Overwinningen voor Sneek en Velocitas LIEFDE 11 PHILIPS lampen de Noordelijke Zeilverenigingen io vergadering bijeen Vergadering k.LV. nsek” en Sneeker Zeilclub PORSELEIN en Handen en Li ppen rutterij tot meelfabriek modern meng voed er bed rijf NeVoBo, afd. Sneek IS VAN Nijland 2 bezorgde Oudega I a GRÉ OE BOER Chr. PI. Vr. en M. bond Oudega (W.) Veilig Verkeer filmvoorstel ling te Oudega (W.) Ledengearkomste Fuotbalfor. H.J.S.C. Rode Kruis-avond te Scharnegoutum de eerste nederlaag De groei van een plaatselijke industrie Lngez. Mededeling i vert.enl.ie de Boer beantwoord. een historisch overzicht In de i door De reserves. Agenda K.V.N.W.V. Advertentie L.M Feuilleton Het nieuw gebouwde gedeelte 1 1 Van ling. Maar ik was niet verslagen. nog geen tientje." „O, wat een sof, zeg. Wij prijzen ons gelukkig dit bedrijf' in onze gemeente te hebben. De industrie ter wordt een graantje meepikken van de vele kgrrels die hier worden verwerkt. Gelukwensen. DOOR Maar ik had ook niet verwacht, dat ik zo één- twee-drie een paar honderd vaste klan ten zou krjjgen. Enik had nog meer Opnieuw was er ernstige stagnatie in de tweede klas A. Drie velden werden afgekeurd, zodat door de helft van het programma een streep kon worden ge haald. Verrassingen bleven achterwege, want de beide koplopers haalden zjj het met meer moeite dan verwacht was de volle winst binnen. 10 9 10 11 10 10 12 9 11 10 8 8 13 12 12 12 11 10 22 17 14 13 9 7 9 T 9 9 10 8 9 9 9 8 6 5 n o V Sneek Velocitas Z.w.einde GRC Frisia FVC T 9 9 11 10 10 7 5 5 5 a 1 O.parkers Helpman Haren LSC Nicator Friesland t s 5 2 i 6 X r F a t r c v 9 t V W.Z.S. M.S.C. Black Boys De Kool D.O.G. Bergum zo. Wordt vervolgd. motorbootvaar- dat n II is. Daarom is bjj B. en W. de gedachte gerjjpt of het in samenwerking met de bedrijven en de diverse organisaties ook mogeiyk is, door het uitgeven van een folder te doen blyken welke een belang rijke plaats Sneek in de industrie van Friesland inneemt. Dit tennissen gaat beslist niet door,als het van deze averechtse „besparing" moet konten tenminste. Vóór tot de opening werd overgegaan, kwamen de bezoekers in het kantoorge bouw bijeen, waar een kleine verzame ling oude en nieuwe foto’s was tentoon gesteld die de ontwikkeling van het be drijf illustreerden en de heer N. J. Wouda een welkomstwoord sprak. Aan de opening van onze gebouwen werd nimmer enig officieel cachet gegeven, zei hij, maar nu achtte de directie het toch wel gewenst, omdat dit de eerste belangrijke nieuwbouw na de oorlog is. Hij herinnerde er voorts aan, dat de op richter van de zaak in 1854 burgemees ter van Sneek werd om aan te tonen, dat er steeds een band heeft bestaan tussen het bedrjjf en de gemeente en gaf daarna het woord aan de heer Zeil- tra, die een kort leire bood ik deze excellente sigaren ter kistJe van vijftig, een andere een van een Veel licht, zuinig en laag in prijs Da sfeer in Uw alt- an woonkamer wordt nog gezelliger door het zach te licht van de Philips „Argenta" lampen. vergadering gaande 1955 de maat op 5.55 m. Mededelingen en voorstellen. Medegedeeld werd, dat de zeilnummers voortaan niet eerder aan de zeilmakers worden uitgegeven dan nadat het schip is goedgekeurd. De vorm van de helmstok in de 16 m2 wordt vrij gelaten, de ballon in Bij de agenda voor deze vergadering, welke op 18 December in Amsterdam gehouden wordt, werd er op gewezen, dat de wedstrijden van de Holland-Week n voor een deel samenvallen met de Sneek-Week. Getracht zal worden dit veranderd te krijgen. Een uitgebreide discussie ontspon zich over de nationale kampioenswedstrijden. Volgens de heer Breuning is het voor de zeilers uit het noorden moeilijk hieraan deel te nemen omdat de kosten te hoog zijn. Ze moeten er nl. twee weekeinden voor naar Holland reizen en hun boot daar zo lang laten liggen waarvoor lig geld gevraagd wordt. Hij pleitte er daar om voor bepaalde klassen in Friesland te laten starten en z. m. een fonds te vormen teneinde de Noordelijke deelne mers een tegemoetkoming te kunnen verlenen. Zoals het nu is doen er prac- tisch alleen maar westelijke zeilers aan deze wedstrijden mee. Een kleine steun van de K.V.N.W.V. en de N.N.W.B. kan stimulerend werken op de deelname. De voorzitter en verschillende leden achtten het moeilijk hierin verandering aan te brengen, maar ook werden advie zen gegeven betreffende het onderdak brengen van de bemanningen en plaats voor hun schepen, waarvoor men zich tot de zeilers in Holland zou moe ten wenden. Dr. v. d. Zijpp, die bestuurslid is van het Verbond, zegde toe dat hij deze aan gelegenheid in het bestuur aan de orde zal stellen teneinde z.m. tot een regeling te komen. De afgevaardigde zal evenee het bestuur worden benoemd. vanaf Zwolle steeds had bijgestaan, was een beetje gepikeerd en toen scheidden zich onze wegen. Ik zegde na een maand mijn kamers op en in het voorjaar nam ik de zaak over. Doch ik ging nog de zelfde dag aan het werk. Ik zocht het telefoonboek na en belde een reclame adviesbureau op. Dat bureau gaf ik op dracht een uithangbord te maken. Och, „De De jongste uitbreiding een grote afleveringshal van twee verdiepingen die onlangs gereed kwam, en ook al in gebruik was genomen omdat men ge woonweg om deze ruimte zat te sprin gen, is Zaterdagmorgen op enigszins officiële wijze geopend. In tegenwoordig heid van B. en W., bestuursleden van het Departement van Nijverheid en Han del en van de Ver. van Sneker Zaken lieden, vertegenwoordigers en ander per soneel, architect, aannemers en verdere genodigden, knipte Mejuffrouw Tltla Wouda, dochter van de directeur, het zwart-gele lint door dat voor de zuide lijke ingang was gespannen, en stapte het gezelschap de nieuwe afdeling bin nen om onder leiding van de directie en de bedrijfsleider de heer J. Zellstra een rondgang te maken door een deel van het bedrijf, waarin de werkzaamheden normaal werden voortgezet. De bezoe kers kregen hierdoor een levendig beeld van de enorme bedrüvlgheid welke hier doorlopend heerst en een Indruk van het zeer moderne fabricageproces dat op wetenschappeigke basis in deze fabriek wordt toegepast. De leden worden er op attent ge maakt, dat spoedig een nieuwe cursus voor opleiding tot scheidsrechter zal worden gehouden. Opgave daarvoor voor 25 December a.s. De Scheidsrechterscommissie. Bestuursverkiezing. Voor de benoeming van een bestuurs lid in de vacature-Nieveen werden door het bestuur aanbevolen de heren P. K. van Andringa en W. van Oerle. De heer Van Andringa werd benoemd. Bij de rondvraag werd o.a. aangedron gen op meer contröle op tuigen en in ventaris bij de kampioenswedstrijden, waaraan nogal eens iets zou mankeren. De voorzitter zei dat leder zeiler het I recht heeft tegen overtreding te pro- testeren, maar dat ook door de N.N.W.B. veel contröle wordt uitgeoefend. De tui gen zullen voortaan ieder jaar moeten worden afgestempeld. Over het meten hiervan werd ook nog zeer uitvoerig gediscussieerd, waarna de i vergadering werd gesloten. gaf. De grutterij achter de winkel werd langzamerhand doorgetrókken tot wat nu de Singel heet, maar vroeger Ach terom genoemd werd. Als krachtbron fungeerde een paard en per dag kon ongeveer 10 mud boekweit worden ver werkt, terwijl er naar het gebruik van die dagen 14 tot 16 uur per dag ge werkt werd. In 1855, toen in de grutterij en meelfabriek een behoorlijke omzet was verkregen, zodat het paard het tem po niet meer kon bijhouden, werd eer stoommachine aangeschaft. Van 1890 of werd langzamerhand be gonnen met het fabriceren van veevoe der, zoals Hjnmeel en vooral gerstmeel, terwijl l’ater hét gebruik van maismee. meer en meer in zwang kwam. Bij de gestadige toeneming van de productie werd het de leiding echter duidelijk, dat men op de duur in. de oude binnenstad klem kwam te zitten, en ook bij deze laatste (zesde) uitbreiding is weer dui delijk gebleken dat zij toen een vooruit ziende blik heeft gehad. Op het terrein, waarop in 1912 de nieuwe fabriek ge bouwd werd, is nu, krapaan 50 jaar later, ruimte genoeg om nog verder uit te breiden. Al de veranderingen en uitbreidingen die de fabriek de laatste 30 jaar heeft ondergaan, zijn mede veroorzaakt door de toenemende vraag naar mengvoe ders. Was het aantal soorten enkelvou dige veevoeders voorheen tot een tiental beperkt en alleen in meelvorm, thans worden er in dit bedrijf meer dan 100 verschillende soorten mengvoeders ge maakt in meelvorm, korrelvorm, bri- ketvorm en brokjes. En kon men voor 30 jaar terug volstaan met één relni- gingsmachine en één maalwerktuig, thans zijn er vele machines en hulpwerktuigen nodig, terwijl ook de krachtbron via stoommachine, dieselmotor en zuigmo- tor aan de eisen van het tegenwoordige machinepark is aangepast. Momenteel kan er met 95 electromotoren 1000 P.K. ontwikkeld worden en zoals de fabriek nu is ingericht, wanneer continu wordt gewerkt, 2000 ton mengvoeders per week worden gemaakt. Door, al die uitbreidin gen in de fabricage kwamen de opslag en expeditieruimte echter in gedrang, zodat het nieuwe gedeelte ook weer een belangrijke verbetering is in het pro- ductieschema. Door de opstelling van nieuwe machines en rationalisatie werd voorts een arbeidsbesparing bereikt, variërend van 25— 70 Eén man kan bijv. 150 ton gemengd voer per week fa briceren. (Het personeel bestaat thans uit plm. 110 persone van wie 70 in de fabriek werkzaam zjjn). werd ik voor nog geen kwart van myn de eerste week was nog te weinig voor erfenis eigenaar van een sigarenzaak, de huur en de lichtrekening. die weliswaar verlopen was, maar waar- van toch wel wat te maken zou zjjn." „En dat lukte natuurljjk.” „Wacht even. Mjjn advocaat, die me plannen. Die eerste week kwam er een reiziger van een sigarenfabriek. Ik zei tot hem: Na de bezichtiging van de fabriek volgde nog een gezellige bijeenkomst in Restaurant Piso, waar tal van personen hun gelukwensen aanboden. Vooraf hield de adjunct-directeur, de heer P. de Boer, nog een korte inlei ding over de ontwikkeling van de vee voederindustrie en het enorm gestegen gebruik van gemengd krachtvoeder. On derzoekingen hebben nl. uitgewezen, dat men hiermee veel beter resultaten be reikt dan met eenzijdig voer. Daarom ook heeft ons bedrjjf zich op dit meng voeder toegelegd om te trachten bij en mee vooraan te bljjven, aldus spr., die zjjn betoog met tal van voorbeelden en cijfers toelichtte. Voor de 22 miljoen kippen,, 2 miljoen varkens en 2,3 miljoen koeien die ons land momenteel telt, wordt 2V2 miljoen ton mengvoeder per jaar gebruikt vertelde hjj o.a. i Het was voor velen een openbaring wat er in dit bedrjjf gebeurt en op wel ke wijze het gebeurt zei burgemees ter Rasterhoff, nadat hjj de ge lukwensen van het gemeentebestuur had aangeboden. Het is een modern be drjjf, dat zjjn plaats waard is en waar in men op tjjd de bakens heeft verzet en de energie opgebracht het op peil te brengen. Hij bracht de directie daarvoor hulde en sprak de hoop uit, dat deze uitbreiding weer een tfaze zal zjjn en het bedrijf dus tot nog grotere ontplooi ing zal komen. OUDEGA (W.) Deze afd. van bo vengenoemde bond hield Woensdag een vergadering onder leiding van presiden te M. de VriesMiedema. Na gemeen schappelijk gezang ging deze voor in gebed, waarna zij de aanwezigen welkom heette, in ’t bijzonder de gasten van de afdelingen Heeg en Gaastmeer. De heer Andriessen van Leeuwarden demon streerde met meelproducten en de da mes konden direct proeven. Na de pauze werd door de heer Andriessen een rjjm- wedstrjjd geleid, waarin de goede kwa liteiten der producten moesten uitko men. 18 dames namen deel, De tweede presidente sloot met dankgebed. Twee nieuwe leden meldden zich. OUDEGA (W.) De Ver. Dorpsbelan gen heeft hier in „Ons Gebouw" een filmavond van Veilig Verkeer georgani seerd. Voorzitter was de heer A. Feen- stra, die allen het welkom toeriep. Na- “8’ j mens de Ver. Veilig Verkeer te Sneek nei) gaf de heer Witvoet een uiteenzetting over het doel dezer verenigingen. Daar na werden de films vertoond, waarvan jong en oud veel kon leren. Na de pauze werden nog enige komische films ver toond, welke ook zeer in de smaak vie len. De heer Witvoet sloot met een dankwoord voor de ondervonden mede werking. Zaterdagmiddag het Oranje Hotel de alge: van de Noord Nederl. Watersportbond ge houden. Voorzitter was de heer H. Visser Wzn., die in zijn openingswoord o.a. mede deelde dat in het bestuur gesproken is over de vraag of er ook iets gedaan kan worden voor de toerzeilers en de ders. Een bepaald plan is nog wel niet boren, maar men kan er zeker van zijn de Bond op de bres staat voor de gehele watersport. De nieuwe meter (onze stadgenoot H. C. Stam) verricht zijn werkzaamheden zowel voor de N.N.W.B. als voor de K.V.N.W.V. waardoor meer eenheid in de meting en een besparing van kosten is bereikt. Ook het werk van de Tech. Commissie zal voortaan meer in overleg met het Verbond gebeuren. Deze scholier wil het komende seizoen lid worden van een tennis club. Zijn vader zei: „Spaar zelf een beetje mee en smijt niet zo met licht." Nu zit dit ventje avond aan avond bij het maken van huis werk zijn ogen te be derven bij een veel te kleine lamp. Dit is een zuinigheid, die de wijs heid bedriegt, want slecht licht is duur! kreeg ik bloemen en de klandizie. Dat geving in aanmerking kwamen om ver- het begin. Ik vergeet die eerste Za- eerd te worden met een doosje sigaren.” kwaliteit goed bleef, verkocht ik er veel van In de res. Ie klas bleven de koplopers meester van het terrein. Heerenveen 2 versloeg Velocitas 2 met 10 en Leeu warden 2 won met 20 de lastige uit wedstrijd tegen Zwaagwesteinde 2. GVAV 2 behield zijn aanspraken door een verdiensteljjke 2—0 op Be Quick 2 en tenslotte besliste Oosterparkers 2 het staartduel met de Achilles-reserves duideljjk in zijn voordeel. De uitslag was 7—0 derde klas verpletterde kam- pioenscandidaat Harlingen het bezoe kende De Kooi met 81, waardoor de roodbaadjes Rood Geel, dat wegens af keuring van het WZS-terrein niet speel de, van de eerste plaats verdrongen. De andere gegadigden verging het niet zo goed. Steenwjjk werd op eigen grond verrassend met 43 door Olyphia ge klopt en MSC verloor thuis al even ver rassend met 21 van GAVC. Vooral voor Steenwjjk is deze nederlaag een leljjke streep door de rekening. Jubbega profiteerde van deze misstap en klom door een 32 zege op DOG naar de derde plaats. Black Boys speelde in Bergum al zjjn zesde uitwedstrijd. De boys sleepten door een 22 geljjk spel weer een kostbaar punt in de wacht. Harlingen Rood Geel Jubbega Steenwjjk G.A.V.C. Olyphia Zo was bjj NicatorSneek de stand bjj rust nog dubbelblank en in de twee de helft nam de thuisclub zelfs door Delgrosso de leiding. Toen begon de Sneek-machine weer beter te draaien en was het met de Leeuwarders gedaan. Het einde bracht onze stadgenoten ten slotte een 52 zege. Velocitas won in een matige wedstrijd van Oosterparkers, dat zich wel kranig verweerde, maar voor het doel onge- vaarljjk was. Ook Velocitas leed aan dit euvel, maar een kopbal van Lanting uit een hoekschop bracht de punten toch bij de groenwitten, voor wie het de zesde „overwinning op het nippertje” was. Merkwaardig genoeg wonnen ze op ei gen veld driemaal met 10 en hun drie uitwedstrijden met 21. GRC herstelde zich tegen Haren prachtig van het echeq tegen Sneek. Het betere spel van de Combinatie werd beloond met een 41 zege. LSC behoefde wegens terreinafkeu- ring niet in actie te komen, maar toch was het een goed weekeinde voor de blauwwitten. Zij wonnen nl. Zaterdag het protest, dat zij onlangs indienden na afloop van de ontmoeting Helpman LSC. De uitslag werd van 33 in 28 gewijzigd. G.A.V.C. en Olyphia zorgden voor verrassingen. Yn it lokael to Hommerts kamen Un der foarsitterskip fan F. Hoeksma de leden fan de fuotbalklub H.J.S.C. gear. Nei in wurd fan wolkom fan de foarsit- ter, dy’t sei dat it bistjür iepen stie foar opbouwende krityk, waerden de forslaggen foarlêzen. Dg kas wie der op foarüt gien. Wie der forline jier in to- koart, dit jier koe de skathülder de boe ken ófslute mei in foardelich saldo. Bi- sletten waerd dat de stipers to nei de- selde rjochten hawwe as de leden. By de bistjürsforkiezing waerd J. Haagsma mei algemiene stimmen wer keazen, wylst P. W. Koopmans en M. de Boer as njje bistjürsleden keazen waerden. Oer de tastün fan it terrein waerd yn ’e rounfrage in hiel skoft praet. Sa’t it der nou hinne leit kin it net langer. It bistjür sil him mei oare forienings yn forbining stelle om de mooglikheden fan terreinforbettering ünder eagen to sjen. Ek waerd der praet om it gemeen- tebistjür oer dizze saek to rleplachtsjen. SCHARNEGOUTUM. De afd. Sneek van het Ned. Rode Kruis organiseerde Donderdag een filmavond in „Elim”. Het was de leider, de heer L. v. d. Zee, een genoegen naar zijn geboortedorp te ko men. Spr. spoorde de aanwezigen aan om lid te worden, opdat het Rode Kruis zjjn veelzijdige arbeid mag blijven ver vullen. Het heeft niet minder dan 61 vredestaken te vervullen. De films wel ke werden vertoond, o.a. Leni Rosner, vielen zeer in de smaak. Op verzoek van de jeugdige bezoekers werden er nog een paar lachfilmpjes vertoond, waar van ook de ouderen genoten. Er werd ook een loterij gehouden. De heer v. d. Zee mocht 29 nieuwe leden boeken. Jam mer dat „Elim” maar matig bezet was, want het mooie werk van het Rode Kruis verdient aller belangstelling en steun. In de res. 2e klas A bereikte Sneek 3 in Leeuwarden bij Rood Geel 2 een 33 gelijk spel en won Alcides 2 voor eigen publiek met 31 van Leeuwarden 3. In de res. 3e klas, waar de voetbal- oogst veel groter was, was het voor de LSC-reserves een trieste dag. LSC 2 moest in Leeuwarden met 20 de vlag strijken voor lijstaanvoerder Friesland 2 en het 3e elftal verloor in Huizum met 21 van FVC 3. Verder leed Harlingen 3 op eigen terrein een onverwachte 53 nederlaag tegen hekkensluiter Frisia 3, versloeg Steenwijk het tweede elftal van Lemmer met dezelfde cijfers en bleef Leeuwarden 4 het bezoekende Heeren veen 3 met 21 de baas. zorgen.” Jannie keek hem verwonderd aan. „Bezorgen? Sigaren of sigaretten? Dat doet toch niemand?” Kees lachte fijntjes en kneep zijn ogen half dicht. „Juist, dat was in de sigaren branche geen gewoonte. Maar waarom zou ik dit niet doorbreken en er wel een „Beste meneer, je krjjgt van mjj een be- gewoonte van maken? Enfin, laat ik stelling, maar anders dan je gedacht nlet °P miJn verhaal vooruitlopen. Ik hebt. Ik moet vijfhonderd cartonnen of zocht dus een kleine vijfhonderd adres blikken doosjes hebben met vijf prima sen elkaar en schreef die. Toen de sigaren er in. De verpakking moet uit- sigaren kwamen, maakte ik gedurende zonderlijk zjjn en de kwaliteit van de si- twee dagen niets anders dan pakjes en ie hebt het natuurliik al gezien- De garen eveneens- Ga naar de fabriek en toen dit alles gereed was bracht ik het Olde Broek” staat er o ,aten Ze me binnen drie dagen vertellen, «aar de post.” eK staal er °P- wat me dit kost. Reeds de volgende dag „Daar had je zeker wel een vracht- ,Ja, ik heb het bewonderd. Origineel had ik een andere v -J1~” 1* he t in jeder geval. En toen ik het zag, van de fabriek, en die w^sVat^ieuws- van buurt op en een besteller kwam later met Alleen goede lampen zijn zuinige lampen I Met goede lampen bent U altijd beter en voorde liger uit. Dat bewijzen de Philips lampen over duidelijk. Ten eerste ge ven ze méér licht, ten tweede zijn ze laag in prijs en ten derde uiterst zuinig in *t gebruik. In alle lichtpunten horen daarom Philips lampen. De lampen die U wér kelijk geld besparen I In een van begin tot eind zeer span nende wedstrijd, waarin de mist als een dichte sluier over het veld hing, haalde Nijland 2 het stoute stukje uit het ster ke Oudega 1 met lege handen terug te sturen. Hoewel Oudega het eerste doel punt scoorde, gaf Nijland gedurende de eerste helft veelal de toon aan. Ook was haar voorhoede zeer productief. Voor rust werd driemaal gescoord en de rust stand 31 gaf de gastheren dus al re den tot optimisme. Maar In de tweede helft bleek al spoedig dat Oudega niet van zins was achter te blijven. Het Njj- land-doel kwam onder zeer zware druk te staan, doch doelpunten bleven voor lopig uit. Talrijke uitvallen van Nijland leverden evenmin succes op. In de laat ste 20 miputen zag Oudega kans kort achter elkaar twee maal te scoren, waardoor de partijen op gelijke voet kwamen en de spanning ten top steeg, Nijland hernam evenwel de leiding toen de rechtsbinnen de bal in het verlaten doel plaatste en toen moesten de gasten, hoe ze ook zwoegden, hun eerste ne derlaag in deze competitie incasseren. wijkt ook sterk af van het overige ge bouw. Het is nl. zo gebouwd, dat de goederen die er in worden opgeslagen geen kwaliteitsverandering ondergaan. De nieuwste gegevens die voor het op slaan van graan en meelproducten gel den, zijn er in toegepast. De verlichting is zeer doelmatig en alle glas zonne- werend en het dak isolerend, terwijl op de meest doeltreffende wijze kan worden geventileerd. Voor dit alles bracht spr. dank en lof aan de architect, de heer G. W. Goodijk en de uitvoerders fa. Joustra (bouw werk), Landustrie (verlichting), fa Rui ter (ijzerwerk), fa. .Troelstra (lood- en zinkwerk) en Geldof (verfwerk). Ook deelde hij nog mede, dat de ge hele constructie zo is uitgevoerd, dat op ge akkeljjke wijze kan worden uitge breid. Met de mogelijke verdere uitbrei ding wordt nl. al weer rekening gehou den. De plannen voor een grote moderne silo die het torenarme Sneek ten goede zal komen, houden ons de laatste maan den sterk bezig, aldus de bedrijfsleider, die eindigde met de wens dat N. J. Wouda’s Meelfabriek nog vele jaren op deze wijze voort mag gaan en hoewel ze al bijna 150 jaar bestaat, steeds wat in richting en werkwijze betreft jong mag blijven. Dat wil zeggen met de tijd mee zal gaan. Dit in de allereerste plaats voor hen die hier hun werk en levens- vulling hebben gevonden, maar ook voor onze stad en de vele Sneker bedrijven, die allicht wanneer de omzet nog gro- ook nog zijn inboedel kon overnemen. Zo De Kon. Zeilver. Sneek en de S.Z.C. hielden Donderdagavond in „Onder de Linden” een gecombineerde vergadering ter behandeling van de agenda’s voor de komende algemene vergaderingen van de N.N.W.B. en de K.V.N.W.V. Vóór de pauze had de voorzitter van de S.Z.C. de heer H. S. Groenhout de leiding, die in zjjn openingswoord Ir. G. J. A. Nieveen, in leven penningmees ter van de Koninklijke, herdacht. Hij schetste de overledene als een rustig maar bekwaam werker, wars van franje, in wie de zustervereniging veel verloren heeft. De agenda voor de vergadering van de Noord Nederl. Watersport bond op 11 Dec. te Leeuwarden gaf weinig aanlei ding tot besprekingen. De vergadering ging met alle voorstellen accoord. Als wedstrijddata voor de Sneek-Week zul len worden aangevraagd 13 t.e.m. 18 Augustus. Het aanwijzen van de afgevaardigden naar deze vergadering werd aan de be sturen overgelaten. Dr. v. d. Zijpp, voorzitter van de Ko ninklijke, die de tweede helft van de ver gadering presideerde, stond voorat eveneens stil bij de zware verliezen wel ke zijn vereniging deze zomer leed door het overlijden van de heren Tjeerd King- ma en Ir. Nieveen. Beiden onder droeve omstandigheden. Kingma lid van het Wedstrijdcomité, was een man van wei nig woorden, maar een trouw vriend met een warm kloppend hart, die zijn liefde had verpand aan de watersport en de K.Z.V. Wij hebben hem gemist en zullen hem blijven missen, aldus spr. Ir. Nieveen vervulde zijn functie van penningmeester ook op uitnemende wij ze. Wjj hebben hem leren kennen als iemand die veel voor de watersport en onze vereniging over had zei dr. v. d. Zijpp. De vergadering eerde beider na gedachtenis door staande enige ogen blikken stilte in acht te nemen. De personeelsvoorziening levert ook grote moeilijkheden op, zo ging spreker voort. Er is vooral een tekort aan vak lieden en ook de trek naar het westen vervult het gemeentebestuur met zorg. Het is daarom de vraag of het wel ge wenst is in de gegeven omstandigheden met medewerking van de Arbeidsbu- reaux personeel voor de mijnen e.d. te werven. Er zjjn in ons land nog genoeg onontwikkelde gebieden met een arbei- ders-reserve. De heer Wouda voegde aan dit laat ste nog toe, dat door de mechanisatie wel minder arbeiders, maar méér goede nodig zgn. Nu schrikt men vaak voor de mechanisatie terug wegens het ont breken van de mensen die de machines moeten bedienen. Vandaar dat een tech nische opleiding van onze jonge mensen zo noodzakeljjk is. Wij staan en vallen met de goede arbeid van onze medewer kers, over wie spr. tot besluit zeer waarderend sprak. Verder werd o.a. nog gesproken door de heeren S. Douma, namens het De partement voor Nijverheid en Handel, architect Goodijk, M. T. F. Vlas voor de Ver. van Sneker Zakenlieden, S. Bos namens Landustrie en de aannemer N. neemt hier nl. een belangrijke plaats In Joustra. Zij werden allen door de heer hoewel dat niet overal voldoende bekend werd in Leeuwarden in I deze klasse is niet toegestaan, terwijl in- :mene vergadering gaande 1955 de maat van de giek is bepaald I op 3.53 m. vanaf achterkant mast en van de gaffel op 3.50 m. Alle bestuursvoorstellen werden aangeno men. Hierdoor zal voortaan bij niet tijdige betaling van de contributie een boete van 10% van het verschuldigde bedrag kunnen worden opgelegd, en zijn alle afdelingen verplicht het wedstrijdreglement van de Nationale autoriteit bij alle door hen te houden open- en onderlinge wedstrijden toe te passen, behoudens dispensatie van het bestuur. De kampioenswedstrijden in de 30 m2, 22 m2, 16 m2, B.M., Valken- Regenboog- en Vrijheidsklasse en z.m. in de Pampusklasse en Larken, zullen waarschijnlijk op 23 en 24 Juli op het Sneekermeer worden gehou den. Over de laatste kampioenswedstrijden was het bestuur echter niet geheel bevre digd. Tal van zeilers bleven Zondags ab sent. Er zullen daarom wijzigingen in het reglement voor deze wedstrijden worden aangebracht. De Sneek-Week is van 13 t.e.m. 18 Aug. j „Daar had je zeker wel een vracht- vertegenwoordlger aL*to voor nodig.” - --- "“v „O nee. Ik belde het bijkantoor in de begreep ik meteen, dat jij hier moest gieriger. Hij wilde weten, wat ik zetelen.” pian was enOf ik natuurlijk goed twee postzakken. Daar deden we alles in man, wiens opvolger ik werd, was voor de centen. Dat begreep ik na en samen brachten we het naar het schudde zijn hoofd, toen hij het uithang- een minuut. Ik legde hem mgn plannen kantoor. Ik verzuimde natuurlijk niet de bord zag en zei: „Dat accepteren ze in uit en hij was even enthousiast. En toen besteller en de kantoorhouder eveneens deze buurt vast niet. Je woont hier op ik hem bovendien vertelde, dat hjj stand.” en ander onder rembours kon zenden, Ik lachte wat en antwoordde slechts: 7. 1 „We zullen afwachten”. Ik liet mijn naam kreeg die vijfhonderdI döösj*ês“tëgèn op de winkelruit schilderen, verr oderni- vrij redelijke prijs en wazen e; seerde de etalage en het winkelinterieur veertien dagen. Intussen had ik keurige dagen daarop kwamen en plaatste een paar advertenties in het circulaires laten drukken en plakadres- sen binnen die zo’n pakje hadden ont- buurtblaadje. sen. Ik kocht pakpapier en touw en ging vangen. Ze vonden het allemaal een Zaterdags heropende ik. Jaarverslagen en benoemingen. In het jaarverslag van de secretaris-pen- ningmeester de heer J. Tuil, werd eveneens vermeld dat er gestreefd wordt naar een steeds beter samenwerking met de K.V.N. W.V. Daarom is tussen de beide organen een afspraak gemaakt t.a.v. de meting, de registratie, en de meetbrieven, het toezicht op de naleving van de reglementen der K. V.N.W.V. en het uitoefenen van contröle o.a. tijdens de wedstrijden. Het aantal aangesloten verenigingen be draagt 47. Betreffende het verloop der klassen werd met genoegen geconstateerd, dat er een kleine vooruitgang valt te bespeuren. De exploitatierekening sloot met Voordelig saldo van ƒ200.13. De aftredende bestuursleden de heren E. V. d. Veen en K. J. Mulder, alsmede de heer L. Stelwagen die periodiek aftrad als lid van de T.C. werden herkozen. In de vaca ture welke in de Zeilraad is ontstaan we gens het aftreden van de heer S. J. Olij, die zich niet herkiesbaar stelde, zal tijdelijk door het bestuur worden voorzien. HANS CLAESZ WOUDA wilde hier in 1818 een zaak beginnen, maar stond daarbjj voor de keus tussen een grutterij of een weverij. Hij koos de eerste omdat n mens altjjd nog beter zonder kleding kan dan zonder voedsel en begon zjjn bedrijf aan het Grootzand in het pand waarin thans de firma Hof stede gevestigd is. De grutterjj was achter en voor in de winkel werden het boekweltmeel, de boekweit en gort en de erwten en bonen verkocht. Dat was het begin van Wouda’s Meelfabriek N.V., welk bekend bedrijf zich in de loop der jaren steeds meer heeft uitgebreid en nu een eervolle plaats inneemt onder de grote mengvoeder-lndustrieën van ons land. 4. We zijn de volgende dag naar Amster dam gereisd en daar installeerde ik me voorlopig op kamers. We zjjn toen ver schillende makelaars af geweest en na enige dagen werd me een bestaande si- garenwink' te koop aangeboden. Dat was de zaak in de P. C.” „Die zal je wel aardig wat g'-’d gekost hebben”, veronderstelde Jannie, die met belangstelling luisterde. Kees lachte en schudde ontkennend zijn hoofd. „Nee, dat was het ’m nu juist. Die zaak werd voor een spotprijs aange boden. En de makelaar zei eerlijk, dat de winkel geheel verlopen was. De man, die er in zat, had zijn schaapjes min of meer op het droge, en kon het niet zo veel meer schelen. We kregen de boeken van de laatste jaren ter inzage en daar uit bleek, dat de omzet hard achteruit liep. Mjjn advocaat raadde het me niet aan, maar ik had al plannen in mjjn hoofd. Met wat geld was er van de zaak in deze buurt wel weer wat te maken. Ik besloot dan ook de zaak te kopen. We werden het eens over de koopsom: dui zend gii’den. Misschien was die te hoog. Volgens mijn advocaat wel. Maar ik had al meteen originele plannen in mjjn hoofd en ik wilde met alle geweld die zaak hebben. Er kwam nog eens duizend gul den bij voor de inventaris en de voorra den, terwijl ik voor tweehonderd gulden een en ze waren er was! terdag nooit: acht klanten had ik van „Ha-ha, ik begin iets te begrijpen: je van. Later werden ze minder, toen ben twee tot elf uur en de ontvangst was ging ze cadeau geven.” ik op een ander merk overgestapt. Maar „Juist, dat was mijn plan. In de circu- kreeg ook veel postorders. Die een „W, WCLL CC 11 OV1, Italic UUUU IXk VlC-CiC CACC11C11LV 31 galen twl - „Ja, dat was natuurlijk een teleurstel- kennismaking aan en schreef er voorts honderd. Ik kreeg zelfs van ling. Maar ik was niet verslagen. In- bjj, dat een bezoek aan mjjn zaak zeer groot kantoor in de Van Baerlestraat tegendeel. In de volgende dagen kwamen op prijs zou worden gesteld, maar dat een besteling van het gehele personeel: er regelmatig klanten, maar het zette we ook iedere bestelling, klein of groot, samen acht kistjes. En dat bleef geen zoden aan de dijk, De omzet van gaarne zonder prijsverhoging zouden be en de kantoorhouder een een doosje te geven.” 2„En het resultaat van je cadeau- was de transactie in kannen kruiken. Ik actie? Viel het mee of tegen?” „Het was verbluffend. Het overtrof m. De regelmatig men- op de winkelruit schilderen, verr oderni- vrij redelijke prijs na zelfs mijn stoutste verwachtingei en plaatste een paar advertenties in het circulaires laten drukken en plakadres- sen. Ik kocht pakpapier en touw en ging vangen. Ze vonden mijn toen via het telefoonboek alle adressen mooie attentie en kochten zonder uit- nieuwe collega-winkeliers in de buurt na, die volgens mij in de P. C. en om- zondering deze sigaren. Ik moet erken- - nen: ze waren uitstekend en zo lang de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2