St. Nicolaas is weer in ons midden ■ïl 1 t Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r f <1® I fö Nieuw Russisch aanbod van Radioforum voor suikerzieken 1 109e Jaargang No. 93 Redacteur: L K1EZEBR1NK -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DR1JFH0UTS NIEUWSBI AD Redactie-adres KLEiNZANL) 7 - 1 elef 2872 Dinsdag 23 November 1954 Opbrengst collecte Proces tegen K.L.M. Pervitine wekt schijn dronkenschap Vijftig jaar bestuurslid vau de Ijsclub Heeg Dodelijke val Volkszang B. en W.van 27 November tm. 4 December op werkdagen winkels tot 9 uur open - Nieuw woonwagenkamp a.d. Woudvaart - Nieuwe verlichtinginstallatie op Ijsbaan. Nieuwe indeling voetbal competitie Zaterdagmiddag maakte hij zijn glorieuze intocht. VRIJDAGS. Ere-hertog en stads Zwarte Pieten. H. F te doen leggen. DE SINT EN ZIJN GEVOLG BETREDEN HET STADHUIS. de In de meente en het aantal nog een voor- van 8 wo- d. Anna Paulownastraat, doch ge- na- van SNEEKER NIEUWSBLAD Aanleggen en wagenkamp vaart. Maximum rekening-courant 1955. B. en W. stellen voor het maximum van bij de Bank voor Ned. Gemeenten in 1955 in rek. courant en van de bij wijze van Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) in de wacht heeft gesleept. Mensen zon der kaartje werden naar de „kassa” ver wezen en dat Is ook meermalen ge beurd als ze niet wilden betalen on verbiddelijk buiten de baan gezet. Het is daarom voor de Ijsclub Heeg een ernstig verlies, dat een zó actief bestuurslid de leiding gaat verlaten. de Lindenlaan met één leslokaal de daarvoor benodigdi ander in verband leerlingen voor op het uur, dat ook dende week geldt, nl. 9 In ons land met naar schatting een honderdduizend suikerzieken is diabetes een brandend vraagstuk. Daarom is het een goed denkbeeld van de Ned. Ver. v. Suikerzieken, op de Woensdagen 24 No vember en 8 December van vier uur tot half vyf over de zender Hilversum n (298 m.) een Diabetes-Forum te doen uitzenden, dat zal worden gehouden in het Kon. Inst. v. d. Tropen in Amster dam, aldus het Alg. Handelsblad. Dit Diabetes-Forum is samengesteld uit de hoogleraar in de kinderziekten te Amsterdam prof, dr S. van Creveld, de internisten dr J. Groen en dr J. J. C. B. A. Roovers te Amsterdam en dr F. Ger ritsen te Den Haag en de diëtiste Zr H. Th. M. Droge te Amsterdam. Het zal staan onder voorzitterschap van de heer N. Bloemendaal, directeur der Ned. Ver. van Suikerzieken te Den Haag. DE JONGSTE OFFICIËLE FOTO VAN HET KONINKLIJK PAAR. Foto Meyboom. De Sovjetunie heeff zich bereid ver klaard de datum van de bijeenroeping van de conferentie over het Europese Veiligheidspact (29 November) uit te stellen, mits ook de ratificatie van de accoorden van Parijs door de Westelijke mogendheden wordt uitgesteld. Het Westen zal dit aanbod echter afwijzen, daar het de accoorden van Parijs eerst in werking w:1 zien, voor een conferen tie met Rusland wordt gehouden. Onder dankzegging aan de gevers wordt bekend gemaakt dat de Klaproos collecte te Sneek heeft opgebracht f 413,18. De familie van wijlen de heer Schultz, een van de 28 passagiers die bij het ongeluk met het K.L.M.-vlieg- tuig Triton te Shannon op 5 September om het leven kwamen, Is voornemens de K.L.M. in rechten voor schadevergoe ding aan te spreken. De familieleden bereiden een proces tegen de K.L.M. voor, aldus verneemt U.P. te New York. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 37-jarige arts S. H. uit Dordrecht, die op 25 October vorig jaar zijn auto onder invloed van sterke drank zou heb ben bestuurd, vrijgesproken. De arts schreef de verschijnselen van dronken schap toe aan het gebruik van pervi tine. De rechtbank te Amsterdam had H. veroordeeld tot veertien dagen gevange nisstraf en acht maanden ontzetting uit de rijbevoegdheid. Verdachte verklaar de, dat hij op de bewuste avond pervi tine tegen vermoeidheid had geslikt. °tj de behandeling van de zaak voor het hof had een deskundige verklaard, dat per vitine inderdaad de verschijnselen van dronkenschap kan teweeg brengen. De procureur-generaal had vrijspraak gere- quireerd. Vijftig jaar lang is Thettnis Adema bestuurslid van de jjsclub Heeg geweest, maar nu hjj inmiddels ook 75 jaar is ge worden, legt hjj a.s. Vrijdagavond het bijltje er bij neer, en laat hjj het verder aan de Jongeren over. Toen Adema in 1904 tot bestuurslid werd gekozen, stond de ijsclub er niet rooskleurig voor. Ze telde maar 17 le den, ook al omdat er in het jaar daar voor niet was gereden, en er geen be stuur meer was. Adema speelde toen mee in ’t corps „Ons Genoegen”, welks bestuur de ijsclub Heeg toen weer om hoog heeft gehaald. Meester Koster werd voorzitter. Er moest hard gewerkt worden om de vereniging weer op de been te krjjgen, maar het is mede door de hulp van de andere bestuursleden ge- Irkt tot aan de huidige dag toe. Geruime tjjd is Adema melkvaarder geweest, maar als in de winter het werk stil lag en er was hardrijden, dan kon men hem op het jjs vinden voor het in gereedheid brengen van de baan, het plaatsen van de vlaggen enz. En tijdens de wedstrij den was hij controleur, in welk baantje hjj veel dubbeltjes voor de Ijsclub Heeg voor de waarvoor terkelijk. groter is Vrijdagnacht is de 39-jarige admini strateur L. P. van Wijnen uit het raam van de tweede verdieping van zjjn wo ning aan de St. Agathastraat te Rotter dam gevallen. Hij kwam op een binnen plaatsje terecht. Zijn vrouw werd om twee uur wakker van het klapperende raam. Zij -ag haar man liggen, toen ze het venster wilde sluiten. Hjj werd naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht, waar bleek, dat hjj reeds was overleden. Vermoed wordt, dat Van Wjjnen een aanval van benauwdheid heeft gehad, waarvan hij wel meer last had. Hij zette dan steeds het raam open. inrichten woon- aan de Woud- filmprojectie. van gordijnen voor vier de Julianaschool, de oude zijn De vorige week schreven wij over de Nederlandse Vereniging voor de Volks zang, die nu ook in Sneek een afdeling zal krijgen. Hierover schijnt enig mis verstand te zfln ontstaan. Om dit op te helderen zij hier met nadruk verklaard dat deze Ver. de bestaande zangvereni gingen geen concurrentie wil aandoen. Menigeen kreeg door het bezoeken van de zangavonden juist behoefte lid van een zangvereniging te worden. Iedereen kan lid worden van de Ned. Vereniging v. d. Volkszang. Er wordt niet gevraagd wie en wat men is, maar men komt te zamen om het zingen van ons eigen lied te bevorder°n en te verbeteren. Daartoe zullen jaarlijks, tegen een lage contri butie, een tiental avonden worden ge houden, waarop door een daartoe be kwame leider, oude en nieuwe liederen zullen worden gezongen, alles éénstem mig. Meermalen treedt de Ver. ook naar buiten om bij hoogtijdagen, zoals b.v. Koninginnedag of andere dagen, zich te laten horen, ook soms in ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen of an derszins. Op 11 Dec. a.s. komt hier een zanggroep uit Groningen met de leider van de afd. Leeuwarden een demonstra- tie-avond geven. Voor dit doel is er vrij stelling van belasting verleend, zodat tegen de minimale entreeprijs van f 0.30 men zich een indruk kan vormen van doel en werking van de vereniging. Het is te hopen dat door een grote belangstelling de oprichting van een af deling Sneek mogelijk zal worden ge maakt. Nadere gegevens zullen door raambiljetten en advertentie worden be kend gemaakt. i het woonwagenkamp naar een terrein gelegen a. d. Woudvaart nu een De burgemeester bedankte St. Nico laas op geestige wijze voor zijn cadeaux en zijn goede woorden en bood de Sint het Hertogschap van Sneek aan. Zijn knechts werden tot stads Zwarte Pie ten benoemd om de orde mede te handhaven. vergadering van de raad der ge- Sneek, welke Woensdag a.s. avonds 7.30 uur gehouden wordt komen o.a. nog de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde: te Twijzel. aan de Wes- kasgeldleningen op te nemen gelden te be palen op 1.400.000. Garantieregeling rust- en ver pleeghuis te Noordbergum. B. en W. stellen voor de garantie destijds door deze gemeente verleend aan de Stich ting tot huisvesting en verzorging van hen, die bijzondere hulp behoeven, voor de bouw en inrichting van een rust- en verpleeghuis te Noordbergum te verhogen tot maximaal 104.500. Bouw 8 woningen aan Anna Paulownastraat. De agenda vermeldt ook i stel van B. en W. tot de bouw ‘ningen a. dit voorstel is nog niet in druk verschenen. I Advertentieprijs 15 cl per m.rn. I Bij contract (handelsadv.) lager. I Abonnementsprijs 3. - per hall j jaar. Franco per post f 3.7 5 oar 1 half jaar, I Giro 507 48 ten name van Firms E. X Drijfhout. Sneek. Verzoek Ver. Sneker Zakenlieden inzake sluitingsuur winkels tijdens St. Nicolaasperiode. De Ver. van Sneker Zakenlieden heeft verzocht op Zaterdag 27 November en voorts op 29 en 30 November en 1 t.e.m. 4 December het sluitingsuur voor winkels te bepalen op ’s avonds half tien. Volgens de wet mogen de winkels van 29 Nov. t.e. m. 4 December tot 9 uur geopend zijn. B. en W. hebben ook het oordeel der plaat selijke afdelingen der vakcentrales gevraagd. Deze zijn unaniem van oordeel dat het openstellen der winkels tot halftien met het oog op de belangen van het personeel geen aanbeveling verdient. Door openstel ling tot 9 uur en vervallen van de z.g. hal ve dagsluiting in die periode is h.i. reeds in ruime mate aan de belangen der consumen ten en winkeliers tegemoet gekomen. B. en W. zijn het in het algemeen met deze ziens wijze eens, slechts in één opzicht wijkt hun standpunt er van af. Omdat de laatste Za terdag voor St. Nicolaas juist vóór deze feestdag, nl. op 4 December valt, zodat deze niet bij uitstek geschikt is voor het doen van St. Nicolaasinkopen zijn B. en W. van oordeel dat het karakter van speciale koop- Zaterdag dit jaar zal toevallen aan 27 No vember. B. en W. stellen daarom voor ook deze dag het sluitingsuur te bepalen voor de daarop gel- uur. De commissie, belast met de indeling en de regeling van de competitie voor de eer ste klasse heeft onderstaande indeling vast gesteld, welke door het Bondsbestuur van de K.N.V.B. is goedgekeurd. De nieuwe competitie begint 28 November. Afdeling A: Roda Sport, NAC, Den Haag/Rotterdam, DOS, Emma, Excelsior, Go Ahead, Veendam, Leeuwarden, Longa, MVV, Stormvogels, Amsterdam, Zwolse Boys. Afdeling B: ADO, SVV, DWS, EDO, Sparta, Elinkwijk, Fortuna ’54, Heracles, Sittardia, Brabantia, Rigtersbleek, Heeren- veen, Wageningen, Willem II. Afdeling C: Alkmaar, Blauw Wit, En- schedese Boys, Feijenoord, GVAV, Haarlem, Hermes DVS, Juliana/Rapid, Limburgia, NEC, NOAD, PSV, EBOH, Vitesse. Afdeling D: AGOVV, Be Quick, BW, DFC, Eindhoven, Enschede, De Graafschap, HVC, RBC, Ajax, De Volewijckers, VSV, VVV, Xerxes. Aanvragen ingevolge art. 72 L.O. wet van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs. B. en W. stellen voor de door de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs alhier gevraagde medewerking te verlenen voor: a. Aanschaffing wegens toeneming van het leerlingenaantal van 73 schoolbanken ten behoeve van de Jan v. Nassauschool, Eben Haëzerschool, Koningin Wilhelmina- school en Willem Lodewijkschool. b. Uitbreiding van de Rehobothschool aan de Lindenlaan met één leslokaal en het aanschaffen van de daarvoor benodigde sqhoolmeubelen. Een met het stijgen van dat 1 Sept. 1954 335 bedroeg. c. Aanschaffing leermiddelen brugklasse aan de Julianaschool het aantal leerlingen aanmi dan vorige jaren. d. Aanschaffing verduisteringsgordijnen voor één lokaal van de Jan v. Nassauschool, van de Eben Haëzerschool en van de Ju lianaschool, wegens gebruik maken bij het onderwijs van e. Aanschaffing lokalen van versleten. f. Bouwen en inrichten van een overblijf lokaal bij de Rehobothschool. Deze aan vraag houdt verband met de reeds door de raad verleende medewerking voor de bouw en inrichting van een gymnastieklokaal bij die school. Overleg met het schoolbestuur is nog gaande of bij het bestek en de be groting van dit overblijflokaal wel de no dige soberheid is betracht. Doch dit be hoeft een principiële inwilliging van het verzoek niet in de weg te staan. Voorafgegaan door het Tamboercorps van Harmonie en gevolgd door vier Zwarte Pieten, vier Spaanse edelen en de vrolijk musicerende mannen van het Christelijk Muziekcorps maakte de grijze Kindervriend, gezeten op zijn trouwe schimmel, Zaterdag middag zijn feestelijke intocht in onze stad. Hij kwam met de boot bij de Water poort aan, waar hij door honderden kinderen en hun vaders en moeders met gejuich werd begroet. Het Actie Comité van Sneker Winkeliers was eveneens aanwezig, terwijl de muzikanten Sinterklaasliedjes speelden. Ock de schimmel stond hier, trappelend van ongeduld, op zijn meester te wachten. Het tussenbezoek aan Ijlst. Volgens gewoonte heeft de bisschop zijn reis naar Sneek in Ijlst even onderbroken, en gezien de grote belangstelling die hij ook hier genoot, stelde men dit hoge bezoek daar weer zeer op prijs. Wij troffen de Goed Heilig man in de beste stemming in Café Sijbesma aan, waar hij kapper de Boer uit Sneek had ontboden om hem en zijn gevolg wat op te knappen na de lange tocht die ze al achter de rug hadden. Hij vertel de ons, dat hij grote bewondering had voor het nijvere IJlst en voor de stadsuitbrei ding, waarvan in het bizonder het gedeelte van de Stadslaan hem was opgevallen. Tijd voor een lang gesprek was er echter niet, want in tegenstelling met verleden jaar was het vertrek van de Johanna Jacoba nu ver vroegd, opdat ook de kleinste kinderen St. Nicolaas zouden kunnen zien. De ontvangst op het Stadhuis. Overal waar de grote Kindervriend op zijn rit door de stad passeerde stonden de toeschouwers in dichte rijen langs de kant en onophoudelijk ging' er een gejuich op, waarvoor de Sint, vriendelijk knikkend en wuivend dankte. Op de Marktstraat wacht ten de schoolkinderen vol ongeduld om hem onder leiding van meester Doodkorte met begeleiding van Harmonie weer de tra ditionele zanghulde te brengen. Ze werden eerst Van het bordes door de Sint toegesproken, waarna de burge meester de hóge gast en zijn gevolg namens alle kinderen en alle groten hartelijk wel kom heette en de hoop uitsprak, dat zij goede dagen in Sneek zullen hebben. Na een driewerf hoera zongen de kinderen toen hun mooie Sinterklaasliedjes. De Zwarte Pieten sloegen de maat met hun roeden en de goede Sint luisterde met zichtbaar ge noegen. Na afloop strooiden zijn knechts pepernoten, en toen begaf het hele gezel schap zich naar de hal, waar St. Nicolaas een korte rede hield. Ik heb in ’t afgelopen jaar zoveel goeds van Sneek gehoord, dat ik popelde van ongeduld deze stad weer eens te zien, zei hij. Hij liet zich prijzend uit over de riante Singel, de mooie nieuwe bruggen en de woningbouw en had even eens belangstelling voor de compost-instal- latie. Hij is zelfs van plan de Sneker edel- compost voor zijn wijngaarden te gebrui ken. Hij noemde Sneek voorts een levende stad, dankte voor de glorieuze ontvangst welke hem hier ten deel viel, en reikte tot slot cadeautjes uit aan de burgemeester, de wethouders, de heer Kooistra, de secreta ris, de heer Doodkorte, bode Nauta, con cierge v. d. Zee en adjudant de Zee, die eveneens een geschenk voor het gehele poli tiecorps meekreeg. B. en toekennen van tegemoetkomingen tenaren enz. in de vaak hoge kosten, waar mede een verandering van standplaats als regel gepaard gaat, zoals die door het rijk is belichaamd in het verplaatsingskostenbe sluit 1946 van overeenkomstige toepassing te verklagen op het personeel in dienst de zer gemeente met uitzondering van de bur gemeester; de ambtenaren van gemeente politie op wie het bezoldigingsreglement Politie 1949 van toepassing is en hen die een nevenbetrekking in dienst der gemeente bekleden. Gelijke tegemoetkoming zal wor den verstrekt aan onderwijzers verbonden aan de bijzondere scholen. Totnogtoe had de toekenning van een tegemoetkoming door het college van B. en W. plaats, waarbij iedere aanvrage op zich zelf werd beoordeeld. Nieuwe verlichtingsinstallatie op Ijsbaan Leeuwarderweg. Het P.E.B. heeft meegedeeld dat met het gebruik van de provisorische verlichtings installatie op de Ijsbaan geen genoegen meer kan worden genomen, daar ze niet voldoet aan de te stellen eisen van veilig heid. B. en W. stellen daarom voor op het terrein een deugdelijke verlichting (met bo vengrondse spandraden) aan Kostenraming 4800. Teneinde, nu de verplaatsing van de meentereinigingsdienst haar voltooiing dert, de stadsuitbreiding aan de kant de Lemmerweg mogelijk te maken is nog de verplaatsing van aan de Lemmerweg i bij de woonschepenhaven nodig. B. en W. bieden daartoe voorstel aan, waarbij o.a. is voorzien in de bouw van een houten paardenstal voor 6 paarden, en een dubbel privaat. Voor de kinderen komt er een zandbak, en ten be hoeve van de drinkwatervoorziening een op de waterleiding aangesloten tapkraan. Kos tenraming 9200. Ontslagen en benoemingen. Voorgesteld wordt op hun verzoek eer de heer J. Tjoel- de Bolwerkschool Verplaatsingskostenbesluit 1946. W. stellen voor de regeling van het aan amb- vol ontslag te verlenen aan ker als onderwijzer aan en aan de heer L. Glimmerveen (wegens benoeming elders) als onderwijzer aan de B.L.O. school. B. en W. bevelen aan voor de benoeming van een ambtenaar van de burgerlijke stand: de heer H. Jellema, met ingang van 1 Dec. a.s. benoemd tot commies A ter secretarie. B. en W. dragen ter benoeming van een onderwijzer aan de Bolwerkschool voor: 1. M. H. Bijl, onderwijzer o.l.s. Blanken ham. 2. B. Bareld, tijdelijk h.d.s. 3. W. Leijsma, onderwijzer terschool te Andijk-West. B. en W. dragen ter benoeming van een onderwijzeres aan de B.L.O. school voor: 1. Mevr. G. Gelderblom, onderwijzeres o.l.s. te Echten. 2. Mej. D. M. Scholten, onderwijzeres o.l.s. te Utrecht. Ter benoeming van een leraar in tijde lijke dienst in de lich. oefening aan het gymnasium (ziekteverlof de heer H. Jong kind) bevelen curatoren aan de heer J. C. Kan. Voor de functie van waarnemend con rector aan dezelfde inrichting in verband met het waarnemen van het rectoraat door conrector A. van Bruggen, bevelen cura toren aan mevr. J. A. C. M. Bakker-Maks, Hij speldde hun het teken van hun nieuwe waardigheid op de borst en sprak daarna nog woorden van waardering tot het Actie Comité en de Ver. van Sneker Zakenlieden, de organisatoren van dit mooie kinderfeest, waarmee het gemeente bestuur de laatste jaren een steeds nauwer wordend contact onderhoudt. Wij zijn nl. met U van mening, aldus spreker, dat de centrum-positie van Sneek gestimuleerd moet worden, wat alleen te bereiken is door samenwerking tussen particulieren en gemeentebestuur. Ook voor de komende jaren hebben wij hiervan de beste verwach tingen, zei de heer Rasterhoff, die voorts de verzekering gaf, dat voor zoveel moge lijk steeds op hun medewerking kan worden gerekend. Nadat de Sint mede namens zijn nede rige dienaren zoals hij ze noemde, bedankt had voor de hun verleende onderscheidin gen, sprak de heer Kraakman, voorzitter van het Actie Comité, nog een kort slot woord, waarin hij St. Nicolaas dankte voor zijn bezoek en B. en W. en de politie voor hun medewerking. Het is een prettige ge dachte voor ons dat wij altijd op zo’n pret tige samenwerking kunnen rekenen betoog de de voorzitter, die tenslotte ook nog dank bracht aan de Harmonie voor haar voortreffelijke muzikale medewerking. Tot besluit van dit eerste bezoek vertoef den de Sint en zijn gevolg daarna nog eni ge tijd in „Onder de Linden”. lerares Frans aan die school. B. en W. bevelen voor de benoeming van een curator van het gem. gymnasium we gens periodieke aftreding van de heer dr. J. Th. R. Schreuder aan: 1. dr. J. Th. R. Schreuder, Sneek. 2. ds. J. P. J. Palmboom, Bozum. B. en W. bevelen voor de benoeming van een lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, wegens periodie ke aftreding van de heer H. A. Tromp aan: 1. H. A. Tromp, Sneek. 2. G. H. ter Horst, Sneek. I 1 y.'. F a ir r- I-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1