Invasie van kopploegen in de Friese hoofdstad Fan de ivorol Elke tand een brillont f ïlii VevUöen II BUITENLANDS OVERZICHT HBZ Waarom lijden? J ^SNITSÉR FFMFOK 'WITTE KRUIS”} VRIJDAG 5 NOVEMBER 1954 DERDE BLAD „3 N E E K E R NIEUWSBLAD” West-Duitsland in de internationale politiek Opbrengst collecte I A wereldpolitiek. LEEUWENBURG - SNEEK Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955 Motor- en Autoclub J. C. Visser I* TE KUST EN TE KEUR Een collectie die U MOET zien. Nije ütjeften Te Leeuwarden agentschap van de A.N.W.B. geopend Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst of Drogist Advertentie L.M Ber- v' j Advertentie Ingez. Mededeling. as A.tS, Sneek gaat misschien met meer zelf vertrouwen naar Friesland, maar dient eveneens op zijn hoede te zijn Het ge beurt vaker dat nummer laatst tegen een koploper uit de band springt. Het succes van vorige week zal Nica- tor nieuwe hoop hebben gegeven. Daar inet één of meer verrassingen in de noordelijke tweede klas A dient Zondag reke ning te worden gehouden, want het toeval wil dat alle kopploegen naar de Friese hoofdstad gaan. Vooral bij FrisiaVelodtas is dit mogelijk, omdat na de misstap van de leider tegen Nicator het vertrouwen in de Groningers wel wat is geschokt. Wordt het een herhaling van vorig jaar, toen zij ook op Cambwur hun eerste ne derlaag moesten incasseren? 7 6 7 7 7 5 11 8 8 8 7 6 Advertentie: Filiaal sigaren fabriek Cuba, Burgstraat, Sneek tot nadere aankondiging op Zondag ge opend van 9.30 tot 5.30 uur. P. Gorter. 6 6 5 6 5 7 6 6 5 4 3 2 Rood Geel De Kooi Harlingen Steen wijk G.A.V.C. W.Z.S. D.O.G. M.S.C. Jubbega Olyphia Black Boys Bergum Advertentie LM Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 5 November 1901, 50 jaar geleden dus: IJSBRECHTUM. Door een collectante uit IJsbrechtum werd voor het verwaar loosde kind in de volgende plaatsen ge collecteerd met een opbrengst van: IJs brechtum f 66.45; Tjalhuizum f 7; Tirns f 36; Nijland f 26.75; Folsgare f 24.60; Oosthem f 5.75; Wolsum f 26.55 en West- hem f8.85. Totaal bruto-opbrengst f20195 SNEEK. Bij Kon. Besluit is bepaald dat met ingang van 1 Januari a.s. de dienstdoende schutterij alhier met de rustende schutterij gelijk gesteld zal worden en slechts zal bestaan uit één compagnie. SNEEK. Op 1 November heeft de marechaussée haar intrek genomen in de bijna voltooide kazerne aan de Leeuwarderstraatweg. Als brigadiers zijn hier geplaatst Klenner van Nieu- wolda en Prijs van Valthermond. Op hun eerste rit door de stad trok de brigade (5 man) veel belangstelling. Het door een groot aantal organisaties gevormde Nationaal Comité voor de vie ring van de Bevrijdingsdag op 5 Mei 1955, dat onder voorzitterschap van de heer M. A. Reinalda, Oud Commissaris van de Koningin der provincie Utrecht, zijn werkzaamheden is begonnen, heeft thans de beschikking over een centraal bureau dat in Amsterdam is gevestigd. Het adres is Galerij 20, Amsterdam (C). Het werkcomité dat bereids is gevormd bestaat uit: Mevr. H. W. BoersmaSmit. Werkcentrum Lekenspel; Mr M. Geuljans, Burgemeester van Roermond, Limburg se Cultuurraad; B. R. F. Jonker van het Prins Bernhard Fonds; J. A. de Koning van het Ned. Cultureel Contact; Mevr. M. J. A. van Nispen tot SevenaarRuys de P erenbrouck, Presidente Centrum Ned. Kath. Vrouwenbeweging; J. Peters, Ned. Jeugd Gemeenschap; Dr P. H. Schröder Nat. Overleg Gewestelijke Cultuur; J. Smallenbroek, Stichting 19401945; Pater Drs A. van StraatenO.E.S.A. van het Ned. Cultureel Contact en K. R. van Staal, Expogé-Voorzitter Laatste Inzame ling „Stichting 1940—1945”. Het ligt in het voornemen een dezer dagen een directeur, enkele medewerkers en een artistiek leider voor dit bureau te benoemen. Als het Black Boys-veld Zaterdagmid dag bespeelbaar is, wordt daar voor de 3e klas van het Zaterdagvoetbal een zeer belangrijke wedstrijd gespeeld. Poolster, één der kanshebbers in deze afdeling, komt namelijk op visite bij O.N.S., dat ook nog niet uitgeschakeld is en in deze ontmoeting practisch voor zijn laatste kans vecht. De uitslag is hier wel heel onzeker. Resoluter kunnen we ons weer uitlaten over Noordsche Schut-Blauw Wi. ’34. De leider wordt hier twee pun ten rijker. om moet G.R.C. oppassen bij de groen witter!. L.S.C. moet nodig wat punten verza melen. Een voorsprong van twee op no. laatst betekent weinig. De kans op vier is .anwezig, want de blauwwitten moeten thuis van Haren kunnen winnen. Al mo gen onze stadgenoten deze hardwerkende Groningers niet onderschatten. Wellicht 's het nog te vroeg voor conclusies, maar o.i. kan de verliezer van Oosterparkers— Zwaagwesteinde alle hoop op de boven ste plaats wel laten varen. De Kooi won niet in Grouw. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 28 October4 Novem ber. Geboren: Dirk z. V. Klaas Bantema en Fopjen Hari gsma; Roelofja d. v Meije Douma en Sijtske de Vries Wijtske d. v. Jakob -.een en Aukje Ploegstra; Jan z. v. Johannes Suier- veld en Pietertje van der Hoop; Ru- drikus Sjouke Hendrikus Ignatius z v. Rudrikus Sjouke Hendrikus Visser en Johanna Gerarda Bernarda Med- dens; Jan z. v. Anne Hoogstra en Pietje de Vries. Gehuwd: Harmen Huisman, 22 jr. en Idskje Kuperus, 23 jr.; Sible Nij- dam, 58 jr. en Saakjen da Vries, 62 jr Overleden: Hendrikje Homan, 72 jr wed. van Johannes van der Horst; Jantje Schurer, 24 jr., ongehuwd. IJLST, var 28 October4 November Geboren: Jan z. v. Lammert Smit en Thijsje Schippers. Overleden: Pieter van Tuinen, 72 jr., echtgen. van Japke Kuipers. vermeld de verhouding libben en it wurk fan in jong ünderwi- zer biskriuwt, leare wy Akkerman hwat fan in oare kant kinnen. As men it net better wist, soe men sizze dit is in bio- grafy, sa ta yn ’e lytse dingen wurdt tiid, plak en miljeu tekene. Yn elts gefal plei- tet dit foar it boek en is in biwiis dat dizze skriuwer net oer ien nacht iis giet. Hwat fierder de ynhald oanbilanget, dizze is net min en it jowt binammen hwat lichter „toets”, ’t Is hwat loftiger allegearre. De Kristlik Fryske Folksbibliotheek hat it ek aizkear wer goed troffen mei har twadde boek foar de leden. Osinga soarge foar in aerdige bftn, dy’t it by de jonge lju wol dwaen sil. Frysk Boekebünt. Laverman N.V. (for- gees). In aerdige samling hweryn net allinne alle ütjeften oankondige wurde mar ek yn ’t koart biskreaun en sadwaende in goede paedwizer. nog even wordende naar gemaakt hebben, dat het Westen een soepeler houding jegens hen aan neemt. Nu we het toch over China heb ben, zij nog vermeld dat premier Nehroe van India van zijn bezoek aan Peking is teruggekeerd. Hij heeft, zoals ook werd verwacht, geen pacten met communis tisch China afgesloten, zoals men daar gaarne had gezien. India wenst neutraal te blijven, zij het met iets meer tege moetkomendheid jegens de machtige Chinese buurman, dan jegens de Weste lijke naties. De instemming van Washington met Adenauers denkbeeld bevreemdt ons ech ter wel enigszins. Immers de huidige Amerikaanse regering heeft herhaalde lijk verklaard dat zij een vergelijk met de Sovjet-Unie niet mogelijk achtte voor Moskou de aan Rusland orv’-'rworpen sa tellietstaten in Oost-Europa weer de vrijheid had gegeven. Nu heeft dr Ade nauer in zijn boven vermelde rede wel gezegd dat als het tot een nonagressie- pact met de Sovjet-Unie zou komen, Moskou zou moeten afzien van voortzet ting van zijn pogingen andere landen met geweld te bolsjewizeren, maar hij stelde deze voorwaarde eigenlijk op het tweede plan. Hij stelde daarentegen een non- agressieverdrag met de Sovjets op het eerste, „want”, zo betoogde hij verderop in zijn rede, „alleen als de vrije wereld haar betrekkingen met het Oostelijke blok normaliseert, kan de hereniging van Duitsland in vrede en vrijheid tot stand worden gebracht” Men krijgt uit deze redevoering van de W.-Duitse bondskan selier sterk de indruk dat de huidige W.- Duitse regering na het inwerkingtreden van het West-Europese defensie-systeem het Westen met Rusland zou willen zien onderhandelen over een nonagressiepact op deze basis, dat de Sovjet-Unie alle Oost-Europese satellietstaten onder het juk zou mogen houden, doch in ruil daar voor Oost-Duitsland zou moeten toestaan zich met West-Duitsland te herenigen We moeten nog zien dat Moskou bereid zou zijn op deze voorstellen in te gaan maar evenzeer dat Washington er werke lijk iets voor voelt dit denkbeeld als ba sis voor besprekingen te aanvaarden, al zegt men wel dat ook de Amerikaanse regering bereid is geleidelijk wat water in de wijn te doen. Maar in ieder geva] lijkt het er op dat nu W.-Duitsland lid gaat worden van een ,W.-Europees bond genootschap, het vraagstuk van de her eniging van Duitsland, waarover men zich met uitzondering dan van Bonn aan Westelijke zijde allesbehalve warm maakte, een actieve rol gaat spelen in de Damesglacéhandschoen (grijs), terug te bekomen bij Hoekstra. Sparwinkel, Woudsend; paar klompsokken. P. Kroon tje, Oudega (W.) 18; kinderschoen, idem; schuimrubber motorzadeldek, D. Kusters, Idzega 26; kinderschoentje, Post C. der Rijkspol., Oudega (W.). H. BRENNINKMEYER ZONEN Goënga; 89 Wijnand Feenstra, Uit- wellingerga; 90 Geert Ritskes, Gaast- meer; 91 Pieter Jongema, Oppenhui zen; 92 Sjirk Hofstra, Oosthem; 93 Cornells de Boer, Tjalhuizum; 94 Wietze jellema, Scharnegoutum; 95 Auke Pietersma, Hommerts; 96 Anne Huitema, Jutrijp; 97Linze^ Fortuin, Idzega; 98 1 Sjoerd Leenstra, Hak, Heeg; penhuizen; Woudsend; De gedachte is ergens geopperd, dat dr Adenauer toen hij zijn ideeën over de ontwikkeling der betrekkingen tussen Rusland en het Westen te Washington ontvouwde, daarbij op de mogelijkheid heeft gerekend van een democratische overwinning bij de verkiezingen voor het Congres, welke Dinsdag in Amerika werden gehouden. Terwijl wij dit schrij ven is ons nog niets omtrent de uitslag bekend, doch men voorspelde inderdaad zetelwinst voor de democraten. Dr Ade nauer zou dan gehoopt hebben dat de meer vooruitstrevende groepen van de mocraten en republikeinen een meerder heid in het Congres zouden vormén, die de regering-Eisenhower zouden nopen of zouden veroorloven, al naar men het wil een meer soepele politiek jegens Rusland te voeren. Of de W.-Duitse bondskanselier zich inderdaad aan zo’n speculatie heeft overgegeven, en of deze speculatie op zich zelf zin zou hebben weten we niet, wagen we zelfs te be twijfelen, maar inderdaad zou een demo cratische overwinning in Amerika mis schien toch enige betekenis kunnen heb ben voor de buitenlandse politiek, name lijk wat de houding van het Westen tot rood China betreft. Ten deze is het Wes ten nog altijd sterk verdeeld, Washington houdt nog altijd Tsjang Kai Sjek op Formosa de hand boven het hoofd en beschouwt hem als de wettige verte genwoordiger van het grote Chinese rijk, de meeste Westelijke mogendheden denken daarover heel anders en zouden de communistische regering van Peking in de Ver. Naties willen zien opgenomen Een toenadering tussen deze beide Wes telijke standpunten zou zeer gewenst zijn en zij zou misschien bevorderd worden door een overwinning der democraten in de Ver. Staten, hoewel de rode Chinezen het er de laatste tijd, door hun nauwere banden met de Sovjet-Unie, eigenlijk niet j met de dubbele jassen is hier „de” man. Hij dribbelt op zn korte beentjes met z’n lijfwacht dicht achter zich langs de dieren. De eigenaars hebben verhuiswagens vol woorden, en beginnen met élan te vertellen hoé goed, hoé deugdelijk, hoé., maar de kleine luistert maar amper. Hij plaatst zich naast het beest, slaat z’n tot een klauw gevormde hand in de zijden ervan en zegt dan z’n prijs. De eigenaar geeft daarop een commentaar, dat de vlammen er uit slaan, maar dat doet hem geen sigaar Geen geluk, dan verderop. En ook wij moeten verderop naar de balie’s met grootvee, waar het eveneens druk is en een mengelmoes van talen door elkander klinkt. Ergens op deze afdeling staat een grote veewagen voor driekwart reeds gevuld met koeien. De laders zullen de achter klep sluiten, maar één der kooplui, Over- ijselaar aan de taal te horen steekt z’n stok omhoog „Wachten”. Hij rent naar een dubbelgeweven man neke en begint een nieuw debat over een niet groot, maar mooi volgroeid koe beest. Ze kunnen het echter niet eens worden en hij geeft het sein „Klap moar dichte”. Maar wanneer de laders de klep half dicht hebben, schreeuwt ie weet „Wachte!” en rent weer naar de dubbel- gewevene en nu heeft ie meer succes. De koe wordt meteen ingeladen en daar gaan ze, afrekenen bij Kerkhoven, he ja, Kerkhoven we hoorden dat hij na een 35-jarige staat van dienst gaat rusten en zullen daar volgende week meer van horen. Nu is hier de melding. 2001 stuks. 268 melk en kalfkoeien f 380f 950, iets meer vraag. 70 vette koeien f2.04—f2.40, f 2.42f 2.74 geslacht, notering iets vas ter. 69 pinken f 300-f 525, goede soor ruim prijshoudend, afloop traag. 1 paard. 8 bokken en geiten, geen notering. 172 graskalveren f 165—f320, kwaliteit meer vraag en hoger. 272 nuchtere kalveren f 32f 53, handel goed en prijshoudend. 524 schapen en lammeren f 90i125, f 75 95, vaste prijzen. 190 varkens en vette biggen f 1.53—f 1.75, f 1.77—f 1.82 levend, op de voormarkt notering vast, afloop lager. 320 zouters f 1.76f 1.78, meer han del en stemming, doch weinig hoger. 207 lopers en kleine biggen f 70f 100, f 45 f 60, handel lopers wat dood, notering gelijk, kleine biggen slepend, notering gelijk. U slaagt in elke prijsklasse. Toegang tot onze confectie- aldeling geheel vrijblijvend! WYMBRITSERADEEL, van 28 Octo ber3 November. Geboren: Tetje d. v. Sjirk Knossen en Trijntje Jellema te Scharnegou turn; Pieter z. v. Ate Bootsma en Sij- mentje Postma te Tirns; Rein z. v. Pieter Stallinga en Antje Wiarda te Nijland; Margje d. v. Douwe Nauta en Jitske v. d. Zee te Heeg. Gehuwd: Ulbe Wijnja te Nijland en Riemkje Haijes te Oldeboorn. Overleden: Rintje Boschma, 2 jr. te Folsgare; Rijmkjen Dijkstra, 86 jr wed. van Pieter Beetsma te Goënga Akke Groenendal, 3 jr. te Westhem: Koop Knobbe, 40 jr., echtgen. van Grietje Reijenga te Woudsend. Hier zij ook steeds slechter tussen India en de buurstaat Pakistan, beide delen van het Britse Gemenebest. Het kan niet ontkend worden dat India zich moeilijk heeft kunnen neerleggen bij de afscheiding van de Mohammedaanse minderheid, die toen Brits-Indië zelfstan dig werd, de staat Pakistan ging vormen. Dit Pakistan heeft het steeds moeilijk gehad, zowel door wrijving met India, als door innerlijke verdeeldheid, welke sterk in de hand werd gewerkt door het feit dat deze staat gevormd wordt door twee delen, die door een enorme strook India’s gebied van elkaar gescheiden zijn. De centrale regering is in West Pakistan ge vestigd en het gevolg is geweest dat Oost Pakistan zich achteruitgesteld voelt. Bij de laatste verkiezingen in Oost Pakistan is die ontevredenheid tot uiting gekomen doordat de partij van de Mohammedaan se liga uit de volksvertegenwoordiging werd weggevaagd en plaats moest ma ken voor de vertegenwoordigers van het Verenigd Front, waarop de centrale re gering in West Pakistan de door dit front gevormde plaatselijke regering naar huis zond en Oost Pakistan onder haar eigen bewind plaatste. Dit alles heeft tot grote onrust in het land geleid en de vrees lijkt niet ongewettigd dat de centrale re gering zal trachten de aandacht van de binnenlandse moeilijkheden af te leiden naar de buitenlandse, d. w. z. naar India. Nog pas maakte de Pakistaanse regering melding van een spionnagecomplot van de zijde van India en dat wijst in boven genoemde richting. Ook Amerika is bij deze zaak betrokken, zoals bekend is Pakistan een bondgenoot van dat land en krijgt het wapens van Washington. Maar Amerika wordt wat voorzichtiger met die zendingen, nu de mogelijkheid bestaat dat ze tegen India zouden kunnen wor den gebruikt. En de Pakistanen zijn nu ook ontevreden over deze Amerikaanse houding. Roeringen in de Mohamme daanse wereld schijnen overigens aan de orde van de dag. Zoals bekend is op de Egyptische premier Nasser een mis lukte aanslag gepleegd, welke de re gering toeschrijft aan de fel anti-Engelse Mohammedaanse broederschap, waarvan de leiders nu zijn gearresteerd. Maar de takken van deze broederschap in andere Arabische landen nemen het voor hun Egyptische leden op en zo dreigen er ook moeilijkheden in de Arabische Liga. Ook in dit geval acht men het mogelijk dat deze Liga haar onderlinge moeilijk heden zal trachten te verbergen achter een gemeenschappelijke actie tegen een buitenlandse zondebok, die dan Israël zou zijn. Dit zou een zeer ernstig probleem worden. Engeland heeft reeds verklaard dat het Israël zou bijstaan als het door een Arabisch land werd aangevallen. Maandagavond kwam bovengenoemde club in Hotel Hanenburg in jaarvergade ring bijeen. De voorzitter de heer G. Ligthart deelde in zijn openingswoord o.a. lede, dat het afgelopen seizoen zo wel uit sportief als financieel oogpunt succesvol was geweest. Hij bracht dank aan de leden voor de door hen betoonde belangstelling bij het houden van de oriënteringsritten, de sportcommissie voor het vele werk en wel in 't bijzonder de familie Wielinga voor de bijzondere medewerking, alsmede de familie Hanen burg die de club een warm hart toe draagt. Onder dankzegging aan de sa menstellers werden de jaarverslagen van de secretaris de heer J. Steffens, van de pe ..ingmeester de heer B. Fikkers, en van de secretaris van de sportcommissie de heer D. Kanon goedgekeurd. Regle mentair moest het gehele bestuur aftre den, de heren Ligthart en Fikkers stel den zich niet herkiesbaar wegens te drukke werkzaamheden. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de heer H. Wie linga, voorheen voorzitter van de sport commissie, welke functie hij ook zal blij ven vervullen. Verder zal het bestuur be staan uit de heren J. Steffens, D. Kanon, W.Welling, J. v. d. Zee, R. de Vries en J. Walsweer, die de functies onderling zullen verdelen. Tot leden der kascom missie werden benoemd de heren G. Vro lijk en J. Nicolai. Bij de bespreking van het winterprogramma kwam heel wat ter tafel. Besloten werd een flinke feest avond te houden, alsmede enige avonden die gewijd zulllen zijn aan de techniek van het wedstrijdrijden. Ook zullen weer Waarom nog langer hoofd- of kiespijn. W ~zenuw- of rheumatische pijnen .^2 verduren, terwijl er Witte /w Kruispoeders zijn, die direct en afdoende helpen Zorg ervoor, dat U ze altijd in huis heeft 1 Ze zijn on schadelijk voor de maag I Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker of Drogist^ ..„///Offa Fryske Boekewike (om ’e nocht). Folsleine paedwizer foar it Fryske boek. Yn alle boekhannels to krijen en tige maklik om rêstich thüs ris nei to --de muoite en freegje it ris, ja moulk hawwe jo it. Toe, sjoch it ris nei. ABE BROUWER. Belangrijke strijd aan de Noorderhoek. In de derde klas dienen we eerst iets recht te zetter. De Kooi won nl. vorige Zondag niet met 43 in Grouw, maar deelde door een 22 gelijk spel de pun ten met de thuisclub. Voor een juist beeld geven we hieronder de bij gewerkte stand. Grote wedstrijden bevat het program ma deze keer niet of het moest Harlin genSteenwijk zijn. In ieder geval belooft dit een spannend partijtje te worden waarin de thuisclub waarschijnlijk de beste kansen heeft. Rood Geel zal zijn leiderschap wel met succes tegen M.S.C. verdedigen, al kun nen de bezoekers wel lastig worden. Ook W.Z.S. en De Kooi kunnen hun wedstrij den winnen. Onze stadgenoten krijgen nl. Jubbega op bezoek en de Jousters Black Boys, dat na een goed begin lelijk in de onderwal is geraakt. Olyphia— G.A.V.C. wordt spannend, evenals gum—D.O.G. oriëntcringstocht -> te voet worden gehou den. De organisatie van een en ander werd aan 't bestuur overgelaten. Aan ’t slot bracht de nieuwe voorzitter de heer H. Wielinga dank aan de scheidende be stuursleden de heren Ligthart en Fikkers voor het vele werk dat zij in de verlo pen jaren voor de club hebben verricht. Het ledental der club bedraagt thans 104. Prof. Dr J. H. Brouwer „Knop de rop- pene”, ƒ2.90 v. Gorcum en Comp. Gerrit Knop wie in tige nijsgjirrige fi- guer. Op in stuit fielde dizze taellearaer him ropen om tonei al syn krêft en kin nen yn tsjinst to stellen fan Skylge. Hy koe net oars, hy moast. En sa waerd hy Skylge’s lieder, organisator, dichter, skriuwer en wittenskipsman. En it hoe en hwerom, de driuw ta dit alles wear- spegelt yn de brieven dy’t hy oan Prof. Brouwer skreaun hat en dy’t dizze brie ven nou iepenbier makke hat, net allinne om, mar ek opdat de Fryske strider him der oan waermje kin. In ryk dokument. Likegoed ryk as ek needsaeklik foar eltse Fries! P. Akkerman. De Maitiid fan it Libben. lea"t hwaLmen. oanskafte sil. Doch Ynb. f5.50. A. J. Osinga, Boalsert. Yn dizze flotte roman hweryn hy it Te Leeuwarden is Zaterdag het tiende agenschap van de A.N.W.B. officieel ge opend. Voor de 11.000 leden, welke deze bond in Friesland telt, zal het agentschap voortaan de reisinlichtingen kunnen ver zorgen. Daarmee zal het het bijkantoor te Groningen en het hoofdkantoor in Den Haag kunnen ontlasten. Vooral dat laatste is zeer noodzakelijk, zo zei de di recteur van de ledenvoorlichting, de heer H. Rienstra, bij de opening van het agentschap. Op het hoofdkantoor nemen de werkzaamheden vooral het ver strekken van reisinlichtingen elk jaar in belangrijke mate toe. Het Leeuwarder agentschap is, in tegenstelling met de overige negen, niet ondergebracht in een V.V.V.-bureau, maar in het pand Over de Kelders 8. Poppe Jellema, Gauw; 99 nstia, Abbega; 100 Huite 101 Douwe Swierstra, Op- 102 Theunis de Vries, 103 Sinneke van Zanten, Abbega; 104 Joeke Bakker, Tirns; 105 Murk Canrinus, Oosthem; 106 Herre Ykema, Nijhuizum; 107 Anne Osinga, Woudsend; 108 Gerke Gerritsma, Gaastmeer; 109 Lolke Dijkstra, Oost hem: 110 Jan de Boer, Ypecolsga; 111 Hendrik Tolsma, Hommerts; 112 Wa ling Frankena, Hommerts; 113 Jacob Lambert Bleeker, Woudsend; 114 Hendrik Kuiper (geb. 31 Oct. 1885) Gaastmeer; 115 Anne de Vlugt Gaastmeer; 116 Anne Walta, West- hem; 117 Anne Meesters, Goënga; 118 Anne Hettinga, Sandfirden; 119 Ded- de Bakker, Nijland; 120 Klaas Nieu wenhuis, Hommerts; 121 Sije Kooi- st.a, Folsgare; 122 Jan Hot, Gaast meer; 123 Harmen Flapper, Heeg; 12C Hendrik Bouwman, Heeg; 125 Willem de Vries, Oudega; 126 Nolke Berg- stra, Abbega; 127 Watte Zijlstra. Wolsum; 128 Sjoerd Jellema, Gauw; 129 Pier Bleeker, Nijhuizum; 130 Wij- be Cnossen, Hommerts; 131 Sijbren Djurre Reitsma, Idzega; 132 Auke Beeksma, Goënga; 133 Adam van der Weide, Oosthem; 134 Huite de Leeuw Heeg; 135 Mellius Couperus, Heeg; 136 Anne Bruinsma, Woudsend. We zouden blij en welgemoed de ge wone weg volgen om in de centrale sec tor te komen, maar dan wijst onze con troleur op een bordje „graskalveren deze zijde”. We begrijpen de wenk en tikken dankbaar aan de hoed, stijl is stijl. En ook nadat we zijn binnengetreden houdt de service niet op, neen, we worden zeer vriendelijk gewezen op stand en aan voer Wel de aanvoer is niet slecht, ook de nuchtere kalveren worden talrijker en wat meer zegt, de handel is niet slechter. Het is zelfs al min of meer druk en ook komen er de kleine voorvallen die het leven aangenaam maken. Benardu. laadt een veewagen en hij doet dat zoals hij dat alleen kan, vlot, vaardig en vurig. De eerste tien wipt ie over de „barte” de laatsten schuift ie onder 'de wagen langs. Dat gaat viermaal goed, „huup” schuif door en Wibe „pak an” aan de an dere kant. De vijfde maal echter ’oopt er iets spaak, Benardus „huupt” en schuift wel, maar Wibe pakt niets aan, want het beest zit klem ergens tussen een as en een rem. Er zit niets anders op dan er achter of liever er onderbeen en Benardus geeft daar onder de wagen een nummertje „spreken in het openbaar” weg dat én kalf èn auto rillen. Voor de spekwegerij is het niet druk in varkens maar wel in kinderen. Kinde ren in alle lengte en met een lawaai, als wilden ze de hele wereld verslaan. Een oude drijver (de man wil drijven) jaagt er wat bij elkaar in één hok. En wanneer z’n collega’s niet uitkijken zal hij ze nog wegen ook. Bij de schapen en lammeren is de aan voer iets minder en de drukte navenant. Toch worden er nog goede prijzen ge maakt. De kooplustigen tasten de beesten vakkundig af; proberen wij dat ook eens! Dwars door-de zware vachten heen tot op een haar te voelen hoeveel vet er aan het dier zit? Dat is vakwerk vrienden en alleen door langdurige oefening te leren. Tamelijk veel bokken en geiten, maar de bedrijvers van deze handel blijven steeds iets gereserveerd. En een graskalveren! Balie’s vol. Voor de ingang onze Poiesz, vlag in top en altijd in een goede bui. „Hearinkje? Mét. Hoe binne se boer?” Bij de handel in graskalveren mag trouwens wel een „hearinkje mèt (sipels), daar werkt het zwaar. De kleine dikke Nu er reden is te verwachten dat W.- Duitsland binnenkort souverein zal zijn en dus weer zal deelnemen aan het diplo matieke spel, komt er een nieuw en inte ressant element in de buitenlandse poli tiek. Dr Adenauer moge dan ook nog zo veel hechten aan de Westelijke samen werking, dat neemt niet weg dat een groot land als W.-Duitsland in die Weste lijke samenwerking een belangrijke rol zal spelen en zal trachten er een eigen geluid te doen horen. Dr Adenauer is daar eigenlijk al mee begonnen toen hij bij zijn bezoek aan de Ver. Staten voor de Internationale Persclub te Washing ton pleitte voor een non-agressiepact van de Westelijke naties met die welke de Sovjetgroep omvatten om de Europese veiligheid op deze wijze te verzekeren. Dr Adenauer wenste echter dat de onder- handelingen daarover eerst zouden wor den ingeleid als het Westelijk defensie- systeem zoals dat thans in de verdragen van Parijs is ontworpen, in werking is gesteld. Nog vóór de Duitse souvereini- teit een feit is ,laat dr, Adenauer dus al e-1 zelfstandig oordeel over de te voe ren Westelijke buitenlandse politiek ho ren. Want het is tenslotte toch nog on zeker of de Bondsdag het accoord over het Saargebied zal aanvaarden, waarvan het lot van alle andere accoorden af hangt. al neemt men aan dat het dr. Adenauer gelukken zal het verzet te be zweren door er op te wijzen dat hij ten slotte de definitieve souvereiniteit van West-Duitsland heeft verkregen in ruil voor een slechts voorlopige regeling van de Saarkwestie. Naar men zegt is dit eerste initiatief van W.-Duitse zijde op buitenlands politiek gebied zowel te Lon den als te Washington met. Instemming ontvangen. Van Londen verbaast dit ons niet. Minister Eden heeft nog pas in het Lagerhuis gezegd dat de tijd was geko men, als de accoorden van Parijs waren getekend, om te denken aan de oplossing van meer algemene problemen, dan de opbouw van het Westelijk beveiligings systeem. Ook Engeland wil blijkbaar op een schikking met de Sovjet-Unie aan sturen, wat trouwens niets verrassends is, want Churchill en Eden hebben dat herhaaldelijk bepleit. Uitslag loting Nationale Militie Wymbritseradeel op 29 October 1904: 1 Wouter Yntema, Jutrijp; 2 Fedde Hiemstra, Tirns; 3 Jelle van der Meer. Gauw; 4 Cornelis Tichelaar, Nijland; 5 Gerke Walinga, Hommerts; 6 Hen drik Zuiërveld, Wolsum; 7 Bauke Zeilstra, Goënga; 8 Sijbolt Kamstra, Goënga; 9 Hendrik Kuipers (geb. 20 Dec. 1885), Gaastmeer; 10 Gerrit Boersma, Loënga; 11 Jan Krikke, Woudsend; 12 Pieter Gerbrandij, Goënga; 13 Uiltje de Groot, Abbega; 14 Berend Kamerling, Heeg; 15 Bauke Visser, Heeg; 16 Lieuwe van Wieren, Schamegoutu.a; 17 Pieter Lemstra, Scharnegoutum; 18 Douwe Dijkstra, Hommerts; 19 Gerrit Wiersma, Hom merts; 20 Pier Visserman, Heeg; 21 Folkert de Jong, Woudsend; 22 Tjal- ling Jelsma, Jutrijp; 23 Hendrikus Bonekamp, Gaastmeer; 24 Johan de Jager, Oppenhuizen; 25 Johannes Zijl stra, Oosthem; 26 Fokke Flapper, Heeg; 27 Fonger Wiersma, Oosthem; 28 Tjitte Wassenaar, Woudsend; 29 Johannes Christianus Rudolphi, Heeg; 30 Lieuwe Hoekstra, IJsbrechtum; 31 Gerben Cnossen, Oppenhuizen; 32 Melle Dotinga, Gauw; 33 Schelte Zeilstra, Westhem; 34 IJke Herre v. d. Goot, Gaastmeer; 35 Folkert Zijlstra, I’ijhuizum; 36 Jacob de Vries, Wol sum; 37 Gosse Schuurmans, Heeg; 38 Wiebe van Dijk. Wolsum; 39 Broer Flobbe, Woudsend; 40 Sjuck Offringa, Goënga; 41 Sjirk Groenveld, Sand firden; 42 Ruurd Nijholt, Nijland; 43 Hartman Bakker, Hommerts; 44 IJde Faber, Nijland; 45 Age Zoethout, Heeg; 46 Tette Duiker, Hommerts; 47 Bauke Visser, Woudsend; 48 Klaas Reidsma, IJsbrechtum; 49 Andries Wijngaard, Wolsum; 50 Johannes van Dorssen, Oudega; 51 Rients Martens, Nijland;, 52 Jan Jagersma, Oudega; 53 Dirk Fortuin, Woudsend; 54 Durk Boeke- ma, Tirns; 55 Luitzen Suiërveld, Tirns; 56 Jan Zantema, Tirns; 57 Hes- sel Bouma, Scharnegoutum; 58 Gorrit Cornelis Grondsma, Oosthem; 59 Mar ten Hiemstra, Abbega; 60 Ate Douma, Oppenhuizen; 61 Karnen Kraft, West hem; 62 Jelle Wijnja, Idzega; 63 Jan Jouwsma, Oppenhuizen; 64 Johannes de Jong, Heeg; 65 Jetze Wildschut, Gaastmeer: 66 Sjoerd van der Werf, Woudsend; 67 Jan Zoethout, Tirns; 68 Gerben van der Wal, Oppenhuizen; 69 Wijbe Walinga, Scharnegoutum; 70 Sijbren Wiersma, Hommerts; 71 Pier Fortuin, Woudsend; 72 Ruurd Abma. Oosthem; 73 Jelle Feenstra, Heeg; 74 Bernard Visser, Oppenhuizen; 75 Romke Hettinga, Heeg; 76 Jacob Groen, Goënga; 77 Jacobus Schotanus, Jutrijp; 78 Eeltje Wiersma, Abbega; 7 Age Faber, Nijland; 80 Klaas Het tinga, Idzega; 81 Jan Kroles, Nijland; C2 Jetze Brouwer, Hommerts; 83 Ger rit Keulen, Oppenhuizen; 84 Wijbe Westerhof, Woudsend; 85 Hjerke Wijnja, Oppenhuizen; 86 Ulbe Berg- 'tna, Hommerts; 87 Frans van der Meer, Woudsend; 88 Pieter Holster,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9