Het Saaraccoord Onze watervoorziening belangrijk verbeterd ia»» Oefeningen van brandweer-, reddings- en geneeskundige ploegen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRiTSERADEEL en IJLST Simsalabim, de toverspreuk voor dankbare patiënten Bevestiging w »f| Sneker Hervormde Jeugdraad f en intrede drs R. K. de Jong te Oosterlittens 109e Jaargang No. 89 St. Nicolaasfeest O. L. Scho len in Sneek W Mfe i: Oude dame verdwaalde in het bos Redactie-adrea KLE1NZANL) 7 - Iele! 2872 Dinsdag 9 November 1954 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD jié Voortaan steeds een reserve van 600.000 liter Redacteur t L. K1EZEBR1NK Parijs blijft nieuwe bespre kingen weigeren. De intrede. gewonde Bovengronds. p Vervoer van gewonden over het water. Hezoek van Keizer Haile Selassie aan de DAF-fabrieken. Het hoge gezelschap werd per open wagen in de fabriek rondgereden (wapen drager, heet deze wagen). Keizer Haile Selassie, gebroeders van Doorne (met bril beiden), de Koningin, Mevrouw van Doorne. Aanbieding afscheidscadeau van Sneker vrienden. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Na de bevestigingsdienst was er een gezellige koffietafel met ds. de Jong, zijn familie en belangstellenden uit Sneek. Mevrouw Sikkes bracht ds. de Jong na mens allen hier aanwezig en velen die verhinderd waren te komen, dank voor de vele vriendelijke woorden op huis- en ziekenbezoek en de troost bij hen die door een groot leed werden getroffen. Het spijt ons dat U Sneek hebt moeten verlaten, aldus sprrekster, maar uw ver langen naar een eigen kerkelijke ge meente en de grote moeilijkheden heb ben hiertoe geleid. Maar naast die moei lijkheden was er toch ook veel moois. Vele gemeenteleden hebben U steeds van hun meeleven en sympathie blijk ge geven. Gaarne willen wjj met U mee leven in Oosterlittens en naast het Licht van boven, dat wij U niet kunnen geven, meenden we U een stukje gezelligheid te kunnen verschaffen door een lamp aan te bieden, een waarbij U gezellig kunt zitten lezen en een bureaulamp om bij te werken. Zo blijft Sneek toch ook een beetje in Oosterlittens. Het jongste lid van deze grote groep bood ds. de Jong een cyclame aan, waar na ds. de Jong allen dank bracht, ook voor de cadeaux, maar bovenal voor de belangstelling. Tot besluit werd aan de Geeuwkade een demonstratie gegeven met het ver voer van gewonden over het water. Hier voor werd volgens een vinding van onze Sneker Roode Kruismannen uit zeven brancards en een groot waterdicht kleed een vlot geïmproviseerd, dat voldoende draagvermogen bleek te bezitten om een Ook dit jaar wordt er in Amicitia weer een St. Nicolaasfeest gehouden voor de Sneker schooljeugd. De meesters en de juffrouwen zijn al druk in de weer. Som migen zijn aan het repeteren voor het te spelen kindertoneelstuk, anderen treffen voorbereidingen voor de inkoop van lek kernijen. Deze toebereidselen kosten veel tijd, maar dat hebben de leerkrachten er graag voor over. De uitvoering van de plannen kost echter ook geld, meer geld dan vorige jaren, want alles is immers zo schrikbarend duur geworden. Omdat er veel geld nodig is, moeten ook velen, neen allen, iets bijdragen in de kosten. Och, u begrijpt het wel, lezer. Er wordt weer eens een aanslag gedaan op uw por- temonnaie. Wij schamen ons niet voor deze aanslag, omdat er altijd graag ge geven wordt. Het is immers voor onza kinderen. In de week van 6—13 November wordt u de bekende lijst weer aangeboden. Helpt ons om uw kinderen een prettig en echt St. Nicolaasfeest te bezorgen. Geeft allen, geeft mild! De St. Nicolaascommissie: J. F. MAY, voorz. J. VAN DER KAMP, secr. L. DE JONG, penn. SNEEKER NIEUWSBLAD dagverkiezingen eind van deze maand worden gehouden) voortgaan met de cri- tiek op het Saar-accoord, Adenauer aan de andere kant blijft vasthouden aan zijn overtuiging, dat de tussen hem en Men- dès-France gesloten overeenkomst t.z.t. met grote meerderheid door de West- Duitse Bondsdag zal worden aanvaard, omdat men de grote voqruitgang die West-Duitsland door de overeenkomsten van Parijs zal boeken wel niet in gevaar zal brengen door een afwijzing van het Saar-accoord, dat op zichzelf toch ook voor Duitsland enige winst aan invloed inhoudt. was, juist aan het kruis, zo mag de pre dikant de gemeente leiden als dienaar. Zo geldt dit woord van Paulus ook van daag voor gemeente en predikant: afge zonderd tot het Evangelie Gods. Hierna had de bevestiging plaats. Aan de handoplegging namen deel ds. Ster- ringa en de consulent, ds. Olt Lammers van Winsum (Fr.) De nieuwe leraar werd toegezongen Gez. 120 1. Nadat Parijs het eerste verzoek van Adenauer om nieuwe besprekingen over het Saar-accoord had afgewezen, heeft de Bondskanselier zijn verzoek herhaald, doch Mendès-France ziet geen redenen tot heropening van het overleg. Het blijft dus afwachten wat de Duitse Bondsdag zal doen. Gistermorgen werd Drs. de Jong tot zijn dienstwerk te Oosterlittens inge leid door Ds. Sterringa van Zutphen met een predikatie naar aanleiding van Ro meinen 1 vers'd „Afgezonderd tot het Evangelie Gods”. De bevestiger zeide o.m.: Bevestiging en intree is een feest. Daarom vragen we wat het is- gemeente en predikant, die aan elkaar verbonden worden. Voor beide geldt: „afgezonderd tot het Evan gelie Gods”. In het O.T. geldt dit van Israël, d.i. Gods volk. Maar ook in dit volk zijn er afgezonderde plaatsen, tijden en mensen. Afgezonderd niet als een kluizenaar maar tot Gods boodschap. In de wereld, niet van de wereld. Zo geldt dit woord allereerst voor de gemeente. Niet de predikant moet alles doen. Zon der predikant is er nog wel een gemeen te, niet omgekeerd. De gemeente mag anders zijn dan de wereld: opvallen door blijdschap, vertrouwen en moed. Als de predikant geen huis- en ziekenbezoek doet is dat erg, als de gemeenteleden altijd zwijgen over Christus is het even verkeerd. De predikant mag in de af gezonderde gemeente meed- -n. Zoals de profeet in Israël Gods Woord bracht en Christus dit Woord was, zo mag de pre dikant Gods Woord brengen op dc preek stoel, op de catechisatie en in de hui zen. Zoals de priester naast de schul dige en ongelukkige stond en Jezus on der hen verkeerde, zo mag de predikant naast de zieken en eenzamen staan. Zo als de koning regeerde als dienaar in Israël, zoals Jezus de Koning der Joden voorraad kan worden aangevoerd. Zelfs kunnen er, als zulks nodig mocht blij ken, nog twee pompen in de kelder wor den bijgeplaatst, waarop bij de bouw van de gehele installatie nu al is ge rekend. aantal manschappen en een naar de overkant te varen. Alle oefeningen werden door tal van autoriteiten bij gewoond. Onder de eer sten bevonden zich o.a. de Rijksinspec- teur voor de B.B. de heer Logger, mr Hartung als vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin, de interpro vinciale commandant de heer Ketelaar de provinciale commandant de heer v. d. Goes, alsmede burgemeesters uit de B- kring Sneek. Voorts kwam een aantal hulpagenten in unform hierbij voor de eerste maal in functie. Het komt ons voor, dat ook deze oefen middag, ondanks de aanhoudende regen, goed is geslaagd. Alle manschappen en ook de dames van de medische teams hebben zich kranig geweerd en stellig is hierdoor weer een hogere graad van ge- BONN. De moeilijkheden die in de West-Duitse regeringscoalitie over de tussen Mendès-France en Adenauer te Parijs gevonden regeling van de Saar- kwestie waren gerezen, schijnen voorlopig overwonnen te zijn. De op een na grootste regeringspartij, de liberale partij, had scherpe critiek geoefend en de par- lementsfractie had vorige week een duidelijke mening uitgesproken over het Saar-accoord, aldus meldt het Algemeen Dagblad. Men verlangde wijzigingen en toevoe gingen en vergat of men deed alsof men het vergat dat de overeenkomsten van Parijs betreffende de toekenning van de souvereiniteit aan West-Duitsland, de uitbreiding van het verdrag van Brussel en de opneming daarin van Duitsland, de opneming van Duitsland in de Navo en dergelijke, een geheel vormden met de Saarkwestie. Met andere woorden: accepteert men de overeenkomst over het Saargebied niet, dan brengt men de ver wezenlijking van alle vorige maand te Parijs gesloten accoorden in gevaar. Adenauer heeft de liberalen op eigen aardige wijze gerustgesteld. Hij heeft erkend, dat op de Saar-overeenkomst in derdaad critiek mogelijk is en dat er for muleringen in voorkomen die niet duide lijk zijn en verbetering of toevoegingen behoeven. Daar indertijd de besprekin gen met Mendès-France in grote haast waren gevoerd, was reeds voorzien, dat er later nog technische onderhandelin- gen tussen Frankrijk en Duitsland nodig zouden zijn. Hij kondigde aan, dat „vermoedelijk reeds volgende week” de kabinetchef van Mendès-France te Bonn zou komen om in besprekingen met een van Adenauers assistenten, Blankenhorn, de technische bezwaren uit de weg te ruimen. De liberalen bleken daarmede tevreden te zijn. Na de bijeenkomst met de libera len, aldus de lezing die de ronde doet, heeft toen Adenauer een boodschap aan Mendès-France gericht met het verzoek om een gedelegeerde voor verdere onder- handelingen te zenden. De reactie van Parijs was evenwel, dat technische besprekingen geen haast had den, dat deze week niemand uit Parijs naar Bonn zou gaan en volgende week ook nog niet. Aldus is de stand van zaken van het ogenblik. De liberalen kunnen dus voor hun kie zers in Hessen en Beieren (waar de land- In tegenstelling tot de meeste rein- waterkelders in ons land die ondergronds gebouwd en met aarde afgedekt zijn, be vindt deze kelder zich boven de grond in een gebouwtje, wat uit aesthetisch oog punt mooier is dan een heuvel, vooral als die tussen de huizen ligt, wat hier binnen afzienbare tijd het geval zou zijn geweest. De uitbreiding aan deze kant van de stad zal nl. wel niet meer zo lang op zich laten wachten, en dan staan de toren en de kelder niet meer zo apart als nu. Door het gemeentebestuur is dus op alles gerekend bij deze uit breiding, die geheel door Snekers tot stand is gebracht. De kelder, geheel op getrokken van beton en met metselwerk bekleed, is nl. gebouwd door de Aan- nemingsmij. Friso, terwijl de werktuig bouwkundige en electrische installaties zijn geleverd en geplaatst door Lan- dustrie. „Doe mee met de S.H.J.”. Deze slag zin, betrekking hebbende op het werk van de Sneker Hervormde Jeugdraad, dat ten doel heeft de jeugd van onze plaats gepaste ontspanning te geven, heeft de laatste maanden bjj de jongelui een warm onthaal gevonden. Het begon reeds met de speurtocht door Sneek „Kent uw eigen plaats” op 18 en 19 Sep« tember j.l., waarvoor zich zeer grote be. langstelling openbaarde. Hierop voort» bouwende heeft deze jeugdraad Don derdag-, Vrjjdag- en Zaterdagavond j.l, een zgn. Herfsttoumooi georganiseerd voor de hele Sneker jeugd, leeftijd 12— 20 jaar, dat gehouden werd in 't Gebouw voor Chr. Belangen. Een uitgebreid en gevarieerd programma had men samen, gesteld, bestaande uit voordragen, ta. feitennis, muziek, dammen, tekenen, sjoelen, ja wat niet al. Er was voor leder meisje of jongen wel iets. En dat deze avonden in de smaak zijn gevallen bewees de grote deelname, zowel indivi dueel als in groepsverband. Zaterdag avond hebben we er een kijkje genomen en konden constateren dat er een zeer gezellige sfeer heerste. Ds. H. Sondorp had de algemene leiding. Er was deze avond hersengymnastiek, waarafcn werd deelgenomen door drie zestallen, nl. van het Sted. gymnasium, Chr. lyceum en de R.H.B.S. De groep van het stedelijk gymnasium won en kwam voor een jaar in ’t bezit van de fraaie wisselbeker, beschikbaar gesteld door Wouda’s Meel fabriek N.V. alhier. De avond werd verder gevuld met de finales van voor drachtwedstrijd, tafeltennis, muziek enz. enz., individueel zowel als in groepsver band. Menigeen mocht een aardige prijs in ontvangst nemen. Alle winnaars af zonderlijk te noemen zou te veel ruimte in beslag nemen. De heer C. de Graaff, secretaris van de jeugdraad, deelde ons na afloop mede dat het plan bestaat om tegen Kerstmis nogmaals een tournooi te or ganiseren, zodat de jongelui zich daarop reeds nu kunnen voorbereiden. Vermel den we nog dat tal van oude ren door hun aanwezigheid blijk gaven van belangstelling in dit werk. In de middagdienst deed ds. de Jong zijn intrede. Na gemeenschappelijke zang van Ps. 103 1, 2 en 3, hield de nieuwe leraar een predikatie over 1 Samuel 3 vers 10: „Spreek Heer, Uw dienaar luistert”. Het hoofd-thema was: Zoals de profeten en de geroepenen heb ben geluisterd, o.a. Mozes en Samuel, naar wat God te zeggen heeft, zo moet ook de predikant luisteren en het Woord Gods doorgeven, opdat de gemeente niet alleen gesticht, maar ook tot dienstbaar heid worde gebracht, wat in Jezus Chris tus, die ons God heeft voorgeleefd, de hoogste werkelijkheid is geworden. Na de predikatie werden door ds. de Jong nog de gebruikelijke toespraken gehouden, waarin hij de bevestiger, de consulent, kerkeraad, kerkvoogden en notabelen en collega’s uit de classis Fra- neker en de ring Bolsward en ver schillende kerkelijke functionarissen dank bracht en hun aller medewerking en voorlichting inriep. De aanwezigheid van de Burgemeester van Baarderadeel werd ook op hoge prijs gesteld. Hierbij richtte hij nog het woord tot het bestuur van de Ver. v. Vrijz. Herv. te Sneek, en de velen die uit Sneek waren opgekomen om deze voor hem zo gewichtige dag door hun tegenwoordigheid op te luiste ren, en bracht hij dank voor alles wat hij in Sneek heeft mogen doen en ont vangen. De nieuwe predikant werd tenslotte nog toegezongen Gez. 263 1, waarna de dienst met de zegenbede werd gesloten. In het verenigingsgebouw had nog een korte begroetingsbijeenkomst plaats. Het kerkgebouw was in beide diensten geheel bezet. markt hadden ingericht. Op het terrein van de Gemeente Reiniging aan de Lem merweg werden ladderoefeningen gehou den door de mannen van deze dienst. Hier echter met levende „gewonden” die zich op de zolder van een der dienst gebouwen bevonden en, liggende op een brancard, langs een ladder naar beneden werden gelaten. Voorts werd nog verondersteld dat zich in het gebouwtje van het Roode Kruis op de Veemarkt ’n ontploffing had voorgedaan, waarbij ook tal van slacht offers waren gevallen. Deze werden al daar voorlopig verbonden en daarna naar café Klopma overgebracht. Toep in 1908 onze waterleiding werd aangelegd, was daarbij al rekening ge houden met een toekomstige uitbreiding van de stad. Het reservoir in de water toren kreeg nl. een inhoud van 350.000 liter en is lange tijd voldoende geweest om de burgerij een regelmatige en voldoende watervoorziening te kunnen ga randeren. De stad is in de loop der jaten echter veel groter geworden dan de vroede vaderen van voor 45 jaar hebben voorzien en daarom werd de capaciteit van de toren zo langzamerhand te klein. Wel kon er in het Pompsta tion in Hommerts voldoende water worden opgepompt, maar door de te geringe inhoud van het waterreservoir konden de beschikbare nachturen niet worden benut. In deze leemte is thans voorzien door de bouw van de reinwaterkelder naast de Watertoren, waarin ais een appeltje voor de dorst 600.000 liter kan worden opgeslagen en die hedenmorgen officieel in gebruik is genomen. De electrische pomp in de kelder heeft een capaciteit van 80 m3 of 80.000 liter per uur. Die van het pompstation ca. 100 m2, zodat nu 180.000 15' r per uur kan worden toegevoerd. Vooral voor de spitsuren en op hete zomerse dagen, wanneer het waterverbruik het grootst is, een enorme aanvulling. Voor stag natie behoeft voortaan dus niet meer te worden gevreesd, ook al omdat de ge hele installatie vol-automatisch werkt en geregeld wordt door de waterstanden in de toren en in de kelder zelf. Zodra het water in de toren te ver zakt wordt de pomp in de kelder automatisch, in werking gesteld. Het vulwater wordt onttrokken aan de pers leiding van het Pompstation en komt in de kelder via een zgn. cascade of over stort, waardoor het water extra be lucht, d.w.z. van zuurstof voorzien wordt, wat aan de kwstliteit ten goede komt. Bovendien is door deze uitbreiding de eerste grote in 45 jaar de drink watervoorziening veel zekerder gewor den. Bij eventuele storingen is er al tijd een grote hoeveelheid water in re serve terwijl vanaf het Pompstation langer met een verlaagde druk nieuwe De oefeningen, die Zaterdagmiddag de drie B.B.-dagen besloten, werden op een viertal plaatsen gehouden. Brandspuiten uit Bolsward, Witmarsum, Sneek, Wor- kum en IJlst, aangevuld met „de Skid” en de grote Magirüsladder van de Sne ker brandweer, opereerden op het Mar- tiniplein, waar ze met vereende krachten een grote brandstapel te lijf gingen. De reddingsploegen van Bolsward, Koudum en Sneek kwamen in de Bosch- straat in actie, waar ‘stropoppen van on der het puin en van de zolders van ge deeltelijk ingestorte oude huizen werden gehaald en op brancards naar de gereed staande voor het vervoer van gewonden ingerichte vrachtauto’s gedragen om ver der behandeld te worden door de ge neeskundige teams van Bolsward, Grouw, Koudum en Sneek die hiervoor de grote zaal van café Klopma aan de N. Vee- I oefendheid bereikt. De zeventigjarige mevrouw W. van HarnVerweij te Beekbergen wordt sinds 23 October vermist. Op die dag ver liet zij het rusthuis Soeka Sepi, waar zij woont, aldus meldt het Vrije Volk. Nog op de avond van de eerste dag van haar vermissing '-.eeft men de bossen, die di rect aan het rusthuis grenzen,, doorzocht. Het zoeken is nadien nog herhaalde ma len hervat met behulp van speurhonden, maar men heeft geen spoor van de oude dame kunnen vinden. Een telepaath heeft evenmin licht in deze zaak kunnen bren gen. Men neemt thans aan, dat haar een ongeluk is overkomen en dat zij als ge volg hiervan om het leven is gekomen of v rhongerd is. Enï^e tijd geleden raakte in dezelfde bossen een oude man ver dwaald, die er pas na dagen zwerven in slaagde de bewoonde wereld weer te be reiken. Toen dr. W. J. Simon Zaterdagmid dag de chronische patiënten in de hall van Amicitia welkom heette, was de stemming er al in bij deze gasten van de afd. van het Ned. Rode Kruis. De een en zeventig mensen die rond de met bloe men versierde tafeltjes zaten, maakten al onderling kennis of begroetten met vreugde oude bekenden. Dr. Simon, voor zitter van de afd. Sneek, vertelde dat het voor de eerste keer mogelijk was ge weest een dergelijke middag te organi seren en dat dit aan verschillende men sen te danken was. In de eerste plaats aan de leden van de Rode Kruis colonne, die onder leiding van dokter R. van Ree- kum de patiënten gehaald hadden, dan de heren Miedema, die de zaal gratis be schikbaar stelden en de eigenaars van de auto’s, die de mensen gereden hadden. Hun allen dank brengend, gaf Dr. Simon daarna graag het woord aan Henk Stuurop, die met zijn gezelschap tot taak had de gasten te amuseren. Wat hun ze ker gelukt is. Henk Stuurop met een praatje en een liedje, terwijl Thèrése Selva vertedering bracht .door haar lieve verschijning en aardig gezongen liedjes. De heer Schuil, die haar op de piano begeleidde, bracht de luisteraars daarna in verrukking door zijn imitaties op de clavioline, een geheimzinnig instrumen tje aan de piano, waardoor hij in staat is het geluid van een viool, cello, orgel te imiteren. Het nummer van de gooche laar Martolini was naar ik meen wel hèt succesnummer van het programma. Hij bracht zijn trucs op gezellige vlotte wijze en kreeg spontane reacties en medewer king van het publiek. Zijn toverspreuk Simsalabim en de rest zal in de eerste dagen nog wel eens in diverse huizen klinken! Of men dan ook in staat zal zijn dobbelstenen onzichtbaar te laten verhuizen en een cadeau gegeven para plu in foudraal en doos te verminken tot een baleinengeraamte met fladderende zakdoekjes, is nog de vraag. Joke Harley zong bij de gitaar nog enkele aardige liedjes, waarvan „Geer- tsje en de clivia” wel zeer veel succes had. De pauzeach, ik zou een apart verhaal kunnen schrijven over de pauze. Natuurlijk is zo’n programma, waarom je kunt lachen of wiegend met je hoofd naar luisteren, de moeite waard, maar in de pauze, ziet u, dan komt de thee met cake, koekjes en snoep op tafel, dan buig je gezellig naar elkaar toe en begin je samen te praten. Over vroeger jaren, over gezamenlijke kennissen, over het lijden dat je te dragen hebt gekre gen en over deze middag, die een evene ment is in een lange reeks gelijkvormige soms wat eenzame dagen. Advertentiepriji 15 cl per m.m. Bij contract (handeltadv.) lager. I Abonnementsprijs 3. - per halt (aar. France per port 3.75 eer hall jaar. Giro 50748 ten arme ran Firma 6. 1 Drijfhout. Sneek. „Ik durfde het eerst niet aan”, lacht een oud mevrouwtje, „maar ik zit hier minstens zo gemakkelijk als thuis, en wat is alles mooi”. Zorgzame handen hadden kussens achter haar zieke rug gelegd en een op gevouwen plaid onder haar voeten ge schoven. „Ik ben ook al drie keer met de boot mee geweest”,- glundert een ander, Natuurlijk is ook de oude heer Zwaan tegenwoordig en Beppe met het oorijzer zit vlak vooraan zodat ze alles goed kan horen en zien hoe Henk Stuurop na Je pauze veranderd is in het boertje Gert- Jan van de Veluwe. Gelachen is er om G-rt Jan’s avontuur in de trein, en daar na is er weer stil genoten van de Friese potpourri die de heer Schuil op de cla violine ten beste gaf. Meezingen gaat niet zo goed meer, hoogstens wat neuriën, maar stil genieten van de bekende me lodieën is nog het prettigst. Veel te vlug is zo’n middag weer voorbij en als dr. Simon nog eens allen bedankt die aan deze middag ir .ewerkten, klinkt er her haaldelijk een hartelijk applaus. Ca deautjes worden nog uitgereikt aan de heren Miedema en de personeelschef, de heer Postmus, n dan moet er toch heus afscheid genomen worden. Het wordt gedaan met lachende gezichten en dank bare woorden. „Ik kan hier niet weg gaan”, lacht een heel oud moedertje. „Ze moeten me ha len, weet u, ik kan niet op staan”. Ze is er heel gerust op, want ze weet dat ze zullen komen de mensen die haar met zorgzame handen zullen optillen en in de voorgereden auto dragen. En dat zijn dan de leden van de Rode Kruiscolonne, dezelfden die de hele middag druk bezig i zijn met: thee zetten, bedienen, en pa- l tiënten helpen, die hulp nodig hebben. Daar rijden de auto’s weer weg en misschien hebben sommige passagiers nog even opgekeken naar de Rode Kruis vlag die fier op het dak van Amicitia wapperde.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1