Wint Velocitas opnieuw van Oosterparkers? buitenlands OVERZICHT \n allemode/fa ^MrnrdeJ’^ I St. Nicolaas naar de k euterschool te IJ 1st Elke land een brillanl „S N E E K E R TWEEDE BLAD I Nieuwe St. Nicolaas bezocht de o.Ls. te Ijlst KO8VIT IEENRIS VFJiRTJIN DAGEN Werkloze seizoenarbeiders VAN DER PLAATS BOLSWARO Gemeente Ijlst iHiuuMiMMmwiuimuiwiouwuiiuwiwiiiiwuimmiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiHimiiiuwiiiiiiuu^ NIEUWSBLAD” De kinderpostzegelactie Ned. kustvaarder vergaan Potbiljarten premier in Zuid-Afrika Drie Ned. emigranten en Canadese dame omgekomen It earste leske Jonges en Famkes, W.Z.S. voor belangrijk keerpunt uit 1■<■.«>- VRIJDAG 10 DECEMBER 1954 ning vergen om de 21 zege in de uitwedstrijd te bevestigen. A.dveitentie l.M. Advertentie LM. dan komt, „Minsken, bêd, Advertentie LM. Ingediend is een wetsontwerp om de periode gedurende welke seizoenarbei ders moeten hebben gewerkt voor zij recht op werkloosheidsuitkering krijgen te verlengen van 78 dagen tot maximum De grote hulp, die de schooljeugd heeft gegeven bij de verkoop van de kin derpostzegels, is beloond door de ver loting van enige prijzen. De hoofdprijs, een vacantie van veertien dagen in Zwit serland met de hele klas, viel ten deel aan klas 3b van het Chr. lyceum, Utrechtseweg 88 te Arnhem. De tweede prijs, een week uit met de hele klas, was voor de St. Jozefschool, Houtstraat A 62 te Klimmen en de derde prijs, een reisje van twee dagen, kwam terecht bij de 5e klas van de Ned. Herv. school, Parallel- straat 41 te Nuth. Bovendien kreeg in ie dere provincie een klas een schoolreisje van een dag cadeau en ten slotte werden nog zes radiotoestellen onder de scholen verloot. hem op. Het hoogtepunt werd bereikt toen de Sint zich gereedmaakte te ver trekken. Onder leiding van de juffrou wen werd hij door al de kleuters bege leid naar de gereedstaande auto, die in tussen weer naar de overkluizing was vertrokken en daar op de komst van de goede heilige wachtte. De stoet trok veel publieke belangstelling. Met een luid hoera van de kleuters en onder de ogen van vele groteren vertrok de Sint. IJLST. Zaterdagavond arriveerde Sin terklaas met zwarte Piet nog in de O. L. school alhier. Beiden werden door het hoofd der school, de heer Speerstra, har telijk toegesproken. Hierna werd een programma afgewerkt dat geheel door de leerlingen werd verzorgd. Er werd gedeclameerd, gemusiceerd en gezongen, dit laatste begeleid op de piano door mevr. Steensma. Om half acht vertrok de Sint weer. Nadat iedere leerling een cadeautje in ontvangst had genomen, sloot het hoofd der school met een woord van dank aan allen die hun mede werking hadden verleend aan dit pret tige Sinterklaasfeest. die van oordeel zjjn dat voor een behoor lijke verdediging van W. Duitsland naast de 12 bij de accoorden van Parijs toege- stane divisies, ook nog een grote Duitse militiemacht nodig zal zijn. De Fran sen zullen daarvoor voorlopig in ieder geval niet zijn te vinden. Tenslotte mo gen hier nog vermeld de steeds vuriger pogingen van Moskou om toenadering tot het zo lang verfoeide Zuid-Slavië te zoeken. De Russen zouden er thans zelfs voor voelen dat Bulgarije en Roemenië met Zuid-Slavië een Bakanverbond slo ten. Enerzijds op deze wijze met enige communistische landen verbonden, an derzijds met Griekenland en Turkije, zou Zuid-Slavië het model moeten worden van de toestand zoals Moskou die zich voorstelt dat zou kunnen ontstaan, ais Oost en West in Europa vreedzaam naast elkander wilden leven. De te Groningen gedomicilieerde kust vaarder Westward Ho is met 11 perso nen aan boord waarschijnlijk in de storm van het weekeind vergaan aan de kust van Cumberland (Engeland). Behalve de bemanning waren aan boord de eigenaar de heer S. Boudewijn en de echtgenote en het 4-jarig zoontje van de eerste stuurman. IJLST, 4 Dec. Zo ineens Zaterdagmor gen omstreeks half negen was St, Nico laas met één zijner zwarte Pieten hier weer. Een auto arriveerde op de over kluizing, vlak voor de fabriek van de firma Nooitgedagt en de goedheilig man met zijn knecht stapten er uit en zetten allereerst koers naar het kantoor van deze firma. St. Nicolaas bediende zich aanvankelijk van het Spaans, doch al spoedig bleek dat hij de Friese taal heel goed kon verstaan en spreken ook. Na dat het zakelijk gedeelte was afgehan deld werd het gehele kantoorpersoneel op taai getracteerd en na verloop van ruim een half uur werd weer ingestapt en gereden naar de Kleuterschool. Wat een verbazing onder de kleuters als de Sint daar ineens met zwarte Piet ten tonele verschijnt. Doch hij toont zich al spoedig een echte kindervriend en op bewonderenswaardige wijze weet hij met het jonge volkje om te gaan. Er waren moeders, die toen ze vernamen dat de Sint de Kleuterschool bezocht er haastig naar toe gingen en door de ramen gluurden. Doch spoedig had Piet het in de gaten en hij wist er raad mee, soms wel eens tot schrik van de kleuters, die bang waren dat moeder zou worden op geborgen. Doch alle bangheid was bij het jonge volkje verdwenen toen de Sint door Piet aan alle kinderen een cadeau tje liet uitreiken; een hoera ging voor Opgaaf van gevestigde en vertrokken personen in de maand November 1954. Gevestigd: Kornelis Regeling, van Velp, aan boord „O.Z.O.”; Jan van der Wal van Abbega, Qalamagracht 40. Vertrokken: *Durk Canrinus van Ga- lamagracht 47 naar Sneek, Giekstraat 4; *Tijmen Nooitgedagt, Popmawal 17, naar Californië; *Louise E. L. Smith (wed. J. F. de Herdt) Stadslaan 301 naar Bolsward, Hid Herostraat 65; Hans van der Zee, Eegracht 29 naar Sneek, 2e Frittemahovenstraat 6; *Oege Stien- stra, Eegracht 32 naar Meppel, Sluis- gracht 44; Antje A. Goelema, Stadslaan 20 naar Rolde, ’t Ruige, Veld; *Kornelis Regeling, a/boord „O.Z.O.”, naar Sneek, Franekervaart 14b. Zijn gezinnen. IJLST, November 1954. Geboren: Bartele, z.v. Thomas de Jong en Janke Nop. Hette, z. v. Gerben Wal stra en Tetje Couperus. Jeltje, d. v. Ru dolf Kooistra en An van Scheltinga. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: Hans van der Zee 24 jr. te IJlst en Evertje Schram 23 jr. te Leeu warden. Overleden: Rein Muizelaar 75 jr. echtg. van Abeltje Hoekema. de Leeuwarders op eigen veld. En nu maar afwachten, welk record Zondag wordt gebroken. Of blijven ze beide door een gelijk spel intact? De overige wedstrijden kunnen het bij deze ontmoeting niet halen. Immers, Steenwijk is thuis tegen Olyphia vrij zeker van de overwinning, evenals Har lingen tegen De Kooi en M.S.C. tegen G.A.V.C. Daarentegen verwachten we weinig verschil bij JubbegaD.O.G. en BergumBlack Boys. We zijn be nieuwd of de zwartjes na hun mooie prestatie in Grouw de opwaartse lijn kunnen behouden. IJLST, 4 Dec. In café H, Sybesma was het hedenavond potbiljarten. Twee par tijen werden gespeeld. Bij de eerste par tij werd de le prijs gewonnen door P. Cnossen; de 2e door P. Zwaagman. Bij de tweede partij: le pr. W. Canrinus; 2e pr. P. Zwaagman. getreden, naar men hoopt deze volken zal overtuigen dat het Westen onbaat zuchtig is in zijn streven Azië op de been te helpen. Het is dan echter weer jam mer dat de Ver. Staten, naar zij menen uit militaire noodzaak, een veiligheids- pact met Tsjang Kai sjek op Formosa hebben gesloten, dat niet alleen de be trekkingen met rood China heeft ver scherpt, maar in de vrije Aziatische staten het wantrouwen jegens Amerika heeft aangemoedigd. Ook Londen is daar allerminst over te spreken en de de mocratische candidaat voor het Ameri kaanse presidentschap, Stevenson, ver oordeelde de Amerikaanse betrekkingen met Tsjang Kal sjek en Syngman Rhee. Van ck zijde der Amerikaanse regering wordt er daartegenover op gewezen dat men om de strategische positie van het Westen te handhaven wel tot deze maat regel moest overgaan, en men zal te Washington allicht nog meer over deze positie bezorgd zijn nu in Japan het ka- binet-Joshida, dat pro-Amerikaans was. is afgetreden omdat het geen meerder heid in het parlement meer had. SNEEK BOLSWARO LEMMER van dit wantrouwen en een verbetering der betrekkingen met de Aziatische en Afrikaanse volken. Een symptoom daar van is ook het totstandkomen van de Engels-Egyptische overeenkomst over de Suez-zöne, welke dezer dagen in wer king is getreden en waardoor Londen en de huidige Egyptische regering weer of ficieel vrienden zijn geworden. Ook de houding van Egypte jegens Israël onder ging daarvan de weerslag, want die werd wat vriendelijker. Of deze verbete ring echter blijvend zal zijn, is voorlopig een vraag welke samenhangt met het lot van de huidige Egyptische regering. Zij treedt zo fel op tegen de leiding der daar nu verboden Mohammedaanse broe derschap enige der kopstukken zijn zelfs ter dood gebracht en dit wekt zulke scherpe reacties zowel in het eigen land als in andere Mohammedaanse lan den en bij enige medeleden der Arabische liga, dat de vraag gewettigd lijkt of Egypte haar laatste revolutie heeft be leefd. In het algemeen gaat het met de verbetering der betrekkinge- tussen het Westen en de Aziatische en Afrikaanse volken maar uiterst moeizaam en langs onzekere paden. Gedeeltelijk ligt dit ook aan het feit, dat het Westen na de oor log vooral getracht heeft deze volken te winnen voor militaire samenwerking, waardoor hun wantrouwen werd aange wakkerd. De Amerikaanse regering I schijnt thans tot het inzicht gekomen tf zijn dat men er op deze wijze niet zal komen; Washington werkt thans in sa menwerking met de V.N. een plan uit tot economische steun aan de vrije Azia tische volken, dat grote financiële offers, in de eej^te plaats van de Amerikanen Belt zal vergen, maar dat, in werking Intussen, wat men ook aan te merken heeft op de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten, men zal moeten toegeven dat communistisch China het president Eisenhower niet gemakkelijk maakt om op een gematigder politiek aan te stu ren. Het gevangen houden door Peking van 11 Amerikaanse vliegers uit de Ko reaanse oorlog, omdat ze destijd op Chi nees grondgebied geland zijn, heeft kwaad bloed in Amerika gezet. Deze kwestie is nv een V.N.-zaak geworden doordat ze op voorstel van de Ver. Sta ten en de landen die aan hun zijde aan de Koreaanse oorlog hebben deelgeno men, in de algemene vergadering van dat lichaam is gebracht. Deze vergade ring zal moeten uitmaken of het hier een schending door rood China van de Koreaanse wapenstilstandsovereenkomst geldt. Men zegt wel dat de Russen de Chinezen zouden hebben aangeraden de kwestie niet op de spits te drijven, om dat dit in strijd met hun (de Russische) politiek van het moment, nl. van enige toenadering tot het Westen zou zijn. Zo als bekend, wordt verondersteld dat Moskou die politiek thans voert om het totstandkomen van de accoorden van Parijs alsnog te voorkomen. Worden die accoorden wel door het Westen aan vaard, dan, zo heeft de conferentie te Moskou uitgemaakt, zullen de Oost-Eu- ropese staten gemeenschappelijke maat regelen nemen voor de organisatie van hun strijdkrachten en hun opperbevel. Of er dan werkelijk veel zal veranderen is de vraag, want eigenlijk hebben al deze landen al gecoördineerde strijdkrachten en een gezamenlijk opperbevel, nl. het Russische. Wat de kans op aanneming van de accoorden van Parijs betreft, deze wordt zowel wat W. Duitsland als Frankrijk betreft, nog altijd waarschijn lijk geacht. Wel hebben bij de verkiezin gen voor de West-Berlijnse gemeente raad de soc. democraten ditmaal de ab solute meerderheid behaald, maar de partij van dr. Adenauer ging percents gewijs nog meer vooruit, zodat men zeker niet van deze stembusuitslag mag zeggen dat hij een uitspraak was tegen de Parijse accoorden. In Frankrijk heeft generaal de Gaulle gepleit voor een nieuw gesprek tussen Oost en West na dat de accoorden waren goedgekeurd maar voordat ze in werking zouden tre den en de Engelse arbeiderspartij schijnt ook voor zoiets te voelen. Maar Mendès France kan een dergelijke voorwaarde niet accepteren; als de Parijs' accoorden worden aangenomen moeten ze ook di rect worden uitgevoerd. Daartoe heeft de Franse premier zich feitelijk ver plicht in zijn besprekingen te Washing ton, waar men al niet ingenomen was met het feit dat Mendès France Mei 1955 een geschikte maand voor een ge sprek met de Russen noemde. Dan kun nen immers de accoorden nauwelijks in werking zijn getreden. Enige onrust in Frankriik heeft de opinie van sommige Een Nederlandse emigrant, twee van zijn jonge kinderen en nog een dame zijn Zaterdag bij een autobotsing in Canada om het leven gekomen. J. de Jong uit Scotland (Ontario) in Canada, zijn dochter Alice, 3 jaar en zijn zoon Dirk, 10 jaar, werden bij de botsing gedood. Ook mevrouw Krutyha- lowan uit Bradford kwam bij de botsing om het leven. De Jong was ongeveer een jaar geleden met zijn gezin uit Friesland overgekomen. Nog zes perso nen werden zwaar gewond, onder wie de negenjarige zoon Wadkja van De Jong, die een schedelbasisfractuur heeft opgelopen. Ofschoon het oordeel over de nieuwe premier van Zuid-Afrika, de ruim 60- jarige advocaat Strijdom, nogal uiteen loopt in de internationale pers; is men het hierover wel eens dat onder zijn lei ding de apartheidspolitiek met de uiter ste consekwentie zal worden doorge voerd. Oud-premier Malan had een an dere opvolger gewild, nl. Havenga, tot nog toe minister van finantiën en een gematigder figuur dan Strijdom, die tot dusver minister van landen en irrigatie in Malans kabinet was. Maar de parle mentaire fractie van de Zuid-Afrikaanse Nationale partij heeft aan Strijdom de voorkeur gegeven en daarmee misschien ook een twistappel in haar eigen parti. gehaald, want men vermoedt dat de aanhangers van Havenga, die zich nu uit de politiek terug wil trekken, geen ge noegen met Strijdoms verwachte nog scherper politiek zullen nemen. Daar door zouden de kansen van de Verenig de Partij, de oppositie, die gaandeweg sterk aan invloed heeft verloren, weei stijgen. Ze is nu net maar in staat te verhinderen dat de Nationale partij de twee derde meerderheid in het parlement verkrijgt, welke deze in staat zou stellen de apartheidspolitiek in volle omvang uit te voeren, wat nu door uitspraken van het Hooggerechtshof belet wordt, dat deze twee derde meerderheid nl. een grondwettig vereiste acht voor het invoeren van de betrokken wetten. Men kent de redenen waarom de Nationale partij deze apartheidspolitiek voert. Zij vreest dat anders de 3 millioen blanken in Zuid-Afrika zich op de duur niet meei zullen kunnen handhaven in dit land, waar 10% millioen anders gekleurder wonen. Het verschil van inzicht in Zuid- Afrika zelf over deze kwestie is de laat ste tijd nog verscherpt doordat de re gering besloten heeft de scholen vooi negers, die merendeels van kerkelijke organisaties uitgaan, de staatssubsidie te zullen onttrekken als zij bij dat on derwijs zich niet houden aan de re- geringsvoorschriften, welke natuurlijk gedrenkt zijn in de apartheidsprincipes. Vooral de Anglicaanse kerk verzet zich hier sterk tegen. Daar Strijdom er ook overigens radicale opvattingen op na houdt en bijv, zo gauw mogelijk de Zuid- Afrikaanse republiek wil uitroepen, zij het voorlopig nog binnen he* Britse ge menebest, zal men wel moeten rekenen op een verscherping der verhoudingen in Zuid-Afrika, ook tussen de blanken on derling, en stijgende onrust. Dat de keuze van Strijdom bij enige andere leden van het Britse Gemenebest niet in goede aarde is gevallen, spreekt welhaast vanzelf. Noch in Engeland zelf, noch in India dat bij de Zuid- Afrikaanse apartheidspoitiek is betrok ken omdat vele Indiërs in dat land wo nen heeft de nieuwe premier een goede pers. In Engeland vreest men niet alleen een toeneming van spanning tussen de leden van het Gemenebest on derling, maar ook een verstoring van de sfeer tussen het blanke en de gekleurde rassen in het algemeen in de wereld. Het gehele Westen heeft belang bij goe de verhoudingen tussen alle rassen, om dat daaruit alleen vriendschappelijke be trekkingen met de landen kunnen ont staan, die vroeger aan koloniale over heersing bloot stonden en nog altijd een groot wantrouwen jegens de Westelijke landen koesteren. Zoals bekend streeft ook Londen ijverig naar het wegnemen Belangrijk duel in het Zuider- sportpark. Door een geringer aantal wedstrijden komt de sterke positie van W.Z.S. in de derde klas niet volledig tot haar recht, maar toch staan onze stadgenoten door het kleinste aantal verliespunten er re latief nog het beste voor. Daarom ook is het treffen op a.s. Zondag tegen kop loper Rood Geel van bijzonder gewicht. Interessant ook, want het typisch feit doet zich voor, dat W.Z.S. op eigen ter rein nog ongeslagen is en Rood Geel nog geen enkele uitwedstrijd verloor. Vijf van hun zes verliespunten incasseerden Folje yr a, e, i, o of u. Dan kreas oerskriuwe en opstjüre nei Titia, „Sneeker Nieuwsblad”, Greatsan, Snits. Dy’t fiif leskes efter elkoar goed makket, hat kans op in pryske.' B—KKE. Hw— k—mt dér oan? D—t s Bkke, de hoanne. O, hwt stpt er greatsk! H—koe w—1 t—nke, d—t de hiele wraid fn hm s 1 S nou n dn pkt er yn ’e mdder n snpt in baes wjrm. Dy slkt er trch. Syn strt waeit yn ’e wyn. Dn stkt er dkp wr yn 'e n—kke en st de strjtte oer nei t hüs fn bu-c-rra—a Jnsma. As de krante komt, dan seit jim Heit: „Sa, en nou sil ik de krante léze”, en dan freget Mem: „Mei ik der ek in stik fan hawwe?” Is dat net sa Greate minsken léze yn ’e krante foar greate minsken. En bern kinne net echt yn ’e krante léze, omdat se net bigripe hwat der allegearre yn stiet. Mar nou, famkes en jonges, sil der ek hwat foar jim yn ’e krante stean. Freeds, om de fjirtjin dagen, dus dan wer in Freed al en dan wer in Freed net. Liket jimme dat net moai ta De man fan ’e krante sei„De bern moasten ek ris yn 'e krante léze kinne. Mar dan moat der ek hwat foar har ren yn stean. Hoe sille wy dat nou hawwe Doe kaem de man fan ’e krante by my. Ik hjit fan Titia, en ik sei „Ik wit hwatAlle bern kinne my in briefke skriuwe en dan skriuw ik se werom, yn ’e krante. „US EIGEN HOEKJE” fan ’e krante. Soene jim dat wol wolle Leare jim net Frysk op skoalle Nou, sjoch ris oan skriuw dan yn ’t Frysk, as der in foutsje yn sit, is net sa slim. Mar hwer’t jim dan oer skriuwe moatte Nou, oer hwat jim dogge op skoalle en thus, en jim bilibje docks alle gearre wol ris hwat En wier, hwat jim Titia fortelle, seit hja tsjin gjin mins wer. En yn üs krante komt foar jim in forhaeltsje. En ek sil der in Frysk leske yn stean, dat jim dan meitsje moatte en my foar IS Desimber stjüre. Jim stjüre de brieven nei Titia, p.a. „Sneeker Nieuwsblad”, Greatsan, Snits. Bern, dy’t yn Snits wenje, meije it fansels dér seis wol yn 'e bus dwaen. Hoe liket it jim ta Hwat Bauke en Sytske fan Sinteklaes krigen hawwe. „Nou moatte jim ris harkje”, sei Mem tsjin Bauke en Sytske, „jim geane ütfanhüs, nei Fake en Beppe ta. Heit sil jim der hinne bringe, fan ’e middei, op 'e fyts.” „En as Sinteklaes Mem?” frege Bauke. „Sinteklaes komt ek by Beppe”, sei Mem. „Dy forjit jim net.” Bauke en Sytske woene wol o sa graech nei Fake en Beppe, hwant dér brocht Sinteklaes in hiel soad, mar se woene ek wol graech thüs bliuwe. En doe sei Sytske: „As wy wer thüs- komme, hat Sinteklaes hjir dan ek west?” „Ja”, sei Heit. „As jim thüskomme, hat Sinteklaes hjir ek hwat foar jim brocht. Jim moatte goed leaf wêze by Fake en dy’s, hwant oars, ja, dan wit Heit it suver net En doe brocht Heit Bauke en Syts- „Ja, Fake en Beppe gean ek op bêd, hear, sa let is it. al.” Dy oare moarns hiel bitiid, dy Sneins om njoggen üre al, dêr stie Heit op ’e stoepe. Heit lake sa en Beppe lake en Fake lake. „Sa, Heit soe jim ophelje. Ha jim wol leaf west?” „Ja Heit, en moat Heit ris sjen, fan Sinteklaes” „En ik ha in poppe en in stuoltsje”.... En doe gongen se wer mei Heit op 'e fyts. „Sinteklaes hat ek by Heit en Mem west. Ja” „Heit moat mar goed hurd fytse, dan binne wy gauwer thüs”. Bauke koe hast net stil sitte. Soene se nóch hwat krije? En doe wiene se wer thüs. Japke siet yn ’e keamer. Muoike Japke wie suster. En doe naem Heit de bern by de hün en „Och”, sei Sytske. „Foar üs?” frege Bauke. „Ja”, sei Heit. „Dat woene jim ommers sa graech hawwe, net It is in lyts suske. Hja hjit fan Anneke”. Hiel stil, op teantsjes gongen Bau ke en Sytske nei de wldze, en ja, in lyts suske. En doe seagen se Mem. Mem hie wite strikjes yn ’t hier en Mem sei: „Dat hiene jim net tocht wol? In leaf lyts suske”. Mar Bauke sei: „En as se nou net leaf is, hellet Sinteklaes har dan wer op?” „Né hear, hwat bistou dom, JBau- ke”, lake Sytske, „Sinteklaes is om mers al wer fuort, hat Fake seis sein”. „En”, sei Heit, „Jim suske hat foar jim elk in bak mei müskes meinom- men. Gean mar ris mei muoike Japke yn ’e keamer”. „Hwat is Sinteklaes goed”, foun Bauke, „dat er üs in suske brocht hat en dan ek noch bakken mei müskes”. En dat wie Sytske tige mei him iens. mear, nou Hoewel in de tweede klas A alleen Sneek en Zwaagwesteinde de helft van hun wedstrijden hebben afgewerkt, luidt Zondag de bel voor de tweede ronde. Dat wil zeggen: de meeste clubs maken voor de tweede keer kennis met elkaar. Vanzelfsprekend richt de belangstelling zich daarbij vooral op de wedstrijden van de koplopers Sneek en Velocitas. Van hen keygen de groenwitten het tegen plaatsgenoot Oosterparkers lang niet gemakkelyk. Het zal extra inspan- ke op ’e fyts nei Fake en Beppe ta. Bauke siet efterop en Sytske foarop. Heit hie in tas yn ’e han, dêr sieten de nachtklean yn. Fake en Beppe wennen krekt büten it doarp yn in lyts hüske mei in brechje der foar. Beppe stie yn ’e doar en róp: „Kom der mar gau yn. Ik ha lek kere sükelademolke op ’e kachel stean. Hawwe jim dêr wol sin oan?” Bauke en Sytske koene altyd o sa moai boartsje by Beppe. Fake tekene beesten foar harren: in hynder, in poes, mar soms ek wol in oaljefant of in greate liuw. Fake hie hiele greate stikken papier en in protte poatleaden en kleurpoatleaden en in great stik gom. En omdat it Sinte- k’aes wie, hie Beppe pipernuten. Soms sieten der wol fiif oan elkoar. Bauke en Sytske founen it prach- tich by Beppe. Se sieten by de tafel op in stoel nést elkoar en dronken de sükelademolke op. „Minen is sa hjit”, zei Sytske. „Moatst even goed blaze”, sei Bau ke, „dan is it samar kald.” Mar doe’t Sytske blies, fleach de molke üt it kopke. „Moatst net sa rimpen”, sei Fake. „Nou leit alles op ’t kleed en moat Beppe it wer oprêdde”. „Beppe hat noch wol Beppe?” frege Sytske. En doe krige Sytske wer in kopke fol fan Beppe. Mar se blies der net wer yn, né, se liet it moai stean en doe waerd it samar kald en kaem der ek noch in lekker flueske op. Nei’t it iten gong Beppe mei de bern nei de keuken se moasten wosken en dan roetsty, op bêd. Mar doe’t se wer yn ’e keamer kamen, sei Fake: „Sjoch ris, Sinteklaes hat hwat foar jim yn ’e keamer op in plakje brocht. De goede man moast sa gau wer fuort, hy koe net op jim wacht- sje. Jim moatte mar ris sykje”. En Bauke en Sytske sykje: ünder ’e tafel, efter it gerdyn, ünder ’e stuollen Bauke foun it earst hwat: in treintsje, mei wagons en rails, yn in greate doaze. Hy wie sa bliid as in protter! Mar Sytske koe neat fine. „Sjoch, s Fake, „moatst ris goed yn dy hoeke sykje. Ik leau”...... En Sytske sjen. Ja map, in poppe! In poppe yn in stuoltsje. „Hea hea”, sei Beppe, minsken, hwat moai spul!” „Nou hoege wy noch net op nou Beppe?” frege Bauke. „Omdat jim sok moai boartersguod krigen hawwe, meije jim noch even opbliuwe. Ik ha ek noch hwat lek kers yn ’e kast” It wie al tige let, doe’t Bauke en Sytske nei boppen reizgen.x „Is it nou nacht, Beppe, echt nacht?” Sytske moast tige gapje. Se wie sa slüch. Sneek behoeft na de laatste buiten sporige overwinningen geen vrees te hebben voor de uitwedstrijd tegen Nlca- tor. Onze stadgenoten trekken zo van leer, dat alleen de vraag blijft hoe dik ze nu weer gaan winnen. Daar ook Friesland in de uitwedstrijd tegen Frisia geen hoop mag koesteren, ligt voor L.S.C. in de thuiswedstrijd tegen F.V.C. de kans voor het grijpen zijn positie een wat fleuriger aanzien te geven. Temeer daar de blauwwitten indertijd in Hui- zum al een gelijk spel bevochten. Help man haalde in de aanvang van het sei zoen een stout stukje uit door Zwaag westeinde in eigen hol te kloppen, maar het is de vraag of het deze prestatie op eigen veld zal herhalen. Nu Haren de steun geniet van de oud-Be Quicker Appel is G.R.C. nog niet klaar met deze club. ggH ffl W. Duitse militaire deskundigen gewekt 156 dagen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5