Betracht de ware zuinigheid raak van smaak Shot... PHILIPS r w I; ^3 LEVENSAVOND Ou ieravond Herv. School Oudega (W.) no. 2 Advendo-bazar SHOT is extra geurig, lekker pittig en toch TWEEDE BLAD DINSDAG 2 NOVEMBER 1954 „S N EEKE R NIEUWSBLAD” tachtigjarige Station N.S. te Ijlst wordt Bioscoopnienws Opbrengst collecte Geslaagd to Snits Het ongeluk in de gymnastiekzaal Roode Kruis-avonden Vreemd kippenei Matrassen konden niet naar binnen Ziekenhuizen duurder Kerknieuws Opperwachtmeester wordt officier Been gebroken Oriënteringsrit Motor- en Autoclub J. C. Visser „De Skid”, het ei van Schutjassen in Woudsend Post Scriptum ’n Columbus Herinneringen van een door D. ZU1DEKBAAN De „Boekejoun” afgebroken LAMPEN Daar zijn we het over eens: Niemeijer heeft met deze nieuwe halfzware shag raak geschoten. reuze zacht. JU jife- zijn zuinige lampen I (Heine, Buch der Lieder). HERFST? Over vijftig jaar. tenminste. neer- Lngez MededeTig. Advertentie Finish. Das Herz ist mir bedrückt, und seh ':ch Gedenke ick der alten Zeit Die Welt war damals noch so wöhnlich Und ruhig lebten hin die Leut. Men heeft ’t nu elke dag in de courant over „vliegende schotels” en weet daar van nog gei-i definitie te geven. Zouden het misschien ook dingen van een andere planeet kunnen zijn, vragen velen zich af. Stel je voor dat wij dat eens beleef den! Och, waarom ook niet! Als onze ouders eens terugkeerden en zagen wat er sedert hun verscheiden allemaal ge beurd, ontdekt en tot stand gekomen is, waarom zouden wij ons dar nu verba zen over de vreemdste veronderstellin gen die nu soms de ronde doen. van Nij- Geref. Kerken. Tweetal te Scheemda: G. Sinia te Jutrijp—Hommerts en dr. L. Zielhuis te Arum. HEEG. Aan de Groninger Universiteit slaagde voor het candidaatsexamen God geleerdheid de heer M. Jorritsma van hier. ïn de nacht van Vrijdag op Zaterdag kreeg de arbeider J. Osinga van Sneek bij de werkzaamheden aan de spoorlijn onder Oudega (W.) een spoorstaaf op zijn been, waardoor dit lichaamsdeel brak. De man is naar ’t St. Antonius Ziekenhuie alhier vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. schut- gebouw Zo zien wij dus ook hier weer dat de geschiedenis zich steeds herhaalt en wij die nu soms klagen over het vreselijke lawaai, dat het tegenwoordige leven mee brengt en over de lange lijst van slacht offers die het snelverkeer vraagt, mogen ons wel eens afvragen hoe het over vijf tig jaar zal zijn en wat onze nakomelin gen dan zullen beleven. Wij oude mensen mogen Immers ook zo graag terug denken aan die „goede, oude tijd’” toen de mensen zoveel rus tiger leefden dan tegenwoordig, al ver geten we dan soms dat wij zelf in ons leven hard hebben meegewerkt om die nieuwe tijd mee in te halen. Ik herinner mij nog, dat mijn vader ons vertelde van zijn vader dat was dus mijn grootvader, ik heb de goede Het klopt niet met die nieuwe huizen in Winschoten. Ach, op papier zag alles er prima uit, er was ruimte genoeg voor een aardige inboedel. Ook van buiten maakten de huizen geen onaantrekkelijke indruk, alleen er was kennelijk niet ge rekend op een verhuizing, aldus vertelt het Alg. Dagblad. Een jong stel, dat zo’n huis kreeg toegewezen, kwam namelijk tot de pijnlijke ontdekking, dat de con structie van de trap zodanig was, dat het zijn matrassen met geen mogelijkheid naar boven kon krijgen, naar de slaap kamer. Daar stonden ze nu. In arren moede stapte de huurder naar het ge meentehuis. Thans is men koortsachtig doende de boel te vertimmeren, want de matrassen móeten naar boven. Het jonge paar slaapt zolang in het salon. Tussen haakjes, ook de trappen in de andere huizen worden veranderd. Pony Express. De film „Pony Express” is gebaseerd op historische gegevens uit 1860, vlak voor het uitbreken van de burgeroorlog in Noord-Amerika. Het is het verhaal van een groep taaie, vastberaden man nen, die een verbinding tot stand brach ten tussen de vlakten van Missouri en de kust, waarbij zij een rechtstreekse post route vestigde" dwars door ruwe berg streken en kale vlakten, die bewoond werden door vijandige Indianen. De film concentreert zich op twee van de be kendste figuren uit de geschiedenis van het Wilde Westen, Buffalo Bill Cody en Wild Bill Hickock, die met vereende krachten dit pionierswerk tot een succes maakten. Deze huisvrouw koestert een bedrieglijke illusie. Om een hoedje te kunnen kopen bezuinigt zij op dit en dat, op alles wat. „Op mijn stroomrekening moet ik óók wat zien te sparen", dacht ze en U ziet haar hier nu sokken stoppen bij armetierig licht. Weet U wat zo bedrieglijk is? De gedachte dat goed licht duur zou zijn en slecht licht zuinig Het is name lijk andersom. man nooit gekend die in de krant ge lezen had van een gasontploffing in Lon den, waarbij alle ruiten waren gespron gen. Gas was hier toen nog slechts bij name bekend, maar gesteld dat hij het geld er voor had, stak hij voor zich lie ver duizend kaarsen aan dan dat hij ooit zoiets in z’n huis haalde. Maar dat is dan ook meer dan een eeuw geleden. De 36-jarige opperwachtmeester de rijkspolitie, C. W. Bloemers. uit megen, is bij K. B. met ingang van 16 October benoemd tot officier der rijks politie tweede klasse. Dit is voor de eer ste maal in de geschiedenis van de rijks politie, dat een onderofficier tot officier wordt benoemd. De in de gemeente Wymbritseradeel gehouden collecte ten bate van de Vr. H.V. heeft 569.63 opgebracht. De heer E. Samplonius, Franekervaart 25 alhier, toonde ons een ei dat door een zijner kippen was gelegd, en dat de vorm had van het cijfer 8. Het was pl.m. 90 gram zwaar. IJLST. Ds. A. Reen, alhier, bedankte voor het beroep naar de Gerei. Kerk te Wolvega. Dat ’t werk van het Nederl. Roode Kruis overal grote waardering onder vindt bleek de afgelopen week wel weer heel duidelijk bij de filmavo ;en van de propagandist de heer L. v. d .ee alhier. In Sloten, Bakhuizen, Balk en Nijemirdum gaven zich na afloop resp. 36, 85, 51 en 63 nieuwe leden op. Het bestuur van T.G.P. deelt ons mede dat het ongeluk mevr. I. Rump—v. d. Horst overkomen, niet zo erg is als het zich aanvankelijk liet aanzien. Het spe cialistisch en röntgen-onderzoek heeft geen ernstige afwijking kunnen consta teren. Zij is weer thuis en moet zich flink bewegen. Zet dat hoedje maar uit Uw hoofd, mevrouwtje, als het van deze averechtse „besparing” moet komen Lêzers, meije wy eltsenien dy’t ek mar in lyts bytsje fjelt foar Fryslan, foar it Fryske boek, en net to forjitten foar it Selskip Tetman de Vries oantnïnje, for- jit net om Tongersdeitojoun nei t Gebou foar Kr. Bilangen ta I Der is fan 't jier alles byinoar hwat nedich is om in goede joun to forsoargjen. It programma fan de Tetmannen is bütengewoan bést; yn lietsjes, toaniel- sketsen en mesyk tsjoene dizze faklju jin in wurklist foó dy’t klinkt as in klok. De ynset is fuortdaliks al in moaije fynst, boer, rintenier, hüsfrou jowe har ren „fisy” op it boek, kostelik fan hu- moi. Dat allinne is de gong al wurdich. Alles hwat Frvsk is en hjirby tinke wy oan de hünderten Kritelju, moatte dizze joun bywenje. Lit ek hjiryn üs slachsin jilde: Snits oan ’e spits. De boekejoun to Snits moat goed wurda l Boargemaster Rasterhoff sil in iepe- ningswurd sprekke en de hear E. S. de Jong fan Boalsert hêldt in koarte rede. Sjoch ek de afvertinsje yn dit nümer. was er ook Sint Jozeph gens meer over verbaast en je je ook niet meer afvraagt waar ’t allemaal op uit loopt. Gelukkig heb ik vanmorgen voor de radio gehoord dat Mendès-France en Adenauer het over ’t Saargebied eens zijn geworden Ik heb daar ook nog een aantal voetstappen li en uit de dagen de>] „Volksabstimnung’ nu bijna twintig jaa'r geleden. Er zal nu volgens de radio berichten van gisteren weer een volks stemming worden gehouden onder neu traal toezicht, maar daar zal ik nu wel niet meer aan te pas komen. Ik heb ook nog bezoek gehad van die knaap, die bij ons op kantoor zat toen ik mijn entree maakte in de zaak en over wie ik in mijn eerste herinneringen schreef Hij woont in Den Haag en is nu een gepensionneerde en geposeerde oude heer. Hij had van bevriende zijde die eerste nummers ontvangen en schreef mij toen een zeer aardige brief waarin hij mij be dankte voor mijn waarderende woorden aan zijn adres en het op hoge prijs stel de dat zijn werk na vijftig jaar nog waardering had gekregen. Dat dit bezoek een zeer aangenaam ka rakter had, behoef ik u zeker niet te zeggen. En hiermede zijn dan mijn herinne ringen afgelopen; herinneringen, die in dit kroonjaar opkwamen, nadat de re dactie mijn 80e verjaardag in Februari in de krant vermeld had. Dat het vele oudere stadgenoten enige aangename ogenblikken heeft bezorgd is mij meermalen gebleken. SNEEK, October 1954. Maar ik moet een slot draaien aan mijn „memoires” want ik zie dat mijn schrijf- bloc op een paar bladzijden na is opge bruikt en mijn vulpen geeft 't zo nu en dan ook op. 't Heeft mij deze zomer aardig door het slechte weer heen geholpen, want met alleen lezen kun je je ledige tijd ook niet altijd vullen. Ik had anders nog heel wat plannen om de plaatsen, waar ik mede mijn mooiste herinneringen heb liggen, nog eens te bezoeken; maar dat zou dan per fiets moeten en daar is ’t nu eigenlijk een paar jaar al geen weer voor geweest. In ’t begin van deze „herinneringen” vertelde ik, dat ik zo’n vijftig jaar ge leden in één week drie gemeenten be werkte; kunt u zich voorstellen dat een mij zeer nastaand familielid mij een paar weken geleden berichtte dat hij die week drie landen Duitsland (Hamburg), Frankrijk (Parijé) en Italië (Milaan) had bezocht? Dat was natuurlijk niet per fiets zoals ik vroeger. Maar begrijpt de lezer van deze bladzijden dat je je ner- De ziekenhuizen hebben toestemming gekregen hun tarieven te verhogen. Dé prijzen van de laagste klasse mogen wor den verhoogd met veertig cent per ver- pleegdag en met 45 cent indien de me- disch-specialistische behandeling bij de prijs is inbegrepen. De hogere klassen mogen alle worden verhoogd met <"5 cent .per verpleegdag. WOUDSEND. In hotel „Watersport” al hier werd een schutjasparty gehouden. Ik had mijn laatste copie al ingeleverd bij de redactie, deze keurig van mijn handtekening voorzien en meende hier mee mijn taak te hebben volbracht en nu komt er toch nog een p.s. achteraan. Daaraan kun je zien dat je ouder wordt, ’t Was immers vroeger gewoonte: als je een brief ontving, kwam er altijd nog een p.s., ja zelfs nog wel eens een p.p.s achteraan en moest je het epistel in alle richtingen draaien omdat alle kant jes nog werden benut. En nu gaat ’t mij al net zo. Het geval zit zo: Ik ontving deze week bezoek. Er werd gebeld en mijn gedien stige kwam met een kaartje en deelde mee dat er een heer was die mij wenste te spreken, ’t Was een kaartje van een N.V. uit Holland, een fabriek van hy draulische constructies enz. Eerst dacht ik aan een misverstand, maar dat bleek niet het geval te zijn. De bezoeker bleek de vertegenwoordi ger te zijn van de N.V. „Bavo” te Schie dam, de firma welke onze nieuwe ge- meentereiniging heeft geïnstalleerd. Ze hadden uit mijn vorige epistels vernomen dat ik belang stelde in de nieuwe in richting, doch door ’t slechte weer nog niet in de gelegenheid was gewee;t een bezoek er aan te brengen. En nu kwam hij mij even halen met z’n wagen; een kwartier later waren wij ter plaatse en werd ik verwelkomd door de directeur, die zich even excuseerde om dat hij weer eens bezoek had van een ge meentelijke commissie. Zoals ik reeds in een vorig schrijven meldde is deze inrichting een unicum in ons land en gaat er dan ook bijna geen dag voorbij of er komt bezoek uit andere plaatsen van het gehele rijk. En dat alles gaat zonder veel tam-tam, want of ficieel is de inrichting nog niet ge opend; dat komt geloof ik pas volgende week. De heer v. d. Ven, de vertegenwoordi ger, heeft mij echter nu al het verloop van het gehele procedee van de berei ding van de, naar ik hoor „beroemde” Sneker compost getoond en geloof mij: ’t is de moeite waard. Meer zal ik er niet van zeggen; dat zal de pers bij de officiële opening wel doen! bestuur enige boeken aangeboden, waarvoor mej. Bakker haar dank uit sprak. Ze heeft hier drie jaar in school gestaan en waardering gevonden bij be stuur, personeel en ouders, en nu bracht ze allen dank voor de ondervonden medewerking en het genoten vertrou wen. Ook mej. de Jong werd dank ge bracht voor wat ze verricht had. Mevr. RoukemaKoelstra, de nieuwe tijdelijke onderwijzeres, was ook aanwezig. Ze zal op 1 November haar werk aanvangen en ze sprak de hoop uit dat ze met Gods hulp en met de steun van ouders en per soneel haar taak zou mogen vervullen. Bij het punt rondvraag kwamen er nogal enige punten aan de orde, o.a. of de verkeersregels ook in de school worden onderwezen en over de Septemberactie in school. De avond waarop ook de trac- taties niet ontbraken, eindigde met een slotwoord van voorzitter de Vries, die allen dankte, die hadden meegewerkt tot het doen slagen van de bijeenkomst. Ge meenschappelijk werd nog gezongen Ps. 138 1, waarna ds. van Dullemen in dankgebed voorging. Bij het verlaten van het Gebouw drukten allen mej. Bakker, die naar Oegstgeest vertrekt, ten afscheid de hand. je-wegen”-attractie van de firma B Meindersma waarvan de opbrengst ge heel ten goede kwam aan Advendo. Kle dingmagazijn Th. Tromp, Wijde Burg straat, had een heren-costuum aangebo den dat evenals de andere prijzen die niet waren verkocht, bij opbod van de hand ging. Een en ander heeft natuurlijk een aardig sommetje opgebracht. In de achterbenedenzaal (5) was de traditio nele grabbelton opgesteld en kon men touwtrekken, balwerpen enz. Overal schoot men bijna handen te kort, zodat het bestuur zijn doel gelden te verkrij gen voor de oprichting van een jeugd afdeling van het Tamboer- en Pijper- corps en ter versteviging van het toe stellenfonds wel heel wat nader zal zijn gekomen. Een stilstaande auto met draaiende motor en een enorme waaiervormige waterstraal die tot op grote hoogte in de lucht werd gespoten, maakte ons er Vrijdagmiddag op attent, dat er op het terrein van de Gemeentereiniging aan de Lemmerweg „wat aan de hand” was. Het bleek een proefneming te zijn met het nieuwe brandblusapparaat „de Skid” waarmee op de komende B.B.-dagen ge demonstreerd zal worden. De driedaagse bazar op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, georganiseerd door de Chr. Gymnastiekver. Advendo alhier is uitstekend geslaagd, zo deelde de voor zitter ons Zaterdagavond mede, toen we in het gebouw Aere Perennius een kijkje •wamen nemen. Het was er een drukte van je welste, en er heerste een prettige sfeer. Alle avonden en ook Zaterdagmid dag was de toeloop zeer groot. Advendo had zich van veler medewerking ver zekerd, zodat alles een vlot verloop had. Diverse attracties bood deze bazar. In zaal 1 kon men schieten en speerwer pen, in zaal 2 konden de liefhebbers van balgooien, ringwerpen en sjoelen zich vermaken. In de grote bovenzaal (3) was de theetuin ondergebracht, waar tevens een expositie was van boetseerkunst, ingericht door Dijkstra’s kleiwarenfa- briek alhier en een verkoopstand met zeer fraaie artikelen belangloos aange boden door Sneker Zakenlieden en Ad- vendo-leden. De consumptie voor de theetuin was wat limonades enz. betreft, gratis aangeboden door Fa. L. v. d. Ley en Co., terwijl de fa. K. en G. te Kam pen pro deo de koffie en thee had ge leverd. Ook was er een „sta-op-en-laat- OUDEGA (W.). Vrijdag 29 October hield de Hervormde school haar ouder avond, waar ook vele belangstellenden aanwezig,waren, ’s Avonds 7 uur konden de ouders eerst het werk der kinderen bezichtigen, van welke gelegenheid velen gebruik maakten, wat door het onder wijzend personeel zeer op prijs werd ge steld. Te 8 uur begon de eigenlijke avond De heer H. J. de Vries, voorzitter van het schoolbestuur, opende met het doen zingen van Ps 89 1, waarna ds. van Dullemen voorging in gebed. Vervol gens sprak de heer de Vries een woord van welkom en ter inleiding. Het hoofd der school de heer J. Beek gaf een over zicht over het afgelopen jaar. Er waren ruim 90 leerlingen op school terwijl ook werd i" wezen op de spaaractie der kin deren; er is al een heel bedrag bij elkaar Het hoofd hield daarna een in leiding over „Het roken door kinderen”, en besprak de oorzaak, de bestrijding van dit euvel en hoe de artsen daarover den ken. Met aandacht werd naar dit betoog geluisterd en enkele vragen werden ge steld en beantwoord. Mej. Bakker leidde het onderwerp: „Hoe’t de bern har oan- passe moatte yn ’e mienskip” in, ook zij deed dat in een drietal punten: het kind in het gezin, het kind in de school en het kind in de wereld daarbuiten. Reeds des middags had een bijeenkomst plaats gehad van enkele klassen om afscheid te nemen van mej. Bakker en waar zij was toegezongen. Nu werden haar namens 't Dit B.B.R.-aggregaat, een vinding en fabrikaat van de N.V. Columbus i.o. te Zeist, is eigenlijk maar een eenvoudig apparaat, dat evenwel voor velerlei doel einden gebruikt kan worden. Het bestaat nl. uit een stel assen, gemonteerd op een frame, welke in beweging worden gebracht door de achter- of eventueel voorwielen van een motorvoertuig en op die wijze een pomp of dynamo aan drijven. In dit geval was het een pomp waar op een brandslang was gemonteerd, zo dat op een eenvoudige maar handige ma nier een brandspuit werd verkregen met 8 atm. opvoerhoogte en een capaciteit van 500 liter per minuut. Er zjjn echter ook apparaten van 1000 en 2200 liter en met al deze drie zal men hier de volgen de week kennis kunnen maken. Ze zul len dan tegelijk gedemonstreerd worden. Behalve voor het blussen van brand kan het apparaat ook worden gebruikt voor het opwekken van electrische stroom, het besproeien van landbouw gronden en gewassn, het voortdrijven van boten enz. Het biedt dus tal van mogelijkheden en is daardoor ook uiter mate geschikt voor gebruik op afge legen boerderijen en andere gebouwen, waar men in eerste instantie op eigen hulp is aangewezen. Inderdaad „het ei van Columbus”. IJLST. Het gemeentebestuur, dat bij deze zaak betrokken was in verband met het onttrekken van woonruimte aan haar bestemming heeft de N.S. toestemming verleend tot het afbreken van het sta tion, zodat dit binnenkort gesloopt zal worden. De hoop, dat de Ned. Spoorwe gen ons stadje toch nog wel eens in de dienstregeling als stopplaats zouden op nemen, schijnt hiermede wel totaal de bodem te zijn ingeslagen. (L. C.) Zaterdagmiddag hield de Motor- en Autoclub J. C. Visser alhier, voor dit sei- z- haar la iste oriënteringsrit. En „lest-best”. De grote deelname, 27 auto’s en evenveel motoren, in totaal dus 54 stuks, en het ideale najaarsweer, hebben daartoe medegewerkt. Het pl.m. 60 km lange traject dat uitgezet was door de he ren D. Nauta, Heeg en J. de Bruin, Sneek, is bijzonder in de smaak gevallen De start was als altijd bij Hotel Hanen- bur” en het parcours ging langs Kruize- broederstraat, Oosterdijk, 2e Oosterkade Looxmagracht, Koninginnebrug, Ged. Pol, Oosterdijk, Leeuwarderstraatweg in de richting Offingawier, Gauw, Terzool, Rauwerd, Irnsum naar Akkrum, waar tal van straatjes en rondjes moesten worden genomen. Vandaar terug naar de drie- i sprong LeeuwardenHeerenveenSneek in de richting Oosterwierum, Bozum, de Klieuw, Bolswarderweg, langs nieuwe weg naar Sneek, via Parkstraat, Westersingel, Willemstraat, Sophiastraat, Dr Bouma- i weg, Parkstraat naar Hotel Hanenburg, waar de finish was. Over het algemeen is er goed gereden, want het aantal strafpunten was laag, waaruit tevens blijkt, dat zij, die geregeld aan deze rit ten hebben deelgenomen, geroutineerde rijders zijn geworden. De prijzen die uit bekertjes en medail les bestonden, werden met een toepassse- lijk woord uitgereikt door de voorzitter van de sportcommissie, de heer H. Wie- linga van Heeg, die ook mededeelde, dat heden Maandagavond 1 November de jaarvergadering zal. plaats vinden in Ho tel Hanenburg, waarin nadere besluiten zullen worden genomen ten aanzien van het winterprogramma. De uitslag is: Auto’s Junioren: le prijs Dr. Ubbink, Sneek, 2 strafpunten; 2e prijs B. de Vries, Woudsend, 5 strafp.; 3e prijs F. K. Zand- stra, Schamegoutum, 5 strafp. Auto’s Senioren: le prijs M. Bijlsma, Workum, 6 strafp.; 2e prijs J. Ligthart, Sneek, 6 strafp.; 3e prijs P. Amsterdam, Sneek, 8 strafp. Motoren Junioren: le prijs E. Heeg, Sneek, 5 strafp.; 2e prijs D. Schrichte, Sneek, 7 strafp.; 3e prijs A. Korfmaker. Sijbrandaburen, 8 strafp. Motoren Senioren: le prijs I. Homma, Leeuwarden, 2 strafp.; 2e prijs S. Geert- sma, Heerenveen, 3 strafp.; 3e prijs L. Weetra, Leeuwarden, 6 strafp. Met goede lampen Oent U altijd beter en voordeliger uit. Dat bewijzen de Philips lam pen overduidelijk Ten eerste geven ze méér licht, ten tweede zijn ze laag In prijs en ten derde uiterst zuinig in 1 gebruik In alle lichtpunten horen daarom Philips lampen. De lampen, die U wérkelijk geld besparen MÉÉR LICHT VOOR WEINIG GELO! De prijzen werden gewonnen door: le prjjs Th. Wiegersma en Wiebren de Boer} 2e J. F. Nagelhout en Tj. Glashouwer; le troostprijs A. de Vries en U. Doting; 2e Corn. Nagelhout en W. Deden. aterdagavond jassen in het alhier. Hier werden de winnaars: le prijs A. Aukes en J. Veltman; 2e A. Moust en Folkert C. Nagelhout; le troostprijs J. F. Nagelhout en S. Mosterman; 2e P. Na gelhout en D. de Jong; le poedelprijs H. Kuipers en W. Brattinga; 2e Lammert de Jong en W. C. Nagelhout. ’t Wordt weer een misse dag! Toen ik vanmorgen bij het opstaan door de gor dijnen van mijn slaapkamer ’t weer eens aankeek, dacht ik dat ’t vandaag wel eens iets beter kon worden; een flauw zonne tje kwam door de niet al te zware be wolking en de stormachtige wind van gisteren scheen zich te hebben gelegd. Maar ’t weerbericht van acht uur gooi de weer roet in ’t eten: een depressie was uit Engeland onderweg met regen en hagelbuien en ’n waarschuwing voor „Westerstorm” liefst. Wel is de barometer iets gestegen, maar bij een zo lage stand als gister is dat ook geen wonder. Dat wordt dus weer een thuiszitter en dat in het mooi ste seizoen van ’t jaar. Want volgens de dichters en natuurbeschrijvers is de herfst de mooiste tijd. Ik wou dat ’t waar was! Van morgen is.de leergierige jeugd van buiten de stad in grote colonnes fietsers mijn huis gepasseerd, blozend van ge zondheid en van die stevige wind waar ze tegen opgetornd zijn; nu raast 't ver keer van alle soorten auto’s weer mijn deur voorbij, vrachtauto’s, tankwagens veeauto’s, bussen en personenwagens; al les jaagt om er te komen totdat het me te slim wordt en ik maar verhuis naar de achterkamer. Maar ook daar geen rust: een eskader straalvliegtuige brengt een be leefdheidsbezoek en doet een paar ere rondjes, zodat horen en zien je vergaat en achter mij op ’t Sportpark raast de ge hele ochtend de motor-maaimachine, wat ook wel een gezellig gehoor is. En dat noemen ze dan de mooie, stille herfst! Ik heb de radio maar wat aangezet, maar een vreselijke cacophonie van schetterende klanken doet mij haastig het toestel uitschakelen. Dat zijn „ar beidsvitaminen”, volgens het program ma. Hoe een mens ter wereld kan wer ken bij een dergelijk hels kabaal is mij een raadsel Dat is dan de tegenwoordige tijdVoor afwisseling schakelen ze de stofzuiger zo af en toe in wat ook wel een gezellig ge hoor is. U zult wel denken, dat ik ’t op mijn heupen heb deze keer, maar als je elke dag uitziet naar een beetje beter weer, zodat je er, voor de winter begint nog eens uit kunt, maar ’t steeds weer mis is, dan wordt ’t je wel eens wat te machtig. Zelfs de herten in hun kamp laten, ge loof ik, verstek gaan; ik heb ze van morgen nog niet kunnen ontdekken. En daarbij al dat geraas. Dat zijn dan de zegeningen van de nieuwe tijd en deed me denken aan de dichtregels die de grote dichter meer dan een eeuw ge leden in een wanhopige bui neerschreef.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5