Shot^.. w lil SNFFK KAPPIE en de reis met Troeteltje Aspirin toekomst Een uur voor een De sociale KANTONGERECHT voorzieningen F F raak van smaak «880; TWEEDE BLAD DINSDAG 12 OCTOBER 19»i NIEUWSBLAD” „S N E E K E R Zakennieuws Poesenfeest Baby door koordje gewurgd Philips prijsvraag voor scholieren Veertig sporten in woord en beeld <>^22 Grote Juwelendiefstal in Engeland Datum op iedere fles melk Scheepsrampen Thee duurder Bescherming Burgerbevol king heeft nog 74000 meii^* sen nodig Hoogenbosch schoenen geopend De krachtige rent Ingres MededeFig. Advertentie van De uitbreiding Adve. tentie L.M 13 geweest, maar ineens hoorden zij draven- Shot ak van smaall spraak over het vluchtelingenprobleem houden. Deze toespraak, getiteld Het uur der solidariteit, kan ’s avonds worden beluisterd van vijf tot tien over over acht De Nederlandse televisieitichting zal op de Dinsdagen 12, 19 en 28 October en op de Vrijdagen 15, 22 en 29 October in de rubriek Actualiteiten eigen reportages uitzenden uit het kamp Kufstein in Oos tenrijk. Aansluitend op de actie van het comité Vluchtelingenhulp 1954, maar geheel los er van, beginnen de Nederlandse vrou wenorganisaties in November een actie voor hulp aan vluchtelingen in Oosten rijk. Het plan komt hierop neer, dat de vrouwen willen helpen bij de inrichting van de huizen, die gebouwd zullen kun nen worden met het geld dat door de Nederlandse mannen in October bijeen wordt gebracht. digt, zijn gemoderniseerd terwijl aan de voorgevel in een opvallende neon-ver- iichting de naam Hoogenbosch is aange dacht. In een van de drukste straten van Cheltenham, in het Engelse graafschap Gloucestershire, is uit een auto, die op slot was, voor een waarde van ruim 200.000 gulden aan juwelen gestolen, ter wijl de eigenaar enige minuten weg was om naar een film in een nabijgelegen bioscoop te informeren. De auto behoor de aan een juwelier uit Londen, die zich specialiseert in kostbare tweedehands juwelen. Bijzonder nadelig was de storm van vorige week voor een Alkmaarse vls- winkeller. Hij had ’s avonds zijn deur niet goed gesloten. Deze woei ’s nachts open en toen dit omstreeks drie uur door een surveillerende agent werd ontdekt, was het onheil al geschied. Een groot aantal katten had de lucht gekregen van dit luilekkerland en had een gewel dig bacchanaal aangericht. Toen licht werd gemaakt, zochten ten minste tien katten een goed heenkomen, verscheide ne andere bleven gulzig verder schrok ken. Er werd toen echter snel een einde gemaakt aan het poezenfeest. waardoro een verkoopruimte van 90 m2 (bijna tweemaal zo groot als de vorige) tot stand kwam, werd bereikt doordat de kamer achter de winkel hieraan werd toegevoegd, waarna het gehele interieur is gemoderniseerd en opnieuw in frisse lichte kleuren geschilderd. Ook wer den er twee rijen nieuwe pas-stoelen, bekleed met plastic in beige en rode kleur, in geplaatst, waardoor de win kel eveneens aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen. Ook de etalages, waarin een keur- oollectle schoenen e.d. tot kopen uitno- koordje van het truitje achter een haak- dlgt, zijn gemoderniseerd terwijl aan de je van de box was blijven haken en op dat moment zich niemand in de kamer bevond, is het kindje door verstikking om het leven gekomen. eveneens Ze 51 niet een heer te zijn. Aan de andere kant siert het hem dat hij z’n verontschuldi ging heeft aangeboden, hoewel hij dat ook behoorde te doen Het blijft echter een feit, dat U dom hebt gevaren. Daar om zou ik volkomen gerechtigd zijn hier een zware straf te eisen. Mr Niemeijer deed dit echter niet en volstond met een boete te eisen van ƒ2.50 subs. 1 dag plus toewijzing van de civiele vordering tot het gevraagde bedrag. Mr Cornells vonniste conform maai met de ernstig gemeende raad aan d< schipper zich tegen wettelijke aansprakc lijkheid te verzekeren. Zowel deze als de getuige dankten vo de vriende. ke en clemente beha' r ling, zodat we hier nu ook eens „happy ending beleefden. Afspraak is afspraak. Het aantal bezitters van een radiotoe stel dat de uitzendingen beluistert „zon der in het bezit te zijn van een geldige luistervergunning”, zoals het in de ge rechtelijke stukken wordt uitgedrukt schijnt toch wel zeer groot te zijn. In vrijwel iedere strafzitting komen derge lijke overtreders voor. Gewoonlijk trachten ze zich achter hun slordigheid of vergeetachtigheid te ver schuilen of wordt de schuld listiglijk op moeder de vrouw geschoven, maar de veehouder J. D. uit Koufurderrige, bij gestaan door zijn echtgenote, voerden nu een geheel ander motief aan, waardoor ze tenslotte de dans dan ook ontspron gen. Mijn vrouw betaalde steeds om de twee jaar de zegels aan de controleur vertelde de verdachte. Dat had ze in 1952 ook gedaan en toen de man ver trok had hij heel vriéndelijk gezegd „tot over twee jaar’”. En daar hadden ze dan maar weer rustig op gewacht. De controleur moest toegeven, dat hij inderdaad tweemaal het geld had opge haald, maar dat andere kon hij zich niet meer herinneren’. Misschien heb ik het wel als grap gezegd, zei hij. De Ambtenaa.r van het O. M„ mr Nie meijer voerde aan, dat het inderdaad zo geweest is, dat de P.T.T. het geld regel matig door een controleur liet innen. Nu gebeurt het niet meer en krijgen de men sen proces-verbaal. Daarom was hier z.i. voor hem alle reden het normale tarief toe te passen, t. w. 12.50 boete of 6 dagen. Verdachte was ’t hier niet mee eens Afspraak is afspraak, en daar moet ook de controleur zich aan houden. De wnd. Kantonrechter mr Cornells deelde de mening van de Ambtenaar, dat ieder luisteraar moet betalen, maar de P.T.T. heeft door zijn service de over tredingen eerder bevorderd dan tegen gegaan. Bij deze verdachte liggen de dingen daarom anders dan bij hen die uit nonchalance of onwil niet betalen. En waar spr. uit het vriendelijke afscheid van de controlerende ambtenaar conclu deerde, dat daarmede de service werd voortgezet, verklaarde hij D. schuldig zonder toepassing van straf. Hernieuwde kennismaking. Het kan toch vreemd lopen in de we reld. Hendrik v. d. M., schipper op de binnenvaart en de koopman P. J. Schuh- macher uit Leeuwarden hadden elkaar sinds ze samen in militaire dienst waren geweest, niet weer gezien. Maar laten ze nu hier, zonder dat ze het wisten, als twee partijen tegenover elkaar komen te staan, De schipper was nl. zo onvoorzichtig ge weest met een te grote snelheid de brug bij Osingahuizen te passeren waardooi zijn schip eerst tegen de brug opliep daarna een tanker aanvoer en toen nog het aan de wal liggend motorjacht van de heer Schuhmacher beschadigde. En het ergste van alles was nog, dat hij ge woon doorvoer, wat de Kantonrechter zeer onhebbelijk vond. Het dreigde even warm te lopen toen mr. Cornells verdachte vroeg waarom hij zo stijlloos gehandeld had en deze de wedervraag stelde „moet ik daarop ant woorden?” De man achter de groene ta- of een weduwenrente krachtens de in validiteitswet, alsmede van een rente krachtens de ongevallenwet worden met 6 procent verhoogd. De gezinstoe- slag wordt gebracht van f 42.50 op f 45. De renten krachtens de ongevallenwet ten worden dienovereenkomstig ver hoogd. Voor ongevallen tussen 1 Janu ari 1954 cn 1 October 1954 wordt een bijslag van 6 procent gegeven. De kinderbijslagen zullen met 6 procent worden verhoogd, worden respectievelijk gebracht op: ct. voor het eerste kind, 57 ct. voor het tweede en derde kind, 80 ct. voor het ierde en vijfde kind, 90 ct. voor zesde en volgende kinderen. Ook de kinderbij slagen voor rentetrekkers worden met 6 procent verhoogd en respectievelijk gebracht op f 13.25, f 14.90, f20.80 en f 23.40 per maand. Ten aanzien van de aanvullende sociale voorzieningen wor den overeenkomstige aanpassingen voor bereid. De uitkeringsbedragen voor de kleine zelfstandigen worden gebracht op 82 ct. voor het eerste kind, waarvo r recht op kinderbijslag bestaat en 45 et. voor de volgende kinderen. Het parlement zal deze voorzieningen, alvorens ze kunnen worden getroffen, nog moeten goedkeuren. Een tamelijk eind buiten de haven stad, waar het oerwoud begon, liep een ander groepje negers, die met elkander twee draagstoelen droegen, waarin twee dezelfde mannen zaten. Het waren de professoren Zebedeus en Za charias Knikkerbok, tweelingen en na tuurvorsers van beroep. Ze trokken op deze wijze het binnenland in op zoek naar vreemde planten, bomen en bees ten. De tocht was tot nu toe heel rustig de voetstappen achter zich. Het was een neger, die opgewonden tegen de draag- negers sprak. Een groot geweeklaag klonk, toen de neger was uitgesproken. „Er is iets aan de hand!" stelde Zebe- deus Knikkerbok vast. Zij stapten tege lijkertijd uit hun draagstoelen en voeg den zich nieuwsgierig bij het groepje opgewonden, ogen-rollende negers. „Wat is er aan de hand?” vroeg Zebe- Het comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft als motto voor zijn actie ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland gekozen de woorden „Een uur voor de toekomst”. Dit slaat op de actie in de bedrijven, waar de arbeiders een uur zullen overwerken of een uur loon afstaan. Dit bedrag zal door de werkgevers worden verdubbeld. De drie grote vakcentralen hebben hun afde lingsbesturen, fabriekskernen en derge lijke organisaties gevraagd na te gaan, of het initiatief ook inderdaad wordt uit gevoerd zoals het is opgezet. Hoewel de actie nog moet beginnen is tot nu toe op het gironummer van het comité (5100) reeds een bedrag van ongeveer 17.000 gulden binnengekomen. Ook de radio-omroep en de televisie zullen aan de vluchtelingenactie aan dacht* widen onder het motto „Een uur voor de toekomst”. Dit motto is de titel van een klankbeeld, dat Maandag 11 October van 's avonds tien over half negen tot tien over negen wordt uitge zonden, als een gezamenlijk programma over beide zenders. De reporters Herman Felderhof, Jan de Troye en Ad. de Vriët zullen hierin reportages geven over hun reizen naar Oostenrijk en Griekenland De volgende avond, Dinsdag 12 October zal het programma over beide zenders worden herhaald, ditmaal van tien over zeven tot tien over half acht. In de radio-uitzendingen van de rest van de maand zal in allerlei programma’s en rubrieken aandacht aan de vluchte lingenactie worden gegeven. De VARA zendt Woensdagavond 13 October een hoorspel uit „Zij vielen uit Gods hand”, naar het gelijknamige boek van Hans Werner Richter. Het hoorspel zal worden gevolgd door een toespraak van de hoge commissaris der Verenigde Naties voor de Vluchtelingen, onze landgenoot mr G. J. van Heuven Goedhart, Donderdag 21 October zal de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G Suurhoff over beide zenders een toe- Dat weet U meteen wanneer U de eerste sigaret opsteekt van SHOT, de nieuwe half zware shag van Niemeije Want SHOT is door een speciale bereiding extra geurig en pittig en toch bijzonder zacht van smaak. Een bewoonster van het Prinses Mar- grietplantsoen te Bussum trof haar elf maanden oude baby bewusteloos in de box aan. Een ontboden geneesheer kon geen hulp meer bieden. Doordat een Blueband Sportboek. Van den Bergh en Jurgens N.V. heeft het initiatief genomen tot de uitgave van een groot sportboek, getiteld „40 sporten en spelen in woord en beeld” Het werk zal meer dan honderd ar tikelen bevatten, geschreven door de beste sportjournalisten die ons land kent (Bob Spaak, Jan Cottaar, Martin Duy- zings e.a.) Hoofdredacteur is de nestor der Nederlandse sportjournalisten de heer H. A. M. Meerum Terwogt. De Ne derlands Hervormde Jeugdpredikant Da. G van Leeuwen en de Diocesaan sport- adviseur Rector Eg. Michielsen hebben zich gaarne bereid verklaard er mede op toe te zien, dat de geestelijke en mo rele waarden van sport en spel geheel tet hun recht komen. 20 grote en 150 kleine illustraties in fraaie kleuren verlevendigen het geheel en maken het voor lezers van iedere leeftijd zeer interessant. De wijze waarop men zich dit werk kan aanschaffen, is dezelfde als voor de encyclopaedic „Ik weet het”. De af beeldingen worden gratis verstrekt bij Blue Band. De eerste aflevering zal aan belangstellenden eveneens gratis worden toegezonden. Men behoeft slechts 15 cent te betalen voor porte en administratiekosten. De volgende af leveringen kunnen worden verkregen door toezending van 30 cent en enige Blue Band-zegeltjes. De eerste aflevering van „40 sporten en spelen in woord en beeld”, welke ons werd toegezonden, ziet er uitstekend verzorgd uit. Meerum Terwogt schreef een inleidend artikel over sport; ds. v. Leeuwen en rector Michielsen gaven een voorwoord, waarna prof. dr. J. G. Sleeswijk het over de medische sport keuring heeft. Onder de titel „Mannen in oranje” heeft Jan Cottaar het over de internationale wedstrijden welke de Ned. voetballers in de loop van bijna een halve eeuw speelden, en dezelfde schrij ver wijdt een artikel aan Firn Muller. B. Planjer heeft het over „Zwemslagen” Jan Liber over de historie van het schaatsenrijden; Herman Kuiphof over Ijshockey; Herman Levy over Auto sport; Jan Blankers vertelt van grote figuren uit de athletiekhistorie. De plaatjes zijn ook weer uitsetekend ver zorgd. Met het doel te Onderzoeken, in hoe verre de belangstelling voor de techniek heeft post gevat bij de leerlingen van middelbare scholen, heeft Philips leer lingen van de 4de, 5de en 6de klasse van alle Nederlandse gymnasia H.B.S.en Uitgehodigu een opstel De minister-president, dr. W. Drees, heeft in de Tweede Kamer de voorne mens van de regering bekend gemaakt voor de sociale verzekering in verband met de algemene verhoging van de lonen met 6 pet. De regering wil de loongrens voor de ziektewet en de Invaliditeitswet van f5.300 brengen op f6.000. Om administratieve redenen zal dit geschieden met ingang van 1 Januari 1955, behalve voor hen, die thans krach tens de ziektewet en de invaliditeitswet verzekerd zijn en voor wie ononderbro ken voortzetten der verzekering moge lijk moet worden gemaakt, ook als zij door de jongste loonstijging Iets boven de grens van f 5.300 per jaar komen. De loongrens voor de invai iteitswet, welke geldt bij de aanmelding voor de verzekering (sedert 20 Nov. 1948 f3.000) wordt verhoogd tot f 3.600. Het maximum dagloon, waarnaar de premie en uitkering worden betekend wordt voor alle sociale verzekeringswet ten gebracht op f16. De uitkeringen Ingevolge de noodwet ouderdomsvoorziening worden met 6 procent verhoogd. Om in de thans be staande onderlinge verschillen tussen de gemeenteklassen geen wijziging te brengen wordt de verhoging voor echt paren voor alle gemeenteklassen be paald op f 72 en voor ongehuwden op f 42.—. De inkomensgrenzen voor de noodwet ouderdomsvoorziening zullen een over eenkomstige verhoging ondergaan. Deze verhoging heeft tot gevolg, dat een nieuwe groep personen behorende tot de „vergeten groepen” onder de werking der noodwet wordt gebracht. Teneinde de „vergeten groepen” iets meer tege moet te komen zullen de inkomensgren zen iets verder worden verhoogd. De uitkeringen toegekend aan hen die in het genot zijn van een invaliditeits- Van 1 November af zal op de capsu les van alle flessen met gepasteuriseerde melk en melkproducten een datum van aflevering van de fabriek moeten staan Dit voorschrift geldt niet voor gesteri liseerde melk. Door de datering zal de huisvrouw kunnen controleren of de mei’- die zij krjjgt niet te lang bij de slijter heeft gestaan. Eigenlijk was de datering van de fles sen volgens het Melkbesluit allang voor geschreven, maar het toezicht op deze bepaling was in overleg met de betrok ken zuivelbedrijven voorlopig opge schort. Voor de oorlog werd op vrijwillig» basis de datum van aflevering vermeld en ook nu vermelden sommige fabrieken deze datum bij wijze van service aan de klanten. Andere doen dit alleen voor de interne contröie door middel van ge heime tekentjes. Van overheidswege acht men nu de tijd gekomen het officiële voorschrift in volle omvang uit te voeren. Men wil door deze maatregel voorko men, dat slijters de melk te lang i- voorraad houden, waardoor vooral war neer dit in te koude koelcellen gebeurt, de kwaliteit veel te lijden heeft. De storm in de nacht van Woensdag op Donderdag blijkt zware offers te hebben geëist. Uit den Helder wordt de kotter „de Jonge Jochem” vermist, waar mee vijf man een mijl of vijf ten noor den van den Helder aan het vissen waren. Voorts is ook een Urker kotter ondergegaan, de „Hendrika”, ook met vijf man aan boord, nl. drie zoons van de schipper Kapitein, die de reis zelf niet meemaakte, doch in wiens plaats als gezagvoerder optrad zijn neef H. Kapitein. Voorts was aan boord de 18- jarige C. Korf. Ten noorden van Doggersbank is ver gaan het Deense schip „Rikke Skau” De bemanning bestond uit 21 koppen. 14 van hen gingen op een vlot over, dat 22 uren op de hoge zee ron ldreef voor het door het Zweedse stoomschip „Hel- ga” werd gepraaid. De „Helga” nam 8 overlevenden op, kapitein, tweede stuur man en vier zeelieden war» i in de loop van Donderdag door overslaand golven van het vlot weggespoeld. Vier andere opvarenden van de „Rikke Skau” had den zich met een sloep trachten te red den, doch zijn ook omgekomen. Nederlandse gymnasia en Uitgehodigu een opstel te schrijven, waarin ieder op zijn manier tot uitdrukking kan brengen, dat de enige levenskans voor Nedc>...nu ligt in industrialisatie. Daartoe is aan de deelnemers ge vraagd een opstel te schrijven over één van de zeven opgegeven onderwerpen ol over een onderwerp naar keuze, en dat eventueel te verduidelijken met foto’s, tekeningen' diagrammen, enz. De in zendtermijn voor deze wedstrijd sluit op 6 Januari 1955. De jury, waarin ook pas afgestudeer de H.B.S.’ers en Gymnasiasten zitting hebben, onder voorzitterschap van prof, dr, ing. N. A. Halbertsma, buitengewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, zal de opstellen en werkstuk ken beoordelen. De hoofdprijs is een bedrag van f 700, naar keuze te besteden; als 1ste en 2de prijs zijn voor de scholen, die het best uit de bus komen, respectievelijk een 6 mm. geluidsfllmprojector en een mag- netofoon als prijzen uitgeloofd. In totaal zal er onder vierentwintig prijswinnaars een bedrag van f3300 aan prijzen wor den verdeeld. deus in negertaal, die hij van te voren bestudeerd had. „Wat is er gaande vroeg Zacharias. „Een draak!” vertelden de negers In koor. „Een man met een draak in de stad! Een afschuweiyk grote draak?” De tweeling-broeders keken elkander met ernstige gezichten aan en knikten toen tegelijkertijd. fel werd boos. „Wat dacht U dan? Met wie meent U dat U te doen hebt? Ge lukkig gooide de schiper zelf olie op de golven door, hoewel eerst wat mokkend en kortaf, te vertellen, dat het zijn ge woonte niet is door te varen. Maar nie als ik word uitgescholden. Voor niemand niet Zelfs al wae het de Koningin. I1 ben nl. heel koppig en daaruit kunnen de raarste dingen voortkomen. Uit het verdere verhoor bleek nog. dat aij zelt n et eens gehoord had wat er op de motoiboot gezegd was. Zijn zoon ech ter wel, maar die, z’n vader kennende, had gezegd „vaar maar door, vader, en ders gebeuren er nog ongelukken”. Later echter heeft de schipper per brief z’n verontschuldiging aangeboden en ook nu erkende hij ruiterlijk zijn schuld en verklaarde hij zich bereid de schade te vergoeden. „Dat is mannetaal”, constateerde de Kantonrechter. Getuige Schuhmacher gaf ook toe, dat er na de aanvaring bij hem aan boord krachtige opmerkingen zijn gemaakt Niet door hemzelf, maar door zijn doch ter. Maar ’t was ook om je dood te schrikken! Maa nu vond hij 't toch ook jammer dat het zo gegaan is, want ach teraf bleek, dat hij en verdachte nog oude dienstkameraden zijn. Dat wij elkaar hier nu weer op deze manier moe ten treffen. Hij wilde daarom ook iets goed maken en vroeg clementie voor zijn tegenstander, terwijl hij zijn schadevor dering van ƒ66 verlaagde tot ƒ47.50. De woorden in deze zaak gesproken doen mij deugd, zei de Ambtenaar, maar v. d. M. wil naar hij zei recht en sportief door het leven gaan en dat belet hem Koffie goedkoper. prijzen van koffie zijn veraa> met 15 tot 28 cent per 250 gram, a gevolg van een daling der prijzen op wereldmarkt. Daarentegen is de prijs van thee m. zes cent per honderd gram verhoog Tengevolge van de grote consumptie vi thee en een teleurstellende productie men daartoe moeten overgaan. De Bescherming Burgerbevolkin i heeft nog 74.000 mensen nodig om i komen tot het aantal van 282.000, da voor haar organieke sterkte nodig n Daar komen dan nog bjj 15.000 man var de 22 z.g. mobiele colonnes, waarvoor wel materiaal, maar het vakkundig per soneel niet aanwezig is. In dit verband is men een grootscheepse wervingsactie begonnen, die men de komende zomer met succes hoopt te hebben beëindigd en waarvoor men o.m. de medewerking heeft van de vier vakbonden. De uitgebreide en geheel gemoderni seerde schoenenzaak van de heer Kraak man aan de Oosterdljk, thans aangeslo ten bij Hoogenbosch Schoenen n.v., is Vrijdagmiddag officieel heropend. De directeur werd hierbij vertegenwoordigd door de heer A. Hoogenbosch, terwijl ook de Winkeliersvereniging Oosterdijk en het Actie-Comité van de Sneker win keliers door de aanwezigheid van enige bestuursleden van hun belangstelling blijk gaven. Voorts verleende een aan tal fraaie bloemstukken een feestelijk cachet aan deze opening. De heer A. Kraakman sprak een kort woord, waarin hij in ’t bijzonder de heer Hoogenbosch, de architect de heer F. M. Kramer uit Haarlem en diens assistent de heer C. den Heijen verwelkomde, en daarna dank bracht aan de fa. H. C. Faber, die de verbouwing in zeer korte tijd tot stand bracht en aan de andere medewerkers, van wie de fa. Troelstra de electrische verlichting en de fa. A. Verwet de stoffering verzorgde, terwijl het schilderwerk werd uitgevoerd door de heer W. N. Brouwer. Hij zei verder er van overtuigd te zijn, dat met deze modernisering en uitbrei ding het gestelde doel bereikt zal wor den en sprak de wens uit, dat e.e.a. tot een grotere bloei van de zaak zal mo gen lelden. het beproefde preparaat

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5