Het verkeer eist steeds meer otters 80 Inhaalprogramma met thuiswedstrijden voor W.Z.S. en Black Boys Blijft pst het meeS’ opzi'e'lt,are' luidt een nieuw tijdperk in! wf «W|g| TlFRMOGÈNE HiEU(¥ gVSv Een bron van geluk et Tijdelijk 2 pakken varTj^ct. voor 74 ct,! WITTE KRL1S’ VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 fWEEDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD” Ned. Chr. Vrouwenbond afd. Sneek Een uur voor de cent Kantoorhouder Muziek met oliebollen Buurt-Speeltuinver. Autoriteiten staan machteloos als niet ieder meewerkt. Levenslang geëist tegen Berkelse arts vluchtelingen Een reis door Frankrijk Sneker Oogst Service Twee man verbrand in straaljager Nieuwe directeur voor „Eendracht” HOEST, GRIEP... „De Noord-Oosthoek” KOU-KOORTS-GRIEP SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige Samenstelling. Prijs per koker 90 en 50 et Volledig programma voor de Zaterdagclubs De komst van TRAFFIC betekent een nieuw tijdperk voor iedere critische liefhebber van een echte, pure Virginia-sigaret. neergeschoten Rook hem en U zegt: Dienstbode trachtte hotel- houdster te vergiftigen Om een kunstbeen weg een grotere veiligheid te bieden Lngez. Mededeling. Advertentie Advertentie LM. De slagen. Advertentie l.M. Politie en Justitie. «TRAFFIC deed Advertentie Ingez. Mededeling Autoriteiten alleen zijn machteloos. WOUDSEND. De afd. Woudsend van de N.C.L.B. besloot op haar laatstge houden vergadering dat alle leden een uur loon voor de vluchtelingenhulp zou den of staan. Hierdoor werd het mooie bedrag van 40.bijeengebracht. Voor het Haagse Hof is opnieuw levens lang geëist tegen de Berkelse arts A. M. O. die er van verdacht wordt zijn vrouw te hebben vergiftigd. b^^^'wordt een Witte Kruis* F poeder, die 'o barstende hoofdpijn, knagende kiespijn, of tergende zenuw- enrheuma- tische pijnen direct wegneemt Witte Kruispoeders zijn on- schadelijk voor de maag. Houdt ze steeds bij de hand V Ook in tablet- en cachet-vorm. L Vraagt Uw Apotheker of Drogist! den in de zak het zorgvuldig was offer is herstellende en zal dit mooie record willen handha ven. Ook hier hopen enkele clubs op een misstap van de koploper. In de eerste plaats DWP, dat het trouwens zelf in Nijland ook behoorlijk moeilijk krijgt en verder Workum, dat wel van het bezoekende Delfstrahuizen zal win nen. De Ned. Cl Vrouwenbond afd. Sneek kwam Maandagavond j.l. weer in verga dering bijeen. De schrijfster, mevr. Jon- gejande Groot uit Enschedé, sprak voor een overvolle zaal oVer de „Chris telijke roman en haar werk in het bij zonder”. De Chr. Bond van Plattelandsvrouwen en -meisjes afd. Gaastmeer, hield de vo rige week Donderdag een vergadering waarin mevr, de VriesMiedema van Idzega vertelde van haar reis door Frankrijk. Er werd door de weinige aan wezigen aandachtig geluisterd. Besloten werd dat de volgende vergadering in Oudega (W.) gehouden zal worden, ge combineerd met Oudega en Heeg. Stadgenoten, S.O.S.’ers Verleden week zijn wij op een middag naar de familie v. d. Ploeg te Arum ge weest voor de afrekening. Wij werden heel vriendelijk ontvangen en hebben nog eens gezellig over een en ander na gepraat. De mensen waren nog vol lof over de hulp en v. d. Ploeg en ook zijn vrouw verzochten ons de hartelijke groe ten en dank over te brengen aan allen die hebben geholpen om de Alfa’s uit de klei te halen Er waren 3 rijen gerooid en het land is 85 meter lang, dit wordt dus 2805 strekkende meter. Het loon bedroeg 2% ct. inpl. van 2 ct., zodat wy in 3 uren heb ben verdiend f 70.12 ct. v. d. Ploeg heeft dit bedrag verhoogd tot f 90. Door nog enkele vrijwillige bijdragen is dit f 100.geworden en dit geld is in middels gestort op gironummer 5100 Vluchtelingenhulp 1954 te Den Haag. U allen dankend voor uw medewer king, Abe Brouwer. Bij Engelum aan de rand van het Leeuwarder vliegveld is Dinsdagmorgen om ruim elf uur een Meteor lesstraal jager van de vliegbasis Leeuwarden ver ongelukt en daarbij zijn de beide inzit tenden, sergeant-vliegers, om het leven gekomen. Het toestel was nog maar net opge stegen van het vliegveld. Er haperde blijkbaar iets, want het gelukte de piloot niet om het vliegtuig op te trekken. Het had misschien nog een noodlanding kunnen maken, maar het kwam in aan raking met een aardappelhoop, die zich op de akker van de landbouwer J. J. Bakker bevond. Het gevolg was, dat een van de motoren en een wiel van het toe stel braken. Het schoof nog een eindje door en kwam in een sloot tot stilstand. Het vatte direct vlam en enkele explo sies verspreidden de brokstukken over het bouwland. Een boer en twee arbei ders, die juist aan het aardappelen- rooien waren, kwamen met de schrik vrij. zi) poogden direct het verongelukte toestel te bereiken. De grote hitte hield hen op een afstand en het mocht hun niet gelukken de beide inzittenden uit de cockpit te halen. Later zijn de verkoolde resten van de inzittenden gevonden. De namen van de verongelukten zijn de sergeant-vliegers van de Koninklijke Luchtmacht: J. H. J. Telodo uit Vc r- burg en A. G. Krayefeld uit Baren- drecht. Ze waren beiden ongehuwd. (Alg. Dagblad). In „Aere Perennius” hield Dinsdag avond de Buurt/Speeltuinver. „De Noord- Oosthoek” haar jaarvergadering. De voorz., de heer A. Dijkstra, opende de vergadering en heette de aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de nieu we leden. Hij vond het jammer dat er niet meer leden aanwezig waren. Dit is, aldus spr., de tiende jaarvergadering, de oprichtingsvergadering inbegrepen. Vol gend jaar zal de vereniging tien jaar hebben bestaan, wat dan feestelijk zal worden gevierd. De speeltuin heeft dit jaar een grondige verandering on dergaan. Men hoopt het volgend jaar enige speeltoestellen bij te plaatsen. De jaarlijkse feestavond zal gehouden wor den op 18 Januari 1955. De secretaris, de heer Sj. Bok, kreeg hierna gelegen heid tot het lezen van de notulen en het jaarverslag, die met dank voor het keu- riga werk werden goedgekeurd. De kas commissie deelde, bij monde van de heer O. Veltman, mede dat de boeken keurig in orde waren bevonden, en stelde voor de penningmeester te dechargeren, waartoe werd besloten. De penningmees ter, F. de Jager, meldde dat het batig saldo was f 97.06. In de pauze werd een verloting gehouden. Ook de tractatie ontbrak niet. Bij punt bestuursverkie zing werd de heer F. de Jager herkozen. In de kascommissie namen zitting de heren Brandsma en Hilverda. Enkele aandelen van de Speeltuin werden uitge loot, nl. de nos.: 46, 10, 5, 42, 22. Bij punt rondvraag voerden nog enkele leden het woord, waarna de voorzitter deze g---”ige bijeenkomst soot. Op deze 12e Wegverkeersdag van de K.N.A.C. is de aandacht van honderden autoriteiten, die uit hoofde van hun functie betrokken zijn bij het verkeers probleem, weer eens extra op de omvang van dat probleem gevestigd. Maar: auto riteiten en verkeersdeskundigen alléén kunnen de veiligheid op de weg niet ver groten of voorkomen dat steeds méér Nederlanders slachtoffers worden van het verkeer. Déarvoor is hl. de medewer king nodig van ieder, die, hetzij als voet ganger, hetzij als fietser of bestuurder van een motorrijtuig, aan het verkeer deelneemt; kortom: van het gehele Ne derlandse volk. Z. (Nadruk verboden) Zondag Is er niet veel op de Nederlandse voetbalvelden te beleven, eerste klassers wachten op de aanvang van de nieuwe competitie, dié zoals men weet op 28 November start, en verder Is in verband met de jaarlijkse wedstrijd RotterdamBondselftal om de Gouden Onafhankelükheldsbeker en enkele an dere selectiewedstrijden slechts een klein inhaalprogramma vastgesteld. Voor onze stad is dit in zoverre belangrijk, dat alle plaatselgke clubs, met uitzon dering van Sneek, hierbij betrokken zijn. In de tweede klas A worden Frisia Nicator en HelpmanLSC gespeeld, aangenomen dat de weersomstandighe den niet opnieuw een spaak in het wiel steken. In beide ontmoetingen zal het krachtsverschil wel gering zijn, maar o.i. behoeven Frisia en LSC niet te ver liezen. Dit overzicht was al geschreven, voor dat we „De Sportkroniek” met de off. mededelingen van de K.N.V.B. In han den kregen, waarin stond dat voor 2A nog OosterparkersZwaagwesteinde is ingelast. Deze ontmoeting is voor de gasten van grote betekenis. Als zij him kans willen behouden, kunnen zij zich geen nederlaag permitteren. In de derde klas De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. zijn dezelfde wedstrijden vastgesteld s’s voor Zondag 24 October. Sindsdien is er wel wat veranderd. DOG bijv., de tegen stander van WZS, stond toen vrij wa^ gunstiger dan thans en dit, gevoegd bij het feit dat onze stadgenoten het ter- reinvoordeel hebben, zal de schaal wel naar de Sneker kant doen doorslaan, wat de mooie positie van de zebra’s aan zienlijk zou versterken. Ook de andere ontmoeting binnen onze wallen Black BoysJubbega is zeer belangrijk. Beide clubs zitten in de gevaarlijke hoek, maar een zege zou één van hen een plaatsje in de midden moot bezorgen. De zwartjes zijn onbe rekenbaar, maar na de goede verrich ting in Joure, verwachten wij dat ze Zondagmiddag twee kostbare punten rijker zullen zijn. Op de competitieladder staat De Kooi nog al enkele treden hoger dan Olyphia, maar niettemin wacht de Jousters in Noordwolde een zware strijd. Een pun tenverdeling zou ons helemaal niet ver wonderen. Ook deze afdeling kreeg een ineres- sante aanvulling. Ingelast werden nl. Rood GeelM.S.C. en Harlingen Steenwijk. In de eerste ontmoeting staat de leider tegen het wispelturige MSC voor een lastige taak en in de tweede gaat het er om wie Rood Gee’ het meest zal bedreigen. PoolsterBlauw Wit In de schijnwerper. In beide klassen van het Zaterdag- voet^al is een volledig programma vast gesteld. Hoogtepunt in de derde klas is het duel PoolsterBlauw Wit ’34. Het betekent de laatste kans voor de Spijk- sters en daarom hebben de Huizumers nog niet gewonnen. Vanzelfsprekend zien Heeg en O.N.S. reikhalzend naar het resultaat uit, want bij een neder laag van de leider, zouden hun kansen aanzienlijk stijgen. Temeer daar zij zelf in de thuiswedstrijden tegen resp. De Heracliden en Noordsche Schut geen gevaar lopen. Leeuw. Zwaluwen heeft thuis tegen ACV de beste papieren. Strijd om de lelderszetel. Ook de vierde klas heeft haar grote wedstrijd. Nummer één, QVC, gaat nl. op bezoek bij nummer twee, VVT. Als de Staverse jongens dit winnen, komen zij er schitterend voor te staan, maar wij zien dit direct nog niet gebeuren. VVT is op eigen terréin nog ongeslagen Over deze vraag breken talloze auto riteiten en deskundigen zich het hoofd. De Rijks- en provinciale overheid ma ken plannen voor een veilig wegennet. Justitie en politie dienen door bestrij ding en bestraffing van overtredingen de verkeersveiligheid weer-op geheel andere wijze. Scholen en vgrkeersbonjien en andere organisaties trachten door het ge ven van voorlichting aan dé jeugd en aan ouderen een ieder de verantwoordelijk heid bij te brengen, die iedere wegge bruiker moet voelep ten opzichte van zijn medemensen. Een van de initiatieven ter bevordering van de verkeersveiligheid door een ern stige bestudering van allerlei problemen is de Wegverkeersdag, die de K.N.A.C. elk jaar organiseert. Zo kwamen ook de zer dagen in het Kurhaus te Schevenin- gen weer tal van autoriteiten op het ge bied van Justitie en Politie, van Verkeer en Waterstaat en verscheidene Burge meesters bijeen om door deskundige spre kers te worden voorgelicht over enkele facetten van het omvangrijke verkeers- vraagstuk. Verantwoordelijkheidsbesef gevraagd. De Minister van Verkeer en Water staat opende deze wegverkeersdag. Hij wees o.m. op het goede werk, dat op het gebied van de verkeersveiligheid door de verkeersbonden en door andere organisa ties wordt verricht. Maar ondanks al die activiteit is er nog lang geen reden tot optimistische geluiden. „Wij zullen ons steeds”, aldus de bewindsman, „de af schrikwekkende cijfers van de ongeval lenstatistiek voor ogen moeten houden. Iedereen, die deelneemt aan het verkeer moet worden opgevoed tot een wegge bruiker, die zich voortdurend bewust is van zijn verantwoordelijkheid tegenover zichzelf en jegens anderen. Met slagzin nen, hoe pakkend ook voor korte tijd, komen wij er niet. Misschien kan een studie van de psychologie van het ver keer ons helpen een weg te vinden die tot verbetering leidt”. De „verkeersopvoeding” van de wegge bruikers was een van de drie facetten van het verkeersprobleem, die de Minis ter belichtte. Een tweede facet is de we genbouw, een derde het optreden van politie en justitie. Over dit laatste onder deel van het vraagstuk, nl. „Politie en Justitie in dienst van de verkeersveilig heid”, sprak, nadat de Burgemeesters van Amsterdam, Den Haag en Utrecht de special# verkeersmoeilijkheden in hun steden hadden besproken, Mr D. J. van Gilse, procureur-generaal bij het Haagse Gerechtshof. De heer Van Gilse wees er op, dat onze wegenverkeerswetgeving langzamerhand is uitgegroeid tot ’n zodanig ingewikkeld- geheel van geboden en verboden, dat zelfs juristen het spoor wel eens kwijt raken. Er is dan ook dringend behoefte aan een populaire „vertaling” van de wegenverkeerswet en ’t wegenverkeers reglement, welke op gezag van de Rijks overheid zou moéten worden uitgegeven. Adzertentie l.M. tekenis. Maar bij waarschuwen alleen moet het met blijven en blijft het in de practijk ook niet. In 1953 werden nl. in ons land wegens allerlei soorten ver keersovertredingen 557-553 processen-ver- baa] opgemaakt! Wat de -taak van de Justitie ten aan zien van de verkeersveiligheid betreft, ook deze instantie ontkomt niet aan cri- tiek van de spraakmakende gemeente. Vaak beklaagt men zich er over, dat roe keloze autobestuurders, die een dodelijke aanrijding op hun geweten hebben, er met een zo geringe gevangenisstraf afko pen. Daartegenover staan de talloze kleinere verkeersovertredingen, die be straft worden met vaststaande, voor iedere overtreder gelijke, tarieven. In ernstige gevallen kan naast gevangenis of hechtenisstraf en geldboete als bijko mende straf worden opgelegd het ont zeggen van de rijbevoegdheid.... Deze straf is uitermate heilzaam, aldus de heer Van Gilse, voor al diegenen, die tekort schieten in verantwoordelijkheidsgevoel. Zondag is er niet veel op de Nederlandse Met de revolver in de vuist is om even na zeven uur Maandagavond een gemaskerd persoon het postkantoor te Ravenstein bin nengedrongen, heeft daar de kantoorhou der, die juist bezig was geld in de kluis te bergen, in de buik geschoten en is daarna in een gereedstaande auto met een nog on bekende hoeveelheid geld gevlucht. De 50-jarige kantoorhouder J. v. Dieten uit Ravenstein heeft met zijn leven voor de poging d: kluis alsnog dicht te gooien, om de bandiet de weg te versperren, moeten ons dorp te hopen, dat deze actie zal Ufctalen. Er waren juist diverse postzakken met grote bedragen, aan geld bet( kantoor binnengedragen en de heer van Dieten was bezig dit in de kluis te bergen. Met hem was alleen de 20-jarige telefoniste, mej. Boll, in het kantoor werkzaam. De gemas kerde onverlaat hield de telefoniste met een revolver in bedwang, maar de heer van Dieten trok zich van het schiettuig niets aan. Het kostte hem zijn leven, want de in dringer schoot hem in de buik, graaide het geld uit de kluis en verdween in een ge reedstaande auto, die met draaiende motor voor het postkantoor wachtte. De heer van Dieten werd in levensgevaarlijke toestand WOUDSEND. De heer Wijbenga te Nyland is benoemd tot dirigent van de Muziekvereniging „Eendracht” alhier. Het is welhaast onmogelijk geworden in ons land te spreken over verkeers problemen en -ongevallen, zonder daarbij het woord „onrustbarend" te gebruiken. Want op het ogenblik is de situatie in Nederland zó, dat iedere dag tengevolge van verkeersongevallen 3 of 4 mensen het leven verliezen, 40 weggebruikers zwaar lichamelijk letsel oplopen en een schade veroorzaakt wordt van ongeveer millioen gulden. Dat zijn de offers, die het wegverkeer op het ogenblik per dag vraagt. Deze cijfers zullen ongetwijfeld nog stijgen, want het aantal voertuigen in ons land, dat, vergeleken met dat in andere landen, bepaald laag is, vooral wat de auto’s betreft, stijgt snel. En binnen niet al te lange tijd zal de „drukte" opi on_; wegen verdubbeld Zijn. Wat moet er gebeuren om de Nederlanders op de WOUDSEND. A.s. Zaterdagmiddag maakt de Muziekvereniging „Eendracht” alhier een muzikale rondgang door het dorp, waarbij oliebollen zullen worden verkocht om het kastekort weg te wer ken. Het is voor de vereniging en voor Een algemene klacht over het politie toezicht op buitenwegen is, aldus de pro cureur-generaal, dat men van dat toe zicht te weinig merkt. Als ergens een verkeerszondaar te grijpen is, zo zegt men vaak, dan schittert de politie door afwezigheid. Spr. meende dit verwijt te moeten omdraaien: zodra de politie dui delijk zichtbaar op de weg patrouilleert heeft niemand de moed, tegen een ver keersregel te zondigen! Daarom moet veel waarde worden gehecht aan een in tensieve controle door de politie op de weg. Ook het waarschuwend optreden van de verkeerspolitie is van grote be- De Amsterdamse politie heeft een 29- jarige dienstbode van een hotel in de bin nenstad van Amsterdam gearresteerd, die er van wordt verdacht de 39-jarige eigenaresse van het hotel, door vergiftiging om het leven te hebben willen brengen. Ze heeft een volledige bekentenis afgelegd. De dienstbode had zich schuldig gemaakt aan verduistering van gelden uit het hotel en omdat de eigenaresse verdenking tegen haar koesterde, deed ze een vloeibaar mid del ter bestrijding van ratten in het eten en later in de koffie van haar werkgeefster. De dienstbode diende slechts kleine hoeveel heden toe en aangenomen moet worden, dat daardoor het gebruik geen dodelijk gevolg heeft gehad. De medici stonden voor een raadsel, toen eind September van dit jaar de eigenaresse zich met klachten over hevige pijnen bij hen vervoegde. Aan vergiftiging werd nog niet gedacht. Eerst toen heur haar begon uit te vallen rees het vermoeden. Een uit gebreid onderzoek bracht aan het licht, dat de yrouw een hoeveelheid gif in het lichaam had en dat de stof meermalen moet zijn toegediend. Had ze dezelfde hoeveel heid in één keer binnengekregen dan zou ze zeker vrij spoedig zijn overleden. De vrouw diende bij de politie een klacht in wegens verduistering in haar hotel. Ze koesterde verdenking tegen haar dienstbode, die na lange tijd te zijn verhoord, bekende. Na de verduistering, die ongeveer f 1500.be draagt, werd de dienstbode ontslagen. Deze bekende bij een drogist een flesje vloeibare stof ter bestrijding van ratten te hebben gekocht. Het flesje met de overgebleven hoeveelheid gif heeft de politie teruggevon den in de zak van een stofzuiger, waarin verborgen. Het slacht- van de vergiftiging. Een Engelse jury heeft Howard Chal lenger vrijgesproken, ofschoon hij had be kend dat hij het huis van een zekere heer Watts was binnengedrongen met de bedoe ling er iets te ontvreemde. Maar hij vertel de er de jury bij, dat het zijn andere been was, dat hij had willen ontvreemden. Dat been een houten exemplaar had hij anderhalf jaar geleden aan zijn huisbaas in onderpand gegeven, omdat hij de heer Watts nog huur schuldig was toen hij ging verhuizen. Challengers reservebeen, dat hij sindsdien gebruikte, begon de laatste tijd hinderlijk te piepen. Daarom was hij bij meneer Watts naar binnen gelopen: om het niet-piepende been terug te haaien. Na de vrijgevigheid van de jury deed meneer Watts er nog een schepje op: Challenger mag zijn been terughebben zonder die oude huurschuld af te doen, zei hij. Dat been staat toch maar in de hal en iedereen breekt er zijn nek over. (Alg. Dagblad). naar 't ziekenhuis te Oss gebracht en aldaar van de Laatste Sacramenten voorzien, waar na hij kort daarop overleed. De overvallers hadden geen gevaar te duchten van de rijks politie in het stadje Ravestein. Deze was nL kort voor zeven uur naar een boerderij- brand geroepen op de oude Maasdijk in het naburige kerkdorp Neerlangel. Later bleek dat het een onschuldig brandje in een kar- reschuur bij de landbouwer van Wychen betrof. Naar de rijkspolitie vermoedt en ook naar de stellige mening van de veront ruste bevolking is dit brandje door de over vallers gesticht om de politie op het kri tieke moment uit Ravestein weg te lokken. De overvaller heeft uit de kluis de postze- gelkas_ontvreemd. De inhoud bestond uit 20 a 30 gulden aan geld en een paar hon derd gulden aan postzegels e.d. De auto, waarin de dader verdween, was een gestolen Ford 1948, kleur zeer donker groen, nr. M. 48080. De dader was gekleed in een nieuwe blauwe overall. De politie te Ravestein (tel. 59) verzoekt zeer dringend inlich tingen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5