Zhermogene, Geen gevaar voor Velocitas en Sneek 7? i Daar II w Fan de SiSNITSER FEMERK BUITENLANDS OVERZICHT 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen VRIJDAG 29 OCTOBER 1954 DERDE BLAD „S N E E K E R NIEUWSBLAD” zit 'm de kneep. VAN DER PLAATS bolsward Verkeersongelukken A „DE VOORUITGANG” - 4 Henri Zagwijn overleden Benoemd Unie-collecte t Heden, 28 Oetober Knardijk gesloten Straaljager maakte noodlanding Theo IJdema naar Leeuwarden VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN Maar wel voor G.R.C. Subsidie schilderwerk in de wintermaanden SPIERPIJN. SPIT... Accoorden van Parijs naar de parlementen Piloot omgekomen. r> I Advertentie LM !T1 Sn eek Black Boys tegen de leider. Advert ei tie L.M Advertentie l .M en Zaterdagvoetbal. naar Ook voor de 4e klas Advertentie L.M. was slijtvast 3 dubbel gestikt als dat gebied als kern in deze samen werking is ingegroeid, zal het misschien zijn betekenis als twistappel tussen bei de landen, zelfs als later bij een vredes verdrag met geheel Duitsland de kwestie nog eens aan de orde komt, hebben ver loren. SNEEK. Bij de behandeling der be groting 1905 in de raad der gemeente Sneek stelden B. en W. voor om voor die leden van het gemeentepersoneel, die om hun leeftijd niet meer in het pensioenfonds konden worden opge nomen, een standaardregeling te tref fen. Volgens het voorstel zal men het gemiddelde loon van de laatste 5 jaar nemen, dit met het aantal dienstjaren vermenigvuldigen en het te verlenen is geen volledig programma vastgesteld Hier vragen slechts twee wedstrijden de In de derde klas A van de Zaterdag- middagcompetitie hebben Blauw Wit en A.C V vrij, zodat de kans bestaat, dat deze afdeling tijdelijk een nieuwe lei- Natuurlijk:, een soldeervlam gaat zelfs door Beva-werkkleding heen. Maar voor de rest is Beva- werkkleding practisch niet kapot te krijgen. Ijzersterk is de stof, driedubbel gestikt zijn alle naden, extra- versterkingen vrijwaren de „critieke” plaatsen van Beva-werkkleding tegen inscheuren. Draag in Uw werk nooit minder dan het beste: Beva! Benoemd tot lerares N XIX aan de Landbouwhuishoudschool te Sneek mej. A. v. d. Werf, thans in gelijke betrekking ta Bakkeveen werkzaam. HEEG. Benoemd aan de Geref. school te Heeg tot onderwijzer de heer B. Nau- ta van Oosterwierum. De alhier gehouden Unie-collecte voor de Chr. Scholen heeft dit jaar opge bracht 2429.25. Het vorig jaar was dit bedrag 1751.37. Naar ons van bevoegde zijde is beves tigd, heeft de bekende Sneek-speler Theo Ydema, die ook meerdere malen in ver tegenwoordigende elftallen is uitgeko men, overschrijving aangevraagd naar de v.v. Leeuwarden; dagt; 16 Bauke Minkema; 17* Jacob Buma; 18* Eeltje de Vries. De met een gemerkten hebben reden tot vrijstelling opgegeven. BEVA werkkleding verkrijgbaar bij Fa Bouwhuis SNEEK. In een Maandag gehouden vergadering van voorstanders van het openbaar lager onderwijs, zijn door de heer C. A. Zelvelder pogingen gedaan, de afd. Sneek van de Ver. Volks onderwijs nieuw leven in te blazen. Alle aanwezigen traden als lid toe en een commissie zal trachten meer leden te werven. Maandagmiddag heeft een straaljager van de luchtbasis Welschap een noodlan ding gemaakt op een weiland, enkele honderden meters achter de laatste hui zenrij van de stad. Het toestel raakte met een vleugeltip de grond, waardoor het een halve draai maakte en weer met de neus in de vliegrichting kwam te lig gen. Het vliegtuig, dat op het eerste ge zicht slechts licht beschadigd leek, was op drie plaatsen gebroken. De piloot, de 37-jarige kapitein-vlieger B. W. Schip pers, afkomstig uit Eindhoven, werd zo zwaar gewond, dat hij bij het vervoer naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven overleed. Men vermoedt, dat het toestel motorstoring heeft gekregen. De piloot maakte een zg. routinevlucht. Toen hij bij terugkeer naar het vliegveld nog drie mi’’ van de landingsbaan was verwij derd, seinde hij, dat hij het toestel zou afdraaien voor het maken van een nood landing teneinde te voorkomen, dat de machine in de stad zou neerstorten. De jongste greep één der prachtdieren bij een achterpoot en wurmde het over de rand van het hok. „Dat is geen big, dat is een olifant!” riep ie uit. Wij meen den trouwens dat een olifant er anders uit zag, maar goed het kan wel zijn dat het inderdaad een olifantje was, maar toch ging de handel niet door, want de’ man met de lieve ogen zei: ,,’t Liket mear op in wynhoun!” We deelden in de verontwaardiging, maar werden door allebei buiten de transactie gehouden. Bij de schapen en lammeren was wel wat avontuur. Dat zag je zo aan de aan wezigheid van vele kooplui, die van hok naar hok liepen en iedere eigenaar aan de tand voelden, ja er was wel iets aan de gang in deze afdeling. Het Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Ie er QU een maniei om er »an af te komen S3 ran de 100 personen lukte hetu kunt het ook ®r> wel zo: Drink Inde loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem dele week elke avond twee Carter's Le» verpilletjes 2e Week elke avond één. 8e Week om de andere avond één. Daarna niets meer* want Carter’s Leverpllletjes stellen uw Inge» wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofteteelettD net tempo van uw ingewanden tfldeltJk vertra* gen. neem dan tijdelijk Carter’s Eeverpili»*tjee om u weer op gang te helpen. Zoraak! u ve^ stopping kwjjt en vervalt u niet In de luxeer* middelen gewoonte Haal direct Carter’» Le» verpilletjes. C L20 per flacon. Misschien ware dit anders geweest als het oorspronkelijke E.D.G.verdrag tot stand gekomen omdat dit verdrag was gedacht als een lichaam, waarin niet al- WYMBRI^ERADEEL, van 21—28 October Geboren: Antje d. v. Rein Elzinga en Gelske -Jongstra te Gaastmeer; Theresia ,d. v. Theodorus Potma en Joukje de Vries te Heeg; Popke Wig- gele z. v. Sjerp de Hoop en Jitske v. d. Berg te Heeg; Leentje d. v. Johan Cnossen en Aukjen Wierda te Hom- merts; Korneliske d .v. Auke Schoon hoven en Sjoukje Faber te Sandfir- den; Hendrik z. v. Pieter Klaver en Antje Veenstra te Nijland. Gehuwd: Eeuwe Hofstra te Abbega met Geertje Deuten te Hoogeveen. Overleden: Wijtske v. d. Wal, 62 jr. ongehuwd te Offingawier. Het is deze zijde van het FransDuit se accoord welke nogal enige bezorgdheid heeft gewekt, ook in sommige Nederland se kringen. Men vreest nl. dat deze FransDuitse economische blokvorming de economische belangen van de nog pas in eerste ontwikkeling .zijnde Benelux zal schaden, een gevaar dat niet geheel denkbeeldig lijkt en dat de kleinere partners in de W.-Europese Unie er mis schien toe zal brengen zoveel mogelijk aan te leunen op die andere grote macht in deze Unie, Engeland, dat ook al lerminst gesteld zal zijn op een Frans— Duitse economische overheersing. Te Londen schijnt men er zich dan ook op voor te bereiden de ontwikkeling der FransDuitse betrekkingen nauwlettend in het oog te houden mede omdat die ook zc i kunnen leiden tot een politieke sa menwerking welke een totaal ander beeld aan het huidige politieke patroon in de wereld zou kunnen geven. Zoals bekend is Frankrijk steeds geneigd ge weest tot een wat soepeler politiek tegenover de Sovjet-Unie, dan de Ver enigde Staten en zou W.-Duitsland tot die soepeler politiek kunnen komen als het daarmede de hereniging met Oost- Duitsland zou kunnen verkrijgen. Een samenwerking tussen Bonn en Parijs zou dus op de duur gevolgen kunnen heb ben, welke zouden kunnen leiden, hoe fantastisch het ook klinkt, tot een Frans-Duits-Russisch gesprek, dat zowel te Londen hoeder van het Europese evenwicht als te Washington zware zorgen zou oproepen. Overigens behoort dit alles tot het rijk der speculaties, maar speculaties welke aantonen, dat al zijn er te Parijs zeer gewichtige beslis singen gevallen, men voorlopig toch geen reden tot uitbundig juichen heeft, en dat men in ieder geval met de E.D.G. en de in haar belichaamde integratiegedachte op een betere weg was, dan die welke men thans te Parijs, onder Franse leiding, wel moest inslaan. Moest inslaan, omdat er geen andere was om tot een West- Europese samenwerking op defensie gebied te komen nadat de E.D.G. door In de wisselvallige derde klas is de taak van de overzichtschrijver verre van benijdenswaardig. Het krachtsverschil is hier zo gering, dat voorspellen eigenlijk steeds een slag ih de lucht is. Zo zou men, afgaande op de posities op de rang lijst Rood Geel één en Black Boys tien de leider aan de Noorderhoek een gemakkelijke zege moeten voorspellen, maar dat dit zo komt, zouden we niet gaarne willen beweren. Ook De Kooi zal in Grouw moeite hebben zijn tweede plaats met succes te verdedigen en wat te zeggen van Har lingen, dat bij Jubbega op visite gaat? Bij SteenwijkBergum kunnen we weer iets concreter zijn, omdat we de thuis club iets hoger aanslaan, maar M.S.C. W.Z.S. en D.O.G.Olyphia zijn weer zeer dubieus. SNEEK. Te Groningen slaagden voor het examen vrije en orde-oefe- ningen gymnastiek de dames T. Bre mer, J. v. d. Meulen, T. Speerstra, B. v. d. Vaart, M. E. Vos en A. de Vries, allen leerlingen der Rijksnormaalles sen alhier. Johannes Gerardus z. v. Christianus Wilhelmus Trijntje Yntema; Antje Eeltje Schaap Heden, Donderdagochtend is de ver binding tot stand gebracht tussen de twee delen van de Knardijk, die in het IJsel- meer zijn uitgebouwd tussen de kust bij Harderwijk en Lelystad, het werkterrein in het hart van het IJselmeer en toekom stige hoofdstad van de gezamenlijke Zui derzeepolders. Het tot stand brengen van deze verbinding was niet zo spectaculair als de sluiting van een stroomgat in een zeedijk, doch heeft wel een symbolische betekenis. Want hierdoor werd, honderd jaar na de geboorte van ir Lely de naar hem genoemde stad, die ruim 20 kilo meter van elke kust verwijderd is, met het vasteland van Nederland verbonden Advertentie: Openbare ver gadering van de Chr. Nat. Onth. Ver te Sneek op 2 November 8 uur in Amicitia. Sprekers ds. A. Jongema, Augustinusga, ds. J. A .Visscher, Rot- tevalle, ds. D. J. Aris, Drachten. Het bestuur: J. Nota, voorz., J. W. Deenik secretaris. Te ’s-Gravenhage is zes en zeventig ja? oud, de componist Henri Zagwijn overleden. Henri Zagwijn werd op 17 Juli 1878 in de gemeente Nieuwer-Am- stel geboren. Op de rijksweg bij Den Helder zijn de 17-jarige W. Renooy en de 21-jarige C. Klaassen, beiden afkomstig uit Den Hel der met een motorrijwiel inplaats van linksaf te slaan, recht door gereden, het Noordhollands kanaal in. Beiden zijn om gekomen. Het tienjarige zoontje van de familie Kölker te Erica werd, toen het plotseling de straat overstak, door een vrachtauto overreden. Het was op slag dood. Voor de chauffeur, die kort te voren krachtig had moeten remmen, omdat een ander jon getje zonder op te letten de straat over rende, was een aanrijding onvermijdelijk. Anders is het gesteld met nummer drie van de ranglijst. G.R.C. moet het name lijk opnemen tegen Oosterparkers, dat weliswaar minder op de voorgrond treedt dan werd verwacht, maar in deze Groningse derby toch best voor een ver rassing kan zorgen. L.S.C. krijgt het weer niet gemakkelijk. Helpman is op eigen terrein een lastige tegenstander en meer dan de halve winst zit er o.i. niet voor onze stadgenoten in. Friesland is verder kansloos in Zwaag- westeinde en Frisia mag blij zijn, als het de uitwedstrijd tegen Haren zonder kleerscheuren doorkomt. IJLST. Uitslag der loting voor de Nationale Militie der gemeente IJlstj 1* Hendrik Wildschut; 2 Rintje v. d. Horst; 3* Hendrik Feenstra; 4 Sijbren de Jong; 5 Pieter Schuurmans; 6 Ernst Hoomans; 7* Wijbren Cnossen; 8 Lol- ke Dijkstra; 9 Sijbren Schilstra; 10* Gerke Wouda; 11 Jiske Attema; 12 Wijtze Weijma; 13 Doekle Rijpkema; 14 Sjerk Cnossen; 15 Jelle Nooitge- aandacht. Ze zijn in zoverre belangrijk, dat er twee kopploegen bij betrokken zijn Q V.C reist nl. naar Delfstrahuizen en V.V.T krijgt Workum op de thee. Naai onze mening staan de papieren van de club uil Twjjzelerheide gunstiger dan die van de jongens uit Staveren. De overeenstemming, bereikt in een ontmoeting tussen Mendès France en dr Adenauer over de kwestie van het Saar land, heeft de reeks conferenties te Pa rijs tot een succes gemaakt. West- Duitsland herkreeg zijn souvereiniteit, op enkele beperkingen na, het werd met Italië in de West-Europese Unie opgeno men en het werd lid van de Navo. De parlementen moeten dit alles nog goed keuren, doch het lijkt haast onmogelijk dat deze nu nog de W.-Èuropese samen werking zullen verwerpen; mirtister Dul les heeft, te Washington teruggekeerd, na een speciale zitting van het Amerikaanse kabinet ten deze een zachte waarschu wing tot W.-Europa gericht door te spre ken van „een laatste kans”. Thans hangt naar het ons voorkomt het lot der be reikte accoorden meer af van de W.Duitse Bondsdag dan van het Franse parlement. Het laatste heeft nu geen reden de over eenkomsten te verwerpen, al blijft de Duitse herbewapening een bittere pil. Maar Frankrijk kreeg zoveel concessies in de loop der onderhandelingen sedert de Franse nationale vergadering de E.D.G. verwierp dat het zich toch wel als bevredigd kan beschouwen. Dat is dan voornamelijk aan dr Adenauer te danken die in de Saarlandkwestie een aantal concessies aan de Franse wensen deed, welke in de Bondsdag zelfs bij een deel der regeringspartijen wellicht niet in goede aarde zullen vallen. Maar mis schien zal men ze al blijven de Duitse sociaaldemocraten tegenstanders ook daar slikken, al zal het niet van harte zijn. Er staat immers ook een zeer be langrijke winst voor W.-Duitsland op het spe’ nl. het herstel zijner souvereiniteit en dat zal misschien de balans in de Bondsdag ten gunste der Parijse accoor den doen overslaan. De minister van Sociale Zaken Volksgezondheid heeft bepaald dat voor de komende wintermaanden wederom een subsidieregeling zal worden getrof fen voor schilderwerk. De regeling za) gelden voor de periode van 15 November 1954 tot 5 Maart 1955. De regeling is grotendeels gelijk aar die van het vorige jaar. Er is evenwel een bepaling aan toegevoegd, dat geen subsidie zal worden verleend in die plaatsen, waar de stand van de arbeids markt zulks overbodig maakt. De rege ling beoogt de seizoenwerkloosheid in het schildersbedrijf te beperken, maar het is duidelijk, dat zij niet zal worden toe gepast in plaatsen waar van werkloos heid in het schildersbedrijf niet of nau welijks sprake is. tLoertoveral. De weldadige warm te van de pijnstil) nde Thermogene verdriift de snerpende pijn SNEEK. In de gemeenteraadsverga dering heeft burgemeester Alma een commissie benoemd welke een onder zoek zal instellen naar een geschikte prise d’eau voor aanleg van een wa terleiding. Tot leden zijn benoemd de h.h. Pyttersen, dr Bouma en R. S. H. Visset. Aan Max van Bergen en Co. te Roermond werd de standplaats op de kermis voor een stoomcaroussel toe gewezen voor drie achtereenvolgende jaren voor 1500 per jaar. Tot onderwijzeres aan school 1 werd benoemd mej. T. Pelsma te Ruiner- wold. LONDEN. De Russische Oostzee- vloot, op weg naar het Verre Oosten, heeft in de Noordzee een aantal En gelse vissersschepen beschoten, welke voor Japanse torpedojagers werden aangezien. In Engeland heerst grote minister van buitenlandse zaken Lansdowne heeft ontkend dat Londen een ultima tum te Petersburg had gepresenteerd. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 2128 Oetober. Geboren: Franciscus Lobrij en Cornelia d. v. Eeltje Schaap en Geertje Post; Sjoukje Jacoba d. v. Jakob Arema en Fokje Zuidema; Anna d. v. Cornells Gorter en Martha Nijman; Sjoerd z. v. Willem de Leeuw en Tietje Steensma; Dina d. v. Jan Vollema en Elisabeth Odinga; Douwe z. v. Sjoerd Faber en Wijtske Wier sma. Volgens het accoord tussen Mendès France en dr Adenauer nu over het Saar land getroffen, wordt dit gebied ge ïnternationaliseerd onder bestuur van de W.-Europese Unie. De raad van ministers van deze Unie zal een neutrale hoge commissaris benoemen, die wat de bui tenlandse aangelegenheden van het Saar land, de defensie, de bescherming van de constitutie en de politieke onafhankelijk heid betreft, verantwoording schuldig is aan de Assemblee der Unie. Binnen 3 maanden nadat dit statuut door de parle menten van Duitsland en Frankrijk is goedgekeurd, moet in ’t Saarland een volksstemming worden gehouden. Wordt daarbij ’t statuut aanvaard dan treedt het direct in werking, wordt het door een meerderheid afgewezen, dan blijft de oude toestand gehandhaafd. De drie pro Duitse partijen, die thans in het Saarland verboden zijn, moeten direct nadat het accoord door het Franse en Duitse par lement is goedgekeurd, worden toegela ten tot politieke activiteit, doch ze mo gen financieel niet door de Duitse bonds republiek worden gesteund. Het nieuwe statuut voor het Saarland is slechts gel dig zolang er geen vredesverdrag met ge heel Duitsland is gesloten. Wanneer dit er komt, moet er een nieuwe volksstem ming in het Saarland worden gehouden. In het statuut is de bepaling opgenomen dat niemand er tegen mag ageren als het eenmaal bij volksstemming is goedge keurd. De gouverneur moet op de nale ving van deze bepaling toezien en reeds daarom benijden wij deze functionaris zijn baantje met, het lijkt ons een uiterst lastig karwei om uit te maken wat men precies onder ageren tegen het statuut zal verstaan en men kan het gerust aan de pro-Duitse partijen die straks weer in het Saarland zullen optreden, overlaten dat ze allerlei wegen zullen zoeken om toch door te gaan met hun pogingen het Saarland weer tot Duitsland te doen te rugkeren. In het bijzonder wordt deze kwestie moeilijk omdat de grote Duitse socialistische partij zich tegen dit Saar- accoord heeft verklaard en men er wel op mag rekenen dat zij op een belangrijk deel van haar partijgenoten in het Saar land invloed zal krijgen. Het hele ac coord lijkt mooi op papier, maar in de praktijk zal het nogal wat moeilijkheden oplev-ien. rige beelden als „oan ’e hals ta troch 't wetter” en ,,’t wiif sei it swemfest mal oan". Kijk en daar is ook verscheidenheid, daar opereren de verzekeringsmannen, daar geven gepensionneerde maar niet „rustende” burgers elkaar rendez-vous en daar heoben de melksters hun hoofd kwartier en nu we het er toch over heb ben, ze is er weer, onze oudste. Ja vrien den dat is een wonder. In het begin van deze herfst misten we haar en op onze informatie kregen we geen rooskleurige berichten. Ze lag ziek in een Amster dams ziekenhuis, de stad, waar kinderen van haar wonen. Het liet zich niet best aanzienMaar ze is er weer, dezelfde, gulle, vriendelijke vrouw en wie men, al loopt ze enigszins gebogen, haar 72 jaren niet aanziet. Nee, ze zal er haast mee uit scheiden, maar ze heeft nog een vergun ning.... We wensen haar sterkte. Er is veel grootvee en in de handel het zelfde lied. Moeilijk te plaatsen vaak al wordt het sterk geprobeerd. Toch valt het aantal kooplui niet tegen en er zijn er nogal veel uit de Meppeler kant. En hier de melding. 2170 stuks. 326 melk en kalfkoeien f400f900. 64 vette koeien f 2.03—f 2.41, f 2.42—f 2.74 ge slacht, handel traag, prijzen iets lager en luie stemming. 64 pinken f 325—f 500, handel en stemming kalm. 4 paarden f 700f 900, voor de slacht, weinig stem ming. 196 graskalveren f 150f 300, stem ming traag, notering gelijk. 200 nuchtere kalveren f 30—f 52, handel kalm en lager. 723 schapen en lammeren f 85f 120, f 70f 90, handel iets beter, notering niet hoger. 10 bokken en geiten. 200 varkens en vette biggen f 1.55—f 1.77, f 1.78— 1.83, levend, nog goed gevraagd, notering gelijk. 230 zouters f 1.75—f 1.77, notering niet hoger. 153 lopers en kleine biggen f 75—f 95, f 40—f 65, lopers kalme handel, kleine biggen iets meer vraag. Na een week onderbreking gaat de voetbalcompetitie Zondag weer op volle toe ren verder. Schokkende gebeurtenissen zijn er in de tweede klas niet te verwach ten, omdat mag worden verondersteld, dat Velocitas en Sneek weinig consideratie met hun tegenstanders zullen tonen. Noch Nicator, dat bij de leiders op bezoek gaat, noch F.V.C., dat aan de Lemmerweg komt, kan de koplopers een strobreed in de weg leggen. pensioen zal dan per jaar één vijf en' verontwaardiging, doch de zeventigste van de verkregen som be dragen. De raad ging met dit voorstel accoord en pensionneerde de agent in de nachtdienst H. Bink diensvolgens met ƒ2.50 per week. IJLST, van 21 tot 28 Oetober. Geboren: Lieuwe z. v. Arjen Hol- kema en Trijntje de Vries. Overleden: Feike Smidstra 1 jr., z. v: Jentje Smidstra en Antje Meijer. der krijgt. Dat is het geval, als Poolster zijn uitwedstrijd tegen de Zwaluwen wint. Wat overigens nog niet meevalt Heeg kan in de running blijven door Noordsche Schut met lege handen Hoogeveen te sturen en ook O.N.S. kan nog aanspraken doen gelden als het hek kensluiter de Heracliden in eigen huis klopt. leen gestreefd zou worden naar eenheid der deelnemers op defensie- maar ook op politiek en economisch gebied, naar integratie dus. De nu aangenomen ac coorden van Parijs voorzien echter meer in een bondgenootschappelijke samen werking der partners in de W.-Europese Unie, waarin de gehele gedachte der inte gratie op ae achtergrond is geraakt. Dit betekent dat ieder partner ondanks de samenwerking op defensiegebied, toch zoveel mogelijk zal trachten zijn eigen belang te doen overheersen, zodat men het W.-Duitsland niet kwalijk zal kun nen nemen als het blijft streven naar aanhechting van het Saargebied. In het E.D.G.-verdrag en de aankleve daarvan was het geëuropeïseerde Saarland be stemd de kern te worden van één grote politieke en economische eenheid van W.-Europese vastelandsmogendheden, waardoor in Duitsland het verlies van de souvereiniteit over het Saargebied zijn pijnlijkheid zou hebben verloren. Mendès France heeft ook wel gevoeld dat het thans door dr Adenauer aangenomen Saaraccoord het alleruiterste dat de Duitse bondskanselier kon aanvaarden toch een blijvende pijnlijke plek in de Frans—Duitse verhouding zal blijven als er niet een forse poging gedaan wordt de Duitsers die pijnlijkheid te doen verge ten. De Franse premier heeft nl. de Duit sers een omvangrijk plan tot economische samenwerking aangeboden niet alleen in Europa, maar ook in de Franse overzeese gebieden o.a. in Noord-Afrika en de Sa hara onontgonnen terrein dat de Duit se industrie ten enenmale mist dat voor W.-Duitsland zeer aanlokkelijk is, maar toch ook voor Frankrijk van grote betekenis omdat het een nieuwe stimu lans aan zijn achterop geraakte industrie zal geven. Ook in dit Franse plan van economische samenwerking is aan het Saargebied eei grote rol toebedeeld, en aantal graskalveren groeit nog steeds. Maar ze zijn niet erg geschikt voor de markt. De eigenaren stonden vanmorgen vroeg reeds, te kammen en te knippen, je moest er wat fatsoen in bren gen, en vooral hier in deze afdeling, dat is nu eenmaal gebruik. „Lankeallen moatte kreas en skjin oan ’e merk”. En toch is het niet mogelijk, de beesten zijn de laatste die in de graslanden zijn. Het melkvee staat vaak al hoog en droog op stal als zij nog in het vaak tot een mod derpoel veranderde land de laatste gras sprieten verorberen. Op de boulevard is het geweldig druk en verhalen de boeren elkaar de verschillende „brike” en „mêlle” avon turen van het „gerskjen”’, waarbij kleu- Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 29 Oetober 1904, 50 jaar geleden dus: Opgewekt en blij te moe zochten we onze weg naar de veemarkt, want het regende en we houden van regen en waren vastbesloten te protesteren als het droog werd. En het werd droog, maar, net toen we ons protest wilden uiten, zei de controleur „Of u daar even wil kij ken”. En daar stond ie, een bokje, koud en kleumerig. „Van u?” vroegen we. „Een vondeling”, sprak de man. „Ike zoek er pleegouders voor, iets voor mijn heer?” „Wij zijn al voorzien”, riepen we en sprongen de drempel over. Bij de nuchtere kalveren (er zijn nog niet veel) een afscheid van grote Jan. Nog éénmaal sprak hij ietwat overdreven „wil je ze kwijt, ja o" né? M’n trein gaat zo meteen en ik ben niet van plan om voor jullie plezier nog langer te blijven!” Maar lezer, hij maakte geen indruk met deze woorden. Het laat de knapen koud of Jan reizen gaat ja dan né. En ze had den goed gezien, hij kwam wel terug, zogenaamd om nog een vriendenhand maar ze hadden hem wel door. Het bie den zette opnieuw in, nu op evenrediger niveau. De gebroeders biggenkooplui hebben prachtige beesten in de hokken en ze buiten dat behoorlijk uit jegens de koop man met de onschuldige ogen. U en ik vrienden zouden een man met zulke ogen de dieren cadeau doen, eerlijk, maar de gebroeders laten zich niet door een paar ogen uit het veld slaan, hij zal het volle pond moeten geven. n .e Zuiver en ontsmet uw hui. SEli?tnwnn met 8e helder vloell>»> g£E||’L| L.D.D. De leuk bedaar’ I ULlSLIvQ de ziektekiemen wr.r gedood en de huid gene. GENEESMIDDEL TEGEN KW Tft. HUIDAANDOENINGEN |j fil - VLOEISTOF BALSEM ZEEP Frankrijk was verworpen. En die samen we ng blijft nodig om een tegenwicht te vormen tegen de geweldige Sovjet macht. Na Stalins dood en sinds de West- Europese samenwerking op militair ge bied kans begon te krijgen tot stand te Komen, heeft Moskou zekere bereidheid getoond tot overleg. Zowel op het ter rein van de ontwapening als op dat van de Duitse en Oostenrijkse kwestie gaf het blijk van zekere tegemoetkomend heid. Voor zover die niet werd ingegeven door de wens onenigheid tussen de Wes telijke mogendheden te scheppen bleek uit deze Russische houding de vrees voor een werkelijk to’ stand komen van een W.-Europese defensie-organisatie. Lo gisch is dus dat het Westen nieuwe con- ferenties met de Russen uitstelt tot die defensie-organisatie werkelijk is tot stand gekomen, omdat dan een zeker evenwicht van krachten geschapen is, van waaruit het Westen met kans op enig succes met de tegenstander kan praten. En komt er dan een gesprek tussen Oost en West wat kan men daar dan nog van verwachten? Een herenigd Duitsland met’ een democratisch rege ringsstelsel dat-vrij is zich te bewapenen en aan te sluiten bij het Westen blijft onaanvaardbaar voor de Russen en zou de W.-Europese Unie topzwaar maken door te grote Duitse inslag. Een neutraal ongewapend Duitsland is onaanvaardbaar voor het Westen Hier is voorlopig geen oplossing; even moeilijk lijkt een aan vaardbaar plan voor ontwapening mede omdat, om het evenwicht van krachten te handhaven, het bezit van het atoom wapen, dat bij de jongste manoeuvres van grote defensieve waarde bleek, voor het Westen onmisbaar wordt geacht. Het zal voorlopig dus wel blijven bij een naast elkaar leven in Europa van een tot de tanden gewapende Sovjet-Unie, om geven door satellieten, en aan de andere zijde van de scheidingslijn, die dwars door Duitsland loopt, een West-Europese Unie, waarvan wordt verwacht dat de bewapening snelle vorderingen zal ma ken De Amerikaanse regering is zo trots op die West-Europese Unie en in ’t al gemeen op de accoorden van Parijs dat ze de zitting van het kabinet, waarin Dulles verslag uitbracht, door de tele visie liet uitzenden. Ter propaganda voor de republikeinse partij. Want volgende week hebben de verkiezingen voor het Congres plaats. Toch blijft men over het algemeen de democraten de beste kans geven. kleurecht

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9