Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BEGROTING 1955 Krite Snits Selskip 1844 bedeeld Het platteland is karig met leidingwater gemeente Wymbritseradeel Jubileum-Tentoonstelling S. en 0. Vrijdag 10 December 1954 109e Jaargang No. 98 Kerknieuws Benoemd St. Nicolaasfeest Mater Amabilisschool St. Nicolaasfeest personeel erven B. J. Feenstra In nije rubryk Record snoek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - In 1964 nog 122000 boerenbedrijven zonder aansluiting. It Krite-toaniel spile „De Sanduvel” lan Abe Brouwer -- V erkeersongelukken Volkszang Militairen mogen niet meer liften SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur L KIEZEBRINK Adressen. Woningbouw. v. d. K. Werkverruiming. Jubileumprijzen. Wisselpryzen. Hoofd-ereprijzen. aan in Deze Super Met ingang van 1 Januari a.s. is het liften aan alle militairen verboden. SUPER CONSTELLATION JOR PRESIDENT EISENHOWER. Een reisvliegtuig voor President Eisen hower, zijn familie Constellation vervangt de vroegere C-121 Columbine II. De Columbine III in de vlucht (foto links). Foto rechts een kijkje in een van de oabinM. Redactie-adres KLE1NZANL) 7 - lelet 2872 Wegen. Voor 1955 is op de wegenpost uitge trokken f 73000, rond f 35000 lager dan in 1954, waartoe B. en W. vrijmoedig heid vonden omdat de wegen zich thans, dank zij de aanpak in de laatste jaren, op nagenoeg hetzelfde behoorlijke onder- houdspeil bevinden en het daarom wel verantwoord is te achten het voor één jaar eens wat minder te doen en alleen oppervlaktc-behandeling toe te passen. Voor 1955 staat een plan tot versterking van de fundering van de weg alleen op het programma ten aanzien van het tweede gedeelte van de weg Goënga naar de rijksstraatweg. Ereprijs no. 1: H. v. Ek, Buitenpost (afd. hoenders); no. 2: H. de Jong, Kou- dum (afd. konijnen; no. 3: O. Vermeu len, Bunnik (konijnen)no. 4: dezelfde (konijnen); no. 5: J. Hummelen, Assen (hoenders). Hoewel de grote landelijke tentoon stelling van 'de pluimveefokkersver. Sneek en Omstreken in het Gebouw v. Chr. Belangen eerst heden Donder dagavond geopend wordt, zijn wij, dank zij de welwillendheid van het be stuur, toch reeds in staat de voornaam ste uitslagen te vermelden. Hier volgen ze. loosheid In deze omgeving, het tijdstip daarvoor gekomen acht. Als vervangingsplan hiervoor Is aan gewezen de verbetering en aanleg van de weg Heeg-Gaastmeer-Heidenschap. Met de voorbereidende werkzaamheden als het opmeten en in profiel brengen is door de dienst van Gemeentewerken reeds een aanvang gemaakt. Hoewel niet als object van werkver ruiming aangevat, verdient in dit ver band nog wel te worden vermeld de ver betering van de weg Scharnegoutum— grens Hennaarderadeel, overeenkomstig het provinciale wegenplan, welk object thans in uitvoering is. en andere hoge'Amerikaanse staatslieden. Advertentlbprljt 15 d per m.rrv Bij contract (handalsadv.) lacier. i Abonnamentsprlji 3. - per nalf I jaar. Franco per port 3.75 oer half laar. Giro 50748 ten urn. »an Firma 6. 1 Drijfhout. Sneak. Woansdeitojoun had Krite Snits foar de twadde kear yn dit wlnterskoft in première oer de fuotljochten brocht. Hie men de foarige kear in stik ütsocht dat gjin inkele pretinsje hie en allinne or- nearre wie om de lju In noflike joun to bisoargjen, fan dit stik „De Sanduvel” fan Abe Brouwer foar it toaniel bl- wurke nei syn roman mei deselde nam- me, kin dat net sein wurde. Abe Brou wer hat yn de „Sanduvel” bisocht in stik psychologysk forantwurde toaniel to jaen. Derby hat er büten de wenstlge kouwepaedtsjes gean wollen, troeh in kele toanieltechnyske nijlchheden to bi- sykjen. Dit bisykjen moat fansels wurdearre wurde. Foar in part is it ek wol slagge mar dochs komme der inkele swakke stéën yn foar, dy’t wy hjir al efkes neame wolle. André Felkers wurdt troch Theo, syn broer, de greate Brabanske ündernim- mer, nei Frysian stjürd om dér In wurk üt to fleren, 't'heo hat in hate tsjin it Fryske folk. Syn mem wie In Friezinne, dy’t tsjin it sin fan har aiden boaske is oan Theo syn helt. Mem Is fan ünwen- nigens yn Braban stoarn, dc?t har ai den har fierder oan har lot oerlieten, in lot dat njonken in man, dy’t süpte, net maklik to dragen wie. De hate fan Theo tsjin syn pake en beppe is oerslein op it hiele Fryske folk; hy hiset André op tsjin dit folk. Dy krlget dêrtroch allegearre swierrichheden. By eintsje- bislüt wint de leafde foar Frysian en de Friezen it lykwols, dêr’t ek it kantoar- famke Anneke tige oan meiarbeidet. De radiaesje fan gefoelens fan Theo dy’t it theftia fan dit stik foarmet, Is neffens üs noch wol hwat op oan to merken. It is foar üs n.l. noch de fraech of sa’n radiaesje wol reëel Is. Dat soe noch kinne as dy gefoelens har oar- sprong founen yn dieden fan dit folk yn syn gehiel (forg. de tsjlnnichheit, dy’t guon minsken tsjin de Dütskers hawwe), mar sa leit yn dit stik it Ikn der dochs net hinne. Ek de rol fan Ynskje, it kammeraets- ke fan Anne foldocht üs net. De skriu- wer hat dizze rol krektlyk as dy fan Japik Kouwesturt moal wis ynlaske om tomjitte to kommen oan it forlet oan „humor” fan guon minsken. Dit soarte humor la Halbe, dy’t fan syn frijerljen forfeit, gyng der faeks yn de tild fan Stap c.s. noch wol yn, mar is nou dochs folslein üt ’e tild. Hwat de toanieltechnyske nijichheden oanbilanget, wolle wy opmerke, dat it üs net alhlel foldie, dat wy yn in tele- foanpetear ek hearre koene, hwat der oan de oare kant sein waerd. Yn in harkspul, dat alhielendal op it auditive ynsteld is, kin dat wol, mar op it toaniel wol it üs net rjocht oan. It toaniel bi- skikt wol oer oare middels en der moat op’t lést ek noch hwêit oan de fantasy fan it publyk oerlitten wurde. It hiele stik is hwat oerdwealsk, it hat hwat grouwélichs en bjusterbaerllks yn. It is in ballon, dy’t füleindich op- blaesd wurdt. Krekt as men tinkt: nou barst er en nou sil der hwat barre rint er wer leech. Maandagavond 6 December hadden de leerlingen, docenten en bestuursleden van de Mater Amabilisschool zich in de aula van de huishoudschool verenigd om gezamenlijk het St. Nicolaasfeest te vie ren. Bij hun binnenkomst werden Sint en Piet door de meisjes spontaan toege zongen, waarna mej. A. Stockmann de goede Sint welkom heette. St. Nicolaas vond het heel prettig met de leerlingen van deze nieuwe school, van wie hij reeds zoveel goeds gehoord had, kennis te maken.- Na het openen van het grote levensboek, waarin alles stond opgete kend, moesten enkele leerlingen bij de Sint komen om een vermaning in ont vangst te nemen, maar Piet had toch steeds een aardig pakje voor ze klaar, waarvan ze iets konden leren. Ook de presidente, mevr. B. LokkerbolSlütter en mej. A. Stockmann moesten bij de Sint komen en ontvingen een beloning voor het vele werk dat ze voor de op richting en instandhouding van de school gedaan hadden. Enkele meisjes gaven een aardige voordracht en nadat allen nog enige liedjes gezongen hadden, moest de Sint weer vertrekken om nog anderen te bezoeken. Daarna werd ge- tracteerd op verschillende versnaperin gen w.o. door de meisjes gemaakte mar- sepain, borstplaat en speculaas. De opening van de pakjes was nu aan de beurt en er kwamen heel wat aardige gedichten en surprises uit te voorschijn. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met hersengymnastiek, zang en voordrachtjes, waarna allen voldaan huiswaarts keerden. B. en W. stellen voor het verzoek van het Koningin Wihelminafonds om het subsidie van cent per inwoner tot 1 cent te verhogen, in te willigen. Het subsidie van f 25 aan de Kr. Frys ke Folksbibletheek van f 25 op f 50 te brengen. De Stifting It Fryske Boek een sub sidie van f 50.te verlenen. Af te wijzen het verzoek van de Chr. Ver. voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten te Haarlem om toe te treden als donateur.. Idem het verzoek van de Ned. Blin- denbond om een eenmalig subsidie. Idem het verzoek van de Aartsdioce sane R.K. Boeren- en Tuindersbond te Arnhem om het subsidie van f 15 voor elke uit deze gemeente afkomstige leer ling van de R.K. lagere landbouwschool te St. Nicolaasga te verhogen tot f 20. Af te wijzen het verzoek van de Jo- hanna-stichting te Arnhem om een jaar lijks subsidie. Hoe sympathiek B. en W. ook staan tegenover deze stichting, zij menen dat hier geen taak voor de ge meente ligt. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Bedankt voor het beroep naar de Geref. Kerk te Onstwedde, ds. A. Reen te IJlst. Dat wol net slzze, dat der gjin tige spylbere einen yn sitte. Dy mooglikheden binne der Woansdeitojoun troch de spi- lers wol üthelle. Der moat dan ek sein wurde, dat It Kritetoaniel it stik knap nei foaren brocht hat. Somtiden waerd it grou- wélige of it sentimentele wol hwat to sterk aksentuearre, mar dit wie ek de iennichste mooglikheit om der hwat spanning yn to bringen, hwant it stik seis bringt dy spanning net. ’t Is net, dat wy de oaren to koart dwaen wolle, as wy hjir allinne de namme neame fan de hear Alkema, dy’t as André Felkers in pürbêst debüt makke hat by it Krite toaniel. Oan syn hichte koe e de oaren net earlik takomme, al wiene de blom men foar de froulju dêrom wol for- tsjlnne. It kapwurk wie by Hamersma weryn goede hannen. De twadde foarsitter, de hear Sytsma, dy’t de joun iepene, om’t de hear Van der Werf troch sykte bihindere wie, die yn syn wolkomstwurd oan de stampfolle Amicitia-seal noch troch, dat yn Febr. brocht wurde sil: „De koperen slang”, troch de Jounpraters, oanfuld mei inkele leden fan it Snitser Kritetoaniel. Nei öfrin koe der yn de kofjekeamer noch dounse wurde. Wy bigjinne yn dit nümer mei in nije rubryk: „Us eigen hoekje”, foar de bern. Nou’t der stees mear bern Frysk leare op skoalle, mienden wy dat der wol forlet wie fan sa’n bernehoekje. Wy hoopje dat de bern dit bifêstigje sille en Titia it drok kriget mei harren brief- kes en taelleskes. Redaksje Sneeker Nieuwsblad. Te Vianen, op de zuidelijke oprit van de brug over de Lek, wilde een autobe stuurder een voor hem rijdende auto passeren. Hij zag niet dat er uit tegen overgestelde richting 2 militaire vracht wagens naderden en zijn auto botste op een dezer wagens. De bestuurder, de 69-jarige heer H. G. J. Bolsius en de andere inzittende, zijn broer de 67-jarige heer G. J. L. M. Bolsius, beide uit Schijn del, werden gedood. Zij waren kaarsen fabrikanten. Dinsdag, toen er in ons land eer dikke mist heerste, waren alleen op de rijks weg RotterdamDen Haag meer dan 30 auto’s betrokken bij botsingen, op de rijksweg naar Dordrecht 25, meldt het Alg. Dagblad, Maar elders in het land gingen ook mensenlevens verloren. Op de IJsselbrug te Westervoort kwam de 29-jarige melkventer T. Messing uit Babberich met zijn motorrijwiel in bot sing met een jeep en overleed aan de gevolgen. De 36-jarige vertegenwoordi ger M. de H. uit Ellecom reed bij Loe- nen met zijn auto in het Apeldoorn— Dierense kanaal en verdronk. Op de Amersfoortseweg tussen Oud en Nieuw Millingen reed de 46-jarige F. Koopmans uit Bussum met zijn auto tegen een boom en stierf onmiddellijk. Tussen Nieuw- dorp en Lewedorp reed een motorrijder in dikke mist de 58-jarige M. Meulbroek aan, die op slag dood was. Te Bergum slipte door de gladheid een auto, be stuurd door de 31-jarige vertegenwoor diger B. de Groot uit Assen. Hij botste tegen een boom en de heer de G. over leed ter plaatse. Op een onbewaakte overweg bij Winterswijk werd een bak kersbestelauto, bestuurd door de 22- jarige J. Ansink door een trein gegre pen. A. werd op slag gedood. Wij willen nog gaarne verwijzen naar de advertentie in dit nummer voor de Volkszangavond die Zaterdag 11 Dec. a.s. zal worden gehouden. Er blijkt voor deze avond een behoorlijke belangstel ling te bestaan die alleszins verklaar baar is. Velen immers, die niet bij een zangvereniging zijn aangesloten, willen toch graag eens in groepsverband zingen en dat is juist het doel dat de Neder landse Vereniging voor de Volkszang nastreeft. Leden van zangkoren kunnen op deze avond een grote steun zijn, voor al de mannen niet uitgezonderd. Het aanvangsuur is op half acht gesteld om de avond niet te laat te kunnen beëin digen. Hopelijk mag deze eerste bijeenkomst een aanleiding zijn voor nog vele vol gende leerzame en gezellige avonden. B. en W. zeggen in hun beschouwing over woningbouw o.m. dat al het moge lijke gedaan wordt om de bestaande wo ningvoorraad op een redelij"' peil van be woonbaarheid te houden en waar moge lijk op te voeren. Hiertoe mag ook wor den gerekend het plan tot het opknap pen van de vooroorlogse woningwet woningen ten getale van 61 en de ver vanging der bouwvallige houten schuur tjes door stenen hokken. Dit plan dat rond f 152.000 zal kosten, is reeds ge ruime tijd geleden aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting inge zonden met het verzoek om een rijks- bijdrage in het ongedekt tekort, na toe passing van een huurverhoging van f 0.40 per week. Met inbegrip van de laatst gereedgekomen 16 woningen zijn thans 182 woningen bij de Woningstichting in exploitatie. B. en W. blijven met betrek king tot het woningvraagstuk in deze gemeente diligent. Het vraagstuk der werkverruiming in onze gemeente baart ons momenteel geen zorg, maar hoe dit zich in de ko mende winter en in de loop van 1955 verder zal ontwikkelen, hangt van vele factoren af, die zich niet vooraf laten voorspellen. Om U enig idee te geven van de werkloosheid over de maanden September 1953 t/m April 1954, voor zo ver de aid. Sociale Zaken daarmede be moeiing had, hetzij dat de arbeiders uit getrokken waren, hetzij zij om andere redenen geen recht op uitkering krach tens de Wachtgeld- en Werkloosheids wet konden doen gelden, zij opgemerkt, dat over genoemde maanden gemiddeld 9 man in zorg waren, wat de sociale voorzieningsregeling betreft. Een ge lukkig wel zeer gering aantal derhalve. Op het programma van kapitaalswer- ken voor 1955 komen o.m. voor de ver betering van de weg Tirns—Stfltje State en de verbetering van de weg Nijland rijksweg 43, welke objecten bestemd zijn om bij wijze van werkverruiming als aanvullend civieltechnisch werk te wor den uitgevoerd met subsidie van het Rijk. Deze wijze van uitvoering is in de plaats gekomen van de D.U.W. en is in aard en strekking nagenoeg gelijk. De in D.U.W. verband uitgevoerde wegen Scharnegoutum—IJsbrechtum en die naar Tirns zijn thans geheel gereed, terwijl de ook als D.U.W. object uitge voerde verbredinng van de zgn. Eeuwige laan nog verder als verharding moet worden afgewerkt. Voorts ligt in portefeuille bij de Com missie Openbare Werken het grote pro ject van de tertiaire weg Hommerts OudegaBlauwhuis, dat alS object van werkverruiming kan worden aangevat als de C.O.W., gezien de stand der werk- Een oceaan van drinkwater wordt ie dere dag via buizennetten van duizencen kilometers lengte kris kras door ons ge hele land gepompt naar keukens en bad kamers en fabrieken en werkplaatsen. Honderdduizenden Nederlanders krijger, er, door middel van een kraantje, net zoveel van thuisbezorgd als zij maai willen gebruiken enbetalen. Nog niet overal is de waterleiding doorge drongen. In ongeveer 400.000 percelen in ons land behelpt men zich op andere wijze. Maar 82 van alle percelen in ons land kent wèl het comfort van het geduldige kraantje en dat percentage is hoog, wanneer men het met andere lan den vergelijkt. Bovendien: er wordt hard gewerkt om het nog verder op te voe ren. Dit jaar is men begonnen met de uitvoering van een 10-jarenplan, waar voor het Rijk grote kapitalen beschik baar stelt. Als in 1964 dit plan zal zijn verwezenlijkt, zullen nog ongev. 150.000 percelen verstoken zijn van waterlei ding, dat is minder dan 7 van het totaal. Dit is een hoopvol toekomstbeeld, tenminste, voor wie het bekijkt door een algemene bril. Er komen heel an dere cijfers voor de dag wanneer men nagaat hoe het op de Nederlandse land bouwbedrijven met de drinkwatervoor ziening is gesteld. De Stichting voor de Landbouw heeft dat gedaan en onlangs een rapport gepubliceerd over „De drink watervoorziening op het platteland”. En wat blijkt daaruit? Als in 1964 het 10- jarenplan geheel zal zijn uitgevoerd, dan nóg zal ongeveer de helft van de landbouwbedrijven in ons land niet op een of andere waterleiding zijn aange sloten. Van de 150.000 percelen, die in dat jaar nog overschieten, zijn er nl. niet minder dan ruim 122.000 landbouw bedrijven. Er is dus, wat de landbouw betreft, een grote achterstand. Hoe komt dat, en waarom wordt In het 10- jarenplan niet meer aandacht aan de agrarische belangen geschonken? Enkele jaren geleden heeft een com missie, samengesteld uit vertegenwoor digers van verscheidene departementen, een balans opgesteld van het aantal Ne derlandse percelen, dat nog niet op een waterleidingnet was aangesloten. Het bleken er, zoals gezegd, 400.000 te zijn. Voor ongeveer 80.000 percelen was een aansluiting in voorbereiding of in uit voering. Van de ruim 300.000 overige percelen is de commissie de aansluit kosten per perceel gaan berekenen. De uitkomst was, dat ruim 160.000 percelen zouden kunnen worden aangesloten voor minder dan f 1000.per stuk. De 150.000 resterende percel'en zouden aan aansluitkosten meer vragen dan f 1000.per stuk. Berekend werd bo vendien, dat het aansluiten van de eerste Bolsward kan bogen op het bezit van de grootste snoek van Nederland. Dit monster van plm. 35 pond werd op 28 Aug. in de Makkumervaart door visser Jac. de Haas gevangen. De Bolswarder caféhouder van Het Veerhuis, Groot- zand, heeft de snoek laten prepareren. Het aldus voor het nageslacht bewaar de dier is in zijn nieuwe toestand ont huld door lurg. J. G. S. Bruinsma. Bij deze plechigheid deelde de gelukkige vanger van de vis mee, dat hij van de visserij-inspectie bericht had ontvangen, dat zijn snoek de grootste was, die ooit in Nederland was gevangen. Thans is men bezig de ouderdom van het dier vast te stellen, naar aanleiding van een deskundig ondermek van de schubben. Afd. Hoenders: F. Kalter, den Helder; mej. J. J. M. Bouwers, Dantumawoude; J. Hummelen, Assen (2 x); H. v. d. Ent, Den Helder; F. Halbertsma, Mars- sum; E. de Roo, Assen; H. Jasper, Nieu- weschoot; S. de Jong, Groningen; F. J. van Aanholt, Lochum. Afd. Konijnen: L. Vellinga, Woudsend; J. Herder, Den Helder; Joh. Barkens, Rijssen; H. de Jong, Koudum; L. Thalen, Wasperveen; J. Voortman, Rijssen; J. Herbers, Rijssen (2 x)G. Bouma, Heeg; O. Vermeulen, Bunnik (2 x)Sj. Mulder, Buitenpost. Sierduiven: S. Brandsma, Leeuwar den; G. Stienstra, Brantgum; S. Brand sma, Leeuwarden; J. Visser, Leeuwar den. Tot onderwijzer aan de Thorbecke- school te Hilversum is benoemd de heer G. Mebius, onderwijzer aan de Looxma- school alhier. Medaille H. M. de Koningin: F. Kal ter, Den Helder, voor mooiste nummer hoenders. Medaille Commissaris der Ko ningin: O. Vermeulen, Bunnik (afd. ko nijnen). Plaquette gemeentebestuur Sneek: S. Brandsma, Leeuwarden (afd. sierduiven) 160.000 percelen voor de waterleiding bedrijven een jaarlijks exploitatietekort tot gevolg zou hebben van ongeveer 5 millioen gulden. De Minister van Sociale Zaken be sloot een subsidieprogramma te ontwer pen, met behulp waarvan de 160.000 „goedkope” percelen in 10 jaar tijd op een waterleidingnet zouden kunnen wor den aangesloten. In 1954 werd voor het eerst een bedrag voor dit doel op de be groting van sociale zaken geplaatst. Het jaarlijks tekort, dat deze aansluitingen aan de waterleidingbedrijven zullen op- leyeren, zal voor 2/3 door het Rijk en voor 1/3 door provincie, gemeente en verbruiker zelf worden betaald. De pro vincies moeten uitmaken hoe de kosten over deze drie partijen moeten worden verdeeld. Uit de studie, die de Stichting voor de Landbouw aan dit onderwerp gewijd heeft, blijkt dus, dat de waarde van dit grote 10-jarenplan voor de landbouw maar betrekkelijk gering is. Wel zullen er in de periode tot 1964 ongeveer 50.000 bedrijven op een waterleidingnet worden aangesloten, maar voor agrarisch Ne derland is veel belangrijker het ant woord op de vraag, wat er gedaan zal worden om de resterende ruim 122.00C bedrijven van leidingwater te voorzien. Een moeilijkheid is, dat men, weten schappelijk gesproken, nog niet precies weet wat voor landbouw of veeteelt nu goed water of slecht water is. Er zijn nog geen feiten bekend over de invloed van het gebruik van leidingwater op de bedrijfsresultaten in landbouw en vee teelt. B. en W. schrijven in hun inleiding tot ongetwijfeld bij het ontwerpen van een definitieve voorziening in de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten zal worden gekend. Want het wegenonder- houd, duurder nog wordend naarmate het zware verkeer toeneemt, is voor het budget onzer gemeente de grote „slok op”. De Stichting voor de Landbouw heeft zich voorgenomen deze vraag te laten onderzoeken. Maar vooruitlopend op het resultaat van dat onderzoek, dat nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, heeft de Stichting zich ook ten doel ge steld: waterleiding overal, waar niet op goedkopere wijze in de behoefte goed water kan worden voorzien. Aan de Minister van Sociale Zaken is ge vraagd het 10-jarenplan in versneld tempo te laten uitvoeren en aan de Mi nister van Landbouw is verzocht om subsidie voor de aansluiting van de grote rest van 122.000 landbouwbedrij ven. Zo wordt, op hoog niveau, gepleit voor een zo snel mogelijke uitbreiding van de waterleiding tot werkelijk alle uithoeken van het platteland. Dat doel: overal goed drinkwater voor mensen en voor vee, zal eerder bereikt kunnen wor den, naarmate men ook op het platte land vooruitstrevendheid aan de dag legt en zich niet laat beïnvloeden door het nog al te vaak gehoorde argument: het is al eeuwen lang goed gegaan zon der waterleiding, waarom moet het dan nu anders? Geref. Kerken. Aangenomen naar Heeg, voor de missionaire dienst te Poerworedjo (Midden-Java), G. F. Noo- teboom te Borne. De Personeelsvereniging O.S.K.A. heeft op 27 November een geslaagde kienavond gehouden en op 4 December een mooi St. Nicolaasfeest voor de kin deren van het personeel. Het werd door de steun der directie een pracht mid dag. Elk kind kreeg een cadeau. Alles was prima in orde. Natuurlijk waren Sint Nicolaas en zijn knecht er en ook de poppenkast werd vertoond. Geen wonder dat allen voldaan huiswaarts keerden. de begroting 1954 o.a. het volgenden Het is ons ook ditmaal gelukt de be groting sluitend te krijgen, hoewel de mogelijkheden om het bestaande verzor- gingspeil te handhaven en tevens de mid delen te vinden voor rente en afschrij ving van nodig geachte kapitaalswer ken, geen aanleiding tot voldoening kun nen geven. De geraamde uitgaven op de gewone dienst zijn namelijk opnieuw in belangrijke mate gestegen en wanneet wij het niet verantwoord hadden gevon den om voor 1955 met een lagere wegen post dan vorig jaar te volstaan, waarop wij nog nader terugkomen, dan zoudei we nu reeds moeite hebben gehad om het evenwicht tussen ontvangsten en uitgaven te bewaren. Zoals uit het hier na volgend vergelijkend overzicht met de dienst 1954 blijkt, staat tegenover een verhoging van de middelen uit het ge meentefonds tot een bedrag van f 96.006 een aanzienlijke verhoging van diverse uitgaafposten. Een daarvan is de post jaarwedden gemeentepersoneel welke rond f 23.000.hoger moest worden ge raamd dan vorig jaar, toen nog geen re kening was gehouden met de gevolgen der loonronde per 1 Januari 1954 welke in de bij raadsbesluit van 12 Juli 1954 vastgestelde nieuwe salarisverordening voor de ambtenaren en werklieden dei gemeente zijn verdisconteerd. Voorts valt hierbij nog op te merken, dat in de bovengenoemde verhoging van salaris lasten geen rekening is gehouden met de nieuwe loonronde per 1 October 1954. In die zin heeft de Minister van Binnen lai.dse Zaken bij circulaire van 4 Octo ber 1954 aan de gemeentebesturen geaü viseerd. Verwacht mag worden dat dien aangaande t.z.t. wel een incidentele ver hoging van de uitkering gemeentefonds, ter compensatie van de hogere salaris uitgaven, zal volgen. Andere hogere ra mirgen welke de aandacht trekken, zijn de meerdere uitgaven wegens: sociale lasten van 6000.—, afschrijving op in 1954 uitgevoerde of nog in uitvoering zijnde kapitaalsw.erken tot een bedrag van f44.000. Voorts kunnen nog ge noemd de hogere uitgaven voor diverse onderwijsdoeleinden met rond f-22.000, waarvan de voornaamste is de hogere exploitatievergoeding ad rond f 15.006 aan bijzondere scholen wegens verho ging van het kostencijfer per leerling met f 5.— en de overschrijding over hel afgelopen 5-jarig tijdvak met f 3.18 per leerling. In deze enkele hoofdtrekken is meteen aangegeven op welke wijze de toch vrij aanzienlijke stijging van de uitkeringen uit het gemeentefonds volledig is aange wend voor noodzakelijke c.q. gerecht vaardigde verhoging van vaste uitgaaf posten der begroting. Daarnaast is de raming op diverse andere ontvang- en uitgaafposten nadeliger uitgevallen dan vorig jaar. Een en ander heeft tot een lager geraamd crediet op de wegenpost geleid. Overigens geeft het hierna vol gend overzicht nog een meer gedetail leerd beeld van de ramingen voor 1951. in vergelijking met de begroting voor 1954. Bij het voor „onvoorzien” uitgetrok ken bedrag van rond f 42.000 dienen we in aanmerking te nemen, dat daaruit in de loop van het dienstjaar ook moeten worden bestreden de rente en afschrij ving tot een totaal geraamd bedrag van f 19.000 wegens in 1955 uit te voeren ka- pitaalswerken, t.w. voor nieuw- en ver bouw van scholen tot een bedrag van f 150.000 en voor diverse openbare wer ken tot een geraamd bedrag, ten laste van de gemeente blijvende, van f 141.000. Wij blijven voorlopig nog in het onzekere verkeren hoe op de duur de de finitieve regeling van de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten zal worden. Of bij het ontwerpen van een definitieve voorziening alsnog een moge lijkheid zal kunnen worden gevonden om de ten aanzien van het wegenonderhouo onevenredig zwaar belaste gemeenten zoals de onze met 120 km verharde weg op meestal slappe ondergrond en groten deels van interlokaal karakter op de een of andere wijze tegemoet te komen of deze kosten over een groter draagvlak te verdelen, zal moeten worden afge wacht. In elk geval blijven wij te dezen opzichte diligent en zullen ons terzake tijdig verstaan met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, welker bestuur

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1