Verteöen O PENT000 BUITENLANDS OVERZICHT De Kinderpostzegelactie gaat beginnen u: attractieve middag Mendès France aan VAN DER PLAATS bolswaro 240 millioen lire gewonnen Goudsnoek Zes jaar geëist wegens moord op meisje Dr J. C. Roose veertig jaar predikant Bias dat Zuurbranden op Uw maag. Gevnnden voorwennen Wymbritseradeel en Ijlst Monteur stoorde zich niet verkeersbrigadiertjes Franse Nationale Vergadering achter HOOFDên KIESPIJN Mijnhard! Kleipijnpoeders. Doos 50 et Mijnhard! Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de neem MIJNHARD! Algemene Friesche kocht „Lauswolt” Dienstplicht voor de B.B. Cursus „Spreken in het Openbaar” te Ijlst Openbare Leeszaal en Bibliotheek DERDE BLAD VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 Herenkappen duurder „SNEEKER NIEUWSBLAD” De tweede „derby” belooft eveneens Advertentie LM. A-dvertentie LM ve beslissing heeft Dirk 7—14 van jLdv*. oentiö i.M. aanwezigen Gezonde jeugd op de bres voor misdeelde jeugd. Uit de Nieuwe Sneaker Courant en de de Sneeker Courant van 15 October 1904, 50 jaar geleden dus: Nog beter: voorkom het. Met Rennies. U hoeft geen vrees te hebben voor over tollig maagzuur en het pijnlijk zuurbran den dat daardoor ontstaat. Neem Ren nies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „verkeerd zou kunnen vallen”. ’t Zou interessant zijn, als ge in Uw om geving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies gebruiken. Met Rennies behoort lijden aar zuur- brand tot het verleden. De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. Advertentie LM. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 714 October. Geboren: Albert Dirk z. v. Jetze Bouma en Grietje Alberda. AKKRUM. Alhier is in de leeftijd van 36 jaar plotseling overleden de heer J. R. Kuperus, directeur van de grootste coöperatieve zuivelfabriek in Friesland, voorzitter van de euport- ver. voor Friese boter enz. enz. Hij was een zeer bekende figuur in de zwivelwereld; door de Friesohe Maat schappij van Landbouw werd zijn antwoord op de prijsvraag omtrent de beste wijze van veefokken in onze In de vierde Mas is D.W.P.—Workum de „big match”. Het resultaat van deze ontmoeting kan wel eens in het straatje komen van Q.V.C., dat met Surhuisterveen weinig moeite zal hebben Bij V.V.T.—Nijland dient af gewacht, hoe sterk eerstgenoemde op eigen veld speelt. Het is nl. zijn eerste thuiswedstrijd. „Uit” doet V.V.T. het be hoorlijk en is daarom in staat Nijland met een nederlaag naar huis te sturen. land dat uit is op het scheppen van een neutraal blok. Zoals bekend heeft Tito onlangs zich ook een tegenstander ver klaard van het denkbeeld zijn land te doen toetreden tot het Natoverdrag. Ge heel anders is de houding van Turkije, dat nu ook lid begeert te worden van de West-Europese Unie, waarvoor de W.- Duitse regering het steun heeft toege zegd, doch welk denkbeeld toch nog wel eens rijpelijk mag worden overwogen. De vraagstukken van de W.-Europese de fensie lijken geheel andere dan die van de Zuid-Europese, en als men van de W.- Europese Unie toch nog iets wil maken dat gaat in de richting van ook politieke integratie, dan kan men er moeilijk een zo ver verwijderd partner als Turkije in halen. Nog even terugkomende op de krampachtige pogingen der Russen om de totstandkoming van de West-Europese Unie te verhinderen, kan men consta teren dat als Moskou nu reeds tot aller lei tegemoetkomingen bereid is, dat wel licht in nog meerdere mate het geval zal zijn als de Unie inderdaad is gevormd en daardoor dat evenwicht van krachten in Europa is verkregen, van waaruit mis schien met succes tussen Oost en West kan worden gepraat over een vreedzaam naast elkander leven. Dezer dagen heeft Churchill nog eens op die mogelijkheid gewezen toen hij betoogde dat de beste kansen om deze afschuwelijke tijd zon der een wereldcatastrofe door te komen, waren gelegen in de vorming van een Europees leger met sterke Duitse contin genten. De Britse staatsman meende dat er dan een kans was op een vreedzaam samengaan met de Sovjet-Unie, nu daar sedert Stalin’s dood een nieuwe wind scheen te waaien. WOUDSEND. Maandag 18 October a.s. zal het 40 jaar zijn geleden, dat onze oud-dorpsgenoot ds J. C. Roose, thans wonende te ’s-Gravenhage, het predik ambt in de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Dr Roose we.d op 19 December 1887 in de Hei /ormde pastorie te Woudsend ge boren, bezocht het Erasmiaans gymna sium te Rotterdam en studeerde vervol gens aan de Rijks Universiteit te -iden en aan de Universiteit te Ham urg. Hij promoveerde bij wijlen prof, dr P. D. Chantepie de la Saussaye te Leiden op het proefschrift „de Theologie van Wil helm Hermanns” tot doctor in de god geleerdheid. Nadat cand. -.oose in 1914 door het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen was toegelaten tot de Evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 18 October van datzelfde jaar te Nir -w Dordrecht in het ambt beves tigd. Op 6 Juni 1920 verwisselde de jubi laris deze gemeente met die van Gro ningen, waar hem met ingang van 1 Mei 1953 op '’5-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Dr Roose vestigde zich toen eerst metterwoon te Ermelo, vanwaar hij dit voorjaar naar ’s-Gravenhage ver trok, waar hij momenteel werkzaam is als geestelijk verzorger van de ’’nagse sanatoria. vertrouwen dat tussen Moskou en Peking bestaat blijkt ook uit het feit dat men allerlei gegevens op economisch en we- tenschappelijk-technisch gebied zal uit wisselen. In Amerika zal deze Russisch— Chinese overeenkomst stellig de anti- Peking-politiek nog verder aanmoedigen. Te meer omdat in het communiqué waar in Moskou en Peking de bereikte over eenkomst meedeelden de Amerikaanse deelneming aan de verdediging van For mosa werd veroordeeld als in strijd met de handhaving van de vrede en wordt geëist dat de buitenlandse troepen uit Japan worden teruggetrokken en dat land in de gelegenheid zal worden ge steld handelsbetrekkingen met alle Azia tische landen aan te knopen. Het is de vraag of ook premier Nehroe van India het communique met genoegen heeft ge lezen. Zoals elders in dit overzicht nog eens wordt vermeld, is hij een voorstan der van neutraliteit in de verhoudingen tussen Oost en West. Maar de verster king van het communisme in Azië door het steeds nauwer samengaan van de Sovjet-Unie en rood China kan hem toch niet welkom zijn Te meer niet omdat de communisten zich in de grensstaten van India duchtig roeren in de nationale vergadering van India sprak Nehroe zelfs van „het gewroet van de Chinese vijfde colonne”. Misschien zullen de omstandig heden India toch meer drijven naar sa menwerking met het Westen, dan Nehroe heeft gewild. Pakistan en Thailand gin gen het trouwens reeds voor op die weg. SNEEK. In een ingezonden stuk pleit de heer T. van der Weerdt er voor dat kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk de burgerlijke gemeente Sneek zullen dagvaarden opdat reke ning en verantwoording door deze ge meente worde gedaan van het beheer van 2970/12 pm. landerijen (oorspron kelijk 497ö/12 pm.) die afkomstig zijn van de zg. klooster- en kerkelijke goe deren en deswege niet aan de burger lijke gemeente maar aan de Ned. Herv. Gemeente van Sneek behoren. Deze kwestie hangt voorts samen met de betaling door de burgerlijke ge meente Sneek van het derde predi- kantstractement, waartoe zij zich bij contract heeft verbonden. De Algemene Friesche Levensverzeke ringsmaatschappij te Leeuwarden heeft een belangrijk deel aangekocht van het landgoed „Lauswolt" te Olterterp. Naast het huis zelf beslaat de nieuwe aanwinst van de Algemene Friesche het grootste deel van de bossen en enkele boerderijen die bij het landgoed behoren. In het ge heel 267 ha. De totale grootte van het landgoed was 418 ha. Het gedeelte ten noorden van het Koningsdiep is in an dere handen. De bedoeling van deze aan koop is in de eerste plaats belegging. Na tuurlijk is men zich er van bewust dat dit bezit geen groot rendement zal af werpen. Daartegenover staat dat deze be zitting zeer waardevast is. De ligging van het goed in de '’uldoosthoek, die sterk in opkomst is, en bij de nieuwe verkeers weg, is eveneens gunstig. Bovendien komt hier nog bij dat het landgoed prachtig aansluit bij het landgoed „Olter- terp” dat in 1934 door de Algemene Friesche werd aangekocht en dat nu uit gebreid 776 ha groot is. Olterterp en Lauswolt samen zijn 1044 ha. Deze lig ging heeft ook nog het voordeel dat de exploitatie goedkoper is. Men kan profi teren van de accommodatie van Olter terp. Zoals „Olterterp” zal ook ‘„Lauswolt" voor het publiek worden opengesteld, behalve waarschijnlijk de naaste omge ving van het huis. Men wil in ieder geval het karakter van het landgoed zoveel mogelijk handhaven. Natuurliefhebbers kunnen in deze fraaie omgeving prachtige wandelingen maken. Over de bestemming van het huis zelf kon het bestuur van de Igemene Friesche nog niets definitiefs meedeelen. I Krabben en peuteren maakt de _T kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. drfngtdlep In ly de porlBn door, doodt de siek- ieklemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN TT TT TT HUIDAANDOENINGEN M P. VLOIISTOS BALSEM - ZEEP Een grijs geblokte halsdoek, terug te bekomen bij Post C. te Nijland; kinder- beurs met inhoud, J. Witterman, Oppen huizen no. 188; damesvulpen, H. Schraa, Oppenhuizen no. 68. LEEUWARDEN. De raad dezer ge meente heeft na uitvoerige gedachten wisseling een verzoek van de afd. Leeuwarden van de alg. bond van Magazijn- en Winkelbedienden om bij verordening de sluiting der zaken om 9 uur 's avonds voor te chrijven, af gewezen. cent loonsverhoging worden verwerkt, die aan het personeel wordt toegekend, en bovendien de verhoging waartoe reeds eerder besloten, doch die verscheidene kapper op dat moment niet durfden toe te passer. Een onderzoek heeft echter uitgewezen, dat een bediende in een he- ensalon thans ternauwernood zijn eigen loon veroient. De omzetten lopen nog voortdurend terug. binnen onze wallen interessant te worden. W.Z.S. en Black Boys ontlopen elkaar weinig, al start de thuisclub o.i. deze keer met iets betere kansen. Haar pres taties waren tot nu toe beter dan die van de zwartjes Rood Geel’s mooie positie loopt thuis tegen G.z V.C. geen gevaar en ook Har lingen kan de zijne versterken door een zege op het bezoekende M.S.C. Daaren tegen zien we De Kool en D.O.G. van plaats verwisselen. M. a. w. de Jousters winnen hun thuiswedstrijd. Steenwijk re habiliteert zich waarschijnlijk ten koste van Jubbega, al zal het de gasten niet mogen onderschatten. 3ergum moet op eigen veld toch van Olyphia kunnen winnen. durende vijf dagen (1520 October) zul len ruim 350.000 jongens en meisjes er op uit trekken om huis aan huis de bestel lingen op te nemen. Men behoeft geen geld gereed te leggen, want pas bij de aflevering, die omstreeks half November zal plaats vinden, mag U betalen. Op 15 November begint de officiële verkoop in de postkantoren. Tot 14 Januari van het volgend jaar blijven de zegels verkrijg baar en tot 31 December 1955 blijven zij geldig. De serie 1954 bestaat uit vijf ver schillende zegels. Speciale prentbrief kaarten zullen ook dit jaar weer worder verkocht. Zij zijn verdeeld in drie soor ten: een mapje met vijf prachtige aqua rellen van planten en bloemen, één met vijf kinderkaarten en één met vijf Kerst- en Nieuwjaarskaarten (prijs per mapje 1.—). Voor de zesde maal sinds het einde van de oorlog zal er door het gezonde kind voor het misdeelde kind worden gewerkt Laten we trachten het bedrag, dat vorig jaar werd ingezameld 1.000.000.— (de scholieren brachten hiervan ƒ700.000 bijeen) te overtreffen. Stel de kinde ren, die volgende week aan Uw deur zullen kloppen, niet teleur. Zij en hun misdeelde kameraadjes rekenen op U I WYMBRITSERADEEL, October. Geboren: Hein z. v. Cornelia Visser en Lucretia Breeuwsma te Woudeend; Jikke d. v. Fetze Teppema en Antje Siderius te Oppenhuizen; Hielkje d. v. Johannes Tolsma en Johanna Regina Boersma te Westhem; Jurjen Rienk z. v. Marten Koksma en Wijtske Eli sabeth Andriessen te Heeg; Afke d. v. Douwe van Solkema en Richtje Schil- stra te Gaastmeer; Anna d. V. Sjirk Kuipers en Jeltje Attema te Gaast- meer. Overleden: Trijntje Feenstra, 8 mnd. te Hommerts; Jelte Dijkstra, 65 jr., echtgen. van Trijntje Haagsma te Hommerts; Evert je Sterk, bijna 1 mnd. te Gaastmeer; Sjieuwke Lolca- ma, 5 mnd. te Offingawier; Sjouke Huitema, 66jr„ echtgen. vanFroukjen Graafsma te Tirns; Taekje de Boer, Onaangenaam zal de Engelse regering echter getroffen zijn door 't bericht over 'n nieuwe overeenkomst welke de Sovjet- Unie en Rood China hebben gesloten. De R -ssische troepen zullen worden terug getrokken uit Port Arthur, welke haven weer onder Chinees beheer komt, Mos kou doet alle Russische aandelen in de gemengd Russisch-Chinese ondernemin gen die zijn opgericht om de ontwikke ling der Chinese industrie te steunen aan China over en Rusland verstrekt boven dien een lening aan Peking. De voor delen van dit verdrag lijken geheel aan De Turijnse caféhouder Nicola Saccini kon Maandagmorgen het eerste millioen lire incasseren van de 243 die hij in de Italiaanse voetbalpool gewonnen had. Deze grootste prijs, welke ooit in Italië gewonnen is, het fabelachtige bedrag van 243.577.000 lire (ongeveer ƒ1.400.000) was de beloning voor Saccini die de uitslagen van alle 13 wedstrijden van Zondag goed geraden had. Nadat zijn naam bekend was geworden stroomden de bezoekers en de gelukwen sen de hele nacht door zijn huis binnen. Hij kreeg het zo druk dat hij zelfs de politie om bescherming moest vragen. De heer Saccini is getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn eerste commentaar toen hij het bericht van zijn plotselinge rijkdom ontving, was: „De zaken gingen de laatste tijd niet al te goed, het geld komt uitstekend van pas”. 132 Deelne- Belangrijk duel in Heeg. Wil Heeg nog een woordje meespre ken in de titelstrijd, dan zal het Zater dag in eigen nuis over Blauw Wit moe ten zegevieren. Dat wordt dus een las tige klip voor de leider, maar C.N.S. is in Leeuwarden ook nog niet klaar met de Zwaluwen, al lieten deze tot dusver geen bijzondere dingen zien. A.C.V. takelt zo snel af, dat het ook zijn uitwedstrijd tegen Poolster wel zal verliezen en bij Noordsche SchutDe Heraciiden is weinig krachtsverschil. De Franse nationale vergadering heeft met flinke meerderheid vertrouwen in Mendès France uitgesproken naar aan leiding van diens op de Londense confe rentie gevolgde politiek. Tot de meerder heid welke zich nu achter hem schaar de behoorde ook de grootste fractie, de socialistische, waarvan aanvankelijk de houding twijfelachtig was. Maar vlak voor deze partij haar houding bepaalde kondigde de regering aan dat zij de mi nimumlonen in het gebied van Parijs met 6% frs. per uur zou verhogen, waardoor bijna geheel voldaan werd aan de eisen der vakbeweging; bovendien werd een algemene loonsverhoging, voor geheel Frankrijk geldend, tegen begin volgend jaar in het vooruitzicht gesteld, terwijl de premier de socialisten voorts uitnodigde in de regering zitting te ne men. Mendès France was er met deze be sluiten en voorstellen kennelijk op uit zich niet alleen een meerderheid voor de Londense overeenkomst te verschaffen maar ook een blijvende stevige en meer linkse basis in de nationale vergadering voor zijn economische en sociale politiek die voortdurend bedreigd wordt door al lerlei belangen-groepen. De socialisten hebben ongetwijfeld overwogen dat zij door tegen de condense besluiten te stemmen of zich te onthouden misschien zouden medewerken aan de val van Men dès France waardoor een bijna onoplos bare crisis zou ontstaan of een kans voor een regeringsvorming door conservatieve elementen, van wie weinig te verwach ten was voor de verbetering van de eco nomische en sociale toestand. Met de aanvaarding van de Londense besluiten door de nationale vergadering is men er echter nog niet. Zoals bekend zijn dit be- ginsel-besluiten die nog moeten worden uitgewerkt en dan weer in de diverse parlementen komen. Er kan dan verzet komen tegen details van het plan, maar terecht heeft Churchill daarom in het publiek Frankrijk gewaarschuwd dat En geland niet meer zal toestemmen in een heropening der onderhandelingen. Ook de W.-Duitse Bondsdag keurde in begin sel de Londense overeenkomst reeds goed, maar voordat in deze beide dus het Franse en het Duitse parlementen de definitieve overeenkomst aan de orde komt, moeten dr Adenauer en Mendès France nog overleggen over de regeling van het vraagstuk van het Saarland. En ook dit kan tenslotte nog van invloed zijn op de definitieve beslissing van deze volksvertegenwoordigingen over de Lon dense overeenkomst. Men moet nog altijd afwachten of de europeisering van het Saarland, zoals Frankrijk die wil en waardoor dit gebied blijvend van Duits land zou worden gescheiden, genade zal vinden bij de Duitse Bondsdag. Dr Adenauer helde bij vroegere onderhan delingen er toe over de Fransen in deze, onder bepaalde voorwaarden, hun zin te geven, maar dat wa toen de Europese Defensie Gemeenschap nog kans had tot stand te komen. Die Gemeenschap zou, zo nam men aan, geleidelijk voeren tot een hechte politieke samenwerking van de aangesloten landen, en op de duur tot een integratie, waarvan dan het Saarland als het hart gezien zou kunnen worden. De West-Europese Unie, de nieuwe vorm van de gemeenschappelijke W.-Europese defensie, is veel minder als een boven nationaal lichaam gedacht dan de E.D.G. en biedt de politieke integratie veel mln- der kansen, ook al omdat Engeland daarvoor weinig voelt. Daarom mist dr Arenauer nu het argument ook al zou hij zelf nog voor het denkbeeld voelen in de Bondsdag dat deze europeisatie van het Saarland het begin van de ontwik keling in W.-Europa naar een politieke eenheid zal worden. Al met al moet men dus maar geen hei roepen voor men over de brug is, al lijken thans de vooruit zichten voor de aanvaarding van de Lon dense overeenkomsten niet ongunstig. In ieder geval Kan men het standpunt var onze regering begrijpen, nl. dat zij de overeenkomst betreffende de West-Euro pese Unie niet aan ons parlement zal voorleggen, voor Frankrijk een definitie ve beslissing heeft genomen. Ongetwijfeld zullen de Russen blijven voortgaan met hun pogingen alsnog het totstandkomen van de West-Europese Unie, waardoor de Duitse herbewape ning definitief wordt, door allerlei aan lokkelijke aanbiedingen te verhinderen. Wisjinsky heeft in de politieke commis sie der algemene vergadering der Ver. Naties bij het debat over de ontwapening als een verleidelijk verschiet geopend door een belangrijk deel der voorstellen, welke de Westelijke mogendheden vroe ger op dit gebied hebben gedaan, over te nemen. Nu behoeven de atomische wa pens niet eerst te worden afgeschaft, voordat men tot een beperking van de rest der bewapening overgaat, zoals Rus land vroeger steeds gewild ’heeft; nu zou den de legers ook niet meer voor een ieder met èen gelijk deel, nl. 1/3 behoe ven te worden verminderd, een ander oud, nu blijkbaar af geschaft, stok paardje der Russen. Moskou wil blijkbaar in de periode vóór de ratificatie van de overeenkomst van Londen nog zijn uiter ste best doen de W.-Duitse en Franse parlementen te bewegen een nieuwe conferentie met Rusland te eisen voor men de definitieve stap doet, waarmee de Russen in ieder geval weer tijd zou den hebben gewonnen. Te Moskou ziet men ook wel dat als de W.-Europese Unie eenmaal is tot stand gekomen, aan sluiting er bij ook aantrekkelijk moet zijn voor Noorwegen en Denemarken. De premiers dezer landen hebben dezer da gen overlegd, waarbij bleek dat in ieder geval bij de Noorse regering deze aan sluiting in overweging is. Het is geen wonder dat onder deze omstandigheden Moskou ook poogt weer tot vriendschap pelijke betrekkingen met Zuid-Slavië te komen, het land, dat weliswaar door de Balkanbond en door Amerikaanse steun min of meer in het Westelijk defensie- stelsel ie ingeschakeld, maar toch niet ao hot als Tito het wil. ook nog Vrijdag 15 October is het weer zover. Dan staan de kinderen, die gewoonlijk op Uw stoep spelen, om een geheel andere reden op deze toegang tot Uw huis, bon zen de jongens van de bovenburen, die soms de kalk van het plafond stampen, nu bescheiden op Uw deur en lopen de meisjes, die op de straat zo dikwijls Uw leven met een autoped of springtouw be dreigen, rustig, maar kordaat langs Uw ramen. Ze schijnen hun speelgoed en bal dadigheid vergeten te zijn en een ver antwoordelijke taak op de schouders te hebben genomen. Dat hebben ze ook, want ze bellen bij U aan om U te vra gen kinderpostzegels te kopen ten bate van hun misdeelde leeftijdgenootjes, voor die kinderen, die om één of andere reden niet zo volop van het leven kunnen ge nieten als zij. Maak het ze niet te moeilijk, zouden we U willen vragen. Ze zijn misschien helemaal niet bedreven in de kunst van het verkopen, maar hun goede bedoelin gen geven hun een streepje voor. Ze ko men op voor de kinderen, wier nood zij zich misschien nauwelijks bewust zijn, maar die zij onbewust schijnen aan te voelen. Zij weten wellicht niet, wat het zegggen wil altijd ziek, zwak, of lichame lijk gebrekkig te zijn, onder voogdij van de regering te staan, verwaarloosd te zijn geweest of geestelijk ten achter te zijn. Maar desondanks offeren zij tijd en genoegens op om behulpzaam te zijn bij het lenigen van die onbegrepen nood. Moeten wij ouderen, die wel op de hoog te kunnen zijn van de lasten, die tiendui zenden kinderen reeds zo jong moeten dragen, dan niet veel meer in de bres springen? Vooral wanneer het ons zo ge makkelijk wordt gemaakt? De zegels worden U thuis bezorgd en de enige moeite, die U zich moet getroosten, is het te voorschijn halen van een portemon- naie. Het kopen van de kinderpostzegel is minder een plicht dan een voorrecht. Een voorrecht, waar helaas nog veel te wei nig mensen gebruik van maken. Bijna iedereen kent het instituut van de kin- derpostzegel en weet wat er met het geld wordt gedaan, maar slechts tien percent van „bijna iedereen” maakt van zijn we tenschap een goed gebruik, koopt zegels en plakt ze op zijn post. Dat is wel een beetje weinig en het is dan ook best te begrijpen, dat het Nederlands Comité voor Kinderpostzegels het voor iedereen geldende parool heeft uitgegeven: Plakt een maand kinderzegels! Zoals we reeds zeiden, het wordt U daarbij zeer gemakkelijk gemaakt. Ge- Dinsdag heft de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank een gevangenis straf van zes jaar geëist tegen de 43-jarige grondwerker P. V. uit Heino, die zich te verantwoorden had voor het feit dat hij op 11 Februari van het jaar 1939 een Utrechts meisje, Greetje van Mildert, oud vier en twintig jaar, op een eenzame landweg bij Jutphaas van het leven heeft jerooir J stond terecht wegens moord met oorbedachten 'ade, een daad welke door de offficier bewezen werd geacht toen hij in zijn si bere en daarom zo indruk wekkende .eouisitoir al de omstandig- ieden had nagegaan, welke in deze nood- ottige gebeurtenis een rol van beteke nis nebbea gespeeld. Daar was allereerst de zekerheid, dat verdachte maandenlang reeds had rondgelopen met de idee zijn vriendin van het leven te beroven, toen deze eenmaal besloten had hem, ver dachte, aansprakelijk te stellen voor de gevolgen van hun omgang, De officier hield rekening met het feit, dat zolang reeds geleden de lugubere daad werd ge steld, alsmede met de geestvermogens van verdachte en de grote invloed, die zijn moeder op hem heeft uitg^oefend. Hetzelfde argument werd ook naar voren gebracht door de verdediger van ver dachte, die de ''westie zelfs zo stelde, dat van moord noch van doodslag sprake zou zijn geweest, wanneer de moeder toevallig een andere mening zou hebben gehad dan die, welke in het huidige ge ve’ haar zoon tot zijn daad heeft ge bracht. De moedei wilde namelijk niet, dat de verdachte zijn vriendin zou hu wen of voor haar kind aansprakelijk zou worden gesteld. De raadsman toonde zich ingenomen met het requisitoir van de of ficier ida’ deze ook zovele dingen naar voren had gebracht, welke hij in het pleidooi had willen presenteren. De uit spraak in deze zaak valt op 26 October. De heer J. H .Weyer te Nieuw Buinen heeft een anoek van dertig om met de kleur van een goudvis gevangen, het geen een grote bijzonderheid ie. Hij schonk hem aan het Noovder dierenpark te Emmen. Het vervoer gesehieddde in Als de velden van net Zuidersportpark bespeelbaar zijn, krijgen de Sneker lief hebbers daar Zondag een voetbalschotel opgediend, die klinkt als een klok. Zij kunnen een keus doen uit twee plaatse lijke ontmoetingen: L.S.C.Üneek en W.Z.S.Black Boys! Men kent het liedje, dat plaatselijke w dstrïjven nog a' eens verrassingen ple gen op te leveren, maar we geloven niet, dat dit bij L.S.C.Sneek zal gebeuren. Behoudens de dissonant tegen Velocitas heben de withemden zulke prachtige successen geboekt, dat het resultaat o.i. niet twijfelachtig is. Toch kan het nog wel een interessante krachtmeting wor den, want men kan gerust aannemen dat L.S.C. zich met enthousiasme ii dé strijd zal werpen en zijn huid duur zal ver kopen. Ook de andere gegadigden voor de eerste plaats gaan met goede vooruitzich ten hun zesde wedstrijd in. Het zou ten minste grote verbazing wekken, als lel de Velocitas niet van Haren zou win nen en G.R.C. zich in Hulzum Friesland niet van net lijf zou kunnen houden F.V.C. krijgt het lastiger. Zijn thuiswed strijd tegen Zwaagwesteinde wordt m cellij” Voorts lijken de kansen voor Ooster- parkers in de uitwedstrijd tegen Nica- tor gunstiger dan die voor Frisia thuis tegen Helpman. De Amsterdamse rechtbank heeft 'e dertigjarige automonteur G. K. uit Am sterdam wegens het aanrijden van de vijfjarige Rudie Laveber in de Jan Evertsenstraat t Amsterdam veroordeeld tot 75 gulden boete. Het knaapje stak onder de hoede van verkeersbrigadier tjes de rijweg over, maar K. stoorde zich daar niet aan. De eis was honderd gul Hen boete en ontzetting uit de rijbevoegdheid voor een half jaar. SNEEK. Dat er behoefte is aan een tweede Landbouwwinterschool in Friesland blijkt uit het feit dat tot die te Leeuwarden thans 28 candidaten zijn toegelaten, maar bovendien 12 werden afgewezen, wegens gebrek aan plaatsruimte. De regering overweegt het invoeren van de burgerdiengtplicht voor de Be scherming Bevolking, tot het voorzien van de 23 mobiele colonnes van perso neel. Daarvoor zouden diegenen In aan merking komen, die vrijgesteld zijn van de militaire dienstplicht en zich niet heb ben aangemeld als noodwachter. (Alg. Dagblad.) IJLST. Men schrijft ons: De Contact en Proeflesavond welke door het be kende Jonkers Instituut hier afgelopen Zaterdag gegeven werd, is voor hen die deze hebben bezocht een zeer leerzame en gezellige avond geworden. De cursus leider, de heer v. d. Werff uit Leeuwar den, die in een korte uiteenzetting het doel en streven van het Instituut op een duidelijke wijze naar voren bracht, zei onder meer, dat er zo ontzaglijk veel mensen zijn, die niet beseffen, wat ze waard zijn, en dat deze cursus In de al lereerste plaats bedoeld is, om door mid del van het „leren spreken in het open baar dat persoonlijkheidsbesef wakker te schudden, waardoor reeds vele nu oud-cursisten, hun positie aanmerkelijk hebben kunnen verbeteren. Tijdens de proefles, waar zowel Fries als Nederlands werd gesproken, kregen de aanwezigen gelegenheid om met het daadwerkelijk lesgeven kennis te maken. De prettige wijze, waarop de leider deze proefles ten beste gaf versterkt ons In de overtui ging dat deze cursus Inderdaad kan lei den tot een bewuste persoonlijkheid, en vooral de aanwijzingen en de tips, die daarbij gegeven worden zijn zeer waar, devoi. Wij kunnen dan ook ieder dit terrein van het leven vooruit wil deze ciirsuic van i De Openbare Leeszaal zal a.s. Dinsdag 19 October wegens de Friese Bibliotheek- dag gedeeltelijk gesloten zijn. Voor de uren van openstelling op die dag zie men de advertentie in dit nummer. Ingez. Mededeling. Advertentie Westhem. het aquarium was gelaten, stierf de snoek echter. Hij kon het vwwiaMten van wa ll 5 1 5 Aan de 4500 leden van de Nederlandse Kappersbond is door 't hoofdbestuur ge adviseerd, hun minimumtarieven voor de herensalons op te trekken tot het thans geldende kostpeil. eens anders zou kunnen. Men heeft ■oh in Europese politieke kringen bijv. nng al verbaasd over Tito’s besluit om Chinese zijde te liggen en te Londen is men dan ook van oordeel dat het de prestige-winst demonstreert, welke Chi na zich in de laatste tijd heeft verwor ven. Maar het verdrag demonstreert nog iets meer nl. een hechte ChineesRus sische samenwerking, zodat pogingen om deze landen van elkaar te verwijderen, waarop vooral ook de Engelse diplomatie 1 s e udu oe pooi, cue ae u-Kslagen van >12 wedstrijden goed ingevuld hadden (ontvingen een bedrag van 1.845.000 lire (ongeveer ƒ10.500). I. j t» e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9