1 Olietrein uit Pernis grijpt militaire auto Een jaar natuurleven in en om het water Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST w Redactie-adres i ■ll A G E N D A Neisieten fan Douwe Freerks KUNST AAN ALLEN Afscheid Tiemen Jelles Nooitgedagt als bestuurslid Ijlster Schaats byinoar yn Snits 109e Jaargang No. 87 De Friesche Mij. niet meer tegen 6% Het Fries op de lagere school Dit jaar geen lampion- optocht Benoemd Opbrengst collecte Oude pillen ingeslikt Vliegtuig met 42 Ameri kaanse militairen zoek Postzak en geldtrommel met 60.000 verdwenen Nieuwe Compost-installatie wordt officieel in gebruik genomen Dinsdag 2 November 1954 Redacteur: L K1EZEBR1NK -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =5 KLE1NZANL) 7 - Telef 2872 Drie doden, elders in het land bij verkeersongelukken vier doden. Rotterdams Toneel speelde „Welterusten' r VRIJDAGS. Firma Te Leek 2 doden. Sneeker Zeil- bijv, ook de grootste aquarium-vereniging in de wereld. De gevolgen daarvan zijn vele. Spre- De dood in de natuur. zo- 99 Üt en In het ziekenhuis te Roermond is een 214-jarig jongetje uit Maasbracht overn leden. Het ventje had een flesje met oude pillen te pakken gekregen, waarvan hij er een paar had ingeslikt De Tweede Kamer heeft zich verenigd met het wetsontwerp, dat het gebruik van het Fries op de lagere scholen in Friesland uitdrukkelijk toestaat De heer G. Deesker, werkzaam op de secretarie alhier is met ingang van 1 Januari benoemd tot klerk ter secretarie van Heemstede. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. de Boer, thans onderwijzer aan de Chr. School te Lemmer, is in gelijke functie benoemd aan een C.V.O.-school (oplei dingsschool) te Leiden. Met dank aan collectanten wordt be richt dat de collecte voor het verwaar loosde kind te Sneek 412,56 heeft op gebracht. Een vliegtuig met 42 Amerikaanse mi litairen aan boord is op weg van Virginia naar de Azoren, waarschijnlijk in zee ge stort, het is tenminste zoek. Dinsdags (gedurende 10 Dinsdagen ach tereen) 's avonds 8 uur in de Open bare Ulo-school aan de Oude Koe markt: E.H.B.O.-cursus voor de le den van de reserve-polltie en brand weer onder leiding van dokter W J. Nieuwenhuis. Z. K. H. Prins Bernhard opende de nieuwe instituten te Wageningen. Samen met Z.Ex. Min. S. L. Mansholt, Ir A.W. van der tlassche de Dir. Gen. van Landbouw en Dr. Ir W. H. de Jong, dir. van de Stich ting voor Aaraappelbewaring bezichtigde de Prins verschillende land bouwmachines. De commissie voor de organisatie van een lampionoptocht heeft besloten dit jaar geen optocht te doen houden. Als de omstandigheden ’t volgend jaar gunsti ger zijn, zal de tocht weer normaal plaats vinden. trouwe en yn opfolgjende stagen üt- groeije oan’t de dei, nou’t der Bokma’s, Osinga’s Hulstra’s, Zandstra’s, Trompen en Okma’s harren as ien greate famylje werom founen to Snits. De hear de Haan ropt de lju, Onder hwa ek de fortsjintwurdiger fan it Genealogysk Wurkforban fan de Frys- ke Akademy in wolkom ta en hy wol efkes mei de oanwêzigen stilstean by it wurksum libben en it great bitrouwen fan al dy slachten dy’t troch need en Verschijnt: DINSDAGS en Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het hoofdbestuur van de Friesche Maatschappij van Landbouw heeft beslo ten zich niet langer te verzetten tegen de verhoging der lonen met 6 November. Bindingsavond voor de leden van de Sneker Blok- ploegen, ’s avonds 8 uur in Hotel Hanenburg. Zondag 1 November. Vrijdenkersver. „De Dageraad”, afd. Sneek. Voorm. 10 uur spreekt de heer J. Verster van Groningen over: „Minderwaar digheid psychologisch beschouwd”. Zaal Piso. Maandag 8 November. Ned. Reisvereni- glng afd. Sneek. Inleiding en com mentaar van J. F. van Lunteren op de nieuwe kleurenfilm „Tussen Wenen en Parijs”, ’s Avonds 8 uur in grote zaal Piso, Parkstraat. Dinsdag 9 November. Volksonderwijs afd. Sneek. Opvoering van „De tiid sil 't leare”, in Amicitia, 's avonds 8 uur. Zaal uitverkocht. Donderdag 11 November. Kunst aan Al len Leeuwarden, in samenwerking met Kunst aan Allen Sneek. Con cert door de Groninger Orkestver eniging in Amicitia. ’s Avonds 8 uur. IJLST, 29 October. Ie najaarsbestuurs- vergadering v..n de Ijsclub de Ijlster Schaats, werd ditmaal veel vroeger dan gewoonlijk, nL reeds hedenavond gehou den, om het bestuur gelegenheid te geven afscheid te nemen van het voor de Ijs club van zoveel betekenis geweest zijnde bestuurslid T. J. Nooitgedagt, die met zijn gezin op Zaterdag 6 November naar Californië hoopt te emigreren. Nadat verschillende belangrijke zaken, de vereniging betreffende waren bespro ken en afgedaan, werd het scheidende bestuurslid door de voorzitter de heer F. v. d. Woude toegesproken: Als iemand zeide spr., naar de overkant vertrekt is dit op zichzelf geen belangrijke gebeurte nis. Velen zijn reeds eerder gegaan, velen zullen nog volgen. Maar voor ons is het vertrek van Tiemen Jelles Nooitgedagt wel heel belangrijk. Zonder het zelf te wil len en zonder het zelf te weten heeft Nooitgedagts naam in de zeilerswereld een bekende klank gekregen en ook zonder het zelf te willen en zonder het zelf te weten is hij voor verschillende verenigingen in onze plaats een man ge weest, die zijn stempel heeft gezet op het culturele leven hier in Wist. Ook de „Ulster Schaats” is door zijn toedoen ge groeid van een kleine vereniging tot de grootste sportvereniging ter plaatse. Spr. wist zich de tolk te zijn niet alleen van alle hier aanwezige bestuursleden, maar ook van al de honderden leden van de Ijsclub, wanneer hij Tiemen hartelijk Donderdag zijn, tot nog toe op onver klaarbare wijze, een postzak met aange tekende stukken en een geldtrommel met een bedrag van minstens zestigdui zend gulden uit een Amsterdamse bestel auto van de P.T.T. verdwenen. De dief stal moet volgens de postambtenaren F. P. en C. W. K., die met de auto reden geschied zijn tussen het postkantoor Bloemgracht en dat in de van Hallstraat, Beide ambtenaren zijn in arrest, omdat zij de enigen zijn die inlichtingen kun nen geven, ook is bij hen huiszoeking I verricht. P.T.T. heeft ƒ1000 beloning uit geloofd voor degene, die inlichtingen kan (geven, welke kunnen leiden tot bet te- pajgvinden van het geld. ren foarMden? En al binne party yn oare amten en bidriuwen tolanne kom men, dochs binne hja fol earbiedigens om’t hja noch sa ticht oan 'e groun, de 8.1de Fryske groun, wenje. It is al aerdich let as de hear de Haan de gearkomste slüt en binammen de fam. Kingma mei har staf bitanket foar de goede soargen fan dizze middei. En dan geane hja wer ütinoar, hei Boalserfc, Ljouwert en neam mar op, hiel Nederian trochde neiteam fan sterk wie, ien dy’t gjin oar nést en op Douwe Freerks, dy’t yn 1751 boer wie op Sangeast..JMnw, De moderne composteringsinstallatie op het nieuwe terrein van de Gemeente Reiniging zal Maandag 8 November a s officieel door Ir A. W. v. d. Plassche, dir.- I generaal van de Landbouw in werkin worden gesteld, waarbij ook de Commis saris der Koningin in onze provincie, d' leden van de gemeenteraad en tal van autoriteiten op reinigings- en landbouw gebied aanwezig zullen zijn. De burge meester van Wymbritseradeel is even eens uitgenodigd, terwijl zijn collega’s uit de andere omliggende gemeenten tijdens de B.B.-dagen gelegenheid krijgen de in stallatie te bezoeken. ’s Avonds is er voor het personeel van de Reiniging in café Klopma aan de Nieuwe Veemarkt een feestavond, welke i hun wordt aangeboden door het Ge- meentebestuur. O.a. zullen enkele cultu rele films worden vertoond. Toen het Vrije Toneel, vroeger onder artistieke leiding van de betreurde Cor Ruys en onder directie van Anton Ruys afscheid nam van het publiek het ging op in het Rotterdams Toneel, an dermaal onder directie van Anton Ruys deed het dat met het blijspel „Come back, Peter” van A. P. Dearsley, dat Gerard Rekers onder de titel „Wel te rusten” in het Nederlands vertaalde. Het Vrije Toneel werd bij deze keuze al licht geleid door de aangename ervarin gen. welke het en het publiek had opgedaan met Fly Away Peter „Vo gel vlieg de wereld in” waarmede het al eerder het lief en leed van het gezin Hapgood toen nog een ouderpaar met opgroeiende kinderen over het voet licht had gebracht. In „Wel te rusten” zijn de kinderen volwassen en meren deels getrouwd en gaan vader nu ge- pensionneerd en moeder Hapgood hun levensavond slijten in een wat benepen landhuisje, waar echter al direct weer de kinderen binnenvallen, niet alleen met echtgenoot of echtgenote en kind maar ook met hun zorgen. In niet geringe mate laten zij hun ouders in die zorgen delen, waarbij dan nog voor pa en ma Hapgood de problemen komen van de al te karige woon- en slaapruimte, wel- irt zij met hun kinderen moeten delen. Het is een typisch menselijk verschijnsel, dat wij schoonheid appreciëren. De schoonheid van de natuur is het allermooiste, waarvan wij graag zo veel mope* lijk willen bewaren. Maar wat komt er meer terecht van het genieten van de na tuur? In de grote steden helemaal niets meer. Wij zijn het dichtstbevolkte land ter wereld en zitten als een kluitje op elkaar. Daarom zien we echter ook, dat de liefhebbers van de natuur overal steeds meer de handen ineen slaan en hebben wij Twee inwoners uit Zevenhuizen bij Leek verloren het leven bij een auto- ongeluk in de nacht van Zaterdag op Zondag. De bestuurder liep een zware hersenschudding en een schedelbasisfrac- tuur Op. De auto botste in Nietap bij Leek met grote snelheid tegen een boom, toen de chauffeur, H. Vogel, de macht over zijn stuur verloor. De 18-jarige A. Holtrop en de 22-jarige J. Hut werden op slag gedood. De 27-jarige motorrijder J. K. uit Den Haag botste Zaterdag in de Koningstraat tegen een bestelauto, die uit tegenover gestelde richting kwam. Hij week uit voor een bejaarde voetgangster, die plotseling de rijweg overstak. De be stuurder van de motor is ’s avonds over leden in het ziekenhuis, waarheen hij met een schedelbasisfractuur was ver voerd. De 65-jarige mevrouw W. R.D. brak haar rechter-onderbeen. Zondagavond is een kleine personen auto, waarin drie personen zaten, in Woensel bij Eindhoven tegen een auto bus van de stadsverkeersdienst gebotst. De bestuurder van de auto, de 29-jarige C. Eibers, hoofd van een school te Cuijk aan de Maas, werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Zijn verloofde, de dertigjarige M. van der D., werd met een hersenschudding in het binnenziekenhuis opgenomen. Het overkoepelend orgaan V.A.D.V., dat de samenwerkende verenigingen op Natuur Historisch gebied hier in Sneek t.w. de Vereniging voor Dierenbescher ming, de Vogelwacht, de Aquarium ver eniging en de Volièrevereniging, hebben gevormd is daar een voorbeeld van. En dat ook hier veel belangstelling bestaat voor de natuur en wat daarin leeft, be wees wel de grote opkomst bij de door de V.A.D.V. georganiseerde lezing, welke Donderdagavond in de grote zaal van Hanenburg werd gehouden, hoewel de naam en de faam van de spreker, Dr J. M. Lodewijks, Bioloog te ’s-Gravenhage, ook wel velen zal hebben aangetrokken. Dr Lodewijks, die hier al eerder is op getreden, is nl. een vlot en geestig spre ker, die z’n gehoor van begin tot eind weet te boeien en ook deze avond, mede door de prachtige film „Een jaar natuur leven in en om het Water” welke hij ver toonde, weer tot een klinkend succes maakte. Vóór hij de woorden sprak, die wij in de aanhef vermeldden, had dr Lodewijks geconstateerd, dat het eigenlijk een veeg teken is dat zulke verenigingen nodig zijn. Het betekent nl. dat er iets in de wereld niet in orde is. Eigenlijk moest het niet nodig zijn de natuur te bescher men en een stukje natuur in huis te ha len zoals zovelen onzer doen. Het is nl. een typisch menselijk verschijnsel dat wij schoonheid appreciëren. Toch gaat het in de natuur heel anders dan wij mensen vaak denken. Het is ook veel harmonieuzer, zoals spr. met tal van voorbeelden illustreerde. Heel veel spreek* woorden in de taal komen dan ook niet met de werkelijkheid overeen. Er is bijv, geen recht van de sterkste in de natuur. Daarom moet men maar niet plompver loren aannemen, wat anderen zeggen of schrijven, maar zelf onderzoeken en in de eerste plaats de wetten van de schep ping leren kennen. Het evenwicht in de natuur. Na de pauze stond dr Lodewijks uit voerig stil bij het evenwicht in de na tuur. Als voorbeeld noemde hij de vol wassen snoek die reeds in het eerste of tweede jaar gemiddeld een millioen eieren legt wat zij Veertig jaar kan vol houden. Als van al die eieren jaarlijk, één terecht kwam, en wij het gewicht van elke snoek op drie pond stellen, zouden er meer snoeken zijn dan alia mensen in Nederland met elkaar wegen. Gewoonlijk komt er echter niets van te recht. Alle aantallen blijven constant. Wij moeten niet denken dat-wij het beter weten dan de natuur. Schade lijke dieren zijn er niet. Alleen de mens, die de harmonie in de natuur verstoort. Maandag 1 November. Amiciia Theater Sneek. 's Avonds te 8 uur: „Buffalo Bill op het oorlogspad.” Maandag 1 November, 's Avonds 8.15 uur in Rest. Piso vergadering Ama teur Fotografen. Maandag 1, Dinsdag 2 en Woensdag 8 November. Grote Radio-Show en Philips High-Fidelity-demonstratie in Rest. Piso, door Radio Bosscha. Dinsdag 2 Nov. Sneker Bestuurders- bond. Het Ned. Toneel speelt „Anna Christie”, ’s Avonds 8 uur in Amici tia. Zaal uitverkocht. Woensdag 3 November. S.J.A. Voor de Jeugd! Door de Jeugd! Gezellige Bonte avond in zaal Hanenburg. Aanvang 7.30 uur. Woensdag 3 November. club. Feestavond in Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Tongersdel 4 Novimber. De greate seal fan Kingma wie-Sneon 30e fan Wynmoanne groatfol. Sa’n 400 minsken sieten yn lange rigen oan de ta fels. Neiteam fan Douwe Freerks, dy’t de sintrale figuer is yn it troch de foarsitter, de hear H. de Haan fan Ljou wert, gearstalde boek. Dizze Douwe Freerks, neikomling fan Bocke Ael- ses en Impek Douwes üt Minnertsgea, wurdt nei syn houlik boer op Sangeast by Langwar en fan dêrüt wei folgje wy it manske boek, léze wy hoe’t bern SNEEKER NIEUWSBLAD eens noemt het land van mest en mist, zal worden verwisseld met syn spul ha woe... boeijend, binammen foar de barkers, it giet ommers oer har* Advortentieprlji 15 et per m.m. Bij contract (handelcadv.) leger, i Abonnementsprlja IJ.» per Sail I jaar. Franco per poet 3.75 eer hall jaar. Giro 50748 ten name «en E. 1 Drijfhout, Sneek. Drie solda.en werden op slag gedood en twee korporaals liepen ernstige verwon dingen op, toen Zaterdagmiddag een militaire vrachtauto op de Vondelingen weg te Rotterdam werd gegrepen door de olietrein uit Pernis, in stukken werd gereten en in brand vloog. De zesde inzittende, de 21-jarige chauffeur Kees de Jong uit Rotterdam, kwam er het best af met enige ontvellingen en een pijnlijk rechter dijbeen, aldus meldt het Algemee'.', Dagblad. Een groot geluk bij dit ernstige ongeluk was nog, dat de ongeveer honderddui zend liter be..zine niet uit de vier ontspoorde en ten dele gekantelde tankwa gens stroomde. De soldaten waren gelegerd in een kamp voor herhalingsoefeningen van de 118de afdeling van het regiment Ypen- burg. Dit terrein ligt direct naast de spoorlijn op het punt, waar dit ongeluk gebeurde. De commandant van het kamp had toestemming gegeven, dat de helft der manschappen totaal ongeveer zes tig militairen om 1 uur bewegingsvrij heid zou krijgen tot ’s avonds 12 uur. Twee vrachtauto’s met verlofgangers wa ren al vertrokken, toen ook de derde, een zgn. driekwarttonner, werd gereed ge maakt. Deze auto was met de voorwielen op nauwelijks tien meter afstand van de uit gang van het kamp juist de overweg van het Zwarte Pad bij het gemaal Koedood gepasseerde toen de motor afsloeg. Op dat moment naderde op enkele tientallen meters met matige snelheid een olietrein, die uit circa twintig geladen tankwagens bestond. De stilstaande militaire auto werd bij de bak gegrepen en meegesleurd over een afstand van ongeveer zestig meter. De gevolgen waren verschrikke lijk. Enkele soldaten probeerden nog uit de auto te vluchten, zoals hevig ge schrokken ooggetuigen zagen, maar zij werden gewond vlakbij de overweg naast de rails geslingerd. Drie inzittenden, die niet weg konden komen, werden op slag gedood. Chauffeur de Jong zat vastge klemd in het voorstuk van de wagen, dat werd losgerukt van de rest, die twintig meter verder terecht kwam, toen de trein ook tot stilstand was gekomen. Automobilisten, die langs kwamen, hebben met een kabel aan een van hun wagens het brandende wrak, dat tegen de locomotief geklemd lag, opzij getrok ken. Met zand poogden zij daarna het vuur te blussen, welk werk korte tijd later werd overgenomen door de brand weer ,die met schuimblussers spoedig de vlammen doofde. Bij dit ongeluk verloren het leven de ongehuwde soldaten A. A. H. Knijff uit Den Haag, 23 jaar.H. Meijer uit Leiden 23 jaar en J. Veegens uit Den Haag, 21 jaar. De gewonden zijn de 23-jarige kor poraal J. A. H. Gijselkant uit Tilburg, wiens onderbeen werd verbrijzeld en de 23-jarige korporaal P. Ingersen uit Heem stede, die een linkeronderbeenfractuur heeft. soargen, troch miswier, wetterfloeden en oarlogen dochs folhaldden. Nei in lyts skoft, hweryn de lju meiinoar prate kinne en dat ek dogge, in skoft dat fêst wer fortüten dien hat, ropt de foarsitter harren wer oan e’ ta fels. De bitsjinsters drave mei thé en koeke, fotografen sjitte plaetsjes en de jongste hjir oanwêzige neikomling, de 6-jierrige Julius Hulstra, siket syn stoel wer op. En dan forfeit de hear de Haan „it” boek, it femyljeboek Allegearre hawwe hja it kocht, dochs harkje hja nei him, de Haan. Hy is foar harren de man dy’t alles wit, ommers hy hat it „opmakke” sa as it hjit, mar der sit hiel hwat mear oan fêst en men kriget earbied foar dizze „sneu- per”. De Haan bigjint mei in fers fan Piter Jelles en dan nimt er üs mei nei it forline. It is in seldsum forhael, op it kaid oanhearen forfelend, mar dy’t him der ynjowt boeijend en soms faksinear- jend, hwant hjir libbet de geast en de sfear fan hwat west hat en fynt men dy fan nou. Boerelibben, boeregreatskens, mar ek boerekrêft en genede yn mear dan twa ieuwen. Nou en dan komt der hwat aparts, ien dy’t hurd ride koe, of tige ken, dat de zo vlot tot stand gekomen samenwerking tussen de verenigingen winst zal opleveren en de nieuwe orga nisatie het culturele leven in onze stad zal verrijken, dankte zijn collega harte lijk voor alles wat hij de aanwezigen aan schoonheid en luim had gegeven en sloot daarna met de hoop uit te spreken dat voor de volgende bijeenkomsten van de V.A.D.V. een nog grotere zaal nodig zal zijn. Tetman de Vries mei n(j programma yn it Ge- bou foar Kristlike Bilangen. Jouns 8 üre. Donderdag 4, Vrijdag 5, Zaterdag 6 No vember. S.H.J. Herfsttournooi in Geb. v. Chr. Belangen, voor jongens en meisjes van 12 t/m 20 jaar. Zie adv. Vrijdag 5 Handig en vlot schreef Dearsley over dit alles zijn tweede blijspel aan de Hapgoods gewijd. Het geeft pretentie loos amusement, in het tweede bedrijf zelfs zo uitbundig, dat er naar onze smaak best wat van had kunnen worden overgelepeld naar het derde, dat enigszins een anticlimax vormt. Maar als geheel toch een zeer vermakelijk ge val met veel malligheid, dat een dave rend succes werd ook bij het publiek, dat Donderdagavond de Amicitiazaal tot de laatste plaats bezette. Sara Heyblom speelde de aan haar kinderen toegewijde moeder Hapgood misschien wat na drukkelijk, maar toch even uitstekend als Wim van den Brink laconieker de vaderrol. De jonge generatie werd gevormd door Henny Orri, Marianne v. Waveren, Ton Lensink alle lof voor zijn vertolking van „Sproetkop Ben Hulsman, Peter Holland, Willy Ruys, Ann Hasekamp en Eric van Ingen en ook die jongeren deden bet aardige stuk dat onder regie van Bob de Lange werd gespeeld alle recht. Geen wonder dat er aan het slot een daverende ovatie loskwam; de dames kregen bloemen, maar waar was de kluif voor Titch, die zijn hondse rol zo gedwee speelde?. dank zegde voor het vele en het goede dat hij voor deze vereniging heeft ge daan. Het verwondert mij, zegt spr., dat je zo gewoon doet, alsof het vertrek naar een ander werelddeel geen heel belang rijke gebeurtenis is. Toch weet ik wel beter en ben ik er van overtuigd dat het je grote moeite heeft gekost dit besluit te nemen, en de banden met het je zo ver trouwde IJlst te verbreken. De stad IJlst, die daar verscholen ligt tussen me ren, poelen en plassen waarop in de zo mer menig zeilbootje vaart door jouw eigen handen gemaakt. Ook zal het je veel moeite hebben gekost, de banden te verbreken met al die andere ver., waar- u. je langer of korter jaren ’n bestuurs functie hebt bekleed. In het bijzonder zal er met een brok in de keel afscheid zijn genomen van het Doopsgezind Kerkkoor, waaraan je vele jaren je beste krachten hebt gegeven. En grote moeite zal het je hebben gekost thans afscheid te moeten nemen van de Ijsclub de Ijlster Schaats, omdat de ijssport je zo na aan het hart ligt. Het oude Friesland, dat men wel van het mooie Californië, het land van de eeuwi ge lente. Van harte wensen wij dat het voor jou en je gezin daar altijd lente mag zijn. Als aandenken mag ik je een sigarettendoos overhandigen. Die is ge maakt in IJlst, door iemand waarmee je vermoedelijk op de schoolbanken hebt gezeten, een genie, gelijk jij er een bent. Gebruik hem veel en vanzelf zullen je gedachten teruggaan naar het oude Wist en de Ijsclub de Ulster Schaats. Nadat de heer I. Kuipers een door hem zelf gemaakt gedicht had voorgelezen en aar Nooitgedagt overhandigd, sprak de heer Nooitgedagt woorden van dank. O.m. merkte hij op dat het hem veel moeite had gekost het besluit te nemen de ban den met IJlst en alles wat hem lief was te verbreken, doch hij hoopte in Ame rika Voor zijn gezin en zichzelf te vin den, wat hier voor hem niet te bereiken was. Spr. dankte voor de aangename sa menwerking en goede harmonie en wenste de Wsclub ooit verder veel goeds. Abe Brouwer.' ker noemde er enkele van, o.a. de ko- nijnenplagen en de verwoestingen welke sprinkhanen kunnen aanrichten. In de natuur blijven alleen de sterkste exem* plaren in leven. Zieken, zwakken en ge brekkiger) worden een prooi van de ro vers. Maar als wjj die rovers vossen en roofvogels o.a. doden, wordt het evenwicht verstoord en kunnen de ko nijnen elk paar brengt in één jaar 1024 nakomelingen voort zich vrijwel on gestoord vermenigvuldigen. Verdelging door besmettelijke ziekten zoals myxo- matose geeft niets. De sterken blijven over en hun jongen worden immuun te^ gen de ziekte. Er wordt zodoende alleen maar onnodig lijden over de dieren ge bracht. Maar overal waar de mens in grijpt krijgt hij zijn straf thuis. Dr Lodewijks had inmiddels ook al drie delen van z’n film gedraaid, welke resp. de winter, het voorjaar en de mer tot onderwerp hadden, en besloot met het laatste deel, de herfst en de dood in de natuur. Die dood is niet zo vreselijk. Het zieke dier wordt direct gegrepen en opgeruimd. Spr. knoopt^ hier enkele beschouwingen over de mens aan vast die moet zien wat de na tuur ons leert. Anders gaat het verkeerd in de wereld. De voorzitter, dr J. P. Otto, die in zijn openingswoord de wens had uitgespro-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1