R.K. Toneelgroep Sneek speelde Pinky Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Rondiit SI. Nicolaas op a.s. Zaterdag Een belangrijke aanwinst voor het Sneker Museum Ijsvereniging De Friese Jeugd Vrijdag 26 November 1954 109e Jaargang No. 94 naar Jaarvergadering Buurtver. Opbrengst collecte Een promotie „Crescendo” 35 jaar St. Nicolaasfeest openbare lagere scholen Kerkelijke verkiezingen Redactie-adrea i KLE1NZANÜ 7 - Iele» 287J Bazar bracht 1627.-*- op Bioscoopnieuws „Maple Leaf” L KIEZEBR1NK sHet Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave na NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Voorstel van B. en W. inzake de winkelsluiting in St. Nicolaas-periode aangenomen Bouw acht woningen aan Anna Paulownastraat Woonwagenkamp verplaatst naar Woudvaart. - Uit onze raadzaal er Ingekomen stukken. Benoemingen. Kamerstukken. van H. H. en Vervolgen wij de reeks, zo kan men een brandewijnskom uit het jaar 1667 In de Geref. Kerk te Heeg zijn gekozen tot ouderling de heren IJ. IJpma en H. Poepjes en tot diaken de heren Sj. Douma en M. Kaspersma. OOSTHEM. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is tot kerkvoogd herkozen de heer D. Hiemstra, tot notabelen zijn herkozen een het Men Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor.- GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SCHARNEGOUTUM. De bazar gehou-1 den op 11 en 12 November ten bate van de nieuwe C.V.O. school heeft nette opge bracht ruim 1627.—. Beide avonden was er een druk bezoek en een gezellige stem ming. Het bestuur is dankbaar voor de hoorden dat de R.K.T.S. Pinky over het voetlicht zou brengen we even hebben ge twijfeld of de groep dit stuk zou aan kunnen, nl. of zij de beschikking had over de actrices want op de dames komt het hierbjj vooral aan die naar ama- teursmaat gemeten, aan de eisen welke het stuk stelt konden voldoen. Nu de uitvoering achter de rug is, kunnen we gerust zeggen: „gelukkig wel”. Pinky, welke rol het stuk uiteraard beheerst, werd vertolkt door mej. M. Damhuis en zij deed dat voortreffeltjk en met een hartstochtelijke bewogenheid, welke er van getuigde dat zij zich volkomen in haar rol had ingeleefd; als we ons één opmerking mogen veroorloven dan is het deze dat zij aan het sterfbed van miss Em misschien iets meer van haar emo tie had kunnen doen blijken. Met haar mogen in bijna één adem worden ge noemd mevr. A. LouwmansBult als Dicey en mevr. JornaTimmer als miss Em. Ook dat was heel goed; mej. Bonte als Rozelia lastige maar goed ge typeerde rol en mevr. Ringnalda Hammersma als mrs. Melba Wodley droegen het hare er toe bij om het aan deel der dames in deze uitvoering tot een succes te maken. Wat de heren be treft, de heer J. Potma was een voor treffelijke rechter Walker, en de heer A. Flapper deed niet voor hem onder als dokter Joe. De heer H. Meyer ook een goede kracht in deze groep gaf een knappe uitbeelding van de neger Jake Waiters; de heer Theo Potma als Tom Denning en de heer S. Siemonsma als agent Shorty vormden de rest van het ensemble, dat aan het slot een ware ovatie van het enthousiaste publiek ont ving, mej. Damhuis kreeg daar nog bloe men bij. De regisseur, de heer H. Sie monsma, heeft eer van zijn werk gehad. Het kapwerk was van de heer D. Ha- mersma, de toneelaankleding van H.B.Z. Het ensemble Schuil, dat voor een pas sende muzikale inleiding tot enige be drijven had gezorgd, verleende zijn me dewerking ook bij het bal. Houdini Maandagavond kwam bovengenoemde ijsvereniging in hotel Pettinga in jaar vergadering bijeen. Wegens ongesteld heid van de voorzitter, de heer J. Tuil, stond deze vergadering onder leiding van de 2e voorzitter, de heer L. Ringma, die het jammer vond dat de belangstel ling onder de leden niet groter was, daar van de 150 leden die de vereniging mo menteel telt slechts 18 aanwezig waren. Hij heette hen hartelijk welkom en in ’t bijzonder de heer H. Ringnalda, de voor zitter van de Ijsclub Friso. Notulen en jaarverslag van de secretaris de heer D. van der Werf werden onder dankzeg ging goedgekeurd. De penningmeester, de heer P. Oiy, deelde mede dat er een nadelig saldo was van f 54.95. Door de kascommissie werd bij monde van de heer H. Eldering medegedeeld dat boe ken en bescheiden in orde waren bevon den, zodat voorgesteld werd de pen ningmeester decharge te verlenen, waar toe werd besloten. Voor het boekjaar 1954/1955 werden tot leden van de kas commissie aangewezen de heren H, El dering en P, v. d. Baan. De drie aftre dende bestuursleden, de heren D. v. d. Op hun verzoek wordt eervol ontslag verleend aan de h.h. J. Tjoelker en L. Glimmerveen resp. als onderwijzer aan de Bolwerkschool en aan de B.L.O.- school. Diverse ingekomen jaarversla gen worden voor kennisgeving aange nomen. Bouw van 8 woningen aan de Anna Paulownastraat. Redacteur s Werf, J. Tuil en U. Faber, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Be sloten werd dat, zodra de gelegenheid zich voor zal doen, de eerst te houden wedstrijd er een zal zijn van jongens, leeftijd 14, 15 en 16 jaar, met als prijzen gouden, zilveren en nikkelen horloges. De tweede van meisjes, met als inzet het kampioenschap van Friesland waarvan de organisatie berust bij het bestuur van de Bond van het Gewest Friesland van de K.N.S.B. Hierbij zal om geld prijzen worden gereden. Bij de rondvraag stelde de heer J. Wu- ring voor een actie te voeren tot werving van nieuwe leden. De contribu tie bedraagt slechts een gulden per jaar waarvoor men twee toegangskaarten tot de wedstrijden ontvangt. Met een woord van dank tot de aan wezigen, waarbij de hoop werd uitge sproken dat in de komende winter weer genoten zal kunnen worden van de Jjs- sport, en dat elk lid enige nieuwe leden zal aanbrengen, sloot de heer Ringma deze vergadering, waarbij naar gewoon te onder de aanwezige leden weer enige niet per m3 toegewezen, zodat het wo- ningtotaal geen verandering zou onder gaan als men een kleiner type zou bou wen. Wat de kwestie van de door de heer Fjjlstn bedoelde kale plek aangaat, dat terrein is practisch aan de Ned. Herv. Gem. verkocht en B. en W. voe len geen behoefte deze koop ongedaan te maken, wat ook moreel onaanvaard baar zou zijn. De bedoelde gemeente acht daar een kerk nodig en heeft nog niet in strijd met de gestelde voorwaar den gehandeld. Het voorstel van B. en W. wordt als- nu z.h.s. aangenomen. De R. K. Toneelgroep Sneek gaf Dins dagavond haar eerste uitvoering van dit seizoen alhier in Amicitia met de opvoe ring van „Pinky”. We schrijven: haar eerste uitvoering „alhier”, omdat zoals kapelaan Mulder in zijn openingswoord waarin hij onder de vele aanwezigen ook de H. E. deken van Galkom en ka pelaan Janning kon welkom heten er op wees dat deze groep Zondagavond hetzelfde stuk al in Lemmer, en met groot succes had opgevoerd. De inhoud van dit toneelspel, naar de roman van Sid Richett Sumner de film is nog niet zo lang geleden ook hier gedraaid is kort samengevat de volgende: Pinky is naar kleur een blanke, maar naar bloed gedeeltelijk negerin, en dat betekent dat zij in de Zuidelijke staten van Amerika, waar zij door haar groot moeder Dicey Johnson, een negerin, wordt opgevoed met al de vooroordelen heeft te kampen welke de blanken daar tegen het zwarte ras koesteren. Als haar grootmoeder haar naar de Noordelijke staten zendt om er opgeleid te worden voor een verpleegsterSloopbaan, besluit Pinky, hoewel er in dat Noorden minder vooroordeel heerst, haar afkomst te ver loochenen, ze laat zich voor blanke doorgaan en als in Boston de jonge arts Tom Denning liefde voor haar opvat, welke zij beantwoordt, vertelt ze ook hem niet de waarheid. Tenslotte, als ze haar verpleegstersdiploma heeft gehaald, ziet ze in dat ze met deze leugen niet kan voortleven, zij vlucht, Tom in on wetendheid latend waar ze heengaat, naar het grootmoederlijk huis, waarin ze terugkeert als een opstandige tegen de rassendiscriminatie, ze haat de blanken. Maar het is een hoogstaande blanke vrouw, miss Em, die zij in haar laatste ziekte en aan haar sterfbed bijstaat, die haar van die haat verlost, waartoe trou wens ook dokter Joe en rechter Walker, twee nobele blanken, bijdragen. Het blijkt dat miss Em Pinky haar landhuis heeft nagelaten om er een ziekenhuis voor negerkinderen te stichten. Ondanks verzet der wettige erfgenamen, wijst de rechtbank Pinky dit landhuis ook toe, een woedende blanke menigte steekt het in brand, maar Pinky, nu bijgestaan door een herboren Tom Denning, die nu ook het dwaze van het rassenonderscheid in ziet, besluit met hulp van haar nobele blanke vrienden, op het landgoed toch het ziekenhuis te bouwen en de laatste wil van miss Em uit te voeren. We .willen wel bekennen dat toen wy Het Sneker Museum heeft de laatste jaren een tweede reputatie weten op te bouwen: een zilver-museum. Dank zij verschillende bruiklenen en aankopen bezit het thans de grootste verzameling oud-Fries zilver, op die van het Friesch Museum na. Wij mochten niet hopen, nu al wéér een kostbare aanwinst op dit ge bied te mogen melden. Toch heeft nota ris Nanne Ottema uit Leeuwarden, die ons Museum al zo menig maal aan zich verplichtte, daartoe aanleiding gegeven. Dezer dagen arriveerde namelijk een bui tengewoon zilver-bruikleen, een Sneker brandewijnskom van zeldzaam en buiten gewoon fraai bewerkt type, die niet zal nalaten ook het oog der kenners te boeien. Het betreft hier een acht-kantige kom, waarvan de 8 zijijvlakken kunstig zijn gegraveerd met evenzovele voorstel lingen, die ons het lijden, de dood en de opstanding van Christus voor ogen stellen. Uiteraard vertoont de kom enkele zil- versmidsmerken. In de eerste plaats de drie kroontjes, het stedelijk keur van Sneek. Voorts de letter B, waaruit blijkt, dat de kom hetzij in 1633, hetzij in 1653 of in 1674 moet zijn vervaard.gd. Het al fabet van het op de kom gebruikte type Op Vrijdag 26 Nov. hoopt de heer G> Stellinga, thans leraar aan de H.B.S. te Groningen, vroeger onderwijzer aan de Bolwerkschool alhier, te promoveren tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte aan de Universiteit te Groningen. De titel van het proefschrift luidt: Zlnsvor- men en Zinsfuncties in de abele spelen. Promotor is professor van Es. Het St. Nicolaasfeest der openbare scholen wordt dit jaar gehouden op Woensdag 1 en Donderdag 2 Dec., des avonds 8 uur in Amicitia voor de vol wassenen. Donderdag 2 Dec., ’s morgens en ’s mid dags voor de hogere klassen, ook in Ami citia. Vrijdag 3 Dec., ’s morgens en ’s mid dags voor de klassen 1 en 2 in de diverse scholen. noemen, voorheen in het bezit van de familie Van TuyllBoreel. Deze kom is eveneens acht-kantig en verwant aan het exemplaar, dat zich nu in het Sneker Museum vevindt. Eindigen wij onze opsomming met twee Geuzenlepels, lepels, waarvan het uiteinde van de steel versierd is met een krijgsman of „Geus”; de een is gedateerd 1683 en bevindt zich op Epema-State te IJsbrachtum, de andere, niet van duidelijke jaarletter vorozien, in Boymans-Museum te Rotterdam, ziet, dat het Sneker Museum zich in goed gezelschap bevindt! Van de gelegenheid maken wij nog gebruik, in het voorbijgaan mede te de len hoe dezer dagen een gedeelte van de helaas opgeheven Amelander Oudheidka mer te Nes naar het Sneker Museum is overgebracht, ook weer als bruikleen van de heer Ottema. In het bijzonder zijn genoemd een tweetal met schepen be schilderde, vroeg-18de eeuwse bedstee- planken en een sierlijk Engels laden kastje, dat zeer geschikt bleek tot berg plaats van de grote collectie, op oud- Sneek betrekking hebende kaarten, gra vures en foto’s, in ons Museum voor handen. De eher J. Woudstra, de gewe zen conservator van de Amelander Oud heidkamer, vertrouwde het Sneker Mu seum bovéndien nog een origineel, smeedijzeren harpoen toe, waarmede de koene Amelanders voorheen de Groen- landse walvissen durfden te trotseren. Verschillende aqdere zaken, zoals fraai beschilderde bergkisten en andere antie ke meubelen, zijn nog op komst, doch wachten op de door ruimtegebrek nood zakelijk geworden verbouwing van de benedenzaal. Vóór het nieuwe seizoen is aangebroken, hoopt het Bestuur echter met de reorganisatie gereed te zijn en zodoende weer een nieuw steentje te hebben bijgedragen tot de aantrkkelijk. heid van Sneek voor kunst- en oudheden minnende toeristen. I Advartantlaprlje 15 ut per m.m. Bij contract (handaliadv.) lager. I Abonnementsprijs I 3.— per half I laar. Franea per pest I 3.75 eer hall jaar. i Giro S0748 ten name ran Firma I L 1 Drijfhout, ineek. Het Amicitia Theater heeft in het nieuwe programma als hoofdnummert „Houdini”. In hoeverre de film over ’s werelds grootste goochelaar en boeienkoning rekening houdt met histo rische feiten, weten wij niet. Maar his torisch of nietParamount heeft van deze geschiedenis een zeer aparte sen sationele showfilm gemaakt, die de toe schouwer meesleept en zeker de moeite waard is te gaan zien. Regisseur George Marshall heeft alle mogelijkheden van het verhaal ten volle uitgebuit en door het kleurrijk geheel is het een overrom pelende, boeiende film geworden met Tony Curtis als Houdini en Jeanet Leich als zijn partner. Er wordt zeer levendig spel ten beste gegeven. De collecte voor de gezamenlijke Mili taire fondsen heeft alhier opgebracht 544,55. Deze vergadering die Woensdagavond in de bovenzaal van Onder de Linden werd gehouden was flink bezocht. Om de leden te animeren had het bestuur er nl. een kienavond aan verbonden en dat bleek een succes te zijn. Medegedeeld werd dat Sint Nicolaas en Zwarte Piet Vrijdag 3 De cember 's nam. om 5 uur in Restaurant „Onder de Linden” de jeugd van 3 tot en met 7 jaar met een bezoek zal vereren, en d*t de jaarlijkse feestavond op 5 Januari in Amicitia zal worden gehouden, waarbij de toneelgroep van de P.T.T. medewerking verleent. Voorzitter van Gunst sprak de hoop uit dat vele bewoners uit het stads gedeelte Leeuwarderweg en zijstraten zich als lid zullen opgeven opdat ’t speeltuin werk voor de jeugd nog meer uitgebreid kan worden. De lage contributie van 35 cent per maand behoeft voor niemand een bezwaar te zijn. Hij bracht voorts dank aan B. en W. voor hun medewerking in ’t afge lopen seizoen en gaf de verzekering, dat als allen spontaan hun schouders onder ’t werk voor de kinderspeeltuin zetten, het bestuur op de ingeslagen weg voort kan gaan. De secretaris de heer J. Draijer gaf een uitge breid overzicht van 't werkprogramma van 't afgelopen seizoen. Het ledental bedraagt thans 165. Volgens ’t verslag van de pen ningmeester dhr. Th. Oostra staat de vereni ging er ook finantieel goed voor. De in komsten bedroegen f 1229.46 en de uitga ven 1044.59, zodat er een voordelig saldo was van 184.87. De kascommissie bestaan de uit de heren A. de Vries en P. Veldstra rapporteerde de bescheiden in orde te heb ben bevonden en stelde daarom voor de heer Oostra te dechargeren voor zijn keu rig beheer, waartoe werd besloten. Tot le den van de kascommissie voor het nieuwe boekjaar werden aangewezen de heren H. Bakker en H. Hasz. Nadat bij de rond vraag nog het een en ander ter tafel was gebracht, vermaakten de aanwezigen zich nog enige uurtjes met kienen, waarvoor het bestuur mooie prijzen beschikbaar had ge steld. Zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen de voorstellen van B. en W.; om het verplaatsingskostenbesluit 1946 ook van toepassing te verklaren op het gemeentepersoneel; tot voorlopige vaststelling van de ge- meenterekening dienstjaar 1952; tot wijziging van de begrotingen van baten en lasten en van kapitaalsinkom- sten en uitgaven van het leningfonds voor 1953; tot goedkeuring van de begroting van het Old Burger Weeshuis voor 1955; tot het vaststellen van het maximum van in 1955 op te nemen gelden in rek.- courant; tot het verlenen van medewerking aan enige aanvragen van de Ver. voor Chr. schoolonderwijs ingevolge art. 72 L.O.-Wet 1920; tot het garanderen van rente en af lossing van een door de N.V. Bouwkas Noord-Ned. Gemeenten verstrekte geld lening; tot het toekennen van premiën te ver lenen op grond van de premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953; tot wijziging van de verordening op de bediening van bruggen; tot verlenging van de met de N.V. Ned. Thermo Chemische Fabrieken te Amsterdam aangegane overeenkomst betreffende het onbruikbaar maken van voor mens en dier afgekeurd vee vlees. Garantieregeling ten behoeve bouw en inrichting Rust- en Verpleeghuis te Noordbergum. Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nummer. De heer F y 1 s t r a gaat met het voorstel accoord, maar uit de toelichting blijkt dat Leeuwarden en het ryk nog niet meedoen,’ en een garantie tot een maximum van 104.000 ia toch wel een heel bedrag. Spr. wil dus namens z<jn fractie uiting geven aan enige bezorgd heid over de gang van zaken en de hoop uitspreken dat Leeuwarden en het rtjk alsnog zullen meedoen. De Voorzit ter antwoordt dat juist dezer dagen Leeuwarden, onder zekere restricties, besloten heeft wel mee te doen en de vooruitzichten ten opzichte van het rtfk lijken ook niet ongunstig. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Aan de N.W. zyde van de Anna Pau lownastraat, grenzende aan het Tuin dorp, ligt nog een open ruimte, waar ééngezins-woningen moeten worden ge bouwd. B. en W. achten dit terrein uitermate geschikt om er woningen te bouwen van een groter type dan als regel wordt gebouwd, waardoor tevens op fraaie wijze een aansluiting met de oudere bebouwing van het Sperkhem wordt verkregen. Het plan, ontworpen door de dienst der gemeentewerken, voorziet in de bouw van een blok van twee en een blok van zes woningen. De woningen zijn bestemd voor grote gezin nen en bevatten beneden een woonka mer, een slaapkamer, een keuken, een entree met w.c. en trapopgang, alsmede een kelderkast. Op de verdieping zijn 3 ruime slaapkamers, waarvan 2 voor zien van een vaste wastafel, douche ruimte en een drietal hang-legkasten alsmede een werkkast. Tevens is er een zolder, voorzien van een houten vloer en bereikbaar door middel van een zgn. Vliezotrap. De woningen van eerstge noemd blok hebben een zy-ingang en een balconnetje, terwijl het schuurtje aan de woningen is gebouwd; bij het andere blok zijn de woningen voorzien van een loggia uit de grootste slaapkamer te be reiken, alsmede van een losstaand schuurtje. In alle woningen kan een gas- geyser worden aangebracht; als die van gemeentewege wordt verstrekt zal daar voor boven de huur een vergoeding van ƒ0.60 per week verschuldigd zyn. De huur is voorlopig berekend op 11.25 per week. Mevrouw S c h a p e rT o 1 m a n vraagt of de vraag naar deze grotere woningen wel zo groot is, dat deze bouw gerechtvaardigd is. 12.huur is een heel bedrag en zou voor hen, die dat kun nen betalen, geen andere oplossing mo gelijk zyn Spr. verheugt er zich natuur lijk over dat er weer 8 woningen bij komen, De heer Fjjlstra is met het SNEEKER NIEUWSBLAD laatste ook blij en is niet bang dat geen vraag naar deze woningen zal zijn; er zijn heel wat mensen, die deze huur wel kunnen betalen maar noodgedwon gen nu in kleinere woningen zitten. Deze zullen nu naar de grotere wonin gen gaan, en de kleinere komen weer beschikbaar voor andere gezinnen, zo schuift het op. Met dit voorstel is het oorspronkelijk plan uitgevoerd, alleen zit men nog met een kale plek, waar de Ned. Herv, gemeente zou bouwen. Het is niet aangenaam voor de omwo nenden altijd op die kale plek uit te zien en spr. hoopt dat B. en W. enige aan drang zullen uitoefenen dat er gebouwd wordt of dat de Ned. Herv, Gemeente een ander stuk terrein krijgt en het be doelde voor woningbouw wordt ge bruikt. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. volmondig „ja” kunnen zeggen op de vraag van mevr. Schaper of er behoefte is aan dit type woningen. Er zijn sedert 1947 hier wel veel wonin gen gebouwd maar van dit bepaalde soort niet en de behoefte er aan is even groot of nog groter dan aan kleinere woningen. Als men eens nagaat hoe voor de oorlog in deze behoefte werd voorzien, kan men constateren dat er nu een schreeuwend gebrek aan bestaat, trouwens B. en W. en de commissie merken dat ook in de practijk. Deze mensen nemen nu noodgedwongen een type woningen in beslag, dat beter voor andere groepen der bevolking geschikt is ook wat de huurprijs betreft. Daarom bouwen we nu deze woningen van wat groter type, en dat is maar een druppel op een gloeiende plaat, onze woning- bouwpolitiek zal in de toekomst sterker op deze voorziening moeten zjjn gericht; ook omdat gezien de verhoudingen, op de lange duur juist deze woningen goed exploiteerbaar zullen blijken. Daarom achten we dit voorstel een juiste oplos sing in een richting, waarin we de eerst volgende jaren verder zullen moeten gaan. De zaak zou misschien wat an ders liggen als we nog in kubieke me ters konden denken, maar tegenwoordig wordt het bouwvolume per woning en Zaterdag maakt Sinterklaas weer een rondrit door de stad. Hy vertrekt om half drie vanaf Hotel Hanenburg en volgt dan deze route N. Noorderhorne, Marktstraat, Leeuwenburg (N.Z.), Schapen plein, N. Burgstraat, W. Burg straat, Oosterdyk, Jousterkade, Oppenhuizerweg, W. Lodewyk- straat, J. W. Frisostraat, Harinx- makade, Hooiblok, Singel, Hoog- end, GrootzandfO.Z.), Suupmarkt, Ged. Poortezfjlen, W. Burgstraat, Kruizebroederstraat, Hanenburg. Van deze Zaterdag af t.e.m. 4 December, dus de gehele volgende week, zijn alle winkels 's avonds tot 9 uur geopend. Salarisregeling vakleerkrachten V.G.L.O. Mede naar aanleiding van een destijds door de afd. Sneek van de Ned. Onder wijzers Ver. gedaan verzoek stellen B. en W. voor, nu voor de bezoldiging van vakonderwijzers in lich. oefening en zin gen aansluiting is gezocht bij de door de min. v. binn, zaken gegeven normen, dit ook te doen wat betreft de bezoldiging van de vakonderwijzeressen in de nut tige handwerken. Tevens wordt een re geling voorgesteld voor de bezoldiging van handwerkonderwijzeressen, die in het bezit zijn van een op de Ntjverheids- onderwijswet steunende bevoegdheid. B. en W. stellen voor de wijziging te doen toepassen gerekend van 1 Mei 1954 af. Z.h.s. aangenomen. Gemeentebegroting 1955. B. en W. bieden deze begroting aan. De secties ter onderzoek worden als volgt getrokken. Ie Sfectie dé leden: Groeneveld, Lan- gius, KuipersArema, Terpstra ,Vis, Boomsma, v. d. Wal, Lampe; 2e Sectie de leden: Fylstra, v.d. Werf, Schaper-Tolman, de Vries. Zeilstra, Boonstra, de Boer. (Zie verder pagina 2) HEEG. De Chr. Muziekver. „Crescendo” alhier heeft deze maand 35 jaar bestaan. Daar haar programma voor dit jaar reeds geheel bezet is, zal dit jubileum pas in 't begin van 1955 gevierd worden. Het ligt in de bedoeling dan een Jubileum-concert te geven, waarbij verschillende plaatselijke en zusterverenigingen zullen worden uitge nodigd. Een dergelijke beker, maar nu voor zien van een gravure, betrekking heb bende op het beleg van Breda, werd door onze zilversmid in het jaar 1648 afge leverd aan Frederik Hendrik, 11 jaren na dit beleg, dat in 1637 voorviel. Ditmaal was de beker bestemd voor een voorvaij der van de familie Van Rijckevorsel. De beker schijnt al vóór 1648 te zijn besetld, want Frederik Hendrik overleed reeds in 1647, zodat diens weduwe, Amalia van Solms, de beker in ontvangst nam. Fre derik Hendrik placht bepaalde officieren, die zich in zijn dienst hadden onderschei den, op een dergelijke wijze te verrassen. De Sneker zilversmid, die ’s prinsen eer volle opdrachten kreeg, moet dus wel een zekere faam hebben genoten. De Bre- da’se beker werd in het jaar 1935, uit de nalatenschap van de kinderloos overle den Dr Elie van Rijckervorsel, aan het Boymans-Museum te Rotterdam geschon ken. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand wordt benoemd de heer H. Jelle- ma, commies A ter secretarie. Tot on derwijzer aan de Bolwerkschool de heer M. H. Bijl te Blankenham; tot onder wijzeres aan de B.L.O.-school mevr. G. Gelderblom te Echten; tot leraar in tij delijke dienst in de lichamelijke oefe ning aan het gymnasium de heer J. C. Kan; tot waarnemend conrector aan de zelfde inrichting mevr. J. A. C. M. BakkerMaks; tot curator van het gymnasium dr J. Th. R. Schreuder; tot lid van de commissie van toezicht op het M.O. de heer H. A. Tromp. werd namelijk drie maal gebruikt, vóór door een ander te worden vervangen. Elk jaar schoof men een letter op, om Tenslotte het merk van de zilversmid, in dit geval een gekroonde eikel. Wij weten helaas niet, hoe de naam van deze Sneker kunstenaar heeft geluid. Misschien dat onderzoek in de Sneker stadsarchieven nog uitkomst kan geven. In elk geval is het een van de knapste Friese zilversmeden geweest; wij kennen dezelfde nog enkele werkstukken meer. Het oudste is een fraaie lepel, ge dateerd 1622 en bezit van de heer Otte ma; thans in ons Museum. Daarop volgt een beroemde beker, gedateerd 1632 en in het bezit van de familie Hora Siccama. Men heeft deze beker versierd met een ingegraveerde voorstelling; betrekking hebbende op het beleg van Maastricht. De beker zou door Prins Hendrik ge- sheonken zijn aan een voorzaat van de familie Hora Siccama. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Woensdag 24 Novem ber 1954, des avonds 7.30 uur. Voorzitter: burgemeester L. Raster- hoff; secretaris de heer K. Koster. Aan wezig: 15 leden; afwezig de h.h. Groe neveld en Langius (m. k.)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1