. Nadat Witteveen uit een afgemeten voorzet van Kootje het leer eerst naast had geschoten, kwam na ongeveer een half uur de gelijkmaker toen bij een nieuwe aanval doelman Bylenga meer dan drie passen met de bal wandelde. Via back Reekers kogelde Roosenburg de bal In ’t doel, 11, en nog geen vijf minuten later zorgde Jan Hofstra er met een fraaie dribbel voor dat Sneek de leiding kreeg, 21. Onze stadgenoten vertoon den ondanks het gladde en natte veld toch een technisch goed spel, en hoewel de gasten hevige tegenstand boden, vormden de fraaie combinaties van Sneek een voortdurende bedreiging. In de kleine, maar verdiende voorsprong kwam voor de rust echter geen veran dering. Tydens de rust verwisselden de Sneek- spelers hun natte costuum voor een droog rood shirt, zodat ze als rode dui vels in het veld terugkwamen. En hun spel was daar annex mee, want Roosen burg en zijn mannen wierpen zich nu met nog groter geestdrift in de strijd. Een kogel van Roosenburg ging hoog over, maar vijf minuten daarna werd het 31 toen hy wederom een hard schot loste, waarbij de bal via het lichaam van scheidsrechter Veenstra van richting veranderde en bij l.buiten Koot je kwam, die deze kans fraai benutte. Maar Frisia sloeg spoedig terug door dat r.binnen Santema een dekkingsfout van de Sneek-verdediging afstrafte, 3-2. Daarop antwoordde Sneek evenwel met een pittig offensief dat de Frisianen te machtig bleek. Na goed doorzetten van Hofstra kwam de bal bij Roosenburg, die met een goed gericht schot de voorsprong tot 4—2 opvoerde. Frisia bleef verder stug verdedigen, maar de doorbraken van Sneek waren zeer ge- le klasse A: VitesseHeerenveen 3—2, Haarlem-Blauw Wit 1—0, AGOVV Enschede 11 (o.p.v. Ensch.), Leeu wardenVSV 10, DWSWageningen 5—0, Elinkwyk—HVC 1—0. le klasse B: Zwolse BoysGo Ahead 33, RigtersbleekDOS 23, Storm vogelsVolewyckers 21, Heracles Veendam 11, NECEDO 11, Ensch. BoysBe Quick 51. Eerlijk gezegd hadden we verleden jaar na de opvoering van „Don Pasquale” niet verwacht, dat de Nederlandse Reis opera in staat zou zijn dit jaar met een nieuw stuk het land door te trekken. Het was toen immers duidelijk dat dit gezel schap, gevormd Utrechtse Opera, met grote financiële moeilijkheden te kampen had, die het ernstig in zijn streven: de opera ook bui ten de grote steden regelmatig te bren gen, moesten belemmeren. Dat het mo gelijk bleek ook dit seizoen weer vele kleinere plaatsen te bezoeken, pleit in de eerste plaats voor het doorzettingsvermo gen der Nederl. Reis-Opera, en maakt verder duidelijk, dat er voor deze vorm van kunst grote belangstelling bestaat. Ook in Sneek had men Donderdag avond niet over het aantal bezoekers te klagen. De zaal van Amicitia was eivol, terwijl enkele honderden L„— geen 1 zetten. De keuze van het nieuwe stuk zal aan deze grote toeloop niet vreemd zijn ge weest. Rossini’s „De Barbier van Se villa” is een bekende komische opera, met gemakkelijk aansprekende muziek. De Nederlandse bewerking door Adri- aan Morriën maakte bovendien de tekst voor iedereen toegankelijk, waardoor vele grappige zinswendingen en woord spelingen goed tot hun recht kwamen. De speelse manier waarop Rossini en Blijkens de advertentie in het blad van jl. Vrijdag organiseert de afd. Sneek van „De Macht van het Kleine” a.s. Donder dag, aanvangende ’s avonds 8 uur, een Filmavond. Vertoond zal worden de prachtige kleurenfilm: Een leven staat op het spel. Het Evangelisatiekoor zal deze avond medewerking verlenen onder leiding van dr. K. H. Siccama. Daar bo vengenoemde film een juist beeld geeft van het werk, dat voor de lijders aan epilepsie wordt gedaan, verdient de ver toning ieders belangstelling. Een moo: stuk naastenliefde wordt in deze film weergegeven. beschikking, waarmee men vooral de meisjes van zestien jaar en ouder op de scholen wil bereiken. Verder zou men groepen scholieren in ziekenhuizen en andere inrichtingen willen laten rond leiden om te tonen, welk werk daar wordt gedaan. Andere media zijn film strips en voorlichting door verpleegsters. De organisatie vormde een moeilijk punt op de vergadering, die een tamelijk slepend karakter had, hetgeen terug te voeren was op de geringe tijd, waarover de betrokkenen uit hoofde van hun be roep konden beschikken. Het kostte vooral hoofdbreken of men centraal of gedecentraliseerd zou werken. Er werd tenslotte besloten in verscheidene plaat sen contactmensen te zoeken, die hun aandeel in deze herdenking en propa ganda zouden moeten leveren. Een werk comité zou de organisatie moeten op knappen. Dokter Tj. Loonstra, genees heer-directeur van het ziekenhuis te Heerenveen, zegde toe hiervoor de eer ste contacten te zullen leggen. Zeer bin nenkort, op een nieuwe vergadering, zal het herdenkingscomité trachten tot meer positieve resultaten te komen, dan Vrij dag het geval was. De Sneker reddingsploegen van de B.B. volgen reeds geruime tijd een E.H.B.O.- cursus. Enkele weken geleden startte de Afd. Sneek van de E.H.B.O.-vereniging met de opleiding van een groep. Vrij dagavond mocht het K.H.B.B., de heer J. Wind, in Aere Perennius 65 leden van da Sneker B.B. blokploegen welkom heten. Deze groep zal de E.H.B.O.-lessen volgen van dokter van Reekum, die ook de twee eerder genoemde cursussen ver zorgt. Het verheugde het K.H.B.B. bijzon der ook het bestuur van de plaatselijke E.H.B.O.-vereniging op de eerste les avond te mogen begroeten. Spreker liet uitkomen, dat in deze tijd van mechani satie en snelverkeer, kennis van de ver bandleer, van groot nut is. Het is voor de B.B.-organisatie van groot belang dat in Sneek zo velen zich met toewijding bekwamen voor de E.H. B.O. Geen groter dienst voor een slacht offer, dan eerste hulp door vakkundige vaarlijk. Midvoor Witteveen kreeg de bal van Kootje voor het inleggen, maar hij knalde naast. Doch direct daarop deed hij het beter toen een voorzet van Roosenburg meesterlijk werd ingekopt, 5—2. En kort voor het einde zorgde het trio Hofstra-Kootje-Roosenburg er voor dat de eindstand 62 werd doordat de Sneker internationaal de bal keihard langs de onthutste doelman Bylerïga joeg. Een mooi slot van een in alle oprichten levendige stryd met zeer fraaie doel punten. De elf zeelieden maakten deel uit van de uit 48 koppen bestaande bemanning van het Amerikaanse vrachtschip Mor- mackite (6195 ton), behorende aan de rederij Moore-McCormick, dat met een lading ijzererts op weg was van Buenos Aires naar Baltimore. Dinsdag kwam het schip in een zware storm terecht en Don derdagochtend begon de lading zozeer te verschuiven, dat het schip kapseisde en een uur later zonk. Zaterdag begon de kustwacht in actie te komen, nadat de eigenaar had gerapporteerd, dat het schip over tijd was. Vliegtuigen stegen op en schepen in de buurt werden gewaar schuwd. Op dat moment echter waren er nog slechts elf van de 48 bemannings leden in leven en ook voor hen scheen het laatste uur geslagen. Zodra zij vanuit de lucht waren gezien, werden er vlotten en reddingsgordels uitgeworpen, maar geen van de elf had voldoende kracht over om zich daaraan vast te grijpen. Men was er gisteravond dan ook van overtuigd, dat zoeken naar de 26 ver misten (er zijn elf lijken geborgen) geen zin meer had. Het weinige, dat de uitgeputte overle venden gisteren te vertellen hadden, maakte diepe indruk. Een van hen deed het volgende verhaal: Op enkele meters van mij vandaan dreef een man en een haai beet hem een half been af. Binnen zeven, acht minuten bloedde hij dood en door al dat bloed in het water werden er steeds meer haaien aangelokt. Ik moest uit alle macht met mijn voeten schoppen om ze weg te hou den. De schipbreukelingen hadden een volle 48 uur in het water gelegen en tenslotte begonnen sommigen er aan te denken, hoe zij zich het best het leven konden benemen, liever dan door de haaien aan een vreselijk einde te komen. Drie van hen dreven rond op een stuk hout en vertelden: Zaterdag besloten wij om er een eind aan te maken, door ons van het vlot te laten glijden en onze longen met zout water te laten vollopen. Dat is iets vreselijks. Juist toen wij ons besluit ge nomen hadden, zagen wij een schip van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1