Wervelstorm teisterde ook Canada Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I tot Een nieuwe Oosterpoortsbrug en Grafzerk uit 1594 Feest, jubilea en bevorderingen bij de Sneker Brandweer 1 F Sneker Oogst Service Geen Nederlanders omgekomen f 109e Jaargang No. 83 Redacteur: L. KIEZEBR1NK Boerderij in vlammen opgegaan De heer P. Gilhuis overleden Hert doodt twee man De Omo-prijsvraag Redactie-adres i KLEJNZANL) 7 - Telef 2872 o S Jongetje te water Afscheid J. de Kok, direc teur van gemeentewerken Dinsdag 19 October 1954 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 27 uur onder een trein Bezoek Birmese minister van Landbouw aan Sneek Friesche Mij. van Landbouw tegen 6 Raf Vliegboot redt zeven man Voor de vluchtelingen Bindingsavond Blokploegen Friesche 8 koeien omgekomen. een nieuwe en HUIS TEN BOSCH WORDT GERESTAUREERD De taak van de Brandweer. 5 met welke Van vader op zoon. ken. waar De nieuwe gedekte koepel van Huis ten Bosch flonkert in de zon (als die tenminste schijnt) en de nieuwe kozijnen zijn ook al aangebracht. Mejuffrouw J. van Drunen uit Am sterdam en de heer W. M. Brobbel uit Haren in Groningen, kwamen als win naars van de hoofdprijs te voorschijn uit de eerste wedstrijd van de OMO-prijs- vraag. Verder waren er nog 1095 ande ren die ook een prijs wonnen. Namens het comité S.O.S. ABE BROUWER. Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS. Administratie. Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) HEEG. Hedenmorgen geraakte bij het spelen met de autoped de 5-jarige Theo Potma alhier te water. Gelukkig werd dit ongeval opgemerkt door de heer H. van Asma, die het jongetje nog tijdig op het droge kon brengen. huizen, voor het merendeel zomerhuizen, verwoest of zwaar beschadigd, aldus het Rode kruis. Volgens de jongste berichten zijn in de Canadese provincies Quebec en Ontario 45 personen om het leven gekomen, 25 personen worden vermist. In de Ooste lijke voorsteden van Toronto zijn dui zenden dakloos. Zondag was het water uit de meeste straten van Toronto weer verdwenen. Wel staan nog vele kelders onder water. Een groot aantal huizen is vernield, of ernstig beschadigd. Er bestaat geen ge vaar voor verdere overstromingen. De meeste schade is.aangericht in de buiten wijken van de stad. Daar zijn ook alle slachtoffers te betreuren, merendeels in woners van huizen, die door het plotse ling stijgende water van de rivier de Humber werden meegesleurd. De familie Ringnalda zit de brandbe- bestrijding in het bloed, het ging van vader op zoon. De huidige commandant begon zijn loopbaan op 9 October 1929 als adjunct-brandmeester. Hij werd in 1942 bevorderd tot brandmeester en se- In de op Dinsdag 19 October a.s. des avonds om kwart vóór zeven te houden raadsvergadering zullen burgemeester en wethouders en de raad officieel af scheid nemen van de heer J. de Kok, directeur van gemeentewerken, die de dienst onlangs met pensioen heeft ver laten. Na afloop van deze vergadering om ongeveer acht uur bestaat voor be langstellenden ten stadhuize gelegen heid afscheid van de heer de Kok te nemen. NEW YORK, 17 October. De wervelstorm „Hazel" die Vrijdag de Atlantische kust van Amerika geteisterd heeft en aan minstens 33 mensen het leven kostte, is Zaterdag via het Ontariomeer Canada binnengegaan. Op zijn 300 km lange weg door Oostelijk Amerika en Zuidelijk Canada zijn minstens 127 personen om het leven gekomen en worden nog honderden vermist. De 1.200,000 inwoners van To- ronto werden door de regen, die de wervelstorm begeleidde, feitelijk geïsoleerd. Men schat de schade in het gebied op tenminste honderd millioen dollar. Ook in Noord- en Zuid-Carolina, Pennsylvania, Maryland, Virginia en New York traden overstromingen op. zijn vader als commandant. In die 25 jaar is er veel veranderd en veel verbeterd, waarop de heer Ring nalda dankbaar kan terugzien. Veel moei lijkheden zijn in die tijd opgelost, mede, doordat er financiële middelen beschik baar kwamen. Zowel de alarmering, het materiaal, de kazerne als de opleiding van het personeel werden verbeterd en voldoen nu aan de eisen, die mogen wor den gesteld. Voor de prettige samenwer king en de toewijding, waarmede de com mandant zijn taak verricht, betuigde de burgemeester zijn hartelijke dank. Hij sprak de wens uit, dat de commandant nog vele jaren tot heil van de Sneker Brandweer werkzaam mag zijn en be vestigde daarbij het insigne voor 25-jari- ge trouwe dienst op de borst van de ju bilaris. Ook werd hem een bijbehorende oorkonde uitgereikt. SNEEKER NIEUWSBLAD Jordan Tasev, een veertigjarige Bul gaar heeft 27 uur onafgebroken op de assen van een internationale trein ge legen om de vrijheid te bereiken. Vrijdag werd hij op het Utrechtse station tus sen de wielen van de uit Oostenrijk bin nengekomen trein ontdekt. Men be grijpt nauwelijks hoe hij de tocht heeft kunnen volbrengen, want slechts borst en buik konden steun vinden op de as sen van de internationale express, die Donderdagmorgen om 8 uur uit Graz (Oostenrijk) was vertrokken. Zijn kleren waren stijf van de modder en aanvan kelijk klaagde de vluchteling, die meen de dat hij in België was, over hoofdpijn. (Alg. Dagblad). Doordat het 6-jarig zoontje van vee houder de Jong met vriendjes een vuurtje stookte, is de grote boerderij van gebrs. de Jong te Doniaga In vlammen opgegaan. 8 koeien kwamen om. De hooioogst ging verloren. De totale scha de wordt geraamd op 1% ton. rijksbijdrage te aanvaarden en voor het resterende gedeelte een crediet van 125.000 beschikbaar te stellen. Dit be drag dient o.i. in 30 jaar te worden af geschreven. Het was nl. 25 jaar geleden, dat, zowel de huidige commandant, de heer F. H. Ringnalda, als de heer B. de Jonge een functie bij de brandweer alhier aan vaardden. Daarom waren ook burgemees ter Rasterhoff, de oud-opperbrandmees- ter H. F. Ringnalda en de oud-brand- meesters C. Koster en J. Ringnalda deze avond aanwezig. Bouw eist 1'A jaar. Aangezien de bouw geruime tijd zal duren (pl.m. jaar) is het maken van een noodbrug vereist, opdat de belemme ring voor het doorgaand verkeer zoveel mogelijk zal worden beperkt. Aanvanke lijk is wel gedacht aan een omlegging van het verkeer door de buitenwijken maar dat levert moeilijkheden op en zal voor de straten en waarschijnlijk voor bepaalde woningen desastreuze gevolgen kunnen hebben. Daarom zal in overleg met de daarvoor in aanmerking komende instanties, worden getracht een ge schikte plaats voor het leggen van een noodbrug te vinden. Reeds is de moge- lykheid bekeken om deze brug te leg gen van de Prins Hendrikkade, ongeveer bij de panden van firma Johannes Tromp naar de 2e Oosterkade. Bij een onderzoek ter plaatse is evenwel gebleken dat van deze mogelijkheid geen gebruik ge maakt zal kunnen worden. Voor lange vrachtauto’s en autobussen moet het nl. uitgesloten worden geacht de bocht Leeu- warderweg—2e Oosterkade te nemen, temeer omdat aldaar een gedeelte van de straat als bouwput voor de nieuwe brug in gebruik moet worden genomen. Wij zullen daarom trachten een andere plaats voor het leggen van de noodbrug te vinden. Een nauwkeurige raming van de kos ten, welke met de uitvoering van de plannen zullen zijn gemoeid, is nog niet bekend. Er zal volgens een voorlopige schatting op een uitgaaf van rond 500.000 moeten worden gerekend. Zoals hiervoor is medegedeeld zal op een rijks bijdrage van 75 van dit bedrag of ƒ375.000 kunnen worden gerekend. Wjj stellen U voor deze in uitzicht gestelde Na enige dagen de landbouwbedrijven van de N.O. Polder bezocht te hebben, bracht Z.Exc. Thaki Kyaw Tun, Minis ter van Landbouw van Birma, een be zoek aan de Chr. Lagere Landbouw school te Sneek. De hoge gast liet zich door de directeur der school, de heer J. de Boer, volledig Inlichten over de werk wijze der school, de mogelijkheden die de leerlingen hebben nadat zij de school doorlopen hebben, de wijze waarop het onderwijs werd verstrekt, de bedragen der schoolgelden en de subsidies die ver lies. Vooral stelde hij ook belang in de strekt worden en door welke instan- afstanden van welke de leerlingen de school bezoeken. De kweektuinen wer den bezichtigd en zowel de Minister als de heren uit zijn gevolg waren vol waar dering voor de wijze waarop in Sneek dit onderwijs gegeven wordt. Ook in formeerde hij nog zeer belangstellend naar andere inrichtingen op dit gebied, weke inlichtingen de heer de Boer, als deskundige, hem volledig kon verstrek ken. Het hoofdbestuur van de Maatschappij van Landbouw heeft be sloten het advies van de hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting voor de Landbouw om de lonen en de tarieven in de landbouw in Friesland met resp. zes procent en vijf procent te verhogen, niet te aanvaarden. Het hoofdbestuur is van mening, dat, hoewel de algemene welvaart in Neder land is vergroot, voor de bedrijfstak landbouw van een achteruitgang sprake is geweest. Het hoofdbestuur overweegt, dat een loonsverhoging in de landbouw alleen maar aanvaardbaar is, wanneer ook de werkgevers in de landbouw hun deel krijgen. Een relatieve gelijkstelling van de lonen in de landbouw met die in andere bedrijfstakken is slechts moge lijk, indien ook de inkomsten van de werkgevers relatief worden gelijkgesteld. Niettemin _s het hoofdbestuur van me ning, dat gelijkstelling tussen landarbei ders en andere vakarbeiders, ook in fi nancieel opzicht, móet worden nage streefd. Het acht de overheid echter in de eerste plaats ervoor verantwoorde lijk, dat zulks voor de landbouwwerk- gevers mogelijk blijft. Een vliegboot van de R.A.F. en een Britse trawler uit Grimsby hebben Za terdag de zeven koppen tellende beman ning gered van de Noorse kustvaarder Bjomsunn, die zeventig mijlen ten Oos ten van de Far Oer in brand stond. Het 245 ton metend^ kustvaartuig stond van voor tot achter in brand en het was niet mogelijk het scheepje op sleeptouw te nemen. Het moet als ver loren worden beschouwd. De bemanning waS in de scheepsboot gegaan en de vliegboot van de R.A.F. ontdekte de sloep in de buurt van het brandende wrak. De vliegboot begon toen de zee af te zoeken en vond op een afstand van twaalf mijlen de trawler St. Bene dict, die per radio naar de sloep werd gedirigeerd. De bemanning werd aan boord genomen. Er was één gewonde. brug konden thans worden uitgewerkt. De dienst van gemeentewerken was met andere projecten (woningbouw, stads uitbreiding e.d.) te zeer bezet, om ook dat van een nieuwe Oosterpoortsbrug nog te ontwerpen. Wij hebben daarom een dankbaar gebruik gemaakt van het aanbod van de rijkswaterstaat om de plannen voor bedoeld werk te doen op maken door het bureau bruggenbouw van deze dienst, dat grote ervaring heeft op dit gebied. Deze plannen zijn thans zover gevorderd dat waarschijnlijk in 1955 met de uitvoering van het werk zal kunnen worden begonnen. De plannen omvatten het maken van basculebrug met een totale breedte van 15 meter. De rijweg is 10 meter breed met daarnaast trottoirs van elk 2% me ter. De bediening van de brug zal elec- trisch geschieden. De bedieningstafel komt in het brugwachtershuisje, dat zo veel mogelijk van glazen wanden zal worden voorzien, zodat het verkeer van dit gebouwtje zo weinig mogelijk hinder zal ondervinden. In de voorstad van Toronto, Etobicoke, zijn vijf leden van de brandweer, die trachtten mensen bij de overstromingen te redden, omgekomen, doordat hun vrachtauto door het water van de rivier de Humber werd overspoeld. Zaterdag nacht begaf een dijk van de rivier de Humber het, volgens een bericht van de provinciale politie. Het water stroomde langs het dal van de Humber naar het Meer van Ontario. De bewoners kregen de waarschuwing zich in veiligheid te stellen. De gehele bevolking van „Holland Marsh", een tuinbouwgebied bij Toronto met meer dan '000 mensen, zou gevlucht zijn voor overstromingen, veroorzaakt door het buiten zijn oevers treden van het Meer van Ontario. Niemand zou evenwel om het leven gekomen zijn of vermist worden. De bevolking van Hol land Marsh, merendeels immigranten uit Nederland, werd met bootjes naar het naburige Bradford gebracht. Volgens een schatting van het Ameri kaanse Rode Kruis werden door de wer velstorm op zijn baan van Noord- en Zuid-Carolina via de staat New York naar het Noorden 1500 gebouwen ver woest en 10.000 beschadigd. De eerste be richten duiden er op, dat het gebied tus sen Myrtle Beach (Zuid Carolina) en Wilmington (Noord-Carolina) ’t zwaarst getroffen is. Daar zijn ongeveer duizend In zijn toespraak sprak de burgemees ter er allereerst zijn blijdschap over uit, d de verhoudingen bij de brandweer zodanig zijn, dat een personeelsavond op gezellige wijze kan worden gevierd en dat hij daarbij aanwezig kan zijn. Tra gisch is het, dat het vuur, dat zulk een noodzakelijke functie in het leven van de mens vervult door onzorgvuldig gebruik en door andere oorzaken soms grote ver woestingen aanricht. Om dit steeds aan wezige gevaar zoveel mogelijk te beper ken, dient de brandweer. Zij heeft ook een taak in oorlogstijd, wanneer optreden met gevaar voor eigen leven ter bescherming van de medemens noodzakelijk is. Gelukkig hebben wij in onze gemeente weinig last van branden. Spreker kan zich evenwel voorstellen, dat bij het brandweerpersoneel de lust om weer eens echt slag te leveren bo ven komt. Zowel het gemeentebestuur als de bur gerij stellen het voortdurend paraat zijn van de brandweer op hoge prijs. Bevorderingen. De heer de Jonge, aldus de burgemees ter, staat bekend als een oudgediende, die zich met hart en ziel geeft voor de brandweer. Hij onderscheidt zich van het overige personeel niet alleen door de lengte van zijn diensttijd, maar ook door die van zijn lichaam. Behalve de medaille met oorkonde ontving hij van de burgemeester nog de mededeling, dat hij bevorderd is tot hoofdbrandwacht. De heer J. Hilverda werd bevorderd tot brandwacht le klasse. Beide jubilarissen betuigden de burge meester hun hartelijke dank voor de waarderende woorden en de uitgereikte onderscheiding, waarna de avond verder gezellig werd doorgebracht met de verto ning van een film over de watersnood ramp 1953, de noodzakelijkheid van de medewerking aan de Bescherming Bevol king en met het ook bij de brandweer dert 1946 drukt hij de voetstappen van traditionele kienspel. Advertentieprijs 15 et per m.m. I Bij contract (hendelsadv.) lager. I Abonnementsprijs f 3. - per half I Jaar. Franco per post 3.75 oer 1 half Jaar. I Giro 50748 ten name van Firma 6. X Drijfhout. Sneek. De aardappelrooiers gereed voor vertrek waar de uit de grond „gelichte” aard appelen lagen te wachten. De boer en zijn personeel waren eerst ook al scep tisch, maar stadgenoten, niet lang! Er is gewerkt met een animo en in een tempo dat ver boven het normale lag. De boer reed de gerooide en vanuit bakjes in zak ken gestorte aardappelen naar de opslag die aan het begin van het land was ge maakt circa 250 m ver. Hij deed dit (met personeel en z’n kinderen) met „rinnende weinen” dat is twee wagens ieder bespannen met twee paarden. Maar ze konden de zoekers vaak niet eens op tijd ledige zakken bezorgen I Om 4.30 moest er weer gelicht worden, want het stuk dat er lag („der sille se wol genoch oan hawwe) was schoon En toch, waarachtig, het was geen pretje, de taaie kleibrjj, die aan vingers en knieën kleefde, de hoeveelheid mod der die men met handen en armen moest weggraven om alle aardappelen te vin den, het was in één woord een afschuwe lijk werk, maar er was deze middag, daas? ver achter Arum, op dat smerige bouw land met erboven een donkere lucht, een geest van kameraadschap I Er werd ge werkt, geschertst en gezongen. Dit was gemeenschapszin van de goede soort. Tegen half vier verscheen de vrouw van de boer met thee en brood en één der deelnemers tracteerde op heerlijke spritskoeken en sigaretten. Dat was een feestelijk gezicht, de sterke paarden, de tientallen helderwitte kopen thee, dq vrouw, en er om heen de „stêdlju”, wier titels, ambten en zelfs namen onder gin gen in de klei. Het was reeds donker toen we de laatste aardappelen er uit hadden, en als schimmen gleden en zwaaiden we naar de schuur. Het laatste wat er gebeurde daar op het land was het algemeen geno men besluit, het verdiende loon te stor ten op de girorekening van de Actie voor de vluchtelingen in de kampen! De ver antwoording zal na afrekening met de boer in dit blad geschieden. En nu, vrien den, zijn we allen weer thuis. Wij danken u allen voor uw spontaneï teit, voor uw sportiviteit. Ons S.O.S. werd goed verstaan. Hartelijk dank ook namens de familie v. d. Ploeg. Er werden 200 zakken aardappelen geborgen Nog even een zakelijke mededeling: De uitzending wordt verder om zake lijke en practische redenen overgeheveld naar het Gewestelijk Arbeidsbureau. Ieder die nu tijd en lust heeft om voor loon aardappelen te rooien kan zich op geven bij dat bureau. Daar wordt voor loon en vervoer gezorgd. Nogmaals har telijk dank en tot weerziens. Het voor de vluchtelingenhulp bijeen gebrachte bedrag is weer groter gewor den. Zaterdag kwam er veertigduizend gulden bij. Het totaal bedrag luidt: 167.000. Het personeel van de Sneker Brandweer kwam Vrijdag 15 October jl. in een feestelijke vergadering bijeen in de kleine zaal van hotel Hanenburg, onder lei- aing van ae commandant, de heer F. H. ttingnalda. Deze jaarlijkse personeels avond dient in het algemeen om de leden van het vrijwilligers-corps gelegenheid te geven vragen te stellen en opmerkingen te maken over de gang van zaken bij de brandweer en om de onderlinge band in een gezellig samenzijn te ver sterken. Deze avond was er echter ook nog iets anders aan de orde. In het Belgische gehucht Haversin heeft een tweejarig hert twee houthak kers met gewei en hoeven gedood. De houthakkers waren in een park bezig toen zij door het hert anders een tam dier, evenals de andere herten die in het park worden gehouden wer den aangevallen. Het was al opgevallen, dat het hert zich zenuwachtig gedroeg, waarschijnlijk omdat het zijn wijfje en enkele pasgebo ren jongen bij zich had. Het nam de houthakkers op het gewei en vertrapte ze met zijn hoeven. Beide mannen overleden kort na de aanval. Een derde houthakker wist het dolle dier neer te schieten. (Vrije Volk.) De doodgraver te Loënga, de heer K. Reitsma, stootte de zer dagen bij het del ven van een nieuw graf op het kerkhof aldaar, op een hard voorwerp, dat bij na der onderzoek een zandstenen grafzerk bleek. De steen, wel ke in wit zand lag en er nog zeer gaaf uit zag had op de hoe ken een viertal sym bolische versieringen, in ’t midden was een familiewapen uitge beiteld, voorstellen de een arend en een pijl. Het randschrift luidde als volgt: „A° 1594. de Z November sterf den Eerbar Ulbe Agge Uienie dr Gos- lick”, daarboven het woordje wyi. De steen, 1.20 m lang, 50 cm breed en 10 cm dik is, is bij het verplaat sen in tweeën gebro- Op de plaats de zerk werd gevonden heeft ver moedelijk eens een kerk gestaan, waar-door de steen jarenlang onder de vloer is beschut geweest tegen beschadiging. B. en W. adviseren: geven en is het benodigde crediet in de Tri het voorstel aan de gemeenteraad rijksbegroting voor 1954 geraamd. De betreffende het aanbrengen van trottoirs plannen voor het maken van de nieuwe aan de Oosterpoortsbrug, vervat in bij- lage 78 tot het raadsverslag voor 1947, deelden wij o.a. mede dat een afdoende verbetering van de verkeerssituatie ter plaatse alleen zou kunnen worden ver kregen, wanneer tot het bouwen van een nieuwe brug zou worden overgegaan. De tijdsomstandigheden waren evenwel een beletsel om toen reeds tot de uitvoering van zodanig plan te besluiten. Er van overtuigd zijnde, dat de voor gestelde verbreding van de brug slechts beschouwd kon worden als een tijdelijke maatregel, hebben wij reeds in 1948 tij dens de uitvoering van de hiervoor ver melde verbeteringswerkzaamheden po gingen aangewend, de financiële mede werking van het rijk te verkrijgen voor een algehele vernieuwing van de Oos terpoortsbrug. Dit verzoek steunde op de overweging, dat deze brug in de eerste plaats van belang is voor het doorgaand verkeer. De brug vormt nl. niet alleen de verbindingsschakel tussen rijksweg no. 43 (AfsluitdijkSneekHeerenveen) rijksweg no. 40 (Drie RomersSneek), maar is ook nog van bijzonder belang voor het verkeer over de rijksweg naar Lemmer en verder naar de Noord-Oost- poldet. Onze pogingen hebben in die zin succes gehad, dat het rijk zich bereid heeft ver klaard, onder bepaalde voorwaarden van ondergeschikte betekenis, een bijdrage groot 75 in de bouwkosten te verle nen. Over deze bijdrage zou echter eerst kunnen worden beschikt als op de rijks begroting daarvoor de nodige middelen beschikbaar zouden zijn gesteld. Tegen ons aanbod om de bouwkosten voorlopig uit de gemeentekas te financieren, be stonden bij de regering bezwaren. On der deze omstandigheden was het der halve alleen mogelijk de werken uit te voeren, zodra de nodige fondsen op de rijksbegroting zouden zijn uitgetrokken. Voorlopig kwam hiervan echter niets. Nadat wij er enkele jaren achtereen bij de minister van verkeer en waterstaat op hadden aanged. ongen, de voor de uitvoe ring van dit werk toegezegde rijksbijdra ge in de rijksbegroting op te nemen, is ten slotte aan deze aandrang gevolg ge- Het weer leek Zaterdagmiddag niet al te best, maar desondanks waren de meesten die zich hadden aangemeld voor de oogstservice reeds vroeg op de ver trekplaats, benevens vele nieuwsgierigen die voor het merendeel sceptisch tegen over deze „actie” stonden, terwijl een enkele dit zelfs zeer luidruchtig uitsprak. Natuurlijk werd hier niet op gereageerd. Zo spoedig mogelijk vertrokken we en na een goed half uur rijden werd het operatieterrein te Arum bereikt. In de schuur werden de „tere” lichaamsdelen bekleed met rubber (alle garagehouders missen hun oude autobinnenbanden) en zo reden en gleden we naar het land In de commissie ter voorbereiding van de Bindingsavond voor de Blokploegen van de B.B. op Vrijdag 5 November, hebben zitting genomen de heren P. Been, H. Stuurop en D. v. d. Werf. Op 77-jarige leeftijd is te Amersfoort overleden de heer P. Gilhuis, die op ve lerlei wijze het chr. onderwijs heeft ge diend Hij werd in 1877 te Sneek geboren, waar hij ook de Normaallessen volgde en waar hij o.a. onderwijzer aan de Chr. Mulo was. 4 i n s e i. 3 t, e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1