Storm over Nederland j KfiNTONCFRECHT SNEFK Bezoek van Sint Nicolaas aan Cruycehroedershof Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Sinterklaasfeest Montessori-school Dinsdag 7 December 1954 109e Jaargang No. 97 Wintersportvacantie Monster van Loch Ness op radar-scherm cursus Stormschade Amicitia St. JNicolaas bij de Engeland wil pensioenge- Benoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Herlialingsoefeningen Koninklijke familie Redactie-adres Vee aan loodvergiftiging gestorven Bedrijfschap Zuivel speelt voor Sinterklaas Toch aangereden Door jager neergeschoten „oudjes Leeuwarder aannemers- 1800 geboden voor plaats in opera in Op de voordracht Schuur ingewaaid Sinterklaas bij de kleuters rechtigde leeftijd verhogen Voor 150.000 aan choco laderepen vernietigd SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteurs L K1EZEBR1NK de SINT NICOLAAS ALS EMIGRANT. Horden langs de weg. Geen „befehl 1st befehl”. stuur in het Bouwbedrijf”. de toe, (Alg. Dagblad). Montes sori-kleuterschool heer A. C. Kramer alhier. opgenomen ;ekwakt. Korenschoven gingen de in en een fiets met melkbussen deze ver- Met ingang van 1 Januari en tot 1 Januari 1961 wordt de duur van de her halingsoefeningen voor dienstplichtigen, van 85 dagen gebracht op maximaal 150 dagen. In drie opeenvolgende jaren zul len de te volbrengen herhalingsoefenin gen echter ten hoogste zestig dagen be dragen, te verdelen over ten hoogste drie perioden. Het desbetreffende wets ontwerp is thans ingediend. De Koninklijke Familie zal dit jaar de wintersportvacantie in San kt Anton am Arlberg in Oostenrijk doorbrengen. De Koningin en de Prinsessen zullen op 27 December per trein uit ons land vertrek ken. Prins Bernhard zal enkele dagen later gaan; hij wordt voor de jaarwis seling in Sankt Anton verwacht. Want jullie leven nog op vaders zak. Tegen W., die niet verschenen was, vor derde hij 15 gld. of 7 dagen h. Mr Westerink vonniste conform. M H1NZAND 7 - lelef 2872 Bij de veehouder G. Havik te Oost- zaan zijn drie koeien op wel zeer onge wone wijze, nl. tengevolge van loodver giftiging, gestorven, meldt het Alg. Dagblad. De eigenaar heeft wegens hooigebrek de beesten vers gras ge voerd, dat hij heeft gemaaid op een wei land bij de Watering. Meer dan honderd jaar geleden hebben daar molens ge staan, die loodwit maalden voor de verf fabricage. Blijkbaar is deze zwaar ver giftige stof na een eeuw weer naar de oppervlakte van het land gekomen. Het bestuur van het bedrijfschap Zui vel heeft besloten het batig saldo van Zuivelfonds V ten bedrage van 37% mil- lioen gulden terug te betalen aan hen, die er toe bijdroegen. Vrijdagmiddag vertrok uit Amsterdam „De Grote Beer” met emigranten naar Zuid-Afrika. Bij deze emigranten bevond zich wel een bijzondere, nl. de Sint en zijn zwarte knechten, die door een hijskraan aan boord werden ge hesen. Al weer aardappelmoehetd. Er komt maar geen eind aan de lange rij overtreders van de wet op de aard- appelmoeheid. Nu had de veehouder B. de V. uit Mirns dit jaar weer piepers verbouwd op een perceel dat hiervoor ook in 1952 gebruikt was. Ik wist het niet, zei hij. Ik had dit stuk land voor de eerste maal in huur. De zoon van de vorige eigenaar die ik er naar vroeg, te gaan, waar de Sint juist het versier de lokaal binnen geleid wordt door drie gelukkige kleuters met vlaggen in de hand. Het welkomslied: en daar zit Sint in zijn rode zetel en Zwarte Piet hurkt naast hem. Alle kleuters zijn direct goe de maatjes met hem. Daar is het kleine meisje, dat luid aankondigt dat ze Sin terklaas èn Zwarte Piet een zoentje zal Zoals gemeld is laatstleden Zaterdag avond mejuffrouw Y. W. met de auto van haar patroon in een van de Haagse grachten gereden, ten gevolge waarvan zij jammerlijk verdronk. Het ongeluk werd toegeschreven aan de grote snel heid, waarmee het slachtoffer de bocht nam en ten gevolge waarvan zij de macht over het stuur verloren zou heb ben. Thans heeft de politie proces-ver- baal opgemaakt tegen de 54-jarige me vrouw A. J. H.van de H. Deze was reeds als getuige gehoord, maar heeft thans meegedeeld, dat zij op die bewuste avond bij het achteruit rijden met haar auto in aanraking is gekomen met de verongelukte wagen. Waarschijnlijk is mej. W. door de tik die haar wagen kreeg, de koers kwijt geraakt, gezien haar tamelijk grote snelheid. Advertentleprlji 1 5 cl per m.m Bij contract (handelsadv.) lacier. Abonnementsprijs 3. - per hall jaar. Franco oer post 3.75 oer half jaar. Giro 50748 ten aame *an Firma K. 1 Drijfhout, Snaak Aan zijn verwondingen is in het St. Anna Ziekenhuis te Oss overleden de 47-jarige heer Lips, die in dienst was van de Ned. Spoorwegen. De heer Lips moest Woensdag j.l. de spoorbrug over de Maas bij Ravenstein controleren. Op de spoordijk werd hij getroffen door een schot hagel, dat was afgevuurd door de jager W. v. d. K. uit Ravenstein, die daar met een jachtopziener op schade lijk wild jaagde. Vergezeld van onweer en slaande re gen trok Zaterdagavond tussen zes uur en half zeven een windhoos zijn ver woestende baan door het dichtbewoonde gebied ten Zuiden van het Verlengde van Echtenskanaal te Klazienaveen en Zwar- temeer. Bomen knapten af, honderden pannen werden van de gemeentelijke nieuwbouw rond de Molenwijk wegge zogen, ruiten werden verbrijzeld door rondwervelende stenen en twee hulzen, het ene bewoond door het gezin. J. A. Bakker te Zwartemeer, het andere door het gezin W. Ubbens te Klazienaveen, verloren een groot deel van het dak. Bij diverse landbouwers werden kippen- en andere hokken opgenomen en elders neergi lucht rees ten hemel met een zodanige vaart, dat het vehikel minus de bussen dertig meter verder in een sloot terecht kwam. In heel wat gezinnen in Klazienaveen en Zwartemeer is het „heerlijk avondje” nog voor een goed deel in beslag geno men door het herstellen van de schade, De Willem Ruys, die Donderdag de haven van Rotterdam binnenliep, is niet zonder schade te voorschijn gekomen uit de strijd die het schip de afgelopen da gen heeft moeten leveren tegen de storm op zee. Overigens beperkte de schade zich tot de inventaris. Vier’ verhuiswa gens waren nodig om alle gebroken stoelen, tafels e.d. van boord te halen. Ook verscheidene leden van de beman ning en enkele passagiers ondervonden wat storm op zee betekent. Zij waren betrokken bij kleine ongelukjes die tij dens het noodweer aan boord gebeurden, zonder ernstige gevolgen overigens. Aan deze cursus slaagde voor het di ploma afd. B. en U. de heer H. F. Ring- nalda, Sneek. Het diploma is uitgereikt vanwege de stichting „Raad van Be- Om vier A vijf uur in de nacht zou hier het water tot 3.60 meter boven N.A.P. stijgen. Enige honderden man nen betrokken in het beestachtige weer de wacht op de open dijken. Achter hen waren de hoofdposten paraat. Gelukkig, het bleek een overbodige maatregel. In de loop van de nacht zwakte de storm af en om half zeven in de ochtend kon het alarm worden ingetrokken. Windhoos over Drente. verbouwd waren. De Ambt, herhaalde wat hij reeds zo vaak gezegd heeft: informeer eerst bij de Stichting van de Landbouw als men niet geheel zeker van z’n zaak is. Op prinsen moet men niet bouwen In dit geval evenwel wilde hij de goede trouw van verdachte aannemen en eiste hij 25 gulden boete of 10 dagen. Verdachte betoogde nogmaals, dat hij het niet doelbewust heeft gedaan. Ik liep tegen de lamp door de verkeerde voor lichting van een ander. Hoewel hij beter had moeten infor meren, wilde mr Westerink toch reke ning houden met hetgeen de V. aanvoer de en daarom veroordeelde hij hem tot 15 gulden boete subs. 4 dagen. Maar ik reken er op, dat ik U hier niet terug zal zien, waarschuwde hij. tast.' Zie eens naar die aandachtige snuitjes, die half open monden, die ogen die genieten ze zijn ver weg en mer ken niet dat de volwassene wegsluipt om naar de Als no. 1 op de voordracht voor onder wijzer aan de Thorbecke school te Hilver sum komt voor de heer G. Mebius, werk zaam aan de Looxmaschool te Sneek, sedert 1945 en voordien aan de O.L.S. te Berli- kum. Het monster dat zou schuilen in het meer Loch Ness bij Inverness in Schotland is naar het Alg. Handelsblad meldt, waar genomen op een radarscherm. De beman ning van een vissersboot heeft verklaard, dat volgens de waarnemingen op het scherm het monster een ronde kop, een spits toelopende staart en vier poten aan elke kant van het lichaam heeft. Het mon ster, dat voor het eerst in de jaren dertig werd waargenomen, waarna het een trek pleister voor toeristen werd, is ongeveer 16 meter lang en zes meter dik. Het ligt niet ver onder het wateroppervlak, aldus de vissers. OOSTHEM. Tijdens het stormachtige weer is Zaterdagavond de schuur van de boerderij, bewoond door de heer R. Wiersma aan de Rige onder Abbega, voor een groot deel ingewaaid. Een versierd lokaal, een tafel met ca- deaux, zingende kleuters zo ziet de kleuterschool er uit als de kleintjes Sin terklaasfeest vieren. Dat er tijdens dat Zingen wel eens een hapering is omdat er een vingertje in de mond verdwaalt, wiet zal dat niet kunnen begrijpen Sin terklaas is zo groot, zo majestueus en Zwarte Piet zo zwart. Misschien blijft Zwarte Piet daarom eerst wel een beetje op een afstand en geeft hij eerst de da mes een hand zo over de hoofden van de kgkende kleintjes heen. En als ze gaan zingen wel dan zingen eerst de dames en dan Piet zelf en als de kinde ren gaan zingen, slaat Piet erg grappig de maat. En 't verjaarslledje moet voor Sint gezongen worden met veel hoe- ra’s En dan gaat Piet stroc’su en de kinderen geven hem een cadeautje och, dan zijn ze al lang dikke vrienden met hem. En bij Sint kruipen ze op schoot. Hij heeft immers de cadeaux voor hen meegebracht die ze op het ver langlijstje vroegen. Ze krijgen hun schat als Sint met z’n zwarte knecht al weer vertrokken is, maar dan is het feest nog lang niet voorbij! Er komt nog chocola en een gebakje en ze gaan kijken naar de poppenkast. Het verhaal van het meisje dat met de koningin naar het paleis gaat waar ze vlas zal moeten spinnen. Gelukkig helpen de drie grap pig uitziende spinsters haar en het meis je gaat trouwen met de prins. Een prachtig, spannend verhaal met een goe de afloop waar je van moet zuchten. Trouwens als je kleuter bent moet je van zo’n Sinterklaasfeest wel zuchten zuchten van geluk. geven en de daad bij het woord voegt. zei,^dat er in 1952 geen aardappelen op En hoe dikwijls staat er niet eentje van zijn stoeltje op om Sinterklaas vertrou welijk iets te vertellen. Liesje bouwt een hoge toren voor hem en andere kleuters laten zien hoe kabouters leven en wer ken en hoe je leert rekenen met de re kenstokken. En telkens weer glipt er een kleintje naar Sinterklaas om te vragen of Piet kleurpotloden mag brengen, om te vertellen van de honden thuis... dat is het resultaat van de moderne voorbe reiding tot het Sinterklaasfeest, zoals het ook in deze kleuterschool is ge weest zonder spanning, zonder angst, alleen maar met plezier en een groot vertrouwen in de grote kindervriend en zijn knecht wel zwart, maar met een goed, vriendelijk gezicht. De cadeautjes uitdeling was natuurlijk wel het hoogte punt. Dolgelukkig pakten ze het uit toen Sinterklaas weer vertrokken was. En toen er bij het cadeautje nog een zakje snoep kwam, een appel en een specu laaspop, toen konden ze de schatten bij na niet meer overzien en er was weer een Sinterklaasfeest geweest, dat in grote eendracht samen voorbereid en gevierd is. ters met haar speciaal voor deze gele genheid samengestelde programma viel wel bijzonder in de smaak. Grote lof werd daarin toegezwaaid aan vader en moeder, de heer en mevr, Zijlstra. De heer Henk Stuurop die het muzi kale gedeelte van de avond verzorgde, begeleidde met de heer Brens die de saxophoon bespeelde, de nummertjes op verdienstelijke wijze. De heer H. Bak ker, lid van het bestuur van de Instel ling voor sociale zorg, ontving uit han den van de heer Zijlstra een zilveren couvert, een cadeau waaraan alle oudjes en het verplegend personeel spontaan het hunne hadden bijgedragen. Het was ondertussen al ruim 10 uur geworden toen St. Nicolaas en Piet afscheid na men, en de voorzitter dank bracht aan allen die tot het welslagen van avond hun medewerking hadden leend en wel in ’t bijzonder aan de heer Stuurop. Vermelden we tenslotte nog dat de heer R. Wielema, een der medewerkers van de afdeling sociale zorg alhier, des middags een telegram uit Den Haag had gezonden meldende dat hij geslaagd was voor 't examen voor Maatschappelijk werk. Toen hij tijdens het feest in ’t Cruycebroedershof verscheen, werd hem een toepasselijk liedje toegezongen en een spontaan driewerf hoera te zijner ere aangeheven. De inrichting heeft thans 3 bewoners die reeds de negentig jaren zijn gepas seerd, nl. Opa Koornstra 92, Wed. Ter- band 92 en Wed. de Haan 94 jaar. Het is ongetwijfeld weer een avond geweest waaraan de oudjes nog lange tijd met genoegen zullen denken en welke o.a. werd bijgewoond door het vol tallig bestuur van de Gemeentelijke in stelling voor Sociale Zorg. Een door de Britse regering benoemde commissie heeft Vrijdag aanbevolen, dat de Britten drie jaar later dan thans het geval is, recht krijgen op staatspensioen voor be jaarden; dit om de kosten van de staat voor oudeliedenzorg te verminderen. Thans is de leeftijdsgrens voor mannen 65 en voor vrouwen 60 jaar. Medisch onderzoek en het grote aantal personen, dat hoewel zij bo ven de genoemde leeftijdsgrens zijn, nog werk verrichten, tonen aan, dat de vastge stelde leeftijden niet de grens zijn van het vermogen tot het bekleden van een functie. Op het ogenblik zijn er in Groot-Brittan- nië 6.890.000 personen boven de thans gel dende leeftijdsgrens, dat is 13.9 procent van de bevolking. Over 25 jaar zou dit per centage tot 18.2 procent Zijn gestegen. middag zo voor de oudjes in de weer waren. En toen moest hij ook haastig weet vertrekken, omdat er nog zoveel ande ren op hem wachtten. En terwijl oudjes hem het „Dag Sinterklaasje” toe zongen, nam hij weer wuivend en knik kend afscheid voor een jaar, want hij had beloofd ’t volgend jaar terug te zul len komen. „En dan hoop ik dat jullie er allemaal weer zult zijn”, was zijn wens. De middag werd verder gevuld door films en tractatie, en voor al dit moois dankte de heer Heins, voorzitter van de Bond v. Ouden van Dagen, de directie na afloop zeer hartelijk, welke dank hi ook uitstrekte tot de heer Schuil voor de muziek welke hij ten beste gaf en het personeel. de Christelijke School te Workum de dat spel van licht en kleur en wazigheid. En of een kind dat voelt en Sinterklaas ziet alles dus ook de tekeningen die de kinderen van de Montessorischool voor hem hadden ge maakt. Hij wees ze Zwarte Piet dadelijk aan toen ze de zaal in Aere Perennius binnenkwamen, waar de kinderen ze aan de wanden hadden geprikt. Heel mooie waren er bij en natuurlijk was Sint op alle tekeningen de hoofdpersoon. En nu zat hij daar in levende lijve en naast hem Zwarte Piet met een heel in nemend gezicht, al was hij dan ook roet zwart Geen wonder dat die twee enthou siast begroet werden met zang, met... Dat was iets bijzonders, Sint! mer Uwer ere hadden de kinderen spontaan een band gevormd, zelf een dirigent be noemd, die in een levensgrote zwarte jas de maat sloeg bij de muziek, die ont lokt werd aan triangel, fluiten, trom mels, mondharmonica, gitaar, piano, bordpapieren viooltje een pracht stuk muziek! Een Montessoriband waar toe komstmuziek in zit. Natuurlijk werd er ook gezongen. In groepjes, met z’n tweeën en gezamenlijk, al die oude lie deren die Sint en Piet steeds weer wil len horen. Piet strooien en alle kinderen grabbelen, maar Sint moest Bennie ver manen dat gaat zo als zulke jongetjes de oude Sint uitladh..., maar dat ver klap ik niet. Na het hartelijke afscheid van Sinter klaas en Zwarte Piet (och, zelfs grote kinderen klimmen immers nog op de stoelen om hem na te wuiven), was het woord aan Feike Boschma en z’n mario nettentheater. Het sprookje van het prinsesje, dat de gouden bal in de put laat vallen en de reddende kikker van haar gouden bordje moet laten eten... een bekend sprookje, maar in een won derlijk mooie uitbeelding met marionet ten die stuk voor stuk de sprookjesfi guren zijn zoals een kind zich De minister van Oorlog en Marine heeft schriftelijk op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak ge antwoord, dat in de week van 8 tot 13 November j.l. aan de vuilverbranding te Amsterdam circa 50.000 kg chocolade repen, aangevoerd in militaire auto’s, ter vernietiging zjjn aangeboden. Deze goe deren waren afkomstig uit de militaire voorraad. Reeds na de opslag van een half jaar bleken de goederen door schim mel te zijn aangetast en voor consump tie ongeschikt, zo deelt de minister mede. Zij maakten deel uit van de mobi- lisatieopslag en hadden, indien het be derf niet was opgetreden, in ongeveer twee jaar door middel van consumptie door de troep moeten „doorstromen”. Het is nu gebleken, dat bij de ver pakking, welke onder verantwoordelijk heid van het ministerie van Oorlog is aangebracht, binnen de emballage een te hoog vochtgehalte is ontstaan. De scha de, die hierdoor aan rijksgoederen is toe gebracht, bedraagt circa f 154.000. De minister dec’t mede, dat niet is geble ken, dat zich nog meer goederen in mi litaire depots bevinden, die niet meer of nauwelijks voor consumptie geschikt zijn. Nauwgezette controle en zorg voor regelmatige doorstroming zullen, naar de minister verwacht, het optreden van schade aan opgeslagen goedren tot een minimum beperken. Uit iedere ervaring zal lering worden getrokken, aldus het antwoord. Op 5 November 1955 zal de Staatsopera in Wenen worden heropend en nu reeds stromen de aanvragen om toegangskaarten binnen. Uit Amerika komen blanco- chèques, die de intendant van de Staats opera zelf kan invullen met onverschillig welk bedrag, mits maar toegangskaarten worden gereserveerd. Er zijn zelfs bedragen van f 1800 geboden voor een plaats bij de première. De Weense Staatsopera werd op 13 Maart 1945 bij vergissing gebombar deerd door een Amerikaanse overste, die de koepel van het gebouw aanzag voor het dak van het Zuider station. De overste, zelf een groot muziekliefhebber, heeft zich sindsdien berouwvolle zorgen gemaakt over zijn vergissing. De opera werd echter niet geheel vernield. De drie première-weken zullen herinneren aan de grote dagen onder keizer Frans Joseph. Groot tenue en avond kleding is verplicht en een bal besluit iedere voorstejling. Onder leiding van de dirigent professor Böhm zullen worden op gevoerd: Fidelio, Don Giovanni, Aïda, Ro- senkavalier, Wozzeck, Frau ohne Schatten en de Meistersinger. (Alg. Dagblad). guren zijn zoals een kind zich dat HEEG. Benoemd tot onderwijzer aan droomt. In uiterlijk, in geba--, in heel -spel van licht en kleur Het zijn Vrijdagavond weer enige ge zellige uurtjes voor de bewoners van Cruycebroedershof geweest. Sint Nico laas en Zwarte Piet brachten ’s avonds ongeveer half acht een bezoek aan de ouden van dagen, die daarvoor in de versierde mannenzaal waren bijeenge komen. Nadat de zusters van deze in richting een welkomslied hadden doen horen, sprak de voorzitter van de instel ling voor sociale zorg, wethouder P. v. d. Veen, een kort welkomswoord. Spr. zei- de o.a. dat de oudjes wanneer ze in Cruycebroedershof worden gehuisvest, zich aanvankelijk wat onwennig gevoe len hetgeen natuurlijk begrijpelijk is, maar het bestuur, de heer en mevr. Zijl stra en het verplegend personeel doen hun uiterste best om ze zo spoedig mo gelijk thuis te doen gevoelen. Er zijn momenteel ongeveer 70 verpleegden van wie slechts één wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Spr. heette Sint Ni colaas en zwarte Piet van harte welkom. De Sint kreeg hierna 't woord en ’t ver heugde hem ten zeerste te vernemen dat allen een goede gezondheid genie ten. De goede verzorging zal hiervan wel de oorzaak zijn. Na dit officiële gedeelte werd een be gin gemaakt met de afwerking van het feestelijk programma. Zang en voor drachten wisselden elkander af, en aan tractaties ontbrak het niet. Het was een kostelijk gezicht al die oudjes te zien genieten van de lekkernijen die werden rondgediend. Het hoogtepunt van de avond vormde natuurlijk het moment toen Sinterklaas aan zwarte Piet op dracht gaf de zak te openen. De goed heilig man maakte met verschillende verpleegden persoonlijk kennis en over handigde, geassisteerd door Pieterbaas, met een toepasselijk woord zijn geschen ken. Het optreden van de zingende zus- De 30-jarige O. de B. uit Lemmer had in Augustus als kapitein van een sleep boot twee dekschuiten met steenkool naar de gasfabriek alhier gesleept. De kade daar was echter geheel bezet en daarom had hij de schuiten maar naast elkaar gemeerd, waardoor hij het vaar water blokkeerde. Bovendien waren de pramen niet verlicht. Een aanvaring kon dan ook niet uitblijven. De Ambt, noemde dit zeer onverant woordelijk, maar verdachte weet het aan een samenloop van omstandoighe- den. Het werkvolk had de pramen niet verhaald waartoe hij opdracht had ge geven toen hij onverwacht door zijn di recteur teruggeroepen werd. Ook had den ze verzuimd de lantaarns op te han gen. Hrj had hun dat nu wel niet ge zegd, omdat alles zo haastig ging, maar dat was z.i. ook niet nodig omdat het anders altijd wel gebeurde. Maar U is verantwoordelijk, interrum peerde de Kantonrechter. Op papier wel, gaf verdachte maar mijn directeur is de baas. Doch dat accepteerde de Ambtenaar niet. We gaan hier niet uit van „befehl ist befehl”. U had U alleen op de direc teur kunnen beroepen als U met een van de werklieden een afspraak had ge maakt. En waar het hier twee overtredingen gold, requireerde hij 25 gulden of 10 da gen voor het belemmeren van de vaart en voor het ontbreken van de ver lichting tien gulden of 4 dagen. En ik hoop, zo voegde hij er aan toe, dat deze boetes door het bedrijf zullen worden betaald én een stimulans zullen zijn om herhaling te voorkomen. Verdachte, zijn verantwoordelijkheid erkennende, hoopte dit ook. Mr Weste rink bleef daarna iets beneden de eis door er resp. f 20.of 6 dagen en f 5. of 1 dag van te maken. St. Nicolaas had het Vrijdagmiddag geweldig druk, maar toch is hij er even uitgebroken om z’n vaste bezoek te brengen aan de ouden van dagen in Amicitia, die weer de gasten waren van de heren Miedema. Vergeleken bij de Sint waren deze oudjes nog maar jong. Zwarte Piet schatte ze zelfs op 14 jaar, maar Sin terklaas, veel wijzer, taxeerde ze tus sen de dertig en veertig. En geen won der ook. Ze deden helemaal niet oude- mensen-achtig, want toen Sint en Piet binnenkwamen zongen ze hem vrolijk toe en spoedig waren ze weer helemaal in hun kindertijd terug en schalden de Sinterklaasversjes, door de heer Schuil op de piano en clavioline begeleid, door de zaal. De grijze Bisschop vertelde geestig van zijn reis naar Sneek, dat wereldbe roemd is zoals hg overal constateerde en liet daarna de oudste dame en de oudste heer weer bij zich op het toneel komen: de 87-jarige mejuffr. Boukje de Leeuw en de 91-jarige heer Jan Elzinga die 11 Januari zelfs al 92 wordt. Deze laatste versloeg de heer Willem Zwaan, de nestor van verleden jaar, met zeven maanden. Die was ook weer van de par tij en kwam als eerste bij de Sint, die hem direct weer herkende, maar Elzin ga bleek nog ouder te zijn en dus ging de titel van oudste heer op hem over. St. Nicolaas reikte namens de directie aan beide „kampioenen” een cadeautje uit, (de heer Zwaan kreeg later, zoals wij toevallig opmerkten, ook nog een doosje sigaren van de heer Miedema Sr. waarbij hij hartelijk dank bracht aan de heren Miedema die dit prachtige theater weer gratis beschikbaar stelden en aan de kellners en het personeel die deze „Jullie z\jn nog wel geen heren, maar toch moet je een heer in het verkeer zijn”, zei de Ambtenaar tegen Douwe IJ. uit Schettens en Jelle G. R. uit Ex- morra, beiden scholier, die aan de lin kerkant van de weg hadden gefietst. Er was ook nog een derde bij geweest, maar die had niet, zoals deze twee, vrij van school gevraagd en was zonder meer weggebleven. Hier hebben vanmorgen al meer van die knapen terechtgestaan, ging mr Nie- meijer voort, en jullie weten allemaal net zo goed als ik dat dit niet mag. Als jullie in horden langs de weg stuiven, blokkeren jullie het verkeer. Auto’s moeten er maar doorheen wurmen. Er gaat dan ook geen dag voorbij of er worden mensen doodgereden. De wnd. Kantonrechter, mr Weste rink, had ook al opgemerkt, dat school jongens maar raak rijden. Dat lijkt ner gens naar. Als we zo schuin achterelkaar rijden heeft er maar één in de wind en houd je je snelheid, voerde IJ. aan. De Ambte naar gaf toe dat dat/gemakkelijk is als ’t hard waait, maar het m&g niet. Je moet de verzenen niet tegen de prik kels slaan. En vergeet niet dat het ook geld kost. Beide jongelui beloofden, dat ze het niet weer zouden doen en daarom luid de de eis tegen elk maar tien gulden, resp. te vervangen door een week tucht school of 3 dgn. h„ hoewel mr Nie- meijer het vervelend vond dat hg hier eigenlijk tegen hun papa’s requireerde. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor? GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) die de windhoos de avond te voren zo snel en grondig had aangei’ t. Ook elders in het land richtte storm schade aan. In Schoonhoven woel een 60 m. hoge radarmast om; een ma réchaussee die juist passeerde, werd net niet geraakt. In de Rotterdamse en Amsterdamse havens raakten verscheidene schepen op drift. Het ernstigste ongeluk kwam in Rotterdam voor. De veertigjarige schip per A. L. Wennekes die omstreeks vijf uur bezig was met het dicht leggen van de luiken van ruim twee op zijn sleep- schip Onderneming, werd door een weg vliegend luik getroffen en gedood. Vooral het Noorden van het land heeft te kampen gehad met het zware weer van het afgelopen weekeinde. Een windhoos trok, na in Wanneperveen verwoes tingen te hebben aangericht, over Zuid-Oost Drenthe en Het binnen enige minuten in Klazienaveen en Zwartemeer een ravage achter in verschillen de woonwijken. Maar er is nog meer gebeurd in het Noorden. Zaterdagavond moest onder de dreiging van storm en hoog water in Harlingen en Delfzijl het <111 IzlOnznnrlon ..IJ s -tl u er is nog meer gebeurd in het Noorden. Zaterdagavond dgkleger worden opgeroepen, aldus meldt Ons Noorden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1