Zware stormen teisterden Engeland I Sint Nicolaas te IJlst Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Ijsclub Heeg huldigde haar aftredende jubilaris in het bestuur Ijsclub „Woudeend” krijgt weer een baan KUNST AAN ALLEN AGENDA Dinsdag 30 November 1954 109e Jaargang No. 95 L K1EZEBR1NK Ir. Veenstra naar Drachten ja It Pompeblêd speelde de Stikelboer Attractie-avond Kerknieuws Benoemd Sint Nicolaas voor jong en oud Ledengearkomste lisklub lendracht Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geslaagde verkoopmiddag Sneker Volleybalclub Feest aan de Coöp. Zuivel fabriek te Heeg Ledenjoun Oranjefor. Jutryp-Hommerts Zilveren jubilaris bij de Gem. Reiniging St. Jozefver. speelde Erfskip Forkeapmiddei Frouljusfor. J utryp-Hommerts De Toneelvereniging speelde Pirandello’s „Wat is de waarheid?” aan Dank aan de jubilaris. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Alblasserdam, de heer J. Sj. K. Nauta alhier. Door de Geref. Kerk te Heeg is be roepen voor de kerk van Djakarta, ds. D. Noteboom te Borse. Kampioenskip foar manlju foai Wymbrltseradiel sil to Jutryp Hommerts holden wurde. De voorzitter richtte na deze korte te rugblik woorden van dank tot de gouden jubilaris voor het vele werk door hem vpor de ijsclub verricht, en overhandigde hem als blijvende herinnering een kleine schaats met een portretlijst er op. Ver volgens nam de de beschermheer, burge meester Tjaberings, 't woord. Deze richt te zich eerst tot de voorzitter, waarbij hij er z’n blijdschap over uitsprak dat de heer Beetstra, nadat hem in ’t voorjaar een ernstig ongeluk was overkomen, zijn werk voor de ijsclub, maar bovenal voor Redactie-adres IS.LE1NZAND 7 - iele! 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt: DINSDAGS an VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijlhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) OOSTHEM. De Herv. meisjesvereni ging alhier kan met voldoening op een geslaagde verkoopmiddag terugzien. De opbrengst bedroeg f 251.80. Redacteur i Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract fhandelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post I 3.75 oor hall jaar. Giro 50748 ten name ren Firma 6. 1 Drijfhout. Snoek. SCHARNEGOUTUM. De Fryske Krite „It Pompeblêd” heeft het aangedurfd om Donderdagavond in „Elim” met „de Stikelboer” op de planken te komen. Dit stuk is bijzonder goed door de spelers vertolkt. Het was op verzoek van dorps genoten dat de Krite dit stuk in studie had genomen, aldus de leider van de avond, de heer R. Heeringa. Spr. was ook big dat er nog zo velen aanwezig waren, niettegenstaande de opengebro ken straten en weggedeelten in het dorp. Deze avond was feitelijk een generale repetitie, aldus spr., want bij een gele genheid in Sneek komen de spelers nog maals met het stuk op de planken. Aan het einde van de avond dankte de heer I. Veldhuis voor de aandacht dei aanwezigen en sprak een wens uit, nl dat er nog eens een gelegenheid komi om een toneel beter te kunnen opbou wen. Het tegenwoordige heeft veel van een bedstee. Ook werd nog gewezen op de boekenverkoop en ec” te houden „foardrachtkriich foar bern”. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van ir. G. Veenstra te Sneek tot rijkslandbouwconsulent voor Z.O.- Friesland. Ir. Veenstra, afkomstig van Drachtster-Compagnie en 37 jaar oud, bekleedt dezelfde functie sinds een jaar te Sneek. IJLST. Er waren Zaterdagmiddag heel wat mensen op de been uit eigen plaats en omgeving en natuurlijk een grote me nigte kinderen tegen de tijd dat Sinter klaas met de stoomboot „Johanna Jaco ba” zou arriveren. Ook de schimmel stond trappelend van ongeduld op dit blij de festijn te wachten. Al geruime tijd was de stoomboot door de kinderen op gemerkt, toen deze de Geeuw kwam op stomen. Vlak bij IJlst werd aangelegd en ging het muziekcorps Concordia aan boord om zo onder het spelen van Sin terklaasliedjes IJlst binnen te varen, on der het gejuich van honderden kinderen en vele groteren. Aangelegd werd aan de gewone ligplaats van de stoomboot „Johanna Jacoba”, waarna de feestelijke intocht een aanvang nam. Voorafgegaan door Concordia en gevolgd door twee Zwarte Pieten maakte de grijze kinder vriend, gezeten op zijn trouwe schimmel, allereerst een rit naar het stadhuis, waar burgemeester mr J. Oppedijk het gezel schap op het bordes opwachtte, terwijl langs de gehele route de toeschouwers aan de kant stonden geschaard, onop houdelijk juichend, waarvoor Sint vrién delijk knikkend en wuivend dankte. Op het bordes van het Gemeentehuis werd de goedheilig man door de burge- Op de laatst gehouden ledenvergade ring van de S.V.C. werd haar bestuur als volgt samengesteld: Voorzitter de heer K. v. Gorkum; secretaresse mej. L. Tuil; penningmeester de heer A. Oppen huizen; commissarissen mevr. M. v. d. Werf en de heer G. Duits. Plannen wer den gemaakt voor een intieme viering van het eerste lustrum in de maand Ja nuari. Vrijdag vierde het bestuur en het per soneel op de cortact-avond van de Coöp. Zuivelfabriek te Heeg het zilveren ju bileum van de directeur de heer G. Muurling en tevens diens 25-jarig hu welijksfeest. Aan deze avond, die geleid werd door de voorzitter, de heer B. M. v. d. Meer, verleende het gezelschap Tetman de Vries zijn zeer gewaardeerde medewerking. Namens het personeel werd de dubbele jubilaris toegesproken door Cs heer W. Schenginga, die hem twee studieboeken aanbood en aan mevrouw een naaibox. De gepensionneerde oud-gedienden overhandigden het jubilerende paar bij monde van de heer Tj. van Netten een mooie mand met fruit. De heren IJ. de Jong en M. Jelsma gaven enige voor drachten ten beste, waarna Tetman de Vries in revuevorm de fabriek, het be stuur, de directeur en het personeel in het zonnetje zette. Ze deden dit zowel in ernst als in luim, wat bij de aanwezi gen geweldig in de smaak viel. Om ruim half één sloot de voorzitter deze mooie avond, waarop de muziek verzorgd werd door volontair Timmer mans. bestuursleden Joh. v. d. Brug en R. Na gelhout werden herkozen. De contribu tie werd wederom vastgesteld op f 1.60 per jaar. De nieuwe ijsbaan kwam ook ter spra ke. Men komt voor grote uitgaven te staan, nl. voor aanvoer van geschikte grond, verlichting en arbeidsloon. Enige leden stelden voor de werkzaamheden vrijwillig uit te voeren, doch hieraan zijn bezwaren verbonden. Het bestuur zal een en ander in overweging nemen. Er waren 63 leden op de vergadering aanwezig. Het paar schaatsen, dat on der de aanwezige leden werd verloot, werd gewonnen door de heer W. Bakker. Yn it lokael to Hommerts koe de foarsitter G. Geerligs 50 leden it wol kom taroppe. De léste winter hat de lisklub noch al hwat sinten koste, sadat de skathalcier in neidelich saldo hie fan goed 34 goune. De beide pearen redens dy’t forlotte waerden, waerden woun troch I. Zandstra en S. D. Groenveld. By de bistjürsforkiezing waerd S. Witter- mans op ’e nij keazen, wylst foar P. Hofstee, dy’t him net wer biskikber stelde, P. Sj. Hoekstra yn ’t plak kaem. Oer de to hélden hurdriderijen waerd efkes praet, mar hjiryn krige it bistjür frij mandaet. Yn elts gefal hie de foar sitter fan Boargemaster Tjaberings de tasizzing krige dat de riderij foar man lju om it kampioenskip fan Wymbritse- radiel to JutrypHommerts forriden wurde sil. De baenmaster H. Strikwerda stelde him net wer biskikber. It bistjür sil hjir yn foarsjen. By ’e rounfrage waerd der praet oer de forljochting fan ’e baen. Der is in kommisje bineamd dy’t de saek bisjen sil en der wurk fan meitsje sil om oan sinten to kommen. It wie al goed 11 üre doet’t de foarsitter mei in wurd fan tank oan it skiedende bistjürslid P. Hofstee dizze gearkomste sleat. OUDEGA (W.). Hier werd een at tractie-avond gehouden, uitgaande van de C.J.M.V., ten bate van een motor bij het kerkorgel. Veel prijzen waren aange boden door de gemeenteleden. Men kon sjoelen, balgooien, schieten en er was een rad van avontuur. Verder kon men ra den naar de naam van een pop die Ma rijke heette en die (na loting) werd ge wonnen door F. Bakker, terwijl mej. IJ. Wiersma een troostprijs ontving. De rol lade werd gewonnen door R. v. Slage ren. De prijs voor het raden van het aantal bonen was voor C. Veninga. De overgebleven prijzen werden bij opbod verkocht. De actie heeft ongeveer de helft van het benodigde bedrag opge bracht. z’n gezin, heeft kunnen hervatten. Daarna sprak hij de vergadering even toe, om tot besluit lof toe te zwaaien aan de heer érema voor de wijze waar- be- op hij zovele jaren zijn bestuursfunctie heeft vervuld. Hij bood de jubilaris een kistje sigaren aan. Arema bedankte de Burgemeester, het bestuur en de leden voor hun waarderende woorden en de cadeaux, alsmede voor het vertrouwen dat de club steeds in hem heeft gesteld. Bij de bestuursverkiezing, die hierop volgde werd de voorzitter met algemene stemmen herkozen. Voor de heer Arema kwam de heel G. G. Gerritsma in de plaats. Bij de rondvraag kwamen de tongen los over de te houdefi hardrijde rijen. Besloten werd zo mogelijk enige langebaan-wedstrijden te organiseren. Tot slot zouden volgens traditie twee paar schaatsen worden verloot, zo dachten de leden, maar 't bestuur was van dit oude recept afgestapt en had hiervoor in de plaats drie rollades op tafel gede poneerd. Eén lot werd gratis gegeven, wie meer wenste moest een kwartje per lot betalen. Winnaars werden de heren H. Oltenburg, A. de Jong en A. Kramer. De verloting bracht f 51.75 op. Aan het slot dankte de voorzitter allen voor hun medewerking aan- deze gezellige verga dering, die daarna gesloten werd. De Britse eilanden zijn in het week eind geteisterd door zware stormen. Vele zeelieden en schepen verkeerden in gevaar of verongelukten. Het bekende lichtschip van de South Goodwinds, dat de Zuidkust van deze gevaarlijke zandbanken in het Kanaal jarenlang heeft bewaakt, werd losge slagen van zijn anker en zelf tegen de zandbanken gebeukt om binnen enkele minuten te kantelen. De bemanning had geen tijd om aan dek te komen, en zat opgesloten in het kombuis, wanhopig en verbitterd beukend tegen de wand, ter wijl de te hulp gesnelde schepen mach teloos toe moesten zien en zelf door de golven heen en weer werden geslingerd. Slechts een der opvarenden werd gered, het was de twee en twintigjarige Ronald Murton. Na acht uur wist de bemanning van een Amerikaanse helicopter hem van het wrak in veiligheid te hijsen. Het Nederlandse vrachtschip Grams- bergen werd op een rots voor de kust van Wales kapot geslagen en zonk. Alle leden van de bemanning konden nog net worden gered. Maar voor de kust van Cornwall verging een vrachtboot met man en muis. Gelukkiger was de bemanning van de ruim twintigduizend ton metende tan ker World Concord, die na vaart gemin derd te hebben, plotseling volkomen on verwacht doormidden brak, terwjjl het grootste deel van de bemanning bene- dendeks sliep. De reddingboot van St. Davids in Wales wist na moeizame po gingen vijf en dertig man die op het achterschip in een groepje bijeen ston den en zich krampachtig vastklampten om niet door de steeds overspoelende slag zeeën te worden weggesleurd, te red den. Een van de helicopters wist boven het mijlen verder snel op de Ierse rotsen Maandag 29 November. Amicitia Thea ter, Sneek. 's Avonds 8 uur: „Hou dini”. Maandag 29 November. Kunst aan Allen Sneek. Jeugdconcert ’s avonds te 20.15 uur in zaal Piso, Parkstraat. Dinsdag 30 November. Christelijk His torische Jongeren Ring Sneek. Groot Jeugdappèl 's avonds 8 uur in het Geb. v. Chr. Belangen te Sneek. Spreker de Weleerw. heer Ds. H. Belier van Balk. Opvoering van „De Stikelboer.” Dinsdag 30 November. Demonstratie met de Oliekachel „Perfection”, van 13-22 uur in Hotel Hanenburg, door Feenstra, Verwarming, Sneek HeerenveenDrachten. Dinsdag 30 November. Bureau Volks ontwikkeling N.H.R.V. Eerste les tot opleiding voor het Vakdiploma van Handelsvertegenwoordiger, in Café-Restaurant „Onder de Linden”, ’s Avonds 8 uur. Woensdag 1 en Donderdag 2 December. St. Nicolaasfeest O. L. Scholen. Op voering van „De Toverprins”. ’s Avonds 8 uur in Amicitia. Vrydag 3 December. Amicitia Theater, Sneek. Filmmiddag met verrassin- gen, voor ouden van dagen boven 65 jaar. Aanvang 2.30 uur. De rondrit welke St. Nicolaas met zijn gevolg Zaterdagmiddag door de stad maakte, veroorzaakte weer een golf van enthousiasme bij jong en oud. Overal waar hij op z’n schimmel verscheen, werd hij door het toegestroomde publiek hartelijk begroet en toegejuicht. Ook bracht hij een kort bezoek het Crüycebroedershof, waar zijn komst al evenzeer op prijs werd gesteld. Het Stedelijk Muziekcorps, dat de Bis- schop met zijn vrolijke klanken verge zelde, heeft voor het Crüycebroedershof tevens een muzikale hulde gebracht aan het echtpaar Smeding—v. d. Schaaf, dat de volgende dag zijn 40-jarig huwelijks feest vierde. Na deze aubade werden de muzikanten eveneens binnen genodigd, waar ze op sigaren werden getracteerd. Een groep van de Toneelvereniging (Stichting het Nederlands Volkstoneel) waarvan een ander onderdeel enkele weken geleden hier voor de Sneeker Be- stuurdersbond „Anna Christie” speelde trad hier Donderdagavond onder auspiciën van Kunst aan Allen in de weer uitverkochte Amicitla-zaal op met „Wat is de waarheid?” van Pirandello. Het programma gaf de inhoud van dit to neelspel in drie bedrijven als volgt weer: in een provinciestadje is een nieuwe ambtenaar, Ponsa, benoemd. Met zijn vrouw vestigt hij zich op de bovenste verdieping van een groot huis, en zijn schoonmoeder, mevr. Frola, die met het echtpaar mee is gekomen, neemt elders haar intrek. Het valt op, dat de vrouw zich nooit buitenshuis begeeft en dat haar moeder haar nooit bezoekt Deze komt alleen iedere morgen beneden op de bin nenplaats haar dochter, die dan op het balcon verschijnt, toewuiven. Wel be zoekt de man geregeld zijn schoonmoe der. Dit mysterie maakt de collega’s met hun gezinnén razend nieuwsgierig. De spraakzame gemeente kan er niet achter komen. Zij spreekt met de moeder, die haar ontroerende lezing geeft van het geval en zij spreekt met de man, die er niet minder treffend zijn eigen beeld van geeft. Maar beide beelden dekken elkaar geenszins. Eén ding is echter zeker, bei den zijn ze te goeder trouw en bereid belangrijke offers te brengen om de an der te ontzien. Zij blijken ieder een an dere visie te hebben op hun vrouw en dochter en beide visies zijn even geloof- In great tal leden fan de Oranjefor iening wie opkommen om in priis yn üntfangst to nimmen en om Wibren Al tena fan Makkum to hearea. Nei it sjongen fan it Wilhelmus iepene de foarsitter A. Osinga de gearkomste. Ut de forslaggen, dy’t foarlêzen waer den, blykte dat de skath&lder in saldo hie fan f 498.75. D. Haanstra die foar de kaskommisje forslach en sei dat alles tige yn oarder wie. De bistjürsleden J. Nauta, W. Vellinga en A. Osinga, dy’t alle trije wer kiesber wiene, waerden by ukklemaesje op 'e nij bineamd. Wibren Altena fan Makkum soarge op de him eigen wize foar de nedige öfwikseling troch trije kear in heal üre üt syn pro gramma foar to dragen. len en oar foei tige yn ’e smaek. Oan it ein fan ’e joun waerden de prizen, dy’t dizze simmer by de feesten woun wiene, mei in ta- paslik wurd ütrikt. It wie al oer toil- ven, doe’t KI. Sybranda dizze moaije joun slute mei tank oan God. HEEJ.. De agenda voor de jaarverga- Jering van de Ijsclub „Heeg”, die Vrij dagavond in café Visser werd gehouden oevarte een bjjzonder punt: het afscheid van de heer Theunes Arema als stuurslid. In verband hiermee was dan >ok de beschermheer, burgemeester Tja- berings, aanwezig. En hoewel er deze avond in ons dorp nog meer was te doen, waren er ook nog 40 leden. WOUDSEND. Zaterdagavond kwam de Ijsclub Woudsend in hotel „Water sport” in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer F. L. Rijn ja. Deze verheugde zich er over, dat de belangstelling, zoals steeds, weer zo groot was en deed tot aller genoegen de mededeling, dat de club het volgend jaar over een nieuwe ijsbaan kan be schikken, wat ook dringend was zoals uit het jaarverslag bleek. Over het af gelopen jaar bedroegen de ontvangsten (w.o. slechts f 0.40 aan entrees wegens het ontbreken van een eigen baan) f 681.48, de uitgaven f 494.57, zodat er een saldo was van f 186.91. Het leden tal daalde tot ruim 200. De aftredende meester verwelkomd, doch daar de boot tocht maar koud was geweest, ging men spoedig naar één der bovenkamers en onder de vrolijke tonen van Concordia sloeg de kindervriend vandaar het schouwspel buiten gade. Na het nemen van een kiekje ging men naar buiten en op het bordes bedankte Sinterklaas voor al de eer hem bij zijn aankomst alhier betoond; hij overhandigde aan de burge meester, een groot man zoals hij zei, een klein cadeau. De voorzitter van de win keliersvereniging en het actiecomité, dé heer J. Hoomans, sprak nog een kort slotwoord waarin hg vooral St. Nicolaas dankte voor zijn bezoek aan IJlst. Na het spelen van een Sinterklaasliedje, door allen hartelijk meegezonden, be steeg de goedheilig man weer zijn schim mel en werden achtereenvolgens alle oudjes in hun woning bezocht en overal cadeaux uitgereikt. Toen deze rondgang was volbracht, wenste de Sint graag, na de volbrachte lange en door het slechte weer zo vermoeiende tocht, enige rust. In het „Wapen van IJlst” wilde men hem die gaarne toestaan en ook herber gen tot al de werkzaamheden die hg in IJlst zich voorstelt te verrichten, z&’n beëindigd. toedrijvend voorschip te komen, waarop de kapitein en zes andere bemannings leden zich bevonden, maar de mannen waren te vermoeid om zich aan de uit gehangen reddingslgn vast te haken. Ook de poging van de sleepboot Tur moil, die kapitein Carlsen van de Flying Enterprise redde, liep op niets uit, maar na zich een hele nacht, kletsnat, koud en verkleumd vastgehouden te hebben werden de zeven man gered. In de haven van Swansea is het Noor se tankschip „Olav Ringdal Junior” in de lucht gevlogen. 12 van de 42 beman ningsleden zgn gewond. Ook aan de Nederlandse kust ver keerden heel wat schepen in moeilijk heden. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de heer B. Nijland, thans straat veger bij de Gemeente-Reiniging, bg deze dienst in functie trad. In deze kwart eeuw heeft hij ook geruime tgd de func tie van stalknecht vervuld. Hij woonde toen in de dienstwoning op het terrein en was tevens met de bewaking hiervan belast. De jubilaris heeft al zijn werkzaam heden steeds ijverig en nauwgezet ver vuld, waarvoor weth. v. d. Veen hem Zaterdagmiddag namens het Gemeente bestuur hartelijk dank bracht. Hij feli- teerde hem tevens met dit jubileum en bood hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud aan. Dit geschiedde na afloop van de werk zaamheden in de installatie op het nieu we terrein, waarbij ook de directeur en het gehele personeel aanwezig waren. Namens de Personeelsvereniging sprak de voorman, de heer A. Boegenga. de jubilerende collega in dichtvorm toe, waaraan hij namens allen een schemer lamp toevoegde. Nijland dankte voor al deze hulde en tracteerde op zijn beurt op sigaren. Een firma in Wiesbaden bracht een scheerschuimautomaat in de handel. Een druk op de knop van de doos en vanzelf komt het schuim kant en klaar op de baard. Er is geen scheerkwast meer nodig, de baard kan er zo afgehaald worden. De vc rzitter, de heer S. Beetstra, sprak een welkomswoord en in ’t bijzon der tot de burgemeester, die achter de bestuurstafel had plaats genomen. Bij de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van het oud-bestuurslid de heer mr K. H. Mulder te Langweer, die z’n belofte nakwam en een bijdrage schonk. Penningmeester Speerstra wist daar wel raad mee, want z’n verslag wees een nadelig saldo aan van f 133.64. Uit het jaarverslag van de secretaris konden de leden vernemen dat er in ’t afgelopen seizoen zeven hardrijderijen waren ge houden, waarvan slechts één, die van de oud-hardrijders, niet was geslaagd. Door de weersomstandigheden was ’t publiek achter de kachel gebleven. Voor tot de bestuursverkiezing werd overgegaan, bracht de voorzitter eerst een woord van dank aan de jubilerende Theunes Arema, die 26 Nov. 1904 zitting in ’t bestuur nam en zijn taak nu, 50 jaar later dus, aan de jongeren zal overdragen. Het be stuur had de notulen van 1904 nog eens nageslagen en daaruit bleek dat de ijs club moeilijke jaren heeft gehad. In dat jaar bgv. was er op de jaarvergadering van het uit drie leden bestaande bestuur maar één lid aanwezig. De beide ande ren hadden voor hun functie bedankt. Voorts waren er maar tien gewone leden en was er slechts 17.in kas. Bij de bestuursverkiezing werd Arema met 9 stemmen gekozen. Twee leden maakten er toeft bezwaar tegen dat de wedstrij den op Zondag gehouden werden. Hij wilde ze voortaan op een werkdag hou den, met welk idee het bestuur, zoals het antwoordde, voortaan zo veel mogelgk rekening zou houden. WOUDSEND, 27 Nov. Onder voorzit terschap van de heer G. Lunter gaf de St. Jozef Vereniging alhier haar eerste toneel-uitvoering in dit seizoen. Hij wenste de talrijke aanwezigen een ge zellige avond toe. Opgevoerd werd het toneelstuk „Erfskip”. De verschillende rollen werden zonder uitzondering goed gespeeld. De aanwezigen gingen dan ook na een uurtje dansen voldaan naar huis. De beide frouljusforienings „Wees een Zegen” en „Criterion” hawwe Woansdeitomlddel in forkeapmiddei hol den. Foar de forkeap, dy’t troch Ds. de Noo iepene waerd, wie wol aerdich bi- langstelling en frijhwat guod. De op- bringst wie sahwat 600 goune» waardig. Wat is de waarheid? Het door dit raadsel bijna tot vertwijfeling ge brachte gezelschap stelt tenslotte aan de vrouw, de enige die uitkomst kan bren gen, de beslissende vraag: „Wie en wat zijt gij?” Maar de vrouw antwoordt: „Ik ben de vrouw, die de man zich wenst en de dochter die de moeder in me ziet”. Want zegt Pirandello geen mens is in staat aan zijn innerlijke waarheid zuivere gestalte te geven, laat staan die waarneembaar te maken voor anderen. Het is zoals het u toeschijnt, u zelf en anderen. Tegenover de tragische, ontroe rende figuren van de man en de moeder, die zo te lijden hebben door hun ver schillende voorstelling van de waarheid, stelt de schrijver met veel humor het nieuwsgierige, bemoeizieke koor van kleinsteedse notabelen. Deze inhoudsopgave is wel zeer sum mier en eenvoudig voor een diepzinnig probleemstuk als dit, waarin Pirandello het thema behandelt, dat hem steeds be zig hield, nl. dat van de veelvormige verschijning van en het ontbreken van een absolute waarheid. Een thema, dat getuigt van de in wezen sterk pessimis tische levensopvatting van de geniale schrijver, al ontbreekt het in zijn stuk ken ook nooit aan een meestal wrange humor. De diepste kwaliteiten van dit stuk spreken stellig niet iedere toe schouwer aan; zij die zich in de wijs gerige achtergrond er van hebben ver diept, zullen zich misschien hebben af gevraagd, of, zoals een criticus eens heeft gezegd, Pirandello’s opvattingen, zoals de commentator en raisonneur Laudisi die ir dit stuk zo nonchalant weg ten beste geeft als het gaat om de vraag wie nu eigenlijk krankzinnig is, mevr. Frola of Ponsa, niet leiden moeten tot de conclusie, dat het geestelijk normale niet meer is dan een bijzondere vorm van de waanzin. De toeschouwer die meer aan de oppervlakte bleef, zal ech ter toch zijn geboeid door de figuren van Ponsa en mevr. Frola, zich voorts hebben vermaakt met de roddelarij van het bekrompen gezelschap, dat wil zien uitgemaakt wie er nu eigenlijk krank zinnig is wat natuurlijk niet lukt de spitsvondige geestigheid van Laudisi en de zelfingenomenheid van twee niet bepaald intelligente stedelijke autoritei ten, Agazzi en de prefect. Er was prach tig spel in de hoofdrollen, Marie Hamel gaf een zeer mooie, sober gehouden maar sterk doorleefde en beheerste uit beelding van mevrouw Frola, een inge togenheid waarin de leek nauwelijks enige geestelijke gestoordheid vermoedt; an ders was dat met de vertolking van de Ponsa-figuur door Ben Groenier; bij deze creatie lag het accent vooral op een ge jaagde gespannenheid welke eigenlijk niet normaal aandeed. Maar ook dit was voortreffelijk spel. Ferd. Sterneberg speelde Laudisi met veel flair en los heid. Een ganse schare te velen om afzonderlijk te noemen vormden de kleinsteedse notabelen, en het was een plezier op zichzelf hun losse, zo natuur lijke spel te volgen. Aan het slot wa ren er bloemen voor alle actrices en klonk een dankbaar applaus op voor het ensemble.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1