Stoop BEVA 't Beste uit de Viïgênia-oogst! STERLING SHAG Daar KULTUUR EN LIBBEN YN EIGEN FORMIDDEN Winston Churchill 80 jaar 525e NED. STAATSLOTERIJ liyi op Het Fries in het Rechtsverkeer Een Friese Zeeofficier aan het hof de Algierse Dey van TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD” „S N E E K E R til 'm de kneep Weer roofoverval in Noord-Brabant Buitenland, in het kort Zeepost NeVoBo, afd. Sneek Oud bier Een slimme truc N.C.V.B. Ijlst De wildstroperij op de Veluwe VAKKLEDING VOOR ALLE BEROEPEN Bond van Staatspensionne- ring blijft actief Voetbalprogramma voor Zondag Record belangstelling voor de tentoonstelling van S. en O. Briefgeheim geschonden Vliegtuigongelukken in België - AO nin DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 joun hawn. Binammen it neibisprek wie 16 doden. Friese Voetbalbond. Sneek: Ingez. Mededeling. Advertentie Brouwer, te 20176, 21987. Eigen geld. 6611, Ingez. Mededeling Advertentie Nieten. PHILIA. H. H. kleurecht 3 dubbel gestikt De Fryske kultuer en de Fryske tael hawwe sa njonkelytsen mear it omtin- ken krige fan de hegere kolleezjes lyk 1336, 1346, 17221, 17226. Op de kust van het Engelse graafschap Kent drijven flesjes met bier aan. Het bier is bijna 250 jaar oud. Een oudheidkundige heeft de ouder dom bepaald aan de vorm van de flessen. Waarschijnlijk zijn de flessen afkomstig van een schip dat eens op weg was naar het toenmalige Brlts-Indië met voorraden voor de garnizoenen daar. Er zijn al mensen die het bier geproefd hebben. „Het smaakt verschrikkelijk”, zeggen ze. Enkele flessen zijn naar een brouwerij gestuurd waar het bier onderzocht zal worden. Hoe sterk zal het zijn? Volgens de oudheidkundige veel sterker dan het hier dat heden ten dage wordt gedronken. Landbouwers! Dit stoere pak maakt Beva voor U uit Schuttersveld-manchester, speciaal voor Beva gemaakt. Oersterk, mooi, soepelen practisch niet te slijten. Alle naden van Beva-kleding extra versterkt. Dit kloeke pak, waarin U ook buiten het werk om gezien moogt worden, zit gemakkelijk en royaal. IJLST. Voor de afdeling Ijlst van de Ned. Chr. Vrouwen Bond trad Donder dagavond in het Gebouw als spreker op de heer A. Vos, Commissaris van Politie te Groningen, met ’t onderwerp: Jeugd criminaliteit. Er was ditmaal veel be langstelling en de spreker werd met aandacht gevolgd. Over een merkwaardige reis van een Fries oorlogsschip (II). de de ver- deze daad bruik van het Fries in rechtsgedingen, welk gebruik door dit ontwerp feitelijk zou worden uitgeschakeld door de bepa ling, dat van ieder schriftelijk stuk een vertaling kan worden geëist en dat deze vertaling alleen wettelijke gelding zal hebben. Dit zou betekenen dat het origi neel practisch waardeloos wordt, en dat dus de weg der ontwikkeling naar een Friese kanselarijtaal zou worden afgesne den. „De Ried” meent dat hier de door de regering terecht zo hoog geschatte rechts gelijkheid in het gedrang zou komen, en dringt hier ernstig aan op wettelijke er kenning van ’t oorspronkelijk document. Over het algemeen is „De Ried” van mening dat dit wetsontwerp, hetwelk on getwijfeld in menig opzicht een waarde volle versteviging van de rechtspositie van het Fries kan betekenen, toch te wei nig waarborgen bevat voor de vrije en ongehinderde ontwikkeling, die voor het Fries als Nederlandse cultuurtaal nood zakelijk is, en hij spreekt de hoop uit, dat de Regering deze waarborgen alsnog in het ontwerp zal vastleggen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys” (7 Dec.); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Cota Agoeng” (16 Dec.); Ned. Antillen: s.s. „Boskoop” (1 Dec.); Suriname: s.s. „Stentor” (1 Dec.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: s.s. „Grote Beer” (1 Dec.); Canada: m.s. „Black Condor” (1 Dec.); Brazilië: m.s. „Halioth” (30 Nov.). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Men schrijft ons: Het aantal inzendingen voor de lan delijke tentoonstelling van pluimvee, ko nijnen en sierduiven is zo groot als de laatste 25 jaar nog niet is voorgekomen. Niet minder dan ruim 800 dieren zullen de keurmeesters handen vol werk geven om de mooisten er Uit te zoeken. De ver houding is ongeveer 300 stuks pluim vee, 350 konijnen en 200 sierduiven. We verwachten zeer veel bezoek, vooral van buiten, doch ook de Snekers zullen ons zeker niet teleurstellen. „S. en O.” heeft in Sneek een goede naam en aan bestuur en leden nu de taak die reputatie hoog te houden. Alles kost veel geld en U, lezers, kunt ons hierin helpen. Koopt enkele loten, waarvan de hoofdprijzen liggen geëtaleerd in de winkel van de fa. E. Metz (vooraan op het Grootzand) waar tevens loten verkrijgbaar zijn. Ook zijn loten verkrijgbaar in het sigarenma gazijn fa. Bloemhof, Schaapmarktplein, sigarenmagazijn ,,’t Hoekje” (Ligthart), Oosterdijk en bij sigarenmagazijn „De Hoge Brug”, W. Beetsma, Bolswarder- weg. Waag een kans op „de Bromfiets” en de vele andere mooie prijzen. It eigen formidden. Mel it eigen formidden bidoele wy it eigen Fryslan. Ja biheinder noch: it ei gen doarp, de eigen streek, hwant yn de lytse mienskip leit it materiael foar de opbou fan in greate mienskip. De Friezen lykwols binne yn harren striid foar üntjowing fan de Fryske kultuer net altiten reëel. Op dit stik fan saken binne der, ek troch de Biwegingsroun- ten, flaters makke. It eigen formidden hat rjocht op de stipe fan de eigen minsken mei de middels hweroer dizze eigen minsken biskikke. Hja hawwe de sosjale plicht harren eigen formogens fan geast en fan hert to brüken foar üntjowing fan in fierdere geastlike en ekonomyske opbou fan it eigen formid den. Hwat it stypjen fan de kultuer oan- giet stiet Fryslan mei 48% sint de per- soan wol fierwei it heechst, mar dochs BEVA werkkleding verkrijgbaar bij „DE VOORUITGANG” - Fa Bouwhuis. Op de markt te Istamboel heeft een zware brand gewoed. Op zijn minst 104 kraampjes gingen in vlammen op. Donderdagavond hield de afdeling Sneek in Hotel Leeuwen een ledenver gadering, waarin voorzitter N. E. v. d. Zee in zijn openingswoord de vele aan wezige leden aanspoorde actief te blij ven, juist nu! Het gaat binnenkort om grote en grootse belangen voor het ge hele Nederlandse volk. De Sociaal Eco nomische Raad heeft rapport uitge bracht in opdracht van de regering over de oude dagvoorziening en zeer grote groepen van de bevolking hebben nu belang bij een wetsontwerp waarin deze voorziening zal worden geregeld. Om echter de regering tot spoed aan te sporen, waardoor het geen kans krijgt te worden uitgesteld tot de Kamerverkie zingen van 1956 heeft het Hoofdbestuur besloten toogdagen te organiseren. In Friesland zal deze toogdag worden ge houden op 5 Maart 1955 in Leeuwarden. Friesland moet laten zien dat het ernst is dat „oud en arm” moet verdwij nen. Geen gift meer zoals de noodwet- Drees, doch „recht”. Hij wekte alle Sne kers op propaganda te maken voor deze Zaterdagmiddag, 5 Maart. Bij het punt winterpropaganda werd besloten een propaganda-avond te hou den eind Febr. ’55 en hiervoor te vragen de toneelgroep van de Kaatsvereniging Sneek. Na een verslag van de afgevaar digde naar de algemene jaarvergadering gehouden te Amsterdam en de rond vraag werd overgegaan tot het traditio nele „kienen” om meegebrachte prijs jes. Om plm. 12 uur konden de meeste leden met een prijsje naar huis gaan. Een gemaskerde man heeft Donder dagnacht een roofoverval gepleegd op de 25-jarige kassier van een grenswis selkantoor, zekere Van de B. uit Val- kenswaard. De buit bedroeg vierhon derd gulden. De dader is verdwenen. Omstreeks één uur fietste Van de B. op de Luikerweg tussen Borkel en Schaft en de Belgische grens. Zoals elke dag had hij een bedrag aan geld bij zich, dat hij de volgende morgen in Valkens- waard tegen klein bankpapier zou om wisselen. Het bedrag dat v. d. B. dit maal vervoerde was f 400.Toen v. d. B. in de richting van Valkenswaard reed, werd hij plotseling door de be- tot afstappen. De autobestuurder, die een masker droeg, dwong hem met een re volver in de auto te stappen, waarop de bestuurder een binnenpad tussen de dennenbossen inreed. Daar werd v. d. B. van zijn geld beroofd. Toen de gemas kerde man met de auto wilde vluchten, reed hij zich volkomen vast tussen de dennebomen. Met het rijwiel van de kassier is de onbekende er toen vandoor gegaan. Het rijwiel werd in de loop van de morgen in een tuintje in Valkens waard teruggevonden. De auto bleek Donderdagavond te Valkenswaard zijn gestolen. as de Provinsiale Steaten en it Regear, sa bltsjügde pater Hettema. De reële ütspraek fan de Steaten hat in tsjüge- nis west tsjin hiel Fryslan oer en hiel Nederlan oer en hat ek de oandacht hawn fan de Earste en Twadde Keamer. Dit hat fan gefolgen hawn to’n earsten it bisyk fan trjje ministers oan Fryslan en dêrnei de twa rapporten fan de beide ünderwizers-organisaesjes, hwat laet hat ta it üntwerp fan wet oer it ünderwiis en it gebrük fan de Fryske tael op de legere skoallen, dat hokkerdeis yn ’e Twadde Keamer oan ’e oarder west hat en hwerby praktysk alle keamerleden har ren ütsprutsen hawwe foar de strekking fan dizze wet. Ut de balding fan it Ryk, de Steaten en de ünderwizers-organisaesjes hat wol bliken dien, dat de Fryske kultuer yn dit stadium midden yn it omtinken stiet fan hiel Fryslan en hiel Nederlan. It is lykwols de fraech of dêrüt nou ek de winst komme sil foar de kulturele ünt jowing yn it eigen Fryske formidden. Faeks wurdt tsjin üs oanfierd, ek fan eigen Friezen, dat hwannear’t men de üntjowing foarstiet van de eigen Fryske kultuer, wy üs öfslute fan it oare diel fan de wrüld en dat dit in gefaer is foar In brede rojale ynstelling tsjin de minsken en de hiele wrald oer. Mar hjir jildt it wurd fan pater de Greve dat de minsken as hja de wrüld forbetterje wolle, by har seis bigjinne moatte. Wy binne der fan oertsjüge, aldus sprekker, dat, as wy in sterk en ienriedich Europa bouwe wolle ek de oandacht jown wurde moat oan de lytse mienskippen. It idéael „ien Europa” is moai mar net reëel as it net meiiens ynhêlldt de erkenning fan de lytse mienskip. De opbou dêrfan, ek op sosjael- en ekonomysk terrein, is needsaeklik foar in soune geastlike op bou fan in Federael Europa. It Frysk op skoalle. As Friezen hawwe wy de plicht, yn it bilang fan üs eigen geastlike opbou, so gie sprekker troch, der foar to stean, dat de wet, as dy der ienkear is, ek ün- derhalden en brükt wurde sil yn Frys- lün en fierder moat der mear bilang- stelling komme foar de Fryske litera- tuer, it Frysk Orkest, de Fryske bou- en skilderkunst ensfh. Allegear dingen dy’t mear to bitsjutten hawwe dan by- gelyks in hegere molkpriis of 6 leans- forheging, al hoe nedich dy op har seis ek wêze meije. Soks wurdt yn Fryslan net altiten genóch ynsjoen. Nei it skoft is sprekker noch wiidwei- dich yngien op de fragen dy’t him steld waerden. U.o. of de bifoardering fan de eigen kultuer ek tsjinhalden wurdt troch de forskillen yn rjochting, oer it Frysk ünderwiis op skoalle, de emigraesje en migraesje fan Friezen en de halding fan de Friezen tsjin de Fryske biweging oer. En sa as ry niis al seinen, dit wie tige nijsgjirrich. Politieke tegenstanders Sluiten zich bij vrienden aan: „Grand Old Man” (als Gladstone eertijds) Wist z’n eigen weg te gaan. De verguisde én vereerde, Méns met hart en open oog, Strijder voor de wereldvrede Met véél pijlen op z’n boog! Man, die voor het wereld-welzijn Heeft gewogen en gewikt; Wapens hebben Winston Churchill Als het móést niet afge schrikt. Hij, één van de allergrootsten, Nóg „groot” bij zijn tachtig jaar; Vriend en tegenstander wensen Hem: gezondheid (mét sigaar Ten einde de wilstroperij, vooral op de Z.O.-Veluwe, doeltreffender te bestrij den, wil minister Mansholt vier jachtop zieners benoemen, wier taak het zal zijn deze stroperij in staats-, gemeentelijke, verenigings- en particuliere bossen tegen te gaan. De minister vraagt hiervoor een aanvullend bedrag op de begroting van zijn departement voor 1955. De Z.O.-Veluwe is waarschijnlijk het enige gebied, waar zich op den duur het edelhert in vrjje wildbaan zal kunnen handhaven. Doch juist in dit gebied heeft de wildstand veel te lijden van wild- stropers. Bestrijding van dit euvel wordt bemoeilijkt, doordat het grondbe zit ook in dit gebied over een aantal eigenaren is verdeeld. Het wildt houdt zich natuurlijk niet aan de grensschei dingen, waaraan echter de jachtopzie ners in dienst van de eigenaren der wildgebieden wél gebonden zijn. Jacht opzieners in algemene dienst, die in alle terreinen gelijkelijk zouden kunnen op treden, zouden hier inderdaad nuttig werk kunnen verrichten. ,'V president, als geschenk in het Elysée. „Wilt u paleis laten bezorgen?” vroeg de onbeken de, die meteen zelf het Elysée opbelde met de mededeling, dat er een pakje op komst was. Later werd het pakje uit de kamer van de portier weggenomen. Een onbekende heeft te Parijs een oplich- terstruc toegepast waardoor hij voor zestig duizend gulden aan juwelen rijker werd. Een juwelierszaak in de stad werd opgebeld door iemand die zei een hoge ambtenaar te zijn, hij bestelde juwelen voor mevrouw René Coty, de echtgenote van de Franse president, als geschenk van het personeel de juwelen bij het le klas A: Den Haag/Rotterdam Stormvogels, LongaZw. Boys, Veen- damLeeuwarden, AmsterdamNAC, mmaDOS, Go AheadRoda Sport, ExcelsiorMW. Ie klas B: RigtersbleekBrabantia, Fortuna ’54Heracles, Elinkwijk/Utr. Wageningen, DWSWillem II, Hee- renveenSVV, EDOSittardia, Sparta —ADO. le klas C: VitesseHaarlem, Juliana/ RapidFeyenoord, Hermes-DVSGV AV, PSVBlauw Wit, Ensch. Boys EBOH, NOADLimburgia, Alkmaar ’54 —NEC. le klas D: DFC—AGOVV, RBC— Xerxes, VWBVV, De Volewijckers Ajax, Be QuickEnschedé, VSVEind hoven, HVCDe Graafschap. 2e klas A: NicatorLSC, Frisia FVC, VelocitasFriesland, HarenOos- terparkers, HelpmanGRC, Sneek Zwaagwesteinde. 3e klas A: WZSBergum, Harlingen Rood Geel, SteenwijkDe Kooi, Jub- bega—Olyphia, MSC—DOG, GAVC— Black Boys. Res. le klas: Zwaagwesteinde 2Em men 2, Leeuwarden 2Sneek 2, GV AV 2Velocitas 2, Oosterparkers 2Be Quick 2, Heerenveen 2—Achilles 2. Res. 2e klas A: FVC 2Sneek 3, Rood Geel 2Bl. Boys 2, Leeuwarden 3Har lingen 2, Alcides 2Nicator 2, MSC 2 Frisia 2. Reserve 3e klas A: FVC 3Harlingen 3, LSC 2Lemmer 2, LSC 3Friesland 2, Leeuwarden 4Frisia 3, Heerenveen 3Steenwijk 2. Vrijdagochtend is een Belgische straal jager op een cantine van het vliegveld Bierset bij Luik gestort. 13 militairen kwamen onder de puinhopen en in de brand, die ontstond, om. Enige uren te voren was een Belgische Meteoor bij ’s Gravenbrakel op een boerderij gestort. De beide inzittende officieren en een 26- jarige bewoner van de boerderij kwamen om. Trekking 4e klas 2e week. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. ƒ100.000.—: 9870. ƒ5000.—: 2608, 2026, 5406, 17326. ƒ2000.—: 3289, 5825, 9224, 11689, 14567, 14573 20097. ƒ1500.—: 2400, 3422, 4737, 4868, 4973, 12616, 13759. ƒ1000.—: 2458, 3477, 4425, 4463, 5180, 5709, 6072, 6338, 6392, 7340, 7804, 12816, 13643, 13771, 14653, 15997, 16104, 17650, 18589, 19058, 19727, ƒ200.—: 15751. Uitslagen van de Zaterdag 27 Novem ber 1954 gespeelde wedstrijden: Sneek—TGP 5 1—2, DVC 2—VoVeRe 1— 2, NOH 2—TGP 2 2—1, VIOS 3— TGP 1 0—2, NOH 1—SVC sen. 2—1, CNZ 2—RKVC 2 1—2, ZONA—DVC 2— 0, VIOS 2—RKVC 2 1—2, ZONA-UD 2 1—2, SVC 2—TGP 2 2—0, UD—CZN 1 2—0, TGP 1—UD 1 2—1. Vanwege St. Nicolaas en het voor de rest van de maand December niet be schikbaar z(jn van de zaal geen wed strijden. De eerstvolgende competitiewedstrijd vangt 15 Januari 1955 aan. Het pro gramma zal in dit blad bekend worden gemaakt. Het afd.selectie-team voor 8 Januari 1955 Stedentournooi is als volgt samen gesteld: Dames: J. Feddema (UD), J. Bok (SVC), G. Teensma (RKVC), L. v. d. Poel (RKVC), A. Bootsma (RKVC), J. Hanenburg, aanv. (RKVC). Reserve: W. Zondervan (TGP). Heren: H. Noorman (VIOS), D. Berg (NOH), D. v. Loo (UD), B. Lodewijk (TGP), J. Koopmans (TGP), J. Kan, aanv. (TGP). Reserve: P. Jasper(NOH). Het Bestuur. De 30ste Juli zond De Roock presenten aan de vestingcommandant van de stad Algiers, en aan diens broeder, „en dewijl deselve aansienlijk waaren liet hij mij be danken”. Nu was de president van het Op- per-Gerechtshof, de „Aga”, aan de beurt, maar deze was niet tevreden met de ring, hem vereerd, „seggende dat hij sulke kleine steentjes niet begeerde, maar een ring van èèn steen hebben wilde”. De ring werd teruggezonden. Wat nu! De „Casnagier”, de zoeven genoemde commandant, liet De Roock intussen door een boodschapper weten, dat hij het beste deed de ring opnieuw aan de „Aga” te zen den, maar met een „goud repetitie Horo- logie met diamanten omzet” als toegift. Men had een dergelijk kleinood blijkbaar aan boord gezien, of in het huis van de Consul, en op deze listige wijze poogde de „Aga” dit in zijn bezit te krijgen. De Roock moest wel toegeven, maar om van verdere chicanes af te zijn besloot hij, in arren moe de, „alle de Grooten de mond te stoppen teneijnde de minderen in rang van haar geen exempel souden nemen van haar pre senten terug te senden ;er werd de distri butie daarvan geeindigt den 3 augustus.” Drie dagen later kwam de ons reeds be kende hoeker „Amsterdam”, die De Roock van Nederland naar de Spaanse wateren had gebracht, eveneens de haven van Algiers binnenvallen. Aan boord bevond zich de lading hout, die de Dey inplaats van het voorheen geleverde touwwerk voor zich had bedongen. Onvermijdelijk kostte de af levering De Roock weer de nodige extra’s: „Den 6 de kwam alhier ten anker het Hoekerschip „Amsterdam”. Bij het lossen van deselve wierd den Consul in tijds ge ïnformeerd dat de Turken over de soorten van het hout veel te zeggen hadden; waaren verpligt dierhalven om aan de oppertimmerlieden wederom eenige presen ten te geeven want het anders onmogelijk was goede rapporten te krijgen en die man- queerende soude ons begonnen werk geheel omver gestooten sijn geweest.” De 22ste Augustus was het schip gelost; de 23ste kon De Roock afscheid nemen van de Dey, waarbij een gespecificeerde lijst werd overhandigd van het hout, dat de •Dey nog niet had ontvangen, maar dat nog frege sprekker him öf, of üt it eigen partlkuliere formogen yn de lytse for- middens wol foldwaende stipe jown wurdt oan de muzyk- en sangforienin- gen, toanielforieningen ensfh. Hy is dér wolris bang foar. De Ried fan de Fryske Biweging hat it neikommende skriuwen stjürd oan de leden fan de Ministerried en fan de Twade Keamer: „De Ried” fan de Fryske Biweging, ken nis genomen hebbende van ’t Wetsvoor stel betreffende de Friese taal in het rechtsverkeer, spreekt zijn voldoening en waardering uit over de uit dit wetsvoor stel blijkende bedoeling der Regering, om aan de toestand van feitelijke rechtloos heid, waarin de Friese taal tot op heden verkeert, een einde te maken. „De Ried” gaat hierbij uit van de ziens wijze, dat hier geen nieuwe rechten wor den geschonken, maar het bestaan van natuurlijke en historische rechten, die in de rechtspractijk werden miskend, thans uitdrukkelijk in de wet kan worden ge constateerd. „De Ried” wenst nog eens vast te stel len, dat de „betreurenswaardige inciden ten” en de „moeilijkheden” waarop de Memorie van Toelichting doelt, niet wer den veroorzaakt door de bestaande wet, maar de rechtelijke ambtenaren die deze wet op onjuiste wijze hebben gehanteerd. „De Ried” gaat bij haar beschouwing uit van de natuurlijke veronderstelling, da*, een taal, welke door 400.000 Nederlan ders wordt gesproken, als Nederlandse taal dient te worden beschouwd en be handeld. Ernstig bezwaar echter heeft „de Ried” eveneens tegen de omstandigheid, dat één der bij het rechtsgeding betrokkenen de taal van het geding zal kunnen ver anderen door te verklaren dat hij geen Fries verstaat. „De ried” meent dat der gelijke moeilijkheden, wanneer zij zich voordoen ,veel eenvoudiger zijn te onder vangen door de inschakeling van een tolk. Verder acht „de Ried” een leemte in het wetsontwerp het ontbreken van een duidelijke verklaring.dat ook de leden van de Rechtbank en van het Openbaar Ministerie het recht hebben zich van de Friese taal te bedienen; hij spreekt de wens uit, dat deze leemte door een on dubbelzinnige redactiewijziging alsnog worde aangevuld. Teleurgesteld is „de Ried” met name over de regeling van het schriftelijk ge- 1342, 1344, 1345, 1354, 1362, 1368, 1374, 1378, 1382, 1873, 6607, 6613, 6616, 6624, 6625, 6637, 6642, 6645, 8008, 8012, 12014, 12017, 12019, 12024, 12025, 12028, 12037, 12044, 12045, 12049, 15566, 15745, 15752, 17194, 17211, 17214, 17217, 17220, 20314, 20321. stuurder van een auto gedwongen Voor de Leeuwarder Politierechter moest zich Vrijdagmiddag de 48-jarige Wobbe v. d. H., hulpbesteller te Oosterend, verant woorden wegens het openen van een aan P.T.T. toevertrouwde brief, gericht aan heer F. O. te Oosterend. Ter zitting klaarde verdachte, dat hij tot was gekomen, doordat hij de heer O. niet vertrouwde. Van hem had hij een woning gekocht, welke ontruimd zou worden zo dra O. een woning in Sneek zou krijgen. Dat duurde nog al lang en toen er og 15 Sept, bij de bestelling een brief was van het gemeentebestuur van Sneek, gericht aan de heer F. O., stak verdachte deze in z’n zak... en vergat de brief 2 dagen lang. Toen heeft verdachte de brief geopend, weer dichtge plakt en bezorgd. De officier vond het feit zeer ernstig en eiste f 50.boete. Daar de raadsman, mr. Cornelis, stelde dat ver dachte geen ambtenaar was, waar de Offi cier in mee kon gaan, veranderde deze de eis bij de repliek in vrijspraak. Uitspraak over 7 dagen. (Fr. Dagblad). I 4 December: le klas A: HJSCBalk, Bolswardia IJVC, VVI—Woudsend. 2e klas A: Froonacker 1ONS 2, IJVC 2-De Kooi (Z.M.), Delfstrahuizen 2—Heeg 2. 3e klas C: Oudega (W.) 2Oudega (W.), Zeerobben «3—HJSC 2. Junioren A: ONS laBalk la. Junio ren B. Afd. M: LSC 2b—ONS 3b, WZS 2bONS 2b, Sneek 2bSneek 3b. 5 December: Res. 2e klas A: Black Boys 3Lem mer 3, WZS 2LSC 4, Friso 2Sneek 4. 3e klas A: Sneek 5Lemmer 4, Black Boys 4—WZS 4, De Kooi 3—WZS 3. Junioren Hoofdafd.: SneekGAVC. le klas A: BI. Boys laCAB la, De Kooi laLSC la. 2e klas A: Sneek 2aLSC 2a. Junioren B. Afd. M: Sneek 1bRES 1b, BI. Boys lb—CAB lb. onderweg was. De Dey wenste De Roock een voorspoedige reis en liet hem weten, over alles te kunnen beschikken wat hij nog maar nodig mocht hebben voor de thuis vaart. De Dey scheen De Roock wel te mogen, want kort vóór het vertrek werden er nog enkele tegen-geschenken aan boord bezorgd: „Wijnige uuren na mijn afscheijd sond den Dey mij tot een present twee Carmo- seijnse deekens en twee Tijgervellen met een brief aan Uwe Doorluchtige Hoogheid, die ik de eer heb hierneevens te zenden.” De vertaling van deze brief bleef behou den; hij bevat niets dan klachten! De Dey, die zich hier Mamet Bascia noemt, richt zich persoonlijk tot de „Weledelen Heer Prince”, en wijst op de ongunstige finan ciële toestand van de Nederlandse Consul, ook al prijst de Dey diens veeljarige, goede diensten. Het gezonden hout was van infe rieure kwaliteit, dat nochtans „uit over weging der lange wederzijdsche vriendschap maar zou worden aangenomen.” Na enige tijd in Livorno gelegen te heb ben, zeilde de „Eendragt” in October huis waarts. Een ja'ar later, Januari 1781, vin den wij het schip opnieuw in de Spaanse wateren, en wel te Lissabon, toegevoegd aan het Nederlands eskader van Schout bij Nacht Graaf van Bijlandt. Deze had vóór dien wel met de „Eendragt” in de Middel landse Zee gekruist. De Roock kreeg een zeer verantwoorde lijke opdracht: de bestuurders der West- Indische koloniën te waarschuwen, dat de Vierde Engelse Zeeoorlog was uitgebroken. 30 Januari zeilde De Roock uit; het gelukte hem uit handen van de Engelse oorlogs schepen te blijven en zijn taak uit te voe ren. De nog gevaarlijker terugreis slaagde eveneens; de „Eendragt” bracht zelfs een Engelse prijs mee naar de reede van Texel: De „Diligence”, met de schipper Perrimanj 21 November 1781 werd de buit te Har lingen geveild. De Roock had nu genoeg van het varen, en werd Equipagemeester bij het Harlinger Admiraliteits-College. Tot zijn dood toe, in 1820, bleef hij in Harlingen wonen. De „Eendragt” was niet meer zulk een lang leven beschoren. Het verging reeds op Nieuwjaarsdag van het jaar 1782, op een der banken voor het File. Het had wel een eervoller einde verdiend. «r bytSJ’e min8k«n wiene op ’e twadde kur- fTrXen’^e S ^Xr^ WIATlf* nfl.WTVPi in mnoiin 1 d J 6639, 8007, 8013, susjoun fan de Lanbou-Jongerein-Mienskip Snlts. F L_ lt Onderwerp „Kultuer en libben yn eigen wiene, hawwe in moaije en learsume tige nijsgjirrich.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3