KAPPIE en de reis met Troeteltje Een Fries Zeeofficier aan het Hof de Algerijnse Dey van A GE N O A Met St. Nicolaas vindt iedere Dame een flacon Ingezonden hart. Zak en tas 6000 grens voor sociale voorzieningen Nieuw Guinea Zakennieuws Opbrengst collecte V ol verwachting klopt ons Onderling Boeren- verzekeringsfonds Voor zeven maanden preventief 1250 De lonen in het kappers- bedrijf JeugdavontLv.v. Sneek Moord op 15-jarige jongen NOC r ,1 Advertentie L en PHILIA. H. H. Deze D. PIETERS. Kapitein. Advertentie l.M thee- 27 28 toch 29 ik be- ik dacht. HEEG. De Klaprooscollecte heeft al hier opgebracht 28.39. Sneek. ’s Avonds tevens te 5 uur: Ingediend is een wetsontwerp om per 1 Jan. 1955 de loongrens voor toepassing van diverse sociale wetten op te trek ken tot f 6000Ingaande 1 October j.l. zullen diverse uitkeringen als die voor de ouderdomsvoorziening, de kin derbal slagen enz. met 6 worden ver hoogd. De Ned. regering zal elke eventuele uitspraak van de Ver. Naties Inzake Nieuw Guinea naast zich neerleggen. had h(j te :oorse”, maar „K. G.” koffle- demonstratie. LOTIO-DERM een ware verrassing Limbo u Jon- Pater H. Drachten De Maat keek scheel van Kappie naar de circusdirecteur en hij zag zo rood als een kalkoen van opx inding. „Verkoop dat beest!” zei Kappie. „Dan zijn we er meteen van af en dan kun nen we tenminste vertrekken! Je krijgt er bovendien een aardig zakcentje voor en zo is het maar net!” „Zakcentje!” kreet de heer Pideli ^oeps- kl, terwijl hij met een stapel bankblljet- Lusteloos stuurde de Maat de „Kraak even later de haven uit. „Kijk niet zo zuur, klont!” zei Kappie. „Wees blij, dat je zoveel geld voor die monsterlijke draak gekregen hebt. Ik heb het maar zo lang in mijn geldkist gedaan. Als je het nodig hebt, vraag je net maar aan me!” „Waar zou ik dat geld voor nodig heb ben?” vroeg de Maat met een lange zucht, terwijl hij zuurder keek dam ooit Tongersdel 25 Novimber. gereis Mienskip Snits. Hettema O.F.M. fan sprekt yn Hotel Hanenburg oer: „Kultuer en libben yn eigen formid- den.” Donderdag 25 November. Kunst aan Al len, Sneek. ’s Avonds 8 uur in Ami- cltla. Opvoering van: „Wat is de waarheid”. Zaal uitverkocht. Vrijdag 26 t/m Maandag 29 November. Amicitia Theater 8 uur en Zondag „Houding!. Vrijdag 26 November. Nog enkele dagen, dan is weer het ge zellige feest aangebroken waarop ge schenken gegeven en ontvangen worden. Lang van te voren kan er reeds de sfeer van geheimzinnigheid zijn, om op de dag van St. Nicolaas te vorschyn te komen met onze verrassingen. Terwijl wij gehc-'l door dit feest in be slag worden genomen, zou ik nu graag even Uw aandacht vragen voor het feest dat hierna komt, en waarvoor de Heils soldaten reeds druk bezig zijn met de voorbereidingen, het Kerstfeest. Zoudt U nu .terwijl U bezig is met in kopen te doen voor eigen kring, ook wil len denken aan zovelen aan wie dit feest voorbij gaat? Het Leger des Heils wil U weer helpen om aan dezulken goed te doen, aan hen, die zoveel moeten missen aan liefde en gaven. Evenals voorgaande jaren, willen wij aan behoeftige gezinnen een levensmid delenpakket uitreiken, Ouden van dagen Kerstvreugde bereiden, door hen een Kerstdiner aan te bieden, Zieken ouden een Kerstverrassing geven. Rondom de kerstboom, met kinderen het Kerstfeest vieren. Hoe of U daaraan mede kunt werken? Geef in de komende dagen met de col lecte naar draagkracht Uw bijdrage. In deze dure tijd is heel veel geld nodig om de plannen ten uitvoer te brengen. Ook kunt U Uw bijdrage storten op giro no. 363657 Leger des Heils, Sneek. U zult daardoor velen gelukkig maken en namens hen allen, hartelijk dank. Heden, Donderdag, hield dg firma Ka- rtis en Gunnink van Kampen in het le- vensmiddelenbedrijf van de heer Ypma, Kleinzand 16 alhier, een proefdemonstra- tie van de K. en G. koffie- en theepro- ducten. Ook morgen Vrijdag zal aldaar nog gedemonstreerd worden. Iedereen is hartelijk welkom. Wij brachten he denmorgen een bezoek aan deze zaak, waar direct bij het binnentreden de fijne geur der koffie ons tegemoet kwam. Wij ontmoetten daar ook de heer C. Visser van hier die deze firma verte genwoordigt en die ons het een en ander mededeelde betreffende deze bijna hon derdjarige zaak. De fa. Kanis en Gun nink is ’n z- r gerenommeerde zaak, die in Nederland een uitstekende naam ge niet door de hoogst fijne kwaliteit barer producten. Tijdens ons gesprek serveer de mevr. Eringa uit Leeuwarden, die als demonstratrice voor K. en G. optreedt, ons een heerlijk pittig kopje koffie waarbij de fa. Paul C. Kayser van Rot terdam voor een lekker koekje zorgde. Zij, die iets meer willen weten omtrent het zetten van een dergelijk kopje koffie kunnen haar dit vragen; ook ’s middags kan men daar terecht, dan wordt er een kopje K. en G.-thee geschonken. Vele dames kwamen er reeds haar licht op steken. Tijdens de demonstratie ont vangt men als reclame by aankoop van een pakje K.G.-koffie of 2 pakjes thee een busje koffiemelk gratis. „Wat heb ik gedaan m’n lieve beestje!” Tractatie op een heerlijke pittige kop koffie (van de firma Kanis en Gunnink) in de zaak Ypma, Kleinzand 16. Maandag 29 November. Kunst aan Allen Sneek. Jeugdconcert ’s avonds te 20.15 uur in zaal Piso, Parkstraat. Dinsdag 30 November. Christelijk His torische Jongeren Ring Sneek. Groot Jeugdappèl ’s avonds 8 uur in het Geb. v. Chr. Belangen te Sneek. Spreker de heer Ds. H. Beller van Balk. Opvoering „De Stikelboer”. Dinsdag 80 November. Demonstratie met de Ollekachel „Perfection”, van 1322 uur in Hotel Hanenburg, door Feenstra, Verwarming, Sneek HeerenveenDrachten. Dinsdag 80 November. Bureau Volks ontwikkeling N.H.R.V. Eerste les tot opleiding voor het Vakdiploma van Handelsvertegenwoordiger, in Café-Restaurant „Onder de Linden”. ’•Avonds 8 uur. Woensdag 1 en Donderdag 2 December. St. Nicolaasfeest O. L. Scholen. Op voering van „De Toverprins”. ’•Avonds 8 uur in Amicitia. Te Leeuwarden hield het Onderling Boerenverzekeringslonds zyn provinciale vergadering, waar 56 van de 77 afdelin gen waren vertegenwoordigd. De voorzitter.de heer L.Th. Zwart van Warga, wees er op dat het O.B.F. zich voor de oorlog slechts geleidelijk ontwik kelde. Na 1945 is de verzekeringsgezind- heid bij de boer sterk toegenomen, mede doordat het steeds moeilijker wordt vol doende te spe ren voor de oude dag en de gezinszorg. Aan de mededelingen van de directeur ontlenen wij het volgende: net ledental van het fonds steeg van 7000 in 1945 tot bijna 20.000 in 1954. De verzekerde kapitalen geven over hetzelfde tijdvak t. volgende beeld: f 22 millioen in 1945 en f 110 millioen in 1954. De directeur merkte ten aanzien van de financiële positie o.m. het volgende op: De oorlogsjaren leidden tot een sterke verschuiving in de beleggingen: de effec- tenportefeullle liep onevenredig hoog op. In 1950 was de verhouding van ef fecten tot hypotheken als 10 1, thans is dit echter 41. Bovendien werden na de oorlog belangrijke bedragen in de vorm van leningen op schuldbekentenis ter beschikking gesteld van de agra rische organisaties. De post vaste eigen dommen is in de afgelopen jaren slechts in geringe mate uitgebreid. De ontwik keling van de rentestand na at het ver loop der pachtprijzen leidt echter tot een grote belangstelling voor belegging in vaste agrarische eigendommen. De uitkomsten van de laatste jaren waren als gevolg van een gunstig sterf- teverloop en rente- en beleggingswinst steeds zeer bevredigend. (Over de jaren 1950 t.m. 1953 bedroegen de totale over schotten op de resultatenrekening bijna f 1 millioen). Na vorming van een waar borgfonds werd begonnen met uitkering van de overschotten aan de leden. Over 1954 werd deze winstuitkering op 5,7 pet. bepaald. Waarborgfonds en reserve voor winstuitkeringen geven het O.BF. de be schikking over extra zekerheden, welke momenteel 10 pct. van de verplichte premiereserve bedragen. Over een merkwaardige reis van een Fries oorlogsschip. Misschien herinneren de belangstellen den zich het feit, hoe ons Museum enige tijd een drietal fraaie modellen van Frie se oorlogsschepen van het Rijksmuseum te Amsterdam in bruikleen mocht ver werven. Al deze schepen hebben een be wogen levensloop gehad, doch die van de „Eendragt” heeft Friesland het meest tot eer gestrekt. In 1769 op de Harlin- ger Admiraliteitswerf van stapel gelo pen en naar het ontwerp van de Friese scheepsbouwer Schelte Simonsz Hasse laar afgeleverd, bleek dit met 54 stuk ken bewapende fregat een snelle zeiler en geducht van zich afbijtende oorlogs bodem, die voor bijzondere diensten werd bestemd. Het meest bleek de „Eendragt” nodig te zijn in de Algerijnse wateren, waar de zeeschuimerij tot een ware plaag was uitgegroeid, ook al omdat het gezag van de Zeven Provinciën op de zeeën danig was gaan tanen door de uit verkeerde zuinigheid ingegeven verwaarlozing van de vloot. Uiteindelijk betaalden de be manningen der overrompelde handels- schepen de zwaarste tol, omdat hun in Algerijnse gevangenschap een levens lange slavernij wachtte, als „christen honden” buiten elk recht gesteld. Men kan daar de „Avonturen van Mijnheer Prikkebeen” nog op nalezen, maar ook de „Rimen en Teltsjes”, waar Eeltsje Halbertsma de als een wrak naar Fries land terugkerende Gooike Liereman van zijn Algerijnse jaren laat vertellen. Nu en dan voer er een eskader Nederlandse oorlogsschepen naar de Algerijnse kust, om tegen veel geld een aantal onge- lukkigen vrij te kopen. Zo ook in het jaar 1752, waarbij de overlevenden van 8 Nederlandse bemanningen de vrijheid herkregen. Van drie dezer bemanningen was nog slechts één man in leven; één van deze drie had al 20 jaar de ketenen gedragen, de andere twee 16 jaar! Waar uit blijken kan hoezeer de gewone zee man gebaat is bij een ontzag afdwin gende nationale marine, onmisbare voor waarde tot het onderhouden van een grote handelsvloot. Talrijke Friezen heb ben dit ondervonden, die, buiten hun schuld, in Algerije een ellendig leven moesten lijden. Nu, met hartstocht gaf de bemanning van de „Eendragt” zich over aan de jacht op de Algerijnse kapers; maar al mocht men er al eens een op het strand jagen, de Nederlandse zeemacht was in die jaren te gering, om de Dey van Al giers te kunnen intimideren, zodat de Staten Generaal door onderhandelen zochten te bereiken wat door de scheeps- kanonnen niet kon worden afgedwon gen. De geslepen Dey van Algiers, de machteloosheid van de Nederlanders zeer wel doorziende, toonde zich een meester in het afdwingen van de z.g. geschenken, die elk jaar met een Neder lands oorlogsschip naar Algiers werden vervoerd. Onder allerlei voorwendsels dreigde hij steeds weer de moeizaam bezworen „vrede” te zullen verbreken, waarop de itaten Generaal dan wel weer zo goed waren, nog meer „geschenken” te bedoven. In 1779 was het de beurt van kapitein ter zee Adriaen de Roock, het jaarlijks tribuut aan de Dey te brengen, en wel met de „Eendragt”. In een uitvoerig verslag aan de Stadhouder Prins Willem de Vijfde, dat bewaard bleef, heeft hjj ons zijn belevenissen verteld, die even Zwarte Piet kwam 25 jaar bij de kleuters. De Sint blijft altijd hoofdfiguitr In *t 5 December-feest, Hij is de goede kindervriend Sinds dag en jaar geweest. Maar Piet de trouwe metgezel Moet óók gereleveerd, Piet sjouwt met snoep (èn zak èn roe Ook Pieter dient vereerd! Vooral als hij zo’n lange tijd, Ja al een kwart-eeuw lang, De kleutertjes te horen geeft: Geen traantjes! Wees niet bang. .1 O, Piet loopt wel met zak en roe, Maar wie die goeierd kent, Die weet: Piet is de kwaadste niet, Ondanks z’n dreigement. Wel, Pietje, blijf nog lang de Piet, Die je hier altijd was: De pepernoot-strooiende Piet, De Piet met zak (èn tas!) Het Amsterdamse hof heeft de heer J. v. d. Hurk uit Utrecht, die al zeven maanden preventief had gezeten, voor hij werd vrijgesproken van de beschul diging van oplichting, ƒ1250.schade loosstelling toegewezen. De heer v. d. Hurk had ruim 5000.— geëist. De Maat was een gebroken iemand, toen hij achter Kappie aan de loop plank van de „Kraak” op liep. „We vertrekken onmiddellijk!” zei Kap- bie bars. „We hebben genoeg tijd verlo ren door al dat gedoe van jou! Je gaat je nu eerst wassen en dan kom je met een op de brug, begrepen?” De Maat liep voorover-gebogen naar zijn hut toe en daar gekomen staarde hij lang naar het lege aquarium. „Het was verontrustend voor de Staten Generaal zijn geweest als eervol voor De Roock. Na met het hoekerschip „Amsterdam” van Nederland naar de Portugeese kust te z(jn gevaren, waar hij zich aan boord begaf van de „Eendragt’ bereikte hy 23 Juli Algiers. Onderweg kampen gehad met „heete ki van de 26 zieken, onder wie de opper chirurgijn, stierven er „slechts” 5. De 24ste Juli kreeg hij de Nederlandse consul aan boord, die hem mededeelde dat de Dey en de Algierse Regering „seer misnoegd waren over het lange uitbljjven der presenten en regalen, dat Indien mijn komst eenige wijnige dagen laater had geweest hij Consul vaststel de dat de Regeering van Algiers den oorlog aan H. H. Mogendheden souden hebben gedeclareerd, also hij geen mid delen meerder had weeten aantewenden tot onderhouding van de vreede.” Dat zag er dus niet fraai uit, maar De Roock zal hierop voorbereid zijn ge weest. De 25ste Juli ging hij, vergezeld van de Consul, op audiëntie bij de Dey, aan wie De Roock een brief voorlas vah de Staten Generaal, aanstonds ver taald door een tolk. Hierbij lieten de Staten wéten, dat zij „uit agting en vriendschap wel hadden willen consen teren in de lading hout inplaats van het ordinaire touwerk”. Dat was al de eer ste concessie aan de opgeschroefde eisen van de Dey, „edog hij beantwoorde dit alles met een buijging van het hoofd”. Hij was niet tevreden, gelijk De Roock bemerken zou. De 28ste Juli begon De Roock met het uitladen van de „Consulaire Rega len”, dat wil zeggen de tegenprestaties van de Staten Generaal voor de door de r y verleende toestemming, een Neder landse Consul in Algiers verblijf te doen houden. De Consul merkte daarbij op, dat hy van vertrouwde vrienden was gewaarschuwd, indien de regaalen niet van meerder waarde waren als «vorige jaaren deselve alle terug souden worden gesonden en den oorog alsdan stond ge declareerd te worden”. Hoe onwillig ook aan de dreigemen ten toe te geven, De Roock zag wel in hoe zwak de positie van de Staten Ge neraal was, en bezwoer de crisis door te „resolveeren om nevens den Consul eenige extraordinaire spendatien aan den Dey en Grooten van Algiers te doen. Hoe ongeerne ik het laatste deed, moest ik nogtans daarin toestemmen tot voor- kunnen helemaal niet denken! Ik denk hier alleen maar! Jullie hoofden zijn met watten gevuld in plaats van hersenen! Dat betekent dus, dat we al weer een haven moeten aandoen, net alsof het maar niks is en geen geld kostgeld en tyd! Ga uit myn ogen klont Je maakt me woedend en zo is het maar net!” Kappi keek even zuur als de Maat, toen ze die zelfde avond nog weer een haven binnen voeren. In het Piter Jelles Hüs werd Woens dagavond een vergadering gehov.den van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de A.B.C., welke belegd was om de lonen welke in het kappersbedrijf verdiend worden, aan een onderzoek te onderwer pen. De heer M. Tainminga heette, als voorzitter, de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder de heer G. Uit de Bos, lid van het Hoofdbestuur, uit Am sterdam, aan wie hij daarop het woord verleende. De spreker zette uiteen waar om de kappers aangesloten zijn bij de A.B.C., een organisatie, die is samenge steld uit verschillende vakgroepen. De kappers waren voorheen in een eigen bond, doch deze was te klein on: krach tig te kunnen optreden. De toestand in dit bedrijf was niet zo erg schitterend, de lonen waren vefel te laag vergeleken bij die in andere bedrijfsgroepen. Door de regering is een bepaa’4 minimum voor ongeschoolde en geschoolde werk nemers vastgesteld, waaraan men in ons bedrijf op geen stukken na toekwam. Deze wanverhouding is daarom by de Stichting van de Arbeid aanhangig ge maakt, die aan werkgevers en werkne mers adviseerde te trachten tot overeen stemming te geraken. Toer wy daarop de loongrenzen naar voren brachten, die in andere bedrijven worden betaald, schrokken de werkgevers eerst wel. Voor een geschoolde kapper zou een sprong gemaakt moeten worden van rond f 44.op rond f 60.Door fooien zou dit bedrag dan nog wat kunnen wor den arngevuld, waartegenover in de an dere bedrijven allerlei toeslagen worden verleend. De partijen zijn in zoverre tot overeenstemming gekomen, dat de grote verhoging in enkele jaren kan worden bereikt. Nu is er een collectief contract opgemaakt, dat aan de Stichting van de Arbeid is toegezondën en waarop zeer waarschijnlijk wel de goedkeuring zal worden verkregen. Wat in geen enkele bedrijfstak is ingevoerd, ook al omdat de kapsters meer verantwoorde^ werk hebben d n de kappers. Voorts blijven sommige diploma’s bestaan. Nu is het zaak, dat de bedienden zich krachtiger gaan organiseren, want hoe sterker de organisatie wordt hoe beter wij voor de leden in verschillende organen kunnen optreden. Wij hebben nu een belangrijke loonsverhoging voor hen weten te ver krijgen, het is niet meer dar. billijk dat zij zich nu het offer getroosten van het betalen van contributie, om de bond te steunen. Naar aanleiding van enige vragen gaf spr. een uitvoerig antwoord, waarna de voorzitter hem dank zei. Deze Jeugdavond, gehouden op Woens dagavond 24 Nov., mocht zich, evenals de gehouden ouderavond verheugen In een flinke opkomst; ongeveer 80 jongens waren aanwezig. Namens het jeugdbe- stuur heette voorzitter Boot allen wel kom, in ’t bijzonder de heren Ringma, Visser en trainer Beintema. De voorzit ter wees op de bestuurstafel waar een schat van prijzen lag, beschikbaar ge steld door de Sneker zakenlieden en be stemd voor de jeugd. De voorzitter wees de jeugd ook op onze mooie voetbalvel den. Om deze velden keurig en netjes te onderhouden zal in de toekomst wel eens een beroep op de jeugd worden gedaan. Zoveel mogelijk zullen met de drie eerste elftallen besprekingen plaats vin den, alles bate van de jeugd en het spelpeil. Het afgelopen seizoen is voor de jeugd goed geweest. Het 4e elftal kampioen en het le elftal 4 eerste prij- zen in tournooien. De welpen kwamen I met 3 kampioenschappen in de Sneker welpencompetitie voor de dag. Hierna besprak de voorzitter hoe vroeger ge voetbald werd door de oud-leden en thans. Was het zo dat als er gespeeld moest worden in de regel de spelers eerst het terrein moesten krijten en droogmaken, thans wordt hier in alle opzichten voor gezorgd. Deze avond nam het bestuurslid Witteveen offi cieel afscheid van de jeugd. Witteveen kon zijn functie om gezondheidsredenen niet langer vervullen. De voorzitter bracht hartelijk dank aan Witteveen voor al hetgeen hy heeft gedaan in het be lang van de jeugd. Dat ook de voet ballende jeugd hem niet vergete. Als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer J. de Visser. Ook voorzitter Ringma van de grote afdeling sprak enige opbouwen de woorden tot de jeugd. Tra’ Bein tema sprak over training en opkomst. De voorzitter dankte de beide sprekers, waarna aan een gezellig kienspel werd begonnen. zo’n lief beestje!” mompelde hij droevig. „Waarom moest het zo groot worden en waarom moest die opgeblazen circusbaas hem kopen? Wat heb ik aan al dat geldwat heb ik er aan om prentbriefkaarten te kunnen kopert? Ik geef er niets meer omik geeef ner gens meer wat omheel m’n album kan me gestolen wordenen al m’n koekoeksklokken er bij, wanneer ik m’n Troeteltje weer hadach, ach ten voor de neus van de Maat zwaaide, bijna in snikken uit, toen hfl achterom „Noemt u dat een zakcentje 7 Het is een keek naar Troeteltje. Haastig pakte hij vermogen! U kunt er een paar auto's tenslotte het geld aan en rende weg met voor aanschaffen!" Kappie achter zich aan. Onderweg „En een millioen prentbriefkaarten!” barstte hij in snikken uit. Hij keek nog zei Kappie. „Vooruit klont! Sta daar eens om en zag in de verte de circus niet alsof je niet tot tien kunt tellen!" directeur met Troeteltje lopen. Bulkend Er was een wereld van gedachten achter liep hij verder. „Wat heb ik gedaan?” het voorhoofd van de Maat. Hy moest jammerde hy. beslissennu of nooit! Hij barstte Troeteltje koming van een rupture met den Dey en Regeering, om daardoor de geresene on lusten te stillen en de Vreede te culti- veeren, welke extraordinaire spendatiën belopen een somma van 3208% Pistolen d’elle rosa een bepaalde munt. Tot voldoeninge dier somme hebben wij een wissel getrocken op den Consul Kerfbijl te Livorno om daarna gerembourseert te worden volgens H. H. Mogendheden hoogstderselver order.” De Roock’s last hebbers schijnen dus te voren al met deze mogelijkheid rekening te hebben gehouden. De kwestie met de Regalen was daar mede afgewikkeld, maar nu kwam nog het aanbieden van de persoonlijke Ge schenken. Eerst was de Dey zelf aan de beurt: „Den 29sten ging ik met den Consul benevens den Tolk naar den Dey hem overgeevende sijn aandeel in de presen ten, met een discours daarop toepasse lijk. Hij Dey de voornaamste presenten siende, zijde: Commandant ik bedank Uw, Wij weederom in huys komende, kwam een bediende van den Dey om den Tolk te roepen, waaraan hij sijn beklag deed, dat de Lakens niet fijn genoeg waeren en wat hij met dat Saxlsch por- celeyn doen moest, dat hij Damast wilde hebben. Wij wel ziende waar dit heen wilde, oordeelden dat het best was om hem nog eenige Ellen Lakens en een stuk Damast toe te zenden, waarmeede hy te vreede was.” De Roock was nu van de Dey af, maar kreeg prompt last met de lagere macht hebbers, die op hun beurt wilden pro beren iets extra’s in de wacht te slepen. Hierover de volgende maal. zwaarde blik naar Kappie. Zo hadden ze weer een paar dagen „Wat nou weer?” vroeg Kappie. „M’n gevaren. De Maat zei geen woord schip lijkt zo langzamerhand op een meer en zyn gezicht stond op tien zenuwinrichting met melancholische pa- dagen stormweer. Kappie kon het niet tiënten! Wat is er klont?” langer aanzien en was naar zijn hut ge- „De kolen zijn bijna op!” vertelde de gaan met het plan een goede pijp tabak Meester somber. „Ik dacht, dat we nog te smoren. Maar nog voordat hij zijn genoeg hadden, toen we vertrokken pijp had opgepakt ging de deur open maar ineens zijn ze bijna op en trad de Meester binnen met een ge- grijp er niks van zicht, waar ook alle vreugde uit ver- „Wel-alle-haaien!” barstte Kappie woe- dwenen was. Z’n mondhoeken hingen dend uit. „Dat ook nog! Aardappel die naar beneden en hij keek met een be- je bent! Ik dachtik dachtjullie De vijftienjarige G. Looman uit Mont- foort is Dinsdagmorgen het slachtoffer geworden van moord. Met een dolkmes stak de 27-jarige arbeider P. H. van der B. de jongen, na een hevige ruzie en een achtervolging, in de rug. De steken wa ren vrijwel onmiadellijk dodelijk. De da der is tegen de avond gearresteerd. Het drama voltrok zich in de buurt schap Hees wijk (Utrecht), waar Looman Dinsdag omstreeks tien uur Van der B. die hij kende, tegenkwam. Van een woordenwisseling kwam eer hevige ruzie, die ontaardde in een be dreiging. De vijftienjarige trachtte zich op zijn fiets aan de rel te onttrekken, maar v. d. B. haalde hem met zijn motor in en ver volgde door het r” 11e heen de jon gen verder over het weiland. Na enkele dolksteken zakte de jongen ineen, en overleed vrijwel op slag. Buurtbewoners waarschuwden de poli tie, die alle posten alarmeerden om uit te zien naar de dader, die op zjjn motor de wijk had genomen. Een Utrechtse agent signaleerde de moordenaar in het centrum van de stad, zodat hij gearres teerd kon worden en naar Montfoort overgebraehl. De dader is een stille, gesloten jonge boerenknecht. In zijn familie zyn reeds verscheidene gevallen van geestesziekte voorgekomen. Hij ging wel meer met het zoveel jeugdiger slachtoffer om. laatste was een levenslustige, vrolijke jongen, die zich in ieders sympathie mocht verheugen. De verslagenheid in Montfoort is dan ook zeer groot. Looman was nog niet zo lang geleden van school gekomen en sedertdien in dienst van sla ger Th. G. Ekelschot. De heer Ekelschot schilderde zijn zo tragisch omgeko men bediende als: speels, maar gewillig en goed van inborst. Gé was op één na de jongste van de vier kinderen van vee- koper Looman. Het gehele gezin staat zeer goed aangeschreven. (Het Alg. Dagblad) I 27.39

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 14