LIEFDE Uitspraken Kantongerecht PORSELEIN Pijn kan U« slaan 1 niet verjagen wanneer U Witte ffl poeders fa huis heeft. Bibliotheek Openbare Leeszaal en 'WITTE 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen KRUIS De heer P. de Boer Gevonden voorwerpen gehuldigd Een kwaliteit waar iedereen op afvliegt Aanwinsten electrotechniek, radio enz. IS VAN Raitf'nland in h -f kort GRE ÜE BOER Last van Zuurbranden op Uw maag? Noem Ronnies. Aanrijding Een smaak, die precies is afgestemd op de echte Virginia-roker En *n prijs, die het U makkelijk maakt iedere dag Uw doosje te roken Bridge Van stapel stropakken gevallen Zij is onschuldig I MET ALS EXTRA VOOR DE LIEFHEBBERS; INTERESSANTE VLIEGTUIGPLAATJES idem Ingez. Mededeling. dvertentle Advertentie LM. ALGEMEEN STERKSTROOMTECHNIEK M.P. ZWAKSTROOMTECHNIEK Zwakstroomtechniek. C: Advertentie LM AdVeri enL.w l.M Feuilleton D: Toegepaste electronica. TELEVISIE Zo... werkt de televisie. Televisie; 2e dr. (1949). Advertentie l.M. „Kom het kleur gekregen”, zei hij lachend. broek achtergelaten?” heen Met Dames JapengaVelleman Mevr. BronMevr. Faber RuiterVisser Dames AbelnBrandsma Mevr. RuiterVeldman Echtpaar v. d. Berg Echtpaar Looper EringaTromp Echtpaar Tromp Dam—de Vries Rijpkema—Slob Dames KrookSchreuder Dames Miecemav. d. Veen Echtpaar v. d. Kallen 41 35 35 34% 29 28% 25 23% 34 33 31 29 29 29 28 27 22% 22% 21 19% 1S% 15 42% 37% 32 31 28% 28% 26 26 hoofd, elkaar in je leven is voorbij, voorgoed. De deur is achter je dichtgeslagen en op slot. Pas Hemert, D. van, en J. Kuin. Automa tische telefonie; 5e dr. (1953). Uges, H. J. Achter de kiesschijf; ont wikkeling van het Nederlandse te- lefoonstelsel; 2e dr. (1951). RADIO Dam, W. van. (1948). Setteur, P. C. Schakelschema’s. Dl. 2. Zwakstroominstallatles. (1950), TELEFONIE B: Van BruggenHanewald BootBraak J edeloLichthart Echtpaar Boersma Dames Ubblnk—Veldman Kleinjan—Zandstra Echtpaar Ringnalda HettemaPoiesz UbbinkVelleman VisWiegman BrandsmaMevr. Dubois Braamv. d. Veen Bronv. d. Ley Echtpaar Vrolijk Van BruggenPosthuma Mantje MonsmaRouffaer Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de leweek elke avond twee Carter s De- verpilletjes. 2e Week elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Leverpllletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid oi te veel eten net tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan lijdelijk Carter’s Leverpllletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u u w ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter’s Le- verpilletjes, 11.20 per flacon. 67 Bloemen, A. F. P. H., en A. D. Mes- ritz. Electrische meetinstrumenten en meetschakelingen; (5e dr. 1953). Ze verdrijven direct en af- doende hoofdpijn of kiespijn. zenuw-ofrheumatische pijnen. die U de slaap roven en zijn onschadelijk voor de maau I Ook in tablet- en cachet-vorm, Vraagt Uw A theker of Drag: DOOR Aisberg, E. (1952). Luyckx, J. Slot, G., en P. Beishuizen. Dat is tele visie. (1951). POPULAIRE WERKJES OVER ELECTRICITEIT htf, wat ik met het geld wilde doen. Ik van naar geman van een en twintig jaar een ka- _s.i tren besefte on_ danks mijn onervarenheid ook heel goed: het betekende evenzo een gevaar. Voor ons, Oldebroeksters, was Amster dam altijd de verpersoonlijking van de misdaad, het bedrog en nog een tiental andere ondeugden. Vader zei altijd: Am sterdam is de residentie van de duivel. En dat maakte op ons, toen we nog kin deren waren, een geweldige indruk. Later, toen ik wel eens met dorpsgeno ten sprak, die in Amsterdam geweest waren, bijvoorbeeld in militaire dienst, bleek het me, dat het nog wel meeviel. Maar trots alles was ik mij m(jn onerva renheid terdege bewust. Doordat ik al da delijk moeilijkheden met vader had over ’t Beproefde afdoende middel, dat ge in neemt voor Uw genoegen en dat van de ene minuut op de andere alle zuur- brand blust en Uw overtollig maagzuur elimineert. Geen wonder dat iedereen dweept met Rennies een uitkomst voor de vele mensen die nooit zonder zorg aan tafel gingen met het vooruit zicht Van hun maagklachten achteraf.... maar wien Rennies afdoende uitkomst brachten. ELECTROTECHNIEK Beckers, E. M. N., en V. Opdebeeck. Vade-mecum voor electro- en radlo- technlekers; 5e dr. (z. j.) Ludolph, G. L„ en A. D. Mesrltz Elec- triclteitsleer; 3e dr. (1951). Naudts, F. Practlsche leergang der electrotechniek; dl. 2 en 3. (z.j.) king weer te hernieuwen.” „Afgesproken. Waar wil je heen?” „O, dat laat ik aan jou over. Je zult de stad al wel zo’n beetje kennen, he?” Hij schudde ontkennend het hoofd. „Neen, toch niet. Ik ga namelijk zelden Strabel, A. Technische encyclopedie voor radio, televisie, radar, electro nica en aanverwante onderwerpen. (1954). Dunlap Jr., O. E. Radio; 100 groote baanbrekers. 1944 NIJLAND, 6 December. Toen heden morgen de groentehandelaar J. Velzen van Bolsward met ztfn driewielauto, waarin behalve hijzelf zijn zoon was ge zeten, van de richting Nijlanderzijl de kruising Rijksweg 43Wolsumei-weg wilde passeren, kwam hij in botsing met een uit de richting Sneek komende vrachtauto van de heer Waterlander uit Heerenveen. De chauffeur van deze vrachtauto trachtte, door naar links uit te halen, een aanrijding te vermijden, doch dit gelukte hem niet. Na de aan rijding was de weg bezaaid met fruit en groenten doch gelukkig kwamen geen ernstige persoonlijke ongelukken voor. Berg, L. Ch. G. van den. Radiomeet- instrumenten en -metingen. (1947). Buys, W. Vliegtuigradio. 1948. Daschler, A. Radio-lampenboek. (z.j.) Daudt, W. De physlsche grondbegin selen der radiotechniek. (1946). Diks, P. J. J. Van kristalontvanger tot superheterodyne. (1948). Luyckx, J. Radio-meettechniek; 2e dr. (1946). Rens, H. Leerboek der radiotechniek. (1949—’51), 2 dln. ELECTRONICA verb.verkl.; Willem H. te Amsterdam, idem, f10 of 1 d. h. plus verb.verkl.; Boudewijn B. te Rotterdam, geen radio- luistervergunning, f 15 of 4 d. h.; Corne lia L. te Wommels, arbeid laten verrich ten in afwijking van de arbeidslijst, f 20 of 4 d. h.; Taeke T. v. d. M. te Warns, idem, f 30 of 6 d. h. onvoorw., f 30 of 6 d. h. voorw. proeft. 1 jr.; Minne W. te Workum, fietsen langs spoorbaan, f 4 of 2 d. h.; Pieter B. te Kubaard, weg berm als opslagplaat/ gebruiken, f 6 of of 2 d. h.; Sikke S. H. te Hommerts, richtingaanwijzer uit laten staan, f 6 of 2 d. h.; Johan J. L. te Sneek, idem idem; Jolie B. te Langweer, onjuiste aantekeningen in het werkboekje, 2 x f 50 of 2 x 25 d. h. onvoorw. en 2 x f 50 of 2 x 25 d. h. voorw. proeft. 2 jr.; Mar cus B. te St. Nicolaasga, te lange dienst tijd maken, f 25 of 12 d. h.; Albert N. te Sneek, geen register houden van in gekochte en verkochte goederen, f 20 of 5 d. h.; Oepke de B. te Lemmer, aan varing te Sneek in de Geeuw, f 25 of 7 d. h.; Hette H. G. te Leeuwarden, geen voorrang verlenen, f 12.50 of 6 d. h.; Pieter S. te Sneek, een hoeveelheid grind wegnemen, toebehorende aan N.S., f15 of 4 d. h.; Wilhelmina de B. te Blauwhuis, een gevaarlijke hond niet onder zijn hoede houden, f 25 of 4 d. h. Berend de V. te Mirns, binnen 2 jaar op dezelfde grond aardappelen verbou wen, f 15 of 4 d. h.; Albertus B. te Uit- wellingerga, geen radioluistervergun- ning, f 15 of 4 d. h.; Doede v. d, V. te Sneek, idem, f 10 of 2 d. h.; Ulbe de W. te Sneek, idem, f 8 of 2 d. h.Klaas H. te Lutkewierum, aanrijding onder Lut- kewierum, ontslag v. rechtsverv.; An tony P. A. W. V. te Amsterdam, auto in een ondeugdelijke staat van onder houd verhuren, f40 of 8 d. h.; Jarig W. te Witmarsum, aanrijding onder Jutrijp, ontslag van rechtsverv.; Tamme C. te Heeg, melkwagen zonder rode reflector, f25 of 5 d. h.; Jan A. A. te Leeuwar den, aanrijding te LJist, f 10 of 4 d. h.; Ids de B. te Oudega (H.O.N.), personen auto zonder deugdelijke bedrijfsrem, f 10 of 2 d. h.; Fokke de H. te Koufurder- rige, aanrijding te Hommerts, f 50 of 15 d. h.; Marie M. te Idzega, aanrijding te Sneek op de Oosterdijk, f 20 of 4 d. h. plus ontz. rijbewijs 1 mnd. plus voorw. ontz. rijbewijs 2 mnd. proeft. 1 jaar; Johannes D. te Bakhuizen, verkeerson geval te Rijs, ontslag van rechtsverv.; Age T. H. te Bolsward, aanrijding onder Witmarsum, f 50 of 10 d. fa.; Rentje H. te Middenmeer, aanrijding onder FolS; gare, f 2.50 of 1 d. h.; Harmen G. te Nij- land, idem, f 2.50 of 1 d. h. plus f 150 of 25 d. h.; Jacobus v. D. te Bunnik, aan rijding te Sneek op de Bolswarderweg, vrijspraak; Johannes G. S. te Uitgeest, idem, f 50 of 10 d. h. Calogero Roreo, een 46-jarige Sici- liaanse handelsreiziger, moest werkloos toezien hoe twee mannen er met zijn auto vandoor gingen. Calogero zag van uit zijn raam op de tweede verdieping twee mannen die aan zijn auto aan het morrelen waren; hij stoof het balkon op, en riep zoiets als: Houdt de dief. Maar wie of wat er ook hield, het balkonnetje niet: dat stortte naar beneden, en han gende aan een ijzeren stang zag de on- De tweede reeks is in A ingezet met een overwinning voor Ubbink-Velleman; Bronv. d. Ley voelen zich blijkbaar goed thuis in A en voorlopig valt niet te voorspellen wie hier de onderste plaats zal innemen. Van alle klassen is de strijd in B zeker wel de spannendste; v. Bruggen Hanewald herhaalden hun prestatie van de vorige keer en kwamen als no. 1 aan, op de voet gevolgd door nos. 2 en 3. HettemaPoiesz bemerkten direct al, dat het in B niet zo gemakkelijk zal gaan. De dames JapengaVelleman namen resoluut de kop in C, terwijl Eringa— Tromp blijkbaar nog even moeten accli matiseren. In D zijn twee koppels met een gelijk aantal punten bovenaan ge ëindigd en ook dit belooft een spannende strijd om de eerste plaats, terwijl voor de onderste plaats nog van alles kan gebeuren. A: Berg, L. Ch. G. van den. Electronen- straaloscillografen en hun toepas singen. (1948). Puckle, O. S. Tijdbasis-schakeUngen. (1949). Troch, A. F. 1954. Hylke J. te Bolsward, niet rechts houden, f 10 of 1 w. t.; Frederik S. H. te Bolsward, idem idem; Willem A. B. te Bolsward, id. id.; Corneilis J. K. te Bols ward, idem, teruggave aan ouders; Rom- ke de J. te Makkum, een straatlantaarn stuk gooien, f5 of 1 w. t.; Jacobus W. te Balk, parkeren op verboden plaats f 15 of 6 d. h.; Anne B. te Gauw, trac tor zonder spiegel en richtingaanwijzers, 2 x f2.50 of 2 x 1 d. h.; Willem H. te Sybrandaburen, idem, f12 of 4 d. h.; Gerben B. te Sybrandaburen, idem, f 5 of 2 w. t.; Willem H. te Sybrandaburen, idem, f 12 of 4 d. h.Pieter B. te Tijnje, vrachtauto met slechte bedrijfsrem, f40 of 20 d. h.; Klaas T. te Beers, tractor met 3 aanhangwagens op autoweg, f 2 of 1 d. h.; Hendrikus T. M. v. d. K. te Leeuwarden, parkeren op verboden plaats, f 5 of 2 d. h.; Werner J. K. te Den Haag, idem, f6 of 3 d. h.; Douwe Y. te Schettens, niet rechts houden, f 10 of 1 w. t.; Sijtse W. te Exmorra, idem, f 15 of 3 d. h.; Jelle G. R. te Exmorra, idem, f 10 of 1 w. t.; Fetze S. te Sneek, fiets onbeheerd laten staan, f 5 of 2 d. h.; Hermanns K. te Sneek, idem, idem; Klaas de J. te Hommerts, fiets zonder koplicht, f 4 of 1 w. t.; Foppe B. W. te Scharnegoutum, fiets zonder achter licht, f 4 of 1 w. t.; Jan K. V. te Sloten, fiets zonder verlichting, f 7 of 2 w .t.; Jeltje v. B. te Gaastmeer, met een bromfiets een fietser voortbe wegen, f2 of 1 w. t.; Frans de V. te Sneek, fiets zonder bel, f3 of 1 d. h.; Sake M. te Gaast, fiets zonder koplicht, f4 of 1 d. h.; Jacobje M. te Sondel, idem idem; Margreth H. te Nijkerker- veen, idem idem; Jan Z. te Harich, fiets zonder achterlicht, f4 of 1 d. h.; Anne V. te Den Dolder, idem idem; Klaas de V. te Bolsward, idem idem; Wessel F. te Rijs, idem idem; Klaas S. te Oudega (H.O.N.), idem idem; Teye B. te Bols ward, idem idem; Feikjen Z. te Bols ward, idem idem; Jelle D. te Hommerts, fiets zonder verlichting, f7 of 2 d.; Jo hannes S. te Witmarsum, idem idem; Riekje L. a N. te Oudega (W.), idem idem; Gerlof de H. te Bolsward, idem idem; Gosse H.'te Scharsterbrug, idem idem; Rinke de G. te Leeuwarden, idem idem; Anders de K. te Sneek, idem; Auke T. te Kimswerd, bromfiets zonder koplicht, f 5 of 1 d. h.; Siebren R. te Sneek, bromfiets zonder achter licht, f5 of 1 d. h.; Jelle L. te Hinde- loopen, idem idem; Cornells S. te Leeu warden, bromfiets' zonder verlichting, f8 of 2 d. h.; Wülem de J. te Balk, motorrijwiel zonder achterlicht, f 6 of 2 d. h.; Sake T, te Franeker, vrachtauto zonder achterlicht en verlicht nummer bord, f 7 of 3 d. h.; Wypko T. te Sneek, tractor zonder achterlicht, f 6 of 2 d. h.” Jetze M. te Leeuwarden, personenauto zonder stoplicht, f 6 of 2 d. h.; Anne de H. te Koufurderrige, auto zonder kop- lichten, f 7.50 of 2 d. h.; Jan A. te Heeg, paard en wagen zonder koplichten, f 7.50 of 2 d. h.; Jouke R. te Tjerkwerd, jeep zonder goed geplaatste spiegel, f 7.50 of 2 d. h.; Willem F. te Nijemirdum, brom fiets zonder twee remmen, f 4 of 1 d.h.; Jan A. te Heeg, aanhangwagens zonder rem, f 12 of 4 d. h.; Andries B. te Joure, vrachtauto met te hoge wieldruk, f 12.50 of 6 d. h.; Oepke v. d. B. te Kimswerd, fietsende een wagentje aan de hand mee voeren, f 3 of 1 d. h.; Geert S. te Sneek, geen voorrang verlenen, f 10 of 2 d. h.; Tjeerd W. te Workum, geen rijbewijs en niet stoppen op politiebevel ,f 45 of 10 d. h.; Marten Z. te Sneek, geen richting aangeven, f4 of 2 d. h.; Albert F. te Sondel, aanhangwagen zonder lengte- driehoeken, f 5 of 2 d. h.; Jan de R. te Wirdum .idem idem; Albertus A. G. S. te Hoensbroek, parkeren op verboden plaats, f5 of 2 d. h.; Jacob W. te Woudsend, idem idem; Jan R. te Oude- bildtzijl, idem idem; Benjamin C. te Leeuwarden, idem idem; Jaai V. te Warns, niet rechts houden, ontsl. van rechtsverv.; Jelle R. te Uitwellingerga, idem, f 4 of 1 d. h.; Willem O. te Sneek, rijden in verboden straat of weg, f 4 of 1 d. h.; Bokke de J. te Oosthem, idem idem; Cornells Z. te Parrega, idem idem; Tjltte de J. te Scharsterbrug, idem idem; Paulus B. te Sneek, idem, f 4 of 1 d. h.; Sijbren de J. te Koudum, idem idem; Hendrik V. te Sneek, ondeugde lijke gewichten, f 7.50 of 2 d. h. plus te ruggave; Joris W. te Sneek, idem, f 4 of 1 d. h. plus verb.verkl.; Freerk H. te Sneek, idem, f7.50 of 2 d. h. plus verb.verkl.; Hendrikus N, te Warns, idem, f6 of 2 d. h.; Hans M. te Sneek, idem, f4 of 1 d. h.; Gerben D. te Wit marsum, idem, f 4 of 1 d. h. plus verb, verkl.; Herman S. te Amsterdam, vissen zonder vergunning, f 7.50 of 1 d. h. plus 4. „Nee. zo dacht ik er ook over. Eén voor één trouwden m’n broers en ze kregen allemaal een klein stukje grond en een oud huisje, waarmee ze begonnen. Na tuurlijk vol schulden, want er was vaak meer hypotheek op, dan misschien de werkelijke waarde was. Je hele leven krom liggen om de aflossing en de rente van de hypotheek te betalen en altijd maar krap in je geld te zitten. Dat leek me een verschrikkelijke toekomst. Er was bij ons thuis immers altijd zorg. Dan moest dit betaald worden, dan-weer dét. Als er een k e stierf, door een of andere ziekte, zaten we weer een paar jaar in moeilijkheden. Van veeverzekering wilde vader niets weten. Dat was niet in over eenstemming met zijn principes. En zo stakkerden ze thuis maar voort. Ik wilde dat niet. Ik wilde iets anders, maar ja. daar had je geld voor nodig. Reeds als jongen legde ik elk dubbeltje, elke stui ver, ja iedere cent weg. In een doosje had ik al bijna vijtig gulden opgespaard. Op de een of andere manier kwam va der'het te weten en die nam het geld weg. Dat was m’n eerste grote desillu sie in mijn leven. Ik moest weer op nieuw beginnen. Het geld konden ze toen juist goed gebruiken, want het was winter en er moest veevoer gekocht worden, maar ik weet het nog als de dag van gisteren er was vrijwel geen cent in huis, want vader had juist de hypotheek-aflossing en de rente betaald. Zo zaten we weer een poosje op zwart zaad. Dus dat spaarpotje van mij was een uitkomst.” „Gut, wat gemeen! Relham, R. Het A.B.C. der electro techniek. (1952). 2 dln. Relham, R. Electrotechnisch kni t len; 3e dr. (1954). Vele bejaarde mobilisatie-invaliden zijn Maandag te Drachten bijeengeko men om daar de heer P. de Boer te hul digen, die 35 jaar de leiding heeft ge had in de strijd van deze groep voor pen sioenrechten. Het begon 35 jaar geleden met een comité van actie, waarvan de heer De Boer de ziel was, zo vertelde de vice-voorzitter, de heer A. Meijer, uit Kortezwaag. „In 1924 werd de bond van mobilisatie-invaliden en van hun nabe staanden opgericht, waarvan de heer De Boer voorzitter werd. Op zijn eigen agressieve wijze leidde hg de actie. In 1948 is tenslotté de wet buitengewoon militair pensioen 19141918 afgekon- digd, die echter vooral wat de uitvoering betreft nog steeds niet de wensen van de bond bevredigt”, aldus spreker. De loco-burgemeester van Smallinger- land, de heer J. D. Douwstra, zei, dat het gemeentebestuur de strijd van de heer De Boer heeft gevolgd, de metho de niet steeds heeft kunnen waarderen, doch wel overtuigd is van de onbaat zuchtigheid waarmee hij heeft gestreden voor mensen die in nood verkeerden. Nog verscheidene andere personen voer den het woord. Onder hen was de heer W. Ch. Koenders, uit Den Haag, alge meen secretaris van de stichting „De Nederlandse soldaat”, die door de heer De Boer is opgericht om ook de belan gen van de dienstplichtigen te beharti gen. De gevoelens van de mobilisatie- slachtoffers werden vertolkt door me vrouw Kostering uit Haarlem. Zij ver telde, dat zij 25 jaar in het onderhoud van haar en haar bedlegerige man had moeten voorzien, doch door de actie van de bond na die jaren thuis kon blijven om haar echtgenoot te verzorgen. Er waren vele geschenken, telegrammen en bloemen voor de heer De Boer. Aangegeven van 30 November t/m 8 December 1954 ketting, waaraan 2 contactsleutels no. GM8300 en 8455, Heleentje Rasterhoff, Leeuwarderweg 60; rood leren beursje, inh. parelsnoer, G. W. Visser, IJsbrech- tum no. 56; zwarte damesglacé, de Haan, Oppenhuizerweg 34; bruine alpi- nomuts. Jan de Groot, Bloemstraat 17; armbandje, Vermanen, Prins Mauritsstr. 25; Douwe Egberts-album, kantoor N.T. M., Station Nederl. Spoorwegen Sneek; oorbel (4 iriiit. briljanten), van Aalde- ren, Waterpoortsgracht; zwart heren rijwiel. Arie de Vries, 2e Oosterkade; bruine, alplnomuts, Oene Hoekstra, Fra- nekervaart 14c; rood geruite paraplu- hoes (plm. 2 weken geleden gevonden), Brandsma, de Colignystraat 1; geel bruine wollen wanten en bruine padvin- dersriem, Stobbe, a/boord Woudvaart- kade; bruin beursje inh. sleuteltje en geld, Scheltema. Leeuwenburg 11; klei ne sleutel no. 12, kantoor P.T.T. Sneek; groene vulpen, Kuipers, W. de Zwijger- straat 10; zakbijbel, Faber, de Bourbon- straat 10: rood-bruin kindertasje, fa. de Groot Boersma, Grootzand; groene-witte gebreiden kindermuts, Jantje Bouma, Hendrik Casemlrstraat 7; bruine dames- beurs met inhoud, Hovenga, Oosterdijk; klnderwant (R) blauw m. rood en wit, Truusje Ifoomans, Looxmastraat 11; zil veren speldje Rijkszuiveischool, van der Goot, Eeltje Halbertsmastraat 87 blauwe jongenspet m. ritssluiting, Klaas Vos, p/a Koopmansgracht 65; bruine knipbeurs m. inh., Goos Brandsma, de Colignystraat 1; bruin leren vest, de Jong, Wassenberghstraat 52; bruine kin- derwant m. groen streepje (L), Wiepie Stjtsma, Ged. Pol 7; bruin leren porte- monnaie m. inh., sigarenmagazijn Tal- sma, Grootzand; padvindersbeurs, Annie Been, 2e Woudstraat 2; zwart beursje met inh., Agent van pol. Aukema, Bur. v. Politie; kinderbril, Kamminga, Joh. Willem Frisostraat 77; kalender, Otto, Leeuwarderweg 50a; rode kinderwant, Joh. de Vries, 3e Zomerrakbuurt 4; gele gebr. handschoen en geruite sjaal (rood- groen-geel), Jansen, Schaapmarktplein 9; muntbiljet, Veenstra, Kleinzand 27; damesglacé (L), Wim Faber, Napjus- straat 31; blauwe autoped m. zitje en rem, van Veen, Schoolstraat 21; grijze want m. groene rand, de Groes, 3eWoud- straat 3; muziekstuk „Slavenkoor", Ha- weko, Wijde Burgstraat 12; paar licht beige herenglacé’s, Velds’ Bakkerij, Kruizebroedersfraat; dameswant (L) grijs-rood geborduurd, Stuurop, Kruize- broederstraat; zilveren broche en broche (2 olifantjes), winkel C. en A. Bren- ninkmeger, Kruizebroederstraat; bruine kindermuts, Warrink, Fred. Hendrik straat 13; kinderbril, kapper van Dijk, Jan van Nassaustraat 27; kinderhals- ketting m. bedeltjes, Bartha de Vries, Kloosterdw.straat 7; gevlamde vulpen, J. Wind, a/boord IJlsterkade (v.m. lig plaats Internaatschip)paar zwarte da- mesglacés’, Wielenga, Boekh., Grootzand; blauw-grijze want, Jan ter Schuur, IJls terkade 62; padvinderspet (Welpen), Abma, Kleinzand 74; 2 sleutels aan ring met medaille 2e prijs Sneek-Week 1953, Bureau van Politie; zwarte paraplu, Postma, banketbakker, Nauwe Noorder- horne; paar blauwe gymn.schoenen, Bie- gel, Amaliastraat 60; grijs-blauw kin- derbeursje m. inh., Gjaltema, Fred. Hen drikstraat 46; zwarte poes, Koot, dr Wumkesstraat 19; donkerblauwe kin derwant, van der Goot, 3e Woudstraat 29: rood-plastic beursje inh. 5 spaarze- gels, Chris Visser, Nassau Dillenburgh- straat 4; bril, Oppenhuizen, bakker, W. Noorderhorne. Voorts gedeponeerd aan het politie bureau: broche, paar grijze wanten, want (L) rood-wit-blauw, zakmes, sier- sleutel, fitting achterl. met contr. licht je, bruine herenglacé, lichtbr. dames glacé (R.) woest „Wat gaf het?” Vader was altijd on beperkt heerser in huis en hij beschouw de alles als zijn eigendom. Wat een na righeid ik niet gehad heb over die erfe nis... Toen zaten we ook juist zo krap en vader wilde met alle geweld, dat ik van dat geld de hypotheek zov aflossen. En dan zou er ook nog wat geld over blijven voor een paar koeien en voor het herstel van de stal. Maar ik was meer derjarig en hiekf voet bij stuk. Ik ben met grote ruzie de deur uitgegaan...” Jannie knikte. „Ik weet het. Och, het hele dorp wist het immers. Je bent na dien zeker nooit meer in Oldebroek ge weest?” „Eén keer: op de begrafenis van moe der, nu twee jaar geleden. Toen is mijn oudste broer op de boerderij gekomen en vader is bij hem in huis. Daarna ben ik niet meer thuis geweest. Och, het is immers mijn thuis niet meer.” Er was even een pauze en Kees stak een nieuwe sigaret op, terwijl hij in ge dachten was. Opeens vroeg hij: jij nog wel eens thuis?” Ze schudde ontkennend „Vader en moeder zijn kort na vorig jaar overleden. Ik heb alles la» n verkopen, behalve een paar herinnerin gen. Die heb ik op mijn kamer. Zeg, je moet ons eens komen opzoeken. We heb ben kamers aan de Amstelveenseweg, net voorbij het stadion. Lekker rustig, buiten de stad, en toch vlakbij.” Hij lachte even. „Wie zijn dat: wij?” „O, mijn vriendin en ik. Ik ken haar al geruime tijd. Ze is lokettiste bij de Spoorwegen. Centraal Station. Ria Berg huis heet ze. Ze komt oorspronkelijk uit Deventer.” „Zeg, ben je vanavond vrij? Ik be doel: heb je zin om ergens heen te gaan?” Ze bloosde. „Ik heb iedere avond vrij, behalve Vrijdags. Dan leer ik Engels. Ja, dat moet ik van mijn baas. Duits red ik me al aardig en Frans gaat ook wel. We krijgen in het seizoen nogal HOOFDSTUK 3. Een prettige avond, maar toch Het werd een gezellige avond. Ze gin- die’erfenis/kreeg *ik”doór "bemiddeling gen naar een bioscoop in de binnenstad van de directeur van de Bank, waarop en daarna naar een rustige gelegenheid, mijn geld stond, een advocaat, die me waar ze wat dronken. Er wa een strijk- wilde helpen. Dat kostte natuurlijk geld, je en ze hadden een intiem hoekje. Kees want een rechtskundige werkt ook niet keek met belangstelling naar z’n vroe- voor niets. Maar ik moet eerlijk toe- gere dorpsgenote. geven: Hij heeft me het vel niet over de „Je hebt ook al een beetje een stads- neus gehaald. Hij was in de ware zin kleur gekregen”, zei hij lachend. „De van het woord een raadsman. Toen ik blozende wangen heb je zeker in Olde- dan ook van huis was weggegaan, vroeg broek achtergelaten?” L”, 2L ..2„ 2 „Och, in de stad is het natuurlijk niet vertelde hem mijn plan, dat ik al zo gezond als buiten. Wil je wel ge- jongsaf aan in mijn hoofd had: loven, dat ik, vooral in het voorjaar, Amsterdam en daar een winkel begin- hevig kan verlangen naar ons dorp? Het nen. Hij lachte wat en zei dat zoiets niet was er soms toch wel gezellig.” zou meevallen. Maar toen ik vertelde, Hg nam zijn glas en keek er naar, voor dat ik niet van plan was om domme hij er uit dronk. „Heel in het begin had dingen te doen en dat ik nog minder het ik dat heimwee ook wel eens. Maar ik plan had om op eigen houtje te werk heb het terstond onderdrukt en tot me- te gaan, maar dat ik wel degelijk een zelf zei ik; „Kees, jongen, die periode betrouwbare makelaar in de arm zou nemen, kreeg ook hij interesse. a Zuiver en ontsmet uw Huid met de helder vloeibare EPni D.D.D. De jeuk bedaart. L <UiB.Lr5LIÜ!J de ziektekiemen worden J gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN TB fel Mill HUIDAANDOENINGEN ff. B IT. H y, VLOEISTOF BALSEM ZEEP WOUDSEND. Dinsdag viel de heer T. Kampen alhier van een stapel stro- i pakken. Hij is met een zware hersen- schudding naar z’n woning vervoerd. Drenthen, H„ en K. de Koning. Elec trische centralen. (1952). Haberland, G. Wisselstroommachines, (z. j.). Hartgerink, M. J., en P. A. Mounier. Sterkstroomkabels. (1951). Jansen, J. Verlichtingstechniek. (1946). Kasberg, J. A. Veilige toepassing der electriciteit in fabriek en werkplaats en daarbuiten. 1949. Koster, J. P. Gelijkstroomtractie op hoofdspoorwegen. (1948). Leidraad voor den aanleg van een vei lig bedrijf van electrische sterk- stroominstallaties... (fabrieksvoor- schriften). Dl. 1. Lage spanning. 1942. Nieboer, C. J. Electriciteitsmeters; 2e dr. (1947), Schipperus, H. J. M. Electromontagé. (1950). Setteur, P. C. Krachtinstallaties. (1951). Setteur, P. C. Lichtinstallaties. (1951). Swierstra, R. Eenvoudige licht- en verlichtingstechniek. (1952). Voorschriften voor electrische sterk- stroominstallatles van lage span ning...; hulsinstallatievoorschriften. 1940. Met: tjjdeltjke wijzigingen. 1946 en 1954. ,Nou, waar spreken we af? Kunje ogenblik. En dat heb ik gedaan.*? „Zeg, had je die sigar -aak dade lijk? Of heb je eerst wat anders ge- WcLclI o£JICI\CIl WC dl Ixtill JC hierheen komen, een uur of half acrft? Dan sluit ik meteen de winkel.” „Best. Ja, leuk om de oude kennisma- daan?” Hij lachte. „Ik zal je iets vertellen uit mijn beginperiode in Amsterdam. Het is misschien wel interessant. Ik kreeg een erfenis van iets meer dan tienduizend gulden. Dat is voor een jon- v«*LL evil uit, zie je? Ik ben misschien een beetje pitaal. Maar te huiselijk. En dan daarbij, ik heb hele maal geen kennissen.” Ze stond op. „Dan ga ik nu maar; ik moet nog eten. Tegen half acht ben ik er dan wel weer.” Hg vergezelde haar naar de winkel en nam, omdat de bediende weer achter de toonbank stond, op enigszins vormelijke wijze afscheid. En Jannie Geertsema dacht, dat ze op vleugels ging, toen ze naar de tram halte liep. Het leven van de 38-jarige James Ricco in New York is verzekerd voor 10.000 gulden en nu is er al twee maal een aanslag op James gepleegd. Ver leden jaar kwam er een man aan de deur om de heer Ricco te spreken. Hij schoot hem pardoes in de borst, maar Ricco overleefde deze» eerste aanslag. Nu is hij bijna overreden door een taxi, maar weer bracht hij het er levend af. Zijn vrouw werd met twee andere dames gevangen genomen. Zij worden ervan beschuldigd de taxi-aanslag te hebben laten plegen. Het was ze niet alleen om de 10.000 guden te doen, maar ook om de taxi- maatschappij aan te spreken voor een schadevergoeding van 350.000 gulden, zegt de politie. Meneer Ricco echter gelooft het niet. Hij is zijn vrouw in de gevangenis gaan opzoeken en hij vertelt aan iedereen: „Zij is onschuldig?. veel buitenlanders, zie je?” Je aan, aan de omstandigheden van het Wordt vervolgd. auto verdwenen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3