JEUK De schijnwerper op Sneek-Zwaagwesteinde Ghristelijk-Historische Jongeren Ring Sneek BUITENLANDS OVERZICHT Aspirin iSfüëilM!. fylSOOVUMiL Voetbalcommentaar en -voorspellingen TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD” „SNEEKER Aquariumvereniging Bioscoopnieuws Bevorderd Gevonden voorwerpen Een „Vliegende Schotel” in Eksamen E.H.B.O.-kursus VAN DER PLAATS bolsward Offingawier Oost-Europees Veiligheidspact „Ludwigia” VRIJDAG 3 DECEMBER 1954 Adveitentia I.M. 25 van De man van Alamo. Advertentie I.M. SNEEK Advertentie I.M. Advertentie LM. To Jutryp-Hommerts hawwe 16 mins- ken eksamen dien foar it E.H.B.O.-di- ploma, nei’t hja in oplieding hawn hiene fan dr J. v. d. Werf fan Heech. Eksami- nator wie dr de Graaf fan Hearenfean. 13 dielnimmers slaggen, to witten: juffr. G. Dykstra, juffr. J. H. v. d. Hoek, juffr. G. Strikiyerda, juffr. Y. Tjalma, frou Y. v. d. SchaafSchotanus en de heren: J. Boersma, E. de Boer, Joh.' G. Cnossen, J. Haagma, Anne Osinga, A. Visser, W. Visser, P. Walstra. It initiatyf ta it hél den fan de E.H.B.O.-kursus is ütgien fan de foriening „It Griene Krüs”. S.’EEK. Met het oog op het feit dat Maandag St. Nicolaasdag is, zullen de meeste winkels hier ter stede Zon dag 4 December van ’s nam. 2 uur tot ’s avonds 8 uur geopend zijn. BOLSWARD LEMMER IJLST, van 25 Nov.2 Dec. Geboren: Trijntje d.v. Wietze Buma en Grietje Kalsbeek, Douwe z.v. Min ne Buma en Tietje Hiemstra. Gehuwd: Jacob van Wieren 34 jr. wedn. van Wijtske Visser met Klaas- ke Westerdijk 32 jr. Overleden: Teatske Dijkstra 33 jr. echtg. van Sipke Bruggenkamp te Scharnegoutum. Auke Bootsma 66 jr. echtg. van Rinske van Wijngaarden. Vrijdagavond kwam de bejaarde win kelier R. van Wieren uit Scharnegoutum in Offingawier op pijnlijke wijze in aan raking met een vliegende schotel. Ge lukkig niet zo’n monster van Mars of waar ze ook vandaan mogen komen, waarover de kranten regelmatig mel ding maken dan zou het er voor de koopman minder hebben uitgezien, maar met een modern stuk speelgoed van die naam, waarmee de Offinga- wierster jeugd zich vermaakte en dat juist daalde toen van Wieren passeerde. Hij kreeg een vrij ernstige wond aan zijn gezicht en verloor vrij veel bloed, zodat hij eerst verbonden moest worden al vorens hij naar huis kon terugkeren. Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de Jeuk in enkele seconden, doodt d« ziektekiemen, zuivert en ge neest tot diep in de huldporiën. SENEESMIDDEl TEGEN HUIDAANDOENINGEN ff Jff. /LOEI STOF BA’5-M ZEEP Met ingang van 1 November 1954 is bevorderd tot Hoofdinspecteur-titulair van ’s Rijks belastingen de heer R. Ha- newald, Inspecteur der Registratie en Successie tevens Bewaarder der Hypo theken en het Kadaster te Sneek. Over dat „vreedzaam naast elkander leven” is in de Ver. Staten ook nog al wat te doen. Niet naar aanleiding van de verhoudingen in Europa, maar in verband met die in Azië. In de laatste tijd meende men bij de regering-Eisen- houwer de neiging op te merken in het Nyland naar Q.V.C. Misschien kan Nijland het de leider op eigen terrein nog lastig maken, maar als Q.V.C. ook deze wedstrijd wint, is het pad naar het kampioenschap voor goed geëffend. In de vierde klas worden voorts gespeeld de wedstrijden V.V.T. Delfstrahuizen en SurhuisterveenWor- kum. V.V.T. en Workum hebben wel de beste papieren. WYMBRITSERADEEL, Nov.2 Dec. Geboren: Johannes z.v. Durk Jaar sma en Antje de Vries te Jutrijp. Sjoerd z.v. Douwe Keulen en Mintje Seffinga te Goënga. Hedser z.v. Gur- be van Brug en Elske Vellema te Heeg. Janke d.v. Auke Zeilstra en Gelbrig Steensma te Gauw. Age z.v. Lieuwe Cnossen en Jeltje Cnossen te Hommerts. Imkje d.v. Hendrik Kroes en Stijntje Wind te Woudsend. Tjal- ling z.v. Gerrit de Jong en Wijbrigje Koopmans te Oppenhuizen. Overleden: Lolkje Zwaga 24 jr. te Oppenhuizen. Akke Harsta 5 dgn. te Nijiand. Taetske Dijkstra 33 jr. echtg. van Sipke Bruggenkamp te .Scharne goutum (overl. te IJlst), De Motion Picture Herald in Amerika laat zich in de meest loffelijke bewoor dingen uit over de zeer boeiende verfil ming Van de strijd tussen de bewoners van het gebied van Alamo en Mexicaan se invallers. Er komen talrijke krachtige figuren uit die dagen scherp getekend naar voren, dank zij de overtuigende vertolkingen van Glenn Ford, Chili Wills, Hugh O’Brian en de vrouwelijke hoofdrol Julia Adams. Een spannend re laas van de verwarring welke in die tijd in het woelige Zuiden van de Verenigde Staten heerste. In de tweede klasse A staat Zondag de ontmoeting SneekZwaagwesteinde in het brandpunt der belangstelling. Vooral nu onze stadgenoten G.R.C. zo rigoureus aan kant schoven, vraagt men zich af of dit lot ook de Bruin en zijn mannen beschoren zal zijn. Dat geloven we echter direct niet, want de bezoe kers zullen hun laatste kans stellig met veel elan verdedigen. Toch zal o.l. een nederlaag onafwendbaar zijn. ADVERTENTIE. De commissie tot afschaffing van borgtochten voor woninghuur alhier, verzoekt alle huurders om alleen een woning te huren onder conditie dat de huur we kelijks betaald zal worden, aangezien zij dan alle waarborgen geven, welke redelijkerwijs van hen verlangd kun nen worden. voor de C. H. is een kwestie van de tweede orde en het zegt niets ten op zichte van je behoud. In gehoorzaamheid aan de Heer moeten jullie bereid zijn Zijn werk te doen. En dan komt de per soonlijke keuze over de politiek. En dat kan dan niet anders zijn als Christelijk- Historisch, omdat deze partij voor Jezus Christus gekozen heeft. Zij heeft geen partij-systeem, onze mannen in de Ka mer zijn niet gebonden aan bepaalde voorschriften, doch kunnen naar eer en geweten zelfstandig hun stem uitbren gen. De jeugd zit vol energie en activi teit en dat is goed, want als alleen de oudere mensen moeten beslissen bestaat er gevaar voor verstarring en conserva tisme. De tijd staat niet stil en telkens komen nieuwe problemen aan de orde. Christus vraagt dat wij een antwoord zoeken op deze vragen. Hem moeten wij ook in de politiek belijden en samen verwerkelijken wat Hij ons geeft te doen. Daarom werk en strijd, bidt en geloof en ga zo aan de arbeid. Het tweede deel van het programma was de opvoering van het toneelstuk „De Stikelboer”, door een toneelgroep uit Scharnegoutum. Wij gaven als eer der een verslag over dit stuk en mogen nu volstaan met de mededeling, dat al len hun best gedaan hebben om een goed geheel te laten zien. Het publiek volgde met grote aandacht het gebeuren en was gul met applaus. In deze gulheid deelde ook het muziekgezelschap Ani mate, dat met zang en muziek aangena me afwisseling bood. tegenover plaatsgenoot L. Zwaluwen te staan, wat best een verrassing kan op leveren, en in onze stad gaan O.N.S. en Heeg aan de Noorderhoek uitmaken, wie voorlopig de grootste tegenstrever van de Huizumers zal zijn. Het krachtsver schil tussen deze oude rivalen is altijd miniem en ook in deze belangrijke wed strijd zal dat wel het geval zijn. Als we op een gelijk spel aanhouden, heeft onze voorspelling wellicht nog de meeste kans van slagen. Nu A.C.V. enkele weken ge leden de weg naar het herstel heeft ge vonden, voorzien we voor Noordsche Schut in Assen weinig goeds. Zo werd de' oorspronkelijk voor alle Europese landen bestemde veiligheids- conferentie te Moskou, een zuiver com munistische aangelegenheid en het spreekt dat deze bijeenkomst nu een militair karakter kreeg. Minister Molo- tof, die voorzitter was, zeide dat de rati ficatie van de accoorden van Parijs door het Westen „voor de vredelievende lan den van Europa” betekent dat zij hun verdediging ook moeten versterken, hun strijdkrachten moeten geconsolideerd worden. Het Westen had dit al voor zien en de Franse premier Mendès France had er op gerekend in zijn rede in de algemene vergadering der Verenigde Naties toen hij liet dóór schemeren dat, als de Westelijke en Oos telijke landen elk over een gemeen schappelijk defensiestelsel beschikten dat louter op de verdediging was inge steld men misschen gemakkelijker tot een Veiligheidspact, met de daaraan ver bonden wederzijdse contróle-maatrege- len, zou kunnen komen. Of Mendès France zelf gelooft dat dit plan verwe zenlijkt zal worden, betwijfelen we, maar een feit is het dat het eigenlijk het enige is dat bij de werkelijkheid past. Nu het Westen het eens is gewor den over de vorming van de West-Euro- pese Unie de kans dat ook W, Duits land alle accoorden van Parijs, dus ook dat inzake het Saarland, zal goedkeuren is toegenomen door de uitslag der ver kiezingen in Hessen en Beieren, waar door, al leed Adenauers partij stemmen verlies, een tweederde meerderheid ook in de Bondsraad voor zijn coalitie ver zekerd is zal Moskou de vorming van het Westers defensiestelsel moeten slik ken. Een laatste poging om ze te ver hinderen, schijnen de Russen nog te wil len doen door generaal de Gaulle naar Moskou uit te nodigen. Deze zou vóór het Franse parlement over de accoorden van Parijs beslist, graag eerst nog over leg tussen Rusland en het Westen zien. Maar voorlopig lijkt het er niet op dat Mendès France een beentje kan worden gelicht, tenzij hij over de kwestie der bin nenlandse hervormingen struikelt. VelocitasFriesland is geen puzzle, hier staat de nederlaag van de hekken sluiter al bij voorbaat vast. Een belang- rijker ontmoeting in deze afdeling is NicatorLSC. Beiden staan er niet zo heel rooskleurig voor, zodat de punten hier wel zeer begerenswaardig zijn. De kans is evenwel groot, dat ze gedeeld worden, wat voor beide clubs toch winst zou betekenen. Nummer laatst immers gaat, zoals we voorspelden, een zekere nederlaag tegemoet. De rest bestaat uit louter „derby’s”. In Leeuwarden FrisiaFVC, in Gronin gen HarenOosterparkers en Helpman GRC. Een voorspelling is hier ge waagd; dergelijke ontmoetingen houden altijd een element van verrassing in. Spanning in Harlingen. Mlet de eerste plaats als inzet gaan Harlingen en Rood Geel elkaar Zondag op het terrein van eerstgenoemde te lijf. Aller ogen zijn op dit duel gericht, om dat beider kansen bij een overwinning a.ai)zienljjk zouden stijgen. De gasten heb- Verre Oosten de zaken niet op de spits te willen drijven. Misschien heeft de uitslag der congresverkiezingen ook iets tot die neiging bijgedragen. Maar nu zijn vrij plotseling de Amerikaans-Chinese betrekkingen weer verscherpt, door de veroordeling te Peking van 13 Ameri kanen (11 militairen en 2 burgers) tot zware straffen wegens zg. spionnage. De Amerikaanse publieke opinie is daar tegen in 't geweer gekomen en de aan voerder van de felle anti-Chinese poli tiek in het congres, senator Knowland, heeft zelfs voorgesteld de Chinese kust te blokkeren zolang de bedoelde Ameri kanen niet in vrijheid zijn gesteld. Ei senhower heeft dat afgewezen, maar rood China maakt het de president niet gemakkelijk om een verzoenende poli tiek bij het Amerikaanse volk ingang te doen vinden. In ons vorig overzicht heb ben we er nog eens op gewezen dat de toestand in Azië ook de Amerikanen veel zorgen baart. Australië om ons eigen land maar niet te noemen is als bondgenoot van de Ver. Staten in het Pacific-pact allesbehalve tevreden over Washington, dat zich in de politie ke commissie van de Ver. Naties ont hield van stemmen toen het Indonesische voorstel inzake Nieuw Guinea er aan de orde kwam. Voor een doeltreffende verdediging van Australië is het van primair belang dat ook West N. Guinea in handen van een betrouwbare bondge noot i.c. Nederland is. Dat Amerika des ondanks en alléén om de Aziatische vol ken in het gevlij te komen waarvan de vruchten toch weinig belovend zijn de rechten van een oude bondgenoot als Nederland en de belangen van zijn part ner Australië miskende, is wel bitter teleurstellend. ben een punt voorsprong, maar de kans is groot dat dit plus één in min één ver andert. Daarmee zou vooral WZS ge baat zijn, aangenomen dat de zebra’s hun van een „thuis” in een „uit” ver anderde wedstrijd tegen Bergum zullen winnen, wat zeker niet onmogelijk is. Steenwijk zal wel weg weten met het’ bezoekende De Kooi, Jubbega heeft door het terreinvoordeel de hoogste troeven tegen Olyphia en MSC is thuis sterk fa voriet tegen DOG. We hebben Black Boys voor het laatst bewaard. De zwartjes gaan geen ge makkelijke middag tegemoet. Een be zoek aan GAVC weegt in deze afdeling nog altijd zwaar en een gelijk spel zou daarom al een goede prestatie van de boys zijn. Belangrijke middag voor de Zaterdagclubs. Voor de 3e klas A van de Zaterdag- middagcompetitie is het programma vastgesteld, dat op Zaterdag 23 October werd afgelast. Leider Blauw Wit komt r Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 3 December 1904, 50 jaar geleden dus: meeste angst bezorgt. De huidige Rus sische machthebbers zouden de militaire versterking welke het Westen ondergaat door de toetreding van W. Duitsland tot de W. Europese Unie niet zo erg vin den, maar wel het feit dat door deze toetreding h.i. het accent van het Wes terse militaire apparaat verlegd wordt. Het enige land nl. dat zich in het Wes ten niet bij de status quo wil neerleggen, W. Duitsland, krijgt nu belangrijke in vloed in de verdedigingsmaatregelen van WEuropa en door het streven van Bonn naar hereniging met O. Duitsland, kan op deze wijze een defensief militair ap paraat gemakkelijk een offensief wor den. Aan Westelijke zijde heeft men ech ter die gevaren ook wel ingezien, maar meent men dat W. Duitsland deelgenoot wordt in zo’n grote combinatie dat het er nooit de overhand in zal krijgen en er dus niet in zal slagen, ook ai wenste het dat, zijn partners mee te slepen in een gewelddadige poging Duitsland te herenigen. Overigens kan ter verdere ge ruststelling aan de Russen dienen, dat de W. Duitse jongelingschap geen geest drift toont voor de dienstplicht. Blank, de man die door dr Adenauer belast is met de opbouw van het Duitse leger, wordt op vergaderingen waar hij de dienstplicht verdedigt, herhaaldelijk door de jeugd uitgejouwd. Maar sommige commentatoren vinden dit toch niet zo geruststellend, zij betogen dat de jonge Duitsers alleen de plicht tot. dienstne ming niet inzien, omdat zij W. Duitsland niet voelen als hun vaderland, hoogstens als een misvormd stuk van dat vader land en dat als het Duitse militairisme de leuze kon aanheffen: „te wapen ter hereniging van het oude Duitse rijk” de animo voor dienstneming geweldig zou stijgen. We vermogen niet te beoordelen of dit juist is maar ter afsluiting van deze beschouwing over de Duitse bewa pening moge vermeld dat Churchill, de grote Engelse staatsman die deze week 80 jaar werd, geen bijdrage tot de kal mering van de Russische gemoederen heeft geleverd, toen hij dezer dagen ont hulde dat hij, al tijdens de oorlog, in April 1945, had overwogen met de res ten van de Duitse legers samen te wer ken om de Russische opmars te stuiten, als deze nog verder werd voortgezet. Een nogal ontactische uitlating in deze tijd, waarin men spreekt van status quo en „vreedzaam naast elkander leven”. In het Geb. v. Chr. Bel. was Dinsdag avond een groot aantal jongeren bfl een, die niet alleen om plezier te beleven, doch ook om iets te leren waren bijeen gekomen, zoals de voorzitter, de heer Frankena uit IJlst in zjjn openings woord zeide. Het is een oude traditie dat de Jeugd met St. Nicolaas-Tiisdei naar Sneek komt en al moge soms de vrees wel eens zijn opgekomen dat de jongeren geen belangstelling meer voor de politiek hebben, een avond als deze geeft het bewijs dat deze vrees onge grond is. Een hartelijk woord van wel kom richtte hij daarna tot de medewer kers en de aanwezigen. Straks zal de jeugd geroepen worden de opengevallen plaatsen van ouderen in te nemen en daarom is het nu tjjd de oude waarschu wing te herhalen: Let op uw saek. Het was spr. in ’t bijzonder aangenaam ds. H. Belier, Ned. Herv. pred. te Balk, har- telijk welkom te heten. Er zijn niet zo veel predikanten die een politiek onder werp op een vergadering als deze willen inleiden, zij hebben het te druk met an dere dingen. Daarom is onze dank aan zijn adres des te groter. Ds. Belier had tot onderwerp: „Chris telijk Historischook nu”. Vol ver wachting klopt in onze dagen ons hart en we zouden geen mensen zijn als dit niet het geval ware. Toch zou een avond als deze niet goed genoemd worden als er niet een spreker bij was. Spr. wil daarom belangstelling vragen voor zijn onderwerp, want de politiek bepaalt jullie leven. Als wij b.v. een regering zouden hebben die het christelijk leven onmogelijk maakte, zou men daarop niet erg gerust zijn. Denken jullie wel eens over politiek of laten jullie het maar aaji de ouderen over? Misschien leeft hier en daar de gedachte dat wij met een klein landje toch geen invloed op de gang der dingen kunnen hebben, het zijn de grootmachten die alles bepalen. Toch is de politiek belangrijk omdat daardoor het eigen leven bepaald wordt. Daarom moeten wij er mee bezig zijn. Een ande re vraag is: waar komt het op aan en wat is het belangrijkst? Het antwoord hierop is, dat wjj Jezus Christus ken nen. Willen wij niet vergaan, dan is dit het voornaamste. Als wij Hem dus ken nen in ons eigen leven, dan kunnen wjj ons bezig houden met de vraagstukken van de tegenwoordige tijd. Het kiezen SNEEK. In de gehouden vergade ring van de raad dezer gemeente hielden de raadsleden zich niet aan de aanbevelingen voor de benoeming van eer. weesvoogd en van een arm voogd. Tot weesvoogd werd buiten de aanbeveling van het regentencol lege om met 7 van de 13 st. benoemd de heer K. J. P. Dwarshuis en tot armvoogd eveneens buiten de aanbe veling om de heer N. P. Molenaar, eveneens met 7 van de 13 st. z.v. Anthonius Johannes Kramers en Hitje Walta. Gehuwd: Romke v. Breest Smallen- burg 27 jr. en Grietje Lodema 22 jr. Overleden: Engelbertus Hermanns Piebenga 35 jr., ongeh. Holk Brou wer 35 jr., echtg. van Jelle Zijlstra. Melle Westra 47 jr., ongeh. Maike Groeneveld 77 jr., ongeh. Douwe Koopmans 38 jr., echtg. van Ybeltje Hiemstra. Tjalling Huisman 71 jr., wednr. van Ymkje Schuursma. Aangegeven van 24 t/m 30 November: paar rode wantjes, Boukje Schraa, 2e Woudstraat 24; padvindersriem en grij ze damesglacé, de Vries, Fred. Hendrik straat 35; nummerbord B-9410, Jan ter Horst, Winsemiusstraat 3; kinderhand- schoen (blauw met witte strepen), Hes- sel Visser, le Frittemahovenstraat 16; grijs-bruin beursje met inhoud, Nauta, Amaliastraat 70; rood-groene meisjes want, Wijngaarden, Lijnbaansbuurt 11; bruine glacé-handschoen, Potma Kloos terstraat 15; blauwe wollen shawl, de Vries, 3e Zomerrakbuurt 1; bruine hond (chow-chow), Fennema, Willem de Zwijgerstraat 42; blauwe kinderwant, Dirk Kaspers, Kloosterdwarsstraat 40; bosje kleurpotloden, Brinksma, School straat 35; rode want met groene stre pen, Siemonsma, Priorstraat 18; bruine glacé, Kamstra, Eeltje Halbertsmastr. 79; schaartje m. nagelvijltje, Kees Sil- vius, 2e Woudstraat 17; driewielig kin derfietsje, Kool, Henr. Catharinastraat 22; kinderbeurs inh. pasfoto en medaille Pres. Rooseveltmars, de Jong, Kruize- broederstraat 16; zakbeiteltje, Faber, de Bourbonstraat 10; wollen sjaal, Zwanen burg, Wijde Noorderhome 16; rode kin derwant, Joke de Boer, Grootzand 15; groene ceintuur v. damesregenmantel, Hageman, Tulpstraat 5; leren schaar- etuitje Inh. 3 centen, Marijke Zijlstra, Schwartzenberghstraat 22; donkerbrui ne leren kapwant, Silvius, Joh. Willem Frisostraat 98; sleutelbos, Postma, Grootzand 51; bruine wollen kinder want, Rolsma, Jan van Nassaustraat 17; beursje met inhoud, Tjallema, Suup- markt; leren handschoen, Henstra, Ubbo Emmiusstraat 76; wit kinderwantje, Grabal, Wjjde Burgstraat; koksmuts, Kuipers, Kloosterdw.straat 40; huissleu tel, Mulder, Kloosterdw.straat 39; sleu tel, Koers, Rienck Bockemakade 6; jute zak, de Jong, Zuidend 22; kaart met 5 speldjes (vogeltjes). Huisman, Gysb. Ja- piksstraat 35; bruine (R) glacé hand schoen, Sluijter, Oppenhulzerweg 7; paar bruine damesglacé’s en zwarte paraplu, de Rapper, vishandel, Bothniakade; nieuwe kinderwant (bruin-geel), van der Zee, p/a Werktuigenbureau voor de Landbouw, Oude Koemarkt; kinderarm- bandje m. parelm. randje, Brandsma, 2e Woudstraat 41; duimstok, Zweet, de Bourbonstraat 59; damesfiets je (nikk. velgen), Udlnga, IJlsterkade 29; groot rond damespolshorloge, de Jong, Willem Lodewijkstraat 67; paar herenglacé’s, Bijlsma, Hoogend 24; geel sjaaltje, Schu- renga, Martiniplein 12; zilveren scha- kelarmbandje, Amsterdam, Troelstra- kade 14; damesrijwiel met dubb. stang, Lunchroom Olij, Grootzand; fietstas inh. regenjas, paar schoenen en zakje met brood. Postcommandant der Rijkspolitie te Langweer; zwarte damesglacé, de Vries, Joh. Willem Frisostr. 711; rode autoped. Speelman, Jan van Nassaustr. 48; zwarte damesglacé, Otten, Anna Paulownastraat 6; groen kinderspeldje, Hogeboom, Wassenberghstraat 22; ijze ren vat, Lunchroom Prijs, Oosterdijk. Tenslotte de aan het politiebureau ge deponeerde goederen: rood damesbeurs- je, inh. gasmunten; beige want m. blauw randje; borduurlap t.n.v. Titeke Nijdam; paar bruine herenglacé’s; bruine zak» SNEEK. De raad dezer gemeente verleende op zijn verzoek eervol ont slag aan de amanuensis van de H.B.S., de heer M. J. Stelma, die 33 dienstjaren heeft. Hem werd een jaarlijkse toelage verleend van f272.80, zijnde 33/75 van ƒ620.— De heer Stelma is nu 72 jaar. De gedachte door Mendès France ge- uit over een Veiligheidspact tussen Oost en West als in Europa beide partijen een verdedigingssysteem hebben gevormd, heeft in W. Duitsland geen onverdeelde Instemming verworven. Want tenslotte zou zo’n Veiligheidspact betekenen dat de huidige toestand in Europa, dus de verdeling van Duitsland, werd bevroren. De W. Duitsers wijzen er op dat nog niet zo lang geleden, ter Londense con ferentie de Westelijke landen plechtig hebben verklaard dat de hereniging van Duitsland een hunner voornaamste doel einden zou zijn. Wel zou deze hereniging nooit met de wapenen mogen worden af gedwongen. Maar een zich neerleggen btj de huidige toestand, het aanvaarden, dus van de status quo, zou toch volgens Bonn geheel in strijd zijn met de aan W. Duitsland gedane toezeggingen. En hier openbaart zich dan weer een punt van wrijving tussen "W. Duitsland en Frank rijk en ook andere Westelijke landen want waar is men enthousiast voor de hereniging van Duitsland behalve in <Jat land. «Slf dat netelig zal blijven. Hèt is trouwens, naar men wel zegt, anlr dt kwestie welke de Russen de Een dezer dagen hield de aquarium vereniging „Ludwigia” in Rest. „Onder de Linden” haar algemene ledenverga dering onder voorzitterschap van haar 2e voorzitter, de heer H. Berendsen. Onder het punt mededeling was een voorstel van het bestuur om een be drag van 2 cent per lid per maand ge durende een jaar af te dragen aan het jubileumfonds in verband met het 25- jarig bestaan van de Ned. Bond „Aqua- Terra”. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Op de jaarverslagen van de secreta ris en de penningmeester waren geen op- of aanmerkingen. Uit het verslag van de penningmeester beek, dat de ver eniging er financieel vrij gunstig voor staat. De ontvangsten bedroegen f 803,83 en de uitgaven f 658.35, zodat er een kassaldo was van f 145.48. Op voorstel van de kascommissie werd de penning meester décharge verleend. De voorzit ter dankte allen voor wat zij in de afge lopen jaren voor de vereniging hebben gedaan. In de nieuwe kascommissie wer den gekozen de heren J. de Boer en J. Boomsma. Van de vier aftredende bestuursleden waren de heren H. Berendsen en J. v. Engelen niet herkiesbaar, de overigen stelden zich herkiesbaar. De verkiezing bracht de volgende hh. in het bestuur: W. Monsma, P. Pietersma, J. Heerius, C. W. Drenth en A. de Vries. Hierna werd het voorstel van het bestuur om de artt. 7 en 9 van de statuten te wijzigen con form de toelichting op de agenda met algemene stemmen aangenomen. Bij punt 7 werd nog een toelichting gegeven betreffende het samengaan met andere verenigingen op natuurgebied te Sneek. Per circulaire werden de leden in de maand Mei hiervan in kennis gesteld, bezwaren konden eventueel schriftelijk worden ingediend. Aangezien geen enkel bezwaar was binnengekomen heeft het bestuur destijds besloten over te gaan tot samenwerking. Inmiddels werd reeds de eerste gezamenlijke vergadering ge houden, welke een succes is geworden. Hopelijk komt er in het voorjaar nog een gecombineerde vergadering. Tevens werd nog medegedeeld, dat in de maand Januari wederom een ledenvergadering zal worden gehouden, waarbij dan tevens een spreker zal worden uitgenodigd. Bo vendien .zal in Maart dr. Lodewijks nog een lezing voor de vereniging houden. Na de pauze werd door één der be stuursleden nog een 40-tal dia-plaatjes vertoond over de Karperzalmen, met een gesproken woord over de vindplaats en bijzonderheden over deze zalmsoorten. In zijn sluitingswoord kon de voorzitter dan ook constateren, dat deze avond zeer geslaagd was. WYMBRITSERADEEL. Door B. en W. van deze gemeente is j.l. Za terdag de verpachting gehouden van de tolheffing van de brug over de SnekerBolswarder Zeilvaart nabij Wolsum, waaraan verbonden is de be diening van de brug en het genot van vrije woning. Hoogste inschrijver was B. B. de Jong te Hommerts met 266.—. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 25 Nov.2 Dec. Geboren: Pieter z.v. Yske v. Kam pen en Jeltje Elzinga. Anna Catharina Wilhelmina d.v. Cornells Hendrik Sil vius en Maria Catharina Kramps. Wapkje Henderika d.v. Tjalling Beet- stra en Froukje Blauw. Siemon Cy- prianus Henricus z.v. Geerhard v. d. Berg en Martzen Adema. Jan z.v. Jan Buwalda en Pietertje Koopmans. Gerardus z.v. Anthimus Gerardus Poiesz en Margaretha v. d. Sloot. Anna d.v. Hessel Ferwerda en Aukje Feenstra. Jan z.v. Eitje Leemburg en Sijbrigje Draaisma. Hendrik Hidde Terwijl de z.g. Europese Veiligheids- conferentie Maandag reeds te Moskou was begonnen, kwamen daar nog steeds antwoorden van Westelijke landen binnen die de Russische uitnodiging, haar bij te wonen, afwezen. Zo werd het daar te Moskou een Oost-Europese veiligheids- conferentie, waaraan alleen de zeven Russische satellietstaten in Europa, Oost-Duitsland incluis, deelnamen en waarheen rood China een waarnemer had gezonden. De Europese landen, die niet tot het Russische blok behoren en evenmin tot het Atlantisch Pact, wezen in ’t algemeen gesproken de uitnodiging af omdat zij overtuigd waren dat niet alle Europese landen de uitnodiging zou den aannemen en dat de datum ook niet de juiste was. De kleinere landen ,an het Atlantisch pact hadden andere ar gumenten. Enige hunner wezen er op dat de uitnodiging kennelijk bedoeld was de ratificatie van de accoorden van Parijs te verhinderen of te doen uitstel len, terwijl zij deze ratificatie juist drin gend nodig achtten. Zij drukten ook de wens uit dat de grote Vier het eerst eens zouden worden over het Oostenrijk se vredesverdrag en over de hereniging van Duitsland op de basis van vrije ver kiezingen, waarna met meer kans op succes een conferentie over de Eu ropese veiligheid zou kunnen worden gehouden. De Ver. Staten, Frankrijk en Groot Brittannië lieten het Kremlin weten dat Rusland aan enige voorwaar den zou moeten voldoen voor zij bereid waren tot onderhandelingen. Rusland moet instemmen met het ondertekenen van het Oostenrijks staatsverdrag en zijn houding uiteenzetten tegenover het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, als eerste stap op de weg naar hereniging van dat land. De confe rentie der grote Vier die, als Rusland aan deze voorwaarden voldoet, zou kun nen worden gehouden, zou echter eerst kunnen plaats vinden nadat alle betrok ken Westelijke landen de accoorden van Parijs hadden getekend. En een confe rentie over de Europese veiligheid zou eerst kunnen worden gehouden als op de genoemde conferentie der grote Vier in derdaad succes was bereikt. Met het stellen van de eis, dat Rusland, voor er van enige ontmoeting tussen Oost en West sprake kan zijn, zijn houding moet bepalen ten opzichte van lees: moet instemmen met het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, is de kans dat deze ontmoeting binnen korte tijd zal plaats vinden, waarschijnlijk wel verkeken. Want met W. Duitsland reeds in het W. Europees defensiesysteem op genomen, zou het practische resultaat van vrije verkiezingen in geheel Duits land waarschijnlijk neerkomen op het opnemen van het gehele Duitse rijk in dat defensiesysteem. En daarin zullen de Russen nooit bewilligen. BAY ER) V E J het beproefde preparaat

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5