s r Moeilijke uitwedstrijd voor Sueek jieen! i i THERMOGENE BUITENLANDS OVERZICHT Huid uitslag De film Maarten. lAiilier 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen l TWEEDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD” 'SS k I I goed vit Slechts 1 j spoelen vliegt Twee oudjes RHEUMATIEK... Meer openbare toiletten voor vrouwen bepleit Nato Opstellenwedstrijd 1955 Per autoped rond het Ijsselmeer S. de Wolf gehuldigd Het probleem der spastische kinderen Trekt zo Gedrang aan de kop van 3 A Japan en Amerika. 1 Jifieuwarden, teief. 7790. VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 V Ingez. Mededeling. Advertentie Advertentie l.M. 4 Advertentie LM. Twee belangrijke duels. Advertentie LM. Uw tergende winterkwaal legt't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN tik Tb huidaandoeningen Hg. W- BF VLOEIETOP BALSEM - ZEEP heeft kwaad bloed gezet te Tokio. Joshi- da, de Japanse premier, is dezer dagen in de Ver. Staten geweest om, nu Ame rika de natuurlijke economische ontwik keling van Japan blokkeert, hulp ter verlichting van de moeilijke economische positie van het land te verkrijgen. Deze premier was daarvoor ook de aange wezen mant want hij vertegenwoordigt de steeds kleiner wordende groep leidende figuren in het land van de rij zende zon die het handhaven van een hechte band met de Ver. Staten als de enige mogelijke politiek van Tokio op dit moment beschouwt, hij is een soort Japanse Adenauer. Maar Joshida is er toch niet geslaagd in zijn poging van de regering-Eisenhower een Marshall plan voor het Verre Oosten los te krij gen; het Congres is niet meer zo scheu tig met zijn dollars. Wel heeft de Ja panse premier enkele minder belangrijke economische concessies van Washington verkregen, maar die zullen de oppositie tegen zijn beleid, welke tijdens zijn af- zozeer de nadruk op de figuur van Lu ther is gelegd, is er van de andere spe lers niet zoveel te vertellen, de meeste zijn uitstekend en in hun rol overtui gend, maar van enkele zouden we dat niet durven zeggen, in ’t bijzonder niet van Hans Lefebre die Keizer Karel V speelt op een wijze welke naar ons ge voel deze toch grote historische figuur geen recht doet. Om nog even op de film zelf terug te komen, al is deze sterk geconcentreerd op Luther, men moet niet denken dat het filmisch vermogen van de regisseur zich in hem uitput; zo is er na een hoogtepunt als het aanslaan door Luther van zijn 95 stellingen op 31 October 1517 een bijzonder fijn gevon den anti-climax, als een ooggetuige na een vluchtige blik op het biljet achte loos zegt: „schon wieder etwas Latei- nisches”. Dat overigens in Nederland een Duits sprekende versie wordt ver toond is een voordeel, die ligt de toe hoorders in het algemeen beter dan de Engels sprekende, en men neemt er enige oneffenheden in de nasynchronisa- tle graag mee voor lief. De slotscène is geen historie meer, maar beschouwe men als een indrukwekkende apotheose roemde 95 stellingen samenvat en publi ceert. Hier is het ook, dat de zich steeds toespitsende omstandigheden tot een cri sis komen. Het grote levensdoel van Paus Leo X, een bij uitstek kunstzinnig kerkvorst, is de verfraaiing van de St. Pieterbasiliek. Dit streven verslindt ka pitalen en om de nodige fondsen mach tig te worden, gaat de Paus over tot de verkoop van aflaten en reliquieën. Hier echter vindt hij Luther op zijn weg en vangt de rechtstreeks openlijke strijd aan tussen de opstandige theoloog en het opperste Kerkgezag. He eerste re sultaat van deze botsing is de Pauselijke ban-bul, gevolgd door Luthers reactie: het verbranden van het document. Voor de Rijksdag te Worms ter verantwoor ding geroepen spreekt hij de beslissende woorden: „Mijn geweten is gebonden aan Gods Woord ...ik kan of wil daarom Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van at te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink In de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uurvooruw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter’s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter s Leverpilletjes stellen uw Inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelük vertra gen. neem dan tüdelUk Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter’s Le verpilletjes, f 1.20 per flacon. 57 Kort samengevat is de inhoud de vol gende we gaarne de verklaring van een Lu- therkenner bij uitnemendheid als prof, dr W. J, Kooiman, die zegt „dat deze film een betrouwbaar document is, de kern van de reformatorische worsteling is naar voren gebracht en al wat naar het pathetische en theatrale zweemt is vermeden”. En daarmede zijn we dan al gekomen bij een waardering van de ar tistieke kwaliteiten dezer film. Omdat de nadruk hier sterk gelegd is op de reformatorische worsteling, de innerlijke strijd van Luther dus, heeft de regis seur Irving Pichel afstand genomen van de bewogen dagen uit de tijd der kerk hervorming zelve, welke scènes, verlei delijk voor iedere filmregisseur, en deli catesse voor het gros der bioscoopbezoe kers, zouden hebben opgeleverd; zelfs de boerenoorlog is volkomen verzwegen of liever later weggeknipt, toen men ont dekte dat de film door scènes daaruit te lang (ze duurt nu al 7 kwartier) zou worden, maar het karakter van de film De hoogst geplaatste clubs in de tweede klas A trekken er Zondag op uit. Sneek naar G.R.C. en Velocitas naar F.V.C. De taak van onze stadgenoten Iqkt ons zwaarder dan die va a hun concurrenten, want G.R.C. bezit een stevige ploeg. Dat hebben we onlangs nog in het Zuidersportpark kunnen constateren. Bovendien moeten de Groningers winnen als ze in de running willen blijven. Niettemin verwachten we een kleine overwinning voor de withemden. De Sneker liefhebbers wacht een ont moeting, die wel heel prettige herinne ringen oproept aan de tijd, toen men nog louter voor zijn plezier voetbalde en niet aan het betalen van spelers en over schrijvingen dacht. Met inzet van de ge hele persoon werd gestreden om de pun ten en na afloop ging men als vrienden uit elkaar. Wat dat laatste betreft, is er gelukkig niet zo veel veranderd bij L.S.C. en Frisia. De generatie van van daag tracht nog met dezelfde toewijding het spel te spelen, zoals het gespeeld moet worden en het duel van Zondag zal op deze regel wel geen uitzondering maken. Wie het zal winnen? Dat is moeilijk te zeggen. Op de competitie- ladder staat Frisia enkele treden hoger, maar daar staat het terreinvoordeel van L.S.C. tegenover. Een gelijk spel? Een belangrijk treffen is Friesland Haren. Als de Bornianen zich wat meer lucht willen verschaffen, moeten zij de Groningers kloppen. Nicator kan uit tegen Zwaagwesteinde wel op een ne derlaag rekenen en ook bij Oosterpar- kersHelpman tippen we de thuisclub als winnaar. gedrang om de top te voorschijn komen, is moeilqk te zeggen. We wachten daarom maar rustig af. Wellicht biedt deze situatie de clubs, welke op dit edele kwartet volgen, de gelegenheid iets van hun achterstand af te knabbelen. Uit» zicht hierop bestaat zeker voor GAVC, nu hekkensluiter Bergum naar Grouw komt, en misschien ook voor MSC, dat naar Olyphia reist. Black Boys heeft de moeilijke uitwed strijd tegen DOG voor de boeg. Door een zege zouden de zwartjes zich aardig uit de gevaarlijke zóne werken, maar meer dan een gelijk spel zit er naar onze mening niet voor hen in. Voor een goed doel kan men niet ge noeg noten op zijn zang hebben, schijnt de Algemene Nederlandse vereniging voor vreemdelingenverkeer te menen. Deze vereniging heeft tenminste de besturen van veertig Nederlandse gemeenten ver zocht, zorg te dragen voor meer en rei nere openbare toiletten, in het bijzonder voor vroifwelijke toeristen. Uit het onderzoek naar de bevindingen van buitenlandse gasten is gebleken, dat ons land op dit gebied verre ten achter is bij andere landen, die aan de touristen- industrie een deel van hun inkomen ont lenen. Aan de vereniging van Nederlandse grote-stads V.V.V.’s is gevraagd, de actie tot vermeerdering van het aantal open bare toiletten en tot een beter onderhoud van de bestaande publieke sanitaire ge legenheden te ondersteunen. (Alg. Dagblad) Het Britse Atlantische Comité zal in samenwerking me’ het Internationale At lantische Comité in 1955 een opstellen wedstrijd organiseren voor burgers van landen van het Noordatlantische Paat (N.AT.O.), die in hun eigen of een ander N.A.T.O.-land verblijven. De wedstrijd is verdeeld voor 2 leef tijdsgroepen, namelijk voor deelnemers beneden 19 jaar en van 1930 jaar. In iedere groep zal een eerste prijs worden toegekend. Voor ieder land zijn twee prijzen beschikbaar. De winnaars krijgen een retourovertocht per vliegtuig van hun land naar Parijs, de zetel van het hoofdkwartier van de N.A.T.O., alsmede een gratis verblijf van een week ter ken nismaking met N.A.T.O.-instellingen. Het opstel, dat in het Engels of in het Frans moet worden ingediend, mag niet meer dan 3000 woorden omvatten. Er kan een keuze uit drie onderwerpen worden gemaakt. De zes Noordhollandse zuivelarbeider- uit Sint Maartensbrug, hebben hun rit van ruim 500 km per autoped rond het Ijsselmeer Zaterdag met goed gevolg be ëindigd. Toen de zes .steppers” 's mid dags op de „thuishaven” terugkeerden, werden zij met gejuich in het vlaggende dorp begroet en met geschenken over laden. Namens het gemeentebestuur en door bestuursleden van een zuivelfabriek te Sint Maartensbrug werden de zes mannen toegesproken. Overigens zij nog vermeld, dat Fin land heeft laten doorschemeren dat het niet voelt voor deelneming aan de door de Russen gewenste conferentie als niet alle landen vertegenwoordigd zijn, en dat Zuid-Slavië de uitnodiging radicaal heeft afgewezen. Mendès France heeft zyn bovengenoemd voorstel om de con ferentie in Mei te houden gedaan tijdens zjjn bezoek aan Amerika, dat nu weer geëindigd is. Hij is er in de Ver. Staten in geslaagd het wantrouwen dat er de laatste tijd omtrent de Franse bedoelin gen bestond, weg te nemen en geniet er nu evenveel sympathie als de West- Duitse bondskanselier dr Adenauer, die in zijn eigen land nu druk bezig is zijn vrienden te overtuigen dat met de aan neming van het Saaraccoord, het Saar- gebied toch niet voor goed voor Duits land verloren is. Het blijft nog altijd een dubbeltje op zijn kant of het W. Duitse parlement dat accoord voorwaarde voor het inwerking treden der andere Parijse overeenkomsten zal slikken, al schijnt de bondskanselier nu zijn ka binet voor zijn standpunt gewonnen te hebben. Maar ook Mendès France krijgt het, ondanks zijn succes in Amerika, nog niet gemakkelijk in zijn parlement met zijn binnenlandse hervormingen en met de moeilijkheden met de nationalisten in Noord-Afrika. Dit is een der weinige punten in de betrekkingen tussen Frank rijk en de Ver. Staten die bij het bezoek van Mendès France aan Washington ei genlijk niet tot klaarheid zijn gekomen. Frankrijk wil het verzet in Noord-Afri ka met militair geweld breken, de Ame rikanen die daar hun luchtbases hebben, zien dat niet graag en in ’t bijzonder niet omdat het Franse leger daarbij ge bruik maakt van door Amerika gelever de wapens. Scène oip.dè- film ..Maarten Lucber’ „Herroepen karren wftife.nier. Wane bet iSnieO wilig'Wnièt goed tegen bee geweten te bandelen- God belpa tniji Amgni" te Wotmsua 15211 U iW nUJ door de*88 Zoals bekend bouwt Amerika zijn ver wachtingen dat het de toestand in Azië toch nog wel in de hand kan houden gedeeltelijk op zijn bondgenootschap met Japan, dat nog Amerikaanse bezetting heeft, zij het in mindere mate dan tijdens de Korea-oorlog. Japan is ook econo misch sterk aan banden gelegd door de Ver. Staten. Het mag zijn handelsver keer hiet vrijelijk richten op de voorzie ning van communistisch China, dat een natuurlijk afzetgebied is. Dat vooral Tijdens een vergadering van de Noorde lijke lagere klassers in Groningen werd voorzitter S. de Wolf uit Sneek gehul digd. De Wolf is thans reeds 25 jaar voorzitter van deze belangenvereniging. De heer Sj. Frummel bood hem een klok aan. Frummel zou zelf aftreden, maar nadat verschillende grieven waren weg gewerkt, werden de tegencandidaten van de lijst af gevoerd. De vergadering toonde zich zeer ont stemd over het feit, dat de lagere klas sers niet over de competitie-indeling van de eerste klassers waren ingelicht. Men moest dit in de dagbladen lezen. Naar aanleiding hiervan deelde de heer Mar tens, voorzitter van de V.E.K., ons mede, dat de besluiten op zeer korte termijn moesten'worden genomen, zodat de nor male gang van zaken niet kan worden gevolgd. (O.N.) In een op Zaterdag 6 dezer te Leeu warden gehouden bijeenkomst van een aantal ouders van spastische kinderen werd besloten tot het oprichten van een afdeling Friesland van de in 1952 ge stichte B.O.S.K. (Bond van Ouders van Spastische Kinderen). Verwacht wordt, dat hierdoor ook in Friesland meer de aandacht zal worden gevestigd op het probleem van de spastische kinderen, waaronder te verstaan die kinderen, van wie door een hersenbloeding vóór, bij of kort na de geboorte een kleiner of gro ter aantal spieren in een voortdurende kramptoestand verkeert, zodat voor een normaal bewegen van die spieren de kracht niet of zeer aebrekkisr kan wnr. De film begint met Luthers besluit tot de orde der Augustijnen toe te treden. En reeds aanstonds komt het verhaal tot de kern van de zaak: de worsteling om In nerlijke vrede. Noch als monnik, noch als priester kan Luther zich verenigen met de opvattingen der toenmalige kerk. Telkens stoot hij zich aan een gezag, dat hij niet kan erkennen, ergert hij zich aan misbruiken, die hij in strijd acht met zijn diepste overtuiging. Zo zien wij hem al de kwellingen van zijn groeiende twijfel doormaken, die hij tevergeefs met de hardste zelfkastijding zoekt te overwinnen. Wij zijn er getuigen van, hoe hij op voorspraak van de hem wel gezinde prior naar Rome kan vertrek ken, maar het blijkt, dat ook de daar ervaringen zijn opstandig ge- voering er van onder gezag van de Vei ligheidsraad brengen en zo een veto recht over de verstrekking van het splijtbaar materiaal aan bepaalde landen behouden. Daarvoor voelt het Westen te recht niets. Over het algemeen zijn de Russen wat soepeler geworden, maar als het op principiële kwesties aankomt blijven ze toch onverzettelijk, en dat zal met de plotselinge dood van een bittere tegenstander van het Westen, Wisjinsky, de leider van de Russische vertegen woordiging bij de Ver. Naties, wel niet veranderen. Zo toonde Moskou zich wel bereid de datum van de conferentie over het Europees Veiligheidspact (29 No vember) te verschuiven naar een later tijdstip, mits het Westen echter de rati ficatie der accoorden van Parijs ook uit stelde. Daarvan wilde men in het Wes ten natuurlijk niet weten, en het was prettig dat de premier van Frankrijk, het land waarvan men verwacht dat het ’t meest voor overleg met de Russen voelt, zich tot de zegsman van alle Westelijke landen maakte, toen hij ver klaarde dat een conferentie met de Rus sen eerst in Mei zou kunnen plaats vin den, dus na de ratificatie van de Pa rijse accoorden. als „document van een geloofsbeslis- sing” ook zou aantasten. Zo wordt dan de volle aandacht van het publiek opge ëist voor de persoon van Luther, zij het dan te midden van zijn vrienden en te genstanders en in het aantrekkelijk en authentieke décor der oude Duitse ste den. Luther wordt gespeeld door Niall Mac Ginnls en zijn spel is zo ontbloot van het theatrale, zo diep menseltfk en De Engelse minister van buitenlandse zaken Eden heeft dezer dagen gezegd dat, als eenmaal de accoorden van Pa rt's in werking zijn getreden, hf de toe stand in Europa niet somber inziet, maar in Azië zeide hij, blijft hg gevaar lijk. Eden heeft daarbij ongetwijfeld aan de samenwerking tussen de Sovjetunie en communistisch China gedacht, ™is- schien ook aan die groep Amerikanen die de preventieve oorlog tegen rood China prediken, of aan het feit dat de Amerikaanse regering nog eens heeft verklaard dat een aanval der rode Chi nezen op Formosa een Amerikaanse oor logsverklaring aan Peking zou beteke nen. Dat de regering-Eisenhower dit echter slechts in het uiterste geval zal doen, blijkt uit haar advies aan Tsjang Kai sjek om de eilandjes die voor de kust van het Chinese vasteland liggen en min of meer Formosa dekken, te ont ruimen en aan de roden te laten. De Amerikaanse garantie geldt dus uitslui tend Formosa en niet de bedoelde ei landjes, o.a. Quemoy, waarvan Peking de bezetting door Chinese, van Ameri kaanse wapenen voorziene, nationalisten als een directe bedreiging aanvoelt. Maar het is niet alleen in dat gebied van Azië waar de vrede in gevaar blijft, in Indo China zijn sinds de wapenstil stand werd gesloten de troepen van de communistische generaal Ho Tsji Minh met drie divisies versterkt er. deze zaak heeft een der voornaamste punten van het overleg tussen minister Dulles en Mendès France bij diens bezoek aan Washington uitgemaakt. De toestand blijft daar uiterst precair, niet het minst door het feit dat er nog altijd onenig heid heerst tussen het leger en de re gering van Vietnam. Een heropening van de strijd in Indo China zou uiterst ge vaarlijk zijn en, als de Ver. Staten niet daadwerkelijk ingrepen, waarschijnlijk ten gevolge hebben dat geheel Indo Chi na in handen der communisten viel, waarna ook Siam gevaar zou lopen en geheel Zuid-Oost Azië. Niet het minst ook Indonesië, waar de communistische partij hevig aan het wroeten is en een zwakke regering met haar koketteert en de aandacht van haar onderdanen van de binnenlandse moeilijkheden tracht af te leiden door de kwestie-Nieuw Guinea sterk op te blazen, infiltratie in dat on der Nederlandse souvereiniteit staande gebied te plegen en Nederlandse gevan genen te maltraiteren om hen tot gefin geerde bekentenissen te brengen, die Ne derland in een kwaad daglicht kunnen stellen en de zondebok maken voor al wat er aan verwarring heerst. Als men b(j dit alles de moeilijkheden tussen In dia en Pakistan voegt dan zijn daarmee een paar feiten genoemd welke minister Eden in het gelijk stellen als hij de toe stand in Azië nog somber noemt. Er gaat geen week voorbij of in de derde klas zijn wel enkele belangrijke wedstrijden aan te wijzen. Maar deze keer krijgen we wel de klap op de vuur pijl, omdat bjj Rood GeelSt een wijk en W.Z.S.Harlingen de vier kopploegen in onderlinge strijd worden gewikkeld. Welke clubs zonder kleerscheuren uit dit niets herroepen!” Inmiddels is hij in het huwelijk getreden met de gewezen kloos terzuster Catharina von Bora, waarna wij hem andermaal voor een tribunaal zien verschijnen. Ditmaal m .et hij zich te Augsburg verantwoorden voor Kei zer Karel V, maar ook hier blijft hij (hoewel vogelvrij verklaard) zijn stand punt handhaven. Inmiddels zijn honderd duizenden tot zijn zienswijze overge gaan en de film eindigt met het optre-, waarachtig, dat men er door gegrepen 9 jaar na de oorlog Japan nog steeds half bezet land is en wat zjjn handel be treft aan handen en voeten gebonden. Na de eigenschappen van het Japanse volk geprezen te hebben vroeger dacht men te Moskou en Peking daar anders over verklaren deze regerin gen zich bereid Japan volle steun te geven in zijn streven naar het herstel van politieke en economische betrekkin gen met de Chinese volksrepubliek en de Sovjetunie. Dit gefluit van de vogelaar zal voorlopig geen resultaat kunnen heb ben, omdat Japan nog te zeer op steun van de Ver. Staten is aangewezen, maar het groeiend Japanse verzet tegen de te sterke binding aan Washington wordt toch gevaarlijk. Men zegt dat begin vol gend jaar het Westen zal trachten Ja pan wat uit de economische nood te hel pen door het ruimer armslag in zijn han del met Z.O. Azië, o.a. Brits gebied, te geven, waardoor de Japanse industrie misschien minder begerig naar de Chi nese afzetmarkten zou kijken, maar de vraag is weer of de Westerse industrie erg gebrand is op deze vroeger zo ver foeide Japanse concurrentie. Mandagmiddag draaide voor pers en genodigden in het Tivolitheater te Leeu- worden de film „Maarten Luther”, wel ke van 3 December af tegelijkertijd in het Amicitia Theater te Sneek en het genoemde theater te Leeuwarden op het programma komt; de uitnodiging tot bij woning dezer voorstelling ging dan ook van de directies dezer beide theaters uit. Voor de voorstelling aanving zette de heer Hes, de secretaris van het comité dat de filmvertoningen in Nederland via de bioscopen organiseert, de organi satorische achtergrond uiteen, en be antwoordde daarmede tevens enige vra gen welke daaromtrent in een hoofdar tikel in het Friesch Dagblad werden ge steld. De film is in opdracht van het Amerikaanse Lutherse genootschap ver vaardigd, die daarvoor een aparte pro- ductiemij oprichtte. Deze brengt de film over heel de wereld uit en voor de verto ning in de verschillende landen zijn er 2 bindende voorwaarden, die dus ook voor Nederland gelden, nl. in de eerste plaats moet de film onder de aandacht van iedereen kunnen komen, zodat ze hier door de bioscopen moet worden uitgebracht en ten tweede, zij die de film uitbrengen moeten samenwerken met de kerken van reformatorische be lijdenis. Spr. prees zich gelukkig dat op deze wijze in onze grote Nederlandse steden reeds tienduizenden zijn gecon fronteerd met de boodschap welke van de film uitgaat en dat hier te lande een comité van aanbeveling is kunnen wor den gevormd waaraan niet alleen ver tegenwoordigers van de kerken van de oecumene deelnemen, maar ook beken de figuren uit de Geref. Kerken. De film. Overigens is ook dit een zijde van het vraagstuk van de hulp aan de z.g. on ontwikkelde gebieden. Wanneer ook on der de vrije volken in Azië de welvaart en koopkracht sterk wordt opgevoerd, zal ook Japan, dat al sterk Industrieel ontwikkeld is, daarvan profiteren. Wat deze kwestie van de onontwikkelde ge bieden betreft, zijdelings staat daarmee ook enigszins in verband het plan van de z.g. atoombank. Zoals bekend wil Ame rika dat alle landen zullen deelnemen aan een combinatie, welke de beschik king zal krijgen over een hoeveelheid splijtbaar materiaal (atoomsplitsing) dat voor het gebruik voer vreedzame doeleinden, dus voor energievoorziening zal kunnen dienen. De Verenigde Staten zijn bereid 100 kg van dit mate riaal Engeland 20 kg beschikbaar te stellen. Deskundigen hebben uitgekiend dat vooral in afgelegen gebieden als in Z.-Amerika, Azië of Afrika de energie met dit materiaal op te wekken een uit komst zou zijn omdat de vracht van steenkool of stookolie of benzine daar de energievoorziening met deze traditionele brandstoffen zeer duur zou maken, het geen begrijpelijk wordt als men over weegt dat 1500 ton steenkool evenveel warmte ontwikkelt als slechts kg. splijtbaar materiaal (uranium). De Rus sen die wel wat toeschietelijker zijn ge worden wat dit Amerikaanse plan van een atoombank betreft, willen de uit- h duchtig heeft geroerd, niet bevredigen. De Russen en rode Chinezen zitten op het vinketouw; nog dezer dagen hebben de regeringen dier landen een verklaring uitgegeven, waarin zij het betreuren dat enkele scènes, wetend dat de werkelijke Luther een nogal oplopend en als den opgebracht. Het secretariaat van de afdeling Friesland wordt waargenomen door de moed niet tot rust brengen. Dan wordt hij door Keurvorst Frederlk de Wijze van Saksen benoemd tot hoogleraar aan de universlteit van Wittenberg en hier te het, dat hij zijn bezwaren in de be- hymne: „Een vaste burcht is onze God” weerklinkt. Wat de historische betrouwbaarheid" ^ind van zijn tijd ruw heer was, een in deze knappe en waardige film. De muziek van Ernst Lothar gespeeld door het Philharmonsch orkest van -München, voldeed, al speelde ze een: heer J. W. Schmand, Mesd’agstraatïo te van de film betreft, als leek aanvaarden* hartstochtelgker felheid verwacht. Daar zeer ondergeschikte rol, zeer goed»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5