interessante ontmoetingen in de tweede klas Slit vevleöcft ff OPENT°00pt ff?» BUITENLANDS OVERZICHT RO MUNHARDT’S Zware of l) lichte dagen? t Voetbalcommentaar en -voorspellingen Kindje verkouden? KRUIS” Ook Wymbritseradeel verdubbelt bedrag voor de vluchtelingen VRIJDAG 12 NOVEMBER 1954 TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD” Overeenkomsten VAN OER PLAATS BOLSWARD Buitenland in het kort Wapenschouw Advertentie LM. Unie-collecte 1954 ;s Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en ÏJlst „SNEEKER scheppen gezonde regelmaat Gevonden voorwerpen >1 van Parijs één geheel ■st n loodgieters Advertentie LM van de Advertentie Advertentie LM. na- Ruil van grond te Woudsend. M-. Advertentie LM. Dat de Russen thans met dit Duitse nationalisme koketteren, is te begrijpen. Het is immers mede door de hulp van deze Duitse nationalisten en het verzet van deze tegen het Saaraccoórd dat zij er in kunnen slagen het tot standkomen van de W.-Europese Unie te verhinderen. Het was op voorstel van Moskou dat Daar het raadsbesluit de steeg tussen de zgn. „Wijde Steeg” en het „Kleine Schil” ten westen van de woning nr. 189 Door nagekomen giften is de totaal- opbrengst der Unie-collecte te Sneek ge stegen tot 2553.90. SNEEK. Het aantal leden van hier jaren kwijnende afdeling IJLST, van 4—11 November. Gebc.en: Trijntje d. v. Jelte Terp- stra en Wijtske Attema. K 15 AMSTERDA-’. De Vondelkerk in de Vondelstraat alhier, een der eerste bouwwerken van de architect dr P. J. k SNEEK. De match Zondagmiddag alhier tussen de voetbalclubs Lycur gus (Sneek) en Olympia (Leeuwar den) onder scheidsrechter ten Klooster van Leeuwarden gespeeld is geëin digd in een 21 overwinning voor Olympia. Deze club was aanmerke lijk sterker doch de wakkere doelver- dediger van Vlooten van Lycurgus mag een woord van lof niet worden onthouden voor zijn prachtig spel. Een bruine alpinomuts, terug te beko men bij H. de Boer, Hommerts 141; 1 da- mesbeursje met inhoud en spiegeltje met zakkam, Wachtmeester J. Boersma, Jut- rijp. SNEEK. De algemene vergadering van de Vereniging tot Viering van Nationale feestdagen enz. heeft beslo ten dat deze Vereniging in het ver volg „Ver. Oranje” zal heten. Het ledental bedraagt 457. Herkozen wer den- tot bestuursleden de h.h. B. J. Boerrigter (voorz.) en R. v. d. Meu- len. Advertenties B. en W. van Sneek maken bekend dat door Willem Hamersma, slager te Sneek, ingevolge de Hinderwet vergunning is aange vraagd tot uitbreiding zijner slagerij staande aan de Ged. PoL Bezwaren kunnen worden ingebracht op Woens dag 23 Nov. a.s. ’s middags 12 uur. de van Volksonderwijs, is door krachtig aan pakken van ’t bestuur, nu in korte tijd gestegen van 40 tot 116. Oninbaarverklaring posten diverse belastingen. B. en W. stellen voor enige aanslagen inzake wegenbelasting, hondenbelasting, reinigin rechten en schoolgeld oninbaar te verklaren, waartoe z. h. s. werd be sloten. De inbreker, die een huis In Pasa dena in Califomië binnenstapte, is waar schijnlijk voorgoed genezen van zijn ideeën, dat het bij vrouwen-alleen goed inbreken is. Hij had nog maar net een huisvrouw op dreigende toon bevolen hem haar geld te geven of hij nam gil lend de benen: mevrouw had hem haar gloeiendhete strijkijzer in het gezicht ge gooid. nog doen groeien, waarvan zijn partij zou hebben geprofiteerd. Nu heeft de democratische, partij zowel in Huis van Afgevaardigden als In de Senaat do meerderheid behaald, maar toch was haar winst niet zo indrukwekkend als wel verwacht werd en bovendien is do vooruitstrevende groep onder de demo craten het minst versterkt. Anderzijds staat nu vast dat de commissies uit de Senaat, welke zoveel Invloed op de bui tenlandse en binnenlandse politiek heb ben, nu onder democratische leiding ko men en het conservatieve deel der re publikeinen daarin veel minder te zeg gen krijgt. In hoeverre dit er toe zal lei den dat Amerika en zijn bondgenoten elkaar ook beter zullen gaan verstaan over de te volgen politiek in Azië zal intussen nog moeten worden afgewacht, al was president Eisenhowers beslissing inzake Quemoy een hoopvol teken. Over eenstemming over deze Aziatische poli tiek tussen Amerika, en Engeland is eigenlijk even belangrijk als overeen stemming tussen W.-Duitsland en Frankrijk in Europa. Ook zonder deze zullen er hier in W.-Europa steeds spanningen blijven, welke de gemeen schappelijke kracht afbreuk doen. Een der voorwaarden voor deze overeen stemming is echter dat Frankrijk in wendig weer sterk wordt. Met Mendès- France is het daarmede stellig op de goede weg. Hij heeft een aantal maat regelen op het oog welke de binnenland se rust en de welvaart zullen ten goede komen en als de door hem uitgenodigde socialisten van hun partij verlof krij gen, als minister tot zijn kabinet toe te treden, zal de premie.- ook over een be trouwbare meerderheid in het parlement beschikken. Een lelijke kink in de kabel is intussen de onrust in Algerië, welke de Fransen min of meer overrompelde. Zoals bekend zal zijn, is de verhouding tussen Frankrijk en Algerië een enigs zins andere dan die van Tunis en Ma rokko. Algerië is eigenlijk een deel van Frankrijk, het heeft ook afgevaardigden in het Franse parlement. Deze verhou ding maakt dat wat er in Algerië ge beurt door de Fransen als een zuiver binnenlandse aangelegenheid wordt be schouwd. Ze zijn hevig vertoornd over het feit dat vanuit Egypte en vanuit Spaans Marokko de Algerijnse nationa listen worden opgehitst. Intussen staat het wel vast dat al is Algerië ook in het Franse parlement vertegenwoor digd, in het land zelf een locale rege ring gewenst zou zijn, waarin het Mos lims element een groter invloed wordt toegekend. opgave (uit tegen Helpman) is te zwaar. Lastige wedstrijd voor W.Z.S. W.Z.S. heeft zich tot nu toe kranig ge weerd, maar Zondag worden de zebra’s in Steenwijk extra op de proef gesteld. Wij zijn benieuwd hoe onze stadgenoten het er in Overijsel af brengen. Black Boys deed vorige week een hele haal, maar de zwartjes zouden hun positie nog aanmer kelijk verbeteren, als ze aan de loorder- hoek van Olyphia winnen. Rood Geel zal zijn fraaie positie wel met succes verde digen in Jubbega, maar hoe de overig wedstrijden zullen aflopen, is moeilijk te beantwoorden. Bij HarlingenBergum. M.S.C.—De Kooi en G.A.V.C.—D.O.G vaart uw overzichtschrijver volkomen in de mist. se woningen wordt door de stichting bij na 600 aan reinigingsrechten betaald, zouden de bewoners die rechten betalen dan zou het nadelig saldo van 1800 de zer woningen dalen tot 1200. In totaal betaalt de Woningstichting rond 1100 reinigingsrechten voor het gehele wo ningbezit. De commissie acht het gewenst dat wordt onderzocht of het niet moge lijk is de bewoner voor die rechten aan te slaan. Een der leden van de commis sie zou bewoner en eigenaar elk de helft dezer rechten willen laten betalen. B. en W. zijn het eens met het oordeel der commissie dat de bewoner de rechten moet betalen en doen daartoe bij een afzonderlijk punt een voorstel. De heer Kramer vroeg hoe of het komt met de hokken achter de woningen. Die verkeren in een zeer slechte staat Volgens de Voorzitter heeft dit de volle aandacht van B. en W. Het verzoek om een extra bijdrage hiervoor ligt ech ter nog in Den Haag. De heer B r a n d*s m a wilde gaarne een beter overzicht hebben, waarin dui delijk de financiële verhouding tussen de oude en nieuwe woningen naar voren komt Hierop antwoordde de Voorzitter dat dit bij de gem.begroting aan de orde komt De rekening werd hierna z. h. s. goed gekeurd. het geven van l.o. te stellen, zouden wor den overschreden. Je heer Schengenga bracht naar voren, dat leerlingen voor de 7e en 8e klas meestal naar de uloschool gaan. Daarom voelde hij wel iets voor inwil liging van het verzoek. De heer O s i n g a onderschreef dit. Wel zijn er nu maar vier meisjes in de 6e klas, die daardoor al veel moeten mis sen, maar over enige jaren is deze groep waarschijnlijk groter. Maar kan hier mis schien ook een gebruikte machine wor den aangeschaft? Daarover zou met het schoolbestuur gesproken kunnen worden De Voorzitter, die de heer Schen genga al geantwoord had dat het verzoek wel zou worden toegestaan als de ma chine door een combinatie van scholen gebruikt zou kunnen worden, voelde niet veel voor het idee van de heer Osinga, maar liet in zijn antwoord opnieuw dui delijk doorschemeren, dat bij gecombi neerd gebruik stellig wel medewerking voor het aanschaffen van een nieuwe ma chine zal worden verleend. Het afwijzende voorstel van B. en W. werd daarna z. h. s. aanvaard. B. en W. stellen nog voor aan Joh. Huitema te Woudsend ƒ25.vergoeding per jaar per leerling te verlenen, opdat zijn dochters Regina en Johanna per fiets naar de R.K. Uloschool te Sneek kunnen gaan. Z. h. s. aldus besloten. B. en W. stellen voor aan L. Bergsma te Woudsend 171 een tegemoetkoming (ongeveer 90) te verlenen opdat zijn zoon Theunis de openbare B.L.O.school te Sneek kan bezoeken. Alsvoren. Voor de Zaterdagmiddagcompetitie zijn deze keer geen wedstrijden vastgesteld Zulks in verband met de noordelijke wa penschouw, die Zaterdag op het terrein van „Poolster” te Spijk wordt gehouden De kei-ecommissie stelde de volgende Jaarrekening 1953 Woning stichting. De commissie ter onderzoek dezer re kening bestaande uit de h.h. Schengen ga, R. M. Nauta en G. Miedema stelt voor deze jaarstukken goed te keuren. Het nadelig saldo voor de vooroorlog se woningen bedraagt ƒ8153.55, de nor male jaarlijkse rijksbijdrage ad ƒ6310.15, zodat een extra bijdrage van 1843.40 no dig zal zijn om de exploitatie sluitend te maken. Voor de naoorlogse woningen is over 1953 aan rij ksbij dragen ontvangen 34033.93. De commissie herhaalt de opmerking welke de commissie van het vorige jaar maakte, nl. dat de eigenaar van de wo ningen de reinigingsrechten betaalt en dit toch een dienst geldt welke recht streeks ten behoeve van de bewoner wordt verricht. Voor de oude vooroorlog- Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 12 November 1904, 50 jaar geleden dus: H. Cuypers, is door verwoest. Loodgieters waren in d< kerk aan het werk en jongen liet een pot met gesmoltci lood vallen, waardoor de brand ont stond. te Woudsend, aan het openbaar verkeer te onttrekken, inmiddels door Ged. Sta ten is goedgekeurd, kan thans tot de voorgenomen aankoop en ruil van grond worden besloten. B. en W. stellen dus voor onder door hen te stellen voorwaar den een overeenkomst van grondruil aan te gaan met G. C. IJpenga te Woudsend 189, waarbij door IJpenga aan de ge meente in eigendom wordt overgedragen een gedeelte van het perceel .kadastraal bekend gemeente Woudsend, sectie A, nos. 1559 en 1007, ter grootte van onge veer 20 m2 en de gemeente aan IJpenga in eigendom afstaat een gedeelte van het perceel, kadastraal bekend gemeente Woudsend, sectie A, no. 1882, eveneens ter grootte van ongeveer 20 m2 en ver der van IJpenga aan te kopen van het perceel kadastraal bekend gemeente Woudsend, sectie A, nos 1550 en 1007 een perceel grond ter grootte van ongeveer 27 m2 tegen een prijs van 2.50 per m2. Alsvoren. WYMBRITSERADEEL. Donderdag morgen is te Goëngamieden na lang durige ziekte, in de ouderdom van bijna 58 jaar overleden de heer S. J. Gerbrandij, sedert vele jaren raadslid en wethouder van deze gemeente, lid van Provinciale Staten en bestuurslid v vele verenigingen. Verliest ook de kerk in de overledene een krachtige steun, de armen van Goënga betreu ren het heengaan van hun weldoener. SNEEK. Maandag 14 November is het 40 jaar geleden dat de heer J. Bergmans als hoofd ener school alhier werd benoemd. In 1864 werd de heer B. hoofd van de toenmalige „armen school” en in 1886 opvolger van ’t te vroeg ontslapen hoofd Gerrit Geel. Wat Sneek in al die jaren aan mees ter Bergmans te danken heeft, de dag n Maandag zal er zeker ’t bewijs van leveren. SNEEK. Zaterdagavond 4 Nov. ver gaderde in café „De Drie Friezen” een groepje van 15 geheelonthouders die besloten een afdeling van de Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoh. Dranken op te richten. Er hebben zich reeds een twintigtal leden en enige adspirant- leden aangegeven. Een voorlopig be stuur is benoemd, bestaande uit h.h. J. Sanders Azn. en G. Vos. BURGERLIJKE STAND SNEEK, n 4—11 November. Geboren: Uilke z. v. Hendrik Post ma en Nieske Tuinstra; Wietze z. v Jelle Terpstra en Tjamkje Smit; Jr kobie d. v. Antoon Westhoff en Jagon da Anna van Ingen; Pieter z. v. Pie ter Wagenmakers en Aaltje Jagelin; Klaas z. v. Eelke Bokkinga en Antj. Klazes Veenstra; Wijtske d. v. Piete. Wesselius en Dieuwke Attema; Ger lof z. v. Dominicus Wielinga en Tentji Tippersma. Gehuwd: Dooitse Volbeda, 43 jr. en Pietje van Megersen, 45 jr., wed. van Christiaan van der Veer; Gabe Schef fers, 52 jr. en Hittje Fijlstra, 58 jr J Roelof Nuis, 27 jr. en Grietje van Foeken, 24 jr. Overleden: Bjefke de Jong, 26 jr., ongeh. Inges. Mededeling.. WYMBRITSERADEEL, November. Geboren: IJbeltje d. v. Jouke Huite ma en Minke Cnossen te Nijland; Jo hanna d. v. Gosse Bakker en Foukje Jongstra te Woudsend; Sjoukje d. v Johannes de Jong en Baukje Hoogma te Westhem; Attje Elisabeth d. v. Jo hannes Oppenhuizen en Jitske Gill ams te IJsbrechtum; Johannes z. v Harmen v. d. Werf en Marijke Sie monsma te Sandfirden. Gehuwd: Gerrit Bleeker te Snee) en Sjoerdtje de Jong te Woudsend. Overleden: Trijntje Jellema, 85 jr. wed. van Pieter Hoekstra te Gauw Reino Dijkstra, 84 jr., wed. van Jetze Zandstra te Gaastmeer; Willem Koop- mans, 71 jr.. echtgen. van Minke Rien- stra te Goënga; Sjoerd Gerbrandij, 57 jr., echtgen. van Jeltje v. d. Zijl te Goënga; Ype Joustra, 4 mnd. te Of- fingawier. Rekening-courant met Bank Ned. Gemeenten. B. en W. stellen voor het maximum, crediet voor 1955 te bepalen op 200.000. Alsvoren. Nadat tot besluit nog een voorstel van B. en W. tot wijziging der gem.begroting voor 1954 z. h. s. was goedgekeurd, werden de gem.begroting voor 1955 en de begro. ting van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg voor 1955 in de be handeld. Dan rug. keel en borstje inwrijven met Het programma voor de tweede klas A bevat voor de komende Zondag weer enkele belangwekkende wedstrijden. De belangrijkste is o.i. SneekOosterpar- kers, maar ook VelocitasL.S.C. en ZwaagwesteindeG.R.C. mogen er zijn. Ja ook VelocitasL.S.C. De Groningers mogen dan veel hoger geklasseerd staan, hun gelijke spel tegen Nicator zal de clubs, die nog naar de Martinistad moe- 'ten, meer vertrouwen schenken. Met een verrassing in de vorm van een gelijk spel dient daarom rekening te worden gehou den. Over de belangrijkheid van Sneek Oosterparkers hadden wij het hierboven al. Op grond van de geleverde prestaties moet men onze stadgenoten wel de beste kansen toekennen, maar zij kunnen op flinke tegenstand rekenen. De bezoekers vechten namelijk voor hun laatste kans. Dat laatste is, zij het in iets mindere mate, ook het geval bij Zwaagwesteinde G R.C. De verliezer kan vrijwel alle hoop laten varen. HarenF.V.C. biedt de gasten de gun stigste perspectieven, maar Friesland’s Dames, Uw keus kan niet ''moeilijk zijnl Dank zij Witte Kruispoeders behoeft U niet tegen bepaalde dagen op te zien I Ze verdrijven pijn en lusteloosheid en zijn onscha- I delijk voor de maag I Een- maal geprobeerd zorgt Li ze» ker ze altijd in huis te hebben. Ook in tablet- I en cachet-vorm. Vraagt Uw Apo theker of Drogist! Misschien gelooft dr Adenauer dat de Duitse oppositie na dc Franse afwijzing van zijn verzoek zich alsnog zal neerleg gen bij het Saaraccoord terwille van de rest der overeenkomsten, maar dat lijkt toch twijfelachtig, we geloven eerder dat de anti-Franse stemming in W.-Duitsland nog meer zal worden aangemoedigd en dat een groot deel der Duitsers denkt dat de Westelijke geallieerden de souve- reiniteit van West-Duitsland hebben aan vaard en zo kennelijk de Duitse deelne ming aan de W.-Europese defensie bege ren, dat W.Duitsland dit alles wel zal krij gen ook al verwerpt het ’t Saaraccoord en blijft die kwestie slepend. Het is te hopen dat zal blijken dat Bonn zich daar in vergist. Hét is ook hoogst onwaar schijnlijk dat Frankrijk een dergelijke regeling zou aanvaarden, het zal alle ac- coorden van Parijs als één geheel willen blijven zien, en dat lijkt onder de gege ven omstandigheden ook maar het beste. Het is thans het moment dat men gaarne een waarschuwend woord van Washing ton tot W.-Duitsland zou zien gericht. De Amerikaanse regering heeft destijds niet geaarzeld toen de E.D.G. in het geding was, een ernstige waarschuwing tot Pa rijs te richten, het zou zeer gewenst zijn dat Washington thans hoezeer het de W.-Duitse deelneming aan de defensie nodig acht ronduit Bonn laat weten dat ook zij het Saaraccoord als een on afscheidelijk deel van dé te Parijs in principe gesloten verdragen beschouwt. Misschien zou dat de W.-Duitsers tot eni ge bezinning brengen, al blijft het jam mer dat als de W.-Europese Unie geboren wordt, zij al direct de smet zal dragen van de blijkbaar nooit uit te slijpen Frans—Duitse tegenstellingen. Deze hele Saargeschiedenis heeft trouwens meer gedaan dan de oude FransDuitse te genstellingen oprakelen, zij heeft ook bij de andere West-Europese a.s. bondgeno ten van West-Duitsland het wantrouwen jegens dat land weer doen toenemen. Een wantrouwen dat nog wordt aangemoe digd door meer dan één uitspraak van W.-Duitse gerechtshoven. Uitermate be vreemdend was weer die van het West- Duitse administratieve hof, dat alle in Duitsland levende Oostenrijkers, die ter gelegenheid van de Anschluss in 1938 de Duitse nationaliteit verwierven, ook thans r'-'g tot Duitsers verklaarde. Dit Duitse hof verklaart dus feitelijk de door Hitler afgedwongen aansluiting van Oos tenrijk bij Duitsland ook thans nog als wettig en geldig, een uitspraak welke het Duitse nationalisme slechts de wind in de zeilen blaast. Wijziging verordening keuringsdienst. Deze wijziging betreft de bekende be paling dat tegen de verkoop op markten en in kruidenierswinkels van luchtdicht verpakte vleeswaren geen bezwaar meer wordt gemaakt. Het desbetreffende voorstel werd even eens z. h. s. aangenomen. Loonsverhoging van 6 ingaande 1 October 1954. In verband met het bekende regerings besluit stellen B. en W. voor dit besluit ook van toepassing te verklaren voor het gemeentepersoneel van Wymbritseradeel en in afwachting daarvan de bedoelde loonsverhoging bij wijze van voorschot te verstrekken door een uitkering ineens over het 4e kwartaal 1954. Alsvoren. Nationale hulpactie ten bate van de vluchtelingen. B. en W. kunnen met het doel van de Nationale Hulpactie volkomen instemmen en hebben het gemeentepersoneel de ge legenheid geboden eveneens één uur loon op het maandsalaris over October 1954, anders zo weinig consideratie heeft met de Duitse oorlogsmisdadigers dat een van hen, von Neurath, om gezondheids redenen verkorting van zijn straftijd kreeg '~n op vrije voeten werd gesteld. Maar von Neurath behoorde dan ook tot de oude Duits-nationalistische kringen, voor wier invloed ook thans nog zelfs de W.-Duitse bondspresident en dr Adenauer zelf -en buiging maakten door von Neu rath ter -elegenheid van zijn in vrijheid stelling een gelukwens telegram te zen den. Overigens met al dit gekoketteer met deze Duitse nationalisten door de Russen, mag men zich afvragen of Mos kou zich even gelukkig in hun gezel schap zal gevoelen op de dag, als deze Duitsers, met dezelfde heftigheid waar mee ze nu het Saarland opeisen, zullen opkomen voor de teruggave van het oude Duitse gebied aan gene zijde van de OderWeichsel grens. Maar die dag schijnt nog ver verwijderd, want als de tekenen niet bedriegen, krijgen we voor lopig een periode of W.-Duitsland al of niet in de W.-Europese Unie wordt op genomen waarin de status quo in Eu ropa zal worden gehandhaafd, dus de huidige toestand van een gedeeld Duits land zal blijven voortbestaan. Zelden zijn er na de oorlog zulke vriendelijke woor den door de kopstukken van Amerika en de Sovjet-Unie over eikaars bedoelin gen gesproken dan in de laatste dagen Eisenhower verklaarde dat het schrik beeld van de oorlog minder dreigend is dan in lange tijd het geval is geweest, Kroetsjef zei in het Kremlin dat Eisen hower een eerlijk soldaat en oprecht bondgenoot was en Malenkof voegde er bij dat de Sovjet-Unie bereid was terug te keren tot het verleden toen zij samen werkte met de Ver. Staten. Voeg daarbij dat de Russen thans ook willen meedoen aan een conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie overleg in deze is dringend nodig nu de traditionele bronnen van energie-voorziening gelei delijk uitgeput raken zonder dat te voren het gebruik van atoomwapens wordt verboden, dan zou men zich eigen lijk afvragen, wat er nog meer te ver langen was. Toch zij men ten deze voor zichtig. Ook Eisenhower heeft er nog eens op gewezen, dat het Westen een sterke strijdmacht paraat dient te hou den omdat „een deel der wereld wordt beheerst door mannen die slechts eerbied hebben voor kanonnen, vliegtuigen en tank”. En wat Rusland betreft dat land heeft voorlopig vrede nodig niet alleen voor de eigen opbouw, maar in 't bijzon der ook om zijn kolossale bondgenoot in Azië, China, gelegenheid te geven, zich te ontwikkelen. Hoe lang die periode zal duren, is niet te voorspellen ,maar aan het einde daarvan dreigt een sterke ver storing van het evenwicht ten gunste van de communistische landen te ontstaan, als het Westen niet tijdig voor een tegen wicht weet te zorgen. In het tijdvak van 3 tot en met 9 No vember werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: zilveren hals ketting met bedeltjes, H. Postma, Eeltje Halbertsmastraat 109; blauwe sjaal, W. Schukking, Frederik Hendrikstraat 16: lichtbruine kindertas met inhoud, Jong- sma, Napjusstraat 17; bruin jongensjasje met rits, Groen, Hoogend 7; jute zak, 2e Oosterkade 42; rood kindertasje, P. Volkers, Winsemiusstraat 16; rozenkrans in bruin etui, IJ. Oosterveld, Wieuwerd; zwarte poes, B. Boersma, le Frittemaho- venstraat 14; halsketting, Bureau van Po litie; bankbiljet, B. Hoekstra, Galiga- straat 23; bruine alpinomuts, Looper, Wa- terpoortsgracht 8; grijze ballpoint, A. Dijkstra, Troelstrakade 17; bruine kin- derbeurs met inhoud, Ozinga, Almastraat 19; Siamese kat, Tolsma, Eeltje Halbert smastraat 65; donkerblauwe damesglacé, Reen, Napjusstraat 72; zwarte poes, Asyl, Korte Vreugde; haarkam in etui, J. Wier- da, Maria Louisestraat 15; streng witte kralen, W. de Haan, Julianastraat 7; ge voerde zwarte damesglacé, H. Hibma, Giekstraat 18; zwarte rubberlaars, Bu reau van Politie; polshorloge met nikke len band, W. Meijer, p.a. Kleine laaien 3; blauw toiletzakje met inhoud, Leeuwen kamp, Kloosterdwarsstraat 8; schortje. Schaap, Kleinzand 31; muntbiljet, D. v. d. Duim, Peneweg 39, Witmarsum. Het is deze nachtmerrie van de mo gelijke verstoring van het evenwicht, welke sommige Amerikaanse strategen en ook politici, wel eens doet spelen met de gedachte van een preventieve oorlog. Die zat blijkbaar ook achter het meerderheidsadvles van het Amerikaan se college van stafchefs aan president Eisenhower om machtiging te geven tot een Amerikaanse luchtaanval op het Chinese vasteland om een communisti sche aanval op Quemoy als inleiding tot een aanval op Formosa te ver hinderen. Ook minister Dulles schijnt het eens geweest te zijn met dit advies, maar president Eisenhower heeft er zijn veto over uitgesproken. Ware deze be slissing van de president die al enige weken geleden genomen werd, doch thans eerst door een Amerikaans blad onthuld wordt eerder bekend ge weest, wellicht had dat dé republikeinse partij nog enige stemmenwinst opgele verd, want ook het Amerikaanse volk wil geen oorlog, en deze beslissing had de populariteit van de president stellig de sticht'ng voor 18 rijwielen. Z. h. s. aangenomen. B. en W. stellen voor de medewerking aan de Herv. school te Jutrijp te weige ren voor aanschaffing van een naaima chine ten behoeve van het onderwijs in de nuttige handwerken. Deze school heeft thans geen leerlingen in de 7e en 8e klas, terwijl klas 6 slechts 4 meisjes leerlingen telt. Voor de 7e en 8e klas wordt zo’n machine tegenwoordig wel als noodzakelijk beschouwd, voor de 6e klas wenselijk, doch daar het aantal meisjes hier gering is en een naaimachine een kostbaar leermiddel is, zijn B. en W. van mening dat in dit geval, bij inwilliging van het verzoek, de normale eisen aan Rust- verpleegtehuis te Noordbergum. Naar aanleiding van het door het be stuur dezer inrichting gedane verzoek het aandeel dezer gemeente in de garan tie voor de rente en aflossing van het te investeren kapitaal nader maximaal op 64500 te brengen, stellen B. en W. voor aan dit verzoek te voldoen. Ook hiertoe werd z. h. s. besloten, dat de Voorzitter op een vraag van de heer Brandsma had geantwoord, dat het totaal aantal bedden wordt uit gebreid, zodat dus ook voor deze ge meente meer plaatsen beschikbaar ko men. dan wel op het loon over de week, ein digende 29 October 1954, te doen inhou den. Deelname aan deze inzameling was ook hier uiteraard geheel vrijwillig. Over de wenselijkheid van het welslagen van deze actie behoeven B. en W. hier niet uitvoerig stil te C an, aangezien het vluchtelingenvraagstuk een ieder vol doende bekend is. B. en W. stellen daar om voor ten behoeve van de Nationale Hulpactie een bedrag uit de gemeente kas beschikbaar te stellen, gelijk aan het op bovengenoemde wijze van het ge meentepersoneel ingezamelde bedrag. Alsvoren. ploegen samen: Elftal A: doel: v. Aalderen (MJV); achter: v. Erkelens (MJV) en Attema (Heeg); midden: Nomden (CVW), De Jong (Blauw Wit ’34) en Bronsema (Poolster); voor: Boersma (Workum), Barkman (Veendam), J Westra (Oranje- Nassau), Jorritsma (Heeg) en Visser (WT). Elftal B: doel: Riepma (Poolster); ach ter: v. d. Weerd (Drenthina) en Roelofs (ACV); midden: v. d. Woude (Stedum), Moesker (Poolster) en IJbema (Blauw Wit ’34); voor: Veenstra (Leeuw. Zwalu wen), Tigchelaar (BI. Wit ’34); G. Westra (ACV), Dijkstra (Leeuw. Zwaluwen) en v. Delden (ONS). Reserves zijn: Gils (ACV), Uilhoorn (Poolster), Spandauw (Leeuw. Zwalu wen), Welbergen (MJV) en Werkman (de Heracliden). We zijn er no? n met het West-Euro- p es defensiestelsel. Waren het eerst de Fransen, die de Europese Defensie Ge meenschap verwierpen, nu blijken aan W.-Duitse zijde zoveel bezwaren tegen h Saaraccoord, dat dr Adenauer met Mendés-j’ranse sloot, te bestaan, dat het lf‘ ven alle overeenkomsten van Parijs in gevaar is. Dr. Adenauer heeft aanvanke lijk en tevergeefs getracht het verzet bij tal van Duitse partijen tegen de Saar- regel’ng te bezweren door die partijen voor te houden, dat de winst voor de Duitsers in de conferenties te Parijs be haald toch veel groter was dan het ver lies, als van het laatste nog sprake zou zijn. West-Duitsland krijgt immers zijn souvereiniteit, wordt lid van de W.-Euro pese Unie en van de Navo, het krijgt ook meer economische rechten in het Saar land, de pro-Duitse politieke partijen mogen daar weer optreden en het gehele Saaraccoord is van tijdelijke aard tot het moment, dat een vredesconferentie van geheel Duitsland en de vroegere gealli eerden de betrekkingen tussen deze mo gendheden zal regelen. Het heeft dr Adenauer niets geholpen, een groot deel der W.-Duitsers blijft gekant tegen het Saaraccoord en neemt daarbij argumen ten in de spreekwoordelijk grote mond welke zouden doen denken dat W.- Duitsland de vermoorde onschuld is, in plaats van de schuldige aan een wereld oorlog, welke zijn buren ontzaglijk leed heeft toegeoracht. W.-Duitsland voelt zich slachtoffer inplaats van zich bewust te zijn dat het slachtoffers maakte. Ten einde raad heeft dr Adenauer zich tot de Franse regering gewend met het verzoek de besprekingen over het Saarvraagstuk te heropenen, en hij gebruikte daarvoor het argument dat dat accoord inderhaast was getroffen en daarom bepaalde tech nische details niet duidelijk waren en dus beter uitgewerkt moesten worden. Het was een zwak argument, want tenslotte komt het niet op deze details aan maar op de principes van het accoord en die zijn duidelijk genoeg. brand totaa’ Vergadering van de raad der gemeente Wymbritseradeel op Dinsdag 9 November 1954, ’s nam. 2 uur. Voorzitter: burge meester F. Tjaberings; secretaris de heer K. Visser; aanwezig alle (15) leden. Na opening der vergadering op de ge bruikelijke wijze worden de notulen van de vergadering van 30 Sept, op advies der commissie onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken is een voor stel van B. en W. om in verband met een aan F. Hoekstra te Blauwhuis verleende bouwvergunning voor een pakhuis al daar, hem een strookje grond te verko pen groot 18 M2 en van Hoekstra een stukje groot 5 M2 over te nemen. Prijs 1.50 per M2. Z. h. s. werd aldus besloten. Bij de nagekomen stukken werd o.a. besloten aan de heer E. Haagsma te Uit- wellingerga een garantie te verlenen voor een aan te gane geldlening t.b.v. de bouw van een bouwspaarderswoning. Medewerking ingevolge art. 72 L.O.wet 1920. B. en W. stellen voor de Herv. school te Heeg medewerking te verlenen voor van een fietsenbergplaats

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5