yllc[£2? apko „wl BUITENLANDS OVERZICHT /y/2 öfe SNITSER FEMERK Asjpirin DERDE BLAD „S N E E K E R NIEUWSBLAD” VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 Een reeks conferenties te Parijs O Bouw Geref. Kerk te Echten Waar komt de hulpbrug? Motor- en Autoclub J. C. Visser Zakennieuws Voorgezonde regelmaat MIJNHARDT’S LAXEERTABLETTEN Werken vlug, zacht en pijnloos Gevonden voorwerpen <9fi 7 Advertentie LM. Uil onze raadzaal w SNEEK Advertentie LM. Velen, die de gebeurtenissen van de laatste tijd in Azië hebben bestudeerd, geloven trouwens niet dat Rood China in de nabije toekomst verdere uitbreiding naar het Zuiden zal zoeken. Zij menen dat nu de banden tussen Peking en Mos kou opnieuw versterkt zijn, China na zich eerst met Russische hulp inwendig versterkt te hebben, zijn aandacht vooral zal richten op Formosa en zowel Tsjang Kai sjek als Syngman Rhee schijnen die BOLSWARD LEMMER De bouw van de nieuwe Geret. Kerk te Echten is opgedragen aan de N.V. Aannemingsmij. Friso alhier. BAYER k E J \A/ Uw lichoam waar» schuwt als er ver koudheid of reuma tiek dreigt. Steeds helpt hiertegen het beproefde preparaat Het Engelse kabinet heeft belangrijke wijzigingen ondergaan. Belangrijk in die zin dat het is verjongd. Churchill heeft een aantal oudere kabinetsleden vervan gen door jongere. Niet alleen is dit be langrijk omdat de regeringstaak in deze zorgvolle dagen zware eisen aan de phy- siek van staatslieden stelt maar ook om dat de jongeren vaak meer openstaan voor de eisen van de tijd dan ouderen. Maar wie ook uit het Britse kabinet trad, de leider Churchill, welhaast tachtig jaar, bleef. Ook in Engelse conservatieve krin gen zijn er die menen dat de tijd toch eigenlijk gekomen is dat deze oude staats man het veld ruimt en vooral op zijn binnenlands beleid heeft men dan wel' eens aanmerkingen. Aanmerkingen, die zich in deze tijd, nu Engeland geteisterd wordt door een reeks stakingen ver menigvuldigen. We zullen bij die stakin gen niet stilstaan, de oorzaken zijn vele en verwarrende, ze lopen van concurren tie tussen verschillende vakverenigingen, over meningsverschillen tussen werkge vers en werknemers tot communistisch gewroet. Maar welke aanmerkingen men ook moge hebben op Churchills binnen lands bewind, men kan zijn buitenlands beleid zeker niet die brede visie en soe pelheid van instelling ontzeggen welke een groot staatsman kenmerken. Er zijn daarvan nog zeer recente voorbeelden. Een er van is dq Egyptische kwestie. Churchill die nog de tijd heeft gekend dat Egypte een van Engeland afhankelijk sultanaat was, laat zijn regering thans de overeenkomst met Egypte tekenen, waar bij het laatste spoor van afhankelijkheid verdwijnt, de Engelse troepen gaan de Suez-zóne ontruimen. Een ander voor beeld van de brede visie der huidige En gelse buitenlands politiek is de bereid heid van Londen een grotere verant woordelijkheid op zich te nemen voor de verdediging van het Europese vasteland. Londen aanvaardde de beperking van zijn souvereiniteit, tot nu toe hardnekkig verdedigd, door in het kader van het pact van Brussel accoord te gaan met de be paling, dat terugtrekking van de Engelse troepen van het continent alleen moge lijk zal zijn wanneer een meerderheid in de Raad van ministers van het Brusselse pact zulks goedkeurt. houden hier vertellen, er moet toch iets geheim blijven, er is nog aan een ander plan gedacht maar tenslotte wil spr. dan nog even de oplossing vermelden, die verkregen zou worden als er een hulp brug kon worden gelegd bij de gebouwen van de fa. Tromp aan de Prins Hendrik kade naar de 2e Oosterkade; proeven hebben helaas aangetoond dat tal van zware voertuigen dan echter de bocht niet kunnen halen omdat er een werkput komt, welke hoogstens personenwagens nog kunnen passeren. Waar de hulpbrug komt, weten we dus nog niet, a.s. Zater dag zullen B. en W. daarover weer met Rijkswaterstaat confereren. Inderdaad achten B. en W. behalve de grote ook nog een lichtere hulpbrug voor voetgan gers en wielrijders gewenst om het ver keer te spreiden. Trouwens een natuur lijke spreiding zal ook al worden verkre gen, omdat velen de weg via Zwettebrug en Kapelstraat zullen nemen, alleen zal er tegen moeten worden gewaakt dat het zware verkeer dit ook gaat doen. Wat de kwestie van de brug tegenover de Bloemstraat betreft, B. en W. hebben de gedachte dat daar een brug ter vervan ging van de Koninginnebrug zou moeten komen reeds opgegeven, de beperkte breedte van de straat leverde bezwaren. De heer Terpstra dankt de voorz. voor de verstrekte inlichtingen, hij heeft het stellige vertrouwen dat het met de hulpbrug wel in orde zal komen. Wijziging vee- en vlees- verordening. B. en W. stellen, in verband met een schrijven van de minister van sociale za ken en volksgezondheid, o.a. voor art. 29 van deze verordening zodanig te wijzi gen dat daarin uit hygiënische overwe gingen geen bezwaar meer wordt ge maakt tegen marktverkoop van in lucht dicht gesloten metalen of glazen voor werpen verpakte vleeswaren. De heer Groeneveld vraagt zich af waarom alleen van metalen of glazen verpakking wordt gesproken, is het niet beter alleen van „luchtdicht verpakte" te spreken daar men misschien straks ook plastic- verpakking zal gaan gebruiken of nog iets anders zal ontdekken. De Voor zitter vermoedt dat de deskundigen thans alleen metalen of glazen verpak- l van opge- mening te delen. De beide laatste heren zijn dan ook weinig ingenomen met de politiek der Amerikaanse regering, die hen tot rust maande en aanraadde hun agressieve bedoelingen te laten varen. President Eisenhower wil verwikkelin gen zoveel mogelijk voorkomen, thans des te meer nu men aan de vooravond van de Congresverkiezingen staat, die weinig goeds voor de republikeinse par tij beloven, zoals ook blijkt uit de grote overwinning welke de democraten in Alaska behaalden bij de stemming voor het Alaskaanse Huis van Afgevaardigden. Er is alle kans dat president Eisenhower het volgend jaar zal moeten regeren met een in meerderheid democratisch Con gres naast zich. Belangrijke veranderin gen in de Amerikaanse buitenlandse po litiek zal dat overigens wel niet brengen, de president liet zich in de afgelopen periode ook niet meeslepen door de meer agressieve elementen, welke de republi keinse partij telt. Hij is steeds gematigd opgetreden en er op uit geweest de sa menwerking met zijn Westelijke partners te behouden, ook al waren de Russen er steeds op uit die te verbreken. Die tak- tiek van Moskou is tot nog toe niet ge slaagd. Thans proberen de Russen de we reld te overtuigen dat zij werkelijk op een vreedzaam naast elkaar leven uit zijn. Zoals bekend hebben zij een aantal voorstellen van de Westelijke landen in zake de kwestie der ontwapening over genomen, maar als zij dan in de verga dering der Ver. Naties pleiten voor hand having van het vetorecht in het controle systeem op de bewapening begint men toch wel weer aan hun goede bedoelin gen te twijfelen. Een dergelijk vetorecht kan iedere controle verlammen. v» - Uitkering ineens aan gemeentepersonee l. In verband met de aan het rijksperso neel toe te kennen uitkering ineens over het vierde kwartaal 1954 (naar aanleiding van het regeringsbesluit om de salarissen van dat personeel in beginsel met 6 te verhogen) stellen B. en W. een soort gelijke regeling voor het gemeenteperso- neel voor. Z. h. s. aldus besloten. Daarmee heeft Engeland zijn bijdrage aan de mogelijkheid tot West-'iu.opesp samenwerking gekneld. Het i$ ru nog aan W.-Duitsland en Frankrijk-'deze mo gelijkheid te verwezenlijken door ook nog tot overeenstemming over de Saar- kwestie te komen. Als dit blad verschijnt zal men daar al meei van weten, op bet moment dat we dit schrijven zijn dr Adenauer en Mendès France, de ’aatste gesterk’ doordat steeds meer Franse par tijen zich achter hem scharen de radi calen deden het eensgezind en men zegt dat ook generaal de Gaulle sympathiek tegenover hem staat daarover aan het onderhandelen. De moeilijkheid schijnt vooral te zijn dat de Duitsers elke af spraak welke thans over het Saargebied wordt gemaakt, als voorlopig wensen te zien, tot het moment dat een vredesver drag met geheel Duitsland gesloten kan worden, waarbij de grenzen van dat rijk zowel in het Oosten als Westen worden vastgesteld. Men kan zich die wens der Duitsers voorstellen, want als Bonn thans toestemt in een afstand van het Saargebied zij het dat dit geëuropei- seerd wordt of niet verliest het een argument om zich later te verzetten te gen afstand van gebied in het Oosten De Fransen hebben echter altijd direct een definitieve oplossing van de Saar- kwestie gewild en ook dat is zeer be grijpelijk. Als W.-Duitsland eenmaal sou- verein is en lid van de West-Europese Unie en van de Navo, en een belang rijke bijdrage aan de defensie van W.- Europa levert, zal, als het werkelijk nog eens tot hereniging van Duitsland komt, veel moeilijker zijn het definitief afstand te laten doen van oud gebied. Men zegt wel dat de Franse premier het vraagstuk wil oplossen door in een soort geëuropei- seerd Saargebied een FransDuitse sa menwerking op het terrein der zware wapenproductie tot stand te brengen als begin van een omvangrijker economisch samengaan der beide rijken. Dat er in ieder geval overeenkomsten over de wa penproductie moeten worden gesloten wordt duidelijk als men hoort, dat Fran se industriëlen overwegen Noord-Afrika tot centrum van zware wapenproductie te maken en W.-Duitse, wie het verbo den zal zijn in het eigen land dergelijke wapenen te maken, denken aan de vesti ging van wapenfabrieken in het Nabije Oosten, o.a. Turkije. Hier dreigt een wei nig gewenste concurrentie en dat maakt een FransDuitse samenwerking nog ge- wenster, al zal het zeker niet zo moeten zijn dat Fransen en Duitsers samen het laatste woord zullen hebben in de bewa pening van het W.-Europese vasteland. Maar deze kwesties zullen stellig aan de orde geweest zijn bij de besprekingen tussen dr Adenauer en Mendès France, die gevolgd werden door een conferentie van dr Adenauer met de ministers van Amerika, Engeland en Frankrijk over het herstel van de Duitse souvereiniteit en door overleg van alle deze grootheden met de ministers van de Benelux en Ita lië over de opneming van W.-Duitsland en Italië in de W-Europese Unie, Daar na zou, als alles goed ging, deze week nog volgen een conferentie der veertien landen van het Atlantisch pact om W.- Duitsland tot de Navo toe te laten. Vergadering raad der ge meente Sneek op Dinsdag 19 October 1954, ’s avonds 6.45 uur. Voorzitter: bur gemeester L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig alle (17) leden. In deze vergadering zijn tevens aanwe zig de oud-directeur van gemeentewer ken, de heer J. de Kok, van wie de raad in deze bijeenkomst officieel afscheid zal nemen, en mevrouw de Kok, voorts zijn aanwezig de echtgenote van de burge meester mevrouw Rasterhoff, oud-wet- houder D. Zuiderbaan, en bestuursleden van de afd. Friesland van de Bond van hoofden van Gemeentewerken, de tribu ne is gevuld met personeel van gemeen tewerken en andere belangstellenden. Na goedkeuring der notulen van de vo rige vergadering en het voor kennisge ving aannemen van enige verslagen, wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend aan mej. H. J. J. Fransen als onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes aan de openbare scholen voor v.g.l.o en ulo. Aan de orde komen daarna een aantal voorstellen van B. en W., waarvan het merendeel reeds in vorige nummers is opgenomen. Bij het voorstel van B. en W tot goedkeuring van de rekeningen van het gasbedrijf en van het waterleiding bedrijf over 1953 merkt de heer de Vries op dat hij met genoegen in het verslag van het waterleidingbedrijf heeft gezien dat het waterverlies aanzienlijk is beperkt, spr. acht dat belangrijk genoeg om er hier de aandacht op te vestigen Z. h. s. worden de rekeningen goedge keurd. In zijn lange staatsmanslóopbaan heeft Churchill zich ook zien voltrekken de verandering van het Britse Imperium tot een Gemenebest. Was de oude vorm van samenwerking van Engeland met zijn overzeese gebieden niet gespeend van spanningen, omdat ze een sterke inslag van „kolonialisme” had, ook de nieuwe biedt Londen veel zorgen. Men denke maar aan Zuid-Afrika, waar Malan die, even oud ongeveer als Churchill, bin nenkort aftreedt maar wiens politiek wel zal worden voortgezet door zijn apartheidswetten een ander lid van het Gemenebest, India, tegen zich in het harnas joeg. Meermalen heeft Malan ge- dreigd de band met het Gemenebest te ping afdoende achten op grond zullen doorsnijden en ook in India gaan stemmen op die voor zo’n politiek plei ten. Nog geen maand geleden heeft Nehroe in het parlement van India de band met Londen moeten verdedigen. Hij achtte het lidmaatschap van het Gemene best nog altijd een voordeel al gingen de wegen van Londen en Delhi thans uit een wat de allesbeheersende kwestie van de verhouding tussen Oost en West be treft. Zoals bekend is Nehroe een voor stander van een neutraal blok. De rege ring te Londen betreurt dat, maar erkent dat er nog enig voordeel in zit dat ten minste één lid van het Gemenebest, en nog wel een buurman van rood China, op vrij goede voet met Peking staat en daardoor over inlichtingen wat zich daar afspeelt beschikt, welke anders zo maar niet ter beschikking van het Westen zou den staan. Nehroe is thans op bezoek in Peking, nadat hij tevoren overleg had gepleegd met de premiers van Burma en Nepal, buurstaten die beide verontrust zijn over communistisch gewroet in hun landen. Nehroe zelf heeft ook zorgen over mogelijke communistische propa ganda vanuit Tibet onder de stammen in de grensgebieden van India. Men neemt aan dat de premier van India geen spec taculaire resultaten te Peking zal berei ken, maar dat hij misschien een indruk zal kunnen krijgen van de bedoelingen der rode Chinezen, nl. of ze nog plan nen hebben tot verdere expansie in Z.O. richting, dan wel verzadigd zijn en zich zullen beperken tot consolidatie. Het zou al heel wat zijn als Nehroe ten deze ge rustgesteld uit Peking zou terugkeren en daarmee zijn loopbaan van practisch staatsmanschap zou afsluiten. Want, naar gemeld wordt, zal de 65-jarige Nehroe spoedig als premier aftreden, niet omdat hij zich te oud acht, maar omdat de actu ele problemen waarvoor hij zich gesteld ziet, te zeer beslag op hem leggen om zich te kunnen wijden aan een dieper studie van al deze vraagstukken. Met de resul taten van deze studie wil hij dan zijn opvolger bijstaan, maar het is de vraag of er thans een opvolger beschikbaar is, die Nehroe’s plaats in de practische poli tiek kan innemen. Het bericht over de opening van de showroom van de Singermij. in ons vo rig nr. dient nog even te worden aan gevuld. De timmerwerkzaamheden wer den nl. verricht door de heer H. Kampen, het electrisch licht werd aangelegd door Nico Silvius, de stoffering werd geleverd door fa. Dikland en Zn. en schildersbe drijf J. Geldof zorgde voor het schilder werk. Maandagavond hield de Motor- en Autoclub J. C. Visser alhier een oriënte- ringsrit, waarvoor zeer grote belangstel ling bestond. Dit was de laatste avondrit. Als sluitstuk volgt nog een wedstrijd die gehouden zal worden Zaterdagmiddag 30 October a.s. Niet minder dan 29 auto’s en 21 motoren verschenen aan de start, die bij Hotel Hanenburg was. Het traject was 52.3 K.M. lang en was uitgezet door de heer J. v. d. Zee; voor zijn werk hadden alle deelnemers niets dan lof. Het tra ject liep vanaf Hotel Hanenburg via Kruizebroederstraat, Muntstraat, P.H.- kade, Leeuwarderweg, Jachthavenstraat naar het zwembad. Vandaar terug naar Leeuwarderweg, P.H.kade, Parkstraat. Bolswarderdweg, Meeuwenlaan, Ooie- Het beloofde weer niet veel goeds voor deze morgen. Maar toen we de controle passeerden, was er vreugde alom want er waren gaten in de lucht en een speels windje dartelde met onze haren. En hoe vrolijk lijkt dan onze markt. Van voren tot achter droog en netjes, en de bezoekers natuurlijk in topvorm, voor zover we na deze verregende zomer van topvorm mogen en kunnen spreken. Op de kalverenmarkt komt al iets meer drukte, het dode bruin van de hokken en hekken wordt meer en meer onderbroken door de bonte kalveren. Nog een paar maandjes en ze zullen niet meer te zien zijn die hokken en alleen weer te voor schijn komen wanneer de gemeenterei- nigers de boel weer schoon hebben. Er is bij de zouters enige stagnatie en dat heeft z’n oorzaak in de havenstaking in Londen. De markt is lager en alles gaat traag, waaruit weer blijkt hoe klein de wereld eigenlijk is. Laten we hopen dat deze staking spoedig beëindigd is. Op de pluimvee-afdeling is het weer drukker dan verleden week. Het is alsof Sint Nicolaas en Kerstmis zich al aan melden. Er is een vlotte handel van kleine eigenaars naar de grote kooplui. Een jongeman met een lading hazen werd al gauw omringd, maar hij was al leen maar besteller. De kleine biggen hebben het vandaag weer net als verleden week rustig. Ze kunnen naar hartelust ravotten en vech ten. Slechts heel sporadisch wordt er eentje bij zijn achterpootjes gepakt, en naar boven gesleurd om te demonstreren hoe ’n groot en gezond biggetje dat ie van de baas is. Bij het wolvee is het nog steeds druk en de echte kooplui zien ook geen andere handel dan hun „skiep en lammen”. Ze staan vaak lang te debatteren om de juiste prijs, maar weten in die tijd zeer veel te zeggen omtrent afkomst en scho- dane ervaring. Misschien zal er later iets gevonden worden dat ook afdoende waarborgen als hygiënische verpakking biedt, maar dan kan de bepaling gemak kelijk gewijzigd worden. Laten we dus thans met de voorgestelde wijziging van het artikel de verdere ontwikkeling van de verpakkingstechniek maar rustig af wachten. Het voorstel van B. en W„ ook wat betrett enige andere wijzigingen wordt alsnu z. h. s. aangenomen. Z. h. s. worden aangenomen de voor stellen van B. en W. tot het sluiten van een geldlening groot ƒ500.000, tot toeken ning van premiën op grond van de pre mieregeling woningverbetering en -split sing 1953, tot de aankoop van 2 percelen in verband met de sanering van oude stadsgedeelten, tot verkoop van grond aan de heer I. Hospes. Vervanging Eierbrug. Bij dit voorstel vraagt de heer van der Werf of het ook de bedoeling is een hulpbrug te leggen, waarop de Voorz. bevestigend antwoordt. De heer B o o m s m a bevreemdt het dat maar 2 aannemers voor inschrijving zijn uitge nodigd; voorts merkt hij op dat het werR gereed gemaakt moet worden in 100 da gen. Stel dat die termijn overschreden wordt, is er dan ook een boetebepaling? Waar het hier een verbetering midden in de stad betreft, zullen de belanghebben den gaarne een zo snel mogelijke uitvoe ring wensen. Spr. vraagt een en ander omdat het hem tot nu toe niet duidelijk is geworden. De Voorzitter ant woordt dat het niet aan B. en W. ligt als de vorige spr. iets niet duidelijk is, want hij had alles in de ter inzage gelegde stukken kunnen vinden. De kwestie hoe veel inschrijvers men bij onderhandse besteding in de regel wordt hier een openbare aanbesteding gehouden zal uitnodigen is er louter een van opvatting. B. en W. meenden ditmaal dat aan onder handse besteding de voorkeur moest worden gegeven, en meenden met de ge volgde methode de juiste weg te hebben gekozen, zolang niet is aangetoond dat dit niet het geval is is er toch weinig reden aanmerkingen te maken. De keu ze van de termijn van oplevering is een zodanige dat bij redelijke omstandighe den het werk gereed zal kunnen zijn. In t algemeen geldt voor dergelijke beste dingen een boetestelsel doch ook dit zul len B. en W. met redelijkheid toepassen als de noodzakelijkheid aan de orde komt. Het werk zal een belangrijke ver betering in dit stadsdeel brengen, en daartegenover staan nu eenmaal enige lasten van tijdelijke aard welke belang hebbenden op zich moeten nemen, lasten trouwens welke binnen redelijke grenzen zullen worden gehouden. Het voorstel van B. en W. wordt z. h ,s. aangenomen. Nieuwe Oosterpoortsbrug. Bij dit voorstel van B. en W. verklaart de heer Terpstra zich verheugd dat wc, wegen. opr. we daar nu een mooie brug krijgen, wel- aUes uit de besprekingen in B. ke hopelijk binnen een kleine 2 jaar ge reed zal zijn. Het is wat jammer dat de doorvaarthoogte zo laag is, maar daaraan is nu eenmaal niets te doen. Het pro bleem van de hulpbrug veroorzaakt B en W. veel hoofdbrekens en spr. is nieuwsgierig waar zij tenslotte zal ko men. Wanneer zij nogal ver van de Oos- terdijk komt te liggen, zou spr. B. en W. willen vragen of zij ook hebben overwo gen dan ook nog een kleine smalle brug zo dicht mogelijk bij de Oosterdijk te leggen, dat ontlast het verkeer over de grote Hulpbrug wat voetgangers en wiel rijders betreft en is ook van groot be lang voor de bewoners van de Oosterdijk De heer van der Werf zegt dat een eventuele hulpbrug heel zwaar zal moe ten zijn. Spr. meent dat ook overwogen wordt een nieuwe brug bij de Bloem straat te maken, zou men niet beter doen die eerst ter hand te nemen en dan de Oosterpoortsbrug? De V oorzitter moet het antwoord schuldig blijven op de vraag waar de hulpbrug zal komen, want dat weten B. en W. zelf nog niet. We hebben hier met een van de moeilijkste verkeersproblemen te doen, welke Sneek heeft en men merkt nu hoe moeilijk onze stad ten deze is gebouwd. Spr. wil de raad wel een en ander meedelen van de mogelijkheden, welke zijn overwogen. Allereerst de mogelijkheid het verkeer over de Zwettebrug en via Kapelstraat, Parallelweg en Bloemstraat naar de Ko ninginnebrug en de traverse te leiden. Een onderzoek naar de toeneming van het verkeer sedert 1947 (toen deze op lossing ook werd toegepast) ingesteld, heeft echter aangetoond dat dit tot een volkomen chaos zou leiden. De Koningin nebrug kan dit verkeer niet meer ver werken, men zou deze brug kunnen ont lasten door nog een hulpbrug tegenover de Bloemstraat te leggen, of tegenover de Schoolstraat, of elders, waardoor dus de capaciteit verdubbeld zou worden. Maar het verkeer wordt dan toch door een dicht bebouwd en bevolkt stadsdeel ge leid, waarvan de straten eenvoudig in de soep zouden worden gereden, terwijl tal van huizen zeer zouden lijden, omdat ze niet onderheid zijn. Waar het hier gaat om geen korte periode maar een van P/z jaar, kunnen B. en W. de verantwoorde lijkheid voor deze oplossing niet óp zich nemen, de financiële consekwenties zou den niet te overzien zijn. Men kan ook via dezelfde wegen het verkeer omleiden over de Parallelweg naar de Franeker- vaart tegenover de Dr Boumaweg, er zou dan een hulpbrug over die vaart moeten komen. Zoals bekend wordt immers overwogen hier toch op de duur een rondweg aan te leggen Maar het verkeer gaat dan toch weer langs wegen niet ge schikt voor aanhoudend zwaar vervoer; het laatste gedeelte van de Parallelweg is ook niet breed genoeg en ten slotte krijgt men een deel waar nu nog plant soen is. En dan komt de brug. Een brug hier en de verkeersmoeilijkheden daar door ontstaande bij de overweg en de dr Boumaweg bezorgen reeds geruime tijd Gemeentewerken zware zorgen. Er is nog een andere oplossing, nl. als men het ver keer via de nieuwe brug naar het Eiland leidt en vandaar over een grote nood brug en via Zomerrak naar de Oppen- huizerweg tegenover de W. Lodewijk- straat; daarvoor zouden enige huizen moeten worden afgebroken en er zou een beweegbare brug moeten komen, welke zoveel tijd van voorbereiding'zou vergen, dat B. en W. noch Rijkswaterstaat dit plan kunnen overwegen. Spr. kan niet en W. ge- Advertentie LM. P.H.kade, Meeuwenlaan, vaarslaan richting IJlst, Nijezijl, Draai- sterhuizen, Westhem, Blauwhuis, Ded- gum, Parrega, Workum, Ferwoude, Bols- werd. Na enige rondjes door deze plaats terug naar Sneek langs de oude weg via Ooievaars- en Meeuwenlaan naar de Oudedijk, waar de finish was. Er mocht met een gemiddelde snelheid van 36 KM. per uur gereden worden. De uitslag was: Auto’s Senioren: le prijs D._ N?uta, Heeg, 6 strafpunten; 2e prijs A. Roden burg, Sneek, 6 strafpunten. Autos Junioren: le prijs A. Franckena, Heeg, 12 strafpunten; 2e prijs B. de Vries, Woudsend, 14 strafpunten. Motoren Senioren: le prijs C. Kasper sma, Sneek, 3 strafpunten; 2e prijs H Schrichte Sneek, 10 strafpunten. Motoren Junioren: le prijs L. Cnossen, Hartwerd. 11 strafpunten; 2e prijs D. de Boei, Sneek 13 strafpunten. De wisselbeker voor de afd. Senioren, aangeboden door de Onderlinge Brand waarborg Mij. Woudsend, kwam in ’t be zit van de heer C. Kaspersma; ze moet 3 x achter elkaar gewonnen worden om definitief eigendom te worden. Op die voor de junioren-klasse. aangeboden door Hotel Hanenburg, legde de heer L. Cnos sen van Hartwerd voor de eerste maal beslag. De le en 2e prijzen bestaande uit bekertjes en medailles werden na afloop met een toepasselijk woord uitgereikt door de voorzitter van de sportcommis- sie de heer H. Wielinga van Heeg, die in ’t bijzonder dank bracht aan de schen kers van de 2 wisselbekers, wat door een luid applaus werd onderstreept. Deze avond heeft weer bewezen dat de animo voor deze tak van sport in onze plaats en omgeving nog steeds stijgende is, ge zien de grote deelname en de belangstel ling bij de prijsuitdeling. Vooral de da mes waren in grote getale aanwezig, velen harer waren met atlassen, kompas of zaklantaarns gewapend om de heren te assisteren bij hun speuren naar de juiste weg. Aangegeven van 13 tot en met 19 Octo ber: bibliotheekboek „Witvoet _pn Pijl» kind” no. S 862, Pettinga, Schaapmarkt- plein; 2 muntbiljetten, Cambach, 3e Woudstraat 49; jongensriem, Grietje Wier sma, Jan van Nassaustraat 31; zwarte hond, Dierenasyl, Korte Vreugde; zilve ren ringetje, m blauw steentje. José Cor nells, Stationsstraat 38; grijze hoofddoek, van der Zweep, Looxmastraat 1; knot garen, de Ree, Alb. Agnesstraat 15; rode ballpointpen, Wim Ruis, Kloosterstraat 50; armband, de Boer, Amaliastraat 59; zwarte nylon dameshandschoen (r), van der Zee, Balthuskade 1; grote gekleurde bal, de Vries, Eeltje Halbertsmastraat 38; 2 muntbiljetten, Londema, Winsemius- straat 14; vulpotlood „Criterium”, Kan, dr Kuyperlaan 11; blauw-rode capuchon. Dekker, Lemmerweg 39; 2 breinaalden en kluwen garen in zakje, Metz, Grootzand 38; rieten Kindertasje, Blom, 4e Fritte- mahovenstraat 5; koplamp, H. de Zee, Oppenhuizerweg 59a; paar bruine kinder schoenen, van der Werf, Oosterdijk 32; schooletui met inhoud, Adema, Willem Lodewijkstraat 6; grote autoveer, Walt- huis, 2e Badhuisbuurt 10; meter (om vee mee te meten), Lemke, Bolswarderweg 1; zilveren ring, de Wit, Singel 67; blauw kindersokje m. rode rand, Ebo Pheiffer, Leeuwarderweg 4; paar zwarte dames- handschoenen, „Haweko”, Wyde Burg straat 16; herenrijwiel „Robijn”, Stien- stra, Prins Hendrikkade 20; zwart heren rijwiel, rijwielstalling Amicitia-theater; wit kinderbeursje, Jan Eldring, Oud Kerkhof 8; sleutel, Bruggenkamp, 4e Frittemahovenstraat 1; bruin kinder beursje met inhoud, Klaasje Sijtsma, Boschgracht 2; kruiwagen, de Jong, Wil lem Frederikstraat 11; blauwe vulpen en zilveren kettinkje, IJntema, 2e Selfhelp- straat 1; rode autoped op luchtbanden, Bos, Willem Lodewijkstraat 3; paars da- messjaaltje, Mulder, dr Wumkesstraat 10; ring met 2 sleutels, Baanstra, Joh. Willem Frisostraat 1; ballpointpen, padvinders- fluitje, 2 kinderspeldjes, kinderarmband, kokertje met potloodpunten, potloodslij- peer, bruin kinderbeursje en groen vul potlood, van Hout, Singel 37; zilverbon, T. Wijnja, p.a. de Rapper, Kruizebroeder straat 33; jongensriem (leren schakels), Rudolf Bok, lepenlaan 42; knipkaart v. kaartjes, Wening, Oude Koemarkt 77; rode haarstrik met gesp, van Rijs, Join W. Frisostraat 12; paar donkerblauwe damesglacé’s, de Haan, Eeltje Halbert smastraat 45; herenrijwiel, Willemsen, Bothniakade 9. Gedeponeerd aan het bu reau van politie: sleutel en zakkam in etui. ne toekomst van -hun vee. En de verza melaars voor de export maar drijven. Vanuit het ene hok ergens op de markt naar de verzamelhokken waar zo meteen de grote wagens komen te laden. Hoe deze drijvers de kudden zonder kleerscheuren en zonder er één kwijt te raken langs, achter en voor de mensen langs kunnen drijven dat is een wonder. Wij hebben het eens geprobeerd, vier schapen en de afstand was circa 10 me ter. Wel, toen we ze eindelijk op hun plaats hadden, konden we meteen een medaille voor de President Roosevelt- mars in ontvangst nemen als lange af- standloper en dan zwijgen we nog maar van de sloten en stekken die we hadden te nemen. Né dat is een vak op zichzelf. De knapen zijn over 't algemeen in goede stemming en net kinderen. Eén is bezig met een „stêdman” die z’n hand wel wil lenen voor een klapactie, maar hem telkens even terugtrekt gelijk met het puntje van z’n tong. We zien aan de blikken die de koopman op de „stêd man” werpt en horen het aan de woorden die hij spreekt, hij wacht op een schone gelegenheid om dan even z’n hand te ge- oruiken als rondslager op de kop van Jut. Alles wijst er op dat het zo meteen zal gebeuren, de omstanders wachten met lichtjes in hun ogen en de rode kruis colonne staat klaar om uit te rukken. Dan zegt de „stêdman” „Nou, nou wil ’k ut nog ienkeer met dy probere, hier- su”. Hij geeft zijn partner een tik en zegt z’n prijs. En dan komt „het” grote ogenblik. Pieter strekt z’n tenen, haalt diep adem, rechterhand en arm stijgen op, de rug kromt zichAi nu zal ie an trekt Pieter z’n hand terug uit de frontlinie. „Ik kin ’t net dwaen, wier net” en hoofdschuddend verwijdert hij zich. Stedman haalt schouders op en lacht. Self mar wete, self mar wete.... ha ha ha. Maar plotseling, daar is ie weer Pie ter. Pieter met de zwaargewichtheffers uit z’n schouders. Hij grijpt des stadmans hand en voor dat die wat kan zeggen, daar gaat ie, naar beneden, als een heiblok. „In fris andert”, vraagt ie lachend, „ha ’k gelok as net?” „Dou kinst om my b....” par don, even de melding, 2357 stuks. 316 melk en kalfkoeien f 400f 875, eerste soort goede stemming. 61 vette koeien f2.04—f2.43, f2.44—f2.75 geslacht, prima kwaliteit prijshoudend. 56 pinken f 300f 525, handel en stemming rustig, 4 paarden f750—f900, weinig stemming. 6 bokken en geiten, 141 graskalveren f 145f 275, handel en stemming dood. 154 nuchtere kalveren f 32f 49, lager in de notering. 954 schapen en lammeren f 80— f 125, f 70—f 95, goede stemming met nei ging tot lagere notering. 210 varkens en vette biggen f 1.54—f 1.76, f 1.77—f 1.84 le vend, handel langzaam, lager. 280 zouters f.1.77f 1.80, belangrijk lager. 175 lopers en kleine biggen f 70f 100, f 45f 65, slepende stemming, biggen rustige han del. A. f. S.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9