Plastic-Enamel Fabr. HAAS HBZ Speurder n i Poiêsz Oliaverwarming is Preferent 1 Vleeswaren Reclame w bij J.B.H. Wild West in Amsterdam FABER’s Mach.bedrijf F VROOM DREESMANN Burgerlijke Stand k LEEUWENBURG - SNEEK Advertentie Ingee. Mededelfr Kerknieuws L.S. Zeepost Onze Sint Nicolaastafel i» gereed. Een uur voor een toekomst Beleefd tot een bezoek uitnodigend. N.C.L.B.’ers hadden heel V erkeersongelukken '4 Indonesië Invalide inbrekers gearresteerd N.C.V.B. Ijlst ,2 wat te vragen CHOCOLATERIE M. v. d. MEER Oosterdijk 23 Telef. 2595. Tewaterlating Willem Barendsz II SCHILDER DE VRIES VLUG EN PRECIES JV ‘r* Leuke, gezellige modellen van een uitstekende kwaliteit en voor prijzen die U zeker zullen meevallen. Kom geheel vrijblijvend eens kijken! Overkoepelend orgaan Ouden van Dagen Ruime sortering DROSTE, VAN HOUTEN en UNION CHOCOLADELETTERS Kwajongenswerk OUDE KOEMARKT 65-69 - SNEEK Met het Roode Kruis naar (Vloeibare Plastic^ Zeer geschikt voor het yerfraaien van Uw zelfgemaakt Kinderspeelgoed Handige verpakking Diverse kleuren SLAG-EN STOOTVAST Verf- en Chemie, handel SINGEL 80 Tel. 2151 Mooie prestatie van „Lytse Krêft” Hoe besteden wij ons geld Alle soorten BORSTPLAAT en andere SINTERKLAASARTIKELEN. Een 3-daagse 42 100 EXTRA FIJNE HAM 50 150 Uw Warenhuis Grafstenen. P. S. St h elt e ma. SNEEK, van 7 tot en met 13 November. 1 n De hantwurkkriich. 96 ct. GED. POL 24 TEL. 2086. p O.KOENARKT 94 SNEEK TEL2Ó67 OOSTHEM. De ledenvergadering van OUDEGA (W.). De plaatselijke afde ling van de Chr. PLVr. en meisjesbond hield haar vergadering in „Ons Gebouw” onder leiding van de presidente mevr. M. de VriesMiedema. Na de gebruike lijke opening werd het woord gegeven aan mej. Hilhorst uit Leeuwarden, die sprak over haar reis met een Roode Kruis team naar Indonesië. Mej. Hilhorst is nl. als huishoudkundige met het team mee geweest. Op deze interessante lezing volgden nog verschillende vragen van de dames.. De ondanks het slechte weer toch goed bezochte vergadering werd daarna met dankgebed gesloten. Ds. A. Reen, Geref. predikant te IJlst heeft bedankt voor het beroep naar Sur- huisterveen. Myn wente stiet to Loaiengea Myn lüd heart Snits oant Goalengea Ik loov’je hjir mei myn gebrom It fryske lan fol ear en rom. Ik rop ta wurk, ik rop ta rêst en héld it leavwe oan God fêst. <18 Nov.) (16 Nov.) (17 Nov.) Al uuidag 15 t/m Donderdag 18 Novem ber. Zitting bij Parfumerie Holly wood van de schoonheidsspecialiste Cosmetica Dr. van der Hoog. De politie te Hengelo heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van twee personen, die in tal van Twentse plaatsen inbraken hebben gepleegd. Het zijn twee invaliden uit Enschede, die bei den kunstledematen hadden. Des nachts trokken zij op bult uit. Bij een inbraak in een school te Hengelo werden zij be trapt Z(j sloegen op de vlucht en pas 100 100 Op de werf van de dok- en werfmaat» schappij Wiltor Feyenoord te Schiedam zal Zaterdag 20 November om 12.45 uu> het walvismoederschip „Willem Barendsz 2”, dat in aanbouw is voor de Ned. Maat schappij voor do Walvisvaart N.V. te Amsterdam te w ter worden gelaten. De doopplechtigheid zal worden ver richt door mevr. H. J. MansholtPostel schoten op een der vluchtelingen werden afgevuurd, slaagde de politie er in een der mannen te arresteren. De andere liep de politie even later in de armen. uit bü in bet het Niemand hoeft meer bang te zijn voor winterkou en hooge uitgaven met zoo n HAARD of HAARDKACHEL van H. BKENNINKMEYER ZONEN De Algemene Bond van Ouden van Dagen, de Bond voor Staatspensionns- ring, de Federatie van Bonden van Ouden van Dagen en de Ned. Bond voos Ouden van Dagen hebben Zaterdag jl besloten tot oprichting van een overkoe pelend orgaan voor de organisaties die zich bewegen op het gebied van de oude dagsvoorziening. Dit lichaam zal heten: het Centraal Or- gaan Samenwerkende Organisaties. Voor zitter er van is de heer L. Steenhuis te Zuidbroek, secretaris de heer S. Sytema te Assen en penningmeester de heer A. gelijke wapens werden door de ongeveer 12 personen, die aan het gevecht deel namen, gebruikt; stoelen, tafels, de blote vuist, barkrukjes, flessen waarvan de hals afgeslagen was en glazen. Toen de politie van het bureau War- moesstraat, die telefonisch gewaar- waarschuwd was, tenslotte een eind aan het gevecht maakte, was het café ver anderd in een slagveld. Van de aansto kers wps inmiddels de 25-jarige koop man K. verdwenen. Zijn zwager, de 26- jarige koopman van P. en dc overige be zoekers werden meegenomen naar het bureau Warmoesstraat en daar ver hoord. Allen hadden builen en schram men opgelopen. De eigenaar en zijn vrouw waren er het ernstigst aan toe. De eigenaar heeft een ernstige oogwond en heeft schoppen tegen het hoofd ge had. Zijn vrouw bloedde hevig uit de neuswond. Zij werden in het Binnengast huis behandeld. Ook de twe_ kooplieden hadden hoofdwonden opgelopen. De 25- jarige koopman K. werd later uit zijn woning gehaald en naar het bureau over gebracht. Daar oordeelde hfl het nodig om een in de gang staande agent in het voorbijgaan een schop tegen het onderlichaam te geven. De agent moest zich toen ook in het Binnengasthuis la ten behandelen. De twee kooplieden vertoeven thans Iedere middag om 12 uur en ’s mid dags om 4 uur wordt de klok weer geluid evenals bij begrafenissen. Zo ligt daar Loënga, een dorp met ne gentien huizen, met inwoners die er trots op gaan Loëngasters te zijn. In het midden ligt de terp met het kerkhof en de klokkenstoel. Loënga, gij rijt een parel in het Friese landschap; in de tijden van voorheen kon men op u rekenen en waart gij een van de Snitser Fiifgea (Scharnegoutum, Goënga, Loënga, Offingawier en Gauw), Neffens juff. Dykstra wie der tige goed en moai wurk levere. Troch de foriening wiene fjouwer earste prizen biskikber steld en ’t Hantwurkhüs hie der noch sawn twadde pryskes by dien, sadat alve fammen mei in priis nei hüs ta gongen. De tank oan 'e jury wie wol op syn plak, hwant maklik wie it net. Nei dit alles kaem der noch harsensskraebjen, for- soarge fan de skriuwster. Dêr siet span ning yn. By de einstên wie der mar fiif punten forskil. Ta bislüt spriek mej. de Boer noch in lyts wurdtsje. Hja wiisde de leden op harren forantwurdlikheit. len kear wurdt üs antwurd frege en moatte wy forantwurding dwaen. Dêrnei waerd de N.C.L.B. alhier was zeer goed bezocht, dizze goede joun mei tankbea sletten. De folgjende gearkomste wurdt hélden op 14 Desimber. Toen Zaterdagavond twee dames IJlst, die inkopen hadden gedaan Vroom Dreesmann alhier, hun rijwie len, die in de portiek geparkeerd ston den, zouden meenemen, kwamen ze tot de minder aangename ontdekking dat een der karretjes was verdwenen. Des nachts is het rijwiel door de politie aan de Leeuwarderweg ”ibij drukkerij Flach terug gevonden. Het was, zo werd ons medegedeeld, niet op slot gezet en van een buurvrouw van de dam.s even ter leen gekregen. 2 blik Kalfsnieren 1 blik Gehakt (475 gr.) 102 Uit voorraad leverbaar 500 gr. Diamantvet met 1 trein van 12 wagons voor 75 ct. WYMBRITSERADEEL, van 7 t.e.m. 13 November. Geboren: Anne z. v. Uilke Grondsma cn Grietje Poepjes te Heeg; Regneru- Tjebbe Martinus z. v. Tjebbe van de» Weij en Cecilia Zijlstra te IJpecolsga. Getrouwd: gene. Overleden: gene. Dinsdag 16 November. V.D. Toneelclub. Opvoering van ,,’n Grote zwarte Poes”. In Amicitia. GAUW. Onze Chr. Zangver. „Lytse Krêft” leider de heer A. Komelis, be haalde op het Priissjongen te Leeuwar den in de eerste afdeling een eerste prijs met 224 punten. Maandag 15 November. Van der Meu- len’s Boekenspaarclub. Lezing door Annie Schmidt en S. Carmiggelt. 's Avonds 8 uur in Foyer Amicitia. Freed 19 Novlmber. Snitser Frysk For- ban. Alg. Fr. Underwiis Rie. De jouns 3 Ure by Hanenburg: Mefr. Auck Smit de Boer: „Stimmen fan Amerika.” NIJEZIJL. Het personeel van de Coöp. Zuivelfabriek „de Hem” alhier heeft ook eea bijdrage gegeven voor de vluchte lingen uit Oostenrijk en Griekenland. Het fabrieksbestuur verdubbelde het be drag, zodat totaal 70.86 kon worden op gezonden. Donderdag 18 November. Ouderavond Bolwerkschool. Kinder-operette in Toneelzaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. In een café aan het Singel te Amster dam is Zaterdagavond een vechtpartij ontstaan, die afmetingen heeft aange nomen zoals men alleen kent uit sommi ge Amerikaanse Wild West-films. Om streeks half tien kwamen twee heren en twee dames binnen en zetten zich aan de bar. Een der heren maakte een op merking tegen een reeds aanwezige dame, wier verloofde onmiddelltjk bereid was om zijn jasje uit te trekken en de woordenwisseling op de vuist te be slechten. Al spoedig ontstond nu tussen de verloofde en de twee mannen een vechtpartij. Dat duldde de vrouw van de eigenaar van het café niet en zij kwam achter de bar vandaan om de ruziema kers te scheiden. Het ging niet zo ge makkelijk en allengs brei .de de vecht partij zich uit. Andere bezoekers meng den zich in de strijd, deels uit zelfverde diging, want de scherven en brokstuk ken vlogen in het rond. Ook de eigenaar van het café was op het lawaai uit de keuken komen snellen om te trachten zijn inboedel te redden. Maar steeds meer personen raakten in het gevecht. Plotseling zag men de 25-jarige koop man K. een klein mes te voorschijn ha len, waarmee hij de vrouw van de eige naar in de neus stak. Toen vluchtte een groepje, dat het nu toch wel te bar werd naar de keuken en verschanste zich. In het lokaal woedde de strijd ech- Het is immers nog maar kort geleden dat een prachtige geelkleurige zand stenen grafzerk bij het maken van een nieuw graf naar boven kwam. Op de vier hoeken is de steen afgezet met z.g.n. Franse lelies, als versiering. Op het mid denvlak staat in een ruitvorm links de h .Ive adelaar en rechte een huismerk. Als randschrift staat op deze steen: Ao 15°- De 2 November steri1 den eerbare Ulbe Agge Winie Dr Goslick wijf. We kunnen dit opschrift als volgt le zen „Anno 1594 de 2de November stierf Ulbe, Agge Winia’s dochter, Goslick’s wijf”. De naam Ulbe als voornaam voor een vrouw doet echter wat vreemd aan Toch is dit niet onmogeF k, want we ken nen te Sneek een man die als voornaam Maaike draagt. De steen waarop de let ters nog zeer duidelijk leesbaar zijn, heeft een lengte van 1.50 Meter, is 61 cm breed en 10 cm dik. Naast deze steen lag nog een andere, waarvan een zestal okstukken te voorschijn zijn gekomen. Het bleek dat deze steen een broertje moet zijn van de andere. Beide lagen oorspronkelijk dan ook naast elkaar. Uit de letters op deze brokstukken lezen we: „Ao 1597. De 17 April sterf de Eerb....”. De rest van deze steen, die groter is dan de opgegravene, ligt nog begraven op het kerkhof. Mogelijk dat dit ook nog eens wordt opgegraven. Het is niet uitgeslo ten dat hier Gor’ick zelf begraven ligt. Eenmaal zal de tijd dit geheim prijs geven. In overleg met de heren Kerkvoogden van Loënga zullen deze steen en brok stukken worden overgebracht naar het fries Scheepvaart Museum annex Oud heidkamer, waar zij een plaats zullen vinden bij de andere grafzerken. Jam- mer genoeg zijn de oudste archiefstuk ken van de Kerkvoogdij van Loënga in de loop der jaren verloren gegaan, zodat het niet mogelijk bleek een dieper on derzoek in te stellen naar de kerkelijke geschiedenis van Loënga. Maandag 22 November. Buitengewone Ingelandenvergadering van het Wa terschap ,,’t Marlftn" bij R. Piersma te Nijland. ‘s Avonds 7.80 uur. Ek dizze moanne kamen de leden fan de ófdieling Snits e. o. fan de C-P.M.B. wer by elkoar en wol op Woansdei 10 Nov. by Hanenburg. Dit om’t de Fede- raesje fan Muzykkorpsen it Gebou brüke moast. Dizze joun waerd troch eigen le den forsoarge. Mej. de Boer fan Drachten' Provinsiael bistjürsbd en fortsjinwurdig- ster yn it Lannelike Boun, wie ek oan- wêzich ’t Underwerp foar dizze joun wie: „Hoe besteden wij ons geld?” Mej. Velstra bihannele dit tige ienfêldich en op in bigryplike manier. Jild is eat hwer’t wy allegearre en einliks eltse dei mei yn oanraking komme. ’t Is üs eigendom as wy it yn üs bisit hawwe en dus sille wy der sunich op wêze moatte. Mefr. „mode” bringt binammen by de famkes wolris swierrichheden me», ’t Is needsakelik, dat wy üs jild goed bisteegje en der dus goed guod foar keapje. Ek moatte wy stribje nei foarütgong, sei ynliedster, en jaen as dat fan üs frege wurdt. Net faek sil dat foar üs in offer wêze. In goed bi- sprek folge hjirop en dêrnei in forslach fan K. Jouwsma oer de Kontaktdei to Amersfoai t Het waren onrustige tijden in het jaar 1498 In Friesland woedde de burgeroor log. De ene partij noemde zich de Schie- ringers, de -mdere de Vetkopers. De in woners van het dorp Loënga behoorden tot de Schieringers, evenals die in de dorpen in de omgeving en in de stad Sneek. Op 19 Maart van het jaar 1498 trokken de Vetkopers gesteund door vreemd soldatenvolk vanuit Bolsward op naar de stad Sneek. De aanslag op Sneek mislukte. De soldaten trokken zich terug langs de tegenwoordige Leeuwarder- straatweg en kwamen zo het eerst in Loënga aan. Dit dorp, dat in 1511 nog maar negen huizen telde, moest het ont gelden. Uit wraak staken de „Dütske feinten” een paar huizen in brand. Een ramp voor dit dorpje. Ook Scharnegou tum ontkwrm niet aan hun wraakgevoe lens, veertien van de vier en twintig hui zen gingen in vlammen op. Maar de klok vai Scharnegoutum luidde, de bewoners van de dorpen Goënga, Offingawier. IJsbrechtum, Tirns en Bozum hoorden het en gewapend met hooivorken, schop pen en b’ilen snelden zij te hulp. Vijf Dütske feinten kregen ze levend te pak- kekn, die door de woedende boeren zon der pardon werden doodgeslagen. De rest zag kans naar Bolsward te vluchten. Na 1524 kwamen er gelukkig rustiger tijden voor Friesland. De edelen lieten hun zo nen -iet meer de wapenhandel leren, maar stuurden hen naar de buitenlandse Universiteiten, vooral naar Duitsland. Zo kwamen velen van hen onder de invloed van de leer van Luther. Als halve pro testanten keerden ze dan vaak terug naar him vaderland en vertelden thuis van de nieuwe leer. Zo werden de geesten in Friesland bewerkt. De eigenlijke Her vorming brak pas door in 1580. In Loënga stond toen de pastoor Johannes Boraeus. Deze moest echter niets hebben van de nieuwe leer. Dit in tegenstelling met zijn collega uit Scharnegoutum, pastoor Tj eb bes Klases, die volgens overlevering op een Zondagmiddag tegen zijn toehoorders moet hebben gezegd: „Waarde parochia nen, vandaag zijn wij nog "Rooms, maar de volgende Zondag Protestant”. Maar zo was de Loëngaster p-stoor niet. Zijn leven verder te slijten als een vergetene wilde hij echter ook niet. Daarom trok hij liever het harnas aan dan de rok van de dominee en ging in dienst bij het sol datenvolk van Arent van Gtnum. Doch een jaar later werd heer Johannes gevan gen genomen ei. wegens landverraad tot de dood'-'raf veroordeeld. ïr het jaar 1585 stond te Loënga en Scharnegoutum de vroegere priester van Hantumahuizen Peter Ambrosius, die la ter naar Deersum is vertrokken, Schar negoutum en Loënga waren kerkelijk één gemeente. Zo preekte daar in 1596 Jo hannes Overney. Als diens opvolger kwam Johannes Nierssen, beroepen uit Rau wer c.a. Nicolaas Niersemius, zijn zoon volgde he-1 vermoedelijk op. In 1674 vin den we Abraham Overney, die op 19 Maart 1681 in de ouderdom van 77 jaar overleed. Johannes Schultetus kwam als predikant voor hem in de plaats vanuit Oppenhuizen. Deze werd echter maar 46 jaar en stierf *>p 22 December 1685. De naam van zijn opvolger Wilhelmus Scae- vola vinden we nog terug op een van de oudste Avondmaalsbekers van de Dia conie van Scharnegoutum. Deze beker dateert uit het jaar 1688 en draagt als randschrift: „De Diaconie Beker tot Gou- tum en Loings. Anno 1688”. Er komen drie namen op voor t.w. Wilhelmus Scae- vola, Predicant met diens geslachtswa pen, een gedeeld veld met links de halve adelaar en rechts twee klaverbladen van drie et daartussen een gedeeltelijke arm en een hand die een vederschrijfpen vasthoudt; Birde Sibrens, Diacen met een wapenschild, links de halve adelaar en rechts een monogram van de letters B.S. en als derde Popcke Rompckis, Ouder- lingh. Op diens geslachtswapen was het linkerveld nogmaals gedeeld en staat bovenaan een halve adelaar en daaronder drie klaverbladen. Het rechterveld be staat uit rietstengels met een uitkomende kop en hals van een reiger. Als jaarkeur was aangegeven de letter P. met daar naast het Snekerkeur, de drie kroontjes boven elkaar geplaatst, er. het merkteken, een vogeltje van de Sneker zilversmid. Een beker met zeer mooi graveerwerk en het bezien ten volle waard. Tot ongeveer 1700 heeft de kerk te Loënga bestaan. Daarna moet ze zijn afgebroken en gin gen de Loëngasters in het dorp Scharne goutum ter kerke. Het kerkhof bP ech ter en wordt thans nog als zodanig ge bruikt. Zaterdag 20 November. Buitengewone Ingelandenvergadering van het Wa terschap „De Oosterhemmen” in Hotel Hanenburg te Sneek. Voorna. 9.30 uur. Rookvlees Mager Ontbijtspek 42 EXTRA FIJNE Op de weg van Peize naar Groningen is Zaterdagavond de 33-jarig agent van politie uit Rotterdam, de heer D. Scheep stra, die rijn vader, de 59-jarige W. Scheepstra uit Groningen, op de duo had, met zijn motor in volle vaari tegen de aanhangwagen van een geparkeerde vrachtauto gereden. Beiden waren op slag dood. De motor schoof tot de ach teras onder de wagen door. De aan hangwagen was onverlicht. De chauf feur van de vrachtauto was, toen het ongeluk gebeurde, bezig het achterlicht te herstellen. Te Delft is de 76-jarige heer A. van Beek, toen hij met zijn fiets v. richting veranderde, door een personenauto aan gereden. In het Gasthuis te Delft is hjj later aan zijn verwondingen overleden. Donderdag 18 Nov. Bach-Concert de Grote Kerk te Sneek, door Sneker Cantate Koor i.m.v. L.O.F. o.l.v. Gezinus Schrik, 's Avonds 8 uur. 40 40 Boerenmetworst 42 Gevuld Ontbijtspek 40 100 100 100 100 100 Ook enkele dames hadden gevolg ge geven aan de vitnodiging. Van het hoofd bestuur was de heer F. Jaarsma aanwe zig. Na de gebruikelijke opening werden eerst enige huishoudelijke zaken afge handeld. Daarna kregen de leden gele genheid hun vragen te stellen aan de hoofdbestuurder. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. De heer Jaarsma be antwoordde deze vragen die handelden over kinderbijslag, ouderdomsvoorzie ning, prijsbepaling, werkbeoordeling, ontslagrecht, loonregeling voor onvol waardige arbeidskrachten en de werk loosheidswet op duidelijke wijze. Voorzit ter Buma dankte' hem dan ook hartelijk voor zijn leerzame uiteenzetting en de aanwezige leden en dames voor hun be langstelling, waarna de heer Jaarsma voorging in dankgebed en de gezellige bijeenkomst werd gesloten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nw. Guinea: s.s. Friesland Ned. Antillen: m.s. Poseidon Suriname: m.s. Bonaire Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s Bloemfontein Australië: via Engeland Inlichtingen betreffende 100 gr. Bloedworst 22 ct. Haagse Leverw. 28 Tongenworst Nierbrood Maandag 15 November. Amicitia Thea ter Sneek. Avonds 8 uur: „Ver boden verhaal.” Geboorten: Auke Romke z. v. Romke Auke Prins en Cornelia Zandstra; Trijn tje d. v. Pieter Lageveen en Jeltje Fa ber; leuwkje d. v. Anne Boukes en Stien- tje IJpenga van Woudsend; Wilhelmin- Trijntje d. v. Gerben Brouwer en Lena van der Holst; Geertruida Gerrie d. v Sjierk Zwerver en Antje Boorsma; Jan ke Dieuwke d. v. Sipke de Schiffart en Pietertje Jukema van Longerhouw; Wijtske d v. Klaas Bosma en Fokje Bles van Joure; Siebolt Ronald z. v. Thomas Jan van der Werf en Pietje de Moed; Klaaske d. v. Otte Frederik Hoeksma en Saakje Elsinga; Sijbren z. v. Teake Rehenga en Jeltje Merkus van Heeg: Gijske d. v. Pieter van der Velde en Hin- ke Martje Wijnja; Jochem v. Jan Hot- t nga en Grietje Hogeterp. Cndertrouwd: Johannes Hermanns Meijer, 31 jr en Antje Greijdanus, 21 Ir.; Johan Frederik Repko, 28 jr. en Zwaan tje van der Broek, 24 jr* Jeremias de Haan, 26 jr. en Clara Boelens, 24 jr.; André Dirk van Zutphen, 24 jr. en Aukje Leegsma, 22 jr. Getrouwd: Geert Hendrik Spoelman 27 jr. en Njankje Koopmans, 24 jr.; Eise Weima, 27 jr. en Betje Visser, 27 jr.; Jan Koenen, 25 jr. en Anke Koenen. 22 jr. Overleden: Maria Wegmann, 71 jr., echt- gen. van Johannes van Dijk van Bols ward; Hendrik Rijgersma, 86 jr.; Gijskc van der Velde, 22 uren, d. v. Pieter van der Velde en Hinke Martje Wijnja; Jan van der Kuur, *7 jr., echtgen. van Trijn tje Sjaarda, eerder wedn. van Umkjr Dijkstra. Vrijdag 19 November. Zendingsnaai- krans „U.K.K.” Verkoopmiddag in het Geb. v. Chr. Belangen. Aan vang 2.30 uur. --o--- Z i >5 tersfamilie uit Sneek. Omstreeks het jaar 1760 raakte het in verval en werd het verkocht. Toen zijn de Bootsma's er op gekomen en die wonen er nog, De lange oprijlaan en de grachten om het huis spreken nog v?.’ het verleden. Maar ook het oude huis zelf is nog vol oudheden. Men vindt daar onder anderen nog de geslachtswapens van de fam. Haubois in een schoorsteenstuk en boven de bed- schutten. In het voorhuis bevindt zich no-’ een z.g.n. lijkdeur, welke alleen wordt geopend bij begrafenissen om de overledene uit te dragen. Nog een over blijfsel van een der oude Friese gebrui ken. Ook was het de fam. Haubois, die in 157) een klok schonk aan de kerkelijke gemeente, welke klok versierd was met het geslachtswapen van deze familie. Tot Mei 1943 hing ze in de klokkenstoel. Toen werd ze op last van de Duitsers verwij derd om omgesmolten te worden tot cor pusmateriaal Zjj keerde na de bevrij- ding niet weer terug. In April 1950 werd daarom een nieuwe klok in de klokken stoel geplaatst. Het randschrift luidt: „De Tsjerke falden fan Loaiengea hawwe my gette litten yn it jier üs Hearen 1949” en daarbij een kort gedicht: IJLST. In de bijeenkomst van de afd. IJlst van de Ned. Chr. Vrouwenbond trad als sprei er op de heer D. J. van Eek, die zijn gehoor wist te boeien met een verhaal over de Zending in Egypte. Daarna werd de aanwezigen nog een film over Egypte vertoond. De opkomst was matig, doch wat gehoord en ver toond werd zeer mooi en interessant (16 Nov.) (18 Nov.) de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Ten zuiden van Loënga stond in de 17e en 18e eeuw het slot Haubois, ge- Ontbijtlaken, 130 x 160 cm., door geweven streepdesslns, In dlv. modern* geheel nieuwe kleurstellingen g90 ij?? Baddoek en 2 washandjes, prachtige volle kwaliteit dobby weefsel, met fel gekleurde strepen, <325 in cellophane verpakt Alleraardigst wieg- of wagengarni* tuur, fijne dichtgeweven kwal, katoen, geborduurd m. leuke voorstelling, <joq sloopje met geplooide strook Fantasieschortje, wasechte cretonne met veelkleurige bloempatronen, bovenstuk en zak gepaspeleerd met uni kleuren. Royale maten Leuk bandschortje, met brede strook rondom, nieuwe aparte dessins, In fleurige kleuren op grijs, geel «on of groen fond, als illustratie Z Een practisch geschenk: 2 theedoeken, prima kwaliteit, moderne frisse o 25 ruiten, in aardige verpakking

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3