Verzet in West-Duitsland tegen het Saar-accoord Actie-Comité besprak de St, Nicolaasactie NEO. STAATSLOTERIJ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Cursus de voor r Bedrijfsjeugd 109e Jaargang No. 86 Vrijdag 29 October 1954 Redacteur L K1EZEBR1NK Bevorderd tot arts Enorme haringvangsten Vacantiefoto 1954 Laatkomers Bioscoopnieu ws 525e Kansen voor Nederlanders in Brazilië De nieuwe burgemeester van Epe Noodkreet om scheidsrechters Zweed te Amsterdam overvallen Zuid-Italiaanse provincie Salerno door noodweer getroffen Ongeluk in de gymnastiek zaal Centraal Genootschap- nieuws Voorlopig geen Koopavond Kerknieuws Boekejoun to Jutryp-Hommerts Redactie-adrea i KLE1NZAND 7 - lelet 2871 -Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zeven jaar voor moord gepleegd in 1939 Meisjes op verkeerd spoor geleid Maarschalk von Kleist leeft nog Diploma luchtwacht Rood op wit Bijzondere bijeenkomst in de Baptistenkerk Chr. Damclub De Kroonschijf be. in hun verkiezingscampagne. een r b Eigen geld. PHILIA. Dodental reeds boven 200. Aan de rijksuniversiteit te Groningen is bevorderd tot arts de heer H. Bosma te IJsbrechtum. Bij K. B. is benoemd tot burgemeester van Epe mi C. M. Renken met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Idaarderadeel. De over- IJLST. Beroepen bij de Geref. Kerk te Surhuisterveen ds. A. Reen alhier. Geref. Kerken. Beroepen te Gaastmeer cand. P. Schravendeel te Rotterdam. Yn it kader fan de Fryske boekewike sil to Jutryp-Hommerts op Woansdei 3 Nov. in böekejoun holden wurde. Master de Boer fan Toppenhuzen sil in bisprek hélde oer in boek fan Simke Klooster man, wylst Henny Schotanus dekla- mearje sil. Ek sil der in boeketafel wêze. SNEEKER NIEUWSBLAD Hij ontvouwde daarna het plan voor de St. Nicolaasactie, die volgens het bestuur zou moeten bestaan uit het verspreiden van een krant, waarin alle winkeliers een ol, voorzover de plaatsruimte het toe staat, meer coupons van een uniform for maat voor een speciale aanbieding kun nen plaatsen Deze krant zal in een op laag van 20000 exemplaren gratis in Sneek en in de Zuidwesthoek worden verspreid. Gehoopt wordt, dat hiermede het cadeaustelsel kan worden uitgescha keld. Na uitvoerige besprekingen ging de vrij goed bezochte vergadering met dit voorste] accoord. St. Nicolaas komt 20 November ’s middags om 2.30 met de boot aan de IJlsterkade in Sneek aan, zo deelde de voorzitter verder mee. Hij zal worden vergezeld van vier zwarte Pieten en vier Spaanse edelen en wordt om kwart over drie op het Stadhuis ontvangen, waarna een rondrit door de stad volgt Op 27 November rijdt hij wederom door de stad, zo mogelijk op dezelfde wijze, waarna hij op 30 November (St. Nico- laas-Dinsdag) nog eens komt en dan o.a. ook weer een bezoek aan de Veemarkt zal brengen. By het Gemeentebestuur is een aan vraag ingediend om van 27 November t.e.m. 4 December de winkels ’s avonds tot half tien geopend te mogen hebben. Alle 113 winkeliers die thans bij het Comité zijn aangesloten, nemen aan de actie deel. Ook werd nog het pro en eontra van De directie van de Amsterdamse Stads schouwburg heeft besloten, dat met in gang van 1 November de bezoekers, die, nadat de voorstelling een aanvang heeft genomen, nog in de zaal naar binnen willen, hiertoe geen gelegenheid meer krijgen. De deuren gaan bij het be "in van de voorstelling dicht. Degenen, die te laat zijn, kun n in de rookfoyer en in de koffiekamer van de tweede gaanderij het op het toneel gesprokene of bij operavoorstellingen de muziek en zang via een geluidsinstallatie volgen. Na het eerste bedrijf zullen deze bezoekers tot de zaal worden toegelaten. Terwijl kanselier Adenauer in de Verenigde Staten door president Eisen hower wordt gecomplimenteerd over de successen die zijn politiek te Parijs heeft behaald, stelt de socialistische oppositie in West-Duitsland alles In het werk om er achter te komen of het mogelijk is de overeenkomsten over Duitslands toetreding tot de Atlantische verdragsorganisatie als in strijd met de Grondwet te beschouwen. Trekking eerste klas. Hoge prijzen en uitgelote nrs van te Sneek verkochte loten. De Amsterdamse recherche van het bureau Singel heeft twee Amerikaanse militairen gearresteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan een overval op een Zweedse toerist. Een derde Amerikaan was hiervoor reeds eerder bij de kraag gepakt. De drie mannen, die hun verlof in ons land doorbrengen, blijven hard nekkig ontkennen dat zij iets met de overval te maken hebben gehad. Zweed heeft hen achter als zijn vallers aangewezen. Op de bewuste nacht was de Zweedse toerist in het Amerikaanse gezelschap te recht gekomen. De vier mannen bezoch ten enkele café’s, maar toen zij later op zoek gingen naar een nachtclub, tracht ten de militairen hun Zweedse metgezel hardhandig van zijn geld te beroven. De overval mislukte enigszins, doordat de Zweed zich flink verdedigde. Een portier van een hotel kwam op het lawaai af, en waarschuwde de politie. (Alg. Dagblad.) De Utrechtse rechtbank heeft de 43- jarige grondwerker P. V. nit Heino ver oordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek wegens moord met voorbe dachten rade op het Utrechtse meisje G. v. M. Verdachte heeft in Februari 1939 zijn slachtoffer om het leven gebracht nabij het zwembad De Liesbosch te Jutphaas. Het stoffelijk overschot werd in 1952 bij graafwerk ontdekt. De eis was zes jaar met aftrek. Keuze uit 8000 foto’s. Ruim 8000 foto’s heeft de A.N.W.B. als inzending ontvangen op de nationale vacantie-fotowedstrtfd, die de Bond de afgelopen zomer heeft georganiseerd in samenwerking met de Stichting „Film en Foto” en de Bond van Nederlandse Fotodetailhandelaren-BONEFO. Uitgaande van de gedachte, dat foto graferen een stimulans kan zijn tot een bewuster beleven van de vacantie, heeft de A.N.W.B. de organisatie van deze fotowedstrijd, die voor alle Nederlandse amateurfotografen openstond, op zich genomen. De grote belangstelling voor deze wedstrijd, die talloze inzendingen van verrassende kwaliteit heeft opgele verd, mag gelden als een bewijs voor de bloei van de amateur-fotografie in ons land. Nadat over de maanden Juni, Juli, Augustus en September reeds een aan tal maandprijzen werden toegekend, zal thans een speciale jury, waarin zitting hebben de heren J. Ph. den Hertog, secretaris van de BONEFO, L. Uitten- boogaard, hoofdredacteur van de We reldkroniek, J. M. C. Verkerk, perschef van de A.N.W.B., en W. Hana en Mr. A. Menalda, beiden reclame-adviseur in het fotografisch bedrijf, uit alle inge zonden foto’s de „Vacantiefoto 1954” kiezen, welke zal worden bekroond met 1.000.in contanten. Daarnaast zullen voor elk der drie groepen Watertoerisme, Kampeertoeris- me en Algemeen Toerisme nog een prijs van 250.—, een tweede van 150.en vier derde prijzen van 25.worden toegekend. Het ligt in de bedoeling de bekroonde foto’s, alsmede een selectie uit de beste overige inzendingen t.z.t. te exposeren. „Fanfaren der Ehe". Het verhaal van de vrolijke muzikan ten die, als dames verkleed, in een da mesorkest werden opgenomen, met alle gevolgen van dien (verfilmd in „Fanfa ren der Liebe”) vindt een vervolg in de film „Fanfaren der Ehe”. De musici zijn met de vrouwelijke or kestleden inmiddels in het huwelijk ge treden. Met de inkomsten loopt het ech ter niet zo vlot en de dames besluiten maar weer op tournee te gaan. De man nen blijven met de babies achter en de verwikkelingen beginnen. Aangezien hun mannelijke waardigheid het hun verbiedt naar het consultatie bureau te gaan, blijkt het alweer nood zakelijk, dat zij zich als vrouwen ver kleden. Er ontstaan echter op het con sultatiebureau toch moeilijkheden. Zij besluiten, de wanhoop nabij, hun vrouwen te gaan zoeken en ze slagen er inderdaad in aan boord van het jacht te komen, waarmee him vrouwen de tour nee maken. Geen wonder, dat ook daar de dwaze misverstanden en de verwikke lingen vele zijn. De Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman, die zo juist een reis door Brazilië heeft beëin digd, zal de regering aanbevelen het emi- gratie-programma voor Brazilië te be spoedigen. Hij was meer dan verheugd over hetgeen hij in Brazilië heeft gezien. Aantrekkelijke en geriefelijke woongele genheden, zowel als de bekwaamheid van ae emigranten zich aan te passen aan de Braziliaanse levenswijze, noemde hij de twee voornaamste factoren, welke heb ben bijgedragen tot het slagen van het Nederlandse programma voor de vesti ging van industriële werkers en land bouwers in Brazilië. De huisvesting, zo zei hij, overtrof alles, wat hij gezien heeft in andere landen, die eenzelfde vesti- gingsprogramma hebben, Zuid-Afrika wellicht uitgezonderd. Zeer onder de in druk was hij ook over de wijze waarop de Nederlandse emigranten zich aan het leven in Brazilië hebben aangepast. De heer Haveman zei, dat de mogelijkheden in Brazilië voor de Nederlandse emigran ten groter zijn dan hij had verwacht. Er was volgens hem geen enkele reden, om de emigratie van Nederlanders te be perken tot het Zuidelijke gedeelte van het land. Minder enthousiast was de heer Haveman over het plan, dat ontworpen is voor de vestiging in Brazilië van Ne derlandse. gerepatrieerden uit Indonesië. De gedachte van de Braziliaanse autori teiten is deze gerepatrieerden zich te doen vestigen in Amazonas, waar zij dan cacao, peper, rubber, thee en andere ge wassen zouden verbouwen, waarmee zij reeds ervaring hebben. Hij twijfelt aan de uitvoerbaarheid van een programma, dat voorziet in het overbrengen naar eer wildernis van een landbouwer of plan ter, die in Indonesië goed gevestigd was. Zij die het vraagstuk van de ontwikke ling van Amazonas hebben bestudeerd, zijn er reeds lang van overtuigd, dat veel meer dan alleen mankracht nodig is. Er is een grote apparatuur nodig om de wil dernis in plantages te herscheppen. In het geval van de Nederlanders komt dan de kwestie van kapitaal aan de orde. De haringdrijfnetvissers melden nog steeds overvloedige vangsten. Een van de schippers, die via de radio zijn vangsten meldde, verzuchtte dat hij zoveel haring had gezien, dat het leek of er een „ha- ringontploffing” was geweest. De aanvoer heeft die van het recordjaar 1953 reeds overtroffen. De schepen vissen dicht bij huis, op veertig mijl van Scheveningen. Steeds vallen schepen de haven binnen met de vangsten. De loggers kunnen niet tegelijk lossen en zij moeten op elkaar wachten. Door de grote vraag uit het buitenland wordt de verse haring vlot verkocht tegen *zeer goede prijzen. De Leidse kantonrechter heeft, naar het Vrije Volk meldt, een 67-jarige man en zijn invalide vrouw, die zonder ver eiste vergunning arbeidsbemiddeling had den verleend elk veroordeeld tot een maand voorwaardélijk en een boete van 100 of 40 dagen. Zij hadden meisjes, meestal uit gegoede milieus, die graag in Engeland Engels wilden leren en daar wilden gaan werken tegen een vrij hoge beloning adressen verschaft van Engelse gezinnen, die meisjes vroegen. Verschei dene meisjes, die niet al te stevig in haar schoenen stonden, kwamen daardoor te recht in huizen van twijfelachtige repu tatie. Het echtpaar was reeds in 1952 tot een kleine geldboete veroordeeld, doch zette het bedrijf voort zoals de politie bemerkte uit onderschepte brieven. Thans gelastte de kantonrechter ook vernietiging van de administratie door het echtpaar gehouden. De Afd. Friesland van de KNVB heeft zich in een circulaire tot de aangesloten verenigingen gericht, in welk schrijven gewezen wordt op het grote tekort aan scheidsrechters, dat de laatste jaren ia ontstaan. Van de zijde der verenigingen is te weinig medewerking ontvangen en de toestand is thans zodanig dat, In» dien op korte termijn geen candidaat scheidsrechters naar voren komen, ver» schillende wedstrijden, speciaal die van de jeugd, zonder deskundige leiding moeten worden gespeeld. De scheidsrechterscommissie der Af» deling doet dan ook een dringend be» roep op hen die de voetbalsport een warm hart toedragen, speciaal oud- spelers, zich zo spoedig mogelijk aan te melden teneinde een spoedcursus te kun» nen volgen. Het is de bedoeling voorlo pig cursussen te houden in Noordwolde, Akkrum, Mildam, Leeuwarden, Harlin gen, Dokkum, Sneek, Bolsward, Balk en Koudum. Mocht evenwel ook in an dere centra voldoende belangstelling be staan dan zullen ook daar nog cursus» sen kunnen worden gehouden. Aanmeldingen dienen te geschieden bij het Bondsbureau, Van Swietenstraat 6, Leeuwarden, tel. 5201 (Kantooruren), Eventuele kosten aan het volgen van deze cursus verbonden, zijn voor reke ning van de KNVB Afdeling Friesland. De Duitse ex-veldmaarschalk Paul von Kleist, die men dood waande, heeft uit een gevangenkamp in Rusland een brief geschreven aan zijn 98-jarige moeder, die te Stade in Nedersaksen woont. Naar om standigheden maakt hij het goed, schrijft hij. Zijn zoon zou zich ook nog in een Russisch kamp bevinden. De zes weken zijn om en zes kinderen weer teruggekeerd uit het koloniehuis „Zwartendijk” te Egmond aan Zee. Al was het weer in deze periode niet zo bij zonder en zijn de kinderen niet bruin gebrand door de zon weer thuisgekomen, toch zijn ze reuze aangesterkt. In Berend zat weinig groei: 1.2 kg., Christientje meer, nl. 2.3 kg. Siebe 2.4 kg en Keesje 2.6 kg., Marianneke leverde een enorme prestatie. Haar gewicht steeg met 3.4 kg. (van 23 op 26.4 kg.). En dan die Aafke! Die spande de kroon. Bij aankomst 30 en bij vertrek 33.9 kg. Een gewichtstoename dus van 7 pond en 4 ons! De oorzaken van deze verbeterin gen? Wel, heel eenvoudig: le. Het komt van de orde en regel maat in het koloniehuis. Alles gebeurt op zijn tijd. 2e. Goede nachtrust, op tijd naar bed. 3e. Frisse lucht en daardoor een goede eetlust 4e. Zindelijkheid op handen en hele li chaam. 5e. Gezonde voeding, enz. Na een voorspoedige reis met de bus over de Afsluitdijk arriveerde het zestal opgeruimd weer in Sneek, waar de be geleidster, mevr. Zandhuizenv. d. Wou- de de kinderen afleverde aan de vol ver langen wachtende ouders, die blij waren hun kroost in blakende welstand en vro lijk na zo’n lange afwezigheid terug te zien. P.S. Giften in geld, speelgoederen, kinderboeken ent. voor de Kindergezond- heidsoorden aan de penn. Japenga, Loox- magracht 10 of secr. Mebius, School straat 36. Nieuwe leden voor het C. G. ook daar opgeven. Dinsdagavond is tijdens het oefenuur van de T.G.P.-dames in het gymnastiek lokaal in de Jan van Nassauschool, de 25- jarige mevr. I. Rumpv. d. Horst van een evenwichtbalk gevallen. Zij kwam op de punt van een plank terecht en moest op advies van dokter van der Heuvell naar het St. Antonius Ziekenhuis worden overgebracht. Vermoedelijk heeft ze een heupfractuur opgelopen. Eerste K.L.M. emigrantenvlucht naar Zuid-Afrika, met een door de Ned. regering gecharterde K.Li.M. Skymaster. 58 Nederlandse emigranten maken de tocht naar Johannesburg mee. Dit is het eerste toestel dat emigranten vervoert voor Zuid-Afrika. De emigranten vlak voor het vertrek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 19 et por m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs II- per half jaar. Franco per post I 3.75 oer half |aar. I Giro 50748 ten name von Firma K. 1 Drijfhout, Snoek. I In de provincie Salerno in Zuid-Italië heeft Dinsdag een ontzettend noodweer plaats gevonden. Geweldige stromen wa ter raasden uit de bergen naar beneden, hetgeen gevolgd werd door aardverschui vingen. Vele huizen werden meegesleurd en de verbindingen met de buitenwereld verbroken. Van officiële zijde is meege deeld, dat de ramp op zijn minst aan 217 personen het leven heeft gekost, ter wijl er nog 170 worden vermist. Er wer den 150 mensen gewond. te vrezen dat het beschikken, ditmaal niet mee zal vallen om de overeenkomst bekrachtigd te krijgen. Adenauer heeft ingezien dat hij over de oplossing van de Saarkwestie moei lijkheden zou kunnen krijgen met het Duitse volk. Hij was genoodzaakt voor zijn vertrek naar Amerika een radio toespraak te houden en de tekst van het accoord 24 uur vroeger te publiceren dan aanvankelijk het plan was. In zijn radio toespraak zei hij dat beide partijen zich opofferingen hadden getroost en dat iecere goede Duitser de overeenkomst zou steunen. Aller ogen zijn nu gericht op Beieren en Hespen, waar op 28 November ver kiezingen gehouden worden. De socialis ten zullen van de overeenkomst over het Saargebfed ongetwijfeld gebruik maken WOUDSEND. Van de 14 plaatsgeno ten die bij de B.B. zijn en examen deden voor het diploma luchtwacht B slaagden de heren: J. Nijdam, W. Atsma, W. Bakker, P. Glashouwer, J. Hoekstra, R. Plantinga, D. Poepjes, G. Rijnja, H. Sehra, W. Visser en Tj. van der Weij. De sociaal-democratische partij zou de oprichting van een Duitse strijdmacht van een half millioen man op dezefde wijze willen proberen te torpederen als destijds de plannen voor de E.D.G., na melijk door het constitutionele hof te Karlsruhe te verzoeken de gesloten over eenkomsten in strijd met de Grondwet te verklaren, aldus meldt het Alg. Dag blad. Zou dat Hof inderdaad tot de slotsom komen, dat de socialistische oppositie het bij het rechte eind heeft, dan zou de C -ondwet moeten worden veranderd om de verdragen te redden en voor wijzigin gen in de Grondwet is een meerderheid in de Bondsdag nodig van twee derden, terwijl voor het ratificeren van een ver drag een enkelvoudige meerderheid vol doende is. Niet alleen tegen de deelneming van West-Duitsland aan het Atlantische pact richt zich de actie van de socialistische oppositie ook de oplossing van de kwestie van het Saargebied, die Ade nauer en Mendès-France hebben gevon den, kan geen genade in haar ogen vin den. Ollenhauer, de leider van de sociaal democratische party, heeft gisteren ge zegd, dat hij vreest, dat de oplossing voor de Saarkwestie een nieuwe last zal worden, die komt te drukken op de Frans-Duitse betrekkingen. „Wij socia listen zijn voorstanders van een geza menlijke politiek met de Westerse mo gendheden, waardoor een overeenkomst bereikt kan worden over de hereniging van Duitsland op een conferentie van de grote mogendheden.” De oppositie is niet de enige die be zwaren heeft tegen hetgeen Adenauer te Parijs bereikt heeft. In vele Duitse kran ten die in de regel Adenauers politiek steunen, vindt men nu felle kritiek, ii hoofdzaak gericht tegen het accoord over de Saar. Diplomaten van de Wes telijke mogendheden te Bonn beginner Een waarschuwing voor fietsers Blijft -nodig, altijd weer; Bijdrage tot verhoging Van ’t veilig wegverkeer, ’t Gaat om de achterlichtjes En ’t fiets-achterspatbord, Wat schieten nog veel fietsers In dit opzicht tekort Wit moet het spatbord wezen En rood het achterlicht, Geen kwestie van „attentie”, Neen, fietsers, ’t is Uw plicht. Wie deze plicht niet nakomt, Komt met „verhaaltje” thuis (Tenminste als-ie thuiskomt En niet in ’t ziekenhuis....) Die waarschuwing voor fietsers Zet ’k nog eens „zwart op wit”; Wie fietst, die heeft te zorgen, Dat „rood op wit” eerst zit. Mocht daar wat aan mankeren, Herstelt die fout dan gauw: Die „rood op wit”-plicht late Géén wielrijder.... blauw-blauw! In een volle kerk werd gisteravond op indringende wijze de boodschap van God verkondigd. Hiertoe waren naar Sneek gekomen de heren Ds. F. E. Huizinga uit Hengelo (O.) en Kees Deenik uit Hilversum. Samen met de plaatselijke voorganger Ds. Lindeman brachten z|j hun innerlijke overtuiging naar voren dat het op zichzef glorieloze leven, als gevolg van een niet slechts solidaire maar bovenal persoonlijke schuld tegen over God, pas rijk en heerlijk wordt als God in Jezus Christus beslag op de mens kan leggen. Dezen brachten hun bood schap door middel van toespraak, gene met het lied. Het gemeenschappelijke gezang, begeleid door orgel met hobo, klonk vol en enthousiast. Vanavond zal deze boodschap weer naar voren ge bracht worden. Met de onderwerpen» „Schepper en Herscheppen" en „het Eeuwig Verbond” zal het thema „Jezus Alleen” worden uitgevoerd. ƒ25000 8072; ƒ5000 5970; ƒ2000 11179; 1500 12649, 21675; 1000 2827, 6666, 12280, 16057, 17533. houdgeld. Ze is van de fabriek het hu welijk ingegaan en nu had ze zich toch graag meer huishoudelijk willen bekwa men. Deze cursus wil haar hiertoe gele genheid geven en dan op een prettige gezellige manier. Na de kookles volgt een gezamenlijke maaltijd, er wordt aandacht besteed aan feestjes, levensvragen wor den besproken, er is handenarbeid en ’s zomers misschien een kampeerweek! De lessen worden gegeven in de Huis houdschool, waarvan alle medewer king gekregen is door diverse lerares sen van de school en de cursus wordt ge leid door een algemeen leidster. Na de interessante inleiding van mej. Bakker werden vele vragen beantwoord en volgde nog een levendige discussie over de taak van de werkgevers, de fi nanciële kant, en de benoeming van een leidster. Ten slotte werd uit de commis sie een dagelijks bestuur gekozen, staande uit de heer M. de Vries, voorzit ter, de heer H. Halie, secretaris, en mej. H. de Boer, penningmeesteresse, dat alle zaken nog eens onder de loupe zal ne men. Er is plaats voor 24 meisjes en het ligt in het voornemen zeer binnenkort met deze voor de betrokken meisjes zo aan trekkelijke cursus te beginnen. een zgn. Koopavond besproken waarbij tenslotte besloten werd, dat tot het aan vragen hiervan voorlopig niet zal worden overgegaan. Alleen als andere steden in Friesland hiertoe overgaan, in welk ge val Sneek niet kan achterblijven, zal hei bestuur de nodige stappen doen, waartoe dan zo nodig eerst een ledenvergadering wordt uitgeschreven. Voorts werden de aanwezigen attent gemaakt op de Algem. Friese Informatie dienst voor het innen van dubieuse vor deringen, waarover men bij het bestuur nadere inlichtingen kan verkrijgen. Aan ’t eind van de avond vertoonde d heer IJ. Aukema enige films, waaronder die van de onlangs gehouden excursie van de Ver. v. Sneker Zakenlieden naar Rotterdam en een van de intocht van de Zeilkoningin, die alle zeer in de smaak vielen en waarvoor de voorzitter hem in zijn sluitingswoord dank bracht. Het St. Nicolaasfeest is oud, maar mag niet verdwijnen. Het moet steeds jong en actueel blijven, zo betoogde de heer Kraakman, voorzitter van het Actie Comité van Sneker Winkeliers, Dinsdagavond by Hanenburg in de vergadering met de leden, waarin de komende St. Nicolaas- en ander acties besproken werden. Daarvoor had hij even h 't kort de acties van het afgelopen jaar gememoreerd, die weer behoorlijke resultaten opleverden, zodat kan worden teruggezien op een welbesteed en vruchtbaar jaar. 1343, 6647, 12018, 12035, 12050, 15742, 17185, 17191, 17207. Steeds meer meisjes vinden tegenwoor dig werk in fabrieken. Dit werk is niet altijd in staat haar geest levehdig te hou den en het geeft haar niet voldoende ar beidsvreugde. Dit is zeker een van de re denen waardoor zo’n meisje in haar vrije tijd genoegens gaat zoeken die haar leven nog meer vervlakken in plaats van het rijker en mooier te maken. Wie ’s avonds moe is van het dikwijls ener verende fabriekswerk, komt niet gemak kelijk toe aan het lezen van een goed boek of het volgen van een inspannende cursus. Dat is ook begrijpelijk. Toch zul len er heel wat onder deze meisjes zijn die niet tevreden zijn over dit leven, die wel iets anders zoeken en antwoord wil len hebben op allerlei vragen die in haar woelen. Voor haar worden er cursussen georganiseerd.... dus tóch een cursus na de vermoeiende dagtaak! Ja, maar dan een speciale cursus die in staat is haar belangstelling te wekken en haar ont spanning te geven. In verschillende plaat sen van ons land, ook in Sneek, worden deze cursussen voor R.K. meisjes gegeven onder de naam Mater Amabilisschool. Naar het voorbeeld hiervan heeft men dit werk voor Protestantse meisjes ge organiseerd onder de naam Vormings werk voor de Bedrijfsjeugd. Friesland kent dit werk in Harlingen, Joure, Bols ward, Drachten en ook in Sneek wil men over enkele weken starten met zo’n cur sus. Teneinde dit mogelijk te maken is er een commissie gevormd, die Maandag avond in een bijeenkomst in het stadhui; door de burgemeester werd geïnstalleerd In zijn openingswoord vertelde de bur gemeester iets over het doel van de cur sus. De vrouwelijke bedrijfsjeugd vergeel wel eens dat de eigenlijke taak van de vrouw ligt in huishouding en gezin en door deze speciale lessen wil men trach; ten de beminnelijkheid van de vrouw meer op de voorgrond te plaatsen. Mej. M. M. Bakker, adj. directrice van de stichting Friesland voor Maatschap- een inleiding Uitslagen van Maandag 25 October Hoofdklas: Th. SterkW. Koopman# 20; F. DotingaJ. Huitema 11. klas: W. BakkerJ. van Oosten 11; P. van ManenK. Nijdam 11; G. van OostenJoh. Blok 02; J. Hernaamt— G. Swart 02. 2e klas: S. ProceeS. Geuze 02; F. FaberRaadsveld 11; S. YpmaIJ. Hoeksema 02. 3e klas: M. van OostenS. Kroles 20; J. HiemstraT. Duiker 11; K, Brouwer A. Cnossen 20; S. EppingaM. Sterk 02. Programma voor Maandag 1 Nov.! Hoofdklas: de JongHuitema; Smid Th. Sterk; Koopmansv. d. Goot; MulderDotinga; KooistraBosma. le klas: BakkerKoers; Van Wieren Hernaamt; NijdamG. van Oosten; BlokJ. van Oosten; Swartv. d. Woude. 2e klas: GeuzeHoeksema; Raads veldYpma; KlijnsmaProcee; Kroes* Heegsma; Faberv. d. Veen. 3e klas: DijkstraEppinga; M. Sterk Cnossen; DuikerBrouwer; M. van OostenJ. Hiemstra. de stichting Friesland v_. pelijk Werk, hield daarna over te organiseren cursus en de taak voor de commissie. Na een beschrijving van het leven van de vrouwelijke bedrijfsjeugd, waarin ge woonlijk geen tijd beschikbaar is voor enig huishoudelijk werk, schetste ze de moeilijkheden van zo’n meisje als ze gaat trouwen en dan tot de ontdekking komt dat ze niet kan koken, naaien, was sen en niet uit kan komen met het huis-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1