De Composteringsinstallatie draait nu officieel Zaalconcert Federatie van Muziekverenigingen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 Toneelavond „Volksonderwijs i ui 109e Jaargang No. 90 L UNIEK IN WEST-EUROPA Bachconcert (H) Opbrengst collecte Bioscoopnieuw» Veertig jaar bij P.T.T. Redactie-adres KLE1NZANÜ 7 Telef 2872 Geslaagd Een eerste prijs Vrijdag 12 November 1954 -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD - Legaten Meisje slikt speld in Emigratiemogelijkheden voor Nederlanders Selskip Tetman de Vries bracht „De tiid sil ’t leare” 11» a Redacteur L KiEZEBRlNK Vredeswerk. P.I.T. bracht in Oudega e. o. op ƒ110.32. ma. OUDEGA (W.). De collecte voor het Verboden Verhaal. Hij besloot met de hoop uit te spre ken dat de installatie aan de daaraan ge stelde verwachtingen zal voldoen en een dienende taak zal hebben voor de Sne- ker gemeenschap. Burgemeester Rasterhoff, die alle spre kers direct beantwoordde, stemde zijn collega toe, dat niet overal inrichtingen als deze gesticht kunnen worden. Daarom staat Sneek steeds open voor samenwer king met andere gemeenten. Onze instal latie is daarvoor groot genoeg. Maandag 15 November a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer S. J. Vor- meer, Prinsengracht 14, alhier te Wil lemsoord (O.) als bestelller bij de P.T.T. in dienst trad. Van 1922 af is hij werk zaam in Oppenhuizen. Ongetwijfeld zal het de jubilaris die dag niet aan belang stelling ontbreken. Peronne daarachter Verschijnt: DINSDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) het geheel en dat was de lange duur van de avond. Met de telkens wisselende opstelling op het podium ging uiteraard nogal wat tijd verloren en daar elke ver eniging drie nummers moest spelen, was het ónmogelijk het concert op een redelijk tijdstip te doen beëindigen. L>. G. Zó stelde burgemeester Rasterhoff Maandagmorgen de pomp van de nieuwe Reinwaterkelder in werking. De samenstelling van de Sneker edel- compost wordt regelmatig gecontroleerd door het Laboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Grouw. De directeur de heer Ir A. Kerkhof prees de kwaliteit en bood eveneens zijn gelukwensen aan, waaraan zijn echtgenote voor de burge meester en de heer Scheffener ieder een exemplaar van het boekwerk „Dong- leare”, een uitgave van de Fryske Lan- boubibleteek, toevoegde. Ir Noppen, de reeds genoemde adviseur van het gemeentebestuur, vertelde op geestige wijze iets over zijn werk in deze functie. Hij sprak daarbij zijn bewonde ring uit voor het personeel van de Reini ging, dat vóór de reorganisatie met de beperkte middelen waarover men toen beschikte de stad toch zo rein heeft ge houden en prees de medewerking welke hij van de vorige directeur de heer Schriemer en van de tegenwoordige heeft ondervonden. Ook dankte hij de gemeen te voor het pionierswerk hier verricht. Ir v. d. Plassche, links van de burgemeester, met het college van B. en W. op het feestelijk versierde bordes van de installatie. De bur- gemeester is hier aan het woord. ander product: de bekende Sneker drab- belkoeken, zei hij, en daarvan gaf hij de adviseur een bus mee naar huis. De heer Sc .ffener (door de burge meester uit zijn tent gelokt) voerde even eens het woord, om het gemeentebestuur, B. en W., de commissie en zijn oud-col- lega van Gemeentewerken de heer de Kok te danken voor de wijze waarop zij hem steeds tegemoet zijn getreden en een pluim te steken op de hoeden van zijn personeel. De wijze waarop dat ook in deze tijd zijn zware taak heeft ver vuld is boven alle lof verheven. Verder dankte hij nog zijn oude leermeester Ir Noppen, de heer Westraten die hem in de gelegenheid stelde kennis te maken met de rasp, de heren Bakker en Ir Kerkhof voor hun medewerking, alsmede de Rijks Landbouwkundige Dienst, vertegenwoor digd door de heer Ir Spithost, voor zijn adviezen. Nadat de burgemeester ook de direc teur nog met een bus drabbelkoeken had vereerd als waardering voor de wijze waarop hij zijn taak verricht en voor de energie welke hij bij de reorganisatie van de dienst heeft ontwikkeld, sloot de heer L. Terpstra, lid van de Raad, de rij. Hij sprak als inwoner en vertegenwoor diger van de burgerij, voor wie deze dag ook een mijlpaal was. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het examen civiel inge nieur de heer J. Groeneveld, Sneek. OOSTHEM. Bij het „Priissjongen” in de Harmonie te Leeuwarden, heeft de Zangvereniging „Nije Moed” alhier een le prijs gehaald met 240 pv Het aantal "enodigden, dat de ope ning bij woonde was zó groot, dat niet allen een plaatsje konden vinden in de ruime fabriekshal. Velen moesten de redevoeringen buiten beluisteren, waar voor luidsprekers op het terrein waren aangebracnt. Ook stond hier de repor- tagewagen van de Neder], Radio Unie voor de opnamen welke ’s avonds werden uitgezonden. Burgemeester Rasterhoff verwelkomde in 't bijzonder Ir v. d. Plassche, de leden van Gedeputeerde en de griffier van de Provinciale Staten, alsmede het ge meentebestuur van Wymbritseradeel en verder al de andere aanwezigen onder wie zich tal van burgemeesters uit de omliggende gemeenten en autoriteiten op Reinigings- en Landbouwgebied bevon den. Hij vertelde daarna dat Sneek al SNEEKER NIEUWSBLAD DOOR EEN DRUK OP DE KNOP heeft Ir A. W. v. <L Plassche, Directeur- Generaal voor de Landbouw Maandagmiddag de reeds veel beschreven en uit binnen- en buitenland druk bezochte composteringsinstallatie op het met vlag gen en planten versierde terrein van de Gemeentereinlging officieel in bedrijf gesteld. Direct daarop verdrongen de vele genodigden zich rondom de transportband waarop het huisvuil naar boven wordt gevoerd en op het met vlaggen beklede bordes om daar een blik te werpen in de raspmachine, een der onderdelen van deze ingenieuze machine waarvan Sneek de primeur heeft in West-Europa. Ze verwerkt nl. niet alleen het huisvuil, maar mengt het bovendien met faecaliën waardoor een compost verkregen wordt, die door het hoge stikstofgehalte de naam „edel compost” waardig is gekeurd. Dinsdagavond bood de afd. Sneek van Volksonderwijs aan haar leden en ver dere belangstellenden haar jaarlijkse toneelavond aan, deze keer verzorgd door het gezelschap Tetman de Vries. Dat dit gezelschap veel belangstelling trekt mag blijken uit het feit, dat de zaal van Amicitia reeds enige dagen te voren was uitverkocht. De afdelingsvoorzitter, de heer W. S. Overzee, verheugd over de grote op komst, heette in ’t bijzonder welkom de heren veehouders, die belangloos lam meren weiden, de ereleden en de verte genwoordigers van de afdelingen uit ijlst, IJsbrechtum en de Legegeaën. „Het gezelschap Tetman de Vries heeft een goede naam en onze verwach tingen zijn dan ook hoog gespannen”, zo zei de voorzitter. „Toch komen we hier niet alleen voor het vermaak. We die nen ons er ook op te bezinnen, wat de vereniging „Volksonderwijs” wil. Haar taak is te strijden voor goed onderwijs in ’t algemeen en goed openbaar onder wijs in ’t bijzonder. Zij moet waken tegen achterstelling van het openb. onderwijs en de talrijke aanvallen hierop weer staan. Onze tegenstanders noemen de openbare school de neutrale staatsschool. Velen hunner zien blijkbaar niet het on derscheid tussen neutrale school en neu traal opvoeden. Dit laatste is niet mo gelijk. Onderwijs en opvoeding hebben altijd een bepaalde kleur. De doelstelling van het openbaar onderwijs is de vor ming van de goede mens, die met be houd van zijn eigen persoonlijkheid res pect heeft voor de mening van anders denkenden. De wet schrijft voor, dat er in elke gemeente een voldoend aantal openbare scholen moet zijn. Slechts wan neer er minder dan 12 leerlingen voor een dergelijke school zijn, wordt de ge meente van deze verplichting vrijge steld. Als wij dan weten, dat er in het Limburgse Heer aan de ouders van 162 leerlingen de openbare school geweigerd wordt, dan kan iedér van ons hier iets aan doen door lid te worden van Volks onderwijs. Gezamenlijk moeten wij stre ven naar kleiner klassen, goede scholen, goede leerkrachten en de leus uitdragen: De kinderen van het Nederlandse volk naar één school: de openbare. Hoe meer leden, hoe gauwer dit doel bereikt wordt. Het ledental is nog steeds stjj- en VRIJDAGS. gende en bedraagt thans 145.000. ’t Vol gend jaar bestaat Volksonderwijs 90 jaar. Als jubileumgeschenk zouden wij graag aanbieden een ledental van 150.000. Ook Sneek moet zijn aandeel leveren, temeer omdat de afdeling vol gend jaar 60 jaar heeft bestaan. Er zal dan een feestelijke bijeenkomst worden gehouden met een bijzonder karakter. Laat de afdeling dan 600 leden tellen. Als we allemaal wat doen, kunnen we dit bereiken.” Hjirnei kaem it Selskip Tetman de Vries op ’e planken mei it nijste stik: „De tiid sil ’t leare”, de fuortsetting fan „De tiid hMdt gjin skoft”. It stik is earder yn dizze krante bisprutsen en wy kinne der dus, tinkt üs, mei folstean Na zijn beste wensen te hebben uitge sproken voor het welslagen van de on derneming verklaarde spreker deze hier na voor geopend en bracht hij de instal latie in werking. In de foyer van Amicitia, waarheen het gezelschap zich na de ope ning begaf, werd het gemeentebestuur van vele zijden gelukgewenst. De eerste die dit deed, was burgemeester F. Tja- berings van Wymbritseradeel, de goede buur van Sneek, van wie het huisvuil en de faecaliën ook in de installatie worden verwerkt. Onze gemeente is daarmee zeer gebaat, aldus spr., die daarom hoopte dat de inrichting zal slagen en „groot le verancier” kunnen blijven. Namens de Ned. Ver. van Reinigings- directeuren betoogde de heer de Graaf, directeur van de Reiniging in Den Haag, dat zeer veel gemeenten aarzelend ston den tegenover een verwerkingsinstallatie van het huisvuil, maar de radicale wijze waarop hier de zaak is aangepakt is een navolging waard. De heer Bakker, sprekende namens de voortvarendheid om dit doel te bereiken. N.V. Bavo, dankte voor het geschonken vertrouwen. Wij hebben alles op alles gezet deze installatie ondanks de moei lijkheden welke zich voördeden voor elkaar te krijgen, zei spreker, die de wens uitsprak dat zij voor de gemeente Sneek een bron van welvaart zal worden en mededeelde dat de fabriek er een vol jaar garantie op verleent. De heer Westraten van de V.A.M. be groette Sneek als een welkome concur rent. Als er meer zulke goede concur renten komen krijgt de compost een goe de naam en wordt de vraag groter. Mr P. T. v. d. Herberg, burgemeester van Dantumadeel, sprak namens de Pro vinciale commissie voor Vuilverwerking. Wij hebben hier kunnen zien hoe het werk dat wij ons voorstellen, gedaan moet worden, zei hij, maar de grote moeilijkheid voor de plattelandsgemeen ten is het vervoersprobleem. Wij zullen echter trachten ook op dit terrein richt lijnen te geven. Wellicht zal de minister ook hiervoor Marshallgeld beschikbaar willen stellen. Wijlen de heer Rely Jorritsma, die de Friese literatuur een goed hart toedroeg, heeft zijn totale vermogen vermaakt aan de Vereniging De Fryske Bibleteek. De overledene heeft bepaald dat er elk jaar 2000 aan prijzen beschikbaar gesteld zal worden voor korte verhalen en gedich ten in de Friese taal. Vijf prijzen van 300 voor proza en vijf van 80 voor poëzie. De heer Rely Jorritsma werd in 1905 geboren te Jellum. Op 1 October 1952 is hij te Nijmegen overleden. De onlangs te Baarn overleden Douari- rière van baron mr M. J. P. D. van Ha- rinxma thoe Slooten, Vrouwe C. F. ba ronesse van Harinxma thoe Slooten heeft aan Friesland een legaat nagelaten ter keuze van het bestuur van het Fries Ge nootschap, onder beding de geschenken op te stellen in een of meer kamers van het Genootschap, benevens een bedrag van 5000 voor inrichting van die ka- mer(s) en 10.000 om met de revenuen daarvan die kamer (s) en enige graven in goede staat te onderhouden. Het legaat omvat porselein, aardewerk, schilderijen, meubelen, gravures, klokken, houtsnij werk, koper, tin en gouden- en zilveren voorwerpen, alles van dien aard, dat een hieruit te maken keuze een waardevolle aanwinst kan betekenen voor het Fries Museum. In een onbewaakt ogenblik slikte het ongeveer driejarig dochtertje van de heer Klaas Huitema te Bakhuizen een open veiligheidsspeld in. De kleine is naar het ziekenhuis te Sneek vervoerd. to konstatearjen, dat it Selskip mar wer in knap stikje wurk levere hat, dêr’t it pu- blyk tige mei ynnommen wie. It motyf fan dit stik, dat de sentimentele en me- lodramatyske kant it neist is, koe üs minder bifredigje, mar dit waerd folslein goed makke troch it treflik spyljen en sjongen. Op 5 Jannewaris komt Tetman mei itselde programma yn in gewoane foar- stelling yn „Amicitia”, Slachtoffers van de watersnoodramp, maar ook al diegenen, di^ in hun leven belemmeringen hebben ondervonden van politieke gebeurtenissen, oorlog en der gelijke (en onder hen worden die Ne derlanders gerekend, wier gehele levens loop ingrijpend veranderd en veel moei- lijker is geworden door de gebeurtenissen in de afgelopen jaren in Indonesië) zul len in aanmerking komen voor e. 'gratie naar de Ver. Staten. Aldus mr ir B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie, die Zondagochtend uit New York op Schiphol van een reis van 2% maand door Noord- en Zuid-Amerika is terug gekeerd. Nederland zoekt nieuwe emi- gratiemogelijkheden. De heer Haveman heeft met dit doel bezoeken gebracht aan Brazilië, Argentinië, Chili, Venezuela, Suriname en de V.S. en overal bespre kingen gevoerd met de instanties, die over immigratie van Nederlanders heb ben te beslissen. In de V.S. heeft men de bekende Refugee act 1953, zo zei de heer Haveman bij zijn aankomst op Schiphol. Wij hadden moeilijkheden met de inter pretatie van deze vluchtelingenwet. De moeilijkheid is thans opgelost. Slachtof fers uit Indonesië en van de watérs noodramp kunnen in aanmerking komor voor emigratie. Advertentieprijs 15 cl per m-nv Bij contrect (hendelsedv.) leger. Abonnementsprijs I 3. - per heH leer. Franc» per eest I 3.75 eer heli jeer. Giro 50748 ten neme ren Firma t 1 Drijfhout, Sneek. Woensdagavond gaf de Federatie van Muziekverenigingen Sneek en omstre ken een concert in het Gebouw voor Chr. Belangen te Sneek. Een tiental corpsen uit de Zuidwesthoek van Fries land werkte hieraan mee en zo kreeg men een vrijwel volledig beeld van wat er momenteel op het gebied van fanfare- en harmonie-muziek gepresteerd wordt. In het algemeen is er de laatste tijd een streven merkbaar om het peil van de muziek voor onze amateur-corpsen op te voeren. Verschillende componisten heb ben oorspronkelijke werken geschreven voor fanfare- en harmonie-bezettlng en door middel van concoursen en radio- uitvoeringen wordt de belangstelling hiervoor gewekt. Dit alles stelt natuur lijk hogere eisen aan de technische vaar digheid der muzikanten en aan de muzi kale scholing der dirigenten. Vele van deze laatsten zijn dan ook degelijke vak- musici, die in staat zjjn een meer inge wikkelde partituur te realiseren en de muzikale smaak van hun mensen op te voeren. Geen enkele van de Woensdagavond optredende verenigingen bleef beneden een redelijk te verwachten peil en uit de nummers die gekozen waren bleek dui delijk, dat men in Friesland niet ach terblijft en behoorlijk met zijn tijd mee gaat. Daarvan getuigden o.a. werken als „Narcissus”, „Rossiniana” en „Sympho- nische Schets” van Gerard Boedyn, res pectievelijk gespeeld door Oosthem, Blauwhuis en Bolsward; „The Water music” van G. F. Handel, uitgevoerd door Gaastmeer en „New-Orleans” van Meindert Boekel, waar de beide Sneker muziekcorpsen r. ee voor het voetlicht kwamen. Natuurlijk was er wel enig verschil in kwaliteit, hoewel niet zo veel als men op ’t eerste gezicht wel zou verwachten. Het was daarbij niet verwonderlijk, dat de muziekvereniging „Oranje” uit Bols ward en „Harmonie” en ,,’t Stedelijk” uit Sneek het meest gevorderd bleken. Vooral het laatstgenoemde corps maak te een heel goede beurt met „New-Or leans” en „Le chanteur du Mexico”. Maar ook de verenigingen uit de kleine re plaatsen, zoals Nijland, Oudega. Blauwhuis en Gauw leverden prestaties, die er zijn mochten. Het doel dat de Federatie zich stelt: de band tussen de verschillende corpsen te versterken en belangstelling te wek ken voor dit soort muziek, werd door dit concert stellig bevorderd. Er werd met enthousiasme gemusiceerd (hoe heerlijk gingen bij de vele pittige mar sen de voeten der muzikanten op en neer) en de sfeer in de zaal was uitste kend. Eigenlijk kleefde er maar één fout aan De tweede kerk-cantate die 18 Novem ber a.s. in de Grote Kerk zal worden uit gevoerd: „Ich habe genug”, heeft als op schrift: „Festo Purificationes Mariae’. Deze herdenking viel in het vroege voor jaar. Het werk dateert van omstreek» 1731 en de tekstdichter is niet bekend. We hebben hier te doen met een zgn. solo-cantate, d. w. z. dat naast het in strumentaal ensemble uitsluitend een so- (i.c. een bas) optreedt. Het orkest be staat uit een hobo, strijkers en basso-con- tinuo (orgel, celli, contrabas), No. 1, de grote Aria „Ich habe genug, ich habe den Heiland”, wordt door de strijkers ingezet, waarna terstond de ho- boist met het thema aanvangt Na 33 maten neemt de solist dit thema over en in het verloop van het stuk ontwikkelt zich een bekoorlijk duet tussen de beide solo-partijen, begeleid door violen en continuo. Na een recitatief volgt no. 3, de be roemde Aria „Schlummert ein, ihr mat ten Augen, fallet sanft und selig zu” (met violen en continuo). De muzikale vertolking van deze tekst is aangrijpend schoon. De motieven zijn onmiddellijk op het woord geïnspireerd. Men zou kunnen zeggen dat Bach hier op een eigen, zeer treffende wijze vorm aan een berceuse heeft gegeven. Als bijzon der uitdrukkingsmiddel wordt tot enkele malen toe de vaart in dit stuk door fer- maten geremd. No. 4 is een recitatief met arioso slot en dan volgt de beweeglijke slot-aria. De gelovige verheugt zich in zijn dood, waar door hij ontkomt aan de nood dezer we reld. Ook hier werkt het gehele ensemble m^e. Deze cantate wekt herinneringen op aan de schoonste momenten uit de Mat- thaeuspassion. 150 meisjes solliciteren te Rome als ty» piste. Zij moeten in de rij staan en wach ten en wachten.... Het kantoor, waar zij hun proefwerk komen maken, is in een oud gebouw gevestigd. De trap, waarop zij staan, stort in. Er ontstaat een paniek, de meisjes vluchten in waanzinnige angst, velen worden onder het puin be dolven. Er vallen tientallen doden en ge wonden. Dagenlang heeft Rome over dit vreselijke voorval gesproken.... Naar deze werkelijkheid heeft de be roemde regisseur Augusto Genina een film gemaakt. Hij grijpt de ramp aan, niet om die op sensationele wijze uit te buiten, doch om c-s te vertellen hoe drie meisjes, die na het ongeluk naar het zie kenhuis werden getransporteerd, in die rij wachtende sollicitanten terechtkwa men. Elk van die meisjes heeft een ge schiedenis achter de rug, die haar aan de rand van de afgrond bracht, een leven van leed en beproeving. Deze film heet „Verboden verhaal” Het is een navrant verhaal, dat hier ver teld wordt. Een verhaal, dat men met ontroering zal volgen, omdat het ook fil misch verteld wordt in een taal, die men kan verstaan. De film bleek op het laat ste filmfestival te Locamo tot één der grootste successen te behoren en toont voor de zoveelste maal welke leidende functie de Italiaanse filmindustrie op het continent inneemt Het is een realistische, niets verbloe mende en gedurfde film; Genina schroomde niet om klare taal te spreken over onderwerpen, die moeilijk te ver filmen waren, doch hij deed zulks met kiesheid. Deze film behoort tot één der boeiendste en meest dramatische films, die tot dusverre door de Italiaanse stu dio’s werden vervaardigd. Eerste binnenopnamen van de nieuwe Neder landse film „Het won- derbaa-lijke leven van Willem Parel”. Regis seur Gerard Ruften geeft aanwijzingen aan v. I, Ti. r. Wim Sonneveld Ho sang en de nieuwe ontdekking: Femke Tal- Onder de camera zit Joop Geesink su pervisor. Ook een Landbouwbelang. „Sneek krijgt door deze installatie niet alleen de beschikking over een hygiëni sche verwerking van het huisvuil, maar hiermee wordt tevens een landbouwbe- 1. r gediend”, zo betoogde Ir v. d. Plas sche, die daarom gaarne gekomen was om deze opening officieel te verrichten. Het Ministerie had zich nl. al vele ja ren met de bereiding van compost bezig gehouden,’ maar lang zonder resultaat, omdat men toen nog ni t doordrongen was van de noodzakelijkheid organische meststoffen te gebruiken. Gezien haar grote betekenis voor de landbouw was het daarom voor de minister niet moei lijk gelden uit de Marshallhulp te be stemmen voor verbetering van de com- postbereiding en een deel daarvan voor renteloze leningen aan de gemeenten voor dit doel. Sneek was een der eersten die zich hiervoor aanmeldde, waardoor zij blijk, gaf zich zo snel mogelijk te willen aanpassen aan de eisen van deze tijd. Het zou toe te juichen zijn, wanneer alle gemeenten deze zienswijze zouden zijn toegedaan. Een goede verwerking van het huisvuil is nl. een algemeen* belang. Daarom op deze dag hulde aan de gemeente Sneek, die op dit terrein pionierswerk verricht. Deze bijzondere installatie heeft ook in het buitenland de aandacht getrokken, zo vervolgde spr., die daarom ook vandaar bestellingen verwachtte. Met het door de rege ring beschikbaar gestelde geld wordt dus ook de industrie gediend. De Marshallhulp is hier voor vredeswerk gebruikt en dat is van grote beteke nis. Sneek gaf het voorbeeld hoe het moet. De burgemeester bracht de heer Nop pen nogmaals dank. Naast de „Snitser dong” levert Sneek echter ook nog een 80 jaar bereidster van compost is geweest en schetste toen de ontwikke ling van het reinigingsbedrijf en de vele plannen welke in de loop der jaren wer den gemaakt om dit te verplaatsen en te reorganiseren. Ze werden echter steeds in de doofpot gestopt en uitgesteld. Eerst na de tweede wereldoorlog was het mo gelijk dit vraagstuk aan te pakken en tot een oplossing te brengen, ook al omdat er toen een nieuwe noodzaak bij kwam: de geweldige uitbreiding van de stad. Het gemeentebestuur werd daarbij ge adviseerd door Ir Noppen, toen directeur van de Reinigingsdiensten in Amsterdam. Voor de wijze waarop deze zijn taak heeft vervuld en de resultaten daarvan sprak de burgemeester zijn grote waar dering uit. Er moest rekening mee wor den gehouden dat hier nog veel huizen met een privaatton zijn en dat deze ton nen niet binnen afzienbare tijd zullen verdwijnen.. Dit bracht dus mee, dat de Gemeente compostbereidster diende te blijven, maar tevens een nieuwe instal latie moest laten maken omdat de eisen aan de compost gesteld steeds hoger wer den en het klassieke Sneker product daaraan niet meer voldeed. Hiervoor werd contact opgenomen met de Machi nefabriek Bavo te Schiedam en het De partement van Landbouw en Voedsel voorziening waarmee op zeer prettige wijze is samengewerkt. Aan de eerste werd de voorwaarde ge steld, dat de machine ook dienstbaar ge maakt moest worden aan de verwerking van de faecaliën, terwijl tevens het werk van d arbeiders hygiënischer moest zijn. Dit alles is ook bereikt en wij leveren nu een goed product waarnaar veel vraag is, aldus de burgemeester, die daarna dank bracht aan allen die mede aan het tot stand komen van de nieuwe inrich ting hebben gewerkt: de aannemers J. R. de Dood (bouwwerk), Fa. S. G. Ruiter (ijzerconstructies), NicoSilvius (sanitair), fa. Slager, Leeuwarden (electrische in stallatie) en Geertsma (schilderwerk), en niet in de laatste plaats aan de directeur de heer Scheffener voor zijn energie en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1