MOSKOU NODIGT UIT Nagib afgezet Concert G.O.V. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST --- Ijsclub de Ijlster Schaats Parapsychologie en Natuurwetenschap Bach Concert (III) 109e Jaargang No. 91 Redacteur» L K1EZEBRJNK Laatste Nederlanders uit Korea terug Volkszang Bevorderd tot arts Jacques Fath overleden Friese Elf steden vereniging KUNST AAN ALLEN Op de autoped rond het Ijsselmeer Sympathiek politieman overleden Collecte Gezamenlijke militaire fondsen Geslaagd 1 --- Dinsdag 16 November 1954 '.SS Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZANO 7 - Iele! 2872 Leeuwarder, J. W. B. L. G. De Sovjet-Unie heeft aan alle Europese landen waarmede zij diplomatieke be trekkingen onderhoudt,' uitnodigingen gezonden tot bijwoning van een algemene Europese conferentie, te Moskou of te Parijs, over een te sluiten Europees vei- ligheidspact. De conferentie, die 29 November zou beginnen, zou eveneens de mogelijkheid bespreken om Amerika en continentaal China tot het voorgestelde pact toe te laten. sisch aanbod om in te gaan op de eisen van het Westen tot het houden van vrije algemene verkiezingen in geheel Duits land. Maar men acht de kans dat het Kremlin zijn invloed in Oost-Duitsland zal opofferen, zeer gering. speelde de G.O.V., ter vervanging van het solistisch optreden van Jo Juda, Hongaarse Dansen van Kodaly. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen is bevorderd tot arts onze vroegere stad genoot de heer li. Posthuma. gebracht, door voerenden. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen Ge neeskunde de heer S. Boonstra, Sneek, Voor het Collecte Comité in de gemeente Sneek: Dr P. GREEP, Voorzitter, W. TRENNING, Secretaris. Da G.O.V. had het vioolconcert laten voorafgaan door de Ouverture „Corio lanus” van Beethoven en Notturno en Mars uit de muziek by Shakespeare’s lUdanrnamaahtdirooxn van Mendelsssohn» waarbij Jan van Epenhuysen zijn orkest tot een volmaakte eenheid voerde. Het publiek dankte uitvoerig voor het gebodene met een ovationeel applaus, in welke hulde Jan v. Epenhuysen de or kestleden spontaan liet delen. Des middags genoten de leerlingen van de middelbare scholen van het op treden der G.O.V. in een tweetal jeugd- concerten. Hoewel het teleurstellend was dat Jo Juda hier verstek liet gaan, slaagden ook deze concerten op buiten gewone wijze. Vooral de Variaties over een lied van Richard Hol door Louis Somer gaven de dirigent gelegenheid op het karakter der verschillende instru- Onze oud-stadgenote mej. W. A. King- ma, thans wonende te Hilversum, slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het artsexamen. Volgens functionarissen te Washington is het keker, dat het Russische voorstel door de V.S. zal worden verworpen. Mi nister Dulles heeft Dinsdag nog ver klaard, dat een dergelijke Russische stap alleen maar ten doel kan hebben, dat be krachtiging van de Parijse overeenkom sten wordt voorkomen. Te Washington is men van oordeel, dat Engeland en Frank rijk het Amerikaanse standpunt zullen blijven steunen.dat men geen besprekin gen met de Sovjet-Unie moet beginnen voordat de ratificatie van genoemde ac- coorden redelijkerwijze is verzekerd. In politieke kringen te Parijs, Londen, Rome, Brussel, Wenen, Kopenhagen, Bonn en andere Westelijke hoofdsteden blijkt men hetzelfde standpunt te huldi gen. In Londen houden diplomaten rekening met de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie de conferentie laat doorgaan, ook al doen de Westelijke mogendheden er niet aan mee. Alleen de satellietstaten zouden dan aan de conferentietafel aanzitten en van daar zou de Westelijke wereld over stroomd worden met propaganda tegen de herbewapening van West-Duitsland. In het algemeen is het Westen er van overtuigd, dat de accoorden van Parijs geratificeerd zullen worden, onverschil lig, wat de Russische propaganda ook doet. Eén ding slechts zou nu die ratificatie nog in gevaar kunnen brengen, een Rus- KAIRO. Voor de tweede maal dit jaar is c-neraal Mohammed Nagib afgezet als president van de nieuwe Egyptische republiek, waarvan hij zelf de grond legger is geweest. IJLST. De jaarlijkse ledenvergadering van deze vereniging waarbij 40 leden aanwezig waren en die gehouden werd in het „Wapen van IJlst” werd door de voorzitter, de heer F. v. d. Woude, met een woord van welkom geopend, waarna de notulen werden gelezen en onveran derd vastgesteld. Ook het uitgebreide jaarverslag van de secretaris, de heer J. A. Nooitgedagt, werd goedgekeurd. De voorzitter bracht de secretaris dank voor zijn keurig verslag. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de inkom sten hadden bedragen ƒ2165, de uitgaven ƒ2148.69, batig saldo ƒ16.40. Bij de ont vangsten is niet inbegrepen de contribu tie voor het komende seizoen, die ge schat wordt op rond 600. De kascom missie bracht bij monde van de heer J. Wiersma verslag uit en had boeken en bescheiden in de beste orde bevonden, zodat zij voorstelde de penningmeester decharge te verlenen. Aldus besloten. De voorzitter bracht kascommissie en pen ningmeester dank voor alles wat zij in het belang der vereniging hadden ver richt. Tot leden der nieuwe kascommissie werden benoemd de heren E. de Vries en H. van Tuinen. Hierna volgde een be langrijk agendapunt nl. uitgebreide be stuursmededelingen. Allereerst deelde de voorzitter mee dat dit jaar 2 belangrijke giften zijn binnengekomen, waardoor een tekort is voorkomen, nl. een bedrag van 400 van de Firma J. Nooitgedagt en Zo nen en een gift van 100 van een be vriende vereniging. De voorzitter bracht de dank van de vereniging hiervoor over aan de schenkers. Voorts, aldus de voor zitter, is dit jaar overgegaan tot beplan ting rond de ijsbaan. Plannen hiertoe wa ren reeds jaren in bespreking, thans kon, dank zij de medewerking van de be windvoerders der K. L. ten Kate stich ting en de huurder van het zomergewas, tot uitvoering worden overgegaan. Deze beplanting bestaat, wat de bovenbegroei ing betreft uit populieren, die grote krui nen krijgen en over 30 jaar kaprijp zijn en dan een flinke waarde aan hout ver tegenwoordigen. Voor onderplanting is gebruikt zg. struweel, alles volgens een plan opgesteld doe de firma Bosgra, kwekers te Bergum. Aangenomen mag worden, dat over enkele jaren deze be planting een flinke beschutting zal geven. De voorzitter deelde voorts mede dat- plannen in voorbereiding zijn tot het plaatsen van een gebouwtje. Een tweetal tentjes, welke bjj elkaar zullen worden gevoegd en in bruikleen worden aange boden door het Groene Kruis, zullen op een betonnen vloertje worden geplaatst en kunnen dan tevens als bergplaats wor den gebruikt. Ten slotte zeide de voorzit ter nog dat de verlichting zal worden uit- Minister-president kolonel Gamal Ab del Nasser heeft laten weten, dat het on mogelijk was de president te handhaven nadat men gisterochtend inlichtingen had gekregen volgens welke Nagib er toe be reid was als het hoofd van een nieuwe regering, te stichten na een staatsgreep door de Mohammedaanse broederschap, op te treden. De revolutionaire raad van Egypte heeft Nagib gisteren tijdens een spoed vergadering van al zijn functies onthe ven. Twee leden werden naar het verblijf van de president gestuurd om hem hier van op de hoogte te stellen. Enige tijd daarna vertrok hij begeleid door motor politie uit het paleis. Voorlopig zullen alle presidentiële functies door minister-president Nasser worden waargenomen. Bij alle regerings gebouwen is de wacht verdubbeld; de politie is dubbel op haar hoede voor de monstraties van aanhangers van de Mo- gebreid door het plaatsen van een acht tal lichtmasten, waarvoor de palen reeds zijn aangekocht. Door dit alles ondergaat de ijsbaan een belangrijke verbetering en de voorzitter besloot met de opmer king, dat dit ongetwijfeld de groei van het ledental en verder ook het bezoek 's winters aan de ijsbaan ten goede zal komen. Over het agendapunt: Wedstrij den voor de a.s. winter, werd nog al veel gesproken, tot besloten werd zo mo- geJjk een lange baanwedstrijd te hou den. Van de aandelen worden 10 num mers uitgeloot, waarvan de bedragen de eigenaren zullen worden thuisbezorgd. De aftredende bestuursleden de heren C. v. d. Meulen, J. Hoomans en K. Jansma werden allen herbenoemd, terwijl in de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer T. J. Nooitgedagt werd geko zen de heer Sj. Stallinga. Bij de rond vraag verzocht het bestuur de leden die voor de nog te verrichten werkzaamhe den tijd en gelegenheid hebben zich hier voor aan te melden. Enige vrijwilligers gaven zich hiervoor op. Meerderen zijn nog welkom, zei de voorzitter. Daarna sloot hjj deze geanimeerde vergadering. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie! Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Vrijdagavond is alhier, nog vrij on verwacht, op 57-jarige leeftijd overleden de heer J. van der Kuur, postcomman- dant van de Rijkspolitie Groep Wym- britseradeel in de post Sneek. Hij werd na een hartaanval naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht, waar ook het einde kwam. De overledene, als politieman een sympathieke en zeer geziene figuur, is ouderling geweest in de Geref. Kerk al hier, zodat zijn heengaan in brede kring wordt betreurd. Niemand zal kunnen beweren dat het oude gezegde: Frisia non cantat, de Frie zen zingen niet, inderdaad waar is. De talrijke zangverenigingen in Friesland be wijzen juist het tegendeel. Maar buiten de zangverenigingen zijn er nog velen die ook graag zingen, die onze goede va derlandse- en volksliederen nog niet ver geten zijn, die het Friese lied een warm hart toedragen, die deze liederen nog wel eens willen opfrissen en andere er bij willen leren. Hierin voorziet de Nederlandse Vereni ging voor de Volkszang, die in haar 49- jarig bestaan in geheel Nederland de grootste sympathie heeft mogen onder vinden, hetgeen wel bewezen wordt door het feit dat H. M. de Koningin de be schermvrouwe van de Vereniging is en H. K. H. Prinses Wilhelmina buitenge woon ere-lid. Na enige besprekingen is door het hoofdbestuur besloten in Sneek ook een afdeling op te richten, waarvoor van alle zijden grote medewerking werd betoond. Om grotere bekendheid aan het stre ven van de Ver. te geven zal op 11 Dec. a.s. een grote demonstratie-avond worden gehouden waarover nog nadere mede delingen zullen volgen. Het is te hopen dat het parool van de Vereniging: „Zingende mensen, gelukki ge mensen" ook in Sneek bewaarheid zal worden. Het Comité: L. RASTERHOFF, Burgemeester P. VAN DER VEEN, Wethouder FL. VAN BERGEN J. H. DOODKORTE G. MEBIUS Mej. A. PILON GEZ. SCHRIK R. J. SIPKENS J. VAN DER WERF. Het voorlopig correspondentie-adres is Fl. van Bergen, Leeuwenburg 7. Donderdagavond genoot onze stad weer eens het voorrecht de Groninger Orkestvereniging in de zaal van Amiic- tia te kunnen begroeten. Vele muziek liefhebbers maakten van deze gelegen heid gebruik en toen dirigent Jan van EpenBUysen van achter de niet mooie, maar voor de accoustiek betere decors te voorschijn trad, waren zeker een 500 mensen aanwezig. De aandacht der concertbezoekers ging ongetwijfeld in de eerste plaats uit naar het optreden van Jo Juda, die als laatste nummer voor de pauze het Vioolconcert no. 1 van Max Bruch speelde. Dit werk, dat indertijd voor de beroemde violist Jozeph Joachim werd geschreven, is een aangenaam klinkend, romantisch getint muziekstuk, dat bij de violisten nog altijd zeer geliefd is. Jo Juda wist met de technische moeilijk heden en vele prachtige thema’s wel raad. Zijn voordracht was in de eerste plaats gericht op een vlekkeloze weer gave door beheerste stokvoering en feil loze linkerhandtechniek. Ook in de mee slepende melodie van hot Adagio be perkte hij zich tot het aanwenden van deze objectieve middelen, waardoor de vertolking wel wat aan spontaneïteit in boette. Niettemin dwong zij prestatie, daarin goed bijgestaan door het bege- leidende orkest, ieders bewondering af. ““entën te"wijzën*. Voor"'dë’fïnproevêrs hammedaanse broederschap. Er zijn tot nu toe nog geen ongeregeldheden op het afzetten van Nagib gevolgd; wel werden gisterochtend vier mensen gedood toen de politie een inval deed in een huis waarvan zij vermoedde, dat het een schuilplaats wai van een cel van de Mo hammedaanse broederschap. den, en wel niet alleen naar verleden, maar ook naar toekomst. De relativis tische zienswijze veroorlooft nu bij dit soort verschijnselen een prognose uit te spreken. Het is nl. te verwachten, dat bjj gevallen van tijd verschuiving, ver oorzaakt door storingen in het betref fende deel van de hersenschors, deze verschuivingen alleen naar het verleden zullen optreden, indien de storing onge- neesljjk is. Wordt echter de storing weer opgeheven, zodat ongestoorde toe komstige delen van het betreffende her- sensubstratum (opgevat als uitgestrekt heid in ruimte èn tijd) bestaan, dan kunnen ook „tijdens de storing” ver schuivingen naar de toekomst optreden. Vervolgens zette spreker uiteen hoe het eenvoudigheidsbeginsel ons dwingt hersenproces en denken als identiteit te zien, dus als één en hetzelfde te be schouwen. M.a.w., wat voor de physio- loog als hersenproces verschijnt, is voor de persoon zelve denken. M.a.w.: een in wezen zuiver physisch gebeuren blijkt, indien onmiddellijk in zich zelf ervaren, zuiver mentaal te zijn. Het is nu onwaarschijnlijk dat zekere physische processen (die in de hersenschors) al léén „an sich” mentaal zouden zjjn en andere physische processen niet. Aldus komt men tot het vermoeden, dat de physische werkelijkheid, dus het zijn der gebeurtenissen (anorganisch gebeuren inbegrepen) in wezen mentaal moet zijn. Daarna betoogde spreker dat uit het ge heel der parapsychologische verschijnse len kan worden geconcludeerd dat geheel algemeen bepaalde gedachtencomplexen kunnen samenhangen met hersenproces sen van dezelfde persoon, of wel van ver schillende personen, op verschillende plaatsen in tijd en ruimte en zette voorts uiteen welke ingewikkelde mentale scha kelingen daardobr mogelijk zijn. Hierdoor kunnen onder omstandigheden voor het onderbewustzijn, tijd en ruimte, in hun hoedanigheid van belemmeringen, weg vallen, evenals de scherpe individuele grenzen, waarbij dan tevens het onder scheid tussen leven en dood (als met de tijd samenhangende begrenzing) ver vaagt. Nadat de spreker nog een aantal vra gen had beantwoord, sloot de voorzitter van het dept, van het Nt, mr H. H. J. van Bottenburg, die ook een openings woord had gesproken, de bijeenkomst met een woord van dank tot de spreker. Op Woensdag 17 November 1954 wordt in Sneek de jaarlijkse collecte voor de „Gezamenlijke Militaire Fondsen” ge houden. Tot deze stichting behoren: Fonds 1815 voor oud-militairen en na gelaten betrekkingen; Kon. Nat. Ver. tot steun aan miliciens „Stamil”; Ver. „Ereschuld en Dankbaarheid”; St. „Ka rei Doorman”; Prins Bernhard Stich ting; St. „Het van Weerden Poelman Fonds". De gezamenlijke fondsen stellen zich ten doel enerzijds de militairen, die door de oorlog invalide geworden zijn, zoveel mogelijk steun te verlenen, anderzijds de nagelaten betrekkingen van in de strijd gevallen militairen zo goed moge- Ijjk te verzorgen. Hiervoor is zeer veel geld nodig, dat voor een groot deel bij eengebracht moet worden met behulp van collecten in geheel Nederland. Het is een ereschuld van het gehele Neder landse volk tegenover hen, die, met voorbijzien van persoonlijke belangen, zich volkomen gegeven hebben voor de grote zaak van Nederland. Wij hebben dan ook de moed, om in een tijd, waarin zoveel offers worden gevraagd, wederom door een collecte een beroep te doen op de burgerij van Sneek. Wij vertrouwen, dat ie.dereen ter inlossing van deze ere schuld met milde hand aan deze collecte zal geven tot zegen van hen, die onze steun zo nodig hebben. De laatste afdeling van het Neder lands Detachement Verenigde Naties op Korea, dat per schip repatrieert, is 9 No vember uit Yokohama vertrokken. Het detachement onnat 275 man en staat onder bevel van kapitein A. van Wanningen. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het schip 10 December te Marseille aankomen. Vandaar zal het de tachement per trein naar Nederland doorreizen. Post voor militairen die op 9 Novem ber per schip de thuisreis hebben aan vaard, moet op 17, 25, 30 November en 5 December in Nederland ter post worden bezorgd. Het ac res moet de volgende ge gevens bevatten: rang, naam, voorletters legernummer, N.D.V.N. op thuisreis, Am sterdam Schiphol, militair. In de jaarvergadering dezer vereni ging is medegedeeld dat he legaat van de heer W. J. H. Muller zal worden be steed aan de aanschaffing van een zil veren schaal. In het midden van deze schaal zal in emaille het familiewapen van de erflater worden aangebracht en de wapens van de elf steden, terwijl op de rand de namen van de winnaars kun nen worden gegraveerd. De eerst aan komende in de wedstrijd zal het kleinood een jaar in zijn bezit mogen houden. De reeds in het bezit van de vereniging Maandagavond krijgt Bolsward een wonderlijke invasie te aanschouwen Bolsward is dan nl. het eindpunt van de eerste étappe van de autopedrace, die als gevolg van een weddenschap door een zestal jongelieden uit St. Maartens- vlotbrug wordt ondernomen rond het Ijsselmeer. Na overnachting te Bolsward gaat het de volgende dag via Sneek, Joure en Heerenveen naar Steen wijk. Naar vermoei wordt passeert men Sneek in de ochtend. De beroemde Parijse mode-ontwerper Jacques Fath is 7aterdag na een lang durige ziekte overleden. Fath stierf om half elf in zijn Parijse woning aan de Court Albert Premier. Hij bereikte de leeftijd van 42 jaar. De modekoning was al verscheidene maanden ziek. Enige tijd werd hij in een Parijse kliniek ver pleegd. Fath, die 42 jaar oud is geworden, vestigde zich in 1937 als allerjongste couturier in de Rue de la Boëtie te Pa rijs. Zijn bescheiden salons aldaar wer den echter al spoedig te klein, omdat hij door zijn ongeëvenaarde smaak reeds een cliëntèle in toonaangevende kringen had opgebouwd. Vooral in de na-oorlogse periode drukte hij als „jeune premier de la couture” zijn stempel op de mode. Ook in het uitgaande leven van Parijs speelde hij een grote rol. De bals, die hij met zijn charmante vrouw Geneviève placht te geven, werden door de wereldpers als kleurrijk beschreven. Velen, die slechts de uiterlijkhden van zijn bestaan kenden, dachten, dat hij een luxueus leven leidde. Hij was echter een harde werker. Tweemaal per jaar wacht ten immers vele vrouwen op zijn nieuwe ideeën en in totaal schiep hij een negen honderd modellen per jaar .aldus schrijft het Alg. Handelsblad. Twee jaar geleden kreeg Fath een ge vaarlijke vorm van geelzucht, die slecht genezen schijnt te zijn. Deze zomer moest hij in een Amerikaanse kliniek worden opgenomen, daar hij door uitputting en overwerktheid de 500 meter naar zijn studio niet meer te voet kon afleggen. In October werdd hij uit deze kliniek ont slagen, maar hem werd een strenge leef- zijnde wisselprijs van de familie Geerts regel voorgeschreven. Gevreesd werd dat is bestemd voor de eerst aankomende hij nooit meer geheel zou herstellen. Voor een geheel bezette Zaal-Piso sprak Vrijdag voor Natuurkundig Ge nootschap en dept. Sneek van het Nut dr. ir. J. M. J. K o o y uit Breda over „de achtergrond van parapsychologie en natuurwetenschap". De heer Kooy ver strekte ons de volgende samenvatting van zijn betoog. Spreker stelde zich in zijn voordracht tot doel de samenhang van tijd, ruimte en bewustzijn vanuit natuurwetenschap pelijk standpunt te bezien. Welke rol speelt het bewustzijn in de Kosmos? Is het van essentiële betekenis, of is het slechts van zeer ondergeschikt belang? Zeer zeker is het een grenzeloze zelf overschatting wanneer de mens, als ver schijningsvorm op aarde, zich ook maar enig gewicht in dit geweldige geheel zou willen toekennen. Het is echter de vraag of het Bewustzijn, dat in ons mensen on getwijfeld slechts in uiterst beperkte vorm tot uiting komt, geen factor van universele betekenis zou kunnen zjjn óók oor de zogenaamde niet levende natuur. De relativiteitstheorie nu speelt bij de moderne beschouwingen over tijd, ruimte en de Kosmos een belangrijke rol. Volgens de relativistische zienswijze strekt het heelal zich niet alleen uit in ruimte, maar ook in tijd. M.a.w., niet de momentane voorwerpen, maar de ge beurtenissen zelve vormen de eigenlijke bouwstenen daarvan. Dit houdt zonder meer in, dat zowel aan het verleden als aan de toekomst eenzelfde realiteit moet worden toegekend als aan het heden. De scheiding die de menselijke geest maakt in tijd èn in ruimte, is slechts subjectief. In feite is slechts sprake van het zjjn der gebeurtenissen. Deze opvatting, waarvan de juistheid voor het domein der zuivere physische verschijnselen gebleken is door de expe rimentele bevestiging van de relativi teitstheorie, heeft niet alleen betekenis voor de natuurkunde. Voor zover ons denken met de hersenschors verband houdt, moeten we volgens de relativis tische zienswijze besluiten, dat dit niet slechts samenhangt met de ogenblikke lijke toestand daarvan, maar van de hersenprocessen in verleden èn toe komst, dus met de hersenschors in zjjn hoedanigheid van gebeuren, zich daarbij uitstrekkende in ruimte èn tijd. Het op treden van proscopie, d.w.z. het directe voorzien van toekomstig gebeuren zon der logisch afleidingsproces, was dan ook volgens de relativistische zienswijze priori te verwachten. Spreker ging vervolgens in op de nieuwste hersenphysiologische waarne mingen, die geheel in dezelfde richting wijzen. Het is gebleken dat een storing in bepaalde delen van de hersenschors b.v. veroorzaakt door een tumor, of door electische prikkeling tengevolge kan hebben, dat in het bewustzijn van de betrokkene tijdverschuivingen optre- In het Kurhaus te Scheveningen werd de twaalfde wegverkeersdag gehouden. In de hal van het Kurhaus was door de verkeerspolitie een verkeersmaquette geplaatst. Foto t burgemeester» van Amster dam, Den Haag en Utrecht tijdens de verkeersles bij de maquette v. I. n. r. Burg. d’Ailly, Jhr C. J. A. de Ranitz, Mr B. Ph. Baron van Ha- rinxma thoe Slooten (Seen K.N^XIJ en Mr F. M. A. Schekking. SNEEKER NIEUWSBLAD j E. X Drijfhout, Snaak. Redactie-adre» Is de cantate „Ich habe genug” alleen reeds een bezoek aan het concert op 18 Nov. a.s. in de Grote Kerk waard, ook de derde cantate, „Herz und Mund und Tat und Leben” is een werk waarvan een wonderlijke bekoring uitgaat. Het draagt als opschrift: „Am Feste der Ma ria Heimsuchung”, welke herdenking viel tussen de 6e en 7e Zondag na het feest van de Drieëenheid. Deze cantate is ge schreven voor 4-st. koor en soli, een in strumentaal koor bestaande uit een hoge trompet, 2 hoboën d’amore, 2 hoboën da caccia, strijkers en continuo (orgel, fagot, celli, contrabas). Oorspronkelijk een delig op tekst van Salomo Franck, date rend uit 1716 (Bach was toen nog te Wei mar werkzaam) en bestemd voor vierde Advent, heeft hij dit werk uitgebreid (omstreeks 1727) tot een twee-delige cantate, met de tekst van een onbekende dichter (Bach zelf?) Het geweldige aanvangskoor opent met een sinfonische inleiding van acht ma ten, waarna de sopranen een fuga inzet ten. Na de expositie volgen vrije poly- phone tussendelen en een homofoon slot. Onmiddellijk daarna vatten de bassen het thema weer op, de tussendelen worden herhaald waarna een stralend slot volgt. Hierna volgen resp. Recitatief (voor te nor met strijkers). Aria („Schame dich, o Seele nicht” voor alt met hobo-solo en continuo), Recitatief (voor bas, waarin onmiddellijk de muzikale tekst-illustratie opvalt), Aria („Bereite dich Jesu” vo:r sopraan, coupure. Het eerste deel besluit met no. 6, net koraal „Wohl mir dass ich Jesum habe”). Sedert Myra Hess hiervan een piano-transcriptie in het licht gaf en tal van andere bewerkingen verschenen en door de radio werden uitgezonden (Jesu joy of man’s desiring), heeft dit koraal alom bekendheid gekregen. Men heeft nu de gelegenheid dit prachtige stuk in zijn originele bezetting te beluis teren nl. voor 4-st. koor met als figure rende instrumenten: hobo-solo, violen en basso-continuo. Het tweede deel van deze cantate opent met de tenor-Aria „Hilf Jesu, hilf, dass ich auch dich erkenne”. Merkwaardig is hier de omspeling van de continu-bas door vloeiende cello-figuren (barok!) Treffend is ook de muzikale schildering van de tekst van het volgende Recitatief voor alt door twee hoboën da caccia. De tekst van de Aria voor bas: „Ich will von Jesu wunden singen” leverde Bach stof tot een monumentaal opgezet stuk. Het begeleidende ensemble bestaat hier uit de Bach-trompet, 2 hoboën, strijkerskoor kowsky genoot een boeiende weergave, en continuo. De trompet-fanfare’s geven aan deze Aria een feestelijk karakter. Met het slotkoraal, een herhaling van no. 6 op de tekst „Jesu bleibet meine Freu- de, meines Herzens Trost und Saft”, wordt dit omvangrijke werk beëindigd. In verband met de afwijkende stem ming van het orgel der Grote Kerk wordt de continuo-partij door Jacoba Kueter— Zwager op clavecimbel gespeeld. Besluiten wij deze toelichting met de wens dat straks zeer velen door hun aanwezigheid blijk zullen geven van hun belangstelling voor deze „Muziek van de allerhoogste schoonheid”, die voor het eerst in onze stad ten gehore zal worden gebracht, door een schare toegewijde uit- In het eerste werk hadden we graag wat meer gloed en spanning beluisterd. Mendelssohn kwam beter tot zjjn recht. In de Notturno werd, mede door goed werk van de houtblazers, de stemming uitstekend getroffen, terwijl ook de Mars stijlvol werd gespeeld. Na de pauze stegen de prestaties van het orkest tot grote hoogte. De drie delen uit het Symphonisch gedicht Psyché van César Franck met hun ge heel eigen klankkleur werden prachtig uitgevoerd. Ook de melodieënrijkdom van de wat lang uitgesponnen ouver ture „Roméo et Juliëtte” van Tschal- TWAALFDE WEGVERKEERSDAG

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1