i Wie WdtJen Sne'cer in October 1954? KARPIS en de reis met Troeteltje KANTONGERECHT Laat Sint Nicolaas ’t Huis nut de Nolantaik ..ovemberactie Chr. Nationaal VakvarbnJ Bach-Concert Sneker Cantatekoor SNFEK 1WEEDE BLAD „S N E E K E R NIEUWSBLAD" Twee hazen in één schot Frisia non cantat Riovroopnlruwt Dertigduizendste werkne- Jubileum Vorst eist al slachtoffers Openbare Leeszaal en Bibliotheek Gepromoveerd i Voetbalprogramma voor Zondag met bij Philips Eindhoven Ring Sneek Hervormde V rouwenvereniging Vluchtelingenhulp Arrestatie na 35 dienstjaren Dader van roofoverval gearresteerd V erkoopmiddag f SJiit DINSDAG 23 NOVEMBER Utó* Op het Sneekermeer Friese Voetbalbond. MakkumWoudsend, A: 1b, Jac. N. D. Hoogslag. 28 mijn lieve Troeteltje is net Ooster- Sneek. SNEEK. Te Tilburg promoveerde tot doctor in de economische wetenschap pen, cum laude, onze vroegere stadge noot de heer Karel W. A. Bervoets, op proefschrift: „Bonusaandelen en Stock- dividenden”. In de afgelopen maand October werd de Leeszaal door 2302 personen bezocht, van wie 108 vrouwel\jke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 7944. De 79-jarige beer M. A. Langeveld te Den B„rg (Texel) heeft tfjd'ns de jacht met één s^hot twee hazen doen sneven. De tweede haas die de jager en passant meeschoot, kwam nl. plotseling te voor schijn pal achter het dier waarop hij zijn geweer had gericht. Ofschoon het zeei onwaarschijnlijk lijkt, is het beslist geei jagerslatijn, want het gebeurd» in te genwoordigheid van twee drijvers. Een goede advocaat noemde de Ambtenaar de melkrijder H. W. te Co:them, die zichzelf zó goed ver dedigde, dat hij er, hoewel mr Niemeyer van plan was geweest tien gulden boete te eisen, wat later al tot vijf vermin derde, tenslotte met een rijksdaalder of één dag afkwam. W„ klein van stuk, stond terecht om dat hij by de brug in IJlst met zyn paard en wagen geen voorrang had ver leend aan een motorryder, die daardoor zo hard had moeten remmen, dat hy op de brug slipte en viel. wfif i ïii iHf zo- „U had in elk geval vaart moeten vermin deren.” De Ambtenaar begreep ook niet hoe iemand er by kan komen met een vaart van 90 km naar een doekje te zoeken en daarna allerlei manipulaties te ver richten. „Ja, maar ’t was niet aan de buiten kant”, merkte verd. laconiek op. „Dat moest er ook nog bykomen”, reageerde de Ambtenaar. „U is drukker en geen jongleur”. Hy toonde daarna aan dat verd. drie fouten had gemaakt e requi- reerde daarvoor 30 gulden boete of 12 dagen. De Kantonrechter sloot zich volkomen bg de Ambt. aan. Gezien het grote aan tal verkeersongelukken achtte hy ook geen reden aanwezig een lagere straf op te leggen en daarom bevestigde hy de eis. Hy vertelde nu in rad Fries, dat men voor het naderen van de bewuste plaats niets kan zien en daarom de oren goed open moet hebben. Mar nou gie der krekt in penta of soks sahwat foarby en koe 'k hielendal neat hearre. Docht, de brêgewachter joech my in teken dat ik komme koe. Ik koe der dus neat oan dwaen. Gelukkig kwam het niet tot een botsing. De motorryder kon er nog net voorlangs. „Mar wy wiene beide Kjei”, tei veruachte. Het laatste woord moest voor de Ambtenaar vertaald worden. Maar U had toch naast of vóór Uw paars kunnen lopen en even om de hoek kyken, voerde mr. Niemeyer aan. Maar ook hierop had W. direct z’n antwoord klaar, ik roun der nést Edelachtbare. Mar der fcér rinne koe net. Dan hie'k net wei bytiids efter it hynder komme kinnen om 'm yn to hklden en hie’k hjir mis kien torjocht stien foar biskeadiging fan in hüs of sa. Vyf guloen of twee dagen eiste de Ambtenaar. Omdat verdachte zo'n goede advocaat voor zichzelf geweest was. Die vond dat echter toch nog te hoog. „Ik hie gjin skuld”, herhaalde hy. Mr. Wes- tcrink maakte er een riks of een dag van. U had advocaat moeten worden, zei de Ambtenaar nadat het vonnis geveld was. „Ja, dat liket my wol moai ta" beaamde de kleine man. „Mar dochs hoopje ik hjir net wer to kommen.” dit jaar een Muzikaal Cadeau brengen uit jNüEK Telefoon 2279 Naar aanleiding van bovengenoemde zegswyze, gebruikt in het artikeltje „Volkszang" In ons nr. van 16 Nov. J.I.. vestigt onze oud-stadgenoot de heer Jac N. D. Hoogslag, thans wonende te Epse, onze aa-dacht op een ingezonden stukje destijds door hem geplaatst in het dagblad Trouw. Het luidt als volgt „Uw artikel „Fries Dagblad bestaa’ 50 jaar”, voorkomende in Trouw van 14 Nov., citeert de bekende zegswyze „Fri sla non cantat”. Deze zegswijze luidt echter in haar geheel: „Frisia non cantat sed ratio- cinatur”, d.w.z.: De Fries zingt niet maar overlegt of redeneert. D zegswijze krijgt echter pas zin als men „cantat” in de oorspronkelijke betekenis neemt, t.w. „betovert” of „be koort”, terug te vinden in incantation, enchanté, chantage, que me chantes-tu ia enz. Zie Combarieu: Histoire de la Husique, Tome I. De vertaling slecht of onverstaanbaar in de zin van zingen luidt dan: De Fries bekoort niet (houdt zich niet op met mooie praatjes) maar overlegt, redeneert. De tegenstelling der twee zinsdelen is dan duidelijk en... in overeenstemming met der Friezen aard. Daar de oor sprong van de zegswijze onbekend is, mag men aannemen, dat onder Frisia mogelijlt een veel groter gebied te ver staan is dan dat der tegenwoordige pro vincie”. Espe (Gorssel) hy met Troeteltje voort, en af en toe drupte er een traan langs zyn net’ 1. Ineens kwam er een forse man baard en snorren op hem af. „Ik ben Pidellwoepski van het grote circus Pide- liwoepski!” :prak de man. „Ik had ge hoord van de Grote Draak en nu stuit Ik toevallig net op hem. Ik kan hem ge bruiken voor myn circushy zal een sensatie zijn! Ik bied u tienduizend pon den! Nog nooit bood ik zoveel voor een beest.'" Lodewykstraat 22, van Delfzyi, Singel 54; Hanna Kljma, onderwyzeree, Pa» rallelweg 22. van Vllssingen, Koude» kerkseweg 142; Sabina H. Bos, apoth.» ass., W. Lodewijkstraat 3, van Franeker, Zilverstraat 39 x zyn gezinnen. de verkoop v'ot verloop, zodat het bestuur bij zeer tevreden vu over de Het was mevr. Siccama Donderdag middag In Aere Perennius een grote vreugde toen zij, na gemeenscbappelyke zang, gebed en Schriftlezing, een zeer groot aantal leden van de Ring Sneek van de Hervormde Vrouwenvereniging mocht welkom heten. In ’t byzonder go'd dat welkom dr S. C. Wallenburg, die een onderwerp zou inleiden, dat wy. zei spr., aan deze bekwame spreker wel kunnen toevertrouwen. Mevr, de Boer van Oppenhuizen en mevr. Stoffelsma van Wommels waren bereid een be stuursfunctie te aanvaarden, waarvoor de presidente zeer dankbaar was. Hier op las mevr. Faber de notulen, die wer den goedgekeurd. Dan vangt dr Wal lenburg zijn rede aan over: Problemen rond het huwelijk. By de behandeling van dit orderwerp mogen de moeilijk heden in het gezin, waaruit veer nieuwe huwelyken moeten worden geboren, niet vergeten worden. By dit onderwerp moet de psychologische kant benaderd, waar bij de sexuele problemen niet mogen worden voorbijgegaan omdat deze eer belangrijke rol spelen in het leven. Spr. wijst dan op een betere voorlichting en het streven naar onthouding van te vroeg sexueel leven. Men moet de jeugd doordringen van verantwoordelykheld en haar aanspreken door een christelijke levenshouding van de ouders. Openhar tigheid tegenover de kinderen en het ei gen voorbeeld drukt een stempel op het leven der kinderen. Een christelyke le venshouding schept de m-gelijkheid voor een goed huweiyk. Is er geen goede voorbereiding voor het huweiyk, zyr liefde en eerbied niet aanwezig, dan be staat er grote kans op echtscheiding, vooral bij jonge mensen. Naar aanlei ding van deze met grote aandacht ge volgde uiteenzetting werden enige vra gen gesteld, welke door spr. werden be antwoord. De presidente dankte dr W hartelijk voor zijn rede. Een koortje on der leiding van zr. Eisinga zong enige liederen, waarvoor haar dank werd ge bracht, waarna de presidente de byeen- komst met gebed sloot. In de Italiaanse Alpen zijn vier personen doodgevroren, toen de temperatuur, als ge» volg van de plotseling ingevallen winter, daalde tot twintig graden onder nuk F.V.C. 2—Frisia 2, Sneek 3— Rood Geel 2. L.S.C. De KooiJubbega D.O.G.Black Boys. 2e klas A: L.S.C.Frisia, F.V.C.— Velocitas, Friesland—Haren, parketsHelpman, G.R.C. ZwaagwesteindeNicator. 3e ’’las A: W.Z.S.—Harlingen, Rood Geel—Steenwyk, OlyphiaM.S.C., G.A.V.C.Bergum. Reserve le klas: Velo 2- Be Quick 2 G.V.A.V. 2—Sneek 2, Achilles 2—Zw.- westeinde 2, Oosterparkers 2Leeuwar den 2, Emmen 2—Heerenveen 2. Res. 2e klas A: Black Boys 2Alcides 2, M.S.C. 2, Harlingen 2 Res. 3e klas A: Leeuwarden 3, Lemmer 2F.V.C. 3, Frisia 3—L.S.C 2, Harlingen 3—Heerenveen 3, Friesland 2Steenwyk 2. wemelt het zomers van plezier jachtjes. Als de handelsvaart voor al die scheepjes vaart zou moeten vermin deren wordt het haar praktisch onmo- geiyk gemaakt deze vaarweg te gebrui ken, hoewel ze door alle kaniteins, ook door die van de Duitse coasters, wordt geprefereerd. Dit voerde de heer A. J. v. Holte, scheepsexpert en gevolmachtigde van ge zagvoerder Pieter W. te Rotterdam aan, tegen de beschuldiging dat W. op 24 Juli, ’s morgens om zes uur, met zyn motor schip zonder vaart te verminderen een zeiljachtje gepasseerd is dat aan het Kolmeersland gemeerd lag. He* gevolg was, dat door de hoge zoggolf een mandfles en eer. paar dure sportschoe nen van het dek werden gespoeld en in de diepte verdwenen. Pogingen van de eigenaar ze pp te duiken faalden. De expert eet het ongeval aan het feit, dat het kieljaeht te dien stak voor de plaats waar het lag. Daardoor raak te de kiel, toen het water werd wegge zogen de grond en viel het jachtje scheef. De Ambtenaar van het O. M. noemde het een kapitalistische opvatting, dat een grote boot niet voor een jachtje vaart behoeft te verminderen of te stoppen. Waarom zou een groot schip meer rechten hebben dan ee: klein? Wy moeten niet d* kant op die de gevol machtigde uit wil, aldus mr. Niemeyer. Hier althans is dat gelukkig nog niet het geval. In Friesland hebben de men sen op de zeiljachten nog rechten. Hij vorderde daarom een boete van 30 gul den subs. 12 dagen hechtenis. Gemachtigde was het niet met de vo rige spreker eens. Overal in het buiten land en ook in ons land worden In de reglementen voor de vaart pleziervaar tuigen ten achter gesteld by de schepen van de handelsvaart. En volgens deze h eft de kapitein geen enkele fout ge- maakt. Spr. herhaalde daarom zyn (reeds beantwoorde) vraag op grond van welk voorschrift hy verooideeld kan worden. „Op het Provinciaal Huishoude lijk reglement voor Friesland”, ant woordde de Ambtenaar nogmaals. De wnd. Kantonrechter, m:. Weste- rink, was ver.eens van mening, dat het verweer van gemachtigde niet opging en veroordeelde de kapitein conform de eis. Hy stond er zelf paf van. „Dat is ma-r worderlyk gegaan", merkte de Kantonrechter op tegen de Bolswarder drukker Jan S. H. v. d. M„ die op 29 September een rare schuiver op de Afsluitdijk bij Ereezand heeft ge maakt. Met 90 km vaart wilde hij de voorruit van zyn Volkswagen even schoenpoetsen, maar daarby verloor hy biykbaar de macht over het stuur. vloog eerst door de rechter berm waai hy een paaltje braakte en schoot daar na over de weg, waarna hij in omge keerde richting op de bacaltglooimg aan de llnkerzyde van de dijk tot stilstand kwam. Tot zyn grote geluk was er die morgen weinig verkeer en kwam hy ook niet in het Ijsselmeer terecht. De chauf feur van een hem achterop rydende auto had nog tydig kunner stoppen. „Ja, ik stond er zelf paf van", gaf verdachte ruitcrlyk toe. „Maar ik heb het allerminst voor de lol gedaan”. „Iemand die goed autorydt doet iets niet”, berispte mr. Westerink. Toen de Maat Troeteltje van de den, dat het niet eens meer op de schuur had ontdaan, volgde er nog „Kraak” terecht zou kunnen!’, een lang gesprek met de professo- „Hèja1 'j j ren, die de Maat trachtten over te halen wel erg groot geworden in de tyd dat ik het beest aan hen af te staan. Maar de hem kwijt was!” zei de Maat bezorgd. Maat was voor geen rede en geen geld „Zou hy heus niet meer op de „Kraak" genegen zyn Troeteltje af te staan en passen? Wat moet ik dan doen?” de hele wetenschap kon hem gestolen „Hem kwyt zien te raken!” zei Kappla worden. nogmaals. „Het één of het ander. Of je Het gevolg was, dat Kappie en de Maat doet dat ondier weg, óf we vertrekken met Troeteltje stadwaarts liepen. „Als zonder jou!” je maar weet, dat je moet zien, dat De Maat kreeg het ontzettend benauwd beest kwijt te'raken!” zei Kappie drei- en hij had nog geen keus gemaakt, toen gend. „Het is trouwens zo groot gewor- ze de stad bereikten. Mokkend sjouwde IJLST. Woensdag 24 November zal het 40 jaar geleden zijn, dat d. heer J. W van der Velde in dienst kwam bij de firms J. Nooitgedagt en Zonen alhier. HEEG. Het bedrag van f 100 dat directie en personeel van de Zuivelfabriek Lank- hirst te Osingahuizen reeds voor de Vluch telingenhulp hadden opgezonden, is, door» dat enkele personen nadien ook nog een bijdrage hebben gestort alsnog vermeerderd tot f 167. De Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven hebben thans 30.000 werkne mers. Het was de 24-jarige heer P. J. van Dei n uit Eindhoven, die dezer da gen als dertigduizendste employé werd ingeschreven. Als symbool van de uit breiding van Philips, zoals de adjunct- directeur van sociale zaken, dr. ir. K. de Boer het uitdrukte, moest de heer Van Gerwen zich Donderdagmiddag onder werpen aan een huldiging in het de- monstratielaboratorlum, waar hem een radiotoestel werd aangeboden. Dr. De Boer beschreef in een korte toespraak de enorme vlucht die het bedryf heeft genomen. Een jaar nadat In 1891 het be dryf te Eindhoven was gesticht, bedroeg het aantal werknemers dertig, in 1927 waren het er al tienduizend, 1 Januari 1940 meer dan vyftienduirend. Ook ty- dens de oorlog bleef het aantal stygen. Direct ra de oorlog viel er door allerlei omstandigheden een vermindering te constateren (12.000 op 1 Januari 1945), doch 1 Januari 1952 gaf het bedryf weer aan 22.000 arbeiders werk en 1 Jan. '54 reeds aan 27.000. Ruim tien maanden na deze laatste datum werd de heer Van Gerwen als de dertigduizendste aange nomen. Tijdens zyn opleiding aan de middelbaar technische school heeft hij reeds als volontair ervaring opgedaan by Philips, waar hij eu werkt in het na tuurkundige laboratorium. De gezameniyke Philipsbedrljven in Nederland tellen ruim vyftigduizend werknemers. Over de gehele wereld be draagt het totaal meer dan honderd- twintigduizend. IJLST. In het Gebouw werd Donder dagavond de jaarlykse No’ber-pro- paganda-vergacering gehouden door de Chr. Besturenbond IJlst en omstreken in samenwerking met de afdeling Oude ga (W.) De voorzitter, de heer E. Stienstra, opende na samenzang van Psalm 25 2 en het voorlezen van een gedeelte uit Efeze 6 met gebed en heette daarna al len hartelijk welkom, inzonderheid de beide sprekers van deze avond. Als eerste spreker trad op de heer H. van Tilburg fret het onderwerp: onze weg en ons doel. Spr. wees op dat het karakter van de November-actie, aanvankelyk bedoeld ais propaganda voor het werven van nieuwe leden, ge heel veranderd is omdat de byeen- komsten vooral door leden worden be zocht. Toch is het goed dat wy er op nieuw by stil staan, waai i we chris- telyk georganiseerd zyn en ons op een avond als deze eens losn.aken van de zakeiyke dingen en ons richten op de principiële kant. Onze weg en ons doel kan niet anders zijn, dan God te dienen in de gewone dageiykse dingen van het leven. 50 jaar geleden was dit zeer moei- lyk, doch Gods Woord, dat een lamp voor de voet is, leert ons God liet te heb ben boven t 'les en de naaste als ons zelf. Deze weg van gehoorzaamheid is vrucht baarder en veel beter gebleken dan alle andere en 'iet woord: zc'’:t eerst het Koninkrijk Gods en zijne gerechtigheid en alle andere dingen zullen u toege worpen worden, is in vervulling gegaan. Het is, wat niemand verwacht had, ge komen tot ove-leg en samenwerking tus sen patroon en arbeider en dat is dag by dag gegroeid. Er zyn echter schaduw zijden en een gebroken samenwerking stemt tot droefheid, doch om de wille van onze principes moeten wy een eigen geluid laten horen. Na een orte pauze sprak de heer A. de Vries, die aan de hand van de ge schiedenis stil stond bij de positie van het arbeidende volk in vroeger jaren en hoe onderscheidene groepen hebben ge tracht de maatschappy te genezen en daarin niet zyn geslaagd. Men ging uit van de klassestryd en er werd niet met gerekend dat de maatschappelyke ellen de, zelfs in het intieme leven, ja soms zelfs tussen man en vrouw, niet anders is dan een doorwerking der zonde. En daar staat tegenover de eis Gods: naas tenliefde. Dat is de christeiyk sociale ge achte, die Talma, Kuyper en Sikkel ons volk hebben voorgehouden en die ons volk moet doordringen en die wy hebben te ontwikkelen in het leven. Wat niemand had verwacht is hier tot stand gekomen en wy hebben mogen er varen dat God de arbeid van de Chr. sociale beweging heeft gezegend en ner gens ter wereld is de arbeidsvreugde zo groot als in Nederland. Vreemden ver wonderen er zich over hoe dit alles is gegroeid door een samenwerking tus- De postale recherche heeft de directeur van het postkantoor te Oude Pekela gearre» steerd die verdacht wordt van verduistering van een niet onbelangrijk bedrag aan geld. De gearresteerde is voor de officier van justitie te Groningen geleid. Sinds twee dagen stelt de postale recherche een onder zoek in naar de omvang van het verduir» terde bedrag. Het onderzoek is echter nog niet afgesloten. De heer B. had reeds meer dan 35 dienstjaren. Hij was in Oude Pekel» zeer gezien, zodat zijn arrestatie in dit plaatsje nogal opzien heeft gewekt. (Alg. Dagblad.) Anna G. Gerrltsma, verpl., Dr Bou- maweg 3, van Leeuwarden, G. Japicx- straat 31; Tjeerd de Groot, zonder, IJls- terkade 24, van Staveren, Houtland 1; Otto van Gooi, magazijnmeester, Bloem- straat 22, van Roermond, C. Ruysstraat 1; lebeltje de Boer, hulp i. d. huish.. Franekerkade 2, van Utrecht, Voorstr. 43; Adriana W. Jurger, 1.1. verpl., Dr Boumaweg 3, van Schiedam, Goereestr. 20b; xKlaas Rump, expediteur, Klein- zand 22, van Groningen, Fr. Straatweg 360; Antonia Bouwmeester, 1.1. verpl., Dr Boumaweg 3, van Amsterdam, Post- jeskade 14 III; Jan Visser, monteur, a. b. ligpl. Houkesloot, van Enschede, Bloeïnendaalstr. 42; Maaike Meyer, zon der, Kruizebroederstraat 34, van Leiden, Rynsb.weg 10; Thys Twynstra, auto monteur, Leliestraat 12, van Folsgare 19; Tjalkje de Boer, db„ Grote Kerkstr. 12, van IJsbrechtum 17; Maria E. Wil lems, 1.1. verpl., Dr Boumaweg 3, van Hilversum, O. Amersf.weg 124; Marga- retha Zijp, 1.1. verpl., Dr Boumaweg 3, van Akersloot, Pontweg Zuid 334a; Sieds Tuinenga, letterzetter, N. Noor- d' rhorne 3, van Leeuwarden, Kalverstr. 19; Dominicus Walta, monteur, N, Noor- derhorne 1, van Kerkrade, Heideveldstr. 145; Herbet tha C. Brandsma, 1.1. verpl., Willemstraat 26, van Arnhem, G. A. v. Nispenstraat 37; Hylke Dijkstra, zon der, W. de Zwijgerstraat 24, van Den Helder, Buitenhaven 5; Alic'a K. Hou- kes, 1.1. verpl., Dr Boumaweg 3, van Leeuwarden, W. Lodewykstr. 61; Wil helmina A. Hygemarm, db., Dr Bouma weg 3, van Rotterdam, Westerbeekstr. 15c; Arendje van der Klok, huishoud ster, de Bourbonstr. 78, van 's-Graven- hage, Waalsd.weg 34; Grietje Hoekstra, h. i. d. huish., Bolsw.weg 16, van Joure, D. Egbertsplein 2; Clasina W. Vos, 1.1. verpl., Dr Boumaweg 3, van Laren, P. C. v. d. Brinkweg 24; xLeendert Visser, timmerman, le Frittemahovenstr. 16, van Canada; Johanna IJtsma, h. i. d. huish., Bolswarderweg 16, van Harkema-Opein- de 236; xRuurd Tuinstra, chef kok, H. Catharinastraat 25, van Leeuwarden. Marathonstr. 105; Tryntje J. Douma, verpl., Croctzand 66, van Leeuwarden, Mozartstraat 83; Doede Postma, zonder, Dr Kuyperlaan 21, van Het Bildt, St. Jacobiparochie 561; Baukjc Wiersma, e. v. J. Greydanus, zonder, 3e Woudstr. 14, van Leeuwarden, Leeuwerikplein 12; Hessel Baarda, vertegenwoordiger, Pa rallelweg 14, van Tjerkwerd, Eemswou- derlaan 12; Pietrikje C. Hoomans, 1.1. verpl., Bolswarderweg 16, van Bloemen- daal, Brederodelaan 54; xDirk v. Hyum, adj. comm. ter secr., de Bourbonstr. 71, van Akkerwoude F 236 h; Janke Beth lehem, zonder, IJlsterkade 59, van Gro ningen, Tuinstraat 47; xPieter de Beer, plaatwerker, N. Dillenburgstraat 37, van Op het concert dat Donderdagavond in de Grote Kerk gegeven werd, deed het Sneker Cantatekcor zyn naam alle eer aan door het uitvoeren van een drietal Cantates van Joh. Seb. Bach. Hoewel het In 't algemeen een vraagstv' is het pu bliek op één avond drie gelyksoortigc werken van eenzelfde componist voor te zetten, bleek het in dit geval in alle op zichten verantwoord. Inderdaad bevat ten de cantates van Bach een zo grote schat van muzikale waarden, dat het publiek geen ogenblik het gevoel van eentonigheid zal hebben gekregen. Houdt dit in eerste instantie een com pliment in voor de ryke inhoud en ge nialiteit van Bach’s muziek, ook de uit voerenden mogen het feit, dat zij de toe hoorders van begin tot eind konden boeien, als een verdienste beschouwen. Hoewel het aandeel van het koor In de gehele uitvoering van geringe om vang was, kunnen we de prestatie van het Cantatekoor niet licht t" hoog aan slaan. Het zingen van Bach’s koralen en koren stelt altyd hoge eisei aan tech nische beheersing, zuiverheid e voora ook aan een juiste klankverhouding en Donderdagavond is door de recherche alhier de dader gearresteerd van de brutale roofoverval op de alleenstaande veehouder H. te Ouwsterhaule. Het was de politie in onze stad opgevallen dat het signalement van de overvaller vrij goed overeen kwam met dat van de 22 jarige M. de J. afkom stig uit Joure, sedert kort verblijvende alhier. Door de recherche werden de gan gen van de J nauwkeurig nagegaan en bij het onderzoek werd zoveel bewijsmateriaal verzameld dat tot zijn arrestatie kon wor» den overgegaan. Hij legde een volledige be* kentenis af en is ter beschikking geste'd van de groepscommandant van de Rijks politie te Lemmer. 27 November: le klas A: U.V.C.—H.J.S.C. 2e klas A: ZeerobbenO.N.S. 2, Heeg 2Froonacker. 3e klas C: H.J.S.C. 2Bohwardia 2. Oudega (W.) 2Zeerobben 3. 3e klas D O.N.S. 3Heerenveen Boys 2. Junioren A. Afd. B: O.N.S. 2aHee renveen Boys la. Junioren B Afd. A: Q.V.C. 1b Woudsend lb. Afd. B: OUdega (W.) 1b —Zeerobben 1b, Bolswardia 2bH.J. S.C. 1b. 28 November: Res. 2e las A: Sneek 4Lemmer 3, Black Boys 3R.E.S. 2, L.S.C. 4— W.Z.S. 2. 3e klas A: W.Z.S. 3W.Z.S. 4, Black Boys 4-De Kooi 3, Bakhuizen 2-Sneek 5. Junioren Hoofdafd.: DrachtenSneek. le klas A: L.S.C. la—De Kooi la, Bi. Boys laR.E.S. la. Junioren B. Afd. M: Sneek 1b—Bi. Boys 1b. L.S.C. 1b— W.Z.S. lb. Afd. N: Sneek 3b--O.N,S. 2b (27-11), L.S.C. 2b—Sneek 2b (27-11), voordracht. De heer Schrik had by d« voorbereiding aan al deze onderdelen biykbaar veel aandacht besteed en het resultaat was dlkwyis zeer fraaL Behal ve de rustige en toch doorleefde weer» gave der koralen we noemen in 't bjj* zonder Choral No. 6 uit de Cantate No. 104, waar de mooie klank der tenoren opviel was ook het beginkoor van Cantate No. 147: „Hert und Mund und Tat und Leben" heel goed. Van de sol'sten moet in de eerrte plaats de bas Peter de Vos genoemd worden. Hy toch had, speciaal in de Bat* cantate wel een heel belangryk aandeel in dit concert. Zyn stem deed eerst wat vlak aan en had in het iage register niet veel volume. Toch beschikte hy over voldoende middelen om een alleszins be vredigende vertolking der aria's en re citatieven te geven, zyn zang paste zich heel goed aan by de begeleiding eh vormde met de strijkers en hobo's een fraai geheel. In 't byzonder troffen ona het begin van de bas-certate: „Ich habe genug” en de prachtige aria „Schlummert ein”. De belde andere solisten: Wilhelmina Mathes (alt) en Gerard Honig (tenor) voldeden eveneens goed. Vooral de li-tste viel op door zyn aangenaam geluid en Leer verzorgde voordracht. Het instrumentaal gedeelte werd vet» zorgd door -tryleers en blazer» (trom» pet en hobo’s) van het Frysk Orkest, terwyl mevr. Kueter het Claveclmbel bespeelde. W t zy deden was in orde: zuiver, mooi van klank en zeer goed passend in iet geheel. De heer Schrik leidde het ensemble correct en tnet eea juist gevoel voor tempo. Het Cantate koor kan op een geslaagde uitvoering terugzien. Het aantal bezoekers-was be vredigend. L. G> sen werkgevers en werknemers. Hoe is in materieel opzicht alles veranderd ten goede en wr.t is het een grote weelde dat wy als arbeiders een eigen organisa tie hebben en zitting mogen nemen in kerkeraden, schoolbesturen, gemeente raad enz. Doch er Is so -s zo weinig waardering. De ideale r '£~tschappy komt wel, doch niet eerder dan by Christus’ wederkomst. Wy wachten op Hem. Doch in deze tussentyd hebben wy bezig te zyn in Zyn werk en wy weten niet hoe ryk wy wel zyn, want ons geloof z-,1 de wereld overwinnen en daarom hebben wy in het lev. te staan met een christelijke levens .dracht: het dienen van de Koning. Daarom moeten allen worden opgewekt mee te arbeiden voor de chri.-telyk sociale beginselen. Door een drietal aanwezi en werden vragen gesteld, die door de heer de Vries werden beantwoord. De voorzitter dankte beide sprekers voor hetgeen zy hebben gezegd. Als afwisseling werd een film ver toond, waarna de voorzitter de vergade ring met dankzegging beëindigde. Offingawier 20; Jeltje Riemersma, verpl., M, Loulsestraat 29, van Irnsum 230, Marten Faber, zonder. Jachthavenstr. 25, van Hoogezand-Sappemeer, Hoofdstraat 155; xJohannes P. Fynvandraat, evange list, Oppenh.weg 17b, van Amersfoort Woestygerw. 13; xHerman Eppenga, be- dryfsleider, Dr Kuyperlaan 17, van Goënga 53; Jan Nauta, chauffeur. Schoolstraat 27, van Dokkum, Dr Camp- huysenstraat F 198; Antonia T. P Si mons, modiste, Dr Boumaweg 14, van Arnhem, Sw. de Landasstraat 105; Jo hanna A. Popma, verpl., Dr Boumaweg 3, van Wolvega, v. Nym. Schonegevel- straat 25; Jeltje Oppedyk, wed. van R. Zeil tra, zonder, Bolswarderweg 16, van Goënga 69; Meine Keunicg, monteur. Leeuwarderweg 4, van Drachten, Molen eind Z.Z. 41; Neeltje van der Veen, wed. van P. Dragt, zonder, W. Noorderhorne 1, van Oppenhuizen 67; sytze Gras, zon der, Bolswarderweg 16, van Abbega 57; Akke Flnnema, zonder, W. Noorderhor- re 1, van Oosthem 40; Ymkj: S. Beeke- ma, db„ Dr Boumaweg 3, van Blauw huis 71; xJelle Kwast, schoenmaker. Ged. Neltjeshaven 40, van Leeuwarden, Bollemanssteeg 14; xJohannes Laanstra, koopman, Kleinzand 54, var Surhulzum 108; Johannes H. Pranger, fabr.arb., Emmastraat 6, van Bolsward, Nieuw- markt 12; xWillem C. de Roode, straat- maker, 3e Frittemahovenstraat 9, van Leeuwarden, woonschip; xAle Statema. hoofdass. Ryksbel., Wassenbcrghstr 19. van Vlagtwedde, Ter Apel, Molen A Laan 5; Anna Lepstra, db„ J. W. Friso- straat 20, van Gorredyk, Hoofdstr. 16; Agnes E. de Boer, verpl.hulp, W. Noor derhorne 1, var Heeg 160; Antje Harin- ga, db., Lindenlaan 5, van Heeg 227; Freerkje Harders, e. v. T. van der Byi, zonder, Alb. Agnesstraat 13, van Leeu warden, Ruysdaelstr. 54; Styntje Beeke- ma, db., Grootzand 34, van Blauwhuis 71; Hiltje var der Veer, e. v. R. E. Koops, zonder, Westersingel 6'i, van Roordahuizum 75; Hendrikus W. Linde boom, werktuigb. tekenaar, Jachthaven straat 29, var Leeuwarden, Geranium- straat 60; Eelkje Hoekstra, wed. van Y. Bonnema, zonder, Kruizebroederstr. 36, van Pingjum, Molenlaan 32; xJan Micdema, tuinmansknecht, Vesperstraat 47, van Ryperkerk, Zwartewegsend 41; Agatha G. Scheuler, db„ Leeuwarderweg 34, van Lunteren, Engweg 61; Tjeerd van der Byi, bakkersknecht, Alb. Agnes straat 13, van Makkum, Krommesloot 17; Pauline Nleveen, röntgenlaborante. Stationsstraat 13, van Oegstgeest, Laan v, Arenstein 35; Kerst Wind, banl wer ker, H. Casimirstraat 3, van Rotterdam, Persoonshaven 55a; Eefke Kiewiet, e. v. G. S. Banda, zonder. Dr Kuyperlaan 23, van Scheemda, E. Eexterweg 24; Mari- nus T. de Jager, stationsambtenaar, W. De boekaniers der zeven W». „De Boekaniers der zeven zeeën” is ee» avonturenfilm, die zich afspeelt op een eiland, waar een tyran de scepter zw.iiit over duizenden gekwelde inboorlingen D» laffe tuchtiging van een vrouw deed echter de vonk van het verzet oplaaien. Een vuur van haat en gramschap stortte zich toen neer op een meedogenloos tvran. Het is de kapitein van een zeeroversschip, Barclay, wiens enige levensdoel is zich op deze tyraa te wreken, daar deze zijn vrouw en dochter ontvoerde. Fen openlijke aanval op het zwaar verdedigde eiland is onmogelijk, van daar da. hi) er een spion heen stuurt, di» een kwetsbare plek in de verdediging moet zien te vinden. Er ontwikkelt zien dan een spannende stmd, waarbij ook Barclay’* dochter, die door de tyran op het eiland gevangen wordt gehouden, een belangrijk» rol speelt. Door de Zendingsnaaikrans U.K K. is Vrijdagmiddag in de bovenzaal van het Gcb. v. Chr. Bel. de gelegenheid geboden om werkstukken, die door de leden waren vervaardigd, te kopen. Er waren op d» tafels tal van fraaie kleedjes tentoongesteld, getuigend van de naaldkunst der vervaar- digsters, waarnaast ook eenvoudiger werk als gebreide borstrokken, sokken, kinder goed enz. werden aangeboden. Er was al spoedig een druk bezoek en had een de sluiting opbrengst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5