Koudum yn myn bernejierren Uitspraken Kantongerecht PUROL rHuidgenezingl S1wS LEVENSAVOND Liften per vliegtuig „_l/uz huiS I* HAMER hand Gelei TWEEDE BLAD VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 Nederlaagwedstrij den tachtigjarige Verzoek van het LSC- bestuur Bevorderd Mislukte truc Grens dwars door een huis fan S. FEENS1RA r Bioscoopnieuws „SNEEKER NIEUWSBLAD” „Kraak Mevrouw Wheeïer krijgt zes maanden Herinneringen van een door D. ZUIDERBAAN Toanielpraetsje S. F. T. Gangster in duel met politie m”, Sneek IS** 20 goed uit Wethouder. Advertentie I.M. t 5 t De voorgeschiedenis. Advertentie Ingez. Mededeling Advertentie I.M. r i Advertentie I.M. l .1 en i I I L I i Vrouwen-Politie. GOENGA. Onze vroegere dorpsgenoot de heer O. Sijtsma is bevorderd tot agent van politie te Den Haag. Dan haldde hy efkes op, mar dan kaem der efteroan: In verband met de te verwachten grote toeloop naar de wedstrijd L.S.C.Snéek op a.s. Zondag, verzocht het bestuur van L.S.C ons het publiek er op te willen wij zen, dat de rijwielstalling zich buiten het terrein bevindt. Op het veld worden derhalve geen fiet sen toegelaten. Het plaats nemen van bezoekers achter het Noordelijk doel kan evenmin worden toegestaan. l t l Een vorstelijke handverzorging 1 doe’t ik in deuntsje floite en ek noch al knap miende ik, „Ja myn jonge, der is mar ien yn it doarp, dy’t it moai kin en dat is Sjaentsje”. En sjonge dat hy koe. Ik tink wol faek as hy yn dizze tiid libbe hie, wie hy misskien wol by de radio torjuchte komt. In wike of seis foar Peaske kaem hy yn aksje mei syn rommelpot. Dat wie in krük of bus hwer’t in bargebongel oer hinne spant wie en midden yn dy bongel in eintsje stok of Spaensk reit. Hoe’t dy stok der oan of yn dy bongel siet wit ik net, mar as Sjaentsje mei in wiete han om dy stok de op en del biweging mak- Evenals in de natuur eb en vloed elkaar geregeld afwisselen is het ook in het maatschappelijk leven een telkens opvolgen van op- en neergang wat zich dan ook af spiegelt in rijks-, provinciale- en gemeenteraadsbesluiten. Wie tegenwoordig een wandeling maakt of per fiets onze buitenbuurten bezoekt, staat soms verbaasd over de prachtige uitbouw van onze stad en ik kan me in denken dat er zijn die zeggen of den ken: hoe kan dat allemaal? Vooral wij ouderen die zoveel moeilijke perioden hebben meegemaakt en de tijden hebben meebeleefd dat men in de raad over een eenvoudige verbetering van onze oude bewaarschool een langdurige discussie hield over de „subsidiëring van het voor bereidend onderwijs” en de vraag of de gemeente daarbij een taak had. Wij staan verbaasd, doch verheugen ons over de prachtige kleuterscholen, die men heeft gebouwd aan de rand van de stad, over de speelplaatsen, die men overal ontdekt en over de restauratie van ons „Sport park”, dat straks weer kan dienen als terrein voor de lichamelijke opvoeding van de jeugd van alle scholen in onze ge meente. Maar in die eerste jaren na de eerste wereldoorlog was er van dergelijke plan nen geen sprake, integendeel, er kwam een tijd dat er op alle gebied moest wor den bezuinigd, al hoe ongaarne men bij alle partijen daartoe geneigd was. Het zijn die bezuinigingen geweest die, hoe ongaarne ik er aan moest medewer ken, er toe hebben geleid dat ik een zetel in het dagelijks bestuur heb aanvaard. Londen is Jan Verschuur er dan geko men, alles tezamen voor de somma van 39 dollar. Een beetje geld moest er wel worden uitgegeven toen in Amerika een tochtje moest worden gemaakt naar het vliegveld van Washington, waar de kan sen voor ’t liften goed lagen. Dat tochtje werd gemaakt in een gecharterd parti culier vliegtuigje. Jan Verschuur was op tijd in Amster dam en hij vierde er het feest. En toen dat gebeurd was, ging hij weer terug, ge woon, liftend. Frankfurt, in de Ameri kaanse zóne van Duitsland, was een goe de plaats om te starten. Hij is al weer in Washington, waar hem een lift (per vliegtuig uiteraard) is beloofd naar zijn standplaats. „Nog steeds platzak, maar het was eep prachtige tocht”, zei hij te gen journalisten in New York. (Alg. Dagblad.) Vastenavond meisje Heb je wel een man Neen ik heb een orgeltje Dat moet er vanavond an Ik loop al langs de buren Ik laat mijn potje schuren al om een cent, al om een duit De hele vastenavond uit. Aan de traliën van het venster Van de zware kloostermuur Zat een jongeling te wenen Op de tijd van het nachtelijk uur. Hij riep Nora, mijn lieve Nora Waarom scheidet gij dan van mij O, verlaat dit treurig klooster En kom leven aan mijn zij. wie de ekers, dêr’t de ierdapels üt wie- ne, noch ris op nij omhakje en hwat der dan boppe kaem wie foar him. It barde wol dat hij jouns mei in flink sekfol nei hüs gyng, hwant der wiene wol boeren dy’t by it dollen hjir en der hwat foar him sitte lieten, ek al om’t hja wisten dat hij it spul altyd kreas opredde. Hwat hij ek tige koe wie floitsje en sjonge. Fan Tsjerk Faber hearde ik ris, ke, dan wie dat „hoerfipa hoempa, hoera- pa”-lüd wit hoe fier fuort to hearren en der song hy dan by. Der rounen wol mear mei de rommel pot, mar wy as jonges wiene meastal efter Sjaentsje oan. By elke doar stiek hy fan wal mei: De ondernemende Britse bankrovers hebben tevergeefs een nieuwe truc ge probeerd. In Croydon was voor de nacht kluis van een bank een metalen kast aangebracht, waarop stond „Lloyds Bank” tijdelijke nachtkluis. Een winke lier stopte er 300 pond in, zijn ontvangst van één dag. Een tweede winkelier, die de zaak niet helemaal vertrouwde, omdat hij geen slot zag, ging de politie waar schuwen. Intussen hadden andere zaken lieden reeds ruim 1000 pond gedeponeerd. Volgens de politie hadden de „gladde jongens” op een afstand hun eigen nacht kluis in de gaten gehouden, maar waren zij gevlucht voor de toeloop van mensen. I Ruidzuryerheld.^uidgerondhejd Dinsdag stond boer Luca Eller trooste loos toe te kijken, toen een geallieerde commissie zijn huis in tweeën sneed bij de afbakening van de nieuwe Italiaans— Zuidslavische grens in het gebied van Triëst. Hoewel Luca met tranen in de ogen smeekte, sneed de commissie zijn kleine huis in tweeën, evenals zijn wijngaard en zijn stal in Zuidslavië. De Engels—Amerikaans—Zuidelavische commissie heeft een gele streep geschil derd aan één kant van het huis over het dak heen en aan de andere kant naar beneden. Eller, die Italiaan is, heeft de commis sie gesmeekt zijn gehele huis in Italië te laten, maar hiermee wilden de Zuidslavi sche leden niet instemmen. Een andere Italiaanse boer, Giusto Sa- mec, had meer geluk. Hij had zijn huis verlaten, omdat het op Zuidslavisch grondgebied zou komen te staan. Giste ren kwam de commissie tot de ontdek king, dat er een kleine fout was ge maakt. De grens is herzien, waardoor Sa- mecs huis weer in Italië is komen te staan. Hij en zijn gezin trokken er on middellijk weer in. Soldaat Jan B. Verschuub is, na zijn bezoek aan Amsterdam, weer bijna terug in Fort Louis, Washington. Dat is iets bij zonders, want de reis heen en terug, ruim 25.600 kilometer, legde hij liftend af. Lif tend per vliegtuig wel te verstaan, waar mee dan een nieuwe vorm is ontstaan van deze overal ter wereld bloeiende sport Jan Verschuur vertrok een kleine twee jaar geleden als emigrant naar Amerika en daar ging hij in het (Ame rikaanse) leger. Zijn commandant streek de hand over het hart, toen de 23-jarige Jan vroeg om een bijzonder verlof. Zijn ouders, in Amsterdam, waren 25 jaar ge trouwd en dat feest wilde hij niet missen. En de commandant was goed genoeg om daar dertig dagen verlof voor te geven. Een reisje naar Amsterdam maakt men echter niet voor niets en dus toog de ondernemende jongeman naar de vliegbasis bij zijn legeringsplaats, om te vragen of er misschien een toestel in de voor hem goede richting zou gaan. Er ging er een. Daarna gingen er op andere vliegvelden wel weer andere toestellen, ook in de richting van het verre Amster dam. Via de Azoren, Marokko, Napels en Er is aan die wethoudersbenoeming heel wat voorafgegaan. In 1927 was de raad omgegaan, het werd inplaats van 8 links en 7 rechts, 8 rechts en 7 links, en ook werd de meerderheid in het college van B. en W. daarmee in overeenstemming ge bracht. Tot wethouders werden benoemd de h.h. Blok (a.r.) en Potma (c.h.), de laatste verving de heer Breeuwsma (s.d.). Na vier jaar bleek men in r.k. kring te voelen voor het herstel van de toestand van vóór 1927 nl. één rechtse en één linkse wethouder en men bleek over dit plan reeds vergaderd te hebben met de S.D.A.P. Ook wij meenden dat de belan gen van onze stad daarmee het best ge diend waren. Toen de wethoudersverkie- zing aan de orde kwam, werd bij eerste stemming gekozen de heer S. Breeuw sma (s.d.a.p.) en bij tweede stemming de heer F, Boeijenga (a.r.), die echter be dankte, waarop de heer Maseland (r.k.) gekozen werd. De a.r. hadden de zetel van hun aftredende wethouder Blok kun nen behouden, als zij niet aan hun af spraak met de c.h. hadden vastgehouden nl. dat h.i. de uitslag der verkiezingen hunne partijen het recht gaf op beide wethouderszetels, die zij wederom bezet wensten te zien door de ziitende.functio- narissen. De langdurige ziekte van de heer Breeuwsma had tot gevolg, dat deze later werd vervangen door de heer Sy- tema, die in Februari 1933 aftrad omdat de s.d.a.p. zich niet kon verenigen met de wijze waarop de regering, die toen aan het bewind gekomen was, in het werk der gemeenten ingreep. Aangezien de overeenkomst inzake de wethouders- keuze tussen r.k., s.d.a.p., v.d. en Vrij heidsbond was aangegaan voor de volle vier jaar werd de vrijgekomen wethou- derszetel aan mijn partij aangeboden en werd ik wethouder. In de beide laatste jaren van deze zittingsperiode werden nog belangrijke voorstellen door mij mede voorbereid als de instelling van het centraal kasbeheer en de modernisering van de gasfabriek, waardoor dit mooie bedrijf door de slechte tijden heen kon worden geloodst. Al zou het dan mis schien met de belangrijke saldi van Gas fabriek en Waterleiding voorlopig ge- keardel” yn 'e hüs hawwe woenen en hy ek fan alles oanpakke, hwat der wie to finen om as it koe wer in kwartsje of in dübeltsje thus to bringen. Och hea, hwat Maar te midden van zang en spelen Kwam een hoofd tot de traliën uit, En een stem die sprak vol tranen: Noooooit, Nooooooit, Noooooit Wordt Nora, Nora, uwe bruid. Och minsken hwat wie dat in yndro- vich liet, sa as Sjaentsje it song. Ik wit noch it wie in deastille joun en hy sjongde it oan ’e doar fan Wigle en Ymkje, dy wennen der yn ’e buorren oan ’e tsjerkekant fan ’e blommewinkel. Wigle en Ymkje en de greate famkes al- legearre yn ’e gonjj en oan ’e doar en wy as jonges net to fier óf d^r bütendoar. Hy hie üs allegearre to pakken, hwant sa moai as hy it ta utering brochte, koe it net ien. Wy rekken Sjaentsje kwyt, hwer’t hy bilanne wier, wisten wy net. Doe’t ik inkele jierren forlyn ris by myn broer yn Ljouwert ütfanhüze, seach hy ta it finster üt en doe sei er „Sjoch, dér giet Sjaentsje nou”. Doe’t ik opseach gyng dér in aid man, hy roun hwat krom. Ik haw him doe net sprutsen. hy wie to fier fuort. Letter haw ik heard dat hy stoarn wie. It wie in goede Sjaentsje. Tonei oer hwat oars. De uitslagen van de tegen T.T.C. Lem mer gespeelde wedstrijden luiden: Kraak ’m I—Lemmer I 37; Kraak ’m IVLem mer II 2—8. Ook deze keer hadden de wedstrijden ee- uiterst spannend verloop. De nog te ontvangen clubs zijiy Dinsdag 19 Oct. T.T.C. Vlecke uit Joure Dinsdag 26 Oct. T.T.C. Tempo uit Sneek. „Sjaentsje”. Hwat tink ik noch faek oan him. Hy wie in jier alder as ik, mar och dat sei net sa folie. Wy as jonges wiene al in soad om him hinne, hwant Sjaentsje koe alles en doarst alles en woe ek altiid alles wol en ik wit wol, der wiene net. folie .ünder 'e greate^,mipsken seis yn it doarp, dy’t Sjaentsje net koe nen en net lije mochten. Hy hiet fan ruchtwegens „Marten”. Hoe’t hy oan ’e namme fan Sjaentsje komt wie, wit ik net, mar ja, dat gyng yn it aide doarp noch al gau yn syn wurk mei in bynamme. Hindrik Püdsje, Japik kwartsje, Skaedlike Hootse, Broertsje de knyn en och hea, to folie om op to neamen. Allegearre bynammen dy’t sa- mar sünder forkearde bidoelingen brükt waerden om minsken oan to tsjutten dy’t dochs oars wol in fetsoenlike namme hiene. Dat gyng mar sa gemoedlik wei. Nou, Sjaentsje dan wie in noflike jon ge en hy hie al folie in stikmannich fan uzes om him hinne. Hy koe alles altiid it béste. Hy koe fierwei it fjirste spuye fan üs allegearre en it alderfaekste sweltsje- tippe. Dat diene wy al folie oan ’e Molk- warder wet Dat soe der nou ek sa bést net mear gean, mar doe wie it in grint- wei. Wy sochten dan de platte stientsjes üt it hynstespoar en saeiden dy yn it wetter en dan telle hoe faek dy stien troch syn gong wer üt it wetter omheech sprong en as dit dan in kear of fjouwer. fiif barde, wiene wy al in hiele baes, mar Sjaentsje koe it altyd in kear twa faker Sikke F. H. te Scharnegoutum: Ge maaid gras op de weg gooien, berisping; Frans D. te Workum: Zwemmen op een verboden plaats, teruggave aan ouders; Jacob v. d. M. te Workum: idem, idem; Jan v. d. Zee te Rijs: Niet rechts houden, 5 of 1 w. t.; Roelof J. te St. Nicolaasga: Ongeoorloofd schoolverzuim, ƒ5 of 2 d. h.; Rinkje v. d. W. te St. Nicolaasga: idem, 2.50 of 1 d. h.; Jan D. te Koufur- derrige: Geen radioluistervergunning, schuldig zonder straf; Pieter S. te Harich: Binnen 2 jaar op dezelfde grond aardap pelen verbouwen, 25 of 5 d. h.; Wijpke M. te Oudega (W.): Geen voorrang ver lenen, 15 of 7 d. h.; Petrus Y. te Bols- ward: Bromfiets zonder twee remmen, 5 of 2 d. h.; Tjerk B. te Rauwerd: Trac tor zonder rem en bord, 2 x ƒ2 of 2 x 1 d. h.; Jan B. te Rauwerd: idem, f7.50 of 2 d. h. ƒ2.50 of 1 d. h.; Thijs R. te Sneek: Vrachtauto met te zware wiel- druk, ontslag van rechtsvervolging; Ro- bertus J. V. te Strijen: Motorrijwiel zon der achterlicht en kenteken, 5 of 2 d. h. f 10 of 3 d. h.; Aaltje T. P. te Heme- lum: Fiets onbeheerd laten staan, f 1 of 1 d. h.; Frans J. te Sneek: Openbare dronkenschap, 30 of 15 d. h.; Petrus C. v. L. te Schagen: Zich met een windbuks op de openbare weg bevinden, f 15 of 6 d. h. -|- verb, verkl.; Andries H. te Har lingen: Fiets zonder koplicht, 3.50 of 2 d. h.Jan B. te HichtumFiets zonder achterlicht, 3.50 of 2 d. h.; Simon R. de B. te Irnsum: idem, idem; Johannes A. N. te Bakhuizen: idem, idem; Oege W. te Tirns: idem, idem; Sieds S. te Sneek: idem, idemJacob v. d. H. te Balk idem, idemJacob S. te Koudum idem, idem; Jan de J. te Sneek: Fiets zonder verlichting, 2 x ƒ3 of 2 x 2 d. h.; Franke J. v. N. te Koufurderrige: Brom fiets zonder achterlicht, ƒ4 of 2 d. h.; Wietze W. te Imsum: Bromfiets zonder goed werkende remmen, 15 of 6 d. h.; Cornelis G. te Woerden: Parkeren op verboden plaats, ƒ1 of 1 d. h.; Feite K. te Tjerkgaast: idem, 4 of 2 d. h.; Jan daan zijn, de gezondheid van deze beide eigen bedrijven was o.i. boven alle twij fel verheven. Ook op het gebied der uit breiding onzer gemeente en de bevorde ring van hare plaats in het vreemdelin genverkeer hebben wij mogen medewer ken aan enkele belangrijke werken nl. de weg naar 't paviljoen, en het nieuw te graven kanaaltje OudvaartHouke- sloot, met de daaraan voorafgaande on- derhandelingen met het waterschap de Sneeker Oudvaart. Wat de positie van ’t gemeentepersoneel betreft waren wij door de omstandigheden genoodzaakt herhaaldelijk mede te werken aan in trekking van verschillende faciliteiten als: vacantietoeslag, premie v.j pensioen enz. Ook moest tot een definitieve sala ris- en loonsverlaging voor bijna het ge hele personeel worden overgegaan. Een bezoek door ons aan de betreffen de minister gebracht voor toekenning van rijkssubsidie voor een nieuwe Huis houdschool leverde goede resultaten op. De nieuwe school kwam er. Een ander bezoek aan een onzer mi nisters over de weg HeerenveenSneek Afsluitdijk heeft eveneens het zijne er tc_ bijgedragen, dat in 1935 de eerste werkzaamheden begonnen; werkzaamhe den welke een flink deel onzer werklo zen aan een, zij het dan tijdelijk, zelf verdiend loon hielpen. Wordt vervolgd. ECHT ZllVER - VERZILVERD SNEEK BOLSWARD LEMMER En kaem hy dan oan in doar hwer’t jongfolk yn ’e hüs wie, dan hie hy in ekstra nümer, dan kaem hy earst rjucht los: Der wurdt üs trochdien: De hjerstige simmer is foarby, en de hjerst hat him nou net sa simmerich oantsjinne. Lykwols, de fekansjes binne ófroun, en mei de simmerwille is it dien. Mar der wurde al wer drok tariedings makke foar de kommende winterjoune- nocht en üntjowing, hwerby it toaniel- spyljen wer in fornaem plak ynnimt. En dan binne wy binijd, hwat it Frysk toaniel yn dit winterskoft wer oer de fuotljochten bringe sil. Like it der op, dat ünderskate skriuwers de léste tiden hwat skruten (mooglik troch de skerpe krityk?) har pinne ünder de dop Mid den, der binne nou dochs wer frijhwat nije stikken yn ’t Ijocht komt, hwerfoar wy de skriuwers en ütjowers in kom pier ent meitsje foar har bisykjen ündernimmen. Alve skriuwers hawwe it seis bisocht in stik yn to stjüren op in priisfraech, ütskreaun troch it I.F.A.T. Hoe’n nuodlik ündernimmen soks is, die al wer bliken. Der wurdt hiel hwat easke om in stik op ’e merk to krijen en fan dy alve stik ken, koe dan ek gjin ien in bikroaning helje. Twa kamen yn oanmerking foar in earfolle formelding, njuggen krigen in nul op it rekest. Ien fan dy twa earfol formelde stikken, „De Stikelboer” fan K. Woudstra, sil troch it „Snitser Frysk Toaniel” op 17 en 18 Novimber opfierd wurde en wol as première foar it Noar- den, „De Stikelboer”. Och sa’n namme seit sa net folie, mar de ynhald is yngeef en it probleem hwer’t it stik üt opboud is, is troch de skriuwer treflik en suver, mar ek skerp steld. Eat hwat jin yn ’t moea taest, hwer’t jin yn meilibje, en hwer’t men hwat fan meinimt. De 1200 minsken fan it S.F.T. sille der straks fan tsjügje en har faeks fornuverje, dat sa’n stik net mear fortsjinnet dan in earfolle formel ding. Mar fêst stiet wol, dat de leden wer in prachtich stik sjen en bilüsterje kinne, en dat hja dy’t noch gjin lid binne, en dat geniet ek smeitsje wolle, net for- somje moatte, de adfortinsje yn dit blêd to lézen. Nadat zij er 142 minuten over had ge dacht, besliste een uit negen mannen en drie vrouwen bestaande jury te Salisbury (Engeland) dat mevrouw Mavis Wheeler wel met opzet op haar vriend lord Vivian had geschoten, maar niet met de bedoe ling hem te doden. Daarom werd de knappe 39-jarige, die een bekende figuur is in de Londense uitgaande wereld, tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Lord Vivian zelf ontbrak op deze zit ting van het gerechtshof te Salisbury. Op de vorige zittingen was hij, hoewel hij nog niet geheel was genezen van de schotwonden, wel verschenen. Om te ver klaren, dat hij niet geloofde, dat mevr. Wheeler ooit de bedoeling had gehad hem te verwonden. Jammer genoeg kon hij zich de gebeurtenissen van de fatale avond niet precies meer herinneren, want men had „wel iets” gedronken. Na dat men een feestje bij vrienden had opgeluisterd, en nadat men daarna nog wat had gedronken in een café, waren mevrouw Wheeler en lord Vivian naar haar weekeindhuisje vlak bij Salisbury gegaan, waar zij ontdekten, dat zij de sleutel niet hadden. Zij zijn toen door een raam naar binnen geklommen, lord Vivian heeft het huis weer verlaten, en toen hij voor de tweede maal door het raam wilde binnenklimmen, werd op hem geschoten. Tijdens het proces wachtte een grote menigte op de uitspraak. Zij verbrak het politiecordon, toen mevrouw Wheeler werd weggevoerd in een auto, tussen twee bewaaksters in. Het was haar toe gestaan, voor haar overbrenging naar de gevangenis een onderhoud te hebben met Lord Vivian. Het proces heeft in geheel Engeland veel opzien gebaard. W. G. te Amsterdam: idem, idem; Ber nard G. D. te Sneek: Niet rechts houden, 3 of 1 d. h.; Piebe H. te Tjerkwerd: idem, 4 of 2 d. h.; Antje R. te Sneek: idem, idem; Ale D. te St. Nicolaasga: Rij den in verboden straat of weg, 12.50 of 6 d. h.; Durk v. d. W. te Bakhuizen: idem, 4 of 2 d. h.; Auke S. te Wijckel: idem, idem; Luite L. te Sneek: Vee niet rechts geleiden, schuldig zonder straf; Johannes J. |e Sneek: idem, idem; Ulbe C. te Sneek: Twee paarden op een fiets gelei den, 4 of 2 d. h.; Lieuwe K. te Sneek: Rijbewijs vergeten hebben, 1 of 1 d. h.: Huite R. te Workum: Geen rijbewijs, ƒ25 of 8 d. h.; Haye H. te Witmarsum: idem, idem; Klaas V. te Heeg: idem, ƒ4 of 1 d h.; Thijs de J. te Sneek: Kisten op het trottoir laten staan, 10 of 3 d. h.; Hen drik A. Z. te Groningen: Lopen op ver boden grond, 4 of 1 d. h.; Willem v. d Wte GroningenVissen met 2 hen gels zonder acte en vergunning, 2 x 2.50 of 2 x 1 d. h.; Hendrik v. d. M. te Molk- werum: Aanvaring te IJlst, ƒ2.50 of 1 d. h.; Jacob H. te Harich: Verkeer in ge vaar brengen, 25 of 5 d. h.Jan K. te Surhuisterveen: Verkeersongeval te Scharnegoutum, ƒ40 of 10 d. h.; Francis- kus H. J. S. te Harlingen: Aanrijding on der Wons, ƒ30 of 15 d. h.; Douwe Y. te Witmarsum: Aanrijding te Makkum, 45 of 11 d. h.; Bauke L. te Sneek: Aanrijding te Balk, vrijspraak; Janna W. P. B. te Creil (N.O.P.): Aanrijding te Hommerts, ƒ25 of 4 d. h. -j- ontzegging rijbewijs 6 maanden; Johannes B. te Schamegou- tum: Aanrijding onder Loënga, 30 of 15 d. h. onvoorw., 30 of 15 d. h. voorw. proeftijd 2 jaar; Jan v. d. M. te Loënga: idem, ƒ30 of 12 d. h.; Jan D. te Gronin gen: Aanrijding te Irnsum, ƒ20 of 4 d. h.; Roelof K. te Haren: Truck met oplegger zonder deugdelijke bedrijfsrem, ƒ25 of 4 d. h.; Jan C. te Sneek: Aanrijding te Sneek op het Hoogend, ƒ10 of 2 d. h. -f- 5 of 1 d. h.; Stoffel V. te Balk: Parkeren op verboden plaats, ƒ20 of 5 d. h. Honderden voorbijgangers hebben Vrijdag in New York staan te kijken, hoe de politie negentig minuten lang een vuurgevecht hield met een revolverheld, Robert Ricks. Toen een politieagent Ricks namelijk wilde aanhouden om hem enige vragen te stellen, trok die zijn re volver en begon op de agent te schieten. De agent, die spoedig assistentie kreeg van enige collega’s, begon uiteraard terug te schieten. Naarmate het gevecht in hevigheid toenam, achtte het publiek het raadzaam zich wat verdekter, om hoeken van straten en in portieken, op te stellen. Doorzeefd met kogels en niet meer bij machte zich overeind te houden, staakte de man ten slotte de strijd boven aan een trap op de derde verdieping van een blok flatwoningen, waar hij stelling had gekozen. Hij overleed in een zieken huis. In het Amicitia Theater draait van Vrijdag 15 t.e.m. Maandag 18 October de film „Vrouwen-politie”. Deze film is een pendant van „The Blue Lamp en gaat over het werk van de vrouwenpolitie in Londen. Zij is geregisseerd door een vrouw en wel door Muriel Box. Muriel Box heeft het vak geleerd naast haar echtgenoot, de producer Sydney Box, die met haar het draaiboek voor de film ver vaardigde. En ze heeft het vak goed ge leerd, want „Vrouwenpolitie" is een on derhoudende film geworden. De stof, die als materiaal had kunnen dienen voor een interessante documentaire is hier verwerkt tot een boeiende thriller, die ons bovendien nog allerlei leert, maar geheel onopzettelijk, over het nut van vrouwelijke politiebeambten. Het is een actuele film, want Amsterdam heeft juist dezer dagen vrouwelijke politiebeambten i dienst gesteld en gezien de tekenen der tijden zullen andere plaatsen wel volgen. Een voortreffelijke film die ze ker niet is gespeend van spanning en humor. as ien fan uzes en it nuvere wie: Wy sochten earst wit hoe lang om in moaije platte stien en hy pakte sa mar ien op, efkes in losse swaei mei syn earm en och heden, syn stien makke reuzespron- gen. ‘En dan mei it sleatsjespringen. Faek wit hoe lang stiene wy to driigjen: doar ik of doar ik net en dan de pols mar wer op ’e nij forsette, mar by him wie it dae- liks klear, syn tsjent wie nea to lyts of to great; hy kaem foar de sleat en syn birekkening wie net faek mis. Efkes yn ’e hannen spuie en sa stie hy mei droege fuotten oan ’e oare kant. En hy doarstte ek alles. Ik wit noch hiel skoan, tusken ’e pastorytün en ’e tün fan Gerben Jaarsma stie in rigle iepenbeammen en yn ien dêrfan siet al- hiel yn ’e top in eksternest. Och hwat wiene wy al faek yn dy beam op west mar net ien doarste nei dat nest. As jo der op in foech jelne nei oan ta wiene bigoun dy tinne tüke sa freeslik tc roeyen, dat dan mar gau wer in eintsje leger, dit wie to slim, mar op in Woans- deitomiddei helle Sjaentsje der seis aeijen üt. Ja, en dan mei it iis. Wy rieden op Symkewyk, al mar dat eintsje fan ’e wa' óf oan hwer’t nou de fabryk stiet ta. De var der doarsten wy net heal op, dy wie hast noait fortroud tusken dy fjouwer streamsluzen Staveren, Hynljippen, Molk- war en Warkum yn. Op in middei dat wy wer op ’e wyk ri- den, stiek Sjaentsje mei in flinke gang óf. Earst oan ’e doarpskant de var üt oan ’e Houkesleat ta, doe stiek hy oer en oan ’e oare kant werom oan ’e bartelsbrêge ta, doe wer dwersoer en sa werom nei de wyk en ja, do doarstten wy ek wol. Ja, hy doarstte en koe in soad en hy woe ek altyd wol, mar dat kaem him ek fan pas, hwant syn jongesjierren wiene net maklik. Hy libbe mei syn mem en ik mien fan trye suskes. Mei syn heit wie it hwat in üngelokkich gefal. Dy hie hwat dien hwat net mochtte. Doe net en nou ek nel Ik wit noch skoan dat it bard is. Och hwat waerd der oer praet en hwat wie dy man nei dat gefal in strieminnen ien. En ja, it wie min hwat hy dien hie, mar as it nou bard wie, och dan waerd alles goed ündersocht hwat de oanlieding ta sok dwaen west wie of’t greate krapte him der ek ta dreaun hie faeks, en krapte wie der doe in soad, mar né, it gyng doe oars, daelk oppakke en op- slute en foar twa, trije of fjouwer jier yn it tichthüs en dy’t dan werom kamen dy wiene brutsen en bleauwen letter ek noch foar altyd de ütstjittene en sa wit ik wol is it ek sahwat mei Sjaentsje syn heit gien, mar dat kaem earst letter. Sjaentsje, in jonkje noch, en syn mem moasten mar sjen dat hja itende bliuwe koenen en dat wie in hiele toer. Syn mem üt to arbeidzjen, foar sa fier’t der minsken wiene dy’t „dat wiif fan dy hat hy hwat ófwrotten. Hy hie it gelok elk woe him wol yn it wurk hawwe. By de timmerlju hüs- haldde hy noch al folie, mar ek by de boer hie hy faek oanslach; hwer’t mar hwat wie to fortsjinjen, gyng hy op óf. Hjerstdeis as it wurk sawhat op wie stie hy folie to „ierdapelprykjen”. Dat

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5