Blijft JEUK lïjo/e^k 2 pMén cerf, D sG FRIESCHE HEERENBAAI Niemeijers Hi Voor mij de beste O Lwh H te het meest opzienbarend! •w Ook Spierpijn] 60ct DAMF>O Grootse actie op komst tegen gevaarlijke volksvijand W Is Inhaal progr. met thuiswedstrijden voor W.Z.S. en Black Boys A w...: 42 cent VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 TWEEDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD" NeVoBo, afd. Sneek RHËUMATIEKBESTRIJDING IN NEDERLAND Belangrijke middag de Zaterdagclubs voor Per pak S. H. J. Herfsttournooi Rectificatie Opbrengst collecte Rheuma kost, behalve veel persoonlijk leed, 2 ton per dag. Afd. Sneek Chr. Plattelands vrouwen Bond Het Belgisch Elftal tegen Nederland Voetbal in Oudega X 1 VROUWEN Unilever verhoogt pensioenen 'leeftijdsopbouw ivan d« Nederlandse bevolking per 31 Dcc.1953 DE ORIGINELE De jassen maar weer aan Zeepost BIJ KEELPIJN VALDA PASTILLES n^VALDAMILD V 70ct Jr 1 2 Grote actie op komst. Zaterdagvoetbal. Ingez. Mededel’ig. Advertentie Nationaal fonds gesticht. Ook in de vierde klas spoedig mo- leeftijd SOeo I' 80-as 0-9 Ad/ertentie I.M. Klaas Bakker; Advertentie Ingez. Mededelirj. en rheumatische pijnen I wrijft U weg metI de IKHSJ «F Nederland heeft in de wereld een goede naam wat betreft de zorg voor de volks gezondheid. Het „samenspel” op dit gebied tussen overheid en particulier initia tief heeft tot successen geleid, waarvoor men in het buitenland grote bewonde ring heeft. In één opzicht heeft ons land echter een achterstand in te halen, ver geleken met andere landen, n.l.: op het terrein van de bestrijding van rheuma tische ziekten. Wel bestaat er reeds langer dan een kwart eeuw een Nederlandse vereniging tot Rheumatiekbestrijding en zijn er over het gehele land verspreid 55 bureaux werkzaam, d’e ieder jaar 20.000 nieuwe patiënten helpen naast 55.000 „oude” patiënten, maar toch kan men zeggen, dat eigenlijk pas nu de belang stelling voor de rheumabestrijding in ons volk aan het ontwaken is. (23 Oct.) (27 Oct.) veel geld, dat nof niet in voldoende mate beschikbaar is. HEEG. De collecte V.H.V. heeft in Heeg opgebracht j 44.46. Lijdend aan rhcumatick HEEG. Het bericht over de N.C.V.B. in het vorig nr. blijkt niet geheel juist te zijn. Het moet als volgt luiden: Woens dag 13 October was de N.C.V.B. voor da- tweede maal in vergadering bijeen. Tot bestuursleden werden gekozen mej. H. v. Netten, presidente, mevr, de VriesEu- wema, secretaresse, mevr. Visserman Visser, alg. adjunct. OUDEGA (W.) De elftallen van Ou dega konden Zaterdag al weer successen Posthuma; 59 Eduard Slier; IJLST. De heer A. Rijpkema al hier werd bij de finale toewijzing ko per van de sate en landen genaamd „Onverwacht” gelegen onder behoor van Wieuwerd en Bozum. Koopsom 73 x 595 plus huizinge en arbeiders woning voor ƒ2500 of totaal ƒ45.935. (27 Oct.) (30 Oct.) (30 Oct.) verzen- Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 22 October 1904, 50 jaar geleden dus: De directie van Unilever N.V. heeft be sloten daarmede tevens gevolg gevend aan de door de Sociaal Economische Raad in dit opzicht geuite wens om met ingang van 1 October j.L op de uitke ringen aan de gepensionneerden een toe slag van 6 toe te kennen. (3 Nov.) (3 Nov.) (26 Oct.) (3 Nov.) De ambassadeurs van Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Cana da, Griekenland en de Verenigde Staten hebben Dinsdagavond een Birmaans diner in Moskou verlaten, toen zij za gen, dat communistische Chinezen en andere Russische satellieten hun tafel genoten zouden zijn. De zeven diploma ten waren onaangenaam verrast, toen zij de gasten zagen, aangezien zij voor een „informeel diner” waren uitgenodigd. De Nog al te vaak hoort men beweren, dat van rheumatiek-aandoeningen „toch geen genezing mogelijk is”. Dat is pertinent onjuist. Aan rheuma is wel degelijk iets te doen, wanneer de ziekte maar spoe dig genoeg ontdekt wordt. Maar er kan in ons land nog te weinig aan gedaan worden. Voor rheuma-patignten zijn op het ogenblik 350 bedden beschikbaar, ter wijl het er 2000 zouden moeten zijn. Er moet nog veel wetenschappelijk onder zoek worden verrich en daarvoor ont breken de geldmiddelen. Bovendien is het dringend noodzakelijk, dat iedereen weet wat hij doen en laten moet om te voorkomen, dat hij door rheumatische aandoeningen wordt aangetast en ook deze propaganda en voorlichting kost Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN TM TM TM HUIDAANDOENINGEN P. MR. B P- VLOEISTOF BALSEM ZEEP In verband met de Interlandontmoe- ting België—Nederland zijn voor a.s. Zondag maar enkele inhaalwedstrijden vastgesteld. Zo wordt in de 2e klas A alleen HelpmanNicator gespeeld. On danks het falen van de Groningers tegen Frisia is de thuisclub naar onze mening in dit treffen favoriet. Wie het zien van een wedstrijd pre- fereeert boven de radioreportage uit Antwerpen, kan in onze stad terecht op de velden van WZS en Black Boys. In het Zuidersportpark komt DOG op be zoek en aan de Noorderhoek treden de zwartjes als gastheren op van Jubbega. Door het falen van de koplopers op de afgelopen Zondagen hebben beide wed strijden zeer aan belangrijkheid gewon nen. De situatie is nl. zo, dat onze stad genoten bij een overwinning volledig in de running zijn. WZS zou qua verlies- punten zelfs op gelijke hoogte komen met de nummers één en twee. Hoewel voorspellen in deze afdeling van gelijk waardige clubs een hachelijke onderne ming is, menen we toch dat de Sneker derde klassers goede winstkansen heb ben. Ingelast is hier nog de ontmoeting OlyphiaDe Kooi. 70-78 - Engelsen waren vooral verstoord ft>en zij Oostduitsers ontwaarden. Het diner werd in het Sovietskaya hotel aangeboden. „Wij trokken onze jassen weer aan en gingen weg”, zei de Amerikaanse am bassadeur Charles Bohlen. boeken. De junioren hadden de knapen van Workum op bezoek en wonnen met niet minder dan 70. Daarna speelde Oudega I tegen Oudega II in welke strijd de reserves met 6—0 't onderspit moesten delven. ~TOUDSEND. Tot veldwachter dér gemeente Wymbritseradeel, stand plaats Woudsend, is benoemd K. Ni colai, politie-agent te Scheveningen. Voor de Zaterdagmiddagcompetitie is een zeer aantrekkelijk programma vast gesteld met Blauw Wit ’34L. Zwalu wen en O.N.S.Heeg als belangrijkste wedstrijden. In de eerste komt de leider namelijk tegenover een plaatsgenoot te staan, wat doorgaans nog al eens een verrassing wil opleveren, en in de ont moeting aan de Noorderhoek gaat het er om wie van de twee de tegenstrevers van de Huizumers zal zijn. Onze stad genoten zjjn zich de belangrijkheid van deze ontmoeting ten volle bewust, want zij hebben hun ploeg grondig gewijzigd. Tegen Heeg wordt nl. in de volgende opstelling gespeeld: Van rechts naar links: doel: M. Bos ma; achter: J. Speelman, P. de Jong; midden: J. v. d. Kamp, R. Feitsma, B. Kooi; voor: E. Blok, P. v. d. Berg, D. Bosma, G. Abma, J. van Delden. Poolster zal verder moeite hebben zijn mooie positie te behouden, de uit wedstrijd tegen De Heracliden wordt een zware opgave voor de Spijksters. ACV stelt de laatste tijd zo teleur, dat we Noordsche Schut in Assen zien winnen. 120 110 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0 PCRSONCN X<000 staan interessante wedstrijden op de rol. Het zal DWP veel zweetdruppels kosten als het VVT op eigen veld wil slaan en dit geldt ook voor QVC, dat naar Workum moet. Het kan de eerste nederlaag wel eens worden voor de Sta- verse jongens. Delfstrahuizen zal de punten wel meenemen uit Surhuister- veen. LEEUWARDEN. Bij K. B. is be noemd tot burgemeester dezer ge meente. dg heer A. E. Zimmerman, burgemeester van Hoorn. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 1421 October. Geboren: Jan z. v. Djeu van der Zee en Johanna Posma; Otte z. v. Meike de Jong en Joukjen Rienstra; Ruurdtje d. v. Reinder Westra en Neeltje van der Leek; Arnoldus Ber nardus z. v. Johannes de Jong en Clara Juliana Vogelsang; Johanna d. v. Hermanns Been en Pietje Gorter; Job z. v. Job Efdée en Romkje van der Schaaf. Overleden: Wijpkjen Wester, 66 jr. echtgen. van Gerben Wilbers; Sietske Dijkstra, 3 jr. Want al lijken de aantallen van 20,000 en 55.000 groot, toch vormen ze nog maar een bescheiden percentage van de grote massa Nederlanders, die lijden aan een van de vele soorten ziekten, die men pleegt samen te vatten als „rheumatiek”. Op elke 100 Nederlanders zijn er zeker 15, die aan een of andere vorm van rheu ma in meer of minder ernstige mate lij den. Behalve het persoonlijk lijden ver oorzaakt deze volksziekte een groter ver lies aan arbeidsdagen dan wélke andere ziekte ook. Per jaar kost de rheuma ons volk aan sociale uitkeringen en aan verpleging ruim 80 millioen gulden, dat is 220.000 per dag! Genezing is mogelijk. Donderdagmiddag 14 Oct. hield de afd. Sneek van de Chr. Plattelandsvrouwen Bond haar maandelijkse ledenvergade ring. Na de gebruikelijke opening met gebed en Schriftlezing heette de presi dente allen hartelijk welkom, inzonder heid mej. Krijtenburg en de heer van Oppenraay uit Borne, vertegenwoordiger van de Cinderella-fabrieken. Laatstge noemde vertelde een en ander over di verse kwaliteiten katoen en hun eind producten. de lakens van verschillende kwaliteiten, gepapt en ongepapt. Hij liet vooral naar voren komen, dat in de Cin- derella-lakens geen pap aanwezig is en dat de fabriek haar best doet om een pri ma product te brengen voor de laagst mogelijke prijs. Tot besluit liet hij met een projectie-apparaat verschillende ge deelten van de fabriek op een plaatje zien, waarna hij zijn lezing sloot met de uitnodiging aan de dames de eerstvol gende zomer eens naar Borne te komen om de Cinderella-fabrieken te bezichti gen. Na de theepauze kreeg mej. Krijten burg gelegenheid om een en ander te zeggen over de collectie handwerken, die door de leden was tentoongesteld. Met een toepasselijk woord werden de prij zen uitgereikt. Vijf leden waren de ge lukkigen en gingen met een prijs naar huis. Na nog enkele huishoudelijke za ken te hebben behandeld, bracht de pre sidente dank aan allen die meehielpen om deze tentoonstellingsmiddag te laten slagen in ’t bijzonder aan mej. Krijten burg en mej. v. Tuinen, die zo welwil lend waren de jury te vormen. De presidente sloot met dankgebed. |o 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100 <10 120 PERSONEN X <000 Uitslag loting nationale militie ge meente Sneek op Zaterdag 15 Octo- be.’ 1904. Het nummer vóór elke naam is dat hetwelk de betrokken loteling trok: 1 Gerben van der Veer; 2 Ids Ypma; 3 Berend van Vugt; 4 Piet Winia; 5 Jacob Bos; 6 Marten Ringma; 7 Hen- drikus Johannes Stoelinga; 8 Gabe van Dijk; 9 Hille Johannes Duchène; 10 Wiepke Dijkstra; 11 Bouwe Herder; 12 Johannes Huisman; 13 Jan Hendrik Boschma; 14 Cornells Drost; 15 Gerrit Schuil; 16 Sijtze Tuinstra; 17 Andries Groenland; 18 Auke Sikma; 19 Tjipke Roorda; 20 Anthoon van der Woude; 21 Sipke Feenstra; 22 Hessel Zonder- van (geb. 17 Oct.); 23 Folkert Kase- mier; 24 Hendricus Haga; 25 Jakob Jonkmans; 26 Geert Steegstra; 27 Hes sel Zondervan (geb. 15 Febr.); 28 Fa- bianuF Sebastianus Steenstra; 29 Sjerp Twijnstra; 30 Albert Zandstra; 31 Heije Broodwinder; 32 Salomon San ders; 33 Ulbe van der Werf; 34 Sjerp Bergsma; 35 Jan van der Ploeg; 36 Het gevolg daarvan is, dat vele pa tiënten, die op het ogenblik aan rheuma lijden, gedoemd zullen zijn als invaliden hun verdere levensdagen te slijten. Dat is een toestand, waarin zo Na de speurtocht van enkele weken geleden, houdt de S.H.J. nu op 4, 5 en 6 November een tournooi, waaraan alle jongeren van 1220 jaar kunnen mee doen. Voor twee groepen, 1215 en 16 20 jaar worden wedstrijden georgani seerd in schaken, dammen, voordragen (Fries, Nederlands), muziek en sjoelen. Van 1215 nog tekenen en van 1620 tafeltennissen. Het inleggeld bedraagt f 0.10 of f 0.25, naar gelang van de leef tijd. Vooraanmelding, van 2030 Oct., is noodzakelijk. Nadere mededelingen staan op de raambiljetten en in „Doe Mee”, het contactorgaan van de S.H.J. Zie voor de laatste berichten de adver tentie in dit blad van Maandag 25 Oct. a.s. Op diezelfde dagen wordt voor 8 scholen een tournooi gehouden dat zijn finish heeft Zaterdag 6 Nov. in de grote zaal van het Geb. v. Chr. Bel. We verwachten veel deelnemers en spannende strijd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld.^ Indonesië: m.s. Oranje Ned. Nw. Guinea: m.s. Oranje Ned. Antillen: m.s. Willemstad Suriname: m.s. Nestor Unie v. Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Sterling Castle s.s. Waterman Canada: m.s. Nieuw Amsterdam (27 Oct.) Z.-Amerika: m.s. Tara Australië: m.s. Sibajak Nieuw Zeeland m.s. Sibajak Inlichtingen betreffende dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Wedstrijdprogramma 23 October. Dames 3e klas: T.G.P. 2—V.I.O.S. 3 Heren 3e klas: 2.30 S.V.C. 3—D.V.C. 2 3.10 Sneek—T.G.P. 4 Dames 2e klas: 3.50 N.O.H. 1—Z.O.N.A. 4.30 S.V.C. Sen.—D.V.C. 5.10 R.K.V.C. 2—S.V.C. 2 Heren 2e klas: 5.50 V.I.O.S. 2—S.V.C. 2 6.30 R.K.V C. 2—U.D. 2 7.10 Z.O.N.A.—T.G.P. 2 Dames ie klas: 7.50 S.V.C. 1—U.D. 8.30 R.K.V C. 1—C.Z.N. 1 Heren le klas: 9.10 V.I.O.S 1—S.V.C. 1. Anthonius Martinus Monkel; 37 Hes sel Brandsma; 38 Johan Modderman; 39 Tjerk Wielinga; 40 Jan Vrolijk; 41 Jan de Vries; 42 Siebold de Haan; 43 Willem Pieter Cornelis Molenaar; 44 Pier Bouwman; 45 Adrianus Kruis; 46 Cornelis Boot; 47 Willem Aberson; 48 Johannes Zwart; 49 Jan de Boer; 50 Thomas Wieringa; 51 Geert Hilverda; 52 Arnoldus Bernardus Hammersma; 53 Petrus Ringnalda; 54 Jan Miedema; 55 Taede van Zanten; 56 Anne de Jong; 57 Lolke van der Weij; 58 Durk Ruurd Jonkmans; 60 61 Klaas Koetzier; 62 Hijlke Tromp; 63 Pieter Sitenga; 64 65 Hermanns Thomas Virgilus Bondietti; 66 Sjoerd Zwanen burg; 67 Frederik Pamboer; 68 Sjoerd Palstra; 69 Gerrit Johan Josephus Maximiliaan van Booven; 70 Symen Kuipers; 71 Martinus Dekker; 72 Jo hannes Hendriksma; 73 Abraham Kooistra; 74 Gerrit de Vries; 75 Jo hannes Wilhelmus Lenos; 76 Johannes Tuinstra; 77 Rinse Ringnalda; 78 Ju lius B ratting,.; 79 Cesar Willem Eis ma; 80 Jan Blok; 81 Jan Volbeda; 82 Roelof Ligthart; 83 Atze van der Veen; 84 Fokke Ytsma; 85 Jouke Hil verda; 86 Harmen de Jong; 87 Marcus Eduard v. Terwisga; 88 Hermanus Hendrikus de Jong; 89 Wijbe Zelle; 90 Sijmon Groninger; 91 Bouwe Bar- tele Wartena; 9" Willem Frederik Dillingh; 93 Dominicus de Jong; 94 Cornelus Zweijtzer; 95 Adriaan Ha- mersma; 96 Hendrik Teke Feikema; 97 Hendrik Zoethout; 98 Bauke van Kammen; 99 Ruurd Jorna; 100 Jouw Aukema; 101 Felix Frederik Johan nes Slager; 102 Jan Tromp; 103 Chris- toffel Sprik; 104 Hessel Jaasma; 105 Moses Jomtop Jacob de Wilde. Advertentie: Natuurkundig Genootschap. Vergadering met dames op 28 October. Spreker de heer W. C. v. d. Volkere uit Vlissingen. Onder werp: „Draadloze Telegrafie”. Het Belgische elftal voor de voetbal wedstrijd tegen Nederland op Zondag a.s. te Antwerpen is als volgt samenge steld: Doel: Meert (Anderlecht). Achter: Dries (Berchem Sp.) en Van Brandt (Lierse S.K.) Midden: Huysmans (Beerschot), Carré (F. C. Luik) en Mees (Antwerp F.C.) Voor: Lemberechts (F. C. Mechelen), Houf (Standard C.L.), Coppens (Beer schot), Givard (Standard C. L.) en Mer mans Anderlecht Reserves: Geerts (Beerschot), Diricx (Union St. Gilloise), Van Kerkhoven (Daring Brussel), H. van den Bosch (Anderlecht). Het Nationaal Rheumafonds heeft het plan over enkele maanden een groot scheepse actie te gaan voeren in de vorm van een loterij, waarbij de middenstand volledig zal worden ingeschakeld. Nadere mededelingen daarover zullen nog vol gen. Maar reeds thans mag de verwach ting worden uitgesproken, dat het Ne derlandse volk spontaan zal medewerken aan het welslagen van deze actie. Want de volksgezondheid is een zaak dat heeft het verleden bewezen die ons allen zéér ter harte gaat. (Nadruk verboden) gelijk verbetering gebracht moet wor den. Vandaar, dat, zoals dezer dagen in Den Haag bekend gemaakt werd, een „.Nationaal Rheumafonds” gesticht is, dat zich ten doel stelt de mogelijkheden van de rheumabestrijding te verbeteren. Dat dit fonds inderdaad „nationaal” mag he ten, blijkt uit de samenstelling van be stuur, erecomité en comité van aanbe veling, waarin Alle groeperingen van ons volk vertegenwoordigd zijn. WYMBRITSERADEEL, van 14—21 October. Geboren: Haitze z. v. Jacob Wier sma en Maria Hendrika Baaij te Oost- hem; Auke z. v. Feike Burna en Jan ke Valkema te Oosthem; Janke d. v. Jan Woudstra en Ynskje Hofstra te Nijland; Eize z. v. Meine Hoekstra en Mieke de Boer te Folsgare; Thomas z. v. Jurjen Visser en Grietje Wijtsma te Hommerts; Johan Frederik z. v. David Mulder en Mina Antonia van Zadelhof! te Hommerts; Jantje d. v. Jacob v. d. Werf en Tjerkje Wijnja te Oudega; Tjitske d. v. Hessel Bok en Ruurdtje Tiersma te Offingawier. Gehuwd: Sjirk Wittermans te Hom merts met Doedtje Oppedijk te Heeg. Overleden: Geeske Griepsma, 66 jr., echtgen. van Neeldert Meester te Woudsend; Ytje Brouwer, 77 jr., echt gen. van Jacob v. d. Meulen te Woudsend; Ymkje Ypenga, 8 mnd., te Woudsend; Elisabeth Wijnstra, 62 jr., wed. van Dirk Gerlofs te Oppenhui zen. IJLST, van 1421 October. Overleden: Durk Rollema, 68 jr., wedn. van Akke Dijkstra. Appeltch^l Groningen Leeuwarden Wilder- w Vecndam# :n —Stads’ GAntn Atonaal mmen iiMiiMiiiniiiiiiiiMiiiii:iif; A RHEUMAKUN! EK CONSULTATl EBURE AU O NED VER TOT RHEUMA Tl EK BES TRUDING

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5