Verkade Ob de sterkte komt het aan, Mevrouw! Qinde.leEêa :£cdcen.ó Koudum yn myn bernejierren ffODENT met Troeteltje DAM’s Bakkerij «Bs f 9.90 KAPPIE.en de reis j C»nóete°a en WEET WAT DE WEVER WEEFT. I AAN ONZE ABONNE’S 4- ADVERTEREN mag geen gokje zijn I (jjr Pluimvee- en Konijnenfokkersvereniging „Sneek en Omstreken” f als vakbekwame winkelier geef ik U de volgende tipe de laboratoria brcedte-richting gesneden, Henri Matisse overleden ZONDER PAP EN ZONDER FOUTEN Geslaagd Nederland van alle kant ZONDER PAP, ZONDER FOUTEN! fan S. FEENSlRA Buitenland in het kort Verkrijgbaar bij de vakbekwame Winkelier Jongetje in kist en op verrot stro Democraten ook meerder heid in Am. Senaat HUISMOEDERS doet Uw voordeel de 46 F Adm. ‘.SNEEKER NIEUWSBLAD* OKG. A(/o rsedte Vluchtelingenhulp 4 SNEEK „U wilt een sterk laken, Mevrouw? Dan adviseer ik U als vakmanKjcs het laken, dat in bewezen heeft sterk te zijn Een stukje laken, slechts 5 cm. breed en 20 cm. lang, moet uit de lengte-nchting gesneden, tenminste 46 kg. kunnen dragen, en uit de breedtc-richting gesneden, tenminste 50 kg. Een dergclijk kwaliteitslaken heeft ook niets meer te verbergen en kan gerust paploos zijn.” heeft geen paP®asker G. JANSEN De vakman weet, dat CINDERELLA dc zwaarste proeven met glans doorstaat. Ook daarom beveelt hij CINDERELLA gaarne aan. CINDERELLA’S zijn foutloos en hebben geen pap- masker nodig. CINDERELLA’S behouden hun volle gewicht - óok na de was. Weest dus verstandig en koop slechts CINDERELLA, het stof- en vochtvrij verpakte kwaliteitslaken. Stakingen wegens een zelfmoord P/-ï GROOTZAND i (jSlllIcI Telefoon 2094 Zeer voordelig v,“‘^aa A z- 50 en VERKADE ARTIKELEN. Roomboter Staven ƒ1- ƒ1— i.io PEREN De mooisten. •Z vanaf GOEDKOOP door haar DUURZAAMHEID Advertentie ingee. Mededeöi^. 21 SNEEK, Grootzand 1438 JOURE, Midstraat 104 Bij verhuizing geve men direct het oude en nieuwe adres op aan ons kanteel Grootzand 55 Het blijkt dat de democraten nu ook de meerderheid in de Am. senaat hebben veroverd, ze hebben nu 48 zetels in de Senaat, de republikeinen 47, terwijl de ene onafhankelijke senator bij stemmin gen de zijde van de democraten zal kie zen. De beroemde Franse schilder Henri Matisse is op 85-jarige leeftijd in Nice overleden. In de N.O. polder is de 46-jarige Th. de Bruyn uit Emmeloord met zijn bromfiets tegen een vrachtauto gereden en gedood. De theeprijs is weer met 8 cent per 100 gram verhoogd. In de N.O. polder bij Lemmer is de 7-jarige Carel Visser uit Lemmer door een bietenauto overreden en gedood. teltje van zjjn wagen had afgenomen, „want hij was veel te dronken om te rijden”, zei ze. De gevangenisstraf om dat zjj daarop zelf achter het stuur was gaan zitten, hoewel zij niet veel minder dronken was. „Ze zullen wel niet meer met dat beest in de stad zijn!” zei een der agenten. „Anders hadden wij dat wel gehoord. Laat ons dus in Zuidelijke richting lopen. Dat is de richting, waarin vele dieven tot nu toe ontsnapt zijn volgens onze statistieken!” „Ik vind alles goed!” zei de Maat. „Als ik mijn Troeteltje maar weer krijg”. Z, z - L le”gte 1 pak Taai Taai 10 st. Am. Speculaas 200 gr. Speculaas voor Voor de mooiste dieren werden de prij zen uitgereikt aan de heren P. Vellinga te Jutrijp voor mooiste ram Franse Hang oor; L. Vellinga Koufurderrige, voedster Franse Hangoor; R. Stremler, Heeg, Ram Wit Wener, W. Zandstra, Jutrijp, Voed ster Gr. Chincilia; J. H. de Boer, Gaast- meer, Ram Hollander; J. Ruiter, Sneek Voedster KI. Zilver. De medaille voor het mooiste „tekening” konijn werd ge wonnen door de heer J. H. de Boer te Gaastmeer, het bekertje voor het mooiste dier van de keuring na loting door de heer L. Vellinga te Koufurderrige. Huldiging van de voorzitter. Ook had de heer Volkers het telkens over een Udat is „uitmuntend” doch dat betrof deze keer geen konijn, maar de heer H. Doevendans, die 20 jaar voorzitter van de vereniging was ge- Publicatie van .De Nederlandsch» NleuWibladper» Dat bitsjutte dan, wit ik nou wil, in moai praetsje, mei de manlju yn it büt- hüs winterdeis, en mei de froulju en de fammen oan ’e doar. De nijtsjes üt ’e buorren waerden dan troch him op in snedige wize nei foaren brocht. Dêr skynde hy moai g de slach fan to hawwen, en it slot waerd dan omaris dat hy mei ite moast en dan gyng der hwat yn it sekje mei foar thus. Allinne simmerdeis, as it drok wie mei üngetiid en sa, dan forlei hy syn krite. Dan skeakele hij oer fan ’e boer op ’e boarger, hwant dan wie it him by dy earsten to drok, sei er. Dan koe men net fetsoenlik meiinoar prate, plichte hy dan to sizzen, mar it gyng der yn wierheit om dat hy deabang wie dat men him oan it wurk sette soe en dêr wie neat hwer’t hy sa it hekel oan hie as oan arbeidzjen. Ik haw it net fan himsels, mar der waerd wol sein dat hy him ris sa utere hie, dat it arbeidzjen foar fetsoenlike minsken lyk as hy, by de wet forbean wêze moast. Hwer’t hy ek mei pielde, dat wie mei it lüken fan hiel malle gesichten. Freeslik wie it hoe’t dy man syn gesicht for- wringe koe. Ik haw it ris fan him sjoen en wie stint dy tiid deabinaud fan him. Sa gyng it faek oan ’e doar. Earst fite- ren dy feinten en fammen him der ta oan en as hy dan op harren takaem dan mal- beare en fleane om fuort to kommen. Dat wie dan foar Nolke it momint om mei syn bidlersgebet op ’e lapen to kom men en dan moast it ek al raer biteare as syn dei net goed waerd. Fan hiel neiby hearde ik ris dat hy yn Harich by Jehannes Hylkema oan ’e doar ek al in kear twa op syn wize sa’n oanfal hawn hie en dat de frou bang wurden en yn ’e hüs flechte wie. Mar doe barde it op in kear dat Jehannes seis thüs wie en dy wie net bang fan Sintneklaes, dat doe’t Nolke by de doar en drok oan ’t forhael wie, hy der ek kwanskwiis hinne. Hoe is it, frege hy sa njonkelytsen, kri- get Nolke noch wolris fan dy oanfallen? F jonge ja. sei dy en mei bigoun hy sokke freeslike gebearten to dwaen, dat it wie om bang fan to wurden. Mar doe kaem Jehannes op him ta, krige him by de hüd en droech him buten it hikje en doe sei hy: dou komst der nou noch ge- nadich foar wei, mar dou moast hjir noait wer oan ’e doar komme. Nolke. Ja, dat wie in nuver man. Wij wiene soms spoekbang fan him. Nou just net om t it mal mei him like. O, hé né, ny wie altyd kreas yn e spullen, dêr soarge syn trou wol foar. Hy roun altyd folie better klaeid as de measte manlju fan syn slach. Ik wit hast net hoe of’t ik it sizze moat. De arbeiders op it doarp rounen meast yn in baeitsje en in faek niel slim bitape broek of in seilbokse en ek mei de pet en de klompen wiisde it der faek mar hwat nuver hinne, ek al mei om’t it mei de sinten ornaris tige krap wie. Mar mei Koike wie dit alle gearre hiel oars. Hy roun yn in jas en in knappe broek, faek wol forsetten en foar him to pas makke, mar it like altyd wol himmel, en dochs? Ik wit it net goed, wy wiene altyd skrutel as hy üs oanseach Ik wol leauwe om’t wy as jonges wol fielden, dat hy op in hwat eigenaerdige wize oan ’e kost kaem en noch to mear om’t de greate minsken der al folie oer praten en faek nuvere forhalen oer him opdisten. Hwer’t hy fan libbe wie üs in riedsel. Der wiene doomnys en dokters, der wie in notaris, der wiene boeren en rin- teniers, skoalmasters en winkellju, der wiene hantwurkslju, arbeiders en kuor- kerinders, mar by net ien fan dy alle- gearre hearde hy thus. As immen him frege: en hwat dogge jou nou foar de kost, Nolke? dan sei hij: Ikke? Wol man ik gean üt to freonsprek- ken en rounom der’t ik kom bin ik wol kom. As dat léste wol altyd krekt sa wie, der waerd oan twivele, mar it wie sa. dat hy moarns ófstiek en faek om skimerjoun hinne wer thüs kaem. en as hy fuortgyng hie hy in sekje moai op- rolle mei in toutsje deromhinne under earm en as hy jouns thüskaem, droech hy it oer it skouder en hwat der dan yn siet, wie foar elk in riedsel. Mar Nolke neamde dat dan syn sür fortsjinne lean en dat wie it dan ëk hwer’t hy mei syn hüshalding fan libbe. En syn krite wie great. De boeren yn ’e poel, yn ’e flait, op Surch, op ’e Syl, yn ’e Wiske, op boppebuorren, yn ’e Lemmer en op Wêste, ja, rounom wennen Nolke syn klanten, sa as hy se neamde, en hy gyng seis nei Molkwar, Warns, Himmelom, de Wélde en ek wol nei Harich en Balk en dat allegearre, sa’t hy sei, to freon- sprekken. De gebroeders Knikkerbok waren druk bezig hun zeiljacht voor ver trek in gereedheid te brengen en ze waren zo in dat werk verdiept, dat ze er geen erg in hadden, dat hun schuur langzaam in de hoogte rees. Dit deed Troeteltje en het kostte hem niet de minste moeite het houten gebouwtje op te lichten en er zelfs mee weg te lopen. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het cand.examen geodetisch ingenieur de heer P. A. Boerstra van Sneek. Tot en met Woensdag was er in totaal rond 775.000 voor de vluchtelingen ont vangen. Volg de zekere weg. Via het Snee- ker Nieuwsblad bereikt U een kopend publiek, dat „zyn" krant leest met de irMnse belangstel ling waarmee streekbladen gele zen worden. Kolom voor kolom, pagina voor pagina. Uw advertentie geniet daarbij de zelfde grote belangstelling als het NIEUWS, want een verkoop- boodschap is voor de lezers van dit nieuwsblad even belangwek kend als een plaatselyke verga dering of gebeurtenis. Ten slotte groeide hij maar steeds en werd hij steeds krachtiger. Met gemak kelijke tred liep hij met het huisje op zijn rug over het strand, in de richting van de havenstad. De Maat'had zijn zin gekregen en de inspecteur had hem twee forse agenten met gummiknuppels meegegeven om naar de twee dieven te gaan zoeken. IQO'KXHUU. 'C Zie onze speciale CINDERELLA-ETALAGE! 20 Am. Speculaas voor Slagroomborstplaat 100 gr. 40 ct. De rijkspolitie te Rekken heeft naar aanleiding van geruchten over de ver waarlozing van een kind een bezoek ge bracht aan een gezin in deze buurtschap. De politie vond in een zogenaamd voer- hok bij de veestalling op de deel het vijfjarig zoontje van een inwonende dochter van de boer in een met een dek sel afgesloten haverkist van 1,25 bij 60 cm en 60 cm hoog. Het kind lag op oud, gedeeltelijk verrot hooi, vrijwel zonder kleding op een jutezak, het rilde van de kou. In afwachting van de beslissing van de voogdijraad heeft de moeder voor lopig afstand van het (ernstig onder voede) kind gedaan. (Vrije Volk). Te Auckland (Nieuw Zeeland) ston den dezer dagen 35 Nederlandse jonge mannen op een vliegtuig uit het vader land te wachten. Het bracht hun 35 ver loofden mee en men mag ons geloven of niet de begroeting was heel har- teltfk. dat koe fan dy gefolgen wêze, dat jo op it tsjerkhóf leine foardat je der seis erch yn hiene, sei hy letter, as it ris wer to praet kaem. Doe t hy thüs kaem en ’t wiif him frege hwat doktei sein hie, sei er: ei nou, hy hat der net in soad fan makke. Ik moast mar hwat bidaerd oan en mar goed ite en dan mei in wike mar ris wer komme. Mar hy prate der oer hy hie jo rinnen sjoen en dat like neat,to goed. Jo wurde fjirstento dik, sei er. Hy soe pillen ré meitsje, der moatte jou trije kear deis twa fan ynnimme en dan sil it wol gau hwat bislinke. It goe minske dat gjin lézen en skriu- wen leard hie, hearde der al hwr nuver by. op, mar d-’t fan dy dikte wie wier en as dokter it nóu sein hie? En sa liet Nolke earst de frou twa da gen pillen ynnimme en doe’t hy seach, dat der har neat fan oerkaem, naem hy it oer. Dokter hat him, doe’t de frou it him tortelde, de hüd fol skolden, mar doe’t Nolke sei: ik toch te minhear moast him mei 't klearmeitsjen fan dy dingen nou i ris forsind hawwe en dêrom sei ik by mysels: it wisse foar it ünwisse. Doe hat hy der letter smaeklik om lake. Hy koe syn folkje wol. De zelfmoord van een Israëlische bak ker heeft er toe geleld, dat Dinsdag in heel Israël restaurants, café’s, winkels en kiosken enige uren hun deuren heb ben gesloten. In een brief die bakker Sinai had nagelaten, beschuldigde hij de belastingen er van dat zij hem „beroofd” hadden. De staking van de 40.000 win kels en restaurants was dan ook ge richt tegen de „moordend zware” in komstenbelastingen, èn tegen de metho den van de ontvangers der belastingen. Na de dood van Sinai heeft de regering een commissie in het leven geroepen die rapporteerde, dat de belastingambtena ren weliswaar geen schuld hadden aan de dood van de bakker, maar dat het toch wenselijk zou zijn de methoden van de ontvangers en van het opleggen der aanslagen te herzien. Daarmee waren de zakenlieden echter niet tevreden; in talrijke protestvergaderlngen hebben zij belastingverlaging geëist. Gisteravond hield „S. en O.” haar laatste ledenvergadering vóór de grote landelijk „jublleum”-tentoonstel- Tng welke door voorzitter H. Doeven dans werd geopend, waarbij hij opmerk te dat grote dingen staan te gebeuren en de medewerking van alle leden nodig is. Bij de ingekomen stukken was o.a. de mededeling van keurmeester L. Keissen uit Groningen, dat hij bereid is de ta- felkeuring te verzorgen van de a.'Jeling hoenders op Zaterdag a.s. 6 November. De voorzitter deelde o.a. mede dat het bestuur had besloten het secretariaat „voorlopig” wegens ziekte van de heer Bosma in handen te stellen van de heer F. Verf met als 2e secretaris de heer J. Ruiter. Bosma was hiermede accoord gegaan en de voorzitter wenste hem een spoedig en algeheel herstel toe. Bij het punt „bespreking tentoonstelling” werden verschillende inlichtingen gegeven door de tentoonstellingssecr.-penn. de heer JE Brouwer en werden verschillende vragen beantwoord. Er komen veel aanvragen binnen voor vraagprogramma’s en dus zullen ook de inschrijvingen wel los ko men. Verschillende clubs houden hier hun clubshow, o.a. de Friese Sierduiven vereniging, Vlaamse Reuzenclv.b enz enz., in totaal 27 stuks, waarbij ook dc Noord-Nederl. Leghornfokkersclub, om vattende de 3 noordelijke provincies, welke vereniging ook haar jaarvergade ring houdt in Sneek en wel op Zaterdag 11 December a.s .Na de verschillende vragenstellers te hebben beantwoord, werd overgegaan tot de uitreiking van de beoordelingskaarten en de medailles voor de tafelkeuring konijnen 1954. Keurmees ter D. Volkers bracht hierover verslag uit. Er waren 130 konijnen gekeurd waarvan 4 het predlcaat Z.Z.G. behaal den en 32 Z.G. Een rechter te Detroit maakte mej Virginia Thompson eerst een compli ment en gaf haar vervolgens zeven da gen gevangenisstraf. Het complimentje omdat zij de vriend met wie zij een avond uit was geweest het contactsleu- Mar Nolke wie daliks net forslein. Hy seach Jehannes ris oan en doe sei er: ik leau, Jehannes, jou krije se noch sa raer wol as ik seis. Doe waerd it Jehannes ek wer mansk genóch en hy sei, nou dou wist it, net wer fan dy healwize grappen hjir oan ’e doar, ik siz it dy. De widdou Okkinga koe Nolke ek. Hja hie in winkel, dêr hwer’t nou de widdou Klein wennet.’Hja hie ünder oaren ek klompen to keap en nou barde it dat Nolke syn houten skuon to’n ein wiene. skjin to’n ein. It koe sa net mear en hy gyng dos om in jear nije, mar tja: it léste peear hie hy noch net bitelle en dat wist ny ek wol. Sa forjitlik wie hy net. Mar de need wie heech. Dat hy de winkel yn en hy rekke oan it passen en it duorre net iens sa malle lang of hy hie in pear foun dat like der wol aerdich op. Dizze mar hie ’k tocht, sei er, en meiiens lei hy syn skelling op ’e toanbank. Frou Ok kinga sei: der stean ek noch in pear Nolke. Soa, jawol, sei de aide doe, dan moast ik dy ek mar mei hawwe. Jonge noch ta, dat wist ik net iens. Ik hie dizze dos feitlik net iens keapje hoegd. Né, dit is in strop. In pear klompen keapje en bitelje, wylst men noch in pear nije stean hat en hoe’t it minske ek prate en bisocht him üt to lizzen dat hy noch in pear skuldich v.-’-j, it joech allegearre neat. Hy bigriep der op syn manear neat fan en hja wie op it lést mar ^liid dat hy der goed en wol üt wie mei it pear ’at ’-y dan wol bitelle hie. De sinten foar dat oare pear hat hja fêst noait krige. Hy wie bang fan de dokters. Dy meitsje in minske fêst earst siker ynpleats fan soener, wie syn bitinken. Mar ja: hy rekke hwat oan ’t gam- meljen. Hy fornaem wol: it gyng net de goede kant üt, dat hy weage de stap nei dokter Visser. Dy wenne yn it hüs dat nou fan S. Venema is. Nou, sei de dokter. Kleed dy maar ris üt. Nolke werom: Mar it sit my fan bin nen en net oan ’e bütenkant, minhear Soa. dokter wer, nou fortel dan mar es op, wat scheelt er dan allemaal an. En Nolke oan it oplêzen, net al to goed sliepe, hast net ite en o, sa gau wurch Soa, en met de stoelgang? Hoe gaat dat? O, antwurde Nolke, dat is yn oarder, minhear. Ja, dat is klear hjer, ik haw de walle mar fan ’e doar nomd om hwat gauwer to plak to wêzen, dan wit min hear it wol. Soa, nou ik hoor it al. Ik zal wat pillen klaar make, haal die vanmid dag maar en neem daar driekeer daags twee van in en dan mutte wy mar ris sien hoe it gaat. Mar doe waerd it slim. Dat mei dy pillen fortroude Nolke mar matich. Der koe sa’n dokter fan alles yn mjuksje en Eerste soort Friese BORGERS 5 kilo 95 ct., per korf 6.—. ÏJSELSTER 5 kilo 80 ct. per korf 5. VITA DIEPVRIES en alle soorten GESNEDEN GROENTEN en UIEN weer voorradig. Bevroren BOERE- KOOL 30 cent per pak. ALS RECLAME geven wij 5 kilo APPELS en - voor een spotprijs. Alleen bij LOOXMASTRAAT 58. TELEFOON 2650 SNEEK. Drie Belgische reserve-generaals zijn gearresteerd in verband met grote malversaties bij het ministerie van De fensie. Zij zouden van hun positie mis bruik hebben gemaakt door het begunsti gen van bepaalde firma’s bij het ver strekken van legerorders. heeft weer nieuwe zoutjes, luchtdicht verpakt en uit gewogen. Zeer licht en heel fijn vanaf 40 ct. p. pakje. VERKADE SPECULAAS met amandelen 26 ct. per 100 Gram. Héérlijk I VERKADE RUYTER SPECULAAS, ook heerlijk op de boterham, slechts 49 ct. per 250 Gram. VERKADE FONDANT BORSTPLAAT, proeft U eens de verschillende heerlijke smaken van deze ver fijnde borstplaat. 34 ct. per 100 Gram. VERKADE TAAI TAAI 35 ct. per pak. U weet.... „altijd vers” bij Gok niet met Uw geld, maar adverteer In het S N E E K E R N IE' WSBL AD Grootzand 55, Tel. no. 3005, Sneek 1 Banketstaaf 250 gr. Am. Spec, (groot) voor 1. weest, zo vertelde hij. Namens alle leden werd hem dank gebracht voor het vele werk wat hij voor „S. en O.” heeft ge daan en waarvoor hem ook een sigaret tenkoker met inscriptie als blijvend aan denken werd aangeboden. De voorzitter een weinig verrast door deze geste dankt allen hiervoor. Er zijn zeer vele verenigingen, doch er is m; één „S. en O.’’, zei hij. Hierin ontmoet men warr sportiviteit, gulle vriendschap en een verhouding jegens elkander die men haast nergens zo aantreft. „S. en O.” h'eft een goede en ook een grote naam In de kleinveewereld en hij hoopte, dat dat altijd zo zal blijven en zolang hij hieraan z’n krachten nog kan geven, zal hij dit zeker blijven doen. Als attractie werden nog twee konijnen beoordeeld, nl een VI. Reus en een KI. Zilver door de aanwezigen. Diegene wiens beoordeling het meest nabij kwam aan die van keur meester Volkers kreeg een prijsje. Zo gingen de heren C. Wester te Tirns en R. Stremler te Heeg elk met een tülband naar huis. Na de rondvraag, waarbij ve len nog loten meenamen om te verkopen werd de door 40 leden bezochte vergade ring, die in Café Leeuwen werd gehou den, gesloten. e «W l de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6