RAADSVERGADERING IJLST Sw NEO. STAATSLOTERIJ PUROL w 83^ Aspirin Actie ter beperking van klantencrediet Van technische snufjes tot Beethoven I Huidgenezing .1 TWEEDE BLAD VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 „S N E E K E R NIEUWSBLAD" Nieuws Sneeker Damclub Gemeente TJlst n Burgerlijke Stand Vrouw in brand geraakt Zakennieuws VAN DER PLAATS bolsward Gevonden 525e W apenstilstand K.N.V.B. - N.B.V.B. Roei Uw Rheumatische Pijnen uit. Met wortel en tak! Castella Schoonheidszeep voor een stralend uiterlijk, een huid, zo fris, zo zacht en geurend als de lente zelf. Houdt X U aan Castella Schoon- heidszeep rijk aan huidversterkende oliën, discreet geparfumeerd! Bioscoopnieuws Met P.I.T. op pad voorwerpen BIJ GRIEP VALDA PASTI LLES DE0'z'aCHt’e VALDAMILD Zeepost zf 2 stuks voor 50 cent van Nederlaagwedstrijd Joure. HEKTOR. Ingez. Mededeling. Advertentie Advertentie LM Advertentie LM. Advertentie LM. SNEEK Advertentie LM. Huidzuiverheid Huldgezondheid Advertentie LM. Advertentie I.M. Trekking 2e klasse Eigen geld. 3 Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Patrimoniumwoningen. De balans en winst- en verliesrekening van deze woningen werden goedgekeurd met een saldoverlies van 956.16. 1874, 6640, 6644, 12015, 15741, 15760, 17192, 17223. Doordat Maandagavond de competitie wedstrijden geen doorgang konden vin den, blijft het voor die avond vastge stelde wedstrijdprogramma van kracht. Hoofdklasse: T. KoopmanL. Boom, P. OlijJ. de Korte, J. NautaH. Nauta, J. WesterH. Krot, L. WijnjaH. de Boer. Eerste klasse: P. JorritsmaF. Gerlofs hp., J. de WalIJ. v. d. Goot, P. Wen sinkC. Spijker, D. BootA. Faber, R. WagenaarB. Couperus. Tweede klasse: H. de VriesDijkstra, KoenenHuitema, P. de Jongvan der Sluis, A. MosselaarMelchior, IJ. Kroes J. Batstra. Ook in, VOuBLE P. Roozenburg blijft in het bezit van de wereldtitel. Competitie Prov. Friesche Dambond. BOLSWARD LEMMER De urgentiecommissie van de KNVB heeft een oriënterende bespreking ge had met een bestuursdelegatie van de NBVB. Als voorlopig resultaat van deze bespreking kan worden medegedeeld, dat de partijen hebben afgesproken om, hangende het overleg, geen acties tegen elkaar te ondernemen. Het ligt in de be doeling om op korte termijn bepaalde voorstellen te formuleren. XoN A 1 BAYER E Vr/ Aankoop perceel Zevenpelsen 15. B. en W. zijn van oordeel dat het wen selijk is de straat welke zal worden aan gelegd over het aangekochte stuk land zo spoedig mogelijk te laten aansluiten op Zevenpelsen. Om die aansluiting tot stand te kunnen brengen is het nodig 2 percelen, gelegen aan deze straat Zeven pelsen op te ruimen. De eigenaar en be woner J. Molenaar heeft zijn huis met in begrip van bijbehorende grond totaal groot 2 A., 40 c.A. aangeboden voor 1200 onder voorwaarde dat hem een ander huis ter bewoning wordt toegewezen. B. en W. stellen voor genoemd huis voor dit bedrag aan te kopen en hen te machtigen het te slopen, zodra dit mogelijk is. De pogingen het andere perceel, een houten schuur, in gebruik bij een brandstoffen handelaar en verhuurd tot Mei a.s. te ko pen, zullen wellicht binnenkort slagen. Algemeen z. h. s. daartoe besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Groen veld welke redenen B. en W. hadden toe stemming te geven, het station af te la ten breken. De voorzitter antwoordde dat dit een beleidsvraag is die schrifte lijk behoort te worden ingediend. Al leen kan thans worden gezegd, dat het onderhoud te duur wordt. De heer Stien- stra vroeg naar de brugsluiting op de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag. De voor zitter antwoordde dat dit zeer bezwaar lijk zou gaan, als de boot op deze dagen vaart. Hierna sluiting. behoefte zich steeds meer gelden. Het was aanvankelijk de bedoeling dit be drijf per 1 Januari 1955 in werking te doen treden, doch in verband met de ad ministratieve voorbereiding is gebleken dat het beter is dit met terugwerkende kracht te doen ingaan op 1 Januari 1954. Dientengevolge zal ook de begroting 1954 moeten worden gewijzigd, een ontwerp verordening op het beheer van het wo ningbedrijf zal worden vastgesteld even als een begroting voor dit bedrijf. Na enige bespreking werd z. h. s. hiertoe be sloten. Verder werd besloten tot garantstelling van maximaal 8000 voor de stichtings- kosten van het tehuis voor geestelijk hulpbehoevende bejaarden te Noord-Ber- gum. Puntje en Anton. De tweede nederlaagwedstrijd, die Jou re tegen Langweer speelde, is eveneens op een nederlaag voor de jubilerende vereniging uitgelopen, zij het met heel wat bescheidener cijfers dan tegen Sneek. De uitslag was nl. 2529, zodat de S.D.C. in ieder geval van de derde prijs is verzekerd. Levensmiddelenbedrijf fa. R. Kasemier gemoderniseerd. ƒ30.000 4838; ƒ5000 17076; ƒ2000 4671; ƒ1500 1727, 17779; 1000 1541, 6735, 11327, 15682, 16441. Ds. N. Brandsma, Chr. Geref. pred. Ds. G. J. de Leeuw, Geref. pred. Ds. Ph. Lindeman, Pred. Bapt. Gem. Ds. E. N. van Loo, Geref. pred. Ds. M. v. d. Meulen, Doopsgez. pred. Dr K. H. Siccama, Herv. pred. Ds. H. Sondorp, Herv. pred. Ds. J. M. Spier, Geref. pred. Ds. C. G. Wiegers, Herv. pred. Op Vrijdag 5 November is het 30 jaar geleden dat wijlen de heer Jan de Jong zich vestigde als drogist in Sneek. Aan gezien de heer de Jong in de gehele om geving een grote bekendheid genoot heeft de tegenwoordige eigenaar in 1952 de drogisterij ook onder dezelfde firma naam voortgezet. In de loop der tijden is de drogisterij heel wat veranderd. Werden er vroeger hoofdzakelijk kruiden en zalven verkocht, tegenwoordig zijn het de verpakte geneesmiddelen die de boventoon voeren. Ook parfumerieën en cosmetica spelen in de moderne drogis terij een belangrijke rol. Firma de Jong heef' dan ook gemeend haar zaak te moeten uitbreiden met een speciale af deling huidverzorging. Volgende week is een medisch gediplomeerd specialiste in de huidverzorging in haar zaak aanwe zig, welke u, onder vier ogen, een gratis advies en een make-up geeft. IJLST, maand October. Geboren: Geen. Ondertrouwd: Hans van der Zee, 24 jr. te IJlst en Evertje Schram, 23 jr. te Leeuwarden. Gehuwd: Geen. Overleden; C^eP- De damclubs Langweer. Broek o. Joure en Marknesse besloten eveneens tot toe treding tot de P.F.D.B., waardoor het aantal aangesloten afdelingen thans 50 bedraagt Voor de S.D.C. is de indeling als volgt: Hoofdklasse: D.C.L., Meppel, Heeren- veen, S.D.C., Lemmer en Harlingen. Eerste klasse: Rauwerd, D.C.L. 3, S.D.C. 2, Akkrum en Meppel 2. Deze match van twaalf partijen is ten slotte nog een ongelijke strijd geworden. De pas 30-jarige titelhouder toonde zich opnieuw heer en meester en won met 16—8. Gemeenterekeningen 1952 en 1953. Na het rapport namens de aangewezen commissie door de heer S. G. Groenveld uitgebracht werden de diverse rekenin gen over 1952 voorlopig vastgesteld. De gemeenterekening over 1953 werd aangeboden, betreffende ed gewone dienst ontvangsten 306.033.53, uitgaven ƒ311.892.69, nadelig saldo ƒ5850.16. Kapi- taaldienst ontvangsten 745.434.07, uitga ven ƒ688.217.50. Voordelig saldo ƒ57.216.57. Die van het Burgerlijk Armbestuur tnet een ontvangst en uitgaaf van ƒ2765.25. Fonds Algemene belangen in ontvangst en uitgaaf, gewone dienst ƒ1332.75; kapi- taaldienst ƒ25000. Tot leden der commissie tot het nazien dezer rekeningen werden aangewezen de heren E. Stienstra en W. Walinga. Wie eenmaal met het werk en de ge dachtenwereld van Erich Kastner, de vermaarde schrijver, heeft kennis ge maakt, of het nu door middel van zijn boeken of door de vaak nog boeiender toneel- en filmbewerkingen is die heef voor altijd zijn hart verpand aan de men sen en vooral de kinderen, die met zoveel onweerstaanbare charme en ontwapenen de humor door deze grote auteur worden getekend. Om er maar enkele van te noemen: „Drie mannen in de sneeuw”, „Emiel es zijn detectives”, of „Louise Lotte”, de ontroerende film die velen nog vers in het geheugen ligt en die nu wordt gevolgd door „Puntje en Anton”. Wie Erich Kastner vraagt, wat hij denkt van de toneel- en filmbewerkingen van zijn boeken, krijgt ten antwoord, dat voor hem zo’n film of toneelstuk „de proef op de som” is. „Als mijn fantasie- figuren op het toneel of voor de camera levende mensen worden, die de toeschou wers weten te ontroeren en te overtui gen, dan pas weet ik dat ik een goed verhaal geschreven heb", zegt hij met de bescheidenheid van de zeer groten, eraan toevoegend „Bij het zien van „Louise Lotte” en „Puntje en Anton” heb ik dat gelukkkige gevoel gehad”. Opgaaf van gevestigde en vertrokken personen in de maand October. ïngekomen personen: xPier van Netten, Stadslaan 40, van Oosthem 59; Gerrittiene N. van Halsema, Stadslaan 47, van Nijland 55; xSijtze Vis ser, Galamagracht 81, van Oudebildtzijl 274. Vertrokken personen: Baukjen Fijlstra, Stadslaan 15, naar Harlingen, St. Jacobstraat 1; Hendrik Frankena, Zevenpelsen 11, naar Tolbert, Hoofdstraat 5; xJan Brittijn, Stadslaan 32, naar Alblasserdam, Blokmakers- straat 44; xJan Schilstra, Galamagracht 81, naar V.S.A.; xTjeerd Bakker, Geeuw- kade 14, naar Drachten, Valkstraat 31, Elske de Jong, Zevenpelsen 23, naar Wir- dum 186. X zijn gezinnen. lijke Kamers thans een transparant heb ben doen ontwerpen, dat bestemd is om op het raam van de winkel(deur) of de werkplaats (deur) en op eventuele trans portmiddelen van de middenstandsbe- drijven te worden aangebracht. Geschiedt dit algemeen, dan zal deze propaganda voor contante betaling bij het publiek, dat dit embleem overal en telkens weer ziet, steeds sterker gaan spreken, zo menen de Kamers. Verder hebben de Kamers een strookje doen ontwerpen, dat op de nota’s Indien aan het zen den hiervan niet kan worden ontkomen kan worden geplakt. Hierop wordt voor de noodzaak van contante betaling aandacht gevraagd. IJLST, 2 November. Hedenavond kwam de raad dezer gemeente in voltallige vergadering bijeen. Voorzitter: Mr J. Oppedijk, burgemeester; secretaris: de heer J. P. Goelema. Medegedeeld werd dat de werken in het nieuwe gedeelte en aan de Stadslaan bij openbare inschrij ving waren opgedragen aan Gebr. de Boer te Hindeloopen; dat van de Spoor wegen bericht was ontvangen, dat de overweg bij de Stadslaan de eerste 8 jaren in ieder geval bewaakt blijft. Na enige discussie ging de Raad accoord met het voorstel van B. en W. om Ged. Staten te adviseren de jaarwed den der wethouders te verhogen van 250 tot 350; de heer de Jong wilde geacht worden te hebben tegengestemd. Met algemene stemmen werd besloten tot de verhoging van 6 op de bezoldi ging van het gemeentepersoneel, en de nationale vluchtelingenhulp te steunen °P gelijke wijze als de regering. De kos ten van dit laatste zullen voor de ge- me ite 15, tot 20 in totaal bedragen. Kosten openbaar onderwijs 1952 en 1953. het beproefde Hagelt» preparaat Voor 1952 en 1953 was een bedrag van 34 per leerling beschikbaar gesteld, over 1952 hebben de uitgaven echter slechts bedragen 1620.56, het gemiddeld aantal leerlingen bedroeg 53l/s, d.i. 30.39 per leerling. Over 1953 bedroegen de uit gaven 1887,09, het aantal leerlingen 532/s, d.i. 35.16 per leerling. De exploita tievergoeding over 1953 voor de Herv. School werd bij het gemiddeld aantal leerlingen van 911/3 alzo vastgesteld op 3105.33. De voor vergoeding in aanmer king komende uitgaven bedroegen echter slechts 2694.09. De vergoeding over 1953 voor de Geref. School werd vastgesteld bij een gemiddeld aantal leerlingen van 512/3 op 1756.66, terwijl de voor vergoe ding in aanmerking komende uitgaven bedroegen 1871.02. Dat kè.n, met Krusch„n Salts. Kruschen’s aansporende werking op lever, nieren en ingewanden brengt die bloedzuiverende organen weer op gang. Ze worden als het ware geladen met jeugdige kracht. Dat betekent dat on zuiverheden in het bloed zich niet meer kunnen ophopen of vastzetten. Die wor den afgevoerd langs natuurlijke weg. En zo is er al gauw geen zweem van Rheu matische pijnen meer. Het sinds jaren in Sneek gevestigde en zo bekende levensmiddelenbedrijf van de firma R. Kasemier aan het Grootzand, heeft in de afgelopen weken wel een grote verandering ondergaan. De tegen woordige eigenaar, de heer Woddema, vertelde ons, dat de plannen tot uitbrei ding en modernisering reeds lang in de pen waren. Nu intussen de verbeteringen a-n het Hoogend haar beslag hebben ge kregen wilde hij ook zijn plannen geen moment langer uitstellen en in samen werking met de bekende landelijke or ganisatie van zelfstandige kruideniers „De Spar”, waarvan de heer Woddema lid is, werd met de verbouwing begon nen. Het oude interieur is niet meer te herkennen. Door het bijtrekken van een naast de winkel gelegen kamer heeft men in de eerste plaats een aanmerkelijk gro ter oppervlak gekregen. De etalages zijn laag en smal gehouden, zodat men van buiten af de gehele zaak duidelijk kan overzien en als het ware één grote uit stalling van het assortiment voor zich heeft. De bijzonder fraaie winkelbetim mering, geleverd door Timmerfabriek „Flevo” te Lemmer, maakt het geheel tot een werkelijk modern kruideniersbedrijf. De verbouwing geschiedde door de heer G. Doevendans, Hoogend, het schilder werk door de heer D. Volkers, Grootzand, de electrische aanleg is van de heer N. Silvius, Grootzand. Voor onze winkel stand ter plaatse werkelijk een mooie aan winst. Vrijdagmorgen 9 uur zal men her openen. Natuurlijk met een officieel tin tje en enige feestelijkheid. Aan belang stelling zal het de heer en mevrouw Wod dema hierbij de komende dagen zeer ze ker niet ontbreken. Misschien hebt U al zo eens door de radio het praatje „met P.I.T. op pad” gehoord. P.I.T. dat is het Protestants Interkerkelijk Thuisfront de organi satie die voor onze soldaten zorgt. Het P.I.T. is met recht op pad voor de soldaten. Het trekt van de ene garni zoensplaats naar de andere om te zor gen voor militaire tehuizen om vele vormen van ontspanning mogelijk te maken, om de veldpredikers in hun ar beid te steunen enz. En het P.I.T. is op pad om de soldaat een huis te bezorgen. Een kazerne is geen huis, alleen een verblijfplaats. Waar moeten onze jon gens heen ver van huis in een vreem de omgeving? We mogen wat dat betreft de soldaten niet aan hun lot overlatenmaar het kost veel geld. Gedenk daarom de col lecte op Zaterdag 6 November. De soldaten geven twee jaar van hun leven in dienst van het vaderland. Daar om moeten wij met milde hand geven opdat het P.I.T. op pad kan blijven gaan om de soldaat een teb’s te geven. en ik zag in dat zaaltje een apparaatje op de tafel staan, een twaalfbuizen ver sterker, met daarnaast een Hi-Fi platen wisselaar. Op de vensterbank een kleine hoge tonen luidspreker, daar tegenover een grote acoustische box met 2 lage tonen luidsprekers en daar bovenop weer een kleine hoge toon luidspreker. De heer Bosscha zette een plaat op de platenwisselaar en daar marcheerde de marinierskapel door het zaaltje. Buiten bleven mensen staan wachten op de op tocht, alleen een jongen-met-Herfstvacan- tie was slimmer, hij duwde zijn neus te gen de ruit. Daarbinnen was de kapel met het gedaver van de trommels en het geschetter van het koper. En toen kwam Beethoven en alleen het luisteren naar dit schijnbaar tastbare orkest in een klein intiem zaaltje was een gang naar deze interessante show, georganiseerd door Bosscha, Kruizebroederstraat, meer dan waard. De Kamers van Koophandel en Fa brieken in de Noordelijke provinciën hebben een gezamenlijke actie ingezet ter beperking van het klantencrediet. De Kamers van Koophandel te Groningen, Leeuwarden, Meppel en Veendam, wel ker districten tezamen de provincies Drenthe, Friesland en Groningen be slaan, hebben besloten tezamen opnieuw de middenstand in dit gebied op te wek ken tot, en deze te steunen bij, een grootscheepse bestrijding van het euvel van het klantencrediet. De actie is in gezet met de verzending van een circu laire aan alle in het handelsregister in geschreven bedrijven. Hierin wordt nog maals de aandacht gevestigd op het voor de middenstand en het publiek, naar de Kamers menen, zo gevaarlijke verschijn sel van het te ruime en te lange klan tencrediet. Bij de uitvoering van deze gecombi neerde actie zijn de groothandel en or ganisaties, benevens alle middenstands organisaties betrokken, maar de directe uitvoering ligt bij iedere middenstander individueel. Het spreekt vanzelf, zo wordt in de circulaire gezegd, dat in den vervolge van het aanbod aan een klant om „het wel even op te schrijven” geen sprake meer kan en mag zijn. In het geval, dat door de aard van de transactie maar dan ook daardoor alleen aan het zenden van een nota niet valt te ontkomen, moet deze nota direct bij de aflevering van het goed, of de oplevering van het karwei de klant bereiken. „Leen het geld, dat u in uw zaak zo broodnodig heeft, niet renteloos aan uw klanten uit. Zij hebben er uiter aard geen recht op; het geeft u veel risico en baart beide partijen veelal te leurstelling”, zo merken de Kamers op. Gezien de omstandigheid, dat de vier genoemde Kamers van Koophandel teza men volledig hier achter staan, en alle geledingen van handel en middenstand hierbij zijn ingeschakeld, behoeft bij de individuele middenstander geen klanten vrees meer te bestaan en kan hij rustig voet bij stuk houden en op contante be taling aandringen als volkomen normaal. Het kooppubliek moet in de richting van contante betaling verder worden opge voed. In de circulaire wordt er verder de aandacht op gevestigd, dat de gezamen- Aangegeven van 27 October tot 3 No vember: blauwe overall, Bijsterbosch, Singel 20; broche, Jan Fa oer, Eeltje Hil- bertsmastraat 75; 2 halskettingen (witte kralen), Elly Marbus, Winsem usstraat 40; drie sleuteltjes aan haakje, Seinen, le Woudstraat 51; wollen handschoen (rood-wit-blauw), Lok, Monnikstraat 18; militaire regencape, Veldstra, 2e Ooster- kade 18; combinatietan, Jaspers, Anna Paulownastraat 33; donkerblauwe alpino- muts, Elsinga, Graaf Adolfstraat 18; sleutel, Tjeerd van Tuinen, le Woud straat 46; zakmes, Bosma, Kloosterdwars- straat 31; plastic beursje met inhoud, Boot, 2e Woudstraat 45; wit-zwart poesje, Asyl, Korte Vreugde; ring met 2 fiets- sleutels, Auke Scholten, a.b. Woudvaart; ring zonder steen, Posthuma, 2e Badhuis- buurt 13; boormachine, Jan Bosscha, Em- mastraat 13; manch. jongensjasje, de Vries, Oude Koemarkt 24; bruin kinder- beursje, van Rijs, Joh. W. Frisostraat 12; rieten boodschappenmand je, Postkantoor Sneek; zwarte (1.) damesglacé, Anke Bas ma, Uitwellingerga; wit gehaakte dames- handschoen (r), m. zeeml. voering, Mees ter, Lijnbaansbuurt 26; grijze ceintuur v. meisjesmantel, Veenstra, W. de Zwijger* straat 8; bruine beurs met inhoud, M. Sij* branda, p.a. Hoogend 12; enig kleingeld, Janssen, Ged. Pol 2; 2 muntbiljetten, Gra- bal, Wijde Burgstraat; dasspeld (motief Starttoren), Jan Bosma, Henr. Catharina-, straat 18; grijze damesmantelceintuur, J. van Gorkum, le Steenklipstraat 10; 2 zwarte damesglacé, Hilverda, Anjelier- straat 6; muntbiljet, Otten, Parkbuurt 43; armbandje, Klaas Stevens, p.a. 2e Zomer- rakbuurt 29; geruit kindertasje, Zand* stra, Wassenberghstraat 14; groene kin- derbeurs, Jan Klein, Nauwe Noorder- horne 10; zilveren halskettinkje m. bedel tjes, Postma, Eeltje Halbertsmastraat 109; Gedeponeerd aan het Bureau van Politie: sleutel (Sonette T.A. 3); parapluie-hoes; broche (zwarte steen met witte steen tjes); sleutel; z.g. lopersleutel; 2 koffer- Kynologenclub Rotterdam vierde haar gouden jubileum. Dat Ahoygebouw is een van de mooiste gelegenheden voor het houden van een hondententoonstelling. Bij het binnentre den zien wij de prachtige ruime ringen (plaats waar de honden gekeurd wor den) geheel omringd met klapstoelen. Wij ontmoeten allerlei vrienden die ook even stil stonden bij het aanschouwen zo’n, voor dit doel, doeltreffende gele genheid. 917 honden waren ingezonden, waar onder zeer fraaie dieren, onder de 7 Sint Bernards zagen wij weer de bekende reu, die wij op alle tentoonstellingen zien met zijn „servet” voor; 15 New-Foundlanders. 1 Ierse Wolfshond, 20 Afghaanse, 11 Greyhounds, 5 Perzische Windhonden (S-’1 ’ki’s), 17 Duitse Doggen, waaronder een prachtige, geheel staalblauwe en 12 Barsois (Russ. Windhonden) vormden te zamen de grote rassen. De Herdershon den waren verdeeld als volgt: 12 Belgi sche, 11 Bouviers, 7 Engelse, 80 Duitse. 2 Franse, 18 Hollandse, 7 Hongaarse en 12 Schotse Herders; Jachthonden: 6 Brakken (drijfhonden), 8 Dalmatische honden, 59 Dashonden, 2 Epagneuls Bre tons (groot soort spaniel), 13 Gordon Setters, 5 Heidewachtels, 7 Ierse Setters, 29 Poedels, 3 Pointers, 14 Retrievers, waaronder één Labrador, 52 Cocker Spaniels, 14 Dwerg-Dashonden (gaan in de konijnenholen), 18 Dwerg-Poedels en 2 Kooiker-hondjes, worden gebruikt bij de eendenkooien. Verder waren er 135 Terriers, t.w. 24 Airedales, 4 Bull, 5 Cairn, 37 Fox, 4 Ierse, 1 Lakeland, 13 Schotse, 9 Sealyham, 6 Skye Terriers en 6 Welsh Terriers. Dan waren er nog 5 Eng. Bulldoggen, 11 Franse Bulletjes, 6 Rottweilers, 12 Bedlingtons, 2 Bloedhon den (de enigen in Nederland), diverse Kezen, 12 Chow-Chow’s plus nog een aantal zg. dameshondjes. Voor een be langstellende familie delen wij mede dat de Tervuerense Herder-teef „Arka v. d. Berglaan, eig. mevr. v. Cornewallev. d. Berg uit Enschedé met het kampioen schap naar huis ging. Het kampioenschap voor de Friese Wetterhoun, ging naar de heer J. C. Bom te Twello. Het was een prachtige dag, en zij die niet gegaan zijn, hebben „iets geweldigs” gemist Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw. Guinea: s.s. „Friesland” (18 Nov.); Ned. Antillen: m.s. „Poseidon”(16 Nov.) Suriname: m.s. „Bonaire” (17 Nov.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Boemfontein” (16 Nov.); Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje” (13 Nov.); (13 Nov.); (13 Nov.); IJSBRECHTUM. De echtgenote van de heer S. Bijl alhier was bezig de kachel aan te maken. Daarbij vatten haar kleren vlam. Verschrikt stoof ze naar buiten, waar haar buurman, de heer L. Hoekstra, het gevaar zag en de brandende kleren doofde. Nadat dokter Van der .Zijpp eerste hulp verleend had, werd de vrouw met ernstige brandwonden in het ziekenhuis te Sneek opgenomen. (L. C.) Ach ja, voordat ik tot Beethoven kon komen, moest ik eerst heel wat tech nische termen verwerken, daar op die radioshow van de Firma Bosscha in zaal Piso bijna te veel voor een vrouw. Toen ze me in m’n eentje kalm lieten rondkijken heb ik wel genoten van die prachtige toestellen van Philips en Blau- punkt. Natuurlijk zou ik zo’n toestel uit zoeken naar het ui terlijk. Een prachtige glanzende kast, mooi van vorm en lijn, een leuk pinkelend groen glaasje, als je aan een knopje draait.... Ho, da. is het nieuwe afstemoog jan die toestellen, voor nog nauwkeuriger instelling op de ge wenste zender. Zonder technische uitleg kom je er niet op zo’n show, je zou ge woon aan de gevoeligste F.M.-ontvangst voorbijlopen, en daar moet je op letten bij een eventuele aanschaf. Zelf ont dekte ik de leukste tegenstellingen. Daar stond het kleinste Philipstoestelletje, 98 volledig toonbereik, naast het prachtige allernieuwste toestel met zeer gevoelige F.M.-ontvangst, draaibare anti-storing- antenne, ingebouwde zichtbare antenne, dat u voor ƒ548 uw eigendom kunt noe men. De klokradio met zoemer, met een heuse wijzerplaat, kunt u stellen als een wekker. Het ding zoemt u onmenselijk wreed wakker, maar u kunt ook de zoe mer uitschakelen en dan wordt u gewekt met de lief lijkste radiomuziek. Bij de Blaupunkttoestellen, waar de heer Bos scha de alleenvertegenwoordiging voor de Zuidwesthoek van heeft, zag ik ’n bij zonder mooi toestel. Een lange smalle glanzend houten kast, van binnen in tweeën gedeeld. Eén gedeelte radiotoestel, ’t andere bergde een platenwisselaar. Ik heb met ’t deurtje geschoven, en alleen dat was al een genot soepel, geluidloos. Aan alles herkende men de prima afwer king van deze toestellen van een der oudste fabrieken op dit gebied, waar Bos scha al voor de oorlog de vertegenwoordi- gir” van had. Wat zal ik u nog voor nieuws vertellen. Ze hebben een draai bare Ferrit antenne en bij F.M.-ontvangst kan ruis onderdrukt worden. Bassen en hoge tonen kunnen geheel en gedeelte lijk worden uitgeschakeld en ik zag een pracht tafeltoestel voorzien van het om- nimat drukknopsysteem, waarmee elke willekeurige zender is in te stellen. Ik zou het u in een handgreep kunnen demon streren, naaldafstemming, druk op de knop 8 verschillende stations maar beschrijf zoiets nu eens! U moet het dóén en dan luisteren. Ik hoorde een triangel in een orkest; magnifiek. Prachtig was 00': de klank van het 3 dimensionaal toe stel. Blaupunkt bereikt dit resultaat door het gebruik van speciale hoogtonige kris- talluidsprekers. Televisie-toestellen levert Blaupunkt om van te watertanden en een eenvoudige bediening! Met twee enkele knoppen heeft u het zaakje in de hand. Deze fabriek installeert de T.V.- studio’s in Bussum. En vervolgens ging ik naar de Hi-Fi-demonstratie in het andere zaaltje. Hi-Fi is de afkorting van High-Fidelity werkelijkheidsweergave, Argentinië: m.s. „Yapeyu” Brazilië m.s. „Belgrano” Australië en Nieuw Zeeland: m.s. „Johan v. Oldenbarnevelt” (8 Dec.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpaketten geven de postkantoren. Woningbedrijf. B. en W. deelden mee, dat door hun college reeds lang is overwogen de admi nistratie van de woningen dezer ge meente als een afzonderlijke tak van dienst in te richten. Naar gelang er meer woningen worden gebouwd, doet deze brengt vochtige tucht mee en beinvloedt de planten zichtbaar. De mens is dan vatbaar voor hoofdpijn, verkoud heid en reumatiek. Een goed middel daartegen is sleuteltjes en leren schakelriem.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5