iedeteen op dv&eyt. 7'waal SiM Voorhoede van L.S.C. kreeg te weinig steun uit het middenveld AGENDA Massale Castella-actie 5 Mei 1955 Bl. Boys vergde voor rust te NeVoBo, afd. Sneek voor Jaarvergadering Winkeliersver. Ijlst Filmavond Ned. Roode Kruis Competitiewedstr ij den S. M. H. C. Niet verwachte zege IJ.V.C. Gevonden voorwerpen Wymhritseradeel en Ijlst Oudegaster junioren won nen in Franeker N.C.L.B. Oosthem Slecht weer en glad veld geen beletsel voor W.Z.S. V'oetbalpro gramma voor 16 en 17 October Heeg voelde weer het gemis veel van haar krachten Potbiljarten Oantreklik winterprogramme fan e Krite yn Toppenhuzen Vrouw gedood door messteek Paddenstoelen- tento onstelling Overdracht grafmonument win Ds. J. Steenhuizen Politie vergiste zich Vader en zoon van dak gevallen Schutjassen Intergemeentelijke Bouwkas wijzigt naam Slachtoffer van gasverstik- king te Delft Nijland won niet onfortuinjijk van een goede schutter Met interessante vliegtuigplaatjes Advertentie Ingez. Mededeling. FRIESE VOETBALBOND Programma 16 October. Balk— Programma 17 October. voorge- Advertentie Uitslagen 9 October. 2—0; Wedstrydprogramma 16 October. werd scheidsrechter 2.30 3.10 de De de DOSZwolse Boys; Vole- Veendam Het volgende jaar zal het tien jaar geleden zijn, dat ons land werd bevrijd. De regering meent, dat deze gebeurte nis op grootse wijze dient te worden herdacht. Op 5 Mei zal een plechtige herdenking in Wageningen worden ge houden, waar de capitulatie werd ge tekend. Inmiddels wordt een uitgebreid comité (waarin o.a. de Stichting 1940 1945 is vertegenwoordigd) gevormd, dat reeds overleg voert over de 5-Mei-viering en dat ook in overleg treedt met de kerken, de commissarissen der Koningin en vele anderen. Er zal in die dagen ook een grote inzameling ten bate van de Stichting 19401945 worden gehouden. Dinsdags (gedurende 10 Dinsdagen ach tereen) ’s avonds 8 uur in het ge bouw van het Rode Kruis op de Nieuwe Veemarkt: E.H.B.O.-cursus voor de leden van de Opruim- en Reddingsdienst onder leiding van dokter J. R. van Reekum. Dinsdags (gedurende 10 Dinsdagen ach tereen) ’s avonds 8 uur in de Open bare Ulo-school aan de Oude Koe markt: E.H.B.O.-cursus voor de le den van de reserve-politie en brand weer onder leiding van dokter W. J. Nieuwenhuis. Vrijdags (gedurende 26 Vrijdagen ach tereen) 's avonds 8 uur in het Ver enigingsgebouw „Aere Perennius”, Kleinzand 10: E.H.B.O.-cursus voor de leden van de Sneker blokploegen onder leiding van dokter J, R. van Reekum. ware sensatie veroorzaakte, blijft nog altijd het wasmiddel, dat de huisvrouw in verbazing brengt. Het gewassen goed flonkert U letterlijk tegen En ondanks zijn weergaloze waskracht is Castella Actief Wit uiterst mild, goed en veilig voor Uw textiel! Verzuim niet, zo spoedig mogelijk van het Castella-aanbod te pro fiteren... er is al een ware stormloop Ingez. Mededeling. De gasten startten met enkele snelle aanvallen die voor hen het beste deden verwachten, en inderdaad ontspon zich voor de rust een snelle levendige strijd tussen twee geljjkwaardige ploegen. De gastheren bleken voor het doel echter iets gevaarljjker te zjjn dan de blues, zodat keeper Bouma het over het alge meen drukker kreeg dan zjjn collega aan de overkant. IJLST. De jaarvergadering der Winke liersvereniging alhier, werd met een woord van welkom tot de leden en hun vrouwen geopend door de voorzitter J Hoomans. Uit de jaarverslagen bleek, dat de St. Nicoiaas-actie van het vorig jaar goed was geslaagd en er een klein batig saldo in kas was. Als bestuursleden wer den herkozen de heren H. Doele, J. Hoo mans en R Kooistra. Besloten werd dit jaar weer een Sint Nicoiaas-actie te hou den. Toen de agenda was afgehandeld werd na een korte pauze overgegaan tot het gezellige en feestelijke gedeelte van deze vergadering. Een wedstrijd in prijs- spreken werd gehouden, waarbij de le prijs werd gewonnen door A. Hiemstra, de 2e door K. Groenveld en J. Hoomans en de derde door J. de Vlugt. Met oen woord van dank sloot de voorzitter deze gezellige avond. Dames 3e klas: CZN 3SVC Sen. 2 VIOS 2—NOH 2 2—0; Heren 3e klas: Sneek—SVC 3 2—1; TGP 3—TGP 4 0—2; Dames 2e klas: SVC Sen. 1—SVC 2 1—2; Heren 2e klas: TGP 2—VIOS 2 2—0: ZONA—SVC 2 0—2; DVC 1—RKVC 2 02; Dames le klas: Chr. KweekVIOS 1 2—1; SVC 1—CZN 1 2—0; Heren le klas: NOH 1—VIOS 1 2—1. Zoals gezegd begon W.Z. enigszins aarzelend. Het spiegelgladde veld en de gestaag neersijpelende regen eisten veel van de technische kwaliteiten der spe lers. Maar op dit punt was W.Z. haar tegenstandsters absoluut de baas. Dit nam echter niet weg dat de bezoekers direct in hoog tempo met lange trappen via de vleugels los gingen en een licht overwicht veroverden, wat resulteerde in enkele kansjes, waarbij W.Z. eenmaal door ’t oog van de naald kroop toen r.- buitén de Vries hard tegen de paal schoot. Maar naarmate W.Z. meer op toeren kwam, veranderde het spelbeeld. L.bui- ten Joh. Walta, enkele malen goed naai binnen gekomen, schoot evenzovele ma len voorlangs of naast. De beide W.Z.-bin- nenspelers, die goed op dreef waren, speelden hun buitenste collega’s herhaal delijk vrij en eerst was ’t G. Altenburg die Walta van een beste pass bedien de waaruit deze, na 20 minuten hard inschoot, en spoedig daarna kreeg de zelfde speler een zuiver aangegeven bal van Bosma, wat wederom groot gevaar voor de Grouwsters opleverde, dat wel iswaar in eerste instantie door doelman Adema ten koste van een corner be zworen werd, maar toch een doelpunt opleverde, doordat Walta deze via een verdediger in een doelpunt omzette, 20. Deze stand bleef tot 10 minuten na rust ongewijzigd. Toen echter gaf Walta na een algemene aanval een voor zet, waaruit Jan Poiesz onhoudbaar in kopte, 30. De gasten lieten ’t hier niet bij zitten. Ze zetten een fel offen sief in, maar hun schoten gingen bijna allen naast of over en de weinigen, die goed gericht waren, vonden steeds kee per O. Faber op hun baan. Toch werd ’t nog 31, toen na een misverstand in de W.Z.-verdeiging Veenstra van dichtbij inschoot. En weer kwamen de geelzwarten terug, maar nu Ving de W.Z.-verdediging al hun aanvallen in 't veld op. Ook kwamen de gastheren er steeds beter in. ’t Vierde doelpunt, door Jan Poiesz gescoord, betekende de be slissing en enkele minuten voor het ein de kon Gerard Altenburg zelfs nog een strafschop, wegens een ongeoorloofde tackle, langs Adema jagen, 51. le klas A: HeerenveenGVAV; Blauw Ensched-Haarlem; VSV W ageningenLeeuwarden OOSTHEM. Voor het eerst in dit sei zoen kwamen de leden van de afd. N.C. L.B. alhier in vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening met Schriftlezing en gebed, heette de voorz., de heer Buma, de aanwezigen de helft der leden was absent hartelijk welkom. De secretaris las de notulen, welke werden goedge keurd. Vervolgens bracht de heer J. Siet- sma verslag uit van de vergadering van de besturenbond. Hierop volgde een drukke discussie. Enige ingekomen stuk ken van het H.B. werden voorgelezen en besproken. Ten bate van de t.b.c.vereni ging D.E.L. werd door de leden een aantal jaarboekjes besteld. De volgende vergadering werd voorlopig vastgesteld op 12 November. Men zal dan een hoofd bestuurder uitnodigen, om een vraag- en praatavond te houden, waarbij ook de dames worden verwacht. Verschillende actuele zaken werden nog besproken, o.a. de 6 loonsverhoging, hierover wordt nog nader bericht van het H.B. verwacht. De vergadering had een vlot verloop en werd te half tien, na dankgebed door de voorz. gesloten. IJLST. Zaterdagmiddag speelde IJVC I in Lemmer tegen CVVO. Men vreesde een nederlaag, maar het werd een klei ne overwinning, ’t Kan verkeren! Aan vankelijk ging het spel gelijk op en wa ren beide ploegen om beurten in de aan val, maar na een kwartier gaf P. Kroe- se, na een corner vanaf de rechtervleu gel, met een kopbal zjjn ploeg de lei ding. Daarna ging de strijd weer gelijk op, tot na 20 minuten IJVC weer een doelpunt scoorde, dat echter door afgekeurd. stand bleef dus 0-1, zodat IJVC puntjes mee naar huis nam. W.Z. steekt momenteel wel in een goede vorm, wa na de overwinning in Noordwolde boekten de zebra’s ook nu weer een zege en met cjjfers die niet misverstaan kunnen worden op het Grouwster G.A.V.C. De W.Z.-ploeg sloot na een aarzelend begin goed; de aanval len, knap opgezet, werden met elan en vjjfmaal met succes uitgevoerd, zodat onze stadgenoten, ondanks *t manhaftig en taaie verweer van de bezoekers, ten slotte met ruim verschil (51) wonnen. le klas A: IJVC—Hielpen; Woudsend; MakkumHJSC. 2e klas A: Workum 2—IJVC 2; Delf- strahuizen 2Heeg 2. 3e klas C: Nijland 2Bolswardia 2; HJSC 2Woudsend 2; Oudega (W.) Oudega (W.) 2. 3e klas D: CVVO 2—ONS 3. Junioren A: ONS laBolswardia la. Afd. B: ONS 2aDWP la; Heerenveen Boys la—IJVC la. Junioren B: Afd. A: Hielpen lbHeeg lb; Afd. B: Froonacker lbHJSC lb; Oudega (W.) lbWorkum 2b; Afd. M: LSC lb—ONS lb; WZS lb—Sneek lb; Afd. N: ONS 3b—Sneek 3b. Niettemin moest keeper Schrurs ver schillende malen handelend optreden bij schoten van v. d. Laan en Hartkamp. Na ongeveer 25 minuten nam de thuis club de leiding door een fraai doelpunt van Prins, die uit een voorzet van links de bal ineens op de voet nam en onhoud baar inkogelde, 10. Het antwoord liet echter niet lang op zich wachten, want toen enkele minuten later Schrurs, ver uit zijn doel gekomen, slecht wegwerk te, ving Hartkamp de bal op en joeg hem van grote afstand direct in het verlaten doel, 11. Met deze stand kwam de rust. Na de hervatting werd de thuisclub sterker. Vooral op het middenveld na men zij het spel geheel in handen, het LSC-doel werd regelmatig bestookt. Aanvankelijk konden Brouwer c.s. zich evenwel, met moeite, staande houden, doch na 15 min. nam de thuisclub op nieuw de leiding, toen de LSC-achter- hoede uit positie werd gespeeld en 1.- binnen Feenstra een voorzet van rechts op de juiste wijze afwerkte, 21. Kort daarna viel l.back Hofstra, die reeds in het begin geblesseerd was geraakt, uit. Steenbeek ging in de achterhoede spelen terwijl H. de Jong het elftal completeer de. De thuisclub bleef sterker en aanval op aanval golfde op het doel van Bouma Tijdelijk hebben de Castella-fabrieken alle winkeliers in staat gesteld twee pakken Castella Actief Wit te leveren voor slechts 74 cent (normale prijs 84 cent). Gezien de enorme populariteit van dit wasmiddel kan gerust worden ge zegd, dat er nu een dubbeltjesregen op Nederland neerdaalt. Castella Actief Wit, een vondst die een Res. 2e klasse A: Black Boys 3Sneek 4; Lemmer 3—LSC 4; CAB 2—WZS 2. 3e klas A: Black Boys 4De Kooi 3; WZS 3Lemmer 4; Sneek 5RES 3; CAB 3—WZS 4. Junioren A. Hoofdklasse: SneekHar lingen. le klas A: WZS laCAB la; Lemmer la—LSC la. 2e klas ALSC 2a—Sneek 2a; De Kooi 2a—Sneek 3a; Blauwhuis la—WZS 2a. Afd. N: BI. Boys 2b—WZS 2b; LSC 2b Sneek 2b. Zaterdagmiddag trokken de Oudega ster junioren uit naar Franeker om daar tegen de club van die naam te spe len. De bezoekers speelden weer pittig, maar de partijen wogen goed tegen el kaar op, zodat het een zware strijd was. Onze jongens toonden wat ze konden en scoorden vier doelpunten, terwijl de Franekers maar drie keer raak schoten. Onder geweldig gejuich keerden onze jonge dorpsgenoten dus met een ver diende 43 overwinning in hun woon plaats terug. IJLST. Drie partijen werden Zaterdag avond bij Sybesma gespeeld. De eerste en de derde partij werden gewonnen door R. Hoogland; de tweede door P. Cnossen. Maaandag 11 en Dinsdag 12 October. Amicitia Theater, Sneek. 's Avonds 8 uur: „Zij die van de zonde leven”. Dinsdag 12 October. Mjj tot Nut van 't Algemeen, Dept. Sneek. Optreden van het Gezelschap Kommer Kleijn, Willem van Capellen en Eva Jans sen. Nieuwe zaal Hanenburg, ’s Avonds 8 uur. Maandag 11, Dinsdag 12 en Woensdag 13 Oct. Inst. v. Arb. Ontw. Paddenstoe- lententoonst. in het Piter Jelles Hüs. Geopend: ’s avonds van 6.30 10.30 uur. Woensdag 13 October. Filmavond met lezing over vervoersmogelijkheden naar Canada, Australië, Amerika en Zuid-Afrika, ’s Avonds 8 uur in zaal Hanenburg. Zie adv. Woansdei 13 en Tongersdei 14 Oktober. Selskip foar Fryske Tael- en Skrif- tekenisse „Krite Snits”. Kritejou- nen om 8 üre yn Amicitia. Donderdag 14 October. Film- en Zang avond in Geb. v. Chr. Bel. 's Avonds 8 uur. Tiisdel 19 en Woansdei 20 Oktober. Selskip foar Fryske Tael- en Skrif- tekenisse „Krite Snits”. Kritejounen om 8 üre yn Amicitia. Maandag 25 October. Waterschap Heeg. Vergadering v. volmachten voorm. 9.30 uur in café H. J. Visser, Heeg. TOPPENHUZEN. Us wurdt trochjown, dat de Fryske Krite wer mei har winter- gearkomsten hopet üt ein to setten. It bistjür hat de wurklist opmakke. Sa mooglik sil der elke moanne in geirkom- ste balden wurde, Tiisdeitojoun 12 Okto ber de earste. De bidoeling is dat dan de foarsitter oan it wurd sil. Yn Novimber yn forban mei de Fryske Boekewike komt P. Akkerman to sprekken. Foar de lezers fan „Frysk en Frjj” gjin ünbiken- de. Hy sprekt oer syn eigen wurk, krüde mei „Piper en salt”. Foaral de leden fan de K.F.F.B. moatte dizze joun net for- sitte omt er it fral hawwe sil oer syn nije boek „De Maitiid fan it libben”, dat harren foar dy joun thus bisoarge wurdt. Yn Desimber hopet it bistjür in foar- drachtkriich ünder de skoalbern op priepimen to setten. Forline jier is soks der danich ynfallen, dat hja wolle soks jitris dwaen. Yn Jannewaris komt der in opstelkriich ünder de leden. Soks jowt ek altyd in tige gesellige joun. De leden hawwe tiid om harren mar op to skerpjen. Foar Febrewaris moat noch hwat üttocht wurde en yn ’t lést tinkt de krite wer foar it fuotljocht to kommen mei de opfiering fan in gaedlik stik op üs doarpsjounen, sa’t wy dat de léste jierrren wenstich binne. It is foar bistjür en leden to winskjen, dat alle gearkom- sten goed bisocht wurde. Eltsenien is tige wolkom. Black Boys verkoos eerst tegen de wind en regen in te spelen, maar daarin ligt meteen de verklaring voor de ne derlaag. In de tweede helft werd het nl. stil en droog. Voor de rust was het een vrij goede wedstrijd met Harlingen iets meer in de aanval, maar de vele uitvallen van Black Boys waren zeer gevaarlijk, met v. d. Laan als de meest gevreesde man. De thuisclub nam de leiding, doordat bij een harde voorzet van haar rechts back keeper Nota de bal liet vallen, waarna de linksbinnen hard in het niet meer verdedigde doel schoot, 1—0. v. d. Laan zorgde echter voor de gelijkmaker. Nadat hij tweemaal had naast gekogeld passeerde hij bij een aanval door het centrum de beide Harlinger backs en toen was er voor de keeper geen hou den meer aan, 11. Direct na de rust ging de wind liggen en hield de regen op, en vooral daardoor kreeg Harlingen een veldmeerderheid. Aan het tweede doelpunt kwamen de gastheren al heel gemakkelijk. De BI. Boys-back Veldman wilde overstappen, maar liet de bal he laas in z’n eigen doel verdwijnen, 21. Hierop volgde een flink offensief van de zwartjes, maar zonder resultaat. In de voorhoede werd te weinig geschoten. Zelfs miste de Vries de kans van de dag uit een door Bos goed genomen vrije trap. Tegen het einde ging de strijd weer meer gelijk op. Beide clubs waren om beurten in de aanval. Jammer voor de overigens goed spelende doelman van Black Boys dat hij bij een van de Har linger aanvallen de bal na een harde voorzet van rechts wederom uit z’n han den liet glippen, welke kans door de vrijstaande Harlinger midvoor gretig geaccepteerd werd, 31. In deze zware wedstrijd, waarin BI. Boys in de eerste helft te veel van haar krachten vergde, was v. d. Vliet de beste man in de zwarte ploeg. Zaterdagavond laat is op een binnen pad in het stadsdeel Woensel te Eindho ven de 33-jarige mevrouw v. d. V.L. uit Gestel om het leven gebracht door een messteek in de borst. Voorbijgangers za gen de vrouw op straat liggen. Zij waar schuwden een ambulance-auto, waarmee de vrouw naar het Binnenziekenhuis werd vervoerd. Hier werd de dood ge constateerd. De politie heeft het mes ge vonden, waarmee de steek is toegebracht. Van de dader geen spoor. Het slachtoffer was gehuwd en moeder van drie kin deren. (Alg. Dagblad). Heren 3e klas: T.G.P. 3Vovero T.G.P. 5—D.V.C. 2 Dames 3e klas: 3.50 T.G.P. 2—C.Z.N. 3 4.30 T.G.P. 1—N.O.H. 2 Heren 2e Klas: 5.10 D.V.C. 1—U.D. 2 5.50 N.O.H. 2—T.G.P. 2 Dames 2e klas: 6.30 C.Z.N. 2—Z.O.N.A. 7.10 R.K.V.C. 2—N.O.H. 1 Dames le klas: ’.50 R.K.V.C. 1—Chr. Kweek Heren le klas: 8.30 U.D. 1—R.K.V.C. 1 9.10 S.V.C. 1—T.G.P. 1 Het is een goede gedachte geweest van het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling alhier in onze stad eens een tentoonstelling te organiseren van Pad denstoelen welke in ons land en in ’t bijzonder ook in onze provincie en om geving gevonden worden. Zowel in de bossen van Gaasterland, Huisterheide en Beetsterzwaag als in de weilanden en langs de wegen. Op deze tentoonstelling in het Piter Jelles Hüs aan het Kleinzand die van daag, morgen, en in verband met de grote belangstelling en de vele aanvra gen voor schoolbezoek, ook nog op Woensdag geopend is, overdag meer speciaal voor schoolkinderen en ’s avonds voor andere belangstellenden, zijn totaal 92 soorten Paddenstoelen bijeengebracht, w.o. de zeer zeldzame Stekeltrilzwam en de eveneens zeldzame biefstukzwam, Ju dasoor, Trechter cantharel, witte kluif- jeszwam, Schaapjesmelkzwam en het Doolhofzwammetje. Alle soorten zijn zeer overzichtelijk en smaakvol en voor zien van hun naam in hun natuurlijke omgeving van mossen, varens, bessen en houtgewas gerangschikt, zodat deze ex positie niet alleen aantrekkelijk, maar ook zeer leerzaam is. Het laatste voor al voor hen, die graag wat meer willen weten van deze „kinderen der natuur”, die, zoals men hier kan zien, toch zo mooi en zo belangwekkend zijn en voor welk doel ook enige lectuur op natuur historisch gebied is uitgestald. Wij kunnen een bezoek dan ook van harte aanbevelen en herhalen nog even, dat de expositie met één dag, dus tot en met Woensdagavond, verlengd is. Voor scholen bestaat er nog een be perkte gelegenheid het bezoek ’s mor gens of 's middags, na telefonisch over leg met het P. J. Hüs. af. De voorhoede van LSC kwam er vrij wel niet meer aan te pas, hetgeen voor al te wijten was aan onvoldoende steun uit het middenveld, waar de Jong en v. d. Horst hun dag niet hadden. Zwaag- westeinde zag echter ook geen kans haar overwicht in meerdere doelpunten uit te drukken, waarbij vooral tegen stand ondervonden werd van r.half van Meekeren, die zich na de rust wel bijzon der onderscheidde door zijn beheerst spel. In deze wedstrijd bleek wel over duidelijk dat de over het algemeen jeug dige en lichte LSC-spelers het tegen for se tegenstanders niet gemakkelijk heb ben. De thuisclub, die een vrij robust elftal heeft, speelde een fel partijtje doch zeker niet unfair. Naast van Mee keren, gaf bij LSC ook de jonge Schuurmans verdienstelijk spel. OOSTHEM. Vrijdagmiddag 8 October had op het kerkhof te Oosthem de over dracht plaats van het door de Hervormde gemeente van Oosthem c.a. geschonken grafmonument Voor wijlen ds. Steenhui zen aan mevr. SteenhuizenJukema. Ouderling H. P. Wiersma droeg namens de gemeente dit monument aan mevr. Steenhuizen over en noemde de overle dene een herder en leraar die zijn Zen der steeds trouw gediend heeft. De kerk voogden D. Hiemstra van Oosthem en J. Breeuwsma van Abbega spraken nog woorden van troost tot de achtergebleven weduwe. Een broer van ds. Steenhuizen en een zwager, de heer P. Marra, beiden uit Sexbierum, dankten namens de fami lie de gemeente voor dit eenvoudig en zo precies in overeenstemming met de levenswandel van de overledene zijnde mooie monument. Door dit monument op het graf van de op 11 December jl. zo plotseling overleden predikant zal Oost hem bij de fam. Steenhuizen in een goe de herinnering blijven voortleven, aldus de heer Marra. Hiermee was deze een voudige en sobere plechtigheid geëindigd. Te Columbia in de Amerikaanse staat id-Carolina goot de politie vorige week ruim 800 liter in beslag genomen whisky in een afvoerpijp achter de stads gevangenis, in de veronderstelling, dat de buis in verbinding stond met de stads riolering. De pijp mondde echter uit in een droogstaande put, waar al gauw een aantal mensen met flessen en emmers de whisky kwam afhalen. Toen de politie eindelijk, gewaarschuwd door een voor bijganger, ter plaatse arriveerde, waren de whisky en de liefhebbers reeds ver dwenen. OUDEGA (W.). Terwijl de heer Sj. Wiersma en zijn zoon Vrijdag bezig wa ren werkzaamheden te verrichten op het dak van de woning van de heer Fleer al hier, braken er een paar sporten van de ladder, waardoor beiden naar beneden stortten. Ze moesten direct onder behan deling van een dokter worden gesteld, die hun voorlopig rust heeft schreven. HEEG. De eerste schutjaspartij van de K.A.B. alhier in ’t St. Jozef gebouw be gon met 40 deelnemers. Uitslag: Hoofd prijs le Jan Potma en E. v. Asma; 2e B. Gerritsma en M. Koopmans; 3e Joh. Pot ma en B. de Boer. Troostprijs le G. Por tiek en H. Hettinga; 2e Sj. Jellersma Jr en H. Potma. Poedelprijs le W. Portiek en A. Agricola; 2e H. Gerritsma en J Agricola Bij de intergemeenteljjke Bouwkas B.N.G. zijn nu 500 gemeenten aangeslo ten, dat is ongeveer de helft van alle ge meenten in Nederland. Het werkgebied van B.N.G. (aanvankelijk de provincies Groningen, Friesland en Drenthe) heeft zich in de afgelopen jaren steeds verder uitgebreid en omvat than? behalve „Noord-Nederland” ook de provincies Zeeland, Zuid-Holland, Noord-Holland Utrecht, Gelderland en Overijssel. Op de buitengewone algemene vergadering van de deelnemende gemeenten op 30 Sep tember jl. te Assen werd besloten, de bij na landelijke uitbreiding van B.N.G. ook in de naam tot uiting te brengen. Zodra de desbetreffende statutenwijziging zal zijn goedgekeurd, zal B.N.G. niet meer betekenen Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten, maar Bouwkas Nederlandse Gemeenten. De jaarvergadering van de B.N.G.-ge- meenten had op 20 September jl. te Arn hem plaats. Op deze vergadering wer den balans en verlies- en winstrekening per 31 December 1953 vastgesteld. Verder werd machtiging verleend om in 1955 ter financiering van verdere eigen wo ningen voor de deelnemers een bedrag van 12.000.000 in de vorm van leningen op te nemen. In de eerste negen maan den van 1954 hebben zich 3800 personer als B.N.G.-deelnemer laten inschrijven. In totaal telt B.N.G. nu ruim 10.000 deel nemers. Hiervan maakten bijna 4000 al gebruik van de B.N.G.-financiering ter verkrijging van een eigen huis WitVitesse; AGOVV; HVC—DWS. le klas B: wijckersRigt rsbleek; Stormvogels; EDOHeracles; Be Quick Ajax; Go AheadEns. Boys. 2e klas A: VelocitasHaren; Frisia Helpman; LSCSneek; FVCZwaag- westeinde; FrieslandGRC; Nicator Oosterparkers. 3e .1 A- SteenwijkJubbega; Harlin genMSC; WZSBlack Boys; Rood Geel GAVC; De KooiDOG; BergumOly- phia. Res. le klas: Sneek 2Velocitas 2. Res. 2e klas A: Black Boys 2Leeu warden 3; Sneek 3Harlingen 2. Res. 3e klas A: Lemmer 2LSC 3; Heerenveen 3LSC 2. Zaterdagmiddagvoetbal 3e klas: Leeuw. Zwaluwen—-ONS; PoolsterACV; Noord- sche Schut—Heracliden; HeegBlauw Wit 34. 4e klas A: VVT—Nijland; DWP—Wor kum; QVCSurhuisterveen. Ditmaal was het alleen S.M.H.C. II, dat naar Leeuwarden trok, om daar tegen Hurry Up H de strijd aan te binden. Het weer was slecht, het veld door weekt, maar de spelers waren (als al tijd) optimistisch gestemd en niemand dacht er aan, dat de wedstrijd voor Sneek wel eens onfortuinlijk kon aflo pen. Toch werd het een 31 nederlaag voor S.M.H.C. Het Sneker elftal, waar in heel wat nieuwelingen meespelen, weerde zich dapper, maar was tegen de meer geroutineerde spelers van Hurry Up niet opgewassen. Het bleek in deze wedstrijd wel duidelijk dat S.M.H.C. II nog niet de nodige wedstrijdervaringj heeft en de drie goals volgden elkaar voor de rust dan ook in vrij snel tempo op. Hoewel Adri Vis na de rust een fraai doelpunt wist te maken en de Leeuwar ders niet meer aan bod kwamen (er werden drie doelpunten af gekeurd: twee wegens buitenspel en een, omdat de bal van buiten de slagcirkel werd geslagen) bleek toen toch het duidelijkst dat het samenspel wel wat te wensen overliet. De achterhoede (die zich overigens ener giek weerde) plaatste de vele vrije sla gen die ze toegewezen kreeg niet goed, de voorhoede op haar beurt kon de Leeuwarders de bal niet ontfutselen. Dat Hurry Up niet meer doelpunten maakte, is o.a. te danken aan Koos Feenstra (de kleinste speler van S.M. H.C. II), die z’n doel verdedigde of het z’n dagelijks werk was. Zondag a.s. worden te Leeuwarden de volgende wedstrijden gespeeld: Heren: S.M.H.C. I—L.H.C. IV; Dames; S.M. H.C. I—L.H.C. III. De 74-jarige weduwe Van Doesburg, te Delft, is door gasverstikking om het le ven gekomen. Zij had ’s avonds der ge woonte getrouw, een pannetje eten op het gasstel gezet voor haar zoon, die later thuis zou komen. Ze zette de gaskraan open maar vergat vermoedelijk het gas aan te steken. Daarna ging zij naar bed. In haar slaap is zij door het gas bedwelmd geraakt. Toen haar zoon ’s nachts om ongeveer half één thuis kwam, rook hij de gaslucht al in de gang. De G.G.D. werd gewaarschuwd, maar die hulp mocht niet meer baten. De afgelopen week heeft alleen te Makkum de propagandafilm van het Roode Kruis: „Toch keerde zij terug” ge draaid. Reeds eerder had de propagan- dist-operateur de heer L. van der Zee, daar een avond gehouden. De toeloop was toen zo groot dat velen moesten worden teleurgesteld. Nu Zaterdagavond was er weer grote belangstelling. Traden bij de eerste filmavond 78 nieuwe leder toe, thans bedroeg dit getal 43, zodat al leen uit dit dorp in totaal 121 personen zich als lid opgaven. Hoewel de zware regenval in de af gelopen week de conditie van het sport terrein zeker niet ten goede was geko men, ging Zaterdagmiddag de wedstrijd NijlandSurhuisterveen toch door. Het behoeft evenwel geen nadere toelichting dat onder deze omstandigheden van de spelers veel werd gevergd. Maar de bal- contróle en lichaamsbeheersing lieten af en toe nog al eens te wensen over, waardoor ook het samenspel in gedrang kwam en de wedstrijd over het geheel genomen een rommelige indruk maakte. Het bleek al gauw dat Surhuisterveen, dat nog geen winstpunten heeft kunnen boeken, er ernstig naar streefde dat deze middag wel te doen. De Nijland- defensie werd reeds in het begin stevig aan de tand gevoeld, maar verder dan de backs kwamen de gasten voorlopig niet. Hun voorhoede miste de vereiste stootkracht. Maar de gastheren «aten ook niet stil. Zij bouwden menige aan val op, doch minder goed combineren en in laatste instantie de goed sluitende achterhoede van de gasten beletten het scoren, ’t Zag er dan ook naar uit dat het een puntloze eerste helft zou wor den, doch toen plm. 8 min. voor rust een uittrap van de Nijland-keeper goed naar de rechtervleugel gedirigeerd werd, en de vrijstaande r.buiten Koopmans de bal prachtig voorzette, slaagde midvoor Huitema er in, hoewel zwaar gehinderd, het zoals later zou blijken enige doelpunt te scoren. Voor rust scheelde het echter een haartje of Huitema had de stand op 20 gebracht, maar de bal sloeg keihard tegen de bovenlat en stuitte daarna loodrecht op de grond. Wel greep de keeper mis, doch geen der N.-spelers benutte deze fraaie kans. Het eerste kwartier na de rust was ge heel voor Surhuisterveen. Nijland werd met de rug tegen de muur gedrukt en er ontstonden zeer hachelijke situaties. De gasten schoten echter te veel luk raak en onbesuisd, zodat paal en lat nogal eens redding brachten en meerde re schoten naast en over gingen. Daarna gelukte het Nijland het initiatief over te nemen, waarbij ze af en toe zeer ge vaarlijk voor het vijandelijk doel kwam, maar ook haar voorhoede had geen succes meer en zag zelfs kans voor open doel van dichtbij naast te schieten. Zo won de thuisclub op ’t kantje af, waar bij ze o.i. iets meer kreeg dan ze ver diende. De wedstrijd Leeuw. ZwaluwenHeeg bracht meer spanning dan goed voetbal; Heeg was iets sterker, vooral in het middenveld, maar het gemis aan een goede schutter in de voorhoede liet zich ook nu weer geducht gevoelen. De toch ook niet sterk spelende Leeuwarder ach terhoede met l.half Dijkstra als uitblin ker, kon nu steeds met succes ingrijpen. Na een kwartier spelen namen de gast heren onverwachts de leiding, toen r. buiten Feenstra vanaf de zijlijn een voorzet wilde geven, maar het een hoog schot op doel werd, waarop doelman Douma ook niet had gerekend; hij stond wat te ver naar voren, en hoog belandde de bal in het doel. Vijf minuten voor rust echter gelukte het Jorritsma, na de vijandelijke achterhoede gepasseerd te zijn, met een zuiver en voor doelman v. d. Werf onhoudbaar schot de gelijk maker te produceren, 11. In de tweede helft was Heeg steeds in de meerderheid en reeds binnen de vjjf minuten gaf midvoor Lemstra, na goed voorbereidend werk van r.binnen Jorritsma en r.buiten v.d. Tol, zijn ploeg met een goed gericht schot de leiding, 1—2. Met dit steuntje in de rug bleef Heeg steeds in de aanval, maar zoals reeds gezegd, de schutter ontbrak. An ders zou het er in de laatste helft voor de Lw. Zwaluwen lelijk hebben uitgezien. In de laatste vijf minuten kwam zelfs de gelijkmaker uit een strafschop. Bij een door r.buiten Feenstra genomen hoekschop ving Lbinnen v. d. Tol de bal met de borst op, waarbij deze het on geluk had, dat het terugspringende leer tegen zijn arm stuitte. R.binnen de Rui ter voltrok het vonnis, 22. En als doelman Douma in de laatste minuut niet zo actief was geweest, zou Heeg helemaal met lege handen naar huis heb ben moeten terugkeren. Hij stompte nl. een onverwacht hard schot van de Leeu warder middenvoor Weijer met een fan tastische sprong uit zijn doel. Nieuwe dameshoofddoek, Joh. Nieu wenhuis, Hommerts 79.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2