Vfctleöen MEINDERSMA Fan de OxEoHi IlNGUAPHOlME Als U te weinig zon hebt opgedaan NITSER FEMERK VREEMDE TALEN per gramofoon Kaad Wymbritseradeel verdubbelt de toelage voor de Friese Akte Gemeentebegroting 1955 Uit brandkast Haagse Hema 47000 gestolen P< Gevaarlijke bende veroordeeld fijrooTMMo a tkl, aiao W.ZEYL en ZOON drogisterij 1 Adressen. Advertentie Ingez. Mededeling. i ook z.h.s. Fryske van 29 nu An- INSTITl JI IT Advertentie 1-M. Advertentie 1-M. Aanleg Zwembad te Heeg. tot A Advertentie LM pardon, de wijzigd vastgesteld. en Lof voor B. en W. (br< ■?A. 1909 SINDS VOOR ALLE VERZEKERINGEN Wijziging salarisverordening gemeentepersoneel. Aanvragen in verband met L.O. wet. Gemeenterekening 1953. De commissie voor het nazien dezer rekening stelt voor haar voorlopig vast te stellen, met wat de gewone dienst betreft een batig saldo van f 4117.63, en wat de kapitaaldienst aangaat een na- B. en W. stellen voor een nieuwe ver ordening begrafenisrechten vast te stel len daar de oude verouderd is, in het bij zonder wat de tarieven betreft. Z.h.s. aangénomen. Subsidleverhoging Akademy, Het bestuur van de Fryske Akademy heeft verzocht het subsidie van 1 op 2 Kasgeldleningen. B. en W. adviseren hen te machtigen in 1955 kasgeldleningen aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste f200.000. Alsvoren. Nieuwe verordening Begrafenis rechten. INSTITUUT AMSTERDAM Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 10 December 1904, 50 jaar geleden dus: en Taeke z.v, Anske Mi tui tel tij< vr< bel In sm bei Rei vra Bej te be da Sn Ke voc stai Ii 8 In een HL gev uur Mei one FLI R. gast Met FLI 16- mel El vast and V dt va or de Verkrijgbaar ia alle goede Herenkledingzaken Rooilijnwijziging ten behoeve van de zuivelfabriek de Hem te Oosthem. In verband met plannen tot uitbrei ding van de kaasmakerij van deze fa briek naar de wegzijde met gelijktijdige bouw van een ruimte voor weiberglng stellen B. en W. voor hier een nieuwe rooiijn vast te stellen. Alsvoren. Vergadering van de Raad der ge meente Wymbritseradeel op Woensdag 8 December 1954, 's voorm. 9.30 uur. Voorzitter de heer F. T j a b e r i n g s, burgemeester. Secretaris dei heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze en vaststelling der notulen, zijn aan de orde de SNEEK. Dank zij de zware regens van de laatste dagen is aan de lage waterstand in onze provincie, die een half jaar heeft geduurd, een eind ge komen; het boezemwater staat weer boven zomerpeil. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 29 December. Geboren: Hendrik' Hidde z.v. thonius Johannes Kramers en Hiltje Walta. Gerrit z.v. Andries Mulder en Baukje Brijker. Jacob z.v. Johannes de Wilde en Martje Jongsma. Augus ta Wanda d.v. August Friedrich Wil- plannen niet te ver naar achteren wor den gedrukt. Voor kleine woningen, waarover de Voorzitter sprak, voelt spr. niets. Wij hebben al genoeg kleine wo ningen in onze gemeente. Wel deelt hij de mening van mevr. Fast betreffende een bejaarden-centrum, maar we moeten in dit opzicht voorzichtig zijn. De Voorzitter, die al enige inlich tingen had gegeven over hetgeen B. en W. reeds op dit terrein hebben gedaan, brengt verder nog naar voren dat er z.i. een Stichtingsvorm gekozen zou kunnen worden. Dit vraagstuk houdt B. en W. nog altijd bezig en we zullen er t.z.t. ook wel uitkomen, aldus spr. Het is een onbetwistbaar feit, dat een langdurig verblijf in het betrokken vreemde land de beste methode is om een vreemde taal te leren spreken en verstaan. Daar dit voor weinigen is weggelegd, heeft men andere methoden ontwikkeld. Eén hiervan is de Lingua- phone-methode. Teneinde dit systeem meer bekendheid te geven bevindt zich van 1 3 t/m 18 December aan de Kerkgracht te Sneek De algemene beschouwingen beperk ten zich tot een bespreking over de wo ningbouw, ingeleid door mevr. Fast, die er op wijst, dat in Friesland de mees te eenkamer- en krotwoningen zijn. Ook in deze gemeente komen ze in groot aantal voor, maar toch zijn voor de ko mende drie jaar aan Wymbritseradeel maar 19 woningen toegewezen, waarvan 15 voor krotopruiming. Het stichten van ee’ Bejaardencentrum zou daarom toch te overwegen zijn. Dat zou een opschui ving ten gevolge hebben omdat vele oude mensen nu in goede woningen wo nen, die dan voor anderen beschikbaar zouden komen. Ook de gezinnen uit de krotwoningen zouden dan kunnen op schuiven. B. en W. stellen voor in deze verorde ning enkele wijzigingen te brengen in verband met enkele opmerkingen van de minister van binnenlandse zaken en tevens daarbij uitvoering te geven aan een rondschrijven van dezelfde bewinds man betreffende de herziening van de bezoldigingsnormen voor een aantal gem. functies. De heer Brandsma informeert naar de financiële consequenties van dit voorstel, waarop de Voorzitter ant woordt dat het de gemeente 3000 gulden per jaar meer kost. Alle functionarissen zijn van de derde naar de tweede klas overgebracht. Z.h.s. aangenomen. helm Hanewacker en Augusta Wan da Heidekorn. Gerritje d.v. Anne Huisman en leitje Schreuder. Gehuwd: Albert Jurjens Hempeni- us 23 jr. en Rinske Jaasma 18 jr. Overleden: Johan Repko, 89 jr., echtg. van Jantje de Leeuw. Andries Andela 82 jr., wedn. van Hijlkje Buma. SNEEK. Het college van arm voogden alhier heeft met ingang van 1 Jan. 1905 collectief ontslag geno men, nu de raad buiten zijn aanbe veling om tot armvoogd de heer N. P. Molenaar benoemde. hoeveel de ge- en W Rand om de ge- waartoe - en wie heeft dat niet, na zo'n zomer! - wacht dan niet tot U de bekende winterkwaaltjes krijgt, maar doe een extra portie zonne-vitaminen op. De échte levertraan, de emulsies, de levertraanpreparaten met sinaasappel- smaak, maar ook de geconcentreerde druppels, de capsules en de moderne tabletten en dragées U vindt ze in alle bekende merken bij B. en W. stellen voor aan A. Fortuin Heeg 131 de gebruikelijke vergoeding van f 25.per jaar te verlenen als te gemoetkoming in de reiskosten om zijn dochter Margaretha een bijz. school voor u,l.o. te Sneek te doen bezoeken. Idem aan P. Hofstra te Hommerts 37 50 der vervoerkosten te vergoeden, welke hij moet maken om zijn zoon Tjeerd de bijzondere school voor B.L.O. te Sneek te doen bezoeken. Aan de bijzondere school te Gaastmeer medewerking te verlenen voor aanschaf fing van 25 psalmboeken. AI deze'Voorstellen gaan 2.h.s. onder de hamer door. cent per inwoner te brengen. B. en W. zijn van oordeel dat deze bij uitstek be langrijke instelling voor het Fries cultu- reel-wetenschappelijk leven niet in de laatste plaats de volledige steun ver dient van de Friese gemeenten en het college heeft als de Akademy meent ter wille van haar bestaan en verdere ont plooiing een ruimer subsidie nodig te hebben, niet de vrijmoedigheid aan de gegrondheid van haar verzoek te twij felen, zelfs al betekent inwilliging daar van een verhoging van 100%. B. en W. stellen dus voor met ingang van 1 Ja nuari 1955 het subsidie te verhogen tot 2 cent per inwoner. Alsvoren. In de secties was deze zaak ook reeds aan de orde geweest. Hierop antwoord den B. en W. in de Memorie van Ant woord, dat zij enige tijd geleden nog een poging hebben ondernomen om een af zonderlijk volume voor de bouw van 30 kleine woningen van Ged. Staten te ver krijgen, doch dit is niet gelukt. Er was voor dit doel geen bouwvolume meer beschikbaar. Wel mochten voor het vo lume van één normale woning drie klei ne woningen worden gebouwd, doch dan uit de eigen volume-toewgzing en niet extra. Met de zeer geringe toewijzing aan onze gemeente kon aan een derge lijke bouw dus niet verder worden ge dacht, aldus B. en W. Wat de stichting van een bejaarden centrum in onze gemeente betreft, hier omtrent hebben wij wel onze gedachten, die niet geheel eenstemmig zijn, maar opzet was, dat de fundering die toch momenteel elkaar wel kunnen vinden in de overweging, dat het aan te bevelen is om eerst eens de exploitatie óver langer termijn van de in de omge ving gestichte rusthuizen aan te zien en de resultaten daarvan af te wachten. ^as vervolgens Wij menen, aldus B. en W., dat op dit stuk van zaken grote omzichtigheid ge boden is, want de risico’s van een der gelijke onderneming zijn niet gering. Er zijn al vele tehuizen in de omtrek ver rezen en het zou als gevolg daarvan de vraag zijn of voor een rusthuis in onze gemeente de nodige medewerking van de hogere autoriteiten, met name wat het bouwvolume betreft, kon worden verkregen. aan. Aanvurende kreten als „Slaen him nou mar dea!” en „Triuw him yn ’e sop!” vergezellen hem. En Gerrit de Haan gaat met fladde rende wieken en kleine kukelgeluidjes z’n weg. Uit de kluwen van omstanders maakt zich nog Iemand los en een tijdje later, daar komen ze weer terug, lachend, want ze zijn sportief, met Ger rit! Nu wordt hij wel zo goed opge borgen, hij is niet eens meer te zien en om hem zweven de kleurige verhalen van losgelaten en losgeslagen hanen, vei len die stuk voor stuk met zoveel fantasie worden voorgedragen, dat wij er niet van kunnen scheiden, maar we moeten dag Gerrit! Bij het grootvee is eveneens veel be weging en er worden rake klappen uit gedeeld letterlijk dan, want stroppen worden niet toegelaten vanmorgen. Het is oppassen, de handel is geen kwajon- genswerk in deze dagen, maar de ge degen koopman weet hoe ver ie kan gaan. Een jonge knaap zit vol tactiek, hij heeft twee stuks aan twee balie’s en om het tweede beest aanlokkelijker te maken gaat ie hem „voorwannen". Hij sleept een collega mee naar hummer één, een betrekkelijk klein en licht beestje en weet z’n afkeer ervoor lang zamerhand weg te werken. En wanneer de collega dan zover is dat ie zegt: „Ja, ik sil net sizze, der sit wol hwat goeds oan”, dan grijpt ie hem in de borst, draait hem om naar de andere koe en zegt triomfantelijk: „Just en hwat seist hjir fan!” Kijk, dat is tactiek om een diploma voor te geven enpardon, de melding. 2006 stuks! 212 melk en kalfkoeien f 480f 950, prijshoudend, afwijkend lager; 50 vette koeien f2.09—f2.40, f2.41—f2.75 ge slacht, ruim prijshoudend; 49 pinken f325—f550, kwaliteit goed gevraagd; 1 paard; 4 bokken en geiten; 76 gras kalveren f180f300, prima soort prijs houdend; 356 nuchtere kalveren f30 f 47, notering iets beter; 636 schapen en lammeren f 75f 125, f 70f 90, onver anderd; 210 varkens en vette biggen f 1.51—f 1.71, fl.74fl.81 levend, han del kalm, notering lager; 230 zouters f 1.79fl.81 levend, vlugge stemming, prijshoudend; 182 lopers en kleine big gen f65f95, f40f55, lopers onver anderd, kleine biggen handel dood. A. f. S. Wegen, voetpaden en rijwielpaden. In de eerste sectie was door een lid onge merkt, dat door het gelijktijdig onderhan den zijn van de weg Scharnegoutum-grens Hennaarderadeel en de zgn. Eeuwige Laan, die niet volledig is afgewerkt, een lelijke impasse is ontstaan voor het verkeer langs die wegen. De weg Scharnegoutum-grens Hennaarderadeel is z.i., hoewel de slechte weersomstandigheden hier ook een rol spe len, niet op de juiste tijd in uitvoering ge nomen. B. en Artikelsgewijze behandeling. Ook de artikelsgewijze behandeling van de begroting aan de hand van de opmer kingen welke in de secties werden gemaakt, geven weinig aanleiding tot besprekingen. Verlichting. Heren- en Jong^nskleding Een van de best georganiseerde ben den uit de Londense onderwereld werd dezer dagen voor lange tjjd het werken onmogelijk gemaakt toen de rechter de vier leden ervan veroordeelde tot lang durige gevangenisstraffen. Haar buitengewone successen dankte de bende aan het feit, dat een van haar leden, Gordon Simpson, verzekerings makelaar was en uit hoofde van zjjn be roep op de hoogte was van de soort alarmsystemen die werden gebruikt in de huizen van zijn slachtoffers. Hjj kreeg een gevangenisstraf van zes jaar. Een andere figuur, die eveneens tot de bende behoorde, maakte de plannen, maar stond zelf bekend als een vermetel inbreker, buitengewoon bekwaam in het openbreken van brandkasten. Hij is de zoon van een bekende Londense arts. Hg woonde in een luxueuze flat, had drie auto's waarvan een zo snel was, dat geen politieauto hem kon inhalen, en werd veel gezien in exclusieve clubs, waarvan hg een gezien en geacht lid was. De diefstallen die de bende pleeg de, waren zaken van formaat. Ondanks alle beveiligingsmaatregelen stalen zg in de werkplaats van een goudsmid goud en andere dingen voor een waarde van 370.000 gulden. Het was de enige dief stal die hun ten laste was gelegd. pachting der verschillende ressorten meer plaats heeft en de dienst zich geheel op Sneek heeft geconcentreerd, zijn de be moeiingen en werkzaamheden van de rei- nigingscommissie dermate ingekrompen, dat het o.i. eigenlijk geen zin meer heeft deze commissie van bijstand te handhaven. Wij stellen u daarom voor haar met ingang van 1 Jan. 1955 op te heffen, onder dank betuiging voor hetgeen zij gedurende vele jaren ter zake heeft verricht. De heer O k m a vindt de Raadscommis sies toch wel van groot belang. Kernen van de Raad worden hierdoor beter ingewijd en komen ook beter op de hoogte met de ge dachtengang van B. en W. Maar gezien de wijze waarop het de laatste jaren is gegaan kan spr. zich best met het voorstel ven B. en W. verenigen. •en demonstratiewagen, waarin belang stellenden over de Linguaphone-cur- sussen worden ingelicht. Ziezo, daar gaan we dan weer met een nieuwe stropdas van de goed-heilig- man (wie lacht daar?) om onze stoere nek en een gevoel of worden we nage wezen, zo lelijk is ie (de das). Maar ja, we zijn het niet alleen die in de boot zitten; nog maar net door de monumen tale hekken of daar staat ie, onze kon- troleur, eveneens met iets kleurigs om en een blik in z’n ogen als een atoom bom die op barsten staat. We drukken elkaar de hand, hij drukt nog het stempel „goed voor abattoir” op onze konen en dan zegt ie „Danke Sin- terklaesje". Maar op onze markt aangekomen, zit ten we meteen in de sfeer van de Dins dag. Het Is mooi stralend winterweer en ook de knapen stralen. „Greate Jet- se” neemt stappen als een oud-matroos, z’n blauwe kiel zwaait gracieus om z’n lendenen en er is een gemoedelijke lach in z’n ogen. Hij blijft vlak voor ons staan en zegt met een stem die tot in de verste hoeken verstaanbaar is: „Hwat in nuch- teren spul net? Ik stik yn ’e keallen, mar der sit mesyk yn!” Hij probeert een van de beesten achter een boom weg te trekken, want Hollandse Jan komt op hem toe, maar we horen geen muziek. En het spek is weer best. Ze verdrin gen elkaar voor het weegpaviljoen, ieder wil eerst, het is alleen wat moeilijk om de varkens te doen begrijpen dat de kop dezelfde kant uit moet als de staart, waar de mannen aan trekken. De pluimveemarkt wordt vanmorgen beheerst door één haan. Maar dan ook een haan vrienden om „ome” tegen te zeggen, zo’n knaap. Hij is niet alleen mooi met z’n glanzende veren, maar ook een kampioen uitbreker een Gerrit de Stotteraar in haaneditie. De eerste keer dat ie ontsnapt uit de kist, stapt ie trots de markt langs, negeert kreten als „pak em!” en „kear him!” vliegt achte loos over een man, een auto en een overjaarse bok en kraait victorie op een schapehok. De koopman die hem uiteindelgk te pakken heeft, duwt hem in een andere kist en begint een gesprek met andere kooplui over de aankoop van divers pluimvee. En laat Gerrit ’m nou weer smeren! De koopman zal net een rond slag geven in een of andere hand en dan hoort ie: „Daar giet er wer!” „Wol douen meteen gooit ie de voeten in de lange streken en gaat er achter- voor de en wenst hij de het Fries door de Tweede Kamer is aan vaard, de beloning aan onderwijzers voor het bezit tfan de Friese acte moet worden verhoogd van 50.tot 100.per jaar. B. en W. wilden de verdere ontwikkeling van het onderwijs in het Fries eerst afwach ten en voelden daarom niet voor de ver hoging. Dit standpunt stelde de heer M i e d e m a teleur. Het onderwijs in het Fries is zeer belangrijk voor de kinderen, ook voor wat het onderwijs in de Nederlandse taal be treft. Spr. stelt daarom voor de vergoeding van 50.tot 100.per jaar te verho gen. De Voorzitter herhaalt het stand punt van B. en W., maar de heer Waltje ondersteunt het voorstel Miedema, dat na enige verdere bespreking in stemming komt en aangenomen wordt met 10-5 stemmen. Vóór de heren: Kramer, Brouwer, Schen- genga, Bootsma, Brandsma, Gerbrandij, Osinga, R. Nauta, Miedema en Waltje. Te gen mevr. Fast en de heren Jouwsma, O. Nauta, Okma en Westra. Sportterreinen. In de eerste sectie werd gepleit voor sub sidie bij de aanleg van goede sportterreinen, waaraan de behoefte zich in de grotere dor pen meer en meer doet gevoelen. Anderen waren van mening dat het initiatief uit de dorpen zelf moet komen, en dat men daar ook het geld er voor over moet hebben. B. en W. achtten het in deze gemeente met 29 dorpen om de consekwenties wel zeer bezwaarlijk om met de subsidiëring te beginnen. Hier zal het particulier initiatief uit de dorpen zelf moeten komen en de aanleg zou eventueel met steun van de D.A. C.W. als opvolger van de D.U.W. te over wegen zijn. De gemeente draagt thans in de exploitatie bij door haar jaarlijkse vergoe ding van 1.per leerling van de scho len die van het terrein gebruik maken voor het onderwijs in de lich. oefening. De heer Okma ziet in dit antwoord toch een klein lichtpunt. Het is dus nog niet helemaal onmogelijk dat de terreinen er komen. Ook volgens de heer Waltje zal er, omdat er veel aan het veranderen is, toch iets moeten gebeuren, maar kleine plaatsen zijn niet bij machte het zelf uit te voeren. Daarom zal hieraan in de toekomst toch aandacht besteed moeten worden. Weth. Gerbrandij betoogt, dat, als er iets zal gebeuren, er toch een combinatie tussen verschillende dorpen tot stand moet komen. Op de grote afstanden moet men zich niet verzien. In de grote steden moeten de mensen ook grote afstanden afleggen om op het sportterrein in school e.d. te ko men. De sport heeft een grote plaats in mijn hart, aldus spr., maar men moet niet te hoge eisen stellen. De begroting wordt hierna z.h.s. onge- Ingekomen stukken. Hierbg is een adres van enkele inge zetenen van Scharnegoutum waarin een schadevergoeding wordt verzocht in ver band met de werkzaamheden aan de weg Scharnegoutumhoek Bozum en Eeuwige Laan. B. en W. stellen voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen, aangezien deze situatie geheel aan force majeur is toe te schrijven. De heer Bootsma geeft toe, dat hier van force majeur sprake is, maar verschillende mensen zgn daardoor ge dupeerd. Vooral de heer Jukema, voor wiens garage geen auto meer kan ko men. Hij gaf B. en W. daarom in over weging na te gaan of aan hem ook een schadevergoeding kan wórden toege kend. De Voorzitter antwoordt, dat de verbeteringen welke hier tot stand wor den gebracht in ’t belang van de men sen zelf zijn. Dan is het toch moeilijk hun ook nog een schadevergoeding toe te kennen. Dat is trouwens ook nog nooit gebeurd. Volgens de heer Brouwer Igdt het ene bedrijf er meer onder dan het an dere, maar voor een garagebedrijf, dat geheel stop ligt, is het wel een zeer zwa re handicap. Het werk duurde abnormaal lang en waar het hier dus een bijzonder geval betreft voelt spr. ook voor een vergoeding. De Voorzitter adviseert de Raad evenwel hier niet op in te gaan, waar toe, nadat nog een vraag van de heer Waltje was beantwoord, ook z.h.st. wordt besloten. Het verzoek wordt der halve voor kennisgeving aangenomen. Nagekomen zijn o.a. twee adressen van het bestuur der Geref. school te Oudega (W.) om gelden beschikbaar te stellen resp. voor aanschaffing van leermidde len en de stichting van een schoolge bouw. Op voorstel van B. en W. wordt z.h.s. in principe besloten de gevraagde - medewerking te verlenen. Beloning Friese acte. Een lid van de tweede sectie was van mening dat, nu het wetsontwerp betreffen- WYMBRITSERADEEL, December. Geboren: Jetske Tjitske d.v. Douwe de Witte en Cornelia Maria Kurpers- hoek te Heeg. Hielke z.v. Enne de Boer en Geertje Haringa te Heeg. Tietje d.v. Abraham Talsma en Ma rijke Jans Prins te Nijland. Pier z.v. Rimmer Schotanus en Froukje de Jong te Oudega. Zeilstra en Fimmigje Bijzet te Fols- gare. Gehuwd: Hans Terpstra met Jantje Grondsma, beiden te Heeg. Overleden: Wijtse de Boer 66 jr., (ongeh.) te Woudsend. Trijntje Hiem- stra 45 jr., echtg. van Jacob Finnema te Oosthem. ADVERTENTIE. Krite Snits. Winterjounenocht op Snein 11 De- simber 1904 in Amicitia, 8 üre. Fryske foardrachten en petearen troch de hear J. Llgthart en juffr. W. Speekhoi.t fan Poppenwier. Efternei dounsjen. Als oudste lid van de Raad dankt de heer Brandsm’a in deze laatste verga dering in 1954, B. en W. voor de prettige samenwerking met de Raad - k'; hun, zowel als college als persoonlijk, het delig saldo van f715.245.58. De commissie voor Sociale zorg be veelt aan de rekening van die instelling over 1950 onveranderd goed te keuren. Z.h.s. wordt aldus besloten. De Voorzitter herhaalde thans deze mededelingen, waarbij hij nog op merkt, dat B. en W. de voorkeur geven aan een tiental kleine woningen in plaat sen waar voldoende wijkverpleging aan wezig is. Weth. Gerbrandij betoogt, dat hier in de een of andere vorm wel iets moet gebeuren, zal onze gemeente niet onnodig ontvolkt worden. Spr. is het echter met de Voorzitter eens, dat de mensen in hun eigen omgeving moeten blijven. Het rapport van de Stichting van de Landbouw is een aanklacht tegen de volkshuisvesting in de plattelands gemeenten. Daarom moeten wij dit goed in de gaten houden en het niet geheel aan derden overlaten. Ook moeten de beste toe voor 1955. De Voorzitter is erkentelijk voor deze vriendelijke woorden en de prettige sfeer die steeds in deze vergadering heerst. B. en W. hebbn ook veel waardering voor het werk van de Raad en gaan met ver trouwen het nieuwe jaar tegemoet. Zij zul len hun best doen op de zelfde weg voort te gaan. SNEEK. Op 7 December is het personeel van de fabriek der heren Jaarsma naar Hilversum vertrokken. De overbrenging van een fabriek met z- e degelijke werkkrachten is een belangrijk verlies voor onze stad. SNEEK. Naar wij vernemen is het winkelhuis van de fa. Minkema aan het Grootzand, onderhands aan gekocht door de firma gebroeders Lampe alhier. Vaste geldlening. In verband met meerdere kapitaal behoeften in 1955 (dan staan nl. een aantal kapitaalswerken op het program ma, waarvan alleen scholenbouw f 160.000 zal vergen) stellen B. en W. voor met ingang van 1 Juli 1955 bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeentel, een geldlening te sluiten groot f 200.000, rente 314%, koers 100%, looptijd 25 jaar; aflossing in gelijke termijnen. De heer Brandsma acht de voor waarden niet bijzonder gunstig. De ren te van 314 is aan de hoge kant. Hij vraagt daarom of nog niet beter een paar maanden gewacht kan worden. Misschien komt er dan een gunstiger aanbieding. De Voorzitter ontraadt dit. Als we wachten kan er weer van alles ge beuren. B. en W. hebben gemeend deze aanbieding te moeten accepteren en daardoor nog lopende leningen te kun nen aflossen. Het voorstel wordt vervolgens aangenomen. B. en W. adviseren: Door de Vereni ging v >or D. ,psbelangen te Heeg is het a aan het Heeger Meer, even .n het provinciaal beton- e. i zwembad te stich- stichting mogelijk te hei uitbreidingsplan in W. antwoordden hierop, dat de j van de nieuwe weg vanaf.de grens met de gemeente Hen naarderadeel tot de bocht bij Jukema op 1 November jl. gereed zou zijn. Met het straatwerk in het dorp Scharnegoutum zou direct hierna worden begonnen. Het plan i met de verharding van de Eeuwige Laan te beginnen. Het verkeer van en naar Scharnegoutum had dan over de afgewalste fundering van de hoofdweg en eventueel verder via IJsbrechtum naar Sneek kunnen worden geleid. De zeer slechte weersomstandigheden hebben de werkzaamheden echter zodanig geremd, dat de aannemer op het tijdschema belangrijk ten achter kwam, waardoor de werkzaam heden aan beide wegen nu in elkaar lopen. B. en W. hopen evenwel dat deze moei lijkheden spoedig tot het verleden zullen behoren. De heer Brandsma betoogde nu, dat door de weergave van zijn vraag en het antwoord van B. en W. enige verwarring is ontstaan. Hij licht de situatie thans nader toe. De verbetering van de Eeuwige Laan is in twee etappes geschied. De sluiting van het gedeelte weg Hennaarderadeel- Scharnegoutum bracht mee, dat de Eeuwige Laan nu veel meer verkeer moest verwer ken dan normaal. Hoewel spr. lof heeft voor het werk van Gemeentewerken, was het z.i. toch beter geweest te wachten tot de weg Scharnegoutum-Hennaarderadeel weer open was geweest. Dit was nu de be leidskwestie waarvan in de sectierapporten melding wordt gemaakt. De heer Okma vestigt de aandacht op het ontbreken van een fietspad langs de weg Ypecolsga-Harich, maar de Voor zitter antwoordt hem, dat hier geen fietspad komt. Het is een snelverkeersweg. Gemeente Reiniging. In de eerste sectie was opgemerkt, dat de reinigingscommissie in geen jaren bijeen is geweest, waartoe volgens deze leden wel aanleiding was geweest. O.a. voor de ver nieuwing van de reinigingsauto voor 12000.—. Hierop antwoordden B. en W. o.a. Nu de reinigingsdienst zich zodanig heeft ontwikkeld, dat geen periodieke herver- plan ten z ning ten. Te, manen, dn.it hei. uitbreidingsplan in hoofdzaa te orden g wgzigd, benevens de daaiAj tc.a.. de bebouwingsvoor- sc. ritten. V/aar het project gelegen is in de „Beschermde .natuurgebieden", is het ingevolge de desbetreffende voor schriften voorgelegd aan de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Deze dienst heeft bericht, dat in principe tegen de aanleg geen bezwaar zal worden ge maakt, terwijl enkele voorwaarden zjjn gesteld ter behoud van het landschaps- schoon. Het zwembadeomplex omvat de bouw van een 10-tal badhokjes met een lokaaltje voor de toezichthouder en de aanleg van twee kinderbasslns metloop- stelger naar het open bad. Het zwem bad zal via een eenvoudig voetpad be reikbaar zijn. Over het Sypke zal een tijdelijke voetbrug worden gelegd. Wan neer mettertijd het partiële uitbreidings plan rondom het Sypke wordt verwer kelijkt, wordt hier een straat aangelegd en vervalt de voetbrug, terwijl dan ook de definitieve loop van het voetpad naar het zwembad kan worden bepaald. In verband met het vorenstaande stellen w U voor het uitbreidingsplan in hoofd- za t te wijzigen als vorenbedoeld en de be u.vi.ig',voorschriften uit te breiden met een Bebouwingskiasse V; Terreinen, b emd voor zwembaden, met bebouwing van uitsluitend voor dit doel bestemde gebouwen. Alsvoren. en W. t.a.v. de nummer Bij dit punt bepleit de heer Brouwer het aanbrengen van een extra lichtpunt in Westhem. B. en W. zullen dit onderzoeken. Al de voorstellen van B. ingekomen adressen, elders in dit vermeld, worden z.h.s. aangenomen. Alleen bij dat van de Prov. Friese Schoonheids commissie merkt de heer Brouwer op, dat hij er op tegen is haar een vaste jaar lijkse bijdrage te verlenen, aangezien het platteland veel nadeel van deze commissie ondervindt. De Voorzitter voerde hier evenwel tegen aan, dat ook nagegaan moet worden wat deze vereniging doet en 1 meenten daarvan profiteren. B. haafden dan ook hun voorstel vraagde bijdrage toe te staan, daarna z.h.s. werd besloten. In een der grote Haagse warenhuizen, de Hema, hebben naar het Alg. Handels- blad meldt, gedurende het weekeinde inbrekers hun slag geslagen. Uit de kleinste van de twee brandkasten, die in het directiekantoor staan, is een be drag van f 47.000 gestolen. Dit geld, een gedeelte van de Zaterdagavondverkoop, was reeds geteld. De politie heeft tot nu toe geen sporen gevonden, die ineen bepaalde richting wijzen. Zij houdt reke ning met de mogelijkheid, dat de dieven zich hebben laten insluiten. Het is ech ter ook mogelijk, dat zij op dezelfde wijze het gebouw hebben verlaten als zij erin zgn gekomen, nl. via de dienstin gang in de Vlamingstraat. Een dubbele tochtdeur, die het portaal van de dienst ingang afsluit en gewoonlijk met een ketting is gesloten, stond open. De ket ting lag doorgesneden op de grond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6