KAPPIE en de reis met Troeteltje Gaat Sneek ook water leveren aan de omliggende dorpen? De Zoon Burgemeester Dageraad y Gemeentebestuur zegde z.m. medewerking toe Brandladder in de sloot Ingezonden Kerknieuws Afscheid Ds. A. Ferwerda te Gaastmeer Schutjaspartij te Heeg Het millioen nahij Film: Stel je voor dat ik d< dominee trouwde De boerderijbrand te Heidenschap V erkeersongelukken Paard valt op jongen Opbrengst collecte Oudega 1 - Hommerts 2 6-2 Duits motorschip gezonken V erkeersongelukken Feuilleton Klaproosdag Klok doodt klokkemaker O gor, <QO— 111 i Maat, ter- Een vreugdevolle dag. haai 23 In Restaurant Piso waardering, Rie dan ook; „eerlijk, en daarna. door 24 HOOFDSTUK XI. De Breuk middelen situatie sober samen, „dat wij steek laat.” van een Wordt vervolgd. GAASTMEER, 7 November. Na in de morgendienst nog eens het Heilig Avond maal met zijn gemeente gevierd te heb ben, nam ds. A. Ferwerda hedenmiddag afscheid van de Geref. Kerk alhier. Hij had daarvoor als tekst gekozen 1 Tim 3 16. Na de prediking werd ds. Ferwer da toegesproken door ouderling A. Vis ser, die hem liet toezingen Ps. 21 4. Ds. v. d. Plaat van Oudega (W.) sprak na mens de classis en als collega en de Herv. predikant Ds. J. Bruinsma als afgevaar digde van de Herv. Gemeente en als vriend. Ds. Ferwerda dankte allen voor de toespraken en voor al het goede dat hij met zijn gezin in de 5 jaar die hij hier woonde, ondervonden had. Aan het slot deelde hij nog mede dat de alhier beroe pen predikant candidaat Gravendeel uit Rotterdam het beroep had aangenomer en nog voor do Kerstdagen zijn intrede hoopt te doen. Geref. Kerken. Beroepen te Scheemda uS. G. Finia te Jutrijp- Hommerts. Ir. Hulsbergen sprak namens het voor melde Rijks Instituut, de he Jong als uitvoerder van Friso HEEG. Uitslag van de door de K.A.B. gehouden schutjaspartij. 44 deelnemers le prijs H. Hettinga en E. Gerritsma; 2e pr. O. Agricola en J. van Asma; 3e pr. S. Flapper en W. Portiek; Troostprijs H Bokma en D. de Jong; 2e troostprijs S. J. Hettinga en W. Bonte; Poedelprijs L. v. d. Pol en Joh. Potma; 2e poedelprijs B. Roodhof en J. J. v. d. Pol. Voor de vluchtelingenhulp was Zater dag 913.000 totaal bijeen. „Ze hebben m’n lieve Troeteltje gesto len!" jammerde de Maat. „Ik zal en van de TOM LOOEWIJK Tj. de en de heer S. Bos voor Landustrie. Allen had den ook veel waardering voor de pret tige samenwerking met het gemeentebe stuur en de directie van Gemeentebe drijven. De heer Ek gaf nog een nadere uit eenzetting van de functies van de kel der en de watertoren en roemde weder kerig de prettige samenwerking met het Instituut, de I.W.G.L. en de aannemers alsmede de kwaliteit van het geleverde werk, waarna de heer J. Zij Is tra, voor zitter van het O.B.W. als laatste spreker zijn gelukwensen aanbood. Vóór burgemeester Rasterhoff hedenmorgen de installatie van de nieuwe Rein waterkelder in werking stelde, werd op het Stadhuis, waarvan de vlaggen wap perden, een bijeenkomst gehouden, waarbij behalve B. en W. en een aantal raads leden, onder wie de leden der Commissie voor de Gemeentebedrijven en het oud lid dezer commissie de heer O. Lindeman, ook aanwezig waren vertegenwoordi gers van het Rijks Instituut voor de Drinkwatervoorziening i'n Den Haag en van de N.V. Interc. Waterleiding Gebied Leeuwarden, de directeur van de Ge meentebedrijven de heer Ek en diens collega uit Meppel, de voorzitter en secre taris van het College van Regenten van het O.B.W., de hoofden van dienst in de Gemeente, het administratief en hoger technisch personeel der Gemeentebedrij ven, alsmede directieleden en personeel van Friso en Landustrie. De Ver. v. Exploitatie van Waterleidingbedrijven te Amsterdam had een bloemstuk gezon den. OPPENHUIZEN. Door het losraken van de koppelii gebakte Zaterdag een brandladder die ac ter de brandweer auto gekoppeld was in de sloot zondei ongelukken te veroorzaken. Met een kraanwagen is het geval met veel moeite weer op het droge gebracht. met die „scharrel” van Robert, dat er niet is. Durven met dat kind niet voor hart was zij nooit tevreden geweest met De veronderstelling, dat de boerderij brand te Heidenschap zou zijn ontstaan door het ontploffen van een oliestook- kachel, is thans op losse schroeven gezet Het dienstmeisje van de heer Dijkstra zou de gewone stookkachel aanzetten met petroleum. Zij nam daarvoor de aan gewezen bus, die echter geen petroleum, maar benzine bevatte. De knecht had namelijk bij vergissing de bus met de verkeerde vloeistof gevuld. Het gevolg was, dat de handen van het meisje vlam vatten. Toen zij trachtte het vuur van de handen te slaan, kwamen enige vonken in de bus benzine terecht, die direct sprong. De brandende benzine verspreid de zich onmiddellijk, zodat weldra de boerderij in lichter laaie stond. Fr. Dagblad. OUDEGA (W.). Bij de gehouden stem ming is tot notabel herkozen de heer C Veninga. HEEG Ii de plaats van wijlen de het, R, Cnosse1 is gekozen tot ouderling in de Ned. Herv Kerk aihier de heer P. v. d Velde. het vrijwel evenzo. haar milieu ontgroeid. Zij was bijdehand helaas te laat. Voor ons, die deze regels nu lezen, Goddank, net op tijd! En dan vragen wij u allen: „Denkt u na -10 jaren nog wel eens aan die dagen? Hadden we er toen ons hele bezit niet voor over gehad, als we alleen maar „vrij" waren? We zijn vrij, we zijn weer vrijom te mopperen. Vrijom te zeggen, wat we willen, maar wij mogen ons nimmer en nimmer vrij voelen van de grote ver plichting om tenminste éénmaal per jaar door het dragen van de klaproos te to nen, dat we cis altijd zullen herinneren, hoe vurig dankbaar wij waren voor de ons gebrachte vrijheid. Denkt allen op Zaterdag 13 November eens goed na, en dan zult u als de col lectebus u wordt aangeboden, ongetwij feld zeggen: „Hoeveel was mijn vrijheid mij vel waard?" En als allen dit eens goed bedenken, dan zullen er geen bussen genoeg zijn.. 13 November „Vrijheidsdag”. hebben daarna nog verschillende spre kers het woord gevoerd. De heer Boelhouwer, adj. directeur van de I.W.G.L. wenste, evenals allen die na hem kwamen, het gemeentebe stuur geluk met deze aanwinst. Misschien bestaat nu ook de gelegen heid een lang door ons gekofesterde wens de dorpen in de omgeving vanuit Sneek van leidingwater te voorzien in vervulling te doen gaan, aldus spr., waarop de burgemeester antwoordde, dat het Gemeentebestuur voorzover dit mogelijk is gaarne met de Intercommu- Het viel allemaal nogal mee. Rob en Rie hadden het grootste deel aan De 44-jarige mejuffrouw G. W. van B. ui, Den Haag is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Fietsend bij het kruispunt Oltmanstraat Jonathanstraat Potgieterstraat, verleende zij geen voorrang aan een uit de Potgieterstraat komende 6-wielige benzinetankauto. Mej. van D. werd gegrepen en tegen de grond geslingerd. Zij liep een schedel- basisfractuur op en is overleden. Op de Rijksstraatweg te Haarlem is de 35-jarige mejuffrouw A. Boots tijdens het oversteken door een vrachtauto aange reden. Ze werd zwaar gewond naar het Grote Gasthuis overgebracht, waar zij een half uur na aankomst overleed. De twee agenten sprongen dus op Kappie af en grepen hem grommend beet „Wat moet dat verbeelden!" riep Kappie. „Blijf van me af kerels!” „We hebben ’em!” schreeuwden de agen ten trots, terwijl ze Kappie hardhandig in de armen en schouders knepen. „En waar is dat beest, vriend? Die Troetel? Spreek op! Lelijke dief!” De Maat was intussen ook naderbij ge komen en hij hoorde juist de laatste woorden. Stilletjes slopen ze de deur uit. In de zaal dreunde de harmonica en zongen allen uit volle borst: „Sien, sien, siene la me los!" Toen stonden ze weer buiten. De 17-jarige landbouwerszoon J. A. M Siero te Vecht-Terwolde is Zaterdag middag, doordat hij onder een paard be kneld raakte, om het leven gekomen dooi verstikking. Het slachtoffer zat op de bok van een driewielige kar. Naast hem zaten een broer en een zusje. Paard en kaï kwamen in de zachte berm van de weg terecht, waarna de wagen kantelde. Di twee jongens en het meisje sprongen van de wagen af. De zeventienjarige jongen kwam in de sloot terecht, waarna het paard boven op hem viel. (Vrije Volk.) het sterk genjeente, van deze kelder heeft geleid, die onder alle om standigheden zijn functie in de drinkwa tervoorziening kan blijven vervullen. Tot besluit bracht de heer Rasterhoff dank aan allen die aan het project heb ben medegewerkt, niet in de laatste plaats aan de directeur, die op welover wogen en bedachtzame wijze naar een oplossing heeft gezocht die ook voor de toekomst afdoende is. De drie heren van het Rijks Instituut v. d. drinkwatervoor ziening kregen bovendien iet’ r een bus Sneker Drabbelkoeken mee naar huis. Nadat de heer Ek een technische uit eenzetting ”an de bouw en de inrichting van de kelder had gegeven, begaven al len zich naar deze uitbreiding waar Bur gemeester Rasterhoff de opening ver richtte. HEEG. De P.I.T.-collecte heeft alhier 55.— opgebracht OUDEGA (W.) Ih het eerste kwar* tier was Hommerts sterker, maar het beschikte niet over een goede schutter. Daarna golfde het spel op en neer tot linksbinnen Reinstra van 20 m. afstand een hard schot op het doel van Hom» merts loste, dat de keeper niet zag aan-, komen, stand 10 voor Oudega. Spoe dig maakte echter Hommerts door een misverstand in de Oudega achterhoede gelijk. De thuisclub kwam nu geweldig opzetten en na een hevige worsteling voor de goal schoot een der Hommert- s^r backs in eigen doel (21) en Rein stra maakte er spoedig 31 van, terwijl midvoor H. Abma de stand op 41 bracht. Door een blunder van de Oude- gaster keeper werd het echter 42. Di rect zaten de Oudegaster jongens ech ter weer'op de bal en Reinstra scoorde zijn vierde doelpunt (52). Hoewel het veld al slechter werd door de regen, scoorde de Oudegaster l.buiten nog een doelpunt (62). De junioren speelden ook tegen de Hommertser junioren met uitslag 71 voor de thuisclub. Tjitte Wassenaar maakte niet minder dan zes van de zeven doelpunten. Ten Noorden van Terschelling is het Duitse motorschip Christel op een mijn gelopen en gezonken. Van de beman ning van vier koppen is de kapitein, die op een luik dreef, door een ander Duits schip gered. De andere drie worden ver mist „Laten Robert mag „Maarehdat is hem niet!” ze! hij, „Dat is Kappie! Laat hem los!" „Wat moet dit allemaal beduiden, klont?” schreeuwde Kappie, toen hij weer vrij was. „Wat doe je hier? Waar om ben je niet op tijd terug gekomen? Ik heb d hele nacht op je zitten wach tenwe hadden allang kunnen ver trekken! En wat doen die agenten hier?" Ze keek hem vorsend aan, in haar ogen leurstelllng die haar zoon haar had be- onzekerheid en twijfel. reid, over de stukgeslagen toekomst- dachten dat Kappie de dief was. Ze hol- waar zou hij nu den met hun gummiknuppels zwaaiend, moet hem terug hebben, anders kan ik niet verder leven! Twee dezelfde mannen hebben het gedaanik zou ze zo her kennen als ik ze zag!” „Tjong! Ik dacht dat je dat ellendige beest allang kwijt zou zijn!” zei Kappie. „Dat was toch de afspraak?” „Komt er nog wat van?" vroeg één den agenten ongeduldig. „Zijn we op weg on» twee dieven te vangen of is het de be doeling kletspraatjes op straat te hou den?" we 1 genoeg aan elkaar hebben, denk je?” zich niet heenzetten over de diepe te- Onder auspiciën van de Ned. Ver. v. Sexuele hervorming draait hier Woens dag a.s. in het Amicitia theater de verfil ming van het bekende boek: „Stel je voor dat ik de dominee trouwde”. De film behandelt het probleem van een ionge vrouw die tegen haar wil zwangei wordt. In de hoofdrollen spelen Viveca Lindfors en Georg Rydeberg. Mevrouw G. Mulder, bestuurslid van bovenge noemde vereniging zal voor de aanvang van de film een inleiding houden en het standpunt van deze ver ten aanzien van het vraagstuk der geboorteregeling uit eenzetten. De toegang is boven 18 jaar. Op de rijksweg onder Ridderkerk is een autobus bestuurd door de 23-jarige vliegtuigmonteur D. J. Theunissen uit Den Haag geslipt en op een tegenligger gereden. De heer Th. werd daarbij ge dood. Te Ede werd de 72-jarige heer W. v. d. Elskamp bij het oversteken van de VerL Maanderweg door een auto gegrepen gedood. Nabij het station ArnhemVesperpoort is de 32-jarige schilder T. J. W. op de spoorbaan door een trein gegrepen en gedood. Bij Westzaan is de 52-jarige vertegen woordiger J. Kayer toen zijn bestelwagen van een weg reed, uit die wagen geslin gerd en gedood. In Rotterdam werd bij een botsing tus sen twee auto’s de 59-jarige heer van der Zwet uit zjjn wagen geslingerd en ge dood. chologie een modevak is, ieder praat bijv, over men een beetje te- wou ze je ’s afleren!” wïst niet, dat zijn eigen vader, in een „Ja, een bar feestvarken ben ik niet nogal stormachtig onderhoud met Rob’s geweest”, stemde Rob toe. moeder, dit had geconstateerd. Maat met de agenten door de straten daar zag de Maat Kappie lopen. „Daar en toevallig dacht de klont juist aan heb je ’em!” schreeuwde Kappie. „Zou de „Kraak” al vertrokken wijl hij naar Kappie wees. zyn?” dacht hi). „Zonder mij? Kappie „Pak ’em!” schreeuwden de agenten die zal me we) nooit weer willen zien. dat is toch wel erg zijnin Kappie’s richting, voordat de Maat Juist gingen ze toen een hoek om en iets had kunnen doen of zeggen. „Natuurlijk kom je”, zei Robert vast beraden, „ze moeten er maar aan wen nen, hoor.” „Heus Rob, ’t is beter van niet,” hield Rie vol, „je moet zulke dingen niet for ceren. Ik heb je al eerder gezegd: reken er maar op dat we straks alléén komen te staan. Ik voel me niet thuis in jouw familie, jij bent niet op je gemak bij de mijne „Leuterpraat”, stelde Robert kortaf vast, maar zijn overtuiging was niet zo krachtig als zijn woorden. Rie had in derdaad de situatie kort en krachtig sa mengevat. In het kleine gezinnetje van Koster voelde hij zich thuis, maar Rle’s andere familieleden, beste lui allemaal... ze waren van een ander slag. En het ergste was: ze vonden hèm een ander s'ag. Hij was niet een der hunnen en Den Haag. Het zijn allemaal goeie, bes- zo- het nooit worden. En met Rie was te, hartelijke mensen, en die Lien...” het vrijwel evenzo. Zij was eigenlijk „Ja, die Lien”, glimlachte Rob. haar milieu ontgroeid. Zij was bijdehand „Nou ja... die is een beetje vrij uit- en intelligent genoeg, om zich overal te gevallen, maar ze vond jou natuurlijk kunnen bewegen. Zij sloeg geen slecht een beetje tegereserveerd en dat figuur in de burgemeestersfamilie. Rob wou ze je ’s afleren!” wist niet, dat zijn eigen vader, in een geweest”, stemde Rob toe. i - „Ik zie er van komen”, vatte Rie de we nuchter zijn, Agnes! situatie sober samen, „dat wij straks zijn handen dichtknijpen dat dit meisje helemaal op onszelf staan. Los van mijn hem hebben wil”. familie, los van de jouwe. Zouden we Maar mevrouw Van Liempden kon Is de klaproos-inzameling zo maar een collecte zonder meer? Neen, sedert onze zo vurig begeerde bevrijding is de klaproosdag de enige dag, waarop wij aan onze geallieerde be vrijders ons bescheiden offer kunnen brengen voor het hoogste offer dat velen van hen brachten.... hun leven. Op deze dag gaan in duizenden gezin nen in het buitenland de gedachten uit naar ons kleine land, waar hun dierba ren in de gruwelijke strijd om onze vrij heid een laatste rustplaats vonden, En helaas aan de onvermijdelijkheid van het noodlot, dat zich over die meer dan dertigduizend jonge levens in ons land voltrok, kunnen wij niets veran deren. Wij kunnen hun graven met bloemen tooien, wij kunnen hun enorme offer op hoogtijdagen gedenken, wij kun nen hun nabestaanden tot troost zijn, maar ja, verder staan wij hier machte loos in onze kleinheid, tegenover iets dat wij nu nog na tien jaar als zo wreed en mogelijk zinloos voelen. Ja, „oorlog is zinloos”, doch niet hun offer. Waren zij niet gevallen, dan leef den wij nog in slavernij en vreemde on- derdrukkiog. Men hoort in deze dagen zo vaak mopperen. Maar denkt nu in 1954 nog wel eens iemand aan de oneindige oorlogsjaren, toen ons iedere dag meer werd ontnomen? Duizenden van onze beste landgenoten werden wreed van ons weggerukt. Dui zenden werden van have en goed beroofd er toen tenslotte het water ons tot de lip pen stond, toen mopperden wij niet eens meer, maar wachtten slechts op dat éne, dat onze geallieerde bevrijders ons in samenwerking met onze eigen verzets helden zouden brengen „de Vrijheid”. En die Vrijheid is gekomen. Voor velen nale zal samen werken teneinde wens in vervulling te doen gaan. billijk, er de schuld van gaf, de jongen te hebben „ingepalmd”. _i„’t ïs geen leuterpraat”, antwoordde samen gereisd, arriveerden gelijk Rob, eigenlijk het station en daar wachtte Vera met vind ik je vader een schat. Het is voor de wagen. Vera en Rie konden uitste- hem een teleurstelling, maar hy ziet de kend met elkaar opschieten. Weldra dingen nuchter. Hij is aardig voor me. waren ze in de burgemeesterswonlng ge- die zag me liever arriveerd. De burgemeester was harte lijk, blij zgn zoon weer te zien. Hij had goede berichten over hem ontvangen uit Op een hoogte van twintig meter bo ven het drukke verkeer van het Lon- dense Strand, is een klokkemaker doe in de grote klok van het gebouw va Justitie gevonden. Hij was naar bovi ge lommen om het uurwerk te regel» maar zijn kleding werd gegrepen d< een vlugdraaiende spil, zodat hij in 1 raderwerk getrokken werd. Waarsch lijk heeft hij om hulp geroepen, m door het lawaai van het drukke verk kon niemand hem horen. De klok 1 zonder de geringste storing verder. Ti het opviel, dat hij te lang weggeblevi was, klom iemand naar de klok; hij vond hem daar dood. De klok van het gebouw van Justitie i een van de bezienswaardigheden van Londen. Zij werd 75 jaar geleden ont worpen door een timmerman die noch lezen noch schrijven kon. Zij loopt perfc t en is een van de weinige Londense klokken die niet door de sterrenwacht van Greenwich geregeld wordt. Pogingen om zo’n klok nog eens te bouwen, hebben gefaald. (Vrije Volk.) In de trein, waar ze de coupé weer alleen hadden, zwegen beiden lange tijd. Rie was de eerste die sprak. „Zo”, zei ze bitter, „nou zie je wat je hebt aangehaald. „Jouw familie lust me niet, mijn familie lust jou niet”. „Wie zegt dat?” protesteerde Rob zwakjes. „O, je behoeft je niet te verontschul digen”, ging ze voort en haar stem klonk hard. „Ik voel me er net zo min in thuis. Ik zie er op neerwaarom? Ieder viert feest op zijn eigen manier, en ik vind Jan en zyn vrouw er geen zier minder om. Ik zit niet heel de avond met één opgetrokken neusvleugel te kijken, zoals m’n schoonzuster uit De burgemeester noemde deze Maan dag een vreugdevolle dag voc Sneek nu twee inrichtingen in bedrijf worden ge steld en verwelkomde in ’t bijzonder de grote zuster de Interc. Waterleiding te Leeuwarden en de vertegenwoordigers van het O.B.W. dat indertijd met het Gemeentebestuur aan de wieg van het Waterleidingbedrijf heeft gestaan. Hij ging daarna even terug naar de tijd vóór 1908 toen Sneek nog geen wa terleiding had en het drinkwater uit het Sneekermeer gehaald moest worden, en bracht hulde aan het gemeentebestuur uit die tijd voor zijn vooruitziende blik het bedrijf zo royaal op te zetten. Ver der schetste hij de taak van het waterlei dingbedrijf dat jaarlijks een enorme hoe veelheid water in de woningen brengt tegen tarieven die ook voor de oorlog golden. Een opmerkelijke prestatie! Daarom ook is het goed dit bedrijf eens een enkele maal in het middelpunt der belangstelling te plaatsen. Daarna stond spr. stil bij gestegen watergebruik in de wat tot het totstandkoming dat je me helpt, dat je me niet in de thuishoorden. Wat hun zelf niet steek laat.” lukt, zouden de kinderen hun verschaf- „Zeg, wat denk je wel van me?” in- fen. formeerde hij. „Ik hou je heel de avond op m’n knie, Is dat goed?” „Net als 'n sprekende pop buikspreker”, lachte ze. „Nou, enfin, het zal dan gaan gebeuren.” Toen sloegen ze de armen om elkaar heen, er was toch niemand die het zag, en terwijl de vlakke weilanden voorbij gleden, gehuld in de zwarte duisternis, wisten ze, dat ze bij elkaar hoorden. Maar de herinnering aan die verloren feestavond bleef, nog lang schrijnen als een oude wond.... Voor de afd. Sneek van de Dageraad sprak Zondagmorgen in zaal-Piso de heer J. Verster van Groningen over „Minderwaardigheid psychologisch be schouwd”. Spr. wees er eerst op dat psy- onzekerheid en twijfel. i _L_2_ 1 „Ik wil alleen verder mét jou”, zei hij dromen, en omdat haar egoïstische moe- stug, „en de rest kan naar de maan derliefde de zoon ontzag, richtte zich lopen!" haar afkeer op het meisje, dat ze, on- Maar je moeder de lucht invliegen." „Nou nou”, suste Robert. „Nou nou”, imiteerde ze smalend, „zeg Rotterdam. Hij zelf betrok Rie in ’t ge- eens of 't niet waar is. En om weer op sprek en kwam opnieuw tot de conclu- ons uitgangspunt terecht te komen, sie, dat ze een flinke meid was met een Rob, onder die omstandigheden voel ik goed stel hersens, en daarenboven nog er weinig voor, op jouw verjaardag te erg prettig om naar te kijken. Echt komen, 't Treft nog allerongelukkigst goed Nederlands product, meende hij en ook, een weekeind, ik zit er de Zondag verzoende zich steeds meer met ’t denk- waarschijnlijk ook nog aan vast. Opzit- beeld, haar tot schoondochter te krijgen, ten en pootjes geven, tegen het zure ge- Zo’n meisje moest een kans hebben. zicht van je mama aankijken, nee jon- Mevrouw Agnes was stilletjes, wel gen. Ik krijg wel griep.” vriéndelijk, maar afgetrokken. Niemand ,’^lksdaarvan besliste Rob, „de ko- wist van het felle gesprek dat zij de keïk' Pn dag tevoren had gehad met haar vrien din, mevrouw Bikkers geboren Hartse- ma van Vloten. De beide dames hadden indertfld al zo half en half bekokstoofd dat de combinatie Robert van Liemp- zicht van je mama aankijken, nee jon gen. Ik krijg wel griep.” ’NTily-G rlo o 1—14 4. gel moet maar c je nu niet, Rie, dat dit de zaak steeds maar erger maakt? Iedereen weet zo langzamerhand wel dat ik een meisje heb. De mensen die komen „Wie komen er allemaal?” vroeg ze den van HeerwaardenIsabeau Bikkers verschrikt. lang niet gek zou zijn. Mevrouw Bikkers „Een paar intieme vrienden, meer gaf haar dochter graag de oude, trotse niet”, stelde hij gerust, „die weten het. naam der Van Liempdens, mevr. Van En die zeggen: d’r is zeker wat loos Liempden droomde zich de mooie, frêle, __i ze rijke Isabeau tot schoondochter. In haar 22 Kappie had in de vroege morgen stond ook oesloten iets te gaan doen. „Zo gaat het ja niet langer!” zei hij tot zichzelf. „Ik moet die klont zien te vinden en het lijkt me het beste, dat ik maar meteen naar de politie stap.'" Juist toen Kappie op weg was. liep de de dag komen. Wie weet wat voor 'n de positie van burgemeestersvrouw van schepsel het is! En misschien komen er Beerzoyen. Rob moest een representa- nog heel andere praatjes in de wereld tief baantje hebben, liefst in Den Haag. Je weet hoe de mensen zijn. Neé Rie, Het vermogen van Bikkers en de even- we moeten kleur bekennen. Als ik jarig min onaanzienlijke middelen' van de ben, is mijn verloofde er ook. Wie 't Van Liempdens zouden de beide jongelui niet zint, die blijft maar weg.” in de gelegenheid stellen een behoorlijke Ze drukte zijn arm. staat te voeren, relaties te maken. En „Ik hou van je, als je zo praat”, be- dan zouden de beide oudere datnes eln- kende ze. „Goed, ik wil komen, Rob. delijk weer eens zich opgenomen weten Maar denker om dat je bij me blijft, in de kring waarin ze, naar ze meenden, was ge in de oorlogsjaren werd >p last van de Duitsers de molen „De Bazuin" te Har lingen afgeoroken. Er is thans een actie op touw gezet om de molen weer te her bouwen. Een plaatselijk comité maakt er propaganda voor en zamelt gelden in. Er wordt ook een beroep op de oud- Harlingers gedaan om een steentje bij te dragen. Het gironummer is 9 9 40 0. Op de foto de molen, zoals ze vóór de oorlog het stadsbeeld van Harlingen markeerde. minderwaardigheidscomplexen, doch moet met het hanteren van de ter men der psychologie uiterst voorzichtig zijn, er wordt veel misbruik van ge maakt en men kan daarmede bepaalde personen ontzaglijk kwetsen, terwijl men er ook bij de opvoeding der kinderen zeer voorzichtig mee moet zijn. Nooit dient men ook te vergeten dat de psycho logie een objectief vak is, een weten schap ook, welke wetenschappelijk moet worden gebracht, ze onthoudt zich van doch oordeelt zakelijk, ob jectief. In een discussie met zijn toehoor ders kwam spreker vervolgens tot con cretisering van het begrip minderwaar digheid, waarna hij in het tweede ge deelte van zijn betoog, door het voorle zen van twee verhalen resp. het minder- wamdtgheidsgevoel en het minderwaar digheidscomplex bij de mens demon streerde. Met het minderwaardigheids gevoel deed hij dr.t oor de beschrijving van het type van de dyomer, die omdai hij zich minderwaardig voelt, vlucht in dromen en tantasi en, waarin hij de machtigste is, hij ontwijkt dus de situatie. Deze gevallen komen veel voor, ook bijv, bij het kind, dat in het gezin de jongste is en naast zich heeft broers of zusters die in het oog van de jongste alles kun nen. Om een voorbeeld van dit type te geven, vertelde spr uit Le Mur van Sartre het verhaal dat getiteld is Hero- straat. en waarin een type mens wordt geschilderd ongeveer geluk aan die oude Epheziër, die'om belangrijk te worden, de tempel van Artemis in brand stak. De door Sartre besch: \i i persoon, wil steeds uit de realiteit vluchtende, epn moord plegen, en ook hij is een duidelijk ty*-e van de mens die zich echt minder waardig voelt. Maar een scheef beeld van de werkelijkheid zou men toch krijgen als men zou menen dat iemand, die min derwaardig is, altijd de situatie ontwijkt Er is ook een mensentype, dat minder waardig is. dit echter niet voelt en de situatie wel degelijk aandurft, het ont wil kt om het zo eens uit te drukken, het examen met, doch gaat het aan en doet allerlei ngen - n zijn meerwaardigheid te bewijzen. Ter demonstratie van eer dergelijk type, dat If niet weet dat het aan een minderwaardigheidscomplex lijdt, las spr. uit „Kleine apocrieve figu ren” van Capek „de biecht van don Juan”. In de discussie welke daarna volgde, had spr. nog gelegenheid er op tg wijzer dat er ongetwijfeld velen zijn, die zelf hun minderwaardigheidsgevoel weten te overwinnen, doch dat ook de medemens vaak gelegenheid heeft daarl de helpende hand te bieden. Voorzitter Dijkstra bracht tenslotte de spreker dank. pr

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6