de lekkerste KAPPIE en de reis met T roeteltje HBZ KANTONGERECHTJ SN EEK LEVENSAVOND DINSDAG 26 OCTOBER 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD” TWEEDE BLAD 5 tachtigjarige Zakennieuws LEEUWENBURG - SNEEK Herinneringen van een door D. ZUIDERBAAN Ds. C. Riegstra overleden Nieuw Fries Gezelschapsspel Samenkomsten Bapt. Gemeente Hij gaf „plaatjes” weg In Fryske Rebus Kolonel Govaars van Léger des Heils overleden Jeugdige dieven Foardrachtjoun „Meiinoar len” „Het leven begint bij veertig” Bioscoopni-’iws In kofje- en thé-praetsje Maar twee flesjes Coca Cola Ingez. Mededeling. Advertenti» passseren Raadsvergadering. ik hoor hem nog zeggen: „Jonge jonge Advertentie en Ingez. Mededeling. Troeteltjedie er niet meer was! De dan naar bed te gaan, maar van slapen schrik, terwijl hg naar het kleine stukje waarschuwde Zacharius met de kwam niets. Hij kon geen oog dicht doen touw in zijn hand keek. „Mijn Troetel- gezellige modellen van een uitstekende kwaliteit en voor prijzen die U zeker zullen meevallen. H. BRENNINKMEYER ZONEN Kom geheel vrijblijvend ééns kijken! Shot raak van smaak ken op de onbewaakte overwegen, maar als men zich dan beslist dood wil laten rijden moet men het zelf maar weten. 50 of 25 d. voor de zoon en 30 of 15 d. voor de vader, luidde zijn eis. Het lijkt wel dat wij kapitalisten zijn, mopperde de senior. Wij moeten hard werken voor ons broodje hoor! HJj gaf nu Maat „De klont!” mompelde hij woe- 1hoe durft hij!” Dat is het oordeel van alle shagrokers, die kennis maakten met SHOT, de nieuwe half zware shag van Niemeijer! Koop vandaag ook een pakje SHOT, rol zo'n heerlijke sigaret en U weet het meteen hadden gehad voor de auto die vóór hen reed en daarom niet voldoende hadden uitgezien. Maar nu moet u ook eens aan de bestuurder van zo’n trein en zijn ge zin denken. Die mannen verliezen bij een botsing bijna altijd het leven, repli ceerde de Ambtenaar. Dit was echter olie op het vuur. U kon wel menen dat ik een moordenaar ben, foeterde de oude. Toen werd de Kantonrechter, hoewel hij er voor ieder een tientje af deed, toch ook een beetje boos. U mag blij zijn, dat u er zo goed is afgekomen. Jullie had den beide wel dood kunnen zijn. Doch de ouwe protesteerde en prut telde nog toen hij door z’n zoon de deur werd uitgeloodst. en stak daarom maar zijn lantaarn aan, tje!” gilde hij. „Waar ben je?" die ging rechtop zitten en dacht na over de IJLST. In de ouderdom van 40 jaar is te Tjalleberd plotseling overleden onze oud-stadgenoot ds. C. Riegstra, in leven predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Tjalleberd. Ds. Catrinus Riegstra werd in 1914 te Abbegasterrige geboren, bracht zijn jeugd door te IJlst en verhuisde vandaar met zijn ouders naar Marrum. Hij bezocht eerst het gymnasium te L.euwarden en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Groningen. Na dat cand. Riegstra in 1943 door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Friesland was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 12 Maart 1944 te Blijham in het ambt be vestigd. 15 Juni 1947 verwisselde de thans overledene deze gemeente met die van Tjalleberd (classis Heerenveen). Ds. Rieg stra nam in Tjalleberd actief deel aan het verenigingsleven. Zo was hij daar o.a. voorzitter van de afdeling van het Groe ne Kruis; van het Nutsdepartement en van de Bond voor Staatspensionnering en voorzitter van de Stichting Gezinszorg te Heerenveen. Vrijdagmorgen 22 October is in de Ned. Herv. Kerk te Tjalleberd een rouwdienst gehouden. Daarna heeft de crematie van het stoffelijk overschot te Dieren plaats gehad. wanneer de grote gasfabriek hier bene den ons het product zo maar kant en klaar in je huis brengt en je het maar voor het aansteken hebt: floep, simple comme bonjour Maar waar moeten die mensen dan al lemaal heen die overcompleet worden door de uitschakeling van de gasfabriek? vroeg me onlangs iemand. Maar daar behoeven we toch zeker in deze tijd niet meer over in te zitten? De tijden dat mensen die overcompleet wer den op straat werden gegooid zijn geluk kig voorbij; men zal zich ook aan deze modernisering aanpassen, daar behoeft niemand zich ongerust over te maken. De gemeentereiniging, jarenlang een steen des aanstoots, is nu eindelijk ook overgeplaatst en naar ik vernam een ultra-modern bedrijf geworden; als men de verhalen mag geloven een unicum in den lande. Het eeuwige vuur is geblust Ik ben er nog niet geweest tot mijn spijt; ’t is deze zomer zulk slecht weer geweest dat ik er nooit toe kon komen er eens naar toe te fietsen. ’t Is daar in die buurt van de vroegere woonschepenhaven en ’t z.g. „bonkehok” wel een hele verbetering die prachtige „flats” met hun lichte trappenhuizen, hun keurige tuintjes en al die moderne gemakken; alleen weet ik soms niet of ik aan de achter- of voordeur sta. Het „onbewoonde eiland” is nu ook bewoond, de eerste immigranten hebben hunne woningen betrokken. Ik ben er een poosje geleden voor ’t eerst geweest; z-’g er eerst wat tegen aan toen men nog aan het bouwen was. Nu is ’t er allemaal beweging; grote beton-complexen, riole ring, alles met machinale bewerking. ’t Kon best in een van die vreemde landen als Canada of Nieuw-Zeeland zijn. Slot volgt. De journalist Roel van der Velde te Leeuwarden heeft een nieuw Fries gezel schapsspel ontworpen, dat onder de naam „It Fryske Uleboerd” door de N.V. De Arbeiderspers wordt uitgegeven. Dit nieuwe Friese spel zal worden ver kocht ten bate van een nieuwe biblio theek in het Buurthuis te Jubbega, dat dit jaar 25 jaar bestaat. De prijs is slechts 0.50. Het spel is in zijn geheel getekend, ook de spelregels, die in het Fries en in het Nederlands zijn aangebracht. Hier door is een fraai geheel verkregen. Op instigatie van Roel van der Velde heeft de Friese schilder Cor Reisma tekenin gen gemaakt en naar deze voorbeelden heeft de bekende cartoonist Bertram Weihs uit Den Haag het spel in zijn ge heel getekend. Vrijdag begon de verkoop van het nieuwe spel aan een kraampje op de Markt te Leeuwarden. Het spel werd daar verkocht door de ontwerper r..et enkele collega’s. Zaterdag werd het spel verkocht op de Heerenveense Markt door de heer E. de Haan, wethouder van Hee renveen en de heer R. v. d. Velde. vertelde verdachte. De wnd. Kantonrechter Mr Westerink geloofde niet veel van dat mooie ver haal. Waarom rook je dan naar alco hol? Dat kwam toch zeker niet van die Coca Cola? Je had dus wel sterke drank gedronken! Tegen deze logica kon de koopman niet op, maar toch was hij geenszins uit het veld geslagen. Ja, ik had ook een borreltje gedronken, maar dat was al veel eerder. Maar dron ken was ik beslist niet. Dat kan Jillings getuigen. Jillings bleek achter in de zaal te staan en werd naar voren geroepen. Hij ver telde stoffeerder te zijn en bereid er de eed voor af te leggen, dat hij „de waar heid en niets dan de waarheid” zou zeg gen, nadat de Kantonrechter hem eerst nadrukkelijk op het gewicht van de eed en de straf voor meineed gewezen had. Hij bevestigde wat zijn maat beweerd had en vertelde er nog bij, dat deze in het café ruzie had gekregen om een stoel. Maar achter de groene tafel bleef de twijfel. De politie verklaarde toch dat je een waggelende gang had en je adem naar alcohol rook, herhaalde mr Westerink. Toen was je toch ni e t bewusteloos! Verd. weer: Dat ben ik geweest, ja. Ik was toen nog in de „soes”, ’k Had zó’n dikke kop (de rechterhand gaf aan hóe dik die „kop” wel geweest was) en ik heb er nu nog last van. Ja, da’s waar, voegde de getuige er aan toe, maar op de vraag van de Ambtenaar wie die klap dan gegeven had, kon hij niet antwoorden. Hij wist alleen dat ze hem de „Pijl” noemen. Dan wil ik die „Pijl” ook wel eens ho ren, zei mr Niemeijer en daarom zal in Bolsward de man, luisterende naar die naam, worden opgespoord en gedagvaard als getuige te verschijnen en werd de •zaak 14 dagen aangehouden. Geen kapitalisten. „De trein was nog wel 100 meter van ons af, en dus konden wij er nog best over”, beweerde de veehouder Pieter S. te Hindeloopen, die met z’n zoon terecht stond omdat zij vlak voor de naderende» trein met paard en wagen een onbe waakte overweg waren gepasseerd. Ook was het volgens hem niet waar, dat de bestuurder sterk geremd had, zoals deze aan de politie verklaarde. De jongste verdachte gaf eerlijk toe, dat ze niet hadden uitgekeken toen hij het paard stuurde en z’n vader de wagen mee opduwde. De Ambtenaar wilde er niet veel van zeggen. Er gebeuren al zoveel ongeluk- Ik heb Dinsdag 19 October een bezoek gebracht aan de vergadering van onze gemeenteraad. Er werd afscheid genomen van onze di recteur van gemeentewerken, de heer de Kok, die na zijn functie 32 jaar vervuld te hebben, de dienst ging verlaten en thans in een voltallige vergadering van de raad de eer werd toegebracht die hem, na een zo lang en zo werkzaam leven, zo verdiend toekwam. Ik heb te lang als wethouder met de heer de Kok samengewerkt om deze ge legenheid niet aan te grijpen nog eens naar de plaats terug te keren, waar ik zo vaak zelf als raadslid, later als wet houder deel aan de werkzaamheden heb gehad en och, een oud cavalleriepaard luistert immers nog graag eens naar het schetteren der trompetten. Nu had ik me, kennende de gang van zaken, al verzoend met de gedachte dat er wel niet al te veel zou worden gede batteerd, want ’t ging in mijn tijd al zo, en zo gaat ’t blijkbaar nog: hoe belang- rijker de voorstellen en hoe groter de financiële offers, die worden gevraagd, hoe minder discussie. Het verschil bij mijn tijd zat ’m maar in een enkel nulletje van het bedrag. Men is blijkbaar al gewend aan derge lijke bedragen en voor een lening van een half millioen draait men z’n hand niet meer om. Maar als ik dan nog eens denk aan de zware gang die ik onder leiding van de heer Sikkes wel naar Den Haag heb ge maakt om een luttel bedrag van zo’n dertig mille los te krijgen en de bank directeur waar veel van die arme ge meenten om een leninkje geplaatst te krijgen terecht kwamen met een diepe rimpel in z’n voorhoofd ons vroeg of ’t nu heus niet wat minder kon zijn, dan kom je tot de conclusie, dat je er niet veel kijk meer op hebt. Overigens was ’t nog al vrijwel als van ouds; alleen er werd gerookt; er stonden zelfs rookartikelen op tafel maar dat zal wel in verband met het afscheid zijn geweest. Trompetgeschal heb ik niet gehoord maar die Oosterpoortsbrug, daar zal nog wel eens nader over worden gesproken denk ik; ’t geval lijkt mij ook niet ge makkelijk. 6 Nog herinner ik mjj het eerste bezoek van Ir Ringeling, de man van rijksweg 43 aan B. en W. tijdens de gewone ver gadering van het college op Dinsdagmid- dag. Hij was van Joure, langs de tram- baan naar Sneek gewandeld om de situ- dat is me daar ’t landje wel, daar korqt heel wat kijken”. Dat de situatie in de stad zelf, door het steeds toenemend verkeer van steeds maar grotere en zwaardere wagens in de toekomst onhoudbaar zou worden, heb ben de heren toen misschien niet ver moed; althans men is toen gezwicht voor de kosten van een viaduct over al die obstakels: Zomerrak, Leeuwarderweg. Zwette, Spoorweg, Franekervaart, een bezwaar waar men thans misschien over heen zou zijn gestapt. Maar zoals gezegd: bezwaren zijn er zeker nog genoeg, maar deze zullen ook net als altijd wel worden opgelost. Ik voelde me eerst al een beetje on wennig, alhoewel de bode een plaats voor me had gereserveerd, maar dat wende al gauw weer wat en ’t slot was een slot dat pakte: de verlening van de ere medaille van de stad, slechts bij hoge uitzondering verleend en thans nog al leen m het bezit van de heren Sikkes en de Kok, beiden oud-gedienden met ja renlange diensttijd en dat ere-lidmaat- schap ten volle waardig. Ik nader hiermee het einde van mijn herinneringen over onze gemeentelijke diensten. De gasfabriek, waar ik zoveel stappen heb gezet en waar ik zeker een mensenleeftijd eerst als commissielid, la ter als wethouder van de bedrijven heb meegewerkt en de modernisering van het oude retorten- naar het moderne kamer- ovensysteem heb meegemaakt, zal straks overbodig zijn. We krijgen aardgas Och ja, waarom niet; waarom zullen de mensen in de grond wroeten om met veel moeite de kolen te delven, deze te ver voeren en weer te lossen en te laden, Bg de opening kwamen velen een kijkje nemen en werden tal van bloem- atie van dat polderland eens op te nemen stukken aangeboden. De Bapt. Gemeente houdt in haar kerkgebouw, W. Lodewijkstraat 4 op 27 en 28 October bijzondere Evangelisatie- samenkomsten waarin zal voorgaan Ds. F. E. Huizinga van Hengelo (Ov.). Naast de Evangelieprediking waarin een twee tal onderwerpen zullen worden behan deld, verleent de bekende radio-zanger Kees Deenik uit Hilversum zijn mede werking op 27 October. Kees Deenik zal naast enkele geestelijke liederen ook Negro Spirituals zingen. De tweede avond verleent het Baptist Kerkkoor zijn medewerking, terwijl bei de avonden Dick de Vries met hobo aan wezig is. Een marktkoopvrouw heeftop de Vail- lantlaan te ’s-Gravenhage een bedrag van 4500 verloren. Het was haar be drijfsgeld; bestaande uit een bankbiljet van 1Ó00 en vele briefjes van 100. Zij droeg dit geld in een zakdoek geknoopt bij zich. Een tienjarige knaap heeft het bundeltje gevonden en aan voorbijgan gers de „plaatjes” uitgedeeld. Een aantal van hen, die op deze wijze in het bezit van bankbiljetten waren gekomen, is met het geld naar de politie gegaan. Op een bedrag van 1200 a 1300 na Is het ver lorene weer terecht. had ie gedronken, vertelde de 27-jarige koopman S. P. te Sneek en dronken was hij dus niet geweest, toen de politie hem in Bolsward op de bon zette. Die wagge lende gang? O, dat kwam omdat ik in ’t café in twee klappen bewusteloos werd geslagen en daarna op straat gesmeten, echter ook toe, dat zij te veel aandacht It hat altyd noch sa west, dat de Fryske kulturele organisaesjes yn ’e jild- krapte sitte. Dat wie foar in goed fyftich jier sa en sa is it noch. Fansels hat dat ynfloed hawn op de wurksumheden en it effekt dêrfan. Mooglik hat dit oan de iene kant de lju hyltyd opskerpe om harren goed to skoar to setten, oan de oare kant hat dit dochs grif it wurk opkeard. Nou’t it hüshalden fan organisaesjes lyk as alles slim djür wurden is en de leden harren jild, dat se foar kulturele saken oer hawwe, ünder de alom greater wurdende rige fan organisaesjes en hwat dêrby heart, forparte moatte, driget it gefaer dat it wurk troch jildkrapte syn bislach net goed mear krije kin. Gjin niget dat it selskip foar Fryske Tael en Skriftekennisse op ’e lapen komt mei in aks je om oan mear jild to kom men. It hat in Fryske Rebus meitsje litten, dy’t yn 35.000 hüshaldingen forspraet wurdt en dêr’t de goede oplossingen fan nei Ljouwert stjürd wurde moatte. It liket üs ta, dat dizze originele wize fan dwaen wol sukses hawwe siL It is net allinne sa dat it Selskip der direkt jern mei bispinne sil, mar it makket mei dy alderaerdichste rebus- brievekaert ek noch in goede prope- gande foar de Fryske saek. Tsientüzenen fan hüshaldingen staverje de tekst fan dizze brievekaert en lyk safolle lju en mooglik noch wol mear sille bisykje om it „Fryske sechje” dat yn de printsjes biskül giet, gewaer to wur den. Dat de Fryske sakelju hjirby yn 'e ge- legenheit steld wurde om foar dizze ori ginele aksje, dy’t yndirekt yn tsjinstl stiet fan it bihald fan de Fryske kultuer, prizen en pryskes biskikber to stellen en dêr, sa’t bliken docht, graech gebrük fan meitsje, is in deugd fan dizze aksje, dy’t er noch oer hinne komt. In het ziekenhuis De Lichtenberg ta Amersfoort is na een langdurige ziekte op de leeftijd van 89 jaar overleden da heer G. J. Govaars, gedurende lange tijd l kolonel van het Leger des Heils. Hij was de pionier van het Leger des Heils in i Nederland. De recherche van De Bilt heeft een complot van jeugdige dieven ontmaskerd. 1 Vier leerlingen van middelbare scholen roofden goederen uit winkels. In een op slagplaats, bij een van de 15- en 16-jari« ge daders thuis, werden zelfs wapens aangetroffen. DRYLTS. De earste joun yn dizze winter fan de Fryske Foriening „Meiinoar len”, in gesellige gearkomste, dy’t Tongersdei halden waerd, is tige slagge. De seal wie fol, doe’t de foarsitter, master Speerstra, de oanwêzigen it wolkom taróp. Allin- nich moast hy der op wize, dat er gjin tagong wie foar hja dy’t noch gjin 16 jier wiene en hy frege foaral de alders hjiryn mei to wurkjen. It eigen ploechje (de trije jongfam- men) forsoarge sa as men dat wend is wer bisondere bést it muzyk. En doe wie it wurd oan de Fryske foardrager S. de Vries fan Aldtsjerk, dy’t mei syn muzi kant van der Wal dizze joun forsoarge mei echte Fryske humor. Mei great nocht is der nei de Vries harke. As er it hie oer de man mei syn moaije auto op ’e pont by Velsen der’t tsjin him sein waerd; „As jo soms sykje om de wynbrauwen fan jou frou dan hawwe j o dy ünder de noas, of dat er opkaem as de man mei dé koffer, der’t er fan alles yn hie om to forkeapjen, of as de aide bolrinster, dy’t it byltsje der by del lei en npu fjirder fan Drees libje soe, alles wie like moai, it gnog der yn en der is tige lake. De foarsitter koe dan ek yn syn sïu- tingswurd üt namme fan allegearre de beide hearen tige hertlik bitankje foar dizze moaije joun en de hoop ütsprekke, dat hja hjir nochris komme sille. De Vries sei dat it harren hjir ek bést fol- dien hie. Hja hoopje yndied noch ris wer to kommen. Yn it skoft waerd de hear T. J. Nooit- gedagt, dy’t mei koarten nei de oare kant giet, mar hjir as bistjürslid hast net mist wurde kin, tasprutsen troch it bistjürslid Jelle Hoomans en tige bitanke foar alles en dat wie net in bytsje hwat hy foar Meiinoar len dien hat. Troch hantsje- klappen stimden de oanwêzigen hjiryn met In forlottinkje mei moaije prizen brocht aerdich jild yn ’t laedtsje en hiel hwat blide minsken. De prizen wiene bi- langleas troch de winkellju Jown. „Meiinoar len” is dizze winter noch hiel hwat fan plan. Wy sille hoopje dat alle jounen sa goed slagje sille as dizze, Opening zaken Blom v. d. Meulen. Met honderd-en-een artikelen openden Zaterdagmiddag de heer en mevrouw Blomv. d. Meulen in het geheel gemo derniseerde winkelpand, Gedempte Pol 13 alhier, resp. een radio-electrotech- nisch bureau en een speciaalzaak in kleinvak-artikelen. Het keurige interi eur is in twee gedeelten gesplitst; aan de ene zijde voert de heer Blom de scepter en aan de andere diens echtge note. Beide zaken beschikken over een stofvrije etalagekast, een dito vitrine- toonbank, ingebouwde wandkastjes, en een gedeelte van een doorlopende luifel. Alles is electrisch verlicht met TL- buizen. De combinatie maakt een uit stekende indruk, welke de uitvoerders van het timmer- en schilderwerk, resp. de firma H. C. Faber en R. Bootsma alle eer aandoet, evenals de fa. H. Brennink- meger Zonen die de stoffering verzorg de. De heer Blom, die de Wega-radio vertegenwoordigt, is speciaal ingericht voor radio-amateurs. Alle onderdelen treft men bij hem aan, alsmede diverse artikelen als electr. stofzuigers, strijk ijzers enz. Hij belast zich tevens gaarne met reparaties Mevrouw Blom specialiseert zich op ’t gebied van het maken van stofcein- tuurs, stofknopen, stofgespen, knoops gaten, festonneren, borduren enz. enz., waarvoor men een eigen inrichting heeft. De dames kunnen bij haar ook alle kleinvak-artikelen krijgen en kun nen tevens, indien ze abonné zijn op 't weekblad „Margriet”, tegen geredu ceerde prijs gebruik maken van de „Margriet”-paskamer, welke men aldaar zal aantreffen. Bij de opening kwamen velen Ten overstaan van een Amsterdamse notaris is de oprichtingsacte van de stichting „Het leven begint bij veertig” gepasseerd. Hierdoor heeft deze stichting thans rechtspersoonlijkheid verkregen De notaris heeft alle werkzaamheden verbonden aan het opmaken van deze oprichtingsacte en het doen daarvan belangeloos verricht. De belangstelling voor de stichting blijkt groot, want het secretariaat heeft reeds 30 vrijwilligers moeten aantrekken om het werk te kunnen verzetten. Al deze mensen werken eveneens belan geloos. Intussen heeft he+ Nederlandse be drijfsleven in de laatste weken 400 be trekkingen voor mensen van boven de 40 jaar aangeboden. Hierdoor konden reeds honderd personen van 40 jaar en ouder in allerlei Nederlandse bedrijven worden geplaatst. Thérèse Raquin. Tot de grootsten onder de groten der filmindustrie behoort zonder twijfel de Franse regisseur Marcel Carné, wiens fa meuze „Les enfants du paradis” hem bij- na onsterfelijke roem bezorgde. Of het waar is of niet, dat de journalistiek tot alles leidt, zoals men wel eens zegt, in ieder geval is Camé daar een voorbeeld van. Hij was jarenlang verslaggever aan een groot blad in Parijs, waar hij in zijn vrije tijd, als amateur dus, filmde. Een toeval bracht hem in contact met de be faamde actrice Frangoise Rosay, die hem voorstelde aan haar echtgenoot, de thans overleden regisseur Jaques Fey der. En het was onder Feyder dat Carnézijn carrière begon. Zo vinden wij zijn naam als assistent oa. in Feyders beroemd ge worden „La kermesse heroique”, een film, die vele lezers zich nog zullen her inneren, al was het alleen maar om de relletjes, die de vertoningen lang voor de oorlog in A’dam en Den Haag begeleid den. Tenslotte ging Carné zelf films ma ken. En hij tekende voor belangrijke en onvergetelijke filmwerken als „Quai des brümes” en „Le jour se léve” (beide met Jean Gabin) en „Hotel du Nord” (met Louis Jouvet). Tijdens de bezetting, toen het verfilmen van actuele onderwerpen door de Duitsers practisch onmogelijk werd gemaakt, regisseerde hij het poëti sche en sprookjesachtige „Les visiteurs du soir” (De duivel was de laatste gast). In 1944, dus nog voor de captiulatie, be gon hij met de voorbereidingen voor zijn reeds hierboven aangehaalde „Les en fants du paradis”. De filmkenners reke nen zijn daarna uitgekomen „Les portes de la nuit” hoewel deze film geen groot publiek succes werd tot zijn mooiste werk. De melodie uit deze film werd beroemd „Les feuilles mortes”. Zoals uit bovenstaande moge blijken is een film van Marcel Carné altijd een ge beurtenis in de bonte wereld der cine matografie. En het is mede daarom dat wij iets meer aandacht besteden aan deze meesterregisseur en zijn films dan anders en aan zijn nieuwste filmwerk „Thérèse Raquin. Dit is niet de eerste film die de ze titel draagt. Dit beroemd geworden werk van Emile Zola inspireerde reeds tot twee of drie verfilmingen, waaronder één in de stomme periode, Carné hield zich niet nauwgezet aan Zola’s geschie denis en plaatste bovendien de historie in onze tijd, waardoor het verhaal nu veel acceptabeler wordt. Zoals Zola indertijd zelf mededeelde, was het zijn doel een tragedie te schep pen van mensen, die door hun eigen noodlot werden vernietigd. Niet hun ka rakter, maar hun temperament, hun bloed en zenuwen zouden hen voorbe stemmen tot hun ondergang. Dit natura listisch determinisme is in onze tijd niet meer aanvaardbaar. Carné heeft in ze kere zin Zola gehumaniseerd en de lot gevallen meer van de omstandigheden af laten hangen. Zij hebben een contempo- rrire sociale achtergrond gekregen door op de klein-burgerlijke benepenheid van de Raquins nadruk te leggen en een her innering aan de oorlog in Korea in te voeren. Thérèse gaat meer gebukt onder de eentonigheid van haar bestaan dan onder haar lichamelijke onbevredigdheid, terwijl Laurent haar de vrijheid kan be loven. Men zal na het zien van deze indruk wekkende film moeten toegeven, dat Carné zijn oude vorm, die hij toonde in zovele films minstens geëvenaard heeft. Een uitzonderlijk sterke rolbezetting markeert dit werkstuk. Simone Signoret bekend uit talloze realistische films is Thérèse Raquin. De populaire Italiaanse acteur Raf Vallone vervult de rol v in Laurent. Roland Lesaffre, een ontdek king van Carné, maakt inderdaad een sensationeel debuut als de chanteur. Wij noemen nog de grote creatie van de moe der, Sylvie. Carné’s genie maakte van „Thérèse Raquin”, dit drama van schuld en boete, een fel en fascinerend liefdesverhaal, hartstochtelijk en beklemmend, een speelfilm van de eerste orde. ABBEGEA. De pleatselike ófdieling fan de Chr. Plattelandsvrouwen en Meis- jesbond kaem Woansdeitojoun foar it earst yn dit winterhjeljier yn it lokael fan de Herf. Skoalle by elkoar. Om’t de presidente net koe, lepene de 2de presi dente mefr. Breeuwsma dizze joun mei sjonge to litten fan Ps. 68 10 en gebet. De Skriftlêzing wie üt Hebr. 11 113, hwat dérnei noch bisprutsen waerd. Nei de pauze waerd it wurd jown oan ’e hear Wildschut, dy’t in praetsje haldde oer kofje en thé yn *t algemien en dy fan v. d. Plaats to Boalsert yn ’t bisünder. De kofje waerd setten en allegearre mochten fuort priuwe, De thé krigen hja yn ’e foarm fan in münsterpakje mei nei hüs. Om goed tsien üre waerd dizze sellige joun sluten mei it sjongen fan Ges. 244 4 en tank oan God. De opkomst wie bést, d’r wiene 24 leden oanwêzich. 18 Zacharius Knikkerbok lichtte zacht- Troeteltje een vriendelijk duwtje gaf. Maat „De klont!” mompelde hij woe- kens het touw op, dat van Troetel- Zonder veel moeite gelukte het de pro- dend. „De aardappelhoe durft hij!” tjes hals naar de hand van de Maat fessoren om Troeteltje uit de loods te In de vroege ochtendstond werd de aard- liep. Zebedeus haalde geruisloos een krijgen, terwijl de Maat zacht door bleef appel wakker en zijn eerste blik gold schaar uit zijn zak en knipte het touw snurken. T 411 door. Een rukje aan het touw deed Troe- Kappie wist ook niets beters te doen Maat stikte bijna in zijn adem van teltje ontwaken. „Ssssst!”’ t- wijsvinger voor de mond. „Kom dan!” fluisterde Zacharius, 18-30

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5