De stand van ue Arbeidsmarkt HU V wUben 11 De Vrouwendag veranderde naar inhoud Uw huisapotheek Is niet compleet zon- *r Witte Kruispoeders 'WITTE Brümmer’s Hoestdrank KRUIS" Burgemeester It doek noch efkes iepen foar de „Stikelboer” Xo’n fleurige shawl SNEEK: WIJDE BURGSTRAAT 13 Ynstjürd KerV nieuws De 100.000 is er uit Feuilleton Belgische soldaat stal kanon Bromfietser miste zijn vrouw iets goeds Pepernoot veroorzaakte hersenshudding Voor de vluchtelingen Friesche Maatschappij van Landbouw De Zoon VAN DER PLAATS «oisward voor A dvertentie Ingez. Mededeling DE VRIES. de d. K. Advertentie LAL Advertentie l.M. Advertentie hij en TOM LODEWIJK door "ds rustig wagen. Als (Slot) gezet, ze wisten genoeg. Ze hoorden bij It arbeidsfraechstik yn *e Idnbou. ,ik had het an- lige water. Een zware stoomfluit vibreer- een beetje gebogen, zo, komt maar weer eens gauw terugOver broken uit mijn milieu, en Rie ook. En den haar ogen vochtig. Rie omhelsde maar gerust. Nu kan het me niet EINDE. HEEG. In de ouderdom van 71 jaar is alhier overleden de heer Tjebbe Poelstra, notaris. Hij was reeds ge ruime tijd lijdende. SNEEK. De liefhebbers van zang wacht a.s. Dinsdag 29 November een avond vol kunstgenot. In de Concert zaal zullen dan nl. optreden d^ dames Julia Culp (concertzangeres te Ber lijn) en Betsy Culp (pianiste te Ber lijn). Liederen van Schubert, Schu mann, Hugo Wolff, Kor Kuiler en H. van Eycken staan op het progrmma. en krampachtig wuivend BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 1825 November. Geboren: Aaltje d.v. Auke Boot en Harmke Pasma. Cornells z.v. Korne- lis Boot en Baatje Brandsma. Maai ke d.v. Jan Jongsma en Ynskje v. d. Meer. Willem z.v. Andries Jacob de Boer en Geesbertha Deden. Cathari na d.v. Lambertus Smeding en Fro- nica de Boer. Ida d.v. Pieter Hofstra en Ida v. d. Laan. Anne z.v. Hilbrand Hofstra en Geertje Meester. Gehuwd: Klaas Wagenmakers 23 jr. en Klaaske Bijlsma 24 jr. Anne Faber "0 jr. en Antje Daunt 24 jr. Rinse de Vries 36 jr. en Jacomina Boeijenga 43 jr., wed. van Ritske Ringma. Jan Attema 41 jr. wedn. v. Tjitske Lanting en Janna Berensen „Kind, kind”, snikte ze, „zorg goed voor m’n jongen.... en wees niet boos op meik hou zoveel van hem „Ik ook”, lachte Rie door haar tranen Ingez tjededel e een paar goede hand «choenenhet zijn juist deze détails, welke eer zorgvuldige keuze eisen. De uitgebreide collecties in onze speciale afdeling Herenmode maken Uw keuze gemakkelijk. J Een 33-jarige vrouw, die op het kleine Gartmanplantsoen te Amsterdam naar de intocht van Sint Nicolaas stond te kijke kreeg een der pepernoten, die met gulle hand door de begeleidende zwarte Pie ten werden rondgestrooid, in een van naar ogen. Zij zakte in elkaar en moest vermoedelijk met een lichte hersenschud ding, naar een ziekenhuis worden over gebracht Op lot 9870 van de 525ste staatsloterij 5e lijst, 4e klasse, is de prijs van 100.000 gulden gevallen. Serie A van lot 9870 is verkocht door de collectrice mevrouw M. Kevenaar te Tilburg. Het lot is in twintigjes ver kocht aan twintig verschillende mensen Serie B is in kleine coupures verkocht door de dames Pastoors te Arnhem. S rie C is te Amsterdam verkocht door de collectrice H. Vlot—van Lonkhuijzen. Het lot is verkocht in één kwart, vier tientjes en zeven twintigjes. Serie D is verkocht door mejuffrouw P. M. A. Willems te Tiel. Twee tientjes gingen naar een te Beverwk wonende bevriende relatie van de collectrice. Eén tientje is door een inwoner van Ophemert opgekocht. Drie tientjes en drie twintig jes zijn door zes verschillende personen uit Tiel afgenomen en eèn kwart werd aangekocht door een loterij club te Gel- dermalsen. Nadat mevr. KuipersArema Dins-1 braakmensen, met een wijd inzicht. Voordracht. De 18-jarige Hendrik Verheyen uit Ant werpen voelde er niets voor nog langer in militaire dienst te blijven en om eer voortijdig einde aan zijn diensttijd te maken, nam hij zijn toevlucht tot een radikaal middel Op een morgen stal hi' een 13 meter lai g kanon met oplegger en nam hiermee de vlucht. Nadat hij te Brugge met het zware ge vaarte de muur van een huis had inge beukt, kon de rijkswacht hem na een wilde achtervolging eii delijk aanhouden even voordat hij de Scheldetunnel door wilde rijden. Deze in de annalen van t Belgische leger unieke kanonnendiefstal is thans behandeld voor de Belgische krijgsraad Verheyen heeft bereikt waarnaar hij gezocht heeft; hij zal niet meer naar de kazerne behoeven. Daarentegen zal hij 13 maanden gevangenisstraf moeten uit zitten. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 26 Novem ber 1904, 50 jaar geleden dus: maar zelfs een ezel stoot zich ik zo geweldig gevonden. U hebt me een ge«m tweemaal aan dezelfde steen”. Arntzenius kwam voorzichtig kans gegeven en ik heb m’n best gedaan ’e sawn krantekritisi wiene de - trije dy’t der oars oer tochten dan v. d. K. en syn maten. Dat seit v. d. K. miskien ek neat. De man fan 'e Friese Koerier foun de mem mln mar syn kollega fan ’e Ljou- werter krante foun har bést. Fierder wie dy léste by it bigjin fan syn krityk fan bitinken dat de ploech der net folie fan tarjochte bracht hat, mar oan ’e ein fan syn sköging seit er: de jongste soan die it knap, de heit wie bést, beppe fol die knap, wat ek fan ’e mem sein wur- de koe. Notaris wie ien fan ’e bésten en Nynke wie dat net earlik. Dat wiene dan seis fan ’e acht spilers. Hoe rime jo nou sok skriuwen, of seit dat v d. K. ek neat? Hawar v. d. K„ wy Iftke der gjln messen om, mar as jo miene dat myn opmerkings neat sizze en goedkeap binne, hoe heech taksearje jo dan de wearde van jou andert dat net tsjin myn skriuwen yngiet, mar der glêd by- 14ns slacht? Ein fan it léste bidriuw. 42 jr. Henricus Bult 24 jr. en Marga- retha Stoelinga 24 jr. Overleden: Froukje Kammlnga mnd. nna Haarsma 18 jr., ongeii Grietje Lubach 68 jr., echtg. van Tjeerd van der Woude. Sjoerd de Leeuw 29 dgn. OOSTHEM. De leden van de afd. der N.C.L.B. alhier hebben f 23.25 opge bracht voor het Comité Vluchtelingen hulp 1954 te ’s-Gravenhage. De hear Hoornstra, skriuwer wurk- jowersbilangen fan ’e Friesche Mij. joech in flotte en kleare ynlieding oer de lean- rountes en it arbeidsfraechstik yn ’e lénbou. It iene mei ’t oare is fan folie djipper bitsjutting as de greate man- nichte rüchwel mient en it sil de orga- nisearre boeren géns ynspanning kostje yn oparbeidzjen mei de arbeidersorga- nisaesjes de efterstén, binammen ek hwat de wenromte oangiet (’t kin min der as yn Wymbritseradiel) yn’t lyk to bringen. De ynlieder Sybesma fan Groun- en Pachtsaken frege ü.o. de oandacht foar ütwreiding fan ’e wen romte ta skea fan kultuergroun en liet goed nei foaren komme de wearde fan it Pachtbislüt ’41 foar de hierboer. Nei in fruchtber neibisprek waerd de gearkomste sluten. Myn ynstjürd stik yn ’e krante fan Moandei 22 Novimber hat v. d. K. da- liks mar efkes biandere. As v. d. K. myn stik goed lézen hie, dan hie hy him fêst dy muoite sparre. Elts dy’t myn stik lézen hat, sil der grif nearne in wurd fan protest tsjin ’e krityk fan v.d. K. yn tsjin komt wêze, hwat it spyljen oanbilanget. V. d. K. hat dan ek wier neat missein en it S.F.T. net tokoart dien. Oer it stik haw ik oars net fornjjd, dan dat er yn ’e léste jierren op it mêd fan toaniel en toanielstikken frijhwat krewearre wurdt. Dat is de krityk oer ’t algemien. Allinne haw ik biweard, dat wy de Stiekelboer in tige goed stik founen, en mei üs de 1300 minsken dy’t de opfieringen bywenne ha. Nou seit v. d. K. soks neat. Dat is mooglik. Fan IJLST, van 1825 November. Geboren: Gerben z.v. Marten Vier- stra en Nieske Feenstra. Ondertrouwd: Jacob van Wieren 34 jr., wedn. van Wjjtske Visser en Klaaske Westerdjjk 32 jr. Overleden: Abraham Wielinga 83 jr., echtg. van Hiske Groenland. de vrouw rustig bij haar familie Tromp in de Schans aan, niet vermoedende dat ze aanleiding had gegeven tot groot scheepse actie voor haar redding. Toen haar man door een tegemoet rijdende auto was verblind geraakt, was ze een voudig doorgereden in de veronderstel ling, dat haar man zo meteen zou volgen. Ze zat op hem te wachten, omdat ze meende dat hij moeilijkheden had. Die had hij ook maar and ore dan zij ver- moe' le.... Nei oanlieding fan 'e oantekeningen, dy’t ünforoare fêststeld waerden, sei de hear Koopmans, dat hy syn bineamlng ta earelid bisünder op prils steld hie en fierder tanke hy it bistjür en binammen de foarsitter foar de stipe, fan harren ünderfoun. Oangeande it brüken fan de Fryske tael yn de organisaesje kern men nei in koart bisprek oerien it foarearst bliuwe to litten sa’t it nou is. Meidield waerd, dat der ii. kommisje bineamd is, dy’t in kandidaet foar al gemien foarsitter fan ’e Fr. Mij sykje moat. De wurklist foar de komrende alge- miene gearkomste gie sünder opmer kings Under de hammer troc’’ Ta óffur- dige en forfanger waerden bineamd de hearen H. Schrale en H. Heerschop. It forslach fan de foarige algemiene gear komste waerd mei tank o- i de öffur- digen foar kennisjowing oannomd. It organisearjen fan in kulturele gear komste is wer oan it bistjür opdroegen. dagavond in het St. Jozefgebuuw de vele vrouwen, de vertegenwoordigers van A.J.C. en Nieuwe Koers en de mede werksters aan deze avond, welkom ge heten had, werd de vrouwendag van de vrouwenbond van de Party an de Ar beid afd. Sneek geopend met het zingen van het lied: Kameraden. Mejuffrouw Rita de Brurjn Ouboter, landelijk Bondssecretaresse, die daarna het woord kreeg, vertelde dat er heel wat veranderd is in de wereld nadat een 54 jaar geleden in Kopenhagen voor de eerste maal een groep vrouwen bjjeen kwam. Dit waf het begin van een lange rfl vrouwendagen, die nog elk jaar ge vierd wordt, met onderbrekingen in de oorlog. Maar naarmate de wereld ver anderde, veranderde de vrouwendag ook naar inhoud. De positie van de vrouw in de maatschappij is veranderd, en dat is ^oed te merken aan de leuzen van de verschillende vrouwendagen. Toen de monstreerde men voor de rechten van de vrouw, nu legt men de nadru’; op de ver antwoordelijkheid van de vrouw en haar medezeggingsschap in het wereldgebeu ren. De leuze van dit jaar voor de vrou wendag: Van oorsprong gescheiden, maar één in ons doel wekt dan ook op tot bezinning. Bezinning op de door braak. Nadat spreekster uitvoerig was inge gaan op de betekenis van de doorbraak en de voorgeschiedenis daarvan, wees zij op de noodzaak dat ook de vrouwen in de vrouwengroep begrip en waardering moeten hebben voor de vrouwen die uit andere kringen gekomen zijn. Ook hier moet „doorbraak” zijn. Zelfs doorbraak in het kleine kringetje thuis, waar de vrouw die actiever deelneemt aan het openbare leven haar kinderen veel beter zal kunnen opvoeden tot echte door bent....” „We hebben ons leergeld betaald”, zei stak zijn”hoofd om de hoek. „Bezoek van HAARLEM. Op de 18 November is alhier overleden de heer Justus van Maurik Jr., de bekende en ge vierde schrijver. Dinsdag werd hij te Muiderberg begraven. Op verzoek van de overledene werd er aan het graf niet gesproken; het optreden van enige beroepsfotografen werkte storend. WYMBRITSERADEEL, van 18— 25 Nov. Geboren: Jantje d.v. Jan Wijnia en Melntje Landman te Scharnegoutum. Akke d.v. Ate Harsta e Luurtske v. d. Meer te Nijland. Helena d.v. Rein Mlnnema en Magrieta Bouwer te Tlrns. Grietje d.v. Anne Siersma en Antje Krikke te Woudsend. Gehuwd: Jent je Griepsma te Op penhuizen en Janke van der Goot te Gaastmeer. Overleden: Sjoerd Obbema 82 jr., wedn. van Weitje de Boer te Oudega. Frokjen Hobma 83 jr., wed van Lolkc Zwaga te Tirns. Tetje Knossen 3 wkn. te Scharnegoutum. Jan Rijnja 3 mnd. te Woudsend. Tjebbe Poelstra 71 jr. echtg. van Geeltje Brouwer te Heeg. ADVERTENTIE. Wegens vertrek personeel firma E. M. Jaarsma aan tal woningen te huur op half Decem ber a.s. van de Vereniging Selfhelp. Te bevragen bij K. Nauta, Oosterdijk. verlichting en 1 bevrijding van het geprikkeld de bouw van het economisch leven vol trekken, welke veranderingen een duur zaam karakter hebben. Denk o.m. aan de n echanisatie in de landbouw, welke ar beidskrachten overbodig maakt, aan de inpoldering van het IJsselmeergebied, waardoor steeds minder vissers een be staan in de visserij vinden, het eindigen van de arbeid in de veenstreken en als plaatselijk voorbeeld straks het stopzet ten van het productiebedrijf van de Ge meentebedrijven als gevolg van de a.s. aardgasvoorziening, waardoor verschil lende arbeidskrachten overbodig worden en het kolenlossen voor de transportploeg vervalt De voornaamste oorzaak van deze vorm van werkloosheid is het achterblijven van de werkgelegenheid bij de groei van de beroepsbevolking. In een volgend en laatste artikel zullen we landelijke en plaatselijke werkloos heidscijfers analyseren, waardoor duide lijk zal worden, waarom het arbeids bureau momenteel niet in staat is om in de nog oplopende vraag naar arbeids krachten te voorzien. Dit zal dan tevens een antwoord zijn op de vele uit het bedrijfsleven gestelde vragen, hoe het mogelijk is, dat bij een cijfer van 244 werkloozen in het gebied van het G.A.B. Sneek van volledige werkgelegenheid kan worden gesproken tussen twee werelden. In geen van bei- Toen keek ze naar Rob’s moeder, die den voelde elk van ons zich geheel thuis, geen van beiden waren we wer- samen. Nu gaan we samen op- Oan 53 leden koe foarsitter I. de Boer Moandeitomoarn by Hanenburg it wol kom taroppe op ’e gearkomste fan ’e öfd. Snits fan ’e Friesche Maatschappij van Landbouw. Yn It bisünder oan it earelid de hear Joh. Koopmans. it Bero ü.o. Het stille dorpje Lutten aan de Dedems- vaart werd op een avond opgeschrikt, doordat een voorbijrijdende bromfietser, M. Hij ink uit Ane bij Gramsbergen, alarm sloeg, omdat zijn bromfietsende vrouw in de Dedemsvaart was geraakt. De man was geheel van streek. Heel de bevolking toog onder leiding van het politie-appa- raat, dat onmiddellijk versterking kreeg, aan het dreggen. Auto’s werden langs het kanaal gepar keerd om hun koplampen op het water te richten. Langs de kanten en met bok- schuiten begon men te dreggen, doch toen men na enige uren nog niets had gevonden, ging men in arrenmoede de familie waarschuwen. Tot ieders grote verbazing trof men Hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen wor- den er direct en afdoende door verjaagd! Ze zijn boven- dien onschadelijk voor de maag I Zorg ervoor, dat U ze altijd in huis en ook W op reis bij U heeft I |Ook in tablet-en cachet-vorm. 1 A Vraagt Uw Apotheker I af Drogist fan 1300 S.F.T.-stipers it net mei my lens. Dat is syn goed rjocht. Hwa’t lyk- wols in eigen miening hat, moat dy ek fordigenje. En dat kin by de hear L. gjln sprekken life. Hy skriuwt allinne, dat hy en dy en dy en dy, ensfh. it sa moai foun hawwe, mar hwer’t it for- tsjinstlike fan dit stik of fan de opfie- ring yn stiket wurde wy net gewaer. Ik haw skreaun, hwêr en hwêrom ’t it stik en it spyljen mei net oanstiene, mar in motivearre bistriding fan myn mie ning kin ik yn L. syn hiele skriuwerij net fine. Dat èn de kritisi én it publyk én de hear L. üngelyk tinke oer de kwaliteiten fan stik en spilers is neat net slim. It soe net bést wêze, as wy allegearre ge- lyk tochten. Mar ik bliuw der by: in bleate miening sünder mear fan hwa’t dy dan ek wêze mei, seit m/ neat. In opfetting, dy’t net fundearre en moti vearre is, is en bliuwt goedkeap, al bin ne der ek noch sa folie, dy’t dy opfetting huldigje. Disküsje op heech niveau is allinne mooglik as men praet oer it hwêrom er dêrom. De stikjes fan de hear L. komme spitigernöch net oan dit niveau ta en dêrom hat er in wiis bi- slüt nommen, doe’t er ünder syn léste stik je sette: Ein fan it léste bidriuw. Er is in Nederland practisch geen werk loosheid meer. Toch waren er, volgens een publicatie van het Rijksarbeidsbu- reau, bij de Arbeidsbureau’s in het land eind September nog 37.000 mannen in geschreven, die niet aan het arbeids proces deelnamen en in het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Sneek bed.oeg dat aantal toen 244 en ook daar spreekt men van full-employment, vol ledige werkgelegenheid. Om met die cijfers voor ogen te kunnen zeggen, dat er in het land practisch geen werkloosheid voorkomt, dienen we het begrip werkloosheid nader te bezien. We moeten onderscheid maken tussen de z g. normale en de niet-normale werk loosheid. De normale werkloosheid valt weer in drie werkloosheidsvormen uiteen. In de eerste plaats de seizoenwerkloos- heid, welke een gevolg is van de ver andering in de jaargetijden, waardoor in het najaar de landbouw arbeidskrach ten afstoot en in het voorjaar de kolen handel arbeiders ontslaat. In de tweede plaats kennen we de wrij- vingswerkloosheid, waaronder verstaan wordt de kortstondige werkloosheid, welke ontstaat bij het toetreden van ar beidskrachten tot de beroepsbevolking en bij overgang van arbeidskrachten van het ene bedrijf naar het andere. In de derde plaats zijn er de absoluut mindergeschikten, dat zijn bij het Ar beidsbureau ingeschreven personen die niet meer tot een redelijke arbeidspres tatie in staat zijn,zelfs voor zeer een voudige arbeid moeilijk te gebruiken en of op grond van karakterologische, mo rele of andere persoonlijke eigenschap pen practisch vrijwel in geen enkel be roep bemiddeld kunnen worden. Uit dit reservoir van de z.g. normale werkloosheid kan het bedrijfsleven fei telijk niet putten. De werkloosheid is of tijdelijk of de mensen zijn niet geschikt. De niet-normale werkloosheid kent ook enige werkloosheidvormen, n.l. de struc- tuurwerkloosheid en de overige werkloos heid, onder welk laatste begrip dan de conjuncturele werkloosheid valt en werk loosheid, ontstaan door „toevallige” oor zaken, alsmateriaalgebrek, brand, de terugslag op de export als gevolg van stakingen in buitenlandse havens e.d. De conjuncturele werkloosheid is een ge volg van schommelingen in de conjunc tuur, waarvan de dertiger jaren het klas sieke voorbeeld zijn. Ze ontstaat ook dooi Overheidsmaatregelen. Het oplopen van het werkloosheidscijfer in de jaren 1951/ 1952, toen de regering teneinde het even wicht in de betalingsbalans te herstel len, de consumptie en de invoer beperk te, is daarvan het recente voorbeeld. De werkloosheid bereikte toen een aantal, dat angstig dicht de 200.000 naderde. We leven thans in een periode van hoog conjunctuur, zodat er thans geen conjunc turele werkloosheid is. ü-et de structuurwerkloosheid is het an ders gesteld. Deze vorm van werkloosheid heeft nei ging toe te nemen. Ze is n.l. een gevolg van wezenlijke veranderingen die zich in onze naam. Jij gaat anders weg, Rob, en jh wou je zeggen”, haperde mevrouw „Nee”, antwoordde hij beslist, „je hebt je zult geen orden en eresabels halen, Agn-s, „ik wou je 'zeggen dat het me zo weer schelen hier te liggen. O, Rob, wat zijn zochten onbewust het portret van oom brak de weerstand van de burgemeesters- we dom geweest”. Hubert, die als nietsnut naar de Oost was vrouw. Mevrouw Agnes was doodsbleek. Moe- lachte hij tegen Rob, „je mag nu niet lan- eigen benen te staan, Vader, dat zal ik der Koster had haar gewone frisse bui- ger voor vijf minuten moet je weg zijn, dan komt nu passen we hier niet meer, en daar niet haar moeder, sloeg de armen om haar meisje. „Rob, daar in Nederland zou je de hoofdzuster en die is niet mis!” i meer. We moeten ergens beginnen, waar heen, fluisterde haar lieve dingen in 't altijd gespannen hebben geleefd. Geleefd De dokter verdween en liet hen weer niemand vraagt wie we zijn maar alleen oor. alleen. wat we zijn en wat we presteren”. T Rob stond aarzelend op. „Het is misschien het beste”, stemde de daar stond als een stenen beeld. Opeens En jn „Je moet gaan”, zei het meisje. „En ga burgemeester toe, „in ieder geval ga je stapte ze naar haar toe. De twee vrou- kelijk o meer niet als e*n mislukkeling weg”. Zijn ogen wen zagen elkaar een ogenblik aan. Toen njeuw beginnen! En we zullen slagen!” wonderdokter spelen, hoor, je verder ook moeten doen. Ik ben losge- tenkleur, maar achter haar bril schitter- keek Rie aan. „Samen bedoel je”, antwoordde het van <le we leven, samen”. hi' zeggen, in je aanstaande vrouw. Dat En toen zag Rob z’n jonge vrouw cn De burgemeester zat stil in zijn stoel, heb ik altijd gehad. Met haar naast je, zijn moeder, voor het eerst, in eikaars "ds rustig wagen. Als armen. Opnieuw dreunde de fluit. Haastig omhelsden ze elkaar, ’n steward „Moeder?” twijfelde hij. „Wat dacht je? Het is voor haar nog trilde, was thans onvast. „Kinder", veel erger dan voor mij. En je moeder -Tj( ---- maakt zichzelf de heftigste verwijten, dat glimlachte toen 1 de twee mannen daar zo zag, zo verschillend en in zovele op- on het geluk van de twee die daar gin- P. L. Nelskrift. Us deistich wurk hat üs sa starichoan wol leard om geduld to hawwen as it der om giet oan in oar hwat düdlik to meitsjen. Dêrom sille wy noch mar ris anderje op boppesteand stikje fan de hear L. As ik der fan de Snitser Krante op ütstjürd wurd om myn miening to skriuwen oer in stik en it spyljen der fan, dan doch ik dat sünder rekken to hélden mei de opfettings fan oaren. Ik jow dan myn persoanlik bitinken en hoe’t de hear L„ hoe’t alle 1300 oare taskógers y" Amicitia, hoe’t de kritisi fan de oare kranten der oer tinke, kin my net in sprüt skele. Dêrom sizze alle motiven, dy’t L. oanfiert om to biwizen, dat it allegearre bést wie, my neat; myn miening wurdt der dochs net oars fan. As sa’n skêging ris hwat min er goed ütfalt, sa as dy oer de ütfiering fan it S.F.T., dan bisykje ik altyd flaters en tokoartkommingen sa konkreet mooglik oan to jaen om’t it oars gjin opbouwen de krityk is en de lju der net folie oan hawwe. Nou is de hear L. mei syn oanhing Twee maanden later stonden ze in de om U niet te beschamen”. hut van de „Nieuw Amsterdam” c „Dat heb je ook niet, jongen”, zei de keken door de patrijspoort naar het woe- de Rob en veegde zijn ogen af. denk je er om, dat je je visite niet te burgemeester moeilijk, ,ik had het an- lige water. Een zware stoomfluit vibreer- En daar zag hij ze, een beetje apart, j De burgemeester stram en recht, vader „We moeten er af”, constateerde de Koster, een beetje gebogen, de beide burgemeester, en zijn stem, die zelfs in vrouwen, naast elkaar, het grijze arbei- de meest bewogen raadsvergadering niet dersvrouwtje en de trotse burgemees- tersvrouw krampachtig wuivend met Hij stond naast vader Koster en Rob zakdoeken die telkens naar de ogen gin- - x x ’--7 gen en Vera en Frits, droevig en toch blij ze jou tot deze :tap gedwongen heeft”. zo zag, zo verschillend en in zovele op- 01. het geluk van de twee die daar gin- _r„Dat is niet zo. Ik heb alleen ingezien, zichten gelijk. T' ee mensen, aan wie hij gen. lig, „de lust om te leven is de beste dat ik hier altijd tussen de wal en het zoveel te danken had. Toen zwaaide de boot. De kade was spoorslag voor herstel! Nu collega”, glim- schip zal zitten. U hebt me geleerd op Mevrouw Agnes was doodsbleek. Moe- niet meer te zien „Nu zijn we.... alléén”, zei Rob en Na een geanimeerde pauze met ver loting, kwam daarna mevr. Backer Breed uit Schagen op het podium. Ze droeg voor uit Flierefluiters Oponthoud van A. M. de Jong en deed dit op een zeer boeiende, soms ontroerende wijze. Vooral de pastoorfiguur werd zeer goed uitgebeeld, maar ook Flierefluiter was een levende figuur, evenals de twee kin deren Merijntje en Nelleke. Mevrouw KuipersArema sloot de avond met een dankwoord en deelde nog mee dat het winterwerk van de afd. Sneek weer begonnen is, o.a. ook leesclubs die goed bezocht worden. GAUW. In de vacature-H. Jellema werd tot ker'-voogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier gekozen de heer P. Zeilstra. toen zijn zoon hem zijn plan had ver- kun je het d- teld. Rob keek naar zijn vader. Hij werd jullie allebei een beetje minder koppig Ze behoefden niet meer te praten, niets oud, zag hij plotseling. En alle genegen- behoefde te worden uitgelegd of recht- heid laaide eensklaps in hem op. --- -- gezet, ze wisten genoeg. Ze hoorden bij „Vader”, zei hij, „dat U me toen hebt Rob rustig. „Het zal wel niet meteen uit- boord!” riep hij. elkaar, ze hielden van elkaar. Zij samen laten gaan... naar Lierhoven, dat heb slijten, maar zelfs een ezel stoot zich O-er de verschansing leunden Rob en en niet anders. Zo zou het zijn. ik zo geweldig gevonden. U hebt me een geen tweemaal aan dezelfde steen”. Rie, en ze zagen maar vaag de zee van Dokter Arntzenius kwam voorzichtig kans gegeven en ik heb m’n best gedaan Twee maanden later stonden ze in de mensen daar op de kade, die langzaam binnen. om U niet te beschamen”. hut van de „Nieuw Amsterdam" en terugweek. „Die scherpe wind”, mopper- „Zeg Van Liempden”, zei hij nuchter, „denk je er om, dat je je visite niet te burgemeester moeilijk, --- - lang rekt? Deze patiënte kan nog niet te ders gedacht, maar ik ben trots op mijn de door heel het schip, veel opwinding hebben. Hoewel, hij be- oudste zoon. Ik zal je erg missen en je keek Rie eens nauwkeuriger, er is een moeder ook”, soort opwinding, die geen kwaad doet. U lacht zo, juffrouw Koster. Is alles oké?" „Alles is oké, dokter”, zei ze, „ik zal nu wel gauw genezen”. „Dat denk ik ook” sprak de arts stel lig, „de lust om t_ - -- „We kunnen het inhalen”, antwoordde vertrokken en daar gesneuveld als kapi- „Ik weet nu zéker, ik twijfel niet tein, Militaire Willemsorde en Eresabel. meer. Wij samen, Riewij gaan samen „Je Oom ging heen en ieder was blij dat naar Canada”. hij weg was. En hij heeft zich schitte- „Och jongen, ik wil best hier blijven, rend gerehabiliteerd. Tenslotte droeg hij heen. met jou”. onze naam. Jij gaat anders weg, Rob, en wou je zeggen”, haperde mevrouw „Maa” onfwnnrHHn hii hoclicf ip bobt ip ffPPn nrdPYl PT1 PrPSahpls halATl. A iU 4_ J_x 1 me op een idee gebracht en dat voeren denk ik en hoop ik. Maar ik heb het vol- spyt, dat ik m’m dóchter nü al we uit ook. Wij beginnen een nieuw ste vertrouwen in je. En, dat moet ik er verliezen moet....” En toen zag Rob z’n jonge vrouw

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6