Stil liet VevUben Fan de BEVA VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN Daar BUITENLANDS OVERZICHT iSNITSER FEMERK w- MM bloemen en Parijs, bloembollen itA DERDE BLAD VRIJDAG 19 NOVEMBER 1954 NIEUWSBLAD” zit 'm de kneep. veiligheidspaal voor Europa f S n eek r VAN DER PLAATS «ouwarqJ Gymnastykwedstriden yn Waldsein Vandalen Zeepost i W andel-oriënteringstocht Motor- en Autoclub J. C. Visser „SNEEKER Opbrengst collecte Russen willen een Chr. Damclub De Kroonschijf Doe een Kmchen-kuur. J - - - mos_ I het Ingez. MededeHnsf. Advertentie Advertentie LM is hieraan voorafgegaan. De Keukenhof Dambond De Zuidwesthoek. Advertentie Ingez. Mededelb V. Verschillende A. f. S. 3 dubbel gestikt tlijtvasl kleurecht (20 Nov.) (24 Nov.) (27 Nov.) WENEN. Hier is men al aan het schaatsrijden. De winter is vroeg in gevallen, het is koud, maar mooi weer. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 19 November 1(04, 50 jaar geleden dus: Haan, 2 mnd.; Teije Ligthart, 20 dgn.; Trijntje de Jong, 52 jr., ongeh. Detaillist ALPINA FIRMA H. DE JONG. Kruizebroederstraat 79, Sneek Sjouwenrekkentrekken daar kan zo’n Beva-magazijnjas tegen. Die is gemaakt met het oog op de harde practük. Uit ijzersterke stof. Hecht in elkander gezet en nog extra versterkt op alle critieke punten. Vraag nooit zo-maar een magazijnjas. Eis duidelijk een Beva-jasl SNEEK. Maandag 14 November her dacht de heer J. Bergmans de dag dat hij hier 40 jaar geleden als hoofd der school in dienst trad. Velen kwamen hem gelukwensen, onder wie een ver tegenwoordiger van de 30 onderwij zers en onderwijzeressen, te Amster dam werkzaam, die hier ter stede op geleid zijn. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 1118 November. Geboren: Adriana Hinderika d. Jochem v. d. Sluis en Christina Bat- stra; Immetje d. v. Jan Westhof en Mettje Meijer; Durk z. v. Sijbe End- stra en Zwaantje v. d. Wal; Antje d. en Bouwetje de Auke Boot en B. v. O. L. onlangs heeft gehouden. Het eerste werd behandeld door mevr. Pele tierRöben te Leeuwarden. Op aange name wijze, waarbij ze ook tal van ge zellige anecdotes vertelde, voerde spreek ster haar gehoor door de mooie oude lichtstad met zijn rijke historie, waar voor de presidente haar namens allen hartelijk dankte. Mevr. Hoekemav. d. Valk trad uit het bestuur wegens ver trek. In haar plaats werd gekozen mej. Reitsma te Folsgare. Op 4 November hield de heer Dijkstra in samenwerking met de heer Veldhuis een causerie over bloembollen, toege licht door films. In Friesland worden weinig bollen gebruikt. Men komt ook wel bedrogen uit, door het kopen van z.g. goedkope pakketten. Deze kunnen minderwaardig zijn. Hierna zette de in leider uiteen hoe men bloembollen be handelen moet en welke geschikt zijn voor de huiskamer en tuin. Na de pauze werd de kleurenfilm Flora 1953 ver toond. Een enorm grote internationale bloemententoonstelling in het gemeente- park te Boemendaal, die eenmaal in de tien jaar gehouden wordt. Zelfs de Dar win „Abe Lenstra” ontbrak hier niet. Daarna volgde het Bloemencorso 1954. Een „melodie in bloemen” trok in snel tempo langs de 40 km lange route. Een SNEEK. Woensdag is door het be stuur van de Coöp. Telefoonver. aan besteed het leveren en installeren van een plaatselijk telefoonnet alhier. Laagste inschrijfster Algemene Tele foon Mij, voorheen Ribbink en Bork te Amsterdam, voor 23500. Tot di recteur van de Telefoonver. alhier is benoemd de heer E. Nieuwenhuis op een jaarwedde van 150. Als Inzet van het winterseizoen hield Maandagavond de Motor- en Autoclub „J. C. Visser” alhier haar eerste wan- del-oriënteringstocht. Het traject dat door de heer J. van der Zee was uitge zet, liep door de navolgende straten: start en finish Hotel Hanenburg, Ged. Neltjeshaven, P. H. Kade, Kruizebroe derstraat, Hooghuistersteeg, P.H. kade, Ged. Neltjeshaven, Wijde Noorderhorne, Kerkgracht, Gevangensteeg, N. Noor derhorne, Marktstraat, Grote Kerk straat, GaligaStraat, Scharnestraat, Ha venstraat, Grootzand via Scharnestraat, Leeuwenburg, Grootzand waar een fop-contröle v as opgesteld, waar vrij wel alle deelnemers (sters) inliepen Suupmarkt, Kleinzand, Steeg bakkerij Schaap naar Oosterdijk, Wijde en Nauwe Burgstraat, Peperstraat, Kleine Kerk straat, Ged. Neltjeshaven, steeg bij da mes Bakker naar Hotel Hanenburg. De 20 deelnemers(sters) is het niet gemak kelijk gemaakt hetgeen blijkt uit de ge maakte strafpunten. De uitslag was: Dames: le pr. mevr. J. Wielingade Jong, Heeg, 25 strafpnt.; 2e pr. mevr. F. de BruinWagenaar, Sneek, 63 straf pnt.; 3e pr. mej. M. N. Ligthart, Sneek, 73 strafpnt. Heren: le pr. L. Cnossen, Hartwerd, 50 strafpnt.; 2e pr. M. Ligthart, Sneek, 51 strafpnt.; 3e pr. J. de Bruin, Sneek, 62 stafpnt. WOUDSEND. De collecte voor P.I.T. heeft hier en in de omstreken 81.50 opgebracht. Advertentie: Notaris Haag- sma zal 28 Nov. 8 uur in de Nieuwe Doelen provisioneel veilen de fa brieksgebouwen aan Geeuw en Kaats land, eigen aan de fa. E. M. Jaarsma. Voor velerlei doeleinden geschikt, maar er mag nimmer een fabriek van of handel in brandkasten, kachels of haarden In worden gedreven of een magazijn van die artikelen worden gehouden. Dit waren de onderwerpen waarover i pracht van kleuren, maar wat een werk lezingen met lichtbeelden en films ge- is hieraan voorafgegaan. De Keukenhof houden werden in de bijeenkomsten wel- wordt ook ieder jaar gehouden op het ke de afd. Sneek en omstreken van de oude terrein van Jacoba van Beieren, waar ook nog het slot te bezichtigen is. Ook hier weer de kleurenpracht en de grote stroom van auto’s en vele buiten landers. Nadat nog enige vragen waren beantwoord, dankte mevr. Heeringa de spreker namens allen recht hartelijk voor het vele moois waarvan hij de da mes deze middag had laten genieten. Het ligt in de bedoeling deze winter een lampekappen- en handwerkcursus te houden en zo mogelijk nog een over vee- kennis en een rietvlechtcursus. Door het bedanken voor het lidmaat schap van de bond, is de comp. als volgt gewijzigd: groep A: Warns, Sloten en Sneek (De Kr.); groep B: Woudsend, IJlst en Hemelum; groep C: Follega, Hommerts en Idskenhuizen. Er was vanmorgen iets aan de hand met mannen op autopeds vrienden en daar werd bij ons op de veemarkt een zeer kort maar zeer scherp commentaar op geleverd. Onze vriend Johannes deed het met één vinger. Hij tikte er mee tegen z’n voorhoofd en spuwde ergens tegen. „As ik tiid hie, dan woe 'k der noch wol hwat fan sizze”, mar hij had geen tijd. Niemand had tijd vanmorgen. Er heerste over de gehele markt een prettig aandoende drukte. Ze waren er jolig van. Mensen die ons elke Dinsdag voorbijlopen op de stomme golf, klampten ons nu aan, vroegen ons vuur, klopten ons op de buik en meer van die kleine grapjes. Het werkte op het laatst zo aansteke lijk dat zelfs doorgewinterde levertraan- drinkers uit de band sprongen. Het In de hoofdklas werden Maandag en kele afgebroken partijen uitgespeeld. S. Bosma wikkelde twee partijen af resp. tegen R. de Jong en L. Smid. In een stand 8 om 8 met de Jong nam Bosma ten koste van 2 schijven dam, doch dit bleek iets te duur te zijn, zodat de Jong remise kon bereiken. In een scherp ge speeld eindspel gelukte het Smid op bei de punten beslag te leggen. De voortzet ting tussen G. Mulder en H. Kooistra hield weinig kansen voor l.g. in en de partij ging dan ook door goed afwerken van Mulder voor hem verloren. In eerste instantie hadden R. de Jong en W. Koop- mans elkaar reeds bekampt. Eei dam- slag was doorslaggevend ten gunste van Koopmans. F. Dotinga koos tegen J. Huitema een voortzetting die ongunstig bleek te zijn en een nederlaag tot ge volg had. J. v. d. GootS. Bosma (thuis gesp.) eindigde In remise. In de eerste klas heeft v. Wieren de strijd moeten staken doch C. Dijkstra heeft de gelederen weer gevuld. Zijn de buut tegen Hernaamt bracht nog geen succes. Joh. Blok handhaafde zich aan de kop door een overwinning op H. Koers. H. v. d. Woude leverde knap werk door van K. Nijdam te winnen. Ook de zege van W. Bakker op P. van Manen was een feit van belang. G. Swart behield contact met de kopgroep door G. van Oosten te kloppen. Diens broer deed het beter door Hernaamt een nederlaag toe te brengen. In de tweede klas slechts twee uit slagen, doch beide niet zonder verras sing. Sj. Ypma wist na zijn succes van vorige week dit te herhalen door thans ook tegen S. Geuze beide punten in de wacht te slepen. De puntenverdeling die Faber van J. v. d. Veen afdwong viel eveneens te roemen. In de derde klas waren de witspelers favoriet. K. Dijkstra won van J. Hem- rika, S. Eppinga van T. Duiker, M. van Oosten van M. Sterk. J. Hiemstra en D. Dijkstra, die te elfder ure nog aan de comp. deelneemt, speelden elk een par tij tegen Kroles en zetten die in winst om. De stand na deze uitslagen is: Hoofdklas: L. Smid 48, S. Bosma 68, G. Mulder 47, J. Huitema 88, W. Koopmans 75, H. Kooistra 44, F. Dotinga 63, Th. Sterk 22, J. V. d. Goot 42, R. de Jong 31. le klas: .T. Blok 69, W. Bakker 88, K. Nijdam 57, G. Swart 67, H. v. d. Woude 67, J. v. Oosten 67, J. Her naamt 76, P. v. Manen 55, G. van Oosten 65, H. Koers 61, C. Dijkstra 1—0. 2e klas: IJ. Hoeksema 712, S. Geuze 79, F. Fabei 78, P. Kroese 77, S. Ypma 87, D Klijnsma 56, H. Raads- veld 54, J. v. d. Veen 53, S. Procee 42, L. Heegsma 52. 3e klas: Hiemstra 915, Brouwer 7 14, M. v. Oosten 78, Eppinga 88, Duiker 88, K. Dijkstra 5—6, M. Sterk 66, Hemrika 43, D. Dijkstra 12, v. d. Woude 22, Cnossen 71, Kroles 9—0. Een club van elf jongens, variërend van acht tot tien jaar, heeft kans gezien door het graven van een tunnel zich toe gang te verschaffen tot de matrassen- fabriek D. U. W. te Utrecht. Toen heb ben de jongens huisgehouden op een ma nier, die men nauwelijks voor mogelijk zou hebben gehouden, schrijft het Alg. Dagblad. Zij hebben matrassen opengescheurd en aan flarden getrokken, bekledingstof werd tot repen gescheurd, men drong door tot de directiekamer en plunderde wat men kon. Schakelaars werden van de wanden gesloopt, telefoonlijnen door gesneden en muren bevuild. Voorts heb ben de jongens vulpennen en geld ge stolen. Na een langdurige ondervraging door de politie heeft een jongen, die men ver dacht, de namen van de andere bende leden verraden. De matrassenfabriek kreeg behalve de schade ook een extra financiële strop, doordat het bedrijf Maandag stilgelegd moest worden, daar er in de chaos eerst orde moest worden gebracht. Aan vernielingen schat men enkele duizenden guldens kwijt te zijn. De bedrijfsschade bedraagt 200 gulden per uur. rijks premier Mendès-France met Ame rikaanse staatslieden zal voeren, hij te Washington vertoeft. Voor hij vertrok kreeg hij nog het vertrouwen van de Nationale vergadering voor zijn begro- tingspolitiek, maar het zal daar straks meer spannen als hij er zijn maatregelen ter bestrijding van 't drankmisbruik aan de orde stelt, dan zullen alle belangen groepen tegen hem in het geweer komen. De socialisten zegden hem wel hun steun toe in de Nationale Vergadering voor de Parijse accoorden, maar stelden voor waarden voor opneming van socialisten in zijn kabinet. Die voorwaarden wil de Franse premier nog bestuderen als hij uit Amerika terug is. Zijn positie is ook enigszins verzwakt door het besluit van Jean Monnet, voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, zi~h niét als zodanig herkiesbaar te stellen. Monnet is een strijder voor de Europese eenheid bij uitnemendheid. Nu de E.D.G. verworpen is en alle tekenen er op wijzen dat Men- dès France een sterk nationalistische economische politiek gaat voeren, vreest Monnet blijkbaar dat er van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap ook niet veel meer zal uitgaan ten bate van de ontwikkeling van de Europese inte gratie en treedt hij uit de leiding. Waarschijnlijk om in Frankrijk zelf de strijd voor zijn idealen tegen Mendès France op te nemen. De Franse premier ontbreekt het dus nog niet aan zorgen, ook niet wat Noord-Afrika betreft waar de strijd met de nationalisten in Algerije en Tunis voortduurt. Overigens blijft de toestand in de meeste Arabische landen zorgelijk voor het Westen. In Egypte heeft president Nagib thans weer het veld moeten ruimen voor Nasser, die hem beschuldigde van samenspanning met de Mohammedaanse broederschap, welke zoals bekend er zeer reactionaire denkbeelden op na houdt en belangen gehandhaafd wil zien, die door de ont wikkeling van het nieuwe regime in ’t gedrang komen. Nas°er heeft voor het ogenblik het pleit gewonnen, de tijd zal leren of het een 'blijvend succes zal zijn. In de Soedan wordt afkeuring uitgespro ken over Nagibs afzetting, en in een aantal Arabische landen, waar de Mo hammedaanse broederschap grote invloed heeft, veroordeelt men het optreden van Nasser zeer fel. Advertentie: Openbare uit voering van de toneel- en muziekver. Advendo (directeur P. Gaillard) in café Bakker te IJsbrechtum op 24 No vember a.s. Opvoering van „Maerte- blom”, toneelstuk van Y. C. Schuit maker en „Snapt”, kluchtspel met zang door B. S. Hijlkema. Aanvanp 7.3G. Entrée: 40 cent. overtreft Alles in duurzaamheid, en is desondanks het voordeligst van alle horloges-van-klasse. aspecten van het Russi sche voorstel zullen stellig het onder werp zijn van gesprekken welke Frank- BEVA werkkleding verkrijgbaar bij „DE VOORUITGANG” Fa Bouwhuis. (22 Nov.) (20 Nov.) (25 Nov.) (20 Nov.) verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Karimata (25 Nov.) Ned. Nw. Guinea: m.s. Cota Agoeng (16 Dec.) (23 Nov.) (1 Dece.) Om die Rheumatiek uit Uw leden te jagen. Bij talloze lijders aan Rheumatische pijnen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien. Mits ge bijtijds Kruschen neemt. Met Kruschen’s zes minerale zouten brengt ge de bloedzuiverende or ganen weer op gang. Daarom neen óók Kruschen, regelmatig, elke dag de kleine dosis. De weldadige werking on dervindt ge dan al gauw. Advertentie LM die neer die een En een j,-t>vvjci-uiue en naar satellieten het Westen veruit in mi- -1 door een neu- een deel of van geheel Ned. Antillen: m.s. Oranjestad Suriname: m.s. Stentor Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Carnavon Castle Canada: s.s. Appingedijk s.s. Rijndam Zuid-Amerika, Argentinië en Brazilië: m.s. Brasil Star Australië: via Engeland s.s. Strathmore Nieuw-Zeeland: via Engeland Inlichtingen betreffende de In ons vorig overzicht hebben wij er nog eens op gewezen, dat op dit moment een vreedzaam naast elkaar leven van Oost en West alleen mogelijk is bij een aanvaarding van de status quo de toestand zoals ze op dit gegeven moment is en op de basis van een machtseven wicht. Voor het laatste is wat Europa en het Westen betreft de opneming van W.- Duitsland in de W.-Europese defensia noodzakelijk, zodat het niet te verwon deren is dat het voorstel dezer dagen door Moskou aan alle Europese landen gedaan om uiterlijk 29 November een conferentie te houden over een algemeen Europees Veiligheidspact, bij het Westen niet in goede aarde is gevallen. Men heeft bezwaar tegen die datum, op de handhaving waarvan echter de Russen juist veel prijs stellen. De ratificatie der accoorden van Parijs, waarbij W.-Duits land in het W.-Europees defensiesysteem wordt opgenomen zal als ze al door alle betrokken parlementen geschiedt, in ieder geval niet in November plaats hebben, zodat het Russische voorstel er feitelijk op neerkomt dat Moskou over een Veiligheidspact wil praten voor W.- Duitsland deel gaat uitmaken van de W.- Europese Unie, terwijl het Westen eerst wil confereren nadat W.-Duitsland daarin is opgenomen en er dus meer van een evenwicht van krachten sprake kan zijn. Het Russische voorstel trouwens al een paar keer eerder in dit jaar op conferen ties gedaan is blijkbaar een poging alsnog de herbewapening van W.-Duits land en zijn opneming in de W.-Europese Unie te voorkomen. Moskou erkent dit overigens min of meer zelf als het in zijn nota zegt dat een latere datum dan 29 November voor de conferentie niet gun stig zou zijn omdat reeds in December de ratificatie der accoorden van Parijs in diverse parlementen aan de orde komt en deze ratificatie de mogelijkheid om o.a. de Duitse kwestie te regelen zou ondermijnen. Het vormen van Europese militaire groeperingen, aldus de nota, zou ui'.rindelijk tot oorlog leiden. Alsof de Sovjet-Unie daar in Oost-Europa al geen sterke militaire groepering met zijn sa tellietstaten had gevormd! De Russen verklaren nu uit te zijn op een veilig heids'telsel, waarin alle landen van Eu ropa een aandeel zouden hebben, maar wij zien niet in waarom voor dit doel de Europese naties zich nog eens zouden verenigen, terwijl er al een wereldom vattend orgaan is, nl. de Ver. Naties, waarvan Moskou de werkzaamheid al te vaak verlamt door een veto! De huidige blokken in Europa zijn gevormd omdat bepaalde groepen landen of regeringen gemeenschappelijke belangen hebben het Westen de verdediging tegen de ex pansie der Sovjet-Unie en men zou dwaas doen dit doel te laten vervluchti gen in een algemeen Europees pact naar Russisch model, waarin men elkaar al lerlei garanties op papier geeft welke in de praktijk geen effect zouden kunnen blijken te hebben. Als Rusland een we kehjk veiligheidspact wil is dit in de Ver Naties door een besluit tot beperking der bewapening en met een afdoend con trolesysteem te bereiken. Het Russische voorstel vindt dus geen genade bij het Westen al heeft dr Adenauer zich voorzichtiger uitgelaten dan andere Westelijke staatslieden, maar hij moet dit ook wel terwille van de ver houdingen in W.-Duitsland maar Moskou schijnt van plan, ook als het Westen deelneming weigert, de conferen tie desnoods alleen door de communisti sche landen te doen houden. Men poogt met dit dreigement nog zekere pressie op het Westen uit te oefenen, omdat er minstens een land is dat niet tot de com munistische staten behoort en toch moei lijk de Russische uitnodiging kan af wijzen, nl. Finland, dat een vereenzaam de democratie ter conferentie zou zijn. Moskou heeft de laatste tijd herhaalde lijk getracht dit kleine buurland meer aan zich te binden, de Finnen hebben daaraan tot nu toe weerstand kunnen bieden, maar komen nu misschien voor een moeilijke keus te staan, als een der gelijke conferentie van overigens uit- ver- WALDSEIN. Forline wike Sneon bin- ne yn it Gebou to Waldsein de ünder- linge wedstriden fan ’e Gymnastyk For- iening fan 'e W.S.V. haiden. De beu kers waerden traktearre op in reep sü- kelade, wylst de oare ploegen striden om medaljes en diploma’s. De lieder, de hear Maas fan Ljouwert, hie tige soarge foar forskaet fan oefenstoffe. De hearen B. K. Okma en B. de Vries wiene de jury. De ütslach wie: 1. Lytse famkes mei 4 oefeningen op ’e bank: le Ukie Maust 31% p.; 2e Bet ty de Vries 28% p.; 3e Jannigje Bus- scher 28% p.; 4e Hilly Reijenga 28% p. 2. Greate famkes oan ringen en brêge: le Dieuwke Rusticus 16% p.; 2e Akke Hoekstra 16% p.; 3e Rlmmy Kui ken 16 p.; 4e Neeltje Tromp 15% p. 3. Jonges mei 6 oefeningen: le Uul- ke de Boer 106 p.; 2e Hotze Okma 90 p. nei lotsjen mei 3e Hein Visser 9u p.; 4e Alle van Brug 89% p. 4. Aspirant froulju oan ringen en brêge: le Mintsje de Vries 36% p.; 2e Bartha Rusticus 33% p.; 3e Afke de Vries 32 p.; 4e Aly Agter 31% p. 5. Froulju oan ringen en op hynder: le Jantsje Bijlsma 34% p.; 2e Tiny Ag ter 33% p.; 3e Geartsje Zondervan 32% p.; 4e Frida Okma 32% p. De foarsitter fan ’e Gymnastyk, de hear D. Agter, joech de prizen üt, wylst de foarsitter fan ’e W.S.V. de hear Ok ma de wikselbeker en in lauertak üt- riktc dy’t de kuijerploech fan ’e gym nastyk dizze simmer woun hie by de Sleatemermar kuijertocht. WYMBRITSERADEEL, van 11—18 November. Geboren: Izaakje Klaaske d. v. An dries Wijnterp en Tjitske Cuperus te Hommerts; Akke d. v. Thomas Do tinga en Janke de Vries te Gauw; Antje d. v. Wijbren v. d. Goot en Tjitske Lijcklema Nijeholt te IdZe- ga; Anna d. v. Sijmen Visser en Uilkje Cnossen te Heeg. Gehuwd: Jan Visser en Baukje For tuin, beiden te Woudsend. Overleden: Gooije Schuitema, 64 jr., echtgen. van Akke v. d. Werf te Woudsend; Boukje de Jong, 84 jr., wed. van Bauke Haagsma te Gaast- meer. werd een goede morgen! Laten we het zo houden totaJmaar nu ter wijl we dit schrijven, komen we plotse ling tot de ontdekking dat we de 5e De cember naderen. Dat is het dus Ze wil len in een goed blaadje komen, die oljj- kerds! Daarom dus blijft Sjerk, één die spek koopt bij honderden kilo’s, staan bij de eigenaar van een miezerig beestje en zegt-ie: „Nou fuort dan mar, ik nim him ik haw al in wiif nommen en dat Is ek al goed gien En daarom staan er ergens om een hoekje een groepje mannen te gek scheren om een man met zak waarin wit konijn. En eveneens daarom gaat het bij de schapen, de biggen en zo van een leien dakje. Ze zijn bang! Ze hebben het te bont gemaakt, misschien is er nog wat aan te doen... Ook bij het grootvee, dat weer in groten getale is op gekomen, is wat „te doen”. We praten even met de filosoof van Hulns, die net bezig is één van z’n beesten, een jong en groot dier, op te kammen. Als ie er mee klaar is, verzet hij z’n pet drie streep naar rechts en zegt van het re sultaat: „In tsien mei in griffel fan 'e skoonheitskommisje. Permenent is sa moai net lens!” We vragen hem naar de oorzaak van de prettige stemming en hij is, zoals altijd, wel bereid ons in te lichten al doet-ie dat op z’n eigen manier. „Sjoch, it wie Freed yn Ljouwert mis mis mei 't waer mis mei de minsken en mis mei de prizen en dan stiet men der op fiersten to hege kosten as Jo snappe hwat ik dér r el sizze wol!” „Snits aan de spits”, zeggen we kort en krachtig, zoals wij dat kunnen. „Snits oan 'e spits, jonge noch in ta", hij verzet z’n pet weer, nu voorwaarts. „Snits oan 'e spits, mar nou moatte jo net tinke dat it hjir daliks mar skep op is... hou hou! Mar dochs, der sit wat yn Wij nemen afscheid en gaan verder, blij met deze woorden, het zal v. aarach tig wel gaan Ergens op het midden is een klein oploopje om een koe met een eigenaar die, gehuld in leren jekker links en rechts glimlachjes en kletsen (in de hand) weggeeft, maar verder zo hard is als een bikkel. Een jonge net uitziende koopman wil (voor de vierde maal) een poging wa gen om dit ijzeren hart te ontdooien. Hij gaat eerst voorwerken dit is 'n soort krijgslist de koe aftasten en nu en dan van die prettige opmerkingen ten beste geven, zoals ,,’t Fait my net mei..." en „Hat alris in kear jubileum fiert tink?” en zo naar de jekker lacht hljj en zorgeloos. Dan komt de jonge per soon op hem toe en zet het offensief in. „Siz f500.en wy prate!” De jekker praat trouwens wel maar z’n cijfer is hoger: f 800.Er ontwikkelt zich even een fel debat, maar de felheid is alleen bij de jonge knaap de jekker lacht alleen maar. Hij lacht nog, als de andere hem tot op z’n hart nadert. Zeldzaam, zeldzaam wat een man. De koop gaat niet door, ma.r de jekkerman lacht en trekt z’n tandstompen bloot. Met een formidable klap zegt-ie lachend: „It giet oer!” En hier is de melding: 2231 stuks. 218 melk- en kalfkoeien f 380f 925, handel stug, lager; 57 vette koeien f 2.07 f 2.92, f 2.43f 2.76 geslacht, meer vraag en prijshoudend, afwijkende die ren lager; 82 pinken f300f500, handel beetje traag; 1 paard; 4 bokken en gei ten, geen notering; 112 graskalveren f 170f 320, prima dieren nog prijshou dend, overigens lager; 360 nuchtere kalveren f 30f 48, nauwelijks prijshou dend; 786 schapen en lammeren f 90 f 125, f 70f 95, in verband met de hoge notering handel stug; 241 varkens en vette biggen f 1.53—f 1.75, fl.79— f 1.84 levend, iets meer handel, prijzen gelijk; 239 zouters f 1.76f 1.78, kalm, iets lager; 131 lopers en kleine biggen, f 70f 100, f 40f 55, lopers goed ge vraagd, notering gelijk, kleine biggen stemming als vorige week. v. Sijtze Martens Jong; Aaltje d. v. Harmke Pasma. Gehuwd: Johannes de Vries, 26 jr. en Afke van der Velde, 27 jr. Overleden: Sipke Seldenrust, 63 jr., echtgen. van Rinske Weersma; Roeli- na Aleida Camphuis, 21 jr., echtgen. van Abe Abbinga; Stijntje Ytsma, 86 jr., wed. van Pier Zeilstra; Grietje de gelijke conferentie v— sluitend communistische landen kou een pact, dat ook militaire plichtingen met zich meebrengt gaat sluiten. Alleen Zweden zou misschien de Finnen uit de druk kunnen helpen als het er mee dreigde tot de Navo, waarvan het zich tot nog toe afzijdig hield, te zul len toetreden als Moskou Finland dwong in het Oostelijke veiligheidspact te tre den. Met belangstelling ziet men ook uit naar de houding van Zuid-Slavië. Men begrijpt nu de voorkomendheid waarmee de Sovjet-Unie de laatste tijd Zuid-Sla vië behandelt, en haar initiatief de di plomatieke betrekkingen met het land van Tito te herstellen. Het is duidelijk dat de Russische machthebbers bij uit stek Zuid-Slavië toch ook een com munistisch land, maar ook door het Bal- kanblok een belangrijke» pijler in de Westelijke verdediging gaarne voor een meedoen aan hun conferentie en voor een pact zouden winnen. Veel hoop bestaat daarop overigens niet, want Tito heeft iets tegen het vormen van grote blokken en wees daarom een voorstel tot toetreding tot het Atlantisch pact af en men mag verwachten dat hij dat even eens zal doen met een pact van Moskou, als dat door afwezigb id van het Westen een zuiver communistische aangelegen heid wordt. Al met al kan men van dit nieuwe Russische initiatief niet veel vruchten verwachten. Willen zij een al of niet tijdelijke toenadering tot het Westen, en de tekenen wijzen in richting, dan zullen zij zich hebben i te leggen bij het feit dat het Westen toenadering wenst in de sfeer van zo groot mogelijk machtsevenwicht, niet, waarop Moskou het toelegt, in verhouding waarin de Sovjet-Unie J-» r-11' ",i covc litaire kracht overtreffen tralisering van Duitsland.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9