Conferenties te Parijs hadden succes Bïil Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST -- r. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD IdM Stadhuis kreeg nieuw leidak Af scheids voorstelling Henriëtte Davids II jgeBl Ledental Vereniging van Sneker Zakenlieden belangrijk gestegen 109e Jaargang No. 85 Ver. Slechthorenden V. A. D. V. Benoemd Geslaagd Buitenland in het kort Ds. S. I. van der Meulen met emeritaat Filmavond Ned. Roode Kruis Twee doden op onbewaakte overweg Chr. Hist. Kiesver. Woudsend Ned. Herv. Vrouwenver. t Woudsend Overplaatsingen politie te water Molkwein troch jeep oanriden Opbrengst collecte Redactie-adres t KLE1NZANL) 7 - lelel 2872 Biljartontmoeting in Hotel- Café-Restaurant Leeuwen Dinsdag 26 October 1954 Sneker manufacturier raakte z’n auto kwijt N.C.V.B. Scharnegoutum Ver. van Vrijz. Hervormden Af scheidsdienst drs. R. K. de Jong Zeepost Koninklijk paar naar Frankrijk ten neme <en Arme Redacteur» L. K.1EZEBR1NK doen De propagandist-filmoperateur i. 2. 3. 4. zélf maar doen, zeide hij. PARIJS. De conferenties van Parijs zijn geëindigd met de grootst mogelijke mate van succes. Er is volledige overeen stemming bereikt over; Canada» gss. „Maasdam” Zuid-Amerika en Argentinië: m.s» „Yapeyu” Narriman Sadek, de gewezen echt genote van ex-koning Faroek van Egyp te, ligt levensgevaarlijk ziek in een kli niek te Lausanne. Zij lijdt aan een niet bij name genoemde zeer ernstige ziekte, maar kon niet worden geopereerd, om dat haar algemene gezondheidstoestand dat niet toelaat. Haar moeder is, sinds Narriman in de kliniek werd opgeno men, niet van het bed van haar doch ter geweken. Dat heeft zich gewroken toen mevrouw Sadek dezer dagen een hartaanval kreeg. Zij wordt nu in de zelfde kliniek verpleegd. waren waarin IJLST. De collecte voor de Vrouwe lijke Hulpverlening heeft alhier opge bracht ƒ52,54. Onder technische leiding van de heer Kruis, ambtenaar bij Gemeentewerken, zijn de loodgieters fa. v. d. Weij en Otte bezig het stadhuisdak te voorzien van een nieuwe leibedekking en van nieuw lood- en zinkwerk. Hier ziet men ze bezig met een gedeelte, dat nu reeds afgewerkt is, thans is het torentje onder handen. IJLST. Benoemd tot kantoorhouder bij de posterijen te Berlikum (Fr.) de heer J. van der Werf, kantoorhouder alhier. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD tegenstemmen, dan blijft alles bij het oude en blijft de tegenwoordige regering van premier Hoffman pro-Frans aan het bewind. Men moet nu nog afwachten hoe de parlementen over deze overeenkomsten zullen oordelen. De Russen hebben in tussen de tegenzet gedaan welke de Wes telijke diplomaten allang verwachtten. Zij hebben voorgesteld een nieuwe con ferentie van de Grote Vier te houden over de eenheid van Duitsland, vrije ver kiezingen, het terugtrekken van de be zettingstroepen en de kwestie der Euro pese veiligheid. Het is kennelijk een po ging om op het laatste moment het tot standkomen van de overeenkomsten van Parijs te voorkomen. WOUDSEND. De Chr. Hist. Kiesver eniging alhier kwam in vergadering bij een. De voorzitter, de heer G. Bos, open de met het laten zingen van Gez. 184, waarna hij een gedeelte uit de bijbel las en voorging in gebed. Daarna heette hij allen hartelijk welkom, in ’t bijzonder de sprekers van deze avond, merv. Fast Rijkse en de heer B. K. Okma. Spr. ver heugde zich zeer over de goede opkomst, in 't bijzonder van de zijde der dames, en hoopte dat het altijd zo mocht blij ven. Daarna gaf hij de secretaris het woord voor het lezen van de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Na een kopje thee werd mevr. Fast Rtjkse verzocht als eerste spreekster op te treden. Zij had als onderwerp gekozen „Sociale zorg”, w.o. de huisvesting met al haar problemen en de gezondheids zorg voor ouden van dagen, voor wie te weinig huizen zijn om ze die verzorging te geven <he ze nodig hebben. Theore tisch kan alles heel goed uitgeplozen worden, aldus spr., maar men stuit al tijd weer op de financiële zijde. Na deze mooie lezing konden vragen, worden ge steld, waarvan ook druk gebruik werd gemaakt. De heer Okma sprak over het Wegenplan. Ook hij kwam niet van de vragen vrij, in ’t bijzonder de yeg van Woudsend naar Balk, die voor fietsers zeer slecht berijdbaar is en ook nog een omweg heeft naast de nieuwe verkeers weg. Vooral de vele schoolkinderen die de scholen in Balk bezoeken, komen steeds in de verleiding de nieuwe weg te nemen inplaats van de vuile, hobbelige weg, daar dan veel vlugger op de plaats van bestemming zijn. Daarom was het beter dat er een nieuw fietspad naast die nieuwe weg kwam. De voorz. achtte het tijd voor sluiten en stelde voor de andere vragen voor een volgen de keer te bewaren. Met het zingen van het Wilhelmus en dankgebed werd ge ëindigd. „Bloemfontein” (16 Nov.); (>6 Nov.) Freedtojoun krige de molkrider T. Cnossen fan Osingahuzen de skrik fan syn libben, doet’t er yn lenen mei it hokje, dat op syn molkwein slt, efteroer rekke. Dit kaem, om’t in jeep üt Wyt» marsum fan efteren tsjin de molkwein opbotste. Neffens de chauffeur fan de jeep moast hy dimje foar in tsjinlizzer en hie sadwaende de molkwein net op» murken. Persoanlike üngelokken kamen net foar. Oan de molkwein mankearre oars neat as dat it hokje efteroer rekke, De jeep seach der fan foaren noch al hwat raer üt en woe net mear ride. Bestuursverkiezingen. Aan de beurt van aftreden waren de heren L. Brandenburgh, A. 'Jansen, P. Postma en S. G. Ruiter, die zich allen herkiesbaar hadden gesteld. In de plaats van de heer Brandenburgh werd be noemd de heer C. J. Berkhout; de ande ren werden herkozen. OUDEGA (W.) De collecte voor V. deze vrij goed bezochte vergadering een H. V. heeft in Oudega e.o. opgebracht geanimeerd en leerzaam karakter droeg, 30. WOUDSEND. Donderdagmiddag hield de Ned. Herv. Vrouwenvereniging „Bid en Werk” haar jaarlijkse verkoopmld» dag. Om 2 uur opende Ds. Kranendonk deze middag met een hartelijk welkom aan alle aanwezigen en feliciteerde de vereniging met dit jaarlijks gebeuren, waarna h(j de verkoop als geopend Ver» klaarde. Het was als altijd een gezel» llge drukte. Er waren ook verschillen» de attracties, zoals het raden van de naam van twee poppen en van een hoe» veelheid erwten enz. Werd men dorstig; dan was er thee met gebak. Het ont brak er aan niets. Er werd dan ook goed verkocht. De. opbrengst was bruto ƒ694.De ene pop, die Geeske heette, werd gewonnen door mevr. J. Witter» mans; de taart door mevr. J. Westerhofj de fruitmand door mevr. Nauta. Een pop, die Akke heette, werd niet gewon nen. WOUDSEND. Onze plaatsgenoot, de heer A. Moust, postcommandant der rijkspolitie te water is als wachtmeester overgeplaatst naar Maasbracht (L.), Onze plaatsgenoot, de heer D. v. d. Berg, wachtmeester van de rijkspolitie te water, Is in dezelfde functie overge plaatst naar Sneek. Nadat hierover besprekingen gevoerd, volgde de rondvraag, o.a. werd gepleit voor een stopplaats van de Zuidwesthoek-bussen in het centrum van de stad, waarnaar het bestuur zal informeren en gewezen op het feit, dat nu in de Sneeker Jachthaven liggeld wordt geheven, wat volgens het lid dat deze zaak ter tafel bracht, schadelijk werkt op het vreemdelingenbezoek aan onze stad. Deze kwestie werd evenwel overgedragen aan het Forum, bestaande uit de heren P. de Boer, mr J. H. Cor nells, Dr H. Hofstra en J. E. Priester, dat na het afhandelen van de agenda tal van schriftelijke en mondelinge vragen beantwoordde, waardoor het slot van van het Ned. Rode Kruis, de heer L. van der Zee van Sneek, gaf in de afgelopen week weer een drietal film-avonden. Op 21 en 22 October te Workum voor twee over- volle zalen met als resultaat dat 130 nieuwe leden geboekt konden worden, en op 23 October te Roordahuizum, waar 33 nieuwe leden toetraden. Doordat vele contribuanten van het Actie Comité lid van de Vereniging van Sneker Zakenlieden zijn geworden, is haar ledental belangrijk gestegen en schommelt dit thans tussen de 240 en 250, zo meldde de secretaris de heer D. Pot- ma in zijn jaarverslag, dat uitgebracht werd in de algemene ledenvergadering welke Donderdagavond onder voorzitter schap van de heer M. T. F. Vlas bij Ha nenburg werd gehouden. Verder werd hierin met dank ge waagd van het vele werk, dat weer door het bestuur van het Actie Comité is ver richt en van de medewerking welke van het Gemeentebestuur en de beide Zeil verenigingen werd ondervonden. Ook werd nog medegedeeld, dat de vereni ging zelf een St. Nicolaas-costuum en twee Zwarte Pieten-costuums heeft aan geschaft. De financiële positie van de vereniging is ook goed, zoals bleek uit de cijfers welke de penning meester de heer J. G. de Vries bekend maakte. De ontvangsten bedroegen 7489.48, terwijl er aan ’t eind van het boekjaar nog ƒ2721.51 in kas was, iets minder dan in het voorafgaande jaar, omdat er wat extra onkosten waren ge maakt voor de straatversieringen in de afgelopen zomer. Speyok als zangeres en in het bijzonder waren we verheugd met de verschijning van Peter Piekos, vermaard imitator, geestelijke vader van Jantje en Marie- tje, die het publiek prettig bezig heeft PdfiiP.aKkSt,ten geven de gehouden, Harry de Groot was de Een huisbaas in Höganas in Zuid- Zweden heeft zestien flats uit zijn ei gendom geschonken aan zijn huurders. Toen journalisten hem vroegen wat daartoe toch wel de aanleiding was, antwqprdde de huisbaas vermoeid: ik ben dood-af van het steeds maar weer invullen van formulieren voor huur en Het was geen prettige gewaarwor ding voor onze stadgenoot, de heer E. Metz, toen hij Donderdagavond in Zwol le tot de ontdekking kwam, dat zijn auto, die hij daar op z’n vaste plaats bij de Brink geparkeerd had, verdwenen was. Hij was ’s middags van Deventer gekomen en had in hotel Gijtenbeek een bespreking gehad. Vandaar ging hij naar het kantoor van de Textiel Inkoop Combinatie. Op de parkeerplaats verwij derde hij in 't bijzijn van een collega het contactsleuteltje en deed hij de wagen op slot, maar deze voorzorgsmaatrege len waren voor de dief of dieven geen bezwaar, want toen het onderhoud, dat een uur had geduurd, om kwart voor negen was afgelopen, bleek de auto een nog geen twee jaar oude Ford Con sul te zijn verdwenen. Zeer waar schijnlijk gestolen. De heer Metz waarschuwde direct de Zwolse recherche, die onmiddellijk alle pogingen in het werk stelde de wagen op te sporen, maar hedenmorgen was hy nog niet terecht. De gedupeerde eigenaar, wiens rijbe wijs en andere papieren zich ook in de auto bevonden, heeft in Hotel Gijtenbeek overnacht en is Vrijdagmorgen met de trein naar huis teruggekeerd. Een jaar natuurleven in en om het water. Voor de leden van de samenwerkende plaatselijke verenigingen op Natuurhis torisch gebied, t.w. de Volièrevereniging, Aquariumvereniging, Dierenbescherming en Vogelwacht zal Donderdagavond 28 October Dr. J. M. Lodewijks, bioloog te ’s-Gravenhage, over bovenstaand onder werp in de grote zaal van Hanenburg spreken. Dr. Lodewijks is een zeer gewaardeerd populair spreker en schrijver over na tuurhistorische onderwerpen, die zijn voordrachten met zelfgemaakte films toelicht. De samenwerkende verenigin gen willen gaarne ook belangstellenden, niet-leden, in de gelegenheid stellen deze avond bij te wonen. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. SCHARNEGOUTUM. Woensdagavond kwam de afdeling van de Ned. Chr. Vrouwen Bond in het „Nieuw Tolhuis” in vergadering bijeen onder leiding van mevr, van Andel. Ds. Diepersloot uit Fra- neker hield een leerzaam referaat over: „Onverderflijke versierselen”. Het leden tal is thans 98. Hieruit blijkt wel een zeer grote belangstelling voor het doel van de Bond. WOUDSEND. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is na 41 volbrachte dienstjaren emeritaat verleend aan ds. S. I. van der Meulen, predikant van de Doopsgezinde gemeen te te Heerenveen. Ds. Van der Meulen werd op 20 Octo ber 1889 in de Doopsgezinde pastorie van Nieuwe Niedorp geboren, bezocht de gymnasia te Sneek en te Alkmaar en studeerde vervolgens aan de Gemeente lijke Universiteit en aan het Doopsge zind Seminarium te Amsterdam. Nadat de heer Van der Meulen in Juni 1913 proponent was geworden bij de Alge meen Doopsgezinde Sociëteit, werd hij op 12 October van datzelfde jaar (1913) te West-Terschelling in het ambt beves tigd. Daarna stond ds. Van der Meulen achtereenvolgens nog te Balk, welke ge meente in 1920 met Woudsend werd ge combineerd, van 19161922; Ytens en Baard 1922—1929; Akkrum 1929—1943 en sinds 3 September 1943 te Heeren veen. J.l. Vrijdagavond had de Ver. van Vrijz. Hervormden te Sneek een verga dering belegd, om de situatie onder de ogen te zien, ontstaan door het a.s. ver trek van drs. R. K. de Jong naar Oos- terlittens. Uit de buitengewoon goede opkomst bleek wel, hoe zeer dit onder werp in de belangstelling van de leden staat. Na het gezamenlijk zingen van Gez. 149 vers 3, gaf de voorzitter, de heer B. Jonkmans, een uitvoerig verslag van de beroepingswerkzaamheden sedert het vertrek van ds. A. van Santen. Een aantal leden meende, dat het be stuur meer moeite had moeten doen, drs. de Jong in Sneek te houden, doch van bestuurszijde werd uitgelegd, waar om dit tot nu toe niet mogelijk was ge weest. Na langdurige discussie zegde het be stuur toe, onder de ogen te zullen zien in hoeverre tegemoet kan worden geko men aan de wens van sommige der leden, om naast het bestuur een com missie van advies in te stellen voor de voortzetting van het beroepingswerk. De afd. Sneek van de ver. tot bevorde ring der belangen van Slechthorenden hield Donderdag jl. haar maandelijkse vergadering. De Hartman Visserzaal, Wil lem Lodewijkstraat was vrijwel geheel bezet, toen de voorzitter de heer U. Siedsma de aanwezigen en inzonderheid de spreker van deze avond, Dr Otto, ver welkomde. Nadat de notulen gelezen wa ren en enige huishoudelijke zaken afge daan, liet Dr Otto in een boeiende cau serie verschillende diersoorten de revue passeren, die nog bestaan hoewel soms in enkele exemplaren of die in de loop der tijden zijn ondergegaan. Een en an der werd met afbeeldingen toegelicht. Na een korte pauze werd door vriendenhand een schitterende film vertoond over de oesterteelt in de Zeeuwse wateren. De voorzitter vertolkte de hartelijke dank van de aanwezigen voor al het gebodene en wekte de leden op tot activiteit voor de organisatie en de talrijke gasten om zich bij de vereniging aan te sluiten en haar arbeid te steunen. De eerstvolgende vergadering vindt plaats op Donderdag 25 November, zij zal het karakter van een ontspanningsavond dragen. Voor de laatste maal heeft Henriëtte Davids nu ook hier in het licht van de schijnwerper gestaan. Donderdagavond was dit afscheid en bepaald groots was het niet voor wat de belangstelling van het Sneker publiek betreft, de zaal was lang niet bezet. Het genre kleinkunst, dat „Heintje” brengt, trok trouwens al tijd meer in de grote steden dan in de kleine. We herinneren ons een der laatste voorstellingen hier ter stede van haar kleine, maar toch zo heel grote broer, en haar leermeester ook, Louis, toen er niet meer dan een twintigtal bezoekers was. Toch hebben de Davidsen een school van kleinkunst gecreëerd, welke niet haar einde vindt tegelijk met dat van de loop baan van de laatste hunner, die daar Donderdagavond in Amicitia op het to neel stond. Nog eens hebben we gaarne geluisterd naar haar liedjes, vol van vi tale vrolijkheid, maar waarover ook het weemoedig tintje van het afscheid viel' De scheidende kleinkunstenaresse was vergezeld van een groepje artisten, dat het zijne bijdroeg tot een overigens ge zellige avond. Daar was Herman Tholen hoe lang is het al weer geleden dat hij hier met van Lier voor het eerst op trad? als conferencier, als acteur in wat sketches en als liedjeszanger, die herinneringen aan Pisuisse opriep, toen hij zijn „Zijde” voordroeg, een waardig pendant van „Thee” waarmee „Swiep” Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Marva werd op de Dam te Amsterdam voor H. M. de Koningin gedefileerd. H. M. inspecteert de Marva. (13 Nov.);1 eens zoveel succes had. Daar was Truce Brazilië» m.s. „Gaasterland” (8 Nov.) Australië en Nieuw-Zeeland» m.s. „Johan v. Oldenbarneveld” (8 Dec.) Inlichtingen betreffende de verzen grondbelasting. Laten die huurders het dingsdata van Rpptkautoren. Op Zondagmorgen 24 October vond in Amicitia de afscheidsdienst plaats van Drs. R. K. de Jong, tijdelijk voorganger van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden, met ingang van 7 November a.s. Ned. Hervormd predikant te Oos- terlittens. De predikatie werd gehouden naar aanleiding van Lucas 9 24. Aan het einde van de dienst richtte drs. de Jong zich in dankbare bewoordingen tot de gemeente. De heer Keuning, vice-voorzitter van de Vereniging van Vrijzinnige Hervorm den, sprak zijn erkentelijkheid uit voor het feit, dat drs. de Jong destijds naar Sneek had willen komen en wenste de scheidende predikant alle goeds toe in zijn nieuwe gemeente, waar hij straks als volwaardig predikant in de Ned. Her vormde Kerk zal staan. Op verzoek van de heer Keuning werd drs. de Jong het vierde vers van psalm 121 toegezongen. Men meldt ons nog dat drs. de Jong op 7 November 's morgens 10 uur te Oosterlittens bevestigd zal worden door ds. M. G. Sterringa van Zutfen; om 2 uur die dag zal de intrededienst plaats hebben. Er zal ter gelegenheid van dit gebeuren een bus van Sneek naar Oos- terl'ttens rijden, waaromtrent men in- licntingen kan krijgen bij mej. Ringnel- da, Marktstraat en bij mevr. Boot, Ernst Lasimirstraat. Naar de voorzitter mededeelde, heeft het bestuur belangrijke plan nen voor 1955. Deze lenen zich nu Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned, Nw. Guinea: s.s. „Friesland” (18 Nov.); Ned. Antillen: s.s. „Bennekom” (9 Nov.); Suriname: m.s. „Bonaire” (17 Nov.) Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika-; m.s. Te Zwolle slaagden voor de acte U vrouwelijke handwerken, de dames T. Roodbergen, Sneek; A. Tuinhof, Beet- gumermolen en G. DragstraNoppert, Nieuwebrug. Op de onbewaakte spoorwegovergang Zand vaart te Breezand heeft Vrijdag middag een trein uit Den Helder een personenauto gegrepen en dertig meter meegesleurd. De 38-jarige T. Vlaar en de dertigjarige C. van Oorschot uit Anna Paulowna, die in de auto zaten, werden op slag gedood. De overweg is niet door een knipperlicht-installatie beveiligd. Adv.rt.ntl.prjj» 15 «i m>m. Bij contract (h.nd.h.dv,) l.g.r. Abonnementsprijs IJ. pei |,»H J«.r. rranoo par port 1 5.75 0., n.H jaar. Giro 50748 tan aam. «n Firma I Drijfhout. Snaak. de pauze begon: de afscheidsspeeches. D« heer J. M i e d e m a Jr., bij verhindering van zijn vader namens de directie van het Amicitiatheater en het theater te Hoogeveen het woord voerend, achtte het een grote eer namens die directie en de bezoekers aan de afscheids voorstellin zowel te Sneek als Hoogeveen het woord tot mevrouw Davids te mogen richten. Zij is als artiste door het Nederlandse volk op de handen gedragen en de her. innering aan haar zal lang blijven voort» leven in haar liedjes, ook dank zij de gramofoonplaat. Ieder weet hoe moeilij ke jaren „Heintje” tijdens de Duitse be» zetting heeft gehad en spr. heeft grote bewondering voor het feit dat Zij de moed had daarna terug te keren, overi» gens ten profijte van allen wie de klein* kunst lief is. Spr. bood een bloemstuk aan en een envelop met inhoud. De heer Henk Stuurop bood bloemen aan namens het Film- en Theaterbedrijf als huldebewijs voor alles wat Heintje ip haar carrière gepresteerd had. Beide sprekers ontvingen zoenen, die naar ’t ons voorkwam, hartelijker waren dan een toneelzoen pleegt te zijn en bovendien een dankwoord van de scheidende ar tiste, waarin zij o.a. de heer Miedema jr. verzocht zijn vader nog eens te danken voor de charmante wijze waarop zij hier steeds is onthaald. Als laatste der familie Davids betreurde zij het ten zeerste dat niemand van de haren meer aanwezig kon zijn in deze voor haar zware dagen van het afscheid, inzonderheid mist zH haar broer en leermeester Louis. Gek dachtig aan diens zware lijden door asthma beval zij de collecte die na de voorstelling ten bate van de Stichting Avak (voor het asthmatische kind) werd gehouden ten zeerste aan. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn hedenmorgen als gast van president Coty voor een privé bezoek naar het jachtslot Rambouillet (Fr.) vertrokken, Het Koninklijk paar zal waarschijnlijk Woensdagavond in Nederland terugke ren. 1 1. de Saarkwestie, die Mendès-France geregeld wilde zien voor hij zijn hand tekening kon zetten onder de verdragen die West-Duitsland souverein maken en een gewapende macht geven; 2. de souvereiniteit van West-Duits land en de positie die West-Berlijn zal innemen; 3. de toetreding van West-Duitsland en Italië tot het pact van Brussel, dat nu West-Europese Unie zal heten en waar van de zeven leden (Frankrijk, de landen van Benelux, Groot-Brittannië, West- Duitsland en Italië) beloven elkaar on middellijk bijstand te zullen verlenen wanneer een van hen wordt aange vallen; 4. de toelating van West-Duitsland tot de organisatie van het Atlantische pact, waardoor West-Duitsland ook de bond genoot wordt van de Verenigde Staten, Canada, Denemarken, Noorwegen, Ijs land, Griekenland, Turkije en Portugal. Dat er overeenstemming is bereikt tus sen Mendès-France en Adenauer over de status van het Saargebied, die sinds vele jaren lang een van de belangrijkste pun ten van wrijving is geweest tussen Duitsland en Frankrijk, is een gevolg van de zeer grote concessies, die de Duitse staatsman heeft gedaan, aldus het Alg. Dagblad. Het nieuwe statuut voor het Saarge bied, dat ongeveer een millioen inwoners telt, houdt in dat er een hoge commissaris komt, afkomstig uit een neutraal Euro pees land, die verantwoording van zijn daden moet afleggen aan de West-Euro- pese Unie (de oude Unie van Brussel). Zodra de parlementen van West-Duits land en Frankrijk het nieuwe statuut hebben bekrachtigd, krijgen de nu ver boden pro-Duitse partijen weer het recht om zich te roeren. De Saarlanders zullen dan in een ple bisciet kenbaar kunnen maken of zij accoord gaan met het nieuwe statuut, dat hun land „Europeïseert”. Mochten zij nog niet voor publicatie, maar als ze doorgaan zal aller medewerking noodzakelijk zijn om ze té slagen. Zaterdagmiddag had deze ontmoeting van cracks in hotel Leeuwen plaats. Lei der Castelein uit Leeuwarden riep de deelnemende Friese spelers Veeman, Brandsma, Weitenberg en Zondervan (Koppel was door ziekte verhinderd) het welkom toe en verdeelde de partijen. Het werd een halve competitie en de uitslag was: Zondervan (400 pnt.) 3 gew., hoogste serie 250, gem. 46.15; Weitenberg (300 pnt.) 2 gew. hooggte serie 79, gem. 14.40; Veeman (300) 1 gew, hoogste serie 77, gem. 12.42; Brandsma (300) 0 gew. hoogste serie 68, gem. 11.28. Uit deze uitslag blijkt wel dat de heren niet in topvorm waren, vooral onze stadgenoot Brandsma, wiens grote succes in Leeuwarden daar aller aandacht had getrokken. De spannendste party was wel Wei tenbergVeeman. De sympathieke Stienser stond in deze partij op 276 en Weitenberg 216, toen Veeman tot zijn eigen en anderer schrik de verkeerde bol nam Weitenberg profiteerde en maakte met 78 en 6 zjjn partij uit. Overigens een sportieve strijd en de heer Castelein was tijdens het uitreiken van de prijzen ieders tolk toen hjj de ontvangst en het materiaal van de heer Leeuwen prees. Er was vrij veel publiek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1