N.C.G.O.V.-afdeling vierde haar 50-jarig bestaan Wie vertrokken in September 1Üu4 Aspirin KARPIS en de reis met Troeteltje November-actir Chr. Nat. Vakverbond De toekomstige ouderdomsvoorziening ADVERTEERT IN DIT BLAD KR 1WEEDE BLAD „S N E E K E R Fryske Krite Toppenhuzen T entoonstelling Pincet en Penseel Vluchtelingenhulp Bluehand Sportboek Twee Nederlandse soldaten bij hoofdpljn, verkoudheid, griep en reumatiek. in Tokio gearresteerd DINSDAG 10 NU v nmmuM I9a4 NIEUWSBLAD Gelukwensen. Grootte van het pensioen. administratie schikbaar gesteld. Advertentie l.M Met voldoening wordt echter in het rapport vastgesteld, dat de omvang van het levensverzekeringsbedrijf aanzienlijk is toegenomen, alsmede die van de be drijf s- en ondernemingspensioenen (ruim 1/3 van het aantal loontrekkenden). HEEG. Aan de fabriek der fa. A Lank- horst te Osingahuizen heeft het personeel een uur loon voor de vluchtelingenhulp afgestaan. De directie verdubbelde dit hedrag, zodat 100 kon worden afgedra gen. be- van het Het hst beproefde preparaat xGerben de Groot, brugwachter, W. Dijkstrastraat 25, naar Hommerts, Jelte- slootsbrug; Cornells M. Visser, Rozen straat 15, zonder, naar Apeldoorn, Arn- hemseweg 348; Jacobus J. C. M. Lokker- bol, zonder, Dr Boumaweg 8, naar Am sterdam, le Helmerstraat 309; Hendrik van der Wal, poetser, Lijnbaansbuurt 23, naar Amsterdam, 3e Oosterparkstraat 25hs; xAlida K. de Vries, eehtgen. van A. D. Brouwer, zonder, Jan van Nassau- straat 84, naar Amsterdam, Geuzenkade 84; Hendrika P. van der Zee, verpl., Dr Boumaweg 3, naar Bolsward, Nieuw- markt 13; xWilhelm L. Kuijpers, zonder, Korte Veemarktstraat 6, naar Bolsward, N. Haismastraat 5; xMartinus Spoelstra, automonteur, Eeltje Halbertsmastraat 74, naar Delft, Prunuslaan 49; Jantje Hoog land, hulp in de huishouding, Bolswar- derweg 16, naar Blija 202; Theodorus J. C. Mallens, zonder, Monnikstraat 12, naar Groenlp, Goudsmidstraat 156; Gedulo C. C. Bos, winkeljuffrouw, J. W. Frisostraat 16, naar Groningen, Th. v. Thuessinklaan 42; Agatha M. J. A de Jong, mdr overste, Dr Boumaweg 3, naar Gronsveld huize ïmmaculata; Janna Leistra, zonder, W Lodewijkstraat 2a, naar Haarlem, Ken- nemerplein 3; Albertje Minkema, hulp in de huishouding, J. W. Frisostraat 117 naar Haarlem, Nassauplein 2; Harm J Beute, tuinarchitect, Grootzand 36, naar Haren, Meerweg 62; Pieter Bruggenkamp, vliegtuigmaker 1IKM, Westersingel 62, naar Den Helder, Buitenhaven 5; xPetrus F. Silvius, laborant, Grootzand 49, naar Leeuwarden, Menaldumerstraat 14; xJan K. Hagenbeek, zonder, Korte Veemarkt straat 6, naar Leeuwarden, J. W. Friso straat 2; xAriejan P. van Twisk. instal- Maar ondanks deze verheugende toe name der voorzieningen komt de Raad tot de conclusie, dat de huidige bepalin gen der sociale verzekeringswetten on voldoende zjjn voor de betrokkenen om op de oude dag in het levensonderhoud te voorzien, terwijl een groot deel der bevolking (24 der zelfstandigen) van deze voorzieningen verstoken is. Op grond hiervan acht de Raad een wette- lijke voorziening geboden. TOPPENHUZEN, 11 Nov. Us Fryske Krite hie de jouns in gearkomste üt- skreaun dêr’t as sprekker foar it buord- tsje stie de hear P. Akkerman, skriuwer fan mannich frysk boek. Hy hie it dan ek oer syn eigen wurk en spriek earst oer Hessel Ypma, dat hy foar him seis syn béste br 'k foun. Hy tekene üs de haedpersoan uterlik en inerlik, sa’t er biseten wie troch de jildduvel. Hy illu- strearre ien en oar troch trefllke stik ken foar to lézen. Sprekker neamde it seis in tryst, binearjend boek. Hessel syn God i- syn jild. Op it alter dêrfoar offe- ret er alles, syn siele, syn gewisse. Hy makket him seis fan kant. Suver in tsjinstelling mei dit boek is it nije „de Maltiid fan it libben”, sa for- njjde sprekker üs nei it skoft. ’t Is In boek sünder problemen en konflikten. Hy biskriuwt hjir yn it libben fan in jonge skoalmaster tidens syn earste skoaljier. Hy fortelt üs fan syn wille en soargen, syn forkearings en eksamen. Frél de tekening fan de ünderskate ün- derwizers lit er nei foaren komme. Der waerd tige harke. ’t Ien mei ’t oar joech üs in tige moatje en gesellige joun. Hwerom wiene der net mear mins- ken? Hwer wiene de leden fan de K.F. F.B. Sikke jounen jowe jin hwat mei. Men hoecht der wier net foar nei de stêd to gean. De foarsitter tanke tige sprekker en oanwêzigen en trune oan frél ek net to forsitten de foardracht- kriich ünder de bern, dêr’t de einütslach fan halden wurde sil de 17e Des. ren daar nog maar net, of ze zagen van uit de verte iets heel vreemds naderen. Het was een houten schuur op voeten, Daar achter holden twee mannetjes de professoren Knikkerbok. De Maat was de eerste, die de voeten onder het schuurtje herkende. „Het is Troeteltje!” schreeeuwde hg uit volle borst. „Daar achter lopen de dieven!” „Zie je wel! Het zijn de twee zelfde Verwezenlijking van de doelstellingen van de Raad betekent een ouderdoms pensioen van 1500 1600 gulden per jaar. Evenwel de inkomstenverschuiving tussen actieven en bejaarden zou een dermate ongunstige Invloed hebben op de productiekosten en het betallngs- evenwicht, dat hiervan dient te worden afgezien. De nieuwe regeling zal enige procenten hoger moeten liggen dan de thans geldende normen voor de Nood- wet-Drees. Premieplicht en uitkeringsrecht tekent afzondering en overdracht een deel van het bedrag, dat uit productieproces wordt verkregen, gehele nationale inkomen draagt daar door bij in de kosten van de pensioenen der bejaarden, terwgl het tevens opvoe dend werkt voor de jeugd. Ten aanzien van hen die uitsluitend uit vermogen of soortgelijke rechten een inkomen verwerven zou de premiebeta ling moeten ingaan op 21-jarige leeftijd. Voor de overigen bjj de intrede in het productieproces en eindigend op het mo ment waarop het recht van uitkering 'ngaat, wat gesteld is op 65 jaar. Voor weduwen wier echtgenoot rechthebbende was op 60 jaar. Voor de werkende ge huwde vrouw dient geen zelfstandige premie verschuldigd te zgn. Deze dient geheven van het bedrag dat zg samen verdienen. De overlevende dient voorts in een machine znn. nel als de organen van ons lichaam, op elkaar afgesteld Elke storing moet voorkomen worden Pt?"- De politie van Tokio heeft volgens het Japanse persbureau twee Nederlandse soldaten gearresteerd die een aanslag zouden hebben gepleegd op een Japanse taxichauffeur. Zij zouden zich van de taxi hebben meester gemaakt en vervol gens tegen een andere auto zijn gebotst. In Aere Perennius is Donderdagavond de jaarlijkse inzet van de November-actie van het Chr. Nat Vakverbond gehouden. De voorzitter, de heer L. Wietsma, heette allen harteijjk welkom, inzonderheid de sprekers en de muziekver. Arpa. In to taal worden deze maand een 300 vergade ringen gehouden om propaganda te voe ren en de leden hun taak en roeping dui delijk te maken als leden van de chris telijke vakbeweging. Spr. hoopte dat alle aanwezigen een goede en leerzame avond mogen hebben, waardoor zij zullen wor den opgewekt ook op het terrein van de arbeid Gods naam te verheerlijken. De heer J. ten Heuvelhoff, penning meester van de Chr. Bond van Over heidspersoneel, die. in de plaats van de aangekondigde spreker was gekomen, wees er op, dat de Ouderen zich nog wel zullen herinneren, dat de November- actie van vroeger meer stond in het te ken van de aanwinst van nieuwe leden. Thans is dit werk meer gericht op het voorlichten van de leden over tal van vraagstukken, die op het terrein van de arbeid liggen. In het buitenland staat men vaak verbaasd over wat wij hier op sociaal terrein hebben weten tot stand te brengen, waarvoor we dankbaar mogen zijn. Door de samenwerking van werk gevers en werknemers is dit alles kun nen gebeuren, waarbij ook de S.E.R., waardoor de regering meewerkt, niet mag worden vergeten. Door deze samen werking is de arbeidsvreugde in ons land bevorderd en de persoonlijke verant woordelijkheid van de arbeiders ver groot. Het is van belang op deze dingen ta wijzen, want zonder het bestaan van een prot.-chr. vakbeweging zou dit niet tot stand zijn gekomen. Aan deze toe stand kleeft een zeker bezwaar, omdat velen denken, dat het zo behoort, waarbij men zich dan rustig kan neerleggen. Het andere bezwaar is, dat men niet wil of kan meewerken. En nu kan men over deze laatste dingen wel in een vergade ring als deze opmerkingen maken, doch zo treft men niet degenen wie het feite lijk aangaat. De geschetste samenwerking is echter nog lang niet algemeen. De mo derne vakbeweging is er niet bijster warm voor. Wij moeten daarom onze eigen vakbeweging versterken, want wij staan in het I.C.V. met 3 millioen leden tegenover de moderne vakbeweging met t"1 millioen. Als men dan beseft, dat tal van landen geen vrije vakbeweging ken- ne of willen en van de wereldbevolking 50 leeft in omstandigheden, die een gerede voedingsbodem voor het commu nisme vormen, zal men kunnen begrijpen, dat men als chr. vakorganisatie steeds op zijn hoede moet zijn. Wij hebben de taak om de bijbelse boodschap van gerechtig heid en naastenliefde uit te dragen en dat zullen we kunnen als de leden bereid zijn te bouwen en te bewaren. De kracht van onze beweging wordt bepaald door onze kracht en ons gebed. Als we dit goed inzien zullen we anderen opwek ken zich bij ons te scharen en dan zul len we ervaren, dat het opkomen voor de mannen als gisteren! Ach m’n lieve Troeteltje... ben je daar dan weer? Kom dan maar bij je baasje! Wat hebben ze daar toch op je rug gezet, arm beestje! Kom dan... kom dan!” „Hou op met dat zoete gekweel, klont!" zei Kappie geërgerd. „Ik word er ja misseljjk van!” De agenten waren weggehold in de rich ting van de gebroeders Knikkerbok. Administratie en premieheffing. Bij de zgn. negatieve wordt er van uitgegaan, dat ieder Ne derlander recht heeft op uitkering. Al leen als er geen premie wordt betaald, wordt daarvan aantekening gehouden. De nieuwe regeling, waarvoor geen gemeentelijke classificatie geldt, is vast gesteld op een uitkering die 5 hoger is dan de normen voor de Noodwet- Drees, nl. op 1260.voor gehuwden en op 756.voor ongehuwden, zonder aftrek voor eigen inkomsten er. bere kend naar de toestand op 1 Januari 1954. Behoud van de koopkracht van het pen sioen dient naar de mening van de Raad in de wet te worden vastgesteld. De pensioenhoogte zal dus variabel zgn. Voor de premieheffing is gekozen een procentuele premie met een inkomens grens die thans op ƒ6000.is gesteld, waarbg dus aansluiting is gezocht bg de werkloosheidswet. De wijze van financiering der pensi oenen kon geschieden volgens het kapi taaldekkingsstelsel of volgens het ren- tedekkingsstelsel. Voor beide zgn enor me kapitalen nodig. Volgens het eerste zou op 1 Jan. 1955 voor hen die direct aanspraken kunnen doen gelden een ver mogen nodig zgn van 16 miljard, 502 miljoen gulden, bg het andere moet di rect 4 miljard, 885 miljoen beschikbaar zijn. De Raad koos het rentedekkend- of omslagstelsel, dat bovendien het voordeel heeft dat op gemakkeljjke wij- chr.-sociale beginselen een waarlijk heer lijk streven is, waarin we kunnen woe keren met de talenten die God ons ge schonken heeft. Na een korte pauze sprak ds. J. P. Haspels uit Gauw. Spr. wees er op. dat het voor een predikant eigenlijk een hachelijke onderneming is over vraag stukken van sociale aard te spreken. Hjj beweegt zich feitelijk meer op het terrein van de dingen van het komende Ko ninkrijk Gods. Toch heeft ook het leven in deze bedeling zijn betekenis voor de mens, omdat hij hier geroepen wordt de deugden Gods te verkondigen in de span ningen van dit leven door de zonde en er gestreefd moet worden naar sociale gerechtigheid. De strijd van de chr. vak organisatie is er niet een om bot eigen belang, doch om op het terrein van de arbeid de eisen Gods te doen eerbiedi gen. In Amerika heeft men het evangelie van Jezus Christus omgezet in een soci aal evangelie, waarbij men vooral let op de resultaten van de arbeid en daarover een zeker optimisme aankweekt, dat echter geen rekening houdt met de zonde. Werkgevers en werknemers zijn beide schepselen Gods en zijn aan Hem gehoor zaamheid verschuldigd ook in hun dage lijkse arbeid Voor beide groepen is het van groot belang dat zij ernst maken met de toekomstverwachting van onze Heer, zonder dat zij het tegenwoordige leven mogen veronachtzamen. Als wij de eisen Gods op ons af laten komen, ver slapt dat niet onze actie, maar dan weten wij opgenomen te zijn in Gods grote werk De chr. vakbeweging heeft een woord voor de wereld tegen de klasse- strijd. Daarom moeten allen opgewekt om in de chr vakbeweging mee te arbei den. want zij heeft recht pp de steun van allen, die in het Koninkrijk Gods ge loven. De voorzitter bracht beide sprekers hartelijk dank voor hun goede woorden. Hij hoopte dat de aanwezigen daaruit hun plicht voor de organisatie zouden hebben verstaan. Spr. wekte voorts op mee te werken aan de Stichting Eigen Gebouw „Talmahuis”, en wees op het bu reau voor Rechtskundige bijstand en hulp in moeilijkheden, dat elke 2e Zater dag in de maand in Aere Perennius zit ting houdt. Een woord van dank werd nog gesproken aan het adres van de mu- ziekclub „Arpa" welker prestaties mat genoegen waren gevolgd. 24 Kappie zag wel in, dat Troeteltje eerst weer terecht zou moeten komen, voordat de Maat de „Kraal:" weer zou betreden. Wanneer de agenten er niet geweest waren, had hg de Maat wel zo meegesleurd, maar daar kreeg hij nu de kans niet voor. Ze liepen dus In Zuidelijke richting en kwamen op het strand terecht. Ze wa- lateur, E. Halbertsmastraat 47, naar Leeu warden, Merelstraat 67; Thecla A M Doodkorte, zonder, Willemstraat 16, naar Maastricht, Onder de Bogen; Jeltje Ligt- hart, zonder, Kruizebroederstraat 36, naar Wier no 20; xFedde Bouwman, zon der, Wassenberghstraat 19, naar Naar den, van der Heertlaan 36; Elisabeth W M. Brenninkmeijer, zonder, Grootzand 58, naar Nijmegen, Gioesbeekseweg 351; Petronella W. M. de Vries, zonder. Lin denlaan 17, naar Nijmegen, Groesbeekse- weg 351; Vera Kroon, zonder, Wester singel 18, naar Nijmegen, Groesbeekse- weg 351; Geertruida J. Griffioen, zonder Bolswarderweg 16, naar Oegstgeest. L. do Colignylaan 8; Antje Punter, dienstbode Stationsstraat 17, naar Terzool 47; Al- dert J. Groeneveld, zonder, Galigastraat 2, naar Schoonebeek, Hoofdstraat 44- Lamberta A. E. Schrichte, zonder Lijn baansbuurt 2, naar Steen wij kerwold, Gel- deringen 1 517; Karst J. Nauta, zonder, Leeuwarderweg 42, naar Terschelling Burg. v. Heusdenweg 33; Maria T. P. Tromp, zonder, Leeuwarderweg 34, naar Utrecht, Korte Nieuwstraat 8bis; Klaas D. Vink, zonder, W. Noorderhome 15, naar Utrecht, P. Nieuwlandstraat 32- Elisabeth R Douma, hulp in de huis houding, Boeierstraat 2, naar Wassenaar Pr. Marielaan 35; Harmke Schraa, zon der, J. W. Frisostraat 13, naar Ijlst, Ee- gracht 36; Paul J. M. Lampe, zonder Jachthavenstraat 1, naar Zeist, Kroost- weg 149; Maria T. Zijlstra, zonder, de Culignystraat 11, naar Zwolle, Bleker- ótraat 1; Hendrikje IJtsma, kinderver- zorgster, Singel 32, naar Surhuizum 97 Sake Lei, zonder. Singel 32, naar Augus- tinusga 209; xHenry L. Riedé, zonder, K Sociale verzekeringswetten onvoldoende. In deel 3 heeft Jan Blankers het over de geschiedenis van de athletlek en C. H. Geudeker vertelt natuurlijk van het vissen, ditmaal met de werphengel; Her man Levy heeft het over de recordjacht in de autosport, P. L. Lindner schrgft over cricket in Nederland, F. G. Bou- wens over boksen in Nederland. „Golf” is het onderwerp van het artikel van win. J. A. Brengers, en van Gerard van Maarseveen mocht men een gedegen ar tikel over draf- en rensport verwach ten. Jac. F. Stap draagt een artikel over het zeilen bij, Jan Cottaar heeft het over voetbal en er is een artikel aan Kees Boekman gewijd. Zoals bekend worden de, goed ver zorgde, pla- tjes voor Bluebandzegels be- Hij begon rit te zeggen, dat de 26e Februari van dit jaar een bijzondere dag was in de sociale geschiedenis. Toen nl. verenigde de Soc. Ecnomische Raad zich met grote meerderheid met het rapport ouderdomsvoorziening, waarover twee jaar gewerkt was. In dit rapport wordt de Bevolkings opbouw in Nederland tot 1980 verdeeld in drie groepen: O19 jarigen, 2064 jarigen (de zgn. actieven) en de 65- jarigen en ouder. Ook werd aandacht geschonken aan de migratie die van in vloed is op de samenstelling der bevol king. Gebleken is, dat thans op de 100 actieven, die het geld voor de ouderen moeten opbrengen, ruim 14 bejaarden zijn, terwgl verwacht wordt, dat dit in 1980 19 zal bedragen. Een toename dus van 30 waar echter tegenover staat een te verwachten teruggang van het aantal jeugdige actieven van 67 tot 58. Voorts wordt verwacht, dat het aantal der actieven in de totale bevolking zal stggen van 55 tot 58 hetgeen het draagvlak breder maakt. Het aantal bejaarden op 1 Januari 1953 wordt becijferd op totaal 825000, van wie 41000C een uitkering genieten volgens de noodwet Drees. Ongeveer de helft heeft dus geen voorzieningen voor de oude dag getroffen of kunnen tref fen. Dit betreft niet alleen voormalige loontrekkers, maar ook vele zelfstandi gen. Immers 28 van de mannelijke aanvragers voor de Noodwet waren op 60-jarige leeftijd als economisch zelf standigen werkzaam. electro-technicus, Kapelstraat 42, Eindhoven, L. Napoleonplein 10; Elisabeth I. W. Butot, kloosterzuster, Dl Boumaweg 3, naar s-Gravenhage, Prin- segracht 36; Harm G. Heins, ass. dir. zui velfabriek, Jachthavenstraat 47, naar Sexbierum, Stationsweg 76; Lena Mul der, zonder, Singel 32, naar Delfstrahui- zen 139; Jan Holkema, ambt P.T.T, Kloosterdwarsstraat 38, naar Leeuwar den, C. Fabriciusstraat 13; Koenraad H. Buseman, chauffeur, Jousterkade 5, naar Meppel, Oude Boasstraat 33; Hendrik van Maar, zonder. Singel 32, naar Wester- wijtwerd C 72; Gerben Mulder, boeren knecht, Westersingel 41, naar Terzool 11; Betje C. Banning, eehtgen. van Jan Deen, zonder, Maria Louisestraat 2, naar Utrecht, J. v. Zutphenstraat 5 III; Geor gius H. de Vries, zonder. Oude Koemarkt 12, naar Voorhout Leidseveer 2; Esebiua W. Fleer, zonder. Singel 32, naar Spanga 61d; Cornelia C. Dunlop, zonder, W. Fre- derikstraat 10, naar Zandvoort, Nassau plein 4; Octavie W. M. Paques, zonder, Kleinzand 29, naar Apeldoorn, Ugchelse- weg 41; Aukje Blok, eehtgen. van Jan Smit, zonder, H. Casimirstraat 14, naar Apeldoorn, K. Kanaalstraat 32; xPieter Bergmans, koopman. Jan van Nassau- straat 22, naar Apeldoorn, Calunalaan 4; Anna Hamer, onderwijzeres, Oppenhui- zerweg 70, naar Amsterdam, p.a. Wilhél- minagasthuis; Jan Dethmers, zonder, Tjotterstraat 1, naar Amsterdam, Adm. de Ruyterweg 282; Theodoor Sonneveld, vertegenwoordiger, H. Catharinastraat 23, Bloemendaal, Bloemend.weg 9; Egbertus C. S. Visser, zonder, Tjotterstraat 6. naar Overveen, Zijlweg 328; Agatha J. Sikkee, dienstbode, Dr Boumaweg 3, naar Bols ward, P. Brugmanstraat 14; Regina V. M. Flapper, dienstbode, Dr Boumaweg 3. Bolsward, Elandslaagte 25; Matje van der Eems, hulp in de huishouding, Oppen- huizerweg 76, naar Bolsward, P. Tanjé- straat 8; Gijsbert van Reekum, zondér, Leeuwarderweg 58, naar Deventer, A Hegiusstraat 23; Anna H. Mergart, etn- ployé K.L.M., N. Dillenburgstraat 12, naar s-Gravenhage, Rosseelstraat 38; Geert W. Faber, zonder, Singel 32, naar Groningen, J. H. Janssenstraat 4; xRein- der de Vos, schipper, a.b. „Pax”, Napjus- straat 87, naar Haskerdijken, Stobbe- gasterp 4; Antje Rijpkema, zonder, Bols warderweg 16, naar Leeuwarden, Ver! Schrans 87; Gerben Seinen, verpleger, le Woudstraat 51, naar Loosduinen, p.a. St. Bloemendaal; Elisabeth Dijkstra, zonder, internaat IJlsterkade, naar Beetgum 63; Anton F. Casparie, zonder, Stationsstraat 50, naar Nijmegen, Voorstadslaan 2; Hu- bertina M. Coonen. kloosterzuster, Dr Boumaweg 3. naar Nijmegen, St Anna- straat; Catrinus Deijnum, IX bakker. Overweg 1, naar Ouderkerk a. d. IJsseL Dorpstraat 19; xMarie Engel, zonder, K. Veemarktstraat 6, naar Rotterdam, Heem- raadsingel 253; Jozef L. Lampe, stuur man gr. vrt., Dr Boumaweg 14, naar Rot terdam, Willemskade 13; J. J. de Vries, zonder, E. Casimirstraat 3, naar Utrecht, Makassarstraat 37; Helena L. M. Knook, zonder, Willemstraat 10, naar Winters wijk, Vredensewtg 41; Cornelia de Ja ger, eehtgen. van Bram Abma, zonder, le Woudstraat 39, naar Uitwellingerga #0; xAbe Sideriuj, caféhouder, J. W. Friso straat 109, naar Kampen, Boven Nieuw straat 113; Jacomina Bakker, eehtgen. van T. H. Pasma, zonder, W. Noorder- horne 6, naar Arnhem, Geulstraat SUL X gezin. We ontvingen de delen 2 en 3 van bovengenoemd sportboek. In deel 2 is Wim Korland aan het woord over „Hoc key”. Bg een zeer mooie plaat wordt iets verteld oVer „Regenbogen in actie”. Jan Liber heeft het over schaatsrijden en nu in het bijzonder over kunst- en schoonrijden; Bob Spaak schrijft over basketball en volleyball. Piet Roozenburg over dammen, D. Woudstra pver korfbal, B. Planjer over de buitenlandse zwem- sport, Harry van Soelen over honkbal, Jan Cottaar over Nederlandse voetbal lers in het buitenland, Martin W. Duy- zings over de Nederlandse wielersport. Voorts wordt nog aandacht geschonken aan athletiek en paardensport. Volgens het overzicht over de voorbije periode sloten zich bij de oprichting di rect acht personen aan, van de vier gas ten werden drie later eveneens lid. De heren J. Nota en J. W. Deenik, die mede tot de oprichters behoorden, zijn al vele jaren geleden overleden, het oudste lid de heer Chr. Schotanus ontviel de af deling dit jaar, waarin ook haar ere voorzitter dr G. A. Wumkes heenging. In 1908 was het ledental reeds gestegen tot 157 en was de heer P. Verbeek voor zitter. Het hoogste aantal werd bereikt in 1919. Toen waren er 234 leden. Vooral het werk onder de hooiers en maaiers werd met grote ijver en toewijding ge daan. Daarna kwam de teruggang en nu zijn er nog maar 55. De jeugdafdeling die bij de oprichting 40 leden telde, is ook weer opgeheven, evenals de zang vereniging, die in de beginperiode van grote steun is geweest. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren J. Osinga, voorzitter; F. Faber, 2e voorzitter; van Netten, secretaris en de dames A. Koopmans, penningmees- teresse en mevr. Dijkstra. De heer Faber en mej. Koopmans, die beiden veel werk voor de afdeling doen, werd uit waardering daarvoor een ca deau aangeboden. In het Princessehof te Leeuwarden wordt thans de tentoonstelling Pincet en Penseel gehouden, werk van schilde rende doktoren. De gedachte om voor en na eens een tentoonstelling van amateurs op schil- dergebied te houden is niet nieuw en brengt soms ook wel eens verras sende resultaten. Dit laatste kan, helaas, niet ten volle gezegd worden van de on derhavige expositie. Waren er hier en daar wel enkele knappe dingen bjj, van verrassingen kan in ieder geval niet ge sproken worden. Jammer genoeg was zelfs het grootste gedeelte van d? expo sitie niet var het gehalte dat rgp is voor een tr ‘■Tonstelling. Veel van wat hier nu hing had beter nog binnen de muren van het eigen atelier kunnen blg- ven. Door een zekere selectie had het geheel zeker gewonnen. Het valt niet te ontkennen dat verschillende van de ex posanten wel enige aanleg tonen en dat in enkele uitzonderingsgevallen al iets zeer behoorlgks is gepresteerd, maar toch moeten de meeste deelnemers pro beren de techniek van het schilde ren neg heel wat beter onder de knie te krijgen voor zg er toe besluiten hun werk onder de p -blieke aandacht te brengen. Hoewel wij geneigd zijn om, in het algemeen, veel amateurwerk met de mantel der liefde te bedekken, menen wjj in dit geval toch te moeten consta teren dat de Mg. ter bev. van Schilder en Tekenkunst geen gelukkige greep heeft gedaan. Wel waren er, zoals reeds gezegd, enkele zeer behoorlijke stuk ken, waardoor deze expositie niet geheel en al een mislukking mag worden ge noemd. Van de negentien deelnemers komen echter niet meer dan een vier- vijftal in aanmerking om serieus te worden besproken. De beste onder hen was wel Winters uit Sittard, wiens gouaches qua kleur en techniek, een stuk uitkwamen boven de rest. Vooral zgn „St. Tropez” was een aantrekke lijk en degelijk stuk werk. Ook Phi- lipszoon uit Amsterdam was, b.v. in zijn „Seinebrug, Parijs” van beter ge halte. Verder vielen nog op „Grimaldi”, een olieverf van Swemle uit Nijmegen en de tekeningen van Van der Meulen uit Emmen en Hustin uit Roermond. Hiermee was er en ander dan echter ook wel grotendeels bekeken. Te hopen valt wel dat de Mij., mocht zij in de toekomst meer van dergelijke amateur- exposities willen houden, daaraan scher pere eisen gaat stellen zowe’ ter voor koming van teleurstelling bg de bezoe kers als bg de deelnemers. B. Na de pauze hield ds. C. G. Wiegers de feestrede, waarin hij aantoonde, dat de drankbestrijding nog noodzakelijk is. Uiterlijk lijkt dit wel niet zo, maar het drankgebruik (en misbruik) heeft zich verplaatst naar de huiskamers. Bij huiselijke feestjes is het gebruik van drank gewoonte geworden, maar ook in het dagelijkse leven blijkt maar al te veel de ondermijnende werkin„ van de alco hol. Drankbestrijding is dus nog geens zins een overwonnen standpunt en het is onze roeping ook in deze het zieleheil van de mensen te zoeken teneinde hen te winnen en te behouden voor het Rijk Gods. Dus lichaam en ziel beide Wan neer wij ons stellen onder de heerschap pij van hst Woord Gods, dan ai de macht van het alcoholisme op ons geen vat hebben. Spr. zou gaarne zien, dat ook de Kerk hierin een werkzaam aandeel nam en wekte verder allen op, in ’t bij zonder ook de jeugd, deel te nemen aan de helaas nog steeds noodzakelijke strijd tegen de alcohol. Om Christus’ wil. De mandolineclub onder leiding van de heer Slump, vulde de pauzes zeer ver dienstelijk op en ook zong een dames- koortje enige liederen. Door de heer F. Faber werd nog een slotwoord gesproken, waarna de bijeen komst, die met zang, gebed en Schrift lezing (Ps. 146) geopend was, na de Avondzang met dankgebed door de heer Faber gesloten werd. zes maanden het volle pensioen te behou den voor aanpassing aan de uitgaven. Voor 15-jarigen in het productiepro ces moet voor elke jaarpremie die niet betaald is maar wel betaald had moeten worden 2 worden afgetrokken. Ech ter niet alle verzekerden beginnen te werken op die leeftijd. Voor dezen wil de Raad het zo stellen, dat indien van af het moment dat ze inkomen gingen verwerven steeds premie is betaald, recht op het volle pensioen bestaat. Voor elk jaar dat niet is betaald moet de aftrek eveneens op 2 worden ge steld. ze aanpassing te vinden is bij wijziging in de koopkracht van de gulden. Verder koos hjj voor invoering op 1 Jan. 1955 met een overgangsregeling van vijf ja ren. Daarbjj zullen direct de eerste 300 van het eigen inkomen vrij van aftrek zijn, terwijl telkenjare het niet voor af trek vatbare deel met 192 gulden wordt verhoogd. Bij directe volledige Invoering zal een bedrag van 655 miljoen gulden nodig zijn, waarvan 615 miljoen voor de uitvoering. Hiertegenover staat dat voor de Noodwet-Drees een bedrag van 255 miljoen benodigd zou zijn. Uitgegaan wordt verder van de ver onderstelling, dat de loontrekkende:, voor de 4.2 premie een volledige loon- compensatie zullen ontvangen en dat voor de werkgevers de 4 verevenings- heffing komt te vervallen. De zelfstan digen zullen geen compensatie ontvan gen. De premie-inning zal vie. de belas tingdienst geschieden, de invordering voor de loontrekkenden bij de werk gevers. Tot besluit vestigde spreker er echter de aandacht op, dat wat thans ter tafel ligt nog maar een advies is, zg het ech ter met grote meerderheid door de S.E.R. aanvaard, wat voor minister Suurhoff een grote steun zal zijn. Hope lijk echter zal de wettelijke regeling er spoedig zijn, want om met Jan Berger te spreken: „een volk is eerst waarlijk beschaafd, indien het bereid is een deel van zgn inkomen af te staan voor hen, die niet meer werken, die geen fabrie ken kunnen stilleggen en die geen prijzen kunnen bepalen.” Na de pauze lichtte hij de regeling nog met enige voorbeelden toe en beant woordde hij enige vragen. Veemarktstraat 6, naar Amsterdam, Von- delstraat 44; Menno J. Jansma, zonder, Waterpoortsgracht 24, naar Amsterdam, le Helmerstraat 114 B; Catharina M. Swart, kantoorbediende, Leeuwenburg 8, naar Amsterdam, Alblasstraat 5 Ih; Ja^ cob H. Nooitgedagt, zonder, Troelstra- kade 1, naar Amsterdam, AmallastraM 3 III; Bertus Elia, zonder, K. Veemarkt-, straat 8, naar Amsterdam, Alb. Neuhui*» straat 38 IH; xEnuwe Wierdsma, schip per, 2e Woudstraat 15, naar Arnhem, a.b. ..Boat” ligpl Onderlangs; Schelte van der Zee, naar Nadat het 11-jarig dochtertje van de voorzitter op veelbelovende wijze een paar Friese voordrachten ten beste had gegeven en de Mandolineclub „Arpa” een paar mooie nummers had gespeeld, kwa men de felicitaties los, zowel mondeling als schriftelijke en telegrafische. Namens het Districtsbestuur in Friesland sprak de heer J. v. d. Brug, die de jeugd weer meer wilde inschakelen; daarna volgden de afdelingen Leeuwarden, Huizum en Drachten, ,Arpa” en de heer J. Lootsma die de Goede Tempelieren vertegen woordigde. Deze bracht hulde aan de pioniers van de drankbestrijding en wenste zijn medestrijders veel kracht toe in de strijd, welke wensen hij, even als enkele andere sprekers, van een en veloppe met inhoud vergezeld liet gaan. Verder noemen we nog de Bapt. Vrou wenvereniging, de Werkmansbond „Evangelie en Arbeid”, „Zusterhulp” en de heer E. Reitsma, die sprak namens de Geref. Kerkeraad. Van ds Tijman en ds. Broertjes waren schriftelijke gelukwen sen binnengekomen, terwijl de heer El- gersma namens het Hoofdbestuur een te legram zond. De heer L. de Jong, oud-voorzitter, liet in een causerie het verleden van de af deling de revue passeren, waarbij hij vooral de nadruk legde op de zegenrijke arbeid onder de hooiers en maaiers en vooral ook op ’t persoonlijke deel, dat dr Wumkes in het werk had. Op de eerste Mei van het jaar 1904, toen de drankbestrijding alom in opkomst was, werd ook hier een afdeling van de Nat. Chr. Geheelonthouders Vereniging opgericht. Van de oprichters is helaas niemand meer in leven, maar anderen heb ben hun werk voortgezet en Donderdag werd in een goed bezochte feestelijke vergadering in het Geb. v. Chr. Belangen het gouden jubileum gevierd. In de eerste cursusvergadering, welke de Sneeker Bestuurdersbond van het N.V.V. Woensdagavond in het Piter Jelleshüs hield, sprak de heer H. Scholten uit Amsterdam over de toekomstige ouderdomsvoorziening. (baver) Ten aanzien van de zelfstandigen con cludeerde hg, dat velen na de 65-jarige leeftijd hun werkzaamheden voortzetten, wat een sociaal onbevredigende toe stand is. De vermogenden buiten de voorziening te stellen wordt niet wen selijk geacht, daar de vele economische oorzaken aanleiding kunnen zjjn dat ook deze personen geen voldoende maatre gelen hebben kunnen treffen. Vandaar de conclusie de verzekeringsplicht tot allen uit te strekken, ook voor de in het land wonende niet-Nederlanders.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5