luidt een nieuw tijdperk in! Fan de 80) NIEUW Goedkoop zónder Bonnen «Repelsteeltje* op de Ouderavond Bolwerkschool SNITSER FEMERK ct 7 Ons land waardig vertegenwoordigd in Parijs: „Cité Universitaire” Handen en Li ppen ruidPUROL i G. v. d. PIJPEKAMP - Kleinzend 2 Geen Europeanen meer voor Boekhouder bezorgde voor eigen rekening Proeven met H. bommen verwoesten het leven Slootje springen fataal afgelopen Gevonden voorwerpen Steek hem op en U zegt: houdt de winter uit handen en voeten „SNEEKER NIEUWSBLAD" n ’n Nieuw tijdperk van echt zuiver en puur Virginia-rookgenot. Nooit rookte U zo’n geurige lekkere Virginia-sigaret! Overtollig Maagzuur... Bij de een brandt het oahoeg - bij de ander geeft het onpasselijkheid. Bridge Z. Afrikaanse spoorwegen 7? VIERDE BLAD. VRIJDAG 26 NOVEMBER 1854 Het werk Is voltooid. (Nadruk verboden). Advertentie t.M Ingez. Mededer Advertentie A.s. Dinsdag 8.30 opening veemarkt. A. f. S. M.P. Advertentie LM. Wie gooide beurs met inhoud in de vuilnisemmer? Industrie herstelde oorlogs schade. Bij het slootjespringen is de zevenja rige Gerrit Woltjer uit Slochteren dode lijk verongelukt, toen hij, alvorens een aanloop te nemen, ruggelings de Ruipen- weg opliep, juist op het ogenblik, dat een auto van de firma H. Bakker, gros- r’er in groenten te Hoogezand, passeer de. De jongen liep tegen de auto op en overleed korte tijd na het ongeluk. (Alg. Dagblad) wedstrijden onbedreigd UbbinkV eldman hebben door leiders 115% 106 97 97 96 88% 180% 168 164% 158% 157% 154 151 125% 160% 160% 160 157 154 151 150% 150% 37% 37 35 33 30 Gedeponeerd aan het Politiebureau: nieuwe bruine baret, metalen briletui, wollen want (zwart m. wit), grijs kin- derwantje. ^TRAFFIC van een ge- Als U toch St. Nlcolaas in kopen doet, vraag dan ook naar onze goedkope aanbie dingen in Boeken, Vulpennen, Atlassen enz. Daar komen geen z.g. Reductie-Bonnen aan te pas Contact tussen alle nationali teiten. De naaste buren van de „Stichting Juliana” zijn Indo-China, Cuba en Ar menië. Canada en de Verenigde Staten en Japan zijn er vertegenwoordigd naast verscheidene Europese landen. In al die tehuizen is de bevolking „gemengd”, op dat er een dagelijks contact zal zijn tus sen de studerende jeugd van allerlei landen, naast de regelmatige ontmoe tingen in het middelpunt van de Cité, het „maison internationale”, dat waar lijk van een grootse allure is en veel weg heeft van een paleis. Zo heeft de stichter van de Cité, An dré Honnorat, het bedoeld toen hij na de eerste wereldoorlog als Frans minis ter van Onderwijs zijn plannen op tafel legde voor een grote gemeenschap, waarin jonge mensen van alle nationa liteiten broederlijk tezamen zouden wo nen ter bevordering van vrede en we derzijds begrip tussen de volkeren. een geheel nieuwe atmosfeer geschapen. De Nederlandse textielindustrie bleef niet achter en stond gordijnen ex. dekens af; de meubelindustrie nam de vernieu wing van een deel van de inrichting voor haar rekening. En zo stelde de Neder landse industrie alles in het werk om het gebouw weer geheel In orde te krij gen. pillllllllllllllllllllllllllinilllllllllffl iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin waar ook in het grote Parijs. Dat werk is vorige w ik voltooid en bij die gelegenheid had een plechtigheid plaats in tegenwoordigheid van Franse en Nederlandse autoriteiten. Onze mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, Ir H. B. Witte, bezocht het college en in de receptle-zaal van het „maison Internationale” werd een ont vangst gehouden. Minister Witte prees In een toespraak het prachtige Initiatief van de Neder landse industriëlen, die in het cultuur centrum Parijs dit Nederlandse tehuis op een niveau gebracht hebben, ons land waardig, en op deze wijze een ma nifestatie hebben gegeven van Neder lands kunnen, waarop wij allen trots mogen zijn. Vorige week Donderdagavond hield de Bolwerkschool een feestelijke ouder avond in zaal Hanenburg. In zijn ope ningswoord richtte het Hoofd, de heer Noorman, die met zijn vrouw de leiding had, zich eerst tot de ouders der kinderen, die deze keer in grote getale waren opgekomen. Hieruit blijkt wel, dat een ouderavond, door de kinderen gevuld, meer belangstelling ondervindt dan zo’n avond met byv. een spreker. De voorzitter hoopte dat de ouders het gebodene op prijs konden stellen, want de kinderen hadden erg hun best ge daan om „Repelsteeltje”, zo heette de kinderoperette die zij opvoerden, er zo zo goed mogelijk in te krijgen. Ook dankte hij reeds van te voren de heer en mevr. Brouwer, die veel tijd aan de repetities van de operette hadden be steed. In de laatste jaren zijn er nogal enkele mutaties geweest onder het per soneel. Zo is mej. Wielenga naar Haar lem vertrokken. In haar plaats is ver schenen mej. Wagenmakers, Ook de 28% I heren Brouwer en Muizelaar maakten 27% voor het eerst een dergelijke avond 23% mee. En de heer Tjoelker vertrekt bin- jen”, die öf een nieuwe methode volgen, öf elkaar nog nooit gezien hebben hier. De één kennen we, de ander niet, 't Gaat om een koe, maar ze staan, vreemd is dat, wel een meter van elkander af en de slagen vallen met grote tussenpozen. We komen er bij staan, hier moeten we iets van weten, wie weeten dan horen woDoorgaanik swarte piet sijn situatie opnemen voor Sin terklaas... volgende week hjj weten wat te doen is!” Marian de Vries, Parkbuurt 40; hengel met snoer, Seinen, 2e Woudstraat 37; bruine leren beurs inh. 2 bankbiljetten (gevonden tussen huisafval v. gemeente Wymbritseradeel) en muntbiljet, J. IJn- tema, 2e Selfhelpstraat 1; linker heren glacé, Lok, Ubbo Emmlusstraat 58; zwarte herenglacé, Witvoet, Schaep- manstraat 17; zwarte pn-apluhoes, Brandsma, de Colignystraat 1; ac- tetas m. boeken en schriften, van der Zwaag, 2e Woudstraat 30; speldje met trosje druiven, van der Meer, E. Hal- bertsmastraat 35; donkerbl. kinderjop- per, de Vos, Koopmansgra^ht 65; zwar te rozenkrans, Niemendal, Westersingel 1; blauw-rode klnderwant (Noors patr.). Walstra, 2e Steenklipstraat 49; étui m. vulpen en vulpotlood, ten Cate, Kloos terhof 27zwarte damesglacé, Hlem- stra, le Woudstraat 1; noorse kinder- want, Joke de Boer, Grootzand 15; bruin knipbeursje, van Bottenburg, Leeuwar- derweg 53; muntbiljet, Leenstra, Bour- bonstraat 25; geel-bruine klnderwant, 3e Frittemahovenstraat 10; blauwe kin- derwant, de Jong, W. de Zwijgerstr. 81; muntbiljet, van der Wal, Krulzebroe- derstraat 83; rood-blauwe want, Haak- meester, Kloosterdwarsstraat 59; beurs met inh., Zuiderveld, Koopmansgracht 2; grijze sjaal, van Manen, Klooster straat 30; donkerbl. wollen klndermuts, Nico Seinen, le Woudstraat 51; oud roeibootje, Vaartjes, a. boord, Koop mansgracht. Asjeblieft Zwarte Piet als spion... En daar is de melding 2069 stuks 182 melk en kalfkoeien f 400f 950, prijzen onveranderd; 54 vette koeien f 2.08—f 2.44, f 2.45—f 2.78 geslacht, kwaliteit iets hoger in notering; 70 pin ken f 320f 500, meer vraag, notering onveranderd; 141 graskalveren f 180 f 325, handel iets beter, meer vraag, no tering vast; 344 nuchtere kalveren f 32 f 48, stemming stug, afloop neiging tot lager; 698 schapen en lammeren f 90 f 120, f 70f 90, goed gevraagd, in verband met hoge prijzen handel stug; 4 bokken en geiten; 182 varkens en vet te biggen f 1.54—f 1.74, f 1.78—f 1.84 le vend, handel beter, meer gevraagd, no tering iets hoger; 200 zouters, f 1.78 f 1.80, prijshoudend, handel goed; 194 lopers en kleine biggen f 70f 95, f 40 f 55, lopers prijshoudend, handel vlug, kleine biggen stemming traag. Het Nederlandse paviljoen, dat enkele jaren voor de tweede wereldoorlog plechitg werd ingewijd door minister Slotemaker de - Bruine, nadat door par ticulieren da- nodigefondsen waren bij- .8an3« eengebracht, neemt door het fraaie ui terlijk en door de practische inrichting een belangrijke plaats in deze studenten gemeenschap in. Maar in de oorlogsja ren had het veel te verduren. Eerst diende het als onderdak voor Neder landse vluchtelingen in Mei 1940. Daar na legden de Duitsers beslag op het ge bouw en bij de bevrijding kwam het, ernstig beschadigd, pas weer beschik baar nadat het eerst nog gebruikt was door Amerikaanse soldaten. Een groot kapitaal zou nodig zijn om het college weer in goede staat te brengen. Een Nederlands industrieel stelde met een lofwaardig gebaar een belangrijk bedrag voor dit doel beschikbaar. Nieuwe hulp daagde op toen de Neder landse Vereniging van Vernis- en Verf- fabrikanten het besluit nam de benodig de verf gratis ter beschikking te stel len: een gift van 12.000 kg verfpro ducten ter waarde van f 40.000.Een legertje van Nederlandse schilders be steedde 3000 werkdagen aan het ver nieuwen van het interieur van het pa viljoen. Door de toepassing van z.g. functionele kleuren werd in het gebouw Het echtpaar Vrolijk stond j.l. Maan dagavond glorieus bovenaan, maar kon niet verhinderen, dat Vis-Zandstra deze eerste reeks wonnen. De dames degradeerden naar B. Betrekkeltfk onverwacht BruggenHanewald zich prachtoverwinning bij de voegd. Zij eindigden met BronZand- stra bovenaan in B. Even spannend was het in deze afdeling onderaan; het echt paar Ringnalda en Mevr. RuiterVeld man eindigden ook hier met een gelijk aantal punten. In C is de grote strijd ten gunste van HettemaPoiesz beslist, met de dames JapengaVelleman als goede tweeden. De uitslagen van D, welke hieronder zijn vermeld, zijn niet de einduitslagen. Deze moeten nog worden uitgerekend, omdat hier het gemiddelde moet beslis sen. Vermoedelijk zullen EringaTromp promoveren. Over 14 dagen begint een nieuwe reeks van 5 wedstrijden; voor deze wed strijden kunnen nog enige koppels als lid worden aangenomen. Veranderingen in koppels of aangifte van nieuwe vóór of op Maandag 28 November a.s. bij de heer D. Monsma, Ged. Pol. Uitslagen: A: VisZandstra MonsmaRouffaer BrandsmaMevr. Dubois UbbinkVelleman v. BruggenPosthuma Mantjes Braamv. d. Veen Echtpaar Vrolijk Dames UbbinkVeldman B: Bronv. d. Ley v. BruggenHanewald BootBraak KleinjanZandstra Jedelo—Lichthart Echtpaar Boersma Mevr. RuiterVeldman Echtpar- Ringnalda C: HettemaPoiesz Dames JapengaVelleman Dames BerendsSluyter Echtpaar Looper RuiterVisser Dames AbelnBrandsma D: Uitslagen van j.l. Maandagavond ge speelde wedstrijden: EringaTromp Echtpaar v. d. Berg Mevr. BronSlager Echtpaar Tromp de VriesDam Dames Miedemav. d. Veen Echtpaar v. d. Kallen (Alg. Dagbl.) -Dames Krook—Schreuder Prins Louis de Broglie, een vooraan staand Frans natuurkundige en Nobel prijswinnaar, heeft in het wekelijkse or gaan van de Franse Academie van we tenschappen geschreven, dat het roeke loos zou zijn voort te gaan met proef nemingen met waterstofbommen, omdat men de „rode stre voor het dieren en plantenleven op de wereld reeds be reikt had. D. Broglie, die secretaris van de Aca demie is. Beschreef het „onherstelbare” effect op vier punten. 1. Chemisch: salpetergas zou de at mosfeer binnendringen en het zuur van regenwater oplossen en verminderen waardoor wellicht planten-stofwisseling en vruchtbaarheid geheel en al verstoord zou worden. 2. Klimatologischeen gedeeltelijke onderschepping van de zonnestralen door de ontploffing zou gevolgd worden door slagregens, die het windsysteem zou kun nen veranderen door verschillen in tem peratuur en verdamping. 3. Radio-activiteit: er wordt een on berekenbare hoeveelheid van kleine ra- dio-actieve stofdeeltjes verspreid, die doordringende gamma-stralen afgeeft, welke werkzaam blijve gedurende pe rioden variërend van een paar dagen tot een paar jaar. De Broglie schreef, dat een onderzoek, ingesteld onder twee duizend radiologen en hun kinderen in de Verenigde Staten had aangetoond, dat straling verantwoor delijk was voor een hoog percentage on gelukken bij geboorten en voor het vóórt brengen van zwakzinnige kinderen. Niet alleen Nederlandse studenten be wonen de frisse en lichte kamers van dit paviljoen, dat „Stichting Juliana” hc-t. Behalve 70 studenten uit ons land ver blijven er 70 Fransen en bovendien nog ongeveer 70 studerende jongelieden van allerlei nationaliteit. Het gemengde ka rakter van deze college-bevolking is geen gevolg van de een of andere wet van vraag en aanbod op het gebied van studentenkamers, maar hangt sr men met een ideële doelstelling. Het Neder landse paviljoen staat niet op zichzelf. Op een uitgestrekt terrein vinut men nog een 30-tal andere grote gebouwen, waarin tezamen 5.000 studenten uit alle delen van de wereld wonen en werken. Deze universiteitsstad heet „Cité Uni versitaire” en geldt in de gehele we reld Is een unicum. Zoals Nederland er een eigen paviljoen heeft, zo zijn er ook tehuizen van vele andere landen. Paar zwarte damesglacés, Vergonet, Parkstraat 11; beige petje, rode alpino- muts, snelbinder, van der Zee, Willem Fred.str. 24; zwarte alpinomuts, Terp- stra, Schwartzenberghstraat 25; grijze paraplu-hoes, Sander Dykstra, Groot zand 17; speldje, Arie Veldstra, 2e Oos- terkade 18; rode klnderhandschoen, Rid- dersma, Leeuwenburg 21; bruine beurs met inhoud, Hiemstra, Wassenberghstr. 38; bruine schakelriem, Chris Bagger man, p/a Napjusstraat 79; muntbiljet, Gerrit Jan Slob, le Oosterkade 55; sleu tel, Kees Hofstra, Willem Frederikstr. 18; rode autoped, op luchtb., de Vries, Bourbonstraat 65; herenglacé (L.), Kees Pronk, Salverdastraat 12; klein model sleutel, Krüger, Leeuwarderweg 20; zwarte alpinomuts (Klaas de Haan), nenkort naar het V.G.L.O. Voordat men tot het spel overging sprak de heer Noorman nog dankwoor den tot de verschillende mensen, die deze avond al bij voorbaat lieten slagen, zo als firma Hummel voor de toneelaankle- ding, kapper de Boer voor het keurige kapwerk, de firma Gerlach uit Leeuwar den voor de prachtige costuums, de heer Brouwer voor zijn uitstekende pianobe geleiding, Hanenburg voor de onbekrom pen wijze waarop gerepeteerd mocht worden en voor de grote hulp bjj het toneelveranderen, en tot slot... dank aan alle ouders, die door hun gaven deze uitvoering mogelijk maakten. Direct hierna ging het doek op, lich ten uit en „Repelsteeltje” begon. De wijze waarop de ouders luisterden was het beste bewijs hoe er genoten werd van de avonturen van de kleine ka bouter, 5, In de pauzes werd er nog een verlo- tinkje gehouden en werd in de plaat» van mevr. Schaap, mevr. Spoelstra— v.d. Veen in de oudercommissie gekozen. 4' Om tien uur ging iedereen zeer vol- daan huiswaarts. T. De vreemdeling in Parijs, die het centrum van deze wereldstad voor een paar uur vaarwel gezegd heeft en in de buurt van het park van Montsouris wandelt op de Boulevard Jourdan, kykt plotseling verrast op naar een gebouw met zes verdiepingen, opvallend licht van kleur, modern en royaal en, ondanks de strakke lijnen, fraai van vorm. Het lijkt te zijn neergezet door een stout moedig bouwmeester, die opeens genoeg had van de donkere en soms sombere tinten die het stadsbeeld beheersen, zelfs in Parijs. Is de vreemdeling een Ne derlander, dan wordt zijn bewondering voor dit bijzondere bouwwerk ver- „Collège Néer- i ge- De Zuid-Afrikaanse spoorwegen heb ben de spoorwegmissie, die in ons land en in Duitsland 2000 werkkrachten voor de spoorwegen in Zuid-Afrika zou aan werven, teruggeroepen. Als reden daarvoor wordt opgegeven, dat de instelling van de jonge Europese krachten voor het werk als rangeerder, wisselwachter, stoker en legger van dwarsliggers, niet heeft voldaan. Zij ble ken voor deze beroepen „te bekwaam”, hetgeen tot ontevredenheid en onaange naamheden leidde. In dit verband kan er aan worden herinnerd, dat 17 November j.L 14 Nederlandse spoorwegemigranten in Durban zich hebben ingescheept. Zij ke ren met de Waterman naar ons land terug, nadat er geschillen waren ontstaan met de Zuid-Afrikaanse spoorwegen. Totaal emigreerden 140 Nederlandse jon gelui als spoorwegleerling naar de Unie van Zuid-Afrika, onder een contract van 7 jaar. De Zuid-Afrikaanse spoorweg missie was enige tijd in ons land werk zaam. Het kantoor dezer missie was ge vestigd in Keulen. De terugroeping van de spoorwegmissie bevestigt de veronder stelling, dat de commissie van de Zuid- Afrikaanse spoorwegen bij de selectie en het verschaffen van inlichtingen andere maatstaven had moeten aanleggen. Maar Rennies helpen altijd. En binnen twee minuten. Met Rennies geen kuren en af wachten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zo’n zuurbrand-aanval na een smakelijk maal. En zeker laat nooit ’t genot van Uw maal bij voorbaat vergal len door angst. Steek een paar Rennies bij U altijd I En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergete lijke dienst mee. Advertentie LM. mengd met trots, zodra hij boven de ingang leest, dat dit het landais” is. Inderdaad: een Nederlands studententehuis, 20 jaar geleden ge- box’wo door de bekende architect Dudok en plaats biedend aan ruim 200 stu derende jongelui, die er een comfortabeler en goedkoper onderdak vinden dan Toen wij, netjes uitgedort vanwege 't bezoek van de goed-heilig-man op onze veemarkt afstevenden, voelden we ons klein, vrienden. Al onze zonden waren aan. bosjes Ijzerdraad gebonden en een ~“""2 litanie van „we-zullen-het-nooit- weer-doen” lag ons voor in dé mond. En de drempel overstappend zagen we de knapen op een zijtje; afwachtend en in deemoedige houding. De controleurs hadden de hoge hoeden op en Tine had de feestjurk aangetrok ken. En daar stonden we mannetje aan mannetje te wachten. Plotseling scheurde een metalen stem door de stilte: „Telefoon voor Tine”. En wij mee, naar het hokje. Ze greep met trillende hand de hoorn, hield hem tegen haar oor en we luisterden mee: „Hallo met Tine? Hier het protocol van Sinterklaas. Kunnen vandaag niet op de veemarkt komen. Ouwe baas niet al te lekker. Wil bezoek aankondigen op a.s. Dinsdag. Adios Het was een hevige teleurstelling en de gevolgen waren verschrikkelijk. De knapen barstten naar buiten in de prik kelende winterkou en begonnen met woeste kreten en geforceerde bewegin gen te handelen. Er was geen „smout” praatje en er was geen inleiding. Ze drongen meteen door tot het hart van de dingen. Toen Hollandse kalveren-Jaap enigs zins smalend tegen „lytse Bouke” zei: „D'r zitten weer ondermaatse tussen”, kwam Bouke meteen in actie: Hy sprong met bravour over het hok, wierp de kal verengemeenschap uitelkaar, greep het kleinste en kwakte het voor Jaap op de stenen. „Dér”, sprak ie, „dér dan, en ast noch ien kear seiste dat it to bihin- dich is, sil ik dy it bist om ’e nekke passe Omke Pieter was eveneens in de aan val. Hy wandelde met zyn lijfwacht van schaap tot schaap, van kalf tot kalf en plaatste zijn op- en aanmerkingen di- rekt en overtuigend. Hij bleef vlak voor iemand staan die met kam, borstel en nattigheid model en fatsoen in zijn die ren bracht en eiste: „Freegje ris jild foar dat soadtsje, mar rap op en nei oan De man „frege jild” mar dit had een uitwerking als een bom. Omke gaf een rondslag door de lucht, zette z’n snor haren als stekels vooruit en brieste: „Ik sei jild Mar gjin smoesjes! Of tink- ste dat ik myn forsten net ha? Kom mar mannen!” De man wilde soebatten en liet enige tientallen guldens vallen, maar Pieter donderde: „Gjin ynteresse.' Forkeapje se mar oan Sinterklaes, dy wit dochs neat fan üs goune öf Er waren tamelijk veel woldragers en er was één hok met wonderbeste dieren, kantig en vol, een weelde voor ’t oog. Wel ze waren prijzig, maar de boer die ze kocht wist wat ie deed. „Se kostje fier oer de hündert it stik, mar dat haw ik der wol foar oer!” Hier en daar op de grootvee-markt komen al weer open plekken, de grote aanvoer van de laatste weken schijnt te minderen en de kooplui worden dan ook weer kritischer in hun oordeel. Maar overal is slagvaardigheid en afwachting. Ze lezen elkaar de woorden van de lip pen, ze wachten elkanders reactie al leen. Soms staan er twee te „handel-1 zowel Van der K. als O. In de afgelopen twee jaar heeft de 44- jarige boekhouder-kassier H. J. v. d. K. voor twaalfduizend gulden aan brand stoffen verduisterd bij de Haagse coöpe ratieve brandstoffenhandel, waar hij werkte. Deze kolen kon hij, door met af- leveringsbonnen te knoeien, leveren aan de 47-jarige brandstoffenhandelaar A. A. O., lid van de coöperatie, zonder dat be taald behoefde te worden. O. gaf echter de helft van de prijs, die Van der K. in casseerde. Wegens verduistering en vals heid in geschrifte eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank één jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen gif

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 13