Nicolaas van Myra en de Wie raadt er mee? l Speelgoed als school van het leven overlevering Het lied op de deur HAMEA Nog enkele Tips Tips voor St. Nicolaas £en Geschenk voor de handen DERDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD” duur speelgoed is niet Is Uw rook*budget ook met 6% gestegen? Het is U graag gegund, maar nodig is ’t niet... als U tenminste Croydon rookt. Dan heeft U voor 70 cent per pakje een kwaliteit waar iedereen op af vliegt! MANCHET KNOPEN POTLODEN AANSTEKERS ZAK KAMMEN ASQA BAKKEN SIGARENDOOS Sigaretten kist 2AWr ttvgOMt Het geld voor weggegooid I VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 bio- Beurzen werden broden vat, Ingez. Mededeling. Advertentie G. du Vieux Rhin. Verering en legende. SINT NICOLAAS NADERT. ge- De school voor het leven. In de beeldende kunst. SNEEK Advertentie L.M Advertentie LM. zijn inkopen De betekenis van speelgoed. Drs Mierlo. door en Sint had het al heel gauw opgelost. „Het is heel aardig” zei hij, „om dat liedje nog eens zo op die manier op te dat een dergelijke gang van zaken, even eens is te bespeuren bij de overige sym bolen. De drie gouden ballen nl. worden algemeen aangezien als symbool voor de BOLSWARD LEMMER Het rijden te paard over daken kan beschouwd worden als een kerstening van de sage over de germaanse god Wodan, die zich op zijn schimmel Sleip- nir door de lucht bewoog. Ook in de di verse gewoonten om een schoentje met hooi te zetten en hiervoor een (al of niet smakelijke surprise terug te ont vangen) bemerkt men het ritueel van de góden gunstig stemmen, het aanvaarden van het offer en de uiteindelijk verkre gen gunst. huwelijksgift, welke de bisschop aan drie dochters van een edelman deed toeko men. Deze edelman nl. was zó arm, dat hij persoonlijk het voor een huwelijk be nodigde geld niet kon opbrengen en dit beduidde in die dagen nog steeds een schande voor het uit te huwen meisje. Gelukkig bracht Nicolaas van Myra ook hier uitkomst door een beurs met goud stukken door het raam naar binnen te werpen. De kunstenaar die voor het eerst de bisschop met voornoemde drie beurzen heeft afgebeeld, is er echter waarschijn lijk niet geheel in geslaagd om tot eea ideale stofuitdrukking te komen, d.w.z. de drie bollen werden prompt voor bro den aangezien en van dat ogenbik af werd St. Nicolaas vrijwel automatsich schutspatroon der bakkers Dit alles werkt er aan mee om van Sint-Nicolaas de populaire kindervriend bij uitstek te maken. Immers: een bis schop komt per schip uit een vreemd land (vergelijk: patronage over zeelie den en herinnering aan het overbrengen van zijn relieken van Myra naar Bari), hij is een vriend van de jeugd van béi- derlei kunne, (vgl.: de knapen in het de dochters van de berooide edel- Nu is het eigenaardig te constateren, man), hij gooit voor hen geschenken en lekkers te grabbel (vgl.: het door het raam werpen van de goudstukken), hij beloont de braven (de onschuldige zee lui) en straft de kwaden (de duivel tot knecht). Kortom: ondanks alle verwarring en verwisseling bij de symbol m en de ver schillende legenden, zelfs bij alle twijfel die bestaat omtrent de rol die Nicolaas van Myra bij dit alles gespeeld zou heb ben, geloven wij niet dat deze heilige ooit ook maar iets aan zijn populariteit zal i'nboeten, hetgeen maar goed is ook, want wat voor excuus tot jaarlijkse ver langlijstjes zouden we anders hebben? Strooi eerst wat suiker op het hakbord, men voorkomt daardoor het wegsprin gen van amandelen bij het hakken. Om gezicht en armen c.q. handen zwart te maken, gebruike men houtskool of een gebrande kurk. In de handel is ook een middel verkrijgbaar (met ge bruiksaanwijzing). Naderhand kan men de zwarte laag gemakkelijk ver wijderen, in dien men vooraf een zeer dun laagje vet op gezicht, armen en handen smeert. Chocoladelettervlekken worden verwij derd met zeepspiritus of een boraxop- lossing. Het vet van de melk ver dwijnt tenslotte door het gebruik van tetra. Wijn-, likeur-, vruchten- of llmonade- vlekken worden eerst bestrooid met zout, waardoor de vlek minder groot wordt en vervolgens moet men plaat selijk betten met lanw water. Was bare stoffen kunnen gewassen worden in een synthetisch wasmiddel. Vlek ken in moeilijk wasbare stoffen be handelt men met alcohol of eau de co logne. Ongekleurde weefsels zo moge lijk en indien nodig nableken. Marsepein kan men uitstekend bewaren in een dekschaal; chocoladeletters moet men vooral koel en droog bewa ren. Speculaas moet natuurlijk in een trommel worden gedaan. Borstplaat bewaren we het beste in een goed ge sloten fles of trommel. Sinds de uit Zuid-Italië afkomstige zeelieden in 1087 zijn relieken uit Myra naar Bari (It.) overbrachten, begon de verering van St. Nicolaas. Door de han delsvloot der Hanze werd het noorden bereikt, waar Amsterdam St. Nicolaas als beschermheilige verhief. Het merkwaardige is, dat vrijwel on middellijk in de hier verbreide Nicolaas- legenden Spanje de plaats innam van Italië. Hierin^ moeten we ook de verkla ring zien van het optreden van een zwarte (moorséV knecht. In dé figuur van deze „Zwarte Piet” ziet men wel de figuur van de (zwarte) duivel, door de heilige tot dienstbare gemaakt. Op di verse afbeeldingen staat de knecht toe gerust met ketenen: „de in boeien slagen boze.” Hier geven we jullie een aardige puzzle. Wie is er zo knap, dat hij die kan op lossen Lees maar wat je moet doen. Hier is een aantal lettergrepen: ad an cel de de der der -ie kar len lo ne oe ren sle spa te to vel ver. Hiervan moet je woorden maken. Ie der woord bestaat uit twee lettergrepen en iedere letergreep die hierboven is op- gegeven, mag je maar één keer gebrui ken, streep ze dus door als je het woord gevonden hebt. Op de puntjes kun je de letters invullen. Heb je alles goed inge vuld, dan vormen de eerste letters van de woorden van boven naar beneden ge lezen de naam van de oude, grijze kin dervriend. De omschrijving van de woorden, die op de puntjes moeten komen, vind je er achter. Doe je best maar eens. We zijn benieuwd of het je lukt graafwerktuig deel van een kerk damp, stoom elk muziekinstrument met snaren wallekant voorjaar om een schip mee vast te leggen soort slang speel je in de winter mee. In vele steden en dorpen van ons land is Sint Nicolaas reeds gear riveerd om zgn geschenken aan jong en oud te kunnen brengen. De Zwarte Pieten zullen hem daarbij weer behulpzaam zijn, In de kunst nu vinden we de bisschop afgebeeld met diverse attributen als: het anker, drie gouden ballen op een boek of een kuipje met drie kinderen er in. Het anker duidt op zijn patroonschap van matrozen en schippers. Nicolaas van Myra in de volks- en vooral in de kindermond beter bekend onder de naam Sinterklaas wiens ver jaardag op 6 December we ieder jaar met Oudhollandse hardnekkigheid op 5 December vieren, is een van de heiligen die zowel niet- als welgelovlgen iets te zeggen heeft. Een van die belangrijke heiligenfiguren tevens waarover zich begrijpelijkerwijs een ware legenden- schat heeft ontwikkeld, legenden waar van we In dit kort bestek zuilen trach ten enige merkwaardige kanten te be lichten. Men kan zeker niet in het algemeen zeggen, dat het speelgoed voor de kinde ren eigenlijk geen betekenis heeft. Veel al kan met hulp van dit onschuldig ma teriaal worden vastgesteld op welk ter rein de grootste ambities van het kind liggen. Soms leeft er alleen de begeerte om iets te bezitten. Onmiddelltjk of korte tijd nadat het kind een bepaald stuk Moet men een pakje per post verzenden, zorg dan voor stevige verpakking, een duidelijk adres op, maar ook in het pakje. Bezorg het pakje niet te laat op het postkantoor, de P.T.T. kan niet alle pakjes op een dag verzenden en bezorgen. Maximum gewicht 10 kg. Een boterletter moet eerst verpakt wor den in een niet te grote doos, eventueel overblijvende ruimte aanvullen met proppen papier. Het geheel wederom in een andere stevige doos. Behalve het adres op en in het pakje, dient u eveneens te vermeld en: „breekbaar, dit boven.” Een klein cadeautje, verpakt in prima vetvrij papier, dichtgeplakt met cello- faanpapier, kan in een taart meege bakken worden. E1- dat bepaalde plastics en andere kunst stoffen niet tegen warmte bestand zijn In verband met dit patronage verhaalt een der oudste legenden over Nicolaas van Myra dat hij eens drie schipbreuke lingen, die onschuldig ter dood veroor deeld waren, zou hebben gered. Deze drie zeelieden worden ook vaak aan zjjn voeten afgebeeld, zittend in een klein bootje. Men ziet direct hoezeer deze legende doet denken aan die welke in omloop is omtrent het wonder dat hij verricht zou hebben t.a.v. drie knapen, welke een misdadige herbergier onthalsd ingezouten waren en die door de bis schop weer tot leven werden gebracht. Het is zeer wel waarschijnlijk dat de knapenlegende een variatie is van de zeeliedenlegende of wel dat hier een sterke wisselwerking van motieven heeft plaatsgehad. De werkelijke speelgoed-verbruikertjes laten zich in bijna even veel groepen in delen als er in het leven van de volwas senen beroepen en ambachten bestaan. Kinderen, die van hun jeugd af met enthousiasme hun prullerige autootjes hebben verzorgd, ziet men dikwijls in hun latere leven terug in het autovak. Hoeveel aannemers en timmerlieden kan men niet aanwijzen, die in hun prille jeugd dagen zoet werden gehouden met een bouwdoos? Veel kapiteins van schepen zaten vroeger in het bad (of in de goot) met een stoomboot te manoeuvreren. Wij spraken ook in het krantenbedrijf men sen, die in hun kinderjaren al een „krant” drukten met behulp van een eenvoudige drukdoos. En hoeveel piloten van straks en ingenieurs van morgen zitten er nu niet te fantaseren met een plastic vliegtuig en ’n miniatuur stoom machine of meccano-doos Duizenden kinderen zien hun Sinter klaaswens graag vervuld met speel goed, dat <~lk jaar in een uitgebreide sortering op aanlokkelijke wijze wordt geëtaleerd. Voordat die etalages gevuld zijn, is er heel wat werk verzet. Reeds in het voorjaar begeven de inkopers van grote warenhuizen en de groothandela ren zich naar het buitenland en naar de fabrikanten in Nederland om hun aan kopen te doen. Dit inkopen van speelgoed is geen gemakkelijk werk. Het artikel is sterk van de mode afhankelijk, terwijl men op de hoogte moet zijn van de nieuwste technische ontwikkelingen op allerlei ge bied. De speelgoederen zijn c minia- tuur-afspiegeling van het geen de maat schappij in werkelijkheid biedt. Is het kind nu zo kieskierig? zult u zeggen. Ja, het kind is kieskeurig. In zijn verbeeldingskracht is het kind eer zijn tijd vooruit dan dat men spreken kan van een achterstand. Wanneer de ramp in Nederland de helicoptère plot seling een grote populariteit heeft be zorgd, dan moet de speelgoedwinkelier met Sinterklaas zorgen in deze moderne transportmiddelen een grote sortering te brengen. Die speelgoed-hefvliegtuigen moeten modern zijn en dikwijls meer comfort brengen dan ze in werkelijkheid kunnen bieden, anders is het kind niet tevreden. Of men daarbij de technische mogelijkheden overschrijdt, is minder erg. Drie groepen. Het kind mag critisch zijn in zijn keu ze, de ouders die aan Sint zijn wensen moeten overbrengen, zijn zelf nog veel meer kritisch ingesteld. Het speelgoed moet een goede imitatie zijn van de wer kelijkheid, het moet een zekere mate van degelijkheid bezitten en het mag niet te duur zijn. Dit is de doorsnee-opvatting over speelgoed. Aan beide kanten van deze grootste groep speelgoedkopers bevinden zich nog twee groepen. Er is een kleine groep van ouders, die er veel geld voor kunnen uitgeven en er is ook nog een grote groep, die er absoluut ge^n geld voor over heeft, maar toch aan de wensen van het kind zoveel mogelijk tegemoet wil komen. Bij deze groep kunnen we ook voegen al degenen, die eigenlijk geen geld voor speelgoed kunnen missen. De ontwikkeling van het plastic-ma- teriaal heeft ertoe geleid dat veel speel goed, dat in de natuurgetrouwe uitvoe ring voor een grote groep kopers te duur wordt, toch in eenvoudige vorm op de markt kan worden gebracht. Zodoende kan men ook uit een smalle beurs meestal nog aan de wensen van het kind voldoen. Het goede speelgoed is i duur en menig ouderpaar vindt de uit gaven voor goed speelgoed eigenlijk on zinnig. Denk er echter om, speelgoed heeft ontvangen, wordt er niet meer naar omgekeken. Dan heeft het speelgoed geen zin. Maar veel kinderen bouwen met het speelgoed hun leven. Deze volksheilige, bisschop van het kleinaziatische Myra, die zowel in het oosten als in het westen vermaardheid geniet, leefde naar alle waarschijnlijk heid in de 4de eeuw en wordt vaak ver eenzelvigd met de bisschop van het na bij Myra gelegen Pindara, die eveneens Nicolaas heette en in 564 overleed. Prac- tisch niets is historisch te boekstaven over het leven van Nicolaas van Myra en men helt daarom algemeen over tot de mening dat de levensbijzonderheden, aan de bisschop van Myra toegeschre ven, een samenvatting zijn van de be kend zijnde feiten uit het leven van beide genoemde bisschoppen. Er is namelijk uit de diverse overleve ringen gebleken dat de symbolen waar mee de figuur van Nicolaas van Myra omringd en afgebeeld wordt, aanleiding hebben gegeven tot totaal verschillende uitleg. Om tot een beter begrip van de persoon van St. Nicolaas te komen, is het goed ons te verdiepen in de ons ter beschikking staande (spaarzame) grafische gegevens. ders Opeens zag Piet de noten op de deur. „Aaaaaah”, zei hij in het Spaans (en we kunnen het helaas niet in het Neder lands vertalen, want het staat niet in ons woordenboek). Maar het volgende woord kunnen we wel vertalen en dat lezeressen: bent u even knap als Sint betekende: „Geheimschrift Nicolaas en kunt u vertellen welk liedje Toen zei pa: „Tjonge, geheimschrift!” er op de deur staat en Toosje zei „Natuurlijk, o ja, geheim- Voor de inzenders van goede oplos schrift” en moeder haalde haar schou- singen stellen wij een drietal boeken- ders op: „Nou ja, het gaat er wel af, ik bonnen beschikbaar, elk ter waarde van zal morgen die deur een goede beurt 7.50, welke eventueel bij loting zullen geven.” worden toegewezen. Oplossingen inzen- „Niks goede beurt”, zei Sinterklaas, den uiterlijk 4 December op de enve- „geheimschrift En ik ga niet weg vóór lop vermelden „St. Nicolaas-puzzle” het opgelost is”. En hij las hardop: „St, aan ons bureau GROOTZAND 55. streepje, Ni-co-laas De bestaansmogelijkheid van een der gelijk bedrijf bewijst hoezeer dit kost bare speelgoed in de smaak valt en ook zijn nut heeft voor het bedrijfsleven. O, kom er eens kyken. Het Sinterklaasfeest staat weer voor de deur. Grote magazijnen en kleine winkels tonen ons weer een keur van speelgoed. De jeugd verdringt zich voor de etalages om daar met bonzend hart haar keus te bepalen. Wanneer Sinterklaas zijn inkopen gaat doen, dan vindt hij dikwijls de uit gaven voor het zo begeerde speelgoed nauwelijks verantwoord. Maar al zoe kend komt hij dikwijls zelf ook onder de bekoring van het vernuftig uitgedachte materiaal. Zou de goede Sint na vijf De cember nog eens rondneuzen, dan zou hij trouwens menig vader zelf zien prutsen aan de electrische trein of het volkomen mechanisch autootje van zijn zoon. Mis schien waant hij zich terug in zijn kin derjaren of is hij soms kind gebleven? Voor de jeugd is een goed stuk speel goed echter in veel gevallen het les materiaal voor het werkelij!leven. Ambities worden opgewekt en talenten ontwikkeld. Daarom zal ook dit jaar de detailhandel in speelgoed haar aandeel krijgen van de Sinterklaasdrukte. En dan mogen wij gelukkig constateren, dat ook de nationale speelgoed-industrie een belangrijke bijdrage levert om al die wensen te vervullen! Voor die kinderen is het geld van duur speelgoed niet weggegooid. In het begin beseffen veel ouders dit niet en doen ze een flinke uitgaaf voor speel goed met tegenzin. Later, wanneer ze inzien welke verborgen gedachten er leven achter een onschuldige Sinter klaaswens, gaan dikwijls hun ogen open en dan wordt met zeer veel zorg naar een prachtige trein of een droom van een auto gezocht en bij die klanten be merkt de winkelier, dat ze niet op een gulden kijken. Daarom zal er voor goed en vernuftig geconstrueerd speelgoed tegen een hoge prijs steeds een markt worden gevonden. Speelgoed is als een school voor het leven. Het kan zelfs de hoge school wor den wanneer volwassenen speelgoed (of ficieel worden het dan modellen ge noemd) gaan gebruiken als oefenmate riaal. In onze dagen is die methode bij zonder populair, doch niet nieuw. Reeds in de dagen van de tachtigjari ge oorlog vinden we beschreven hoe onze prinsen Maurits en Frederik Hendrik de beschikking hadden over gehele legers loden soldaatjes met wallen en oorlogs tuig. Ze „speelden” er maanden mee, kwamen op een goede dag naar buiten en losten dan in de practijk de moeilijk- ste militaire vraagstukken op. Deze methoden vinden in de moderne tijd op ruime schaal toepassing. Met behulp van maquettes en een verkeersapparaat in miniatuur leert men scholieren hoe ze aan de veiligheid van het verkeer kun nen bijdragen. En ook volwassenen ma ken er een ruim gebruik van. Als reclame Ook in de reclame wordt er van speel goed een ruim gebruik gemaakt. De Ned. Spoorwegen beschikken over een eigen speelzaal compleet met een spoor wegnet van rails, locomotieven en wa gens. In Slikkerveer bevindt zich een in dustrie waar scheepsmodellen worden gemaakt, geheel naar de werkelijkheid. Hier bouwde men de „Oranje”, de „Nieuw-Amsterdam” en vele andere scheepsmodellen in opdracht van de scheepvaartmaatschappijen. Die model len worden gebruikt als reclame-mate- riaal voor de kantoren der scheepvaart maatschappijen en ze worden aan rela ties geschonken als herinnering aan een zeereis of als blijk van waardering voor een bewezen dienst. „Hoor, wie klopt daar?” vroeg va der op een avondi in December. Het was de vijfde. Strooiavond De kinderen be gonnen te zingen. De tonen schalden door de kamer en bleven van vreugde over de komst van Sint Nicolaas op de deur plakken. „Hoe moet dat nu?” vroeg vader. „Ik zal de notekra- ker halen”, riep moeder. Maar het kon al niet meer. De goedheiligman kwam binnenstap pen. Gelukkig keek hij niet naar de binnenkant van de deur. Hij bedankte voor de zanghulde en deelde presen tjes uit. En Piet strooide wat lek kers in de een of andere hoek. Maar de kinde ren hadden geen rust, die keken steeds tersluiks naar de deur met die rare notenb: ken. Zou dat hun liedje zijn? Maar dat klopte niet, ont dekte Toosje, die al pianoles had en no ten kon lez n. Als je deze muziek zou gaan spelen, klonk het toch heel an- schrijven. Elke letter voor te stellen door een noot op de notenbalk. Heel aardig”. Toen ging hij en als pa en ma en alle kinderen dat geheimzinnige noten schrift nu nog niet opgelost hebben, staat het nog steeds op de deur. Blijft de vraag aan onze lezers en tllllMIlil

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9