Veiligheidsverdrag tussen Ver. Staten en Formosa Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I De „Toverprins” boeide ook de groten van KUNST AAN ALLEN Jeugdconcert De voetzoekers-plaag. SCHOEN EN SCHOEN Uit het wereldje de kleuters ■1 h 109e Jaargang No. 96 Vrijdag 3 December 1954 Churchill 80 jaar Twee soorten melk in het zilver Brits stoomschip vergaan De heer W. Schuil verliet de belastingdienst Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AD Berkelse arts houdt levenslang Geslaagd Afd. Friesland Ned. Alg. Bond v. Postduivenhouders Uitkering ineens voor bejaarden -- Nederlandse immigranten met vacantie Wykein foar de Jongerein Nieuw centrum te Arnhem voor Bio-Vacantieoord Snorren inplaats van gemopper Veel BolSwarders absent bij doorlichting Veilig Verkeerstip van deze week I Ds. C. E. F. de Vries 80 jaar SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteurs L K1EZEBR1NK a. deelte van de Stille Oceaan. b. c. 9 PHILIA. 1 Het gerechtshof te ’s-Gravenhage heeft de arts J. F. A. M. O. uit Berkel wegens moord op zijn echtgenote conform de eis tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. De veroordeelde heeft direct cas satie aangetekend. Na de voorlezing van het arrest stond verdachte op en zei: „Uw Hof heeft een onschuldig mens veroordeeld, mijnheer de president”. Mej. A. J. Bouwstra te Nijland is in Hardenberg geslaagd voor het diploma ziekenverpleegster. Op slechts 44 mijl van de Ierse ha venstad Cork heeft het 7373 ton meten de Britse passagiersschip Tresillian de strijd tegen de Atlantische Oceaan moe ten opgeven. Het schip, dat geen passa giers aan boord had, maar een lading graan van Canada naar Groot-Brittan- nië bracht, zonk te midden van enorme golven en van de veertig opvarenden kwamen er 25 om het leven. Leidt tezamen het verkeer in goede banen Redactie-adres KLE1NZANU 7 - lelef 2872 schreden door de zaal, bestegen het to neel en maakten in een grappige dia loog enkele grote wensen van onderwij zers bekend. Aan de reuze bril van Sin terklaas kun je toch wel zien dat hij een dagje ouder wordt! En toen waren we toch wel rijp om dat speciale kinder- wereldje binnen te gaan die wereld waarin nog sprookjesfiguren leven. Aan de hand van Roosje en Toosje, een alleraardigst stel, gingen we er bin nen en kwamen in het woud waar beren wonen en heksen, en ergens een boloo- steen moet zijn die ’n wonderlijke macht heeft. En dan op zoek naar die steen pm vader en moeder te verblijden met de grote beloning die Koning Emerald aan de vinder heeft beloofd. Maar o wee, daar komt de beer. De beer met een vervaarlijke kop en een machtig warme pels! Om bang van te zijn als je kind bent. Ja? och nee, ziet U, dat is nu de kunst van de schrijver en van de speler èn van de regisseuse om zo’n beer wel spectaculair te maken, maar niet zo De Stichting Bio Vacantieoord heeft het voornemen in 1955 in Arnhem een revalidatiecentrum te bouwen, speciaal bestemd voor herstellende meningitis patiëntjes. Dit centrum zal komen aan de Amsterdamse weg, op een terrein, dat reeds geruime tijd bezit is van de stichting. De kosten worden op ruim 1 millioen gulden geschat. Minister Mansholt heeft in de Tweede Kamer meegedeeld dat er in ieder geval twee soorten melk komen, een met 3% procent en een met 2% procent vetge halte. De garantie-subsidie op 3% melk zal de helft komen te bedragen van de nu bestaande subsidie, dus twee cent per liter. Met de organisaties zullen over de uitvoeringsmaatregelen nog be sprekingen worden gevoerd. sonate in D van Hellendaal en Larghetto en Rondo van Joh. Christoph Bach het meest in de smaak. Voor clavecimbel- solo, waarbij het instrupient beter be vredigde dan in samenwerking met de gamba, hoorden we met genoegen naar Pastorale Variée over een thema Mozart en het geestige „La Poule” Rameau. Vooraf vertelde de heer Sipkens en ander over de bouw der beide bruikte instrumenten. Het was jammer, Wanneer worden de gewichtigste volwassen mensen weer als kinderen Juist in de tijd van kloppen op de deur en zingen bij de schoorsteen de tijd van Sinterklaas. We beginnen altijd met te zeggen „dat We er niet aan doen”, daarna slenteren we langs de winkels, en eindelijk glimlachen we als Sinterklaas door de stad lijdt. En dan trekken we met z’n allen als wijze men sen naar Amicitia om de uitvoering te zien van de Toverprins. We hebben er een schone verontschuldiging voor: „We moeten toch weten wat de kinderen de volgende dag op het Sinterklaasfeest van de Openbaar Lagere Scholen zul len zien.” In de maand December zal aan ouden van dagen, die een uitkering vanwege de Noodwet-Drees ontvangen en die geen bijsteun van de gemeentelijke sociale diensten hebben, een voorschot van 36 gld. voor gehuwden en van 21 gld. voor ongehuwden worden verstrekt. Dit voor schot heeft betrekking op de verhoging der Noodwet-uitkeringen van October af tot en met Maart 1955. maar kranig kopje duikelt en ook ver der zijn rol buitengewoon aardig speelt. Waarbij hij zeker geholpen wordt door zijn prachtige costuum. Ook de andere costuums waren zeer mooi, in 't bizon - der van kleur de gehele koninklijke familie zal de kinderharten sneller heb ben doen kloppen. Zelfs Paraminta de boze heks, was met al haar boosheid een lust voor het oog in haar zwart gewaad met gloeiend rood, toch heerlijk dat Roosje haar in slaap kon toveren met zijn tovergitaar. En dan die schrik als ze weer opleeft tokkelen Roosje tot ze weer snurkt! Een stuk vol „spanning”, vol bekoring die prachtige echo was ook een vondst met animo en veel begrip ge speeld door een groep spelers die zélfs een zaal vol grote critische mensen een lange avond konden amuseren ach nee, boeien! Laten we het maar eerlijk bekennen. Zoals U gemerkt heeft had mevrouw FortuinZelle de regie, en de heer J. de Boer verzorgde het kapwerk. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Ongeveer vijfhonderd Nederlanders, die in Canada een nieuw best -an heb ben opgebouwd, zijn thans met de „Maasdam” van de Holland Amerika- lijn onderweg naar Nederland. Zij zullen, evenals een groot aantal Nederlandse immigranten in voorgaande jaren deden, St. Nicolaas, Kerstmis en indien moge lijk ook Oud en Nieuw in de kring van hun bloedverwanten in het vaderland meevieren. Het schip wordt Vrijdag in Rotterdam verwacht. Ter begroeting zal o.m. aanwezig zijn de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. Hij zal de immi granten en St. Nicolaas toespreken. De laatste zal namens de opvarenden spre ken. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. Schuil, controleur A bij ’s Rijks belastin gen te Leeuwarden heeft Dinsdag 30 November wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst verlaten. Door de directeur van ’s Rijks belastingen en domeinen te Groningen werd hem de eremedaille in goud ver bonden aan de orde van Oranje-Nassau op de borst gespeld. Hij werd voorts toegesproken door zijn chef, de Hoofd inspecteur Bouma, inspecteur Rijksbe- lastingen te Leeuwarden le afdeling, terwijl hem verschillende cadeaux ten afscheid werden aangeboden. Voorrangswegen zijn: wegen, aangeduid door op een punt staande oranjekleurige borden met witte rand, en door oranjekleurige afstandspaaltjes; op de zijwegen van deze voorrangswegen staan drie hoekige witte borden met rode rand; verharde wegen ten opzichte van on verharde zijwegen met de hierbij be horende fietspaden en ten opzichte van vrbiggende fietspaden; wegen op één bepaald punt, als op de zijweg een stop-bord staat (dit geldt alleen voor die kruising en niet voor de gehele weg). Advertentlepri)» 15 d p®> jn.m. Bij contract (handalsadv.) lacier. 1 Abonnementsprijs 3. - per half jaar. Franco per post I 3.75 per half laar, Giro 50748 ten name ran Firma E. 1 Drijfhout, Snoek. als kind niet écht bang voor zijn. Zo’n beer zou je bij die zwaaiende voorpoten willen nemen en hem aaien. Merkt U het al Hoe je als volwassen mens naar zo’n stuk zit te kijken als een kind? Hoe je in het donker zit te turen omdat je wilt weten hoe Nijbor dat vreemde mannetje, z’n huisje gaat tove ren? Een prachtige vondst denk je on dertussen als volwassene; dat huisje dat daar plotseling staét. En je hebt bewon dering voor Jadeloe de hofnar, die toch Fan „It Roomsk Frysk Boun”. Lyk as alle jierren haldt it Roomsk Frysk Boun ek dit jier, wyks foar Krysttiid op 18 en 19 Desimber, wer syn wykein foar de jongerein. Boalsert is der forline jier by de meidoggers en meidochsters bipaeld goed ynfallen, de tariedingskommisje hat alteast ek dit kear de kar op de oaljekoekestêd falie litten. Utsein dat er dit wykein wer folks- dounse en om raek songen wurde sil, komt ü.o. op it aljemint „De Fryske Biweging yn de Praktyk”. Oer dit punt sil Pater Halvard Hettema fan Drachten in ynlieding halde. De kommisjes sil der foar soargje dat der rom gelegen- heit wêze sol om Pater Hettema fragen to stellen en him oer it ien of oar oan to fallen, foar mlnsken dy’t dat wol ris bisykje wolle. Fierders sil ek to praet brocht wurde „It Frysk praten to Boalsert”, en „Frys- lan en de radio.” Al mei al in wurklist dy’t bisjen lije kin, en hwêr’t grif in knoarre jongfolk fan tusken 18 en 35 op ta komme sil. Ongeveer vijftien van de veertig Ne derlandse zeeloodsen te Vlissingen gaan sinds enkele weken door dit leven, ge tooid met snorren. Zij dragen deze ty pisch mannelijke gelaatsversiering on der het motto „geen gezeur, geen ge mor, zeg het liever met een snor”. Een en ander heeft ten doel het wel haast gebruikelijk geworden gemopper op veel en vaak zware nachtdienst te bestrijden. „Wanneer wij elkaar nu tegenkomen, weten wij onmiddellijk wat wij eigenlijk zouden willen zeggen, met woorden hoeft het niet meer; de snor spreekt voor zich”, zo verklaarde een der lood sen dezer merkwaardige actie. Te Bolsward hebben 1940 personen geen gevolg gegeven om zich aan de oproep in het kader van het bevolkings onderzoek op t.b.c. te laten doorlichten. Op een aantal van 5536 opgeroepen per sonen is dit weliswaar geen hoog per centage, maar van de niet opgekomenen hadden er 1230 een geldige reden. Toch is het percentage, dat dan overblijft, nl. 13 nog aan de hoge kant. (Fr. Dagblad). NIJLAND. Woensdag 8 Deecmber a.s. hoopt onze oud-dorpsgenoot ds. C. E. F. de Vries te Soest, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk, de leeftijd van de zeer sterken te bereiken. Ds. de Vries werd op 8 December 1874 te Saparoea (residentie Ambon) gebo ren, bezocht de gymnasia te Kampen, Amersfoort, Leeuwarden en te Utrecht en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat cand. de Vries in 1901 door het Provinciaal Kerk bestuur van Noord-Holland was toegela ten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 27 April van het daaropvolgend jaar (1902) door wijlen ds. H. van Eijck van Heslinga van Ber- likum te St. Anna Parochie in het ambt bevestigd. Op 30 Juli 1905 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Heeg. vanwaar hij op 24 Februari 1918 naar Nijland vertrok. Deze zijn derde en laatste gemeente diende hij tot 15 Octo ber 1936, toen hem op ruim 61-jarige leeftijd om gezondheidsredenen vervroegd emeritaat werd verleend. Ds. de Vries vestigde zich toen metterwoon te Soest, waar hij tot heden steeds is ingeschakeld geweest bjj het doen van huisbezoek. Ds. de Vries was ongeveer 20 jaar scriba- quaestor van het classicaal bestuur van Sneek en tijdens zijn verblijf in Heeg gaf hij mede daar de stoot tot de stich ting van een Christelijke school. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft het nieuws op zijn persconferentie be kend gemaakt. Hij zei, dat met het pact ’n nieuwe schakel gesmeed is in het stel sel van collectieve veiligheid tussen de Verenigde Staten en andere landen in het gebied van de Stille Oceaan. Hoewel Dulles geen bijzonderheden onthulde werd vernomen, dat er in het verdrag voor de regeling van geschillen in de allereerste plaats op vredelievende maat regelen gebouwd wordt. Generaal Tsjang Kai Sjek zou beloofd hebben, dat zijn Chinese nationalisten op het eiland For mosa zich van het gebruiken van ge weld zullen onthouden behoudens voor de verdediging en dat zij provocerende acties tegen het communistische vaste land zullen vermijden. Toen Dulles verklaarde, dat het ver drag dezelfde strekking zou hebben als de andere veiligheidspacten voor de Stil le Oceaan, bedoelde hij blijkbaar, dat er op een eventuele aanval op Formosa ge reageerd zou worden „overeenkomstig de grondwettelijke procedures”. Dit is de bepaling, die voorkomt in het on langs afgesloten pact van Manilla voor Zuidoost Azië en het wederkerige defen- sie-accoord met Zuid-Korea. Door een dergelijke bepaling wordt de verplich ting voor een automatische gewapende reactie onder bepaalde omstandigheden vermeden. Het gebied van het verdrag van For mosa, aldus Dulles, omvat Formosa zelf en de nabijgelegen Vissers-eilanden evenals de in het Westelijke gedeelte van de Stille Oceaan gelegen eilanden, die onder Amerikaans bewind staan. Dulles zei in zijn verklaring niet of een aanval op bijvoorbeeld Quemoy of Sint lachte en wreef wat gevleid door z’n baard: ’t Is moeilijk, maar ’k zeg U: de jeugd is het waard! Het Hollandse kind is in ’t algemeen zoet, Gehoorzaam en vlijtig, op school gaat ’t goed. In Spanje ontvang ik al vóóraf bericht, Naast naam en adres wordt de doopceel gelicht; Graag zou ik naar allemaal toe willen gaan, Maar soms schrijft een Pa: „Nee, we dóen er niet aan...’’ Ik voel wel de redendie doet me dan pijn Misschien wil een Ander voor mij daar straks zijn Tenslotte Is iedere schoen toch een... schoen, Wat i k dan niet kan, kan die Andere doen..„.. voelde je het bange hazenhartje, dat angstig klopte voor de jager, voor de heks, voor... och voor alles, en een beer Onze altijd zo ordelijke, rustige en ge zellige stad wordt de laatste weken in erge mate geteisterd door de voetzoe- kersplaag. Een deel van de opgroeiende jeugd, voornamelijk leerlingen van de verschillende scholen, maakt 's avonds de winkelstraten onveilig door deze en andere projectielen tussen het publiek te gooien, die daarna met een hevige knal ontploffen en de mensen stuipen op het lijf jagen. Bovendien zijn deze dingen niet ongevaarlijk. Tal van personen heb ben er al verwondingen door opgelopen, terwijl ze ook ernstige gevolgen kunnen hebben voor ouden van dagen, hart patiënten, aanstaande moeders, autobe stuurders enz De politie, die voor de moeilijke taak staat deze baldadigheid de kop in te drukken, heeft al rake klappen uitge- deel en zal van nu af aan ook verbali serend optreden. Tevens heeft zij de me dewerking ingeroepen van de hoofden der diverse onderwijsinrichtingen, die reeds hun volle medewerking hebben toegezegd. Hier ligt echter ook een taak voor de ouders en voor de winkeliers. De eers ten dienen er op toe te zien, dat hun kinderen hun zakgeld niet op deze wijze besteden en daardoor anderen last ver oorzaken, de winkeliers moeten naar onze mening hun collega’s die de voet zoekers aan de jeugd verkopen, er op wijzen dat de gehele winkelstand hier van grote schade ondervindt, omdat het al zo ver is gekomen, dat velé dames ’s avonds niet meer durven winkelen, terwijl ook door het noodgedwongen op treden van de politie het publiek en daarmee de kopers uit de binnenstad worden verdreven. Het Sneker Actie Comité doet door lopend zijn best de mensen in de stad te halen, maar zoals het nu gaat wordt de goede naam welke Sneek als koop stad geniet, ernstig in gevaar gebracht. Laten daarom alle genoemde personen de handen ineen slaan om zo gezame- lijk onze stad weer aantrekkelijk en veilig te maken. Sir Winston Churchill heeft ongeveer 7000 felicitatietelegrammen en -brieven ontvangen uit alle delen van de wereld. Er zijn er bij van Paus Pius XH, de ko- ningen van Zweden, Noorwegen en De nemarken, Koningin Juliana, Prinses Wilhelmina, president Coty, generaal Peron en Harry Truman. Er was ook een brief bij van een Deen, die zijn 103de verjaardag vierde in gezelschap van zijn zusters van 98 en 93 jaar en zijn broer van 82. Naar zijn smaak is Churchill nog maar een jonge man. De Britse koninklijke familie heeft Sir Winston vier zilveren flessenhouders geschonken. de Tachen eilanden die dicht bij het Chinese vasteland liggen als een be dreiging beschouwd zouden worden die een Amerikaans optreden nodig maakte. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft bekend gemaakt, dat de regering Churchill over verdrag noch tekst is geraadpleegd met betrekking tot het wederzijdse veiligheidspact dat de Ver. Staten en nationalistisch China ge sloten hebben. Het programma, dat de heer en me vrouw Kueter Maandagavond op het jeugdconcert van Kunst aan Allen ten gehore brachten, was geheel gewijd aan muziek uit de 17e en 18e eeuw. Behalve werken van bekende componisten als Joh. Seb. Bach en Jean Philippe Ra meau, werden ook composities van min dere góden uitgevoerd: een suite van Johan Schenk, een sonate van Pieter Hellendaal en twee werkjes van de Fran se gambaspeler en componist Marin Ma rais. De belangstelling voor deze „oude” muziek is de laatste 25 jaar sterk toe genomen en tegelijkertijd is men zich gaan toeleggen op het vervaardigen en bespelen van de instrumenten waarvoor ze oorspronkelijk werd geschreven. Zo kan men thans vrij algemeen het clave- clmbel, het huisinstrument der welge stelde 18e eeuwers, horen, terwijl ook de oude strijkinstrumenten quinton, viola d’amore en viola da gamba niet alleen museumstukken meer zijn. Natuurlijk is een volledig herstel der oude klanksfeer onbereikbaar. Zo zal b.v. de klank van de nieuwgebouwde clavecimbels met hun voetregisters en andere besnaring niet gelijk zijn aan die der vroeger gebruikte instrumenten; en de techniek (in ’t bij zonder de streektechnlek) van de gam baspeler is zo verschillend van de mo derne wijze van spelen, dat het voor een cellist wel heel moeilijk is zich om te schakelen. Bovendien zijn wij geestelijk anders ingesteld dan de mensen van twee eeuwen geleden, zodat het ook uit dien hoofde al moeilijk is de muziek van voor 1800 te verstaan en naar waar de te schatten. Wil men dit toch pro beren, dan zal men zich zoveel mogelijk op de vroegere wijze van musiceren moeten toeleggen en het is de grote ver dienste van het echtpaar Kueter dat zij hun muzikale gaven in dienst van dit doel stellen. Al getuigde het concert van Maan dagavond ook van bovengenoemde on volkomenheden, toch kon men zich, mede door de intieme sfeer onder het kleine aantal luisteraars in zaal Piso, een voor stelling maken van de schoonheid der 18e eeuwse muziek. Speciaal de fraaie klank der gamba en het zuivere en goed verzorgde spel van de heer Kueter maakte het luisteren tot een genot. Van de gespeelde werken gamba en clavecimbel vielen de Sona1-" in G van Joh. Seb. Bach, het Affettuoso uit de U, weldoende Sint, U wijd ik m’n lied, U, die bjj de schoorsteen dat schoentje weer ziet. Eén schoorsteen Eén schoentje - Tienduizend en méér, Bij duizenden schoorstenen vindt U ze weer! Hoe weet U de deugd van het kind van zo’n schoen? Hoe weet U nauwkeurig z’n denken-en-doen Hoe weet U z’n vltft bq de juf van de klas? En of-ie leergierig of belhamel was Hoe kent U d’adressen? Bezit U een lijst? Bekijkt U die als U de dakgoot bereist? O, weldoende Sintje, U bent toch al oud, Hoe weet U precies: die was zoet en d i e stout. WASHINGTON, 1 Dec. De Verenigde Staten en nationalistisch China hebben bekend gemaakt, dat een wederzijds veiligheidsverdag gesloten is op grond waarvan de Verenigde Staten plechtig beloven Formosa krachtig te zullen be schermen. In een gemeenschappelijk communiqué, dat tegelijkertijd in Washing ton en Taipeh uitgegeven is wordt verklaard, dat het verdrag dezelfde strek king heeft als de andere Amerikaanse veiligheidspacten voor het Westelijke ge- Bij zijn bezoek aan IJlst werd.SU Nicolaas ook door het Gemeentebe stuur ontvangen. Hier zien we de Sint en zijn zwarte Piet met de burge meester en twee leden van de Winkeliersvereniging en het Actie-comité m het stadhuis. van van dat je er van gaat dromen. In deze beer een ge- MruiJikV moLl umvmvii. XJ.&U WCLö jn.i 11111»-: H*J -r - - - dat er maar weinig mensen de gelegen- ze^ overal ^bang^voor is daar kun je heid hadden aangegrepen dit interessan- te concert mee te maken; speciaal de jeugd schitterde door afwezigheid. L. G. In de zaal gaat alles eerst zoals wij volwassenen dat gewend zijn. Ernstig luisteren naar het openingswoord van de heer May, die in het bijzonder de heer Koster, de gemeentesecretaris, ver welkomde als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur. Veel dank bracht h_ aan mevrouw FortuinZelle en haar groep spelers, aan de heren Visser, Stam en Joh. Bok die de muziek verzorgden, aan de heren Miedema die voor het kin derfeest weer gratis de zaal en het ge hele personeel beschikbaar stelden. En verder alle mensen die hun bijdrage stortten voor dit populaire jaarlijkse schoolfeest. Zelfs uit Canada heeft een oud-Sneker een gift in dollars gezonden. Een feest dat zo in herinnering blijft, zelfs als men ver van het vaderland woont, zal zeker nog lange jaren blijven bestaan, vond de heer May die tevens nog de heer Niemeijer bedankte voor het vele werk dat hij zo veel jaren heeft verricht. Een openingswoord zoals we gewend zijn nietwaar? Maar toen begon het. Sinterklaas en Zwarte Piet Zaterdag en Zondag 11 en 12 Decem ber a.s. viert de Friese afdeling van de Nederl. Algem. Bond v. Postduivenhou ders haar 25-jarig bestaan in Hotel P. de Jong, Lange Marktstraat 36 te Leeu- v-arden. Ter gelegenheid van dit heug lijk feit organiseert het feest-comité een groots opgezette Jubileum-Tentoonstel- ling, welke de toepasselijke naam draagt „Sulveren Wjukken”. Alle 650 leden van de Friese afdeling zijn uitge nodigd hun beste duiven in te zenden. Op het ogenblik dat we dit schrijven zijn reeds 1100 inzendingen geboekt welke zijn ondergebracht in 18 klassen. Ook de speciale Friese kampioensstand, waarop door alle kampioenen uit de pro vincie een drietal van hun beste duiven zijn ingeschreven, gaat een groot succes worden. Zaterdag 11 December in de namiddag van 3 tot 5 uur recipiëert het afdelings bestuur, eveneens in Hotel P. de Jong. Het dagelijks bestuur van de Friese af deling wordt gevormd door de heren K. Bronger, Leeuwarden, voorzitter; Tj. Dam, Leeuwarden, penningmeester; J. de Vries, Sneek, secretaris. Alle drie ma ken zij reeds vanaf de oprichting deel uit van de afdeling Friesland. De heer Tj. Dam is gedurende deze 25 jaar steeds penningmeester geweest, de heer K. Bronger 15 jaar voorzitter en de heer J. de Vries 20 jaar secretaris. Verder hebben de heren M. Gemser te Frane- ker, F. v. Hurck te Harlingen, J. Bron te Drachten en C. Visser te Lemmer in het provinciaal bestuur zitting. Ook zij hebben een werkzaam aandeel gehad in de tot stand koming van een bloeiende afdeling Friesland binnen het raam van de Nederlandse Algemene Bond v. Post duivenhouders. De Friese afdeling telt momenteel 23 aangesloten verenigingen van Postduivenhouders. Als we moeten vertellen van de ouder avond die de Openbare kleuterscholen, Maandagavond in zaal Hanenburg hiel den, verdringen de indrukken zich. In de eerste plaats de opvallend hartelijke sfeer die er heerste en die culmineerde in de intieme, zeer persoonlijke huldi ging van Zwarte Piet, die zijn vijf en twintigjarig ambtsjubileum vierde! De aanwezigheid van chefs en collega’s van Piet, die in het particuliere leven dik, wijls de naam Schurer aanneemt, de toe spraken van mej. van Kruyssen, van de oudste en de jongste Sint, het welkoms- lied met de vele grappige toespraken, het aanbieden van vele mooie cadeaux, dat alles maakte deze huldiging waar en warm. Het moet voor de grote kin dervriend die Piet toch was en is en al tijd wezen zal, een heerlijk avondje ge weest zijn. Zoals hij een honderdtal heer lijke onvergetelijke avondjes èn morgen- tjes voor de jeugd bereidde als hij voor ze zong met zijn stentorstem, danste, en het hele Sintfeest opvrolijkte en góéd maakte door zijn paedagogische gaven, geroemd door mej. van Kruyssen en mej. Bakker (die oude, oude Sint toch, nog zo ad rem en welbespraakt!) Met zo’n Zwarte Piet is een Sinterklaasfeest in derdaad een „feest”, een verantwoord feest voor onze kleinen, zonder onnodige spanningen en zonder angst. Mej. van Kruyssen vertelde boeiend hoe zo’n feest moet zijn aan de zeer vele ouders die de zaal tot de laacste plaats bezetten, terwijl velen teleurgesteld moesten wor den. Hoe de kinderen er al op voorbe reid worden in de kleuterschool, hoe ze zelf Sintje spelen in de verkleedhoek, hoe ze zich kunnen uiten en misschien afreageren, in hun klei- en knipwerk, hun tekenen die gróte Sinterklaas op paard op het dak van een héél klein huisje drukt zeer veel uit! Geen stiekeme zwarte handen om een hoekje, maar een openlijk strooiende jolige zwarte Piet. Hoe fleurig, hoe aardig, hoe opvoedkun dig Piet zich beweegt tussen de kinde ren, liet, na de pauze met verloting, een film zien die de heer Aukema opnam en vertoonde. Daar in de Rozenknop was Piet de zwarte makker van de kinderen die hen naar het poppenkast- feest draagt, de makker waar ze voor zingen en die ze een cadeautje geven en een zoentje. Of geeft Piet alleen maar z’n zoenen aan het leidstertje dat hem en Sinterklaas uitgeleide doet? De tweede kersverse film die de heer Aukema draaide, zullen vele ouders nog vele malen willen zien. Het toont hen hun eigen Jantje, Pietje, Klaasje tijdens hun spel in ,de Klimop”. Een met open ogen en open hart opgenomen film, waaruit alle begrip en liefde voor de kleuter spreekt die de kleintjes in onze moderne kleuterscholen zo ruimschoots ten deel vallen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1