Drie B.B. dagen in Sneek De Fryske Boekejoun _EL Daar Feestavond Voetbalver. Sneek De Sneker Jeugd Actie gaf een bonte avond DINSDAG 9 NOVEMBER 1954 NIEUWSBLAD” „S N E E K E R TWEEDE BLAD L THEORIE EN PRACTIJK zit *m de kneep. 1 LEEUWENBURG SNEEK Achttien jaar voor moord op baby VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN Ridderlijk Twee kinderen door kolen damp omgekomen Derde divisie oefent in Duitsland Selskip Tetman de Vries bracht: „De roeken oer de boeken” Vier avonden per week televisie Voor invalide oud-militairen Om het diploma „Veilig Verkeer” WOUDSEND. Op initiatief van Bazar C.V.O. Scharnegoutum Zeepost Militaire wagen tegen vrachtauto gebotst te de van Ingez. Mededeling. A-dvertentie It Selskip Tetman de Vries rjocht en v. d. K. zeer mensen wegwijzer gebied. ten (Alg. Dagblad). bedrag van onge- 3 dubbel geibkt slijtvast kleurecht Kernphj/sica, zwaar onderwerp dat door de spre- Drie dagen aaneen Donderdag, Vrijdag en Zaterdag heeft onze stad gestaan in het teken van de B(escherming) B(urgerbevolking), waarin de leidinggevende personen uit de B-kring Sneek theoretisch werden voorgelicht, terwijl door de monstraties met brandblus- en andere apparaten en oefeningen van de brand spuiten, reddingploegen en geneeskundige teams ook aan de practische zijde van het B.B.-werk de nodige aandacht werd besteed. De laatsten werden Zaterdag middag gehouden. worden Deze verruiming is mogelijk een van Forline Tongersdei-to-joun hat yn it Gebou foar Kr, Bilangen de traditionele boekejoun wer west, organisearre fan de Snitser boekhannelers yn ’e mande mei it Sritser Frysk Forban. De greate seal fan it Gebou wie alhiel biset en al sille de measten wol mear kommen wêze om Tetman de Vries as om it Fryske boek, dat nimt net wei, dat de organisatoaren mei dizze bilangstelling tofreden wêze kinne en nammers ek wiene. Efter yn ’e seal wie in kreaze boeketafel réskikt en yn it skoft wie ’t om dizze tafel sa drok, dat men der skraechwurk by kom- me koe. fan en de te in Vlas er bijv, bij de Februari-ramp al een goed georganiseerde B.B. geweest, dan zou er volgens spr. zeker op een snellere en doeltreffender wijze kunnen zijn opgetreden en hulp verleend. Hoe het groeide. Een grote en belangrijke taak is op de schouders van de leiding gelegd als het onverhoopt eens werkelijk heid mocht worden. De vraag is of we dan bereid zijn en de kracht heb ben op te treden voor de bevolking die naar ons opkijkt en dan zoveel van ns verwacht. de ambtenaren dier gemeesters bijstaan heden en diensten heer mr. Een Amerikaanse rechter veroordeel de de negentienjarige Marion Gleason tot een boete van vijftien dollar of drie dagen gevangenisstraf, omdat zij hard had gereden. Marion barstte tranen uit: zij had het geld niet en zou dus moeten zitten. Dat was te veel voor meneer Morris Balken, die zelf op zjjn beurt om voor de rechter te verschij nen zat te wachten. „Breng dat kind niet naar de gevangenis”, bulderde hij de parketwachter toe, die dat juist wilde gaan doen. „Ik zal die boete wel beta len”. Daarop was de heer Balken zelf aan de beurt. Hij had terwijl hij zonder rijbewijs in een auto zat, vergeten zijn richtingaanwijzer uit te steken. Vijf en dertig dollar of zeven dagen, zei de rech ter. Daarop ging Morris Balken zonder morren naar de cel, want nadat hij de boete voor Marion had betaald, had hi; geen cent meer. Schilderen gebeurt soms in de onmogelijkste houdingen. Maar in een Beva-overall kunt U rekken, kruipen, klimmenhy houdt het uit! Deze oersterke overall weet van geen slijten, ook niet in de was Extra-versterkingen op alle punten, die in de practijk „bedreigd” worden, drie dubbel gestikte naden, maken de Beva tot de ideale overall voor iedere man, die lang plezier van zijn werkkleding wü hebben! die de laatste maanden aanzienlijk is ver beterd waardoor veel meer werk moge lijk is geworden. Er komt nu zoveel geld beschikbaar, dat er niet veel kosten meer voor de gemeenten overblijven. Voor de commandovoering bijv, geeft het Rijk voortaan 14000 gulden per jaar waaruit echter ook de gehele inrichting van de post en de administratie bekostigd moes ten worden. De Staf van de B.B. kan nu dus behoorlijk te paard worden gezet. Voor het materieel en het onderhoud daarvan wordt eveneens een bedrag be schikbaar gesteld >.erwijl de uitrusting van de Nood wachten en de Blokploegen voortaan venr^ns door het Rijk zal wor den betaald. Voor de opleiding van het personeel wordt 48 cenf per uur per cursist vergoed opdat de cursussen ook gezellig kunnen worden gemaakt, terwijl de instructeurs beter beloond zullen wor den. Voor de oefeningen geeft het Rijk eveneens een vast, royaal bedrag, maar dat legt ons de verplichting op, aldus spr., er nu ook voor te zorgen dat de oefeningen worden gehouden. Hoe men dat wil doen, moeten de Kringen zelf uit maken. Tenslotte geeft het Rijk eenmaal een uitkering voor de B.B.-voering. Betreffende de organisatie deelde spr. mede, dat Groningen, Friesland en Drente ieder een provinciale comman dant hebben aangesteld, maar samen bo vendien nog e n interprovinciale com mandant, de heer Ketelaar te Assen, die eveneens aanwezig was en door mr Har tung hartelijk welkom werd geheten. Bovendien zal bij rampen worden sa mengewerkt met het Roode Kruis, zodat de B.B. zich in ons land ontwikkelt tot een vereniging die ook in vredestijd hulp aan de burgerbevolking verleent. welkom gesproken, heer L. Ringma d. overhandigde hij s ’t slot bracht de heer L. Rin: 't gezelschap en een bus drabbelkoeken een tuil bloemen als blijk voor 1 (13 Nov.) de In het dorpje Amby (bij Maastricht) zijn twee kleine kinderen aan kolen dampvergiftiging overleden. Toen de heer H. H. Kikken, kantonnier bij de gemeente Amby, thuis kwam, zag hij zjjn vrouw bewusteloos achter de deur van de woon-slaapkamer liggen. Zijn één-jarig zoontje en vierjarig dochter tje vond hij dood in hun bedjes. De 26-jarige mevrouw Kikken, die onmid dellijk naar het ziekenhuis te Maas tricht werd overgebracht, Is buiten le vensgevaar. De heer J. J. D. Scheffener, directeur van de Gemeente Reiniging hield een in leiding over de nieuwe compost instal latie waarover hem ook enige vragen werden gesteld, en daarna volgde nog een voordracht van de heer Mr G. F. Hartung, Chef van het Kabinet van de Commissaris der Koningin. Deze stond als eerste spreker op het programma, maar door een aanrijding van zijn auto kon nij niet tijdig aanwezig zijn. Hij behandelde de financiële basis van de B.B., De derde divisie, in totaal 18.000 man, houdt deze maand haar herhalingsoefe ningen in West-Duitsland, ongeveer in hetzelfde gebied waar kortgeleden de grote internationale manoeuvres zijn gehouden. De divisie komt op en oefent in twee gedeelten. Donderdag en Vrijdag kwa men in totaal 11.000 man onder de wa penen (3500 en 7500) die verzamelden in Vught, Boxmeer, Bergen op Zoom, Roo- zendaal, Breda, Weert en Assen. De tweede ploeg komt op 18, 19, 20 en 22 November op en omvat 7000 man. Na enkele dagen in de opkomstcentra vertoefd te hebben gaan de troepen de grens over. Dat het overigens goed gaat met de werving toonde spr. aan met de volgende cijfers. Nadat op 1 Januari 1953 met de werving was begonnen waren er op 1 Juli reeds 123000 vrijwilligers. Dat is 54 van het benodigde aantal en meer dan zelfs de grootste optimist in zijn stoutste verwachtingen had durven dro men. Op 1 Augustus was het gestegen tot 158000 van wie 101000 de vrijwillige verbintenis hadden getekend en van deze war n 92000 al opgeleid of in oplei ding. Totaal zijn er echter 230000 nodig en het werven van de laatste 32 zal wel moeilijker zijn. De Stichting staat echter steeds voor alle kringen met raad en daad klaar. Service dus voor iedereen die in de organisatie B.B. steun nodig heeft. De echte jeugdbewegingssfeer vond men natuurlijk ook behalve in de goede voordrachten van een grote- en een leuke vrijmoedige, kleine jeugdbeweeg- ster, in de met élan uitgevoerde volks dansen. Zo’n ontsporende gramofoon en een bezorgd kijkende leidster tussen de coulissen passen bij zo’n avond! Het lin- tenspel van het groepje meisjes in fel rode bloesjes en blauwe rokjes was ook alleraardigst wat vat de één haar taak serieus op, terwijl de ander slap van lachen is! Restten nog een paar kor te schetsjes, een zangnummertje en het verhaal dat een van de leiders vertel de, omdat helaas de leden van zijn club niet aanwezig waren. Apart willen we nog even noemen de meer dan levensgrote jonge dame die onder haar wijde hoepelrok vier aardige meisjes verborgen hield tot ze al zingend de hoofdjes door de spleten naar buiten mochten steken. Symbolische voorstel ling van Moederkloek Jeugdbeweging, haar vleugels uitspreidend over haar kuikens De samenzang was fleurig, al hebben we het wel«eens sfeervoller meege maakt, en de gehele leiding van de avond was in de bekwame handen ge legd van de h.h. Oppenhuizen en Kluiten- berg, terwijl de secretaris van de S.J.A., de heer Hamersma, een bijna onmisbare persoon achter de schermen bleek te zijn! Mevrouw Posthuma sloot de avond met een dankwoord en constateerde dat men bewezen had samen iets te kunnen opbouwen. Ze wekte de leiders en de oudere leden op de E.H.B.O.-cursus te volgen waarmee de S.J.A. binnenkort zal beginnen. Tijdens de middagpauze werd de deel nemers door de kring een broodmaaltijd aangeboden in Hotel Bonnema na afloop waarv-n een bezoek werd gebracht aan de in werking zijnde compost installatie en vervolgens op het Martiniplein een demonstratie bijgewoond van het B B.R.- agregaat „De Skid” welk apparaat, waar over wij de vorige week al iets schre ven, zoals verwacht mocht worden veel belangstelling trok. ’s Middags vermeldde het programma een vergadering van de Kringraad in de B-kring Sneek, die in het Stadhuis werd gehouden en tezelfdertijd in Hotel Bon nema een voordracht van de heer Ir F. E. vain Ruijven te Harlingen over Boargemaster Rasterhoff. De joun waerd iepene fan boargemas ter Rasterhoff. Howol it haed fan de stêd Snits gjin Fries is, die üt syn iepe- ningswurd dochs wol bliken, dat er de wearde fan it eigen Fryske karakter tige heech skat. Foar it bihêld fan dit eigen karakter is it nedich, dat de Frys ke tael bistean bliuwt. It Frysk eigene en ek de Fryske tael wurdt al den dei weroan bidrige. Forskate echte Fryske wurden en sizwizen bin al forlern gien. Der moat wat dien wurde, om dizze óf- braek to kearen. Hjir leit in taek foar de oerheit. De skoallen moatte ynskea- kele wurde. Ek it hélden fan in Fryske Boekewike moat sjoen wurde as in sti mulans foar it bihaid fan de Fryske tael. E. S. de Jong fan Boalsert spriek nei de iepening oer de posysje fan it Fryske boek. Ek hy achte it in lok- winsk wurdich, dat de seal sa fol wie. Rounom en yn Snits binammen is altyd gans bilangstelling foar sokke jounen. Wy moatte lykwols goed bigripe, dat wy hjoed-de-dei net mear klear komme mei in noflik praetsje. De bannen moatte üt- stutsen wurde. De posysje fan it Fryske boek is sé, dat der hwat dien wurde moat; der moat kocht wurde. As it giet om in bromfyts of in nije mantel sjocht men net op in fiif-en-tweintich goune, Stuurop presenteerde en waaraan voor het mar as it giet om it keapjen fan in boek fait men faek dea op in dübeltsje. Dat is in faei teken. De leafde foar it Fryske boek is der Deze driedaagse actie begon Donder dagmorgen om 10 uur met een vergade ring in het Gerechtsgebouw welke werd bij gewoond door de Provinciale Advi seur, de Rijksinspecteur, de Provinciale Commandant, de Promotor van de Stich ting B.B.B., de burgemeesters in de B- Kring Sneek, Kringcommandanten, Hoofdinstructeur reddingsdienst, Instruc teurs brandweer en reddingsdienst, als mede artsen, hoofden van geneeskundige teams. De voorzitter van de Kringraad in de B-k.ing Sneek burgemeester L. Raster hoff opende deze druk bezochte bijeen komst met een kort woord waarin hij als doel van deze dagen noemde de B.B. weer eens in het middelpunt der belang stelling te plaatsen. Het is nl. moeilijk de belangste'dng voortdurend gaande houden. Het loopt echter goed met de organisatie. Sneek heeft ongeveer honderd procent bereikt wat het aantal deelnemers betreft, al zullen enkele zwakke punten in de kring in de eerst volgende maanden verbeterd moeten worden. Na zijn collega mr Renken nog geluk te hebben gewenst met diens benoeming tot burgemeester van de mooie gemeente Epe, gaf hij het woord aan de heer B. Nauta, burgemeester van Harlingen, pro motor van de stichting B.B. in Friesland. Geen wild enthousiasme, maar noodzaak. wol. By In enquête naem 78 fan de lezers it Fryske boek foar kar. Dizze leafde mei lykwols net in platonyske leafde wêze. „Dêrom”, sa einige de spr., „joun allegearre mei in Frysk boek nei hüs ta. Net mear drige, set se yn ’e rigei de Fryske boeken 1” Het werk dat in ’t algemeen voor de B.B. wordt gedaan is niet zo, dat we er een wild enthousiasme voor kunnen op brengen. Dat ligt niet in de aard van het B.B.-werk, zo begon spreker. Maar aan de andere kant staan wij voor het nuch tere feit, dat de regering nu eenmaal heeft gemeend dat het nodig is dat deze organisatie er zal zijn en wij geroepen zijn er van te maken wat er van te ma ken is. Wij komen er niet onder uit en of wij het prettig vinden of niet, wij zul len ons met de B.B. moeten bezig hou den. Spr. beklemtoonde hierna enkele fa cetten van het werk van de Stichting: het geven van service, helpen de opinie te vormen en het publiek B.B.-minded te maken, het stimuleren van de aanvul lende werving en de binding van de noodwachten en de propaganda voor de B.B. in de uitgebreidste betekenis van het woord. Bij al deze onderdelen stond hg uit voerig stil, waarbij hij o.a. opmerkte, dat de grootste moeilijkheid bij de werving niet is de noodwachten te krijgen maar om ze te hquden. De Stichting kan daarbij helpen waar voor haar heel veel mogelijkheden ten. dienste staan. O.a. door het maandblad „De Paladijn”, dat stellig in een be hoefte voorziet en voor de organisatie warde heeft. Voorts beschikt zij-over 60 films, welk aantal tot 80 a 85 zal worden opgevoerd en zorgt ze voor affiches, vlag gen enz. Getracht moet worden de B.B. centraal te stellen waar dat nuttig en nodig is. Er is reeds ongelooflijk veel propagandamateriaal verschenen, waar onder ook sluitzegels die van 1 Novem ber af al door tal van grote bedrijven op hun brieven geplakt zullen worden. De hoofdzaak van al dit werk is te proberen ons volk er van te doordringen dat de B.B. nu eenmael noodzakelijk is. Van 1 Januari af zal de Nederlandse televisie vier avonden per week uitzen den. Bovendien heeft de minister van O., K. en W. a.i., dr. L. Beel, goedge keurd dat er ook nog programma’s van buitenlandse zenders kunnen overgenomen. Deze verruiming van uitzendingen is mogelijk geworden omdat de nieuwe televisiestudio in het St. Vitusgebouw te Bussum binnenkort klaar komt. Zolang de behandeling van de tele- visienota in de Tweede Kamer niet be ëindigd is en daarmee de verdeling van de'zendtijd onder de omroepverenigingen nog niet vastgesteld, blijft de huidige situatie gehandhaafd. De Nederlandse televisie stichting blijft houdster van de zendmachtiging en bepaalt welke orga nisatie zijzelf of een van de omroep verenigingen de programma’s ver zorgt. be zeventien ha grond, die de Bc .c vain militaire oorlogsslachtoffers nodig heeft om een moedertehuis en twaalf bungalows voor invalide oud-militairen te kunnen bouwen, kunnen worden ge kocht. Het geld, voor deze aankoop no dig, is bijeen gebracht door de actie van vier dagen, onder leiding van Audrey Hepburn. De filmster, die Donderdag in Den Haag ook een kort bezoek bracht aan haar grootvader, mr. A. J. A. A. Baron Heemstra, verliet Vrijdag ons land. kaem doe mei it spesiale boekewike-pro- gramma: „De Roeken oer de Boeken”. Nei in originele iepening waerd in flot kabaret-programma nei foaren brocht. De geastige lietsjes en sketches waerden linich oan inoar praet fan Tetman. Dit programma wie minder toanieleftich as oars en hong mear oer nei it folsleine kabaret. It wie aktueel en der waerd ris in fyn ynlein stikeltsje jown. Kostlik wie byg. de persiflaezje, dy’t Klaes Wes ter joech fan de Fryske strider foar it Fryske boek. Ek moatte efkes neamd wurde de kréaesjes fan Klaes Wester as de streuper yn „it Wünder”, Geart Jonkmans en dy fan Jarich Tetman resp. as Pake en Heit yn skets fan T. Ewoud. Dit programma kin mei reden in njj sukses neamd wurde foar it Selskip. Nammers dat wit Tetman al, koe men wol fomimme. een zwaar onderwerp dat door de spre ker echter op boeiende wijze behandeld werd. Hij hield eerst een populair-weten schappelijke verhandeling over de bouw van het atoom dat bestaat uit een kern waaromheen kleine deeltjes, electrisch geladen electronen draaien en stond ver volgens uitvoerig stil bij de geweldige energie welke vrijkomt als de kern door beschieting met neutronen wordt gesplitst. Deze atoomkracht is een zeer belangrijke vondst geweest die op den duur alle andere energiebronnen zoals steenkool, watervallen enz. overbodig maakt. Wanneer de splitsing niet geremd wordt ontstaat er echter een ketting reactie waardoor tenslotte de gehele massa uit elkaar zou springen. Nu is het de kunst om dat voor industriële doel einden te voorkomen. Spr. behandelde verder de atoombom, gemaakt van pluto nium of uranium, en de verwoestende uitwerking daarvan. Een trotylbom van 1 kg maakt 25 electro volt vrij, een atoombom van hetzelfde gewicht 200 mil- lioen, waardoor deze eenzelfde verwoes tende werking heeft als 20 millioen kg. trotyl. De ene atoombom op Nagasaki doodde dan ook onmiddellijk 272000 men sen. Spr. gaf ook cijfers over de verwoes tingen aan gebouwen tot op 4 km afstand en de enorme hitte Welke de atoombom veroorzaakt (bij het ontploffingspunt 1 millioen graden Celsius) alsmede van de lichtflits die honderd maal zo sterk is als die van de zon maar voor de mens geen schadelijke gevolgen heeft. De gamma- stralen daarentegen wel. Tot besluit gaf Ir van Ruijven de mid delen aan om een kettingreactie te voor komen teneinde de vrijkomende energie te gebruiken voor de industrie. De gammastralen zijn echter moeilijk te bedwingen en daarom is het zeer noodzakelijk, dat in de B.B.- kringen enkele mensen wegwijzer kunnen zijn op dit zeer gevaarlijke „Waarom hebben we deze bonte avond georganiseerd?” vroeg mej. Edens aan de vele jongeren die zaal Hanenburg Woensdagavond geheel bezetten. „Zoals we hier zitten hebben we allen een ver schillende levens- en wereldbeschouwing en het is zeker niet de bedoeling van avond te doen of deze verschillen er niet zijn integendeel, maar wel kunnen we laten zien dat we ondanks de verschillen toch verenigd kunnen zijn. Samen één in de S.J.A. met behoud van onze persoon lijke levensopvatting en het eigen club- leven waarin jullie levensvreugde mogen vinden, maar ook verantwoordelijkheids gevoel.” Met de beste wensen voor alle Jeugdbewegingen en haar leden, opende mej. Edens de avond, waarna één voor één de vertegenwoordigers van de aan gesloten verenigingen met hun vlaggen naar voren kwamen om met overtuiging het motto van hun vereniging te zeggen. Daarna volgde dan het bonte pro gramma, waarin elke vereniging zijn aandeel had. Over het algemeen een vro lijk vlot geheel, alleen jammer dat sommige nummers wat uit de toon vie len volgens mijn smaak bleef men hier niet in de jeugdbewegingssfeer, wat deze avonden juist de aparte bekoring geeft en wat men er ook zeker van ver wacht. „Tuyl sticht Utopia” blijft een subliem lekenspel en was misschien een lichtend voorbeeld hoe een kort spel- met-inhoud kan zijn. Als voorbeeld in het humoristische genre mag zeker „de etalagepop” genoemd worden; alleraar digst vlot gespeeld en geen geestloos ding waar het zo vaak op uit draait. Dezelfde vereniging bracht een paar zangnummers die ook heel goed waren. Argentinië: m.s. „Yapeyu” Brazilië m.s. „Belgrano” Australië en Nieuw Zeeland: via Engeland Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. SCHARNEGOUTUM. Op 11 en 12 No vember a.s. zal door de ver. C.V.O. bazar worden gehouden ter aflossing de schulden die er nog rusten op de nieuwe school. Deze schulden moeten vereffend. Daartoe wordt aller medewerking gevraagd. Op een prettige manier kunt gij uw bijdra ge leveren. Dat zult gij bij Uw bezoek Don derdag en Vrijdagavond bemerken. „Elim” zit vol aangename verrassingen. Op ver schillende manieren kunt gij Uw geluk be proeven. En wenst gij een zit, dan kunt gij ook rustig de gezelligheid gadeslaan. Er is voor ieder wat wils. Het draaiend rad, weet U wel? En raden, en vele attracties, en ja gaat U zelf eens zien. En dan: De beurzen geopend in Uw hand, Al de schulden aan de kant. Dan is de bazar dubbel geslaagd. BEVA werkkleding Verkrijgbaar bij „DE VOORUITGANG” Fa Bouwhuis de Ver eniging Dorpsbelangen alhier werd hier Donderdag een vergadering gehouden om zo mogelijk een cursus op te richten voor het behalen van het diploma „Veilig- Verkeer”. De voorzitter van Dorpsbe langen, de heer D. op de Hoek, verwel komde in het bijzonder het bestuur der Afdeling Sneek van „Veilig Verkeer” en daarna de talrijke aanwezigen. Daarna werd het woord verleend aan de voorzitter van laatstgenoemde afdeling. Deze zette op dui delijke wijze het doel van „Veilig Verkeer” uiteen en toonde met cijfers aan hoeveel slachtoffers het verkeer eist en gezien het steeds drukker wordende verkeer zullen er steeds meer slachtoffers vallen. Daarna wer den enige films betreffende het verkeer ver toond, alsmede een humoristische. Ondertussen hadden de aanwezigen de gelegenheid zich voor de cursus aan te mel den. Staande de vergadering gaven ruim 30 aanwezigen zich op, terwijl verschillende personen zich als lid van „Veilig Verkeer” opgaven. Als leiders van deze cursus boden de heren Attema en Zweepe, beiden bij de Rijkspolitie alhier, zich welwillend aan, waarvoor de voorzitter van de Afd. Sneek zijn dank betuigde, want veelal is het moei lijk om een goede leider voor een dergelijke cursus te vinden. Het is de bedoeling om in verschillende plaatsen in onze gemeente een cursus voor Veilig Verkeer te houden en er worden dan ook deze maand nog propa- ganda-avonden gehouden. In de (laatste) middagvergadering voor de secretarissen der gemeenten in de Kring, J' gemeenten die de bur in de B.B. aangelegen- de hoofden van diverse overheids- en scholen, spraken wederom de G. F. Hartung, die nu de taak van genoemde functionarissen bij de B.B. uiteen zette en de burgemeester van Harlingen over de Stichting B.B.B., waarover hij ook Donderdag had gesproken. Aan het einde van de bijeenkomst werd nog de bekende film „Houen zo” vertoond, terwijl deze dag ’s avonds gesloten werd met een Bindingsavond voor de leden van de Blokploegen. H. P. uit Schoonoord is door de recht bank te Assen conform de eis veroor deeld tot achttien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij werd er van beschuldigd in Juni 1951 het pasge boren kindje van zijn dochter te hebben vermoord. De heer J. Wind, B.B.-hoofd, dankte in zijn sluitingswoord de spreker voor zijn uiteenzetting en voor de wijze waarop hij dit moeilijke onderwerp behandelde. De uitwerking van de atoombom is ver schrikkelijk, maar toch moeten wij ons niet aan defaitisme overgeven, aldus spr. Dat het van groot nut is aan be drijfsbescherming en bescherming van de burgerbevolking te doen heeft de geschiedenis van Londen geleerd. Deze stad werd driehonderd maal zo zwaar gebombardeerd als Rotterdam, maar de schade en het aantal slachtoffers waren maar vijfmaal zo groot. Daarom moet deze bescherming reeds in vredes tijd worden opgebouwd wat grote voordelen oplevert. Aan het slot van zijn betoog wekte Ir. Koster de aanwezigen dan ook met klem op hun plannen zo snel mogelijk op te ma ken en bij de burgemeester in te leveren. De heer Wind voegde hieraan nog toe, dat de heer Scheffener, hoofdinstructeur van de Bedrijfsbescherming, al tal van be drijven heeft bezocht en steeds bereid is van voorlichting te dienen. Ook bij de op leiding van het personeel. De inleider beantwoordde toen nog enige vragen, waarna de bijeenkomst gesloten werd en ook deze heren de gelegenheid kregen een demonstratie van „De Skid” bij te wonen. Er blijven altijd grote groepen over die geholpen moeten worden en dat is de taak van de B.B. Bedrijfs-zelfbescherming. De bijeenkomst van Vrijdagmorgen in het Gerechtsgebouw was gewijd aan de zelfbe scherming in de bedrijven, welk onderwerp werd ingeleid door de heer Ir. V. P. Kos ter, Rijksinspecteur voor dit onderdeel van de B.B. Zijn gehoor bestond uit de hoofden van de onder de Bedrijfsbescherming val lende bedrijven in de B-kring Sneek. Ir. Koster betoogde, dat nu het Besluit Bedrijfsbescherming er is, de leiders van de ondernemingen de plicht hebben hieraan mee te werken. Ook kan de burgemeester in belangrijke gevallen bevelen geven. Het woord onderneming moet zeer ruim worden opgevat. Er vallen alleen bedrijven onder waarin meer dan 30 personen werk zaam zijn. Spr. schetste de organisatie van de Bedrijfs bescherming, waarbij hij een opsomming gaf van de maatregelen welke reeds vóór 1 September 1955, en die welke binnen een week na de noodkreet van de regering moe ten worden getroffen. De benodigde men sen moeten uit het bedrijf worden gehaald, bij voorkeur op basis van vrijwilligheid. Teneinde hun bij ongevallen een zelfde uit kering te kunnen geven als de Noodwach- ters, hebben de werkgeversorganisaties een Stichting in het leven geroepen waarbij de leden zich kunnen verzekeren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw. Guinea: s.s. „Friesland” (18 Nov.); Ned. Antillen: m.s. „Poseidon”(16 Nov.) Suriname: m.s. „Bonaire" (17 Nov.); Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje” (13 Nov.); (13 Nov.); (13 Nov.); De jaarlijkse feestavond die de voetbal ver. Sneek Donderdag in Amicitia door be middeling van het Theater-Bureau Henk op presenteerde en waaraan voor het merendeel radio-beroepsartisten medewerk ten, bood een zeer afwisselend programma. En, laten we het er maar direct bijzeggent het grote publiek, dat de zaal geheel be zette, heeft van het gebodene volop geno ten. Mr. Doodle deed met zijn kostelijke conference de zaal daveren van het applaus. Dan was er de musical clown Fantasio die met zijn optreden de zaal weldra mee had, en de lachspieren in beweging wist te bren gen. Ook het optreden van de „Spelbrekers” met hun liedjes bij de guitaar viel te loven. Lachorkanen oogstte mej. Carla met haar sprekende poppen, en Bert Robbe als zan ger viel zoveel bijval ten deel, dat hij ge noodzaakt werd een extra nummertje ten beste te geven. Trouwens alle medewerken den van dit gezelschap waren goed op dreef en droegen het hunne er toe bij om de avond tot een succes te maken. De mu zikale omlijsting was toevertrouwd aan het Dans- en Showorkest van de heer G. Schuil met zang van mej. Treesje Selva alhier; het weerde zich kranig. Bij de aanvang werd door de heer I. Za man een woord van welkom gesproken, en aan ’t slot bracht de heer L. Ringma dank aan ’t gezelschap en overhandigde hij aan mej. Carla een bus drabbelkoeken en aan mej. Selva een tuil bloemen als blijk van waardering voor het door haar gebodene. De avond werd besloten met een zeer ge zellig bal. Vermelden we nog dat in de pauze een verloting werd gehouden ten bate van de nieuwe lichtinstallatie op het Sneek-terrein, waarvoor reeds een flink bedrag is binnen gekomen door de geveerde enveloppen actie. Er zal echter eer? bedrag van onge veer 3000 nodig zijn. De dienstplichtige soldaat E. J. Donkelaar uit Almelo werd op slag ge dood en soldaat J. Buist uit Leek werd ernstig gewond bij een verkeersongeluk, dat te Bareveld (bij Wildervank) ge beurde. Twee militaire vrachtwagens wilden een tegenligger uit Gieten, die met aardappelen was geladen, passeren. De achterste militaire vrachtwagen kwam daarbij in aanraking met de aard- appelauto, waardoor een gedeelte van de laadbak van de militaire auto aan stuk ken werd geslagen. Beide achterin zit tende militairen werden door de rond vliegende brokken getroffen. Soldaat J. Buist is naar het militair hospitaal overgebracht. Beide militairen waren te Assen in garnizoen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5