Holle^ndLs SïrïJltl£.wart©É Melkvervoerders bespraken hun belangen -—’Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK^ WYMBRITSERADEEL en IJLST Het Zwembad krijgt er een nieuwe filterinstallatie bij Eindles Zangklas Stedelijke Muziekschool Begroting 1955 gemeente Sneek Kerstveiling Statuut v/h Koninkrijk plechtig bevestigd Sander Dijkstra 20 Desimber 80 jier Vrijdag 17 December 1954 109e Jaargang No. 100 Mi Redacteur: L KIE7.h.RPiNk Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD --- Geslaagd KLEIN ZAND 7 - Telet 2872 Geraamd tekort f 165.000 Plannen voor bejaardencentrum in vergevorderd stadium - Badhuis. Dienstuitvoering P.T.T. om streeks de Kerstdagen Dienstuitvoering P.T.T. bij de Jaarwisseling Badhuis. Aardgas. Rjjkslandbouwwinter- Sanering Steenklipstraten. filterinstallatie van een ge- de plicht verzekerden (zelfstandigen) KERSTMIS NADERT. Arbeidsvoorwaarden. Deze belangrijke mededeling noteer den we Woensdagavond in de aandeel houdersvergadering van de N.V. Zwem bad Sneek, welke onder leiding van Mr. K. S. van Andringa in Rest. Piso werd gehouden. De Directie maakte er mel ding van in haar jaarverslag en de heer J. de Kok verstrekte de technische bij zonderheden. Nieuwe school. Nu het tijdstip, waarop aardgas kan worden betrokken, nadert, is het moge lijk het vraagstuk tot inrichting van een gedeelte van het beschikbaar komende gebouw der gasfabriek tot badhuis, na der onder ogen te zien. Ook hiervoor zijn reeds een voorlopig plan met kos- tenbegroting opgemaakt. Aan de Rijks-Universiteit te Gronin gen slaagde voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde L (Pharmacie), Mej. F. W. Kingma van hier. de dr van ver* van het platte» i zullen in de Redactie-adres werd L. G. Een nader voorstel over de sanering van de Steenklipstraten zal U zeer bin nenkort bereiken. Een plan om als eerste fase van deze sanering een dertiental woningen aan de 2e Steenklipstraat te bouwen is in vergevorderd stadium van voorbereiding. Met de montage van het ontvangsta tion voor aardgas is inmiddels een aan vang gemaakt. Het laat zich aanzien dat omstreeks de jaarwisseling een hoeveel heid aardgas als suppletiegas 10 van de eigen productie) van de Staat kan worden betrokken. ming ten behoeve van de gemeentebe drijven in 1955 moeten worden gedaan. Deze belopen: Voor gewone uitbreidin gen van het gas- en waterleidingnet f 90.000,en wegens omschakeling van het gasbedrijf in verband met het be trekken van aardgas f 310.000.Samen f 400.000,—. arbeidsvoorwaarden zijn gevoerd met de Soc. rbeidsvoorwaarden. vast te ’55 niet rijden. Zaterdag 1 Januari 1955 (Nleuwjaars- de genoemde wagen. Het er dus steeds d. Hoek, dat een goede en beloning komt. Voor de meesten is deze nu nog te laag. Bereikt werd ook land zien vermag, Bejaardencentrum. De voorbereidingen tot stichting van een bejaardencentrum verkeren reeds in een vergevorderd stadium. Een schets- plan en een gedetailleerde begroting van de bouw- en exploitatiekosten zijn ge reed. Alvorens met de voorbereidingen verder te gaan, achten wij het echter ge wenst dat de gemeenteraad aan de hand van dit schetsplan en de begroting een beginselbesluit neemt. Wij hopen in staat te zijn in één van de eerstvolgende raadsvergaderingen na de behandeling van de gemeentebegroting dit punt aan de orde te kunnen stellen. heid bleek eveneens een groot succes en voldoet aan de behoefte. Het Gemeente bestuur richtte een betere en grotere rijwielstalling in aan de achterzijde bij het Sportpark. By de gemeente is nog een verzoek ingediend een kleine strook van het Burg, de Hoop Park by het zwembad te mogen aantrekken. Daardoor zal het mogelijk zijn ook bij grote drukte de be zoekers voldoende gelegenheid te bieden binnen de muren van het zwembad te vertoeven. Thans is er op topdagen voor de niet-zwemmers te weinig ruimte. „Als men eens wist wat de Bond voor De heer en mevrouw Voorhorst, va der en moeder van drie jongens, zijn Dinsdag aan de Rijksuniversiteit van Utrecht tegelijk gepromoveerd tot doc tor in de geneeskunde. De promotie was de kroon op het werk van een echt paar, dat belangrijke onderzoekingen heeft gedaan voor de verdieping van de kennis van de tuberkelbacil. Kunst aan Allen heeft er bij het or ganiseren van haar Kamermuziek- avonden steeds naar gestreefd de leden het beste te bieden wat maar enigszins mogelijk was. De practijk bewees daar bij, dat voor iets bijzonders ook in Sneek wel voldoende belangstelling bestond. Zo bezien deed Kunst aan Allen weer een bijzonder goede greep met het uit nodigen van het Hollands Strijkkwartet. Voor een vrij groot aantal liefhebbers trad dit gezelschap Woensdagavond in Zaal Hanenburg op. De namen der le den van dit strijkkwartet: Nap de Kleyn, le viool, Jaap Schröder, 2e viool, Paul Godwin, alt en Carel van Leeuwen Boomkamp, cello, stonden bij voorbaat borg voor een muziekavond van zeer goed gehalte. Maar dat deze musici in de betrekkelijk korte tijd van hun sa menwerking een ensemble van zo bijzon dere klasse hadden weten te vormen als op dit concert bleek, was toch wel een extra verrassing. Waar alle onderdelen van het samen musiceren zo tot in de perfectie verzorgd waren, is het moei lijk te zeggen in welk opzicht het Hol lands Strijkkwartet zich onderscheidde van de zeer vele goede kwartetten, die we in Sneek al mochten beluisteren; maar we mogen wel aannemen dat dit gezelschap zijn charme voor een belang rijk deel ontleent aan de prachtige ho mogene klank der vier instrumenten en de eerlijke, spontane voordracht. Reeds in het eerste werk, het kwartet opus 76 no. 5 van Joseph Haydn steeg het spél tot grote hoogte en kon men genieten van de gave toonvorming en het sublie me samenspel in largo cantabile en de geraffineerde techniek in het presto. Zeer fraai was ook de uitvoering van Ravels Strijkkwartet in F, waarin de frans-impressionistische sfeer, de sa mengestelde rhythmiek en de vele colo- ristische effecten zeer goed werden ge troffen. Dit alles werd zo mogelijk nog overtroffen in het kwartet opus 59 no. 2 van Ludwig v. Beethoven, een van de drie z.g. Russische kwartetten, wegens het verwerken van een Russische volks melodie in het allegretto. In dit werk werden we het meest getroffen door de prachtige melodie uit het adagio, zoals die o.a. door alt en cello werd voorge dragen. Hier kon men werkelijk denken aan de „harmonie der sferen”, zoals Beethoven gedaan moet hebben, toen hij dit deel schreef. Het presto met de pit- De dienst andere Zon- De heer J. H. Wilmink bracht zijn fi nancieel verslag uit. De Balans wijst in debet en credit een bedrag aan van f 45.736.34. De onderbouw, gebouwen en kleedgelegenheden zijn opgenomen voor een totaal bedrag van f 40.597.20. De technische installatie en de inventaris staan beide voor f 1.te boek. De cre ditzijde vermeldt o.a. een kapitaal van f 20.000.leningen Gemeente en O.B.W. f 21.150.13, reserve f 3936.21 en een agio reserve van f 650.De Verlies- en Winstrekening sluit met een winst van f2760.46 400 gulden lager dan in 1953). Het totaalcijfer is f 17.609.58. Na een toelichting van de penning meester werden de cijfers op voorstel van de kascommissie vastgesteld. Benoemingen. De heer J. Y. Deenik, commissaris, die periodiek aftrad, werd herkozen. De secretaris, de heer K. G. Postma, die naar Meppel vertrok, werd in de direc tie opgevolgd door de heer G. J. van Wieringen. Nadat nog besloten was ook dit jaar geen dividend uit te keren, gaf de heer J. de Kok technische inlichtingen over de nieuwe filterinstallatie die geleverd zal worden door Machinefabriek Kwant alhier en uniek is in ons land. Bij de rondvraag werd er op gewezen, dat de fietsenstalling op het Gem. par keerterrein op hoogtijdagen te klein bleek. Getracht zal worden hierin ver betering aan te brengen. De heer Deenik wees tenslotte nog op het grote alge mene belang van het Zwembad, waarna de vergadering gesloten werd. SNEEKER NIEUWSBLAD 6. 1 Drijfhout, Snaait 88 woningen op het Eiland. Eveneens hopen wij spoedig by U ter tafel te kunnen brengen een plan voor de bouw van 88 woningen op het „Ei land”. Aan de voorbereiding van dit plan zal nog dit jaar, naar wij hopen, de laatste hand kunnen worden gelegd. In het verslag werd ook wijlen de heer F. Boeijenga, oud-wethouder en gedele geerd commissaris van de gemeente, herdacht. In hem verloor het zwembad een goede vriend, die zeer veel voor de bevordering van het zwemmen heeft ge daan. Aan de Zwemclub Neptunus werd voorts dank gebracht voor het organi seren van de diplomadagen. Financiën. Over de rijksbijdrage in de kosten van stichting van een nieuwe rykslandbouw- winterschool en over de berekening van de huur van een door de gemeente te stichten gebouw voor de huisvesting van het rykslandbouwconsulentschap zijn nog onderhandelingen met het rijk gaan de. Wy hopen binnen korte tijd een voor stel te dezer zake te kunnen indienen. By de raming van de stichtingskos- ten van de R.L.W.S. is er reeds reke ning mede gehouden, dat naar mag worden verwacht, een gedeelte daarvan ten laste van het rijk en de provincie zal komen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. |Kantoor: GROOTZAND 55 'Telefoon 3005 (K 5150) Betreffende de onderhandelingen Commissie voor ArL- - Voorgesteld werd de vergoeding Gedurende de Decembermaand worden de kaarsen voor het Kerstfeest vaardigd. Het is een oude traditie dat de huisvrouwen va. land in Zweden, zelf hun kaarsen vervaardigen. Deze kaarsen Kerstbomen op Kerstavond branden. Het vervaardigen van de kaarsen. dag): De kantoren zullen voor de Post dienst gesloten zijn. Des morgens zal (ook in de buitenwijken) één briefpost- bestelling worden uitgevoerd. De bus- rechthouders hebben gelegenheid de voor hen bestemde correspondentie af te ha len van 89 uur. Zondag 2 Januari 1955: wordt uitgevoerd als op dagen. Sneker H.B.S.’ers maakten unieke gebeurtenis mee. Tot de toeschouwers op een bevoor rechte plaats behoorden ook de leerlin gen van de vijfde klasse der R.H.B.S. al hier en hun geleiders. Zij waren voor het bijwonen van een vergadering der Twee de Kamer naar den Haag getogen en kregen op het Binnenhof, dank zy de zorgen van de griffie der Kamer, een gereserveerde plaats om de stoet te aan schouwen. Daarna werd nog een deel der verga dering van de Tweede Kamer bijge woond. 's Avonds ging het gezelschap naar Amsterdam om er in de Stads schouwburg Christopher Fry’s nieuwe stuk „Het donker is licht genoeg" door de Haagse Comedie te rien. In de zeer vroege uren van hedenochtend arriveer de men hier weer na een vermoeiende maar unieke dag. Uitbreiding Algemene Begraaf plaats. De plannen voor de uitbreiding van de algemene begraafplaats konden tot nog toe geen voortgang vinden in ver band met de toestand op de arbeids markt, welke zich tegen een uitbreiding van de werkgelegenheid verzette. Het laat zich thans aanzien dat in het begin van 1955 tot aanbesteding van het werk kan worden overgegaan. stellen op 1.30 per uur voor de niet ver plicht verzekerden (zelfstandigen) en op 1.20 voor de verplicht verzekerden, ver hoogd met 65 cent per dag voor een paard en 15 cent voor een wagen. Overeengeko men werd, dat aan de fabrieken zal wor den geadviseerd het loon vast te stellen op resp. 1.25 en 1.15 plus vergoedingen voor paard en streven van de organisatie is op gericht, aldus de heer v. er ook voor de melkrijders vaste nons bleek, dat ook aan stemvorming en uitspraak veel aandacht was besteed. Wat of de kinderen later ook nog aan Advertentieprijs 15 et per m.m. j contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs t 3. per half Jaar. Franco per post <3.75 oer half Jaar. In aanwezigheid van vele ouders kregen de leerlingen van de zangklas van de Stedelyke muziekschool Dinsdag avond hun laatste les. Het betrof hier het besluit van een 2-jarige cursus alge meen vormend muziekonderwijs onder leiding van mej. Pilon. Het doel van deze cursus is de leerlingen zoveel ken nis bij te brengen, dat zy in staat zullen zijn een melodie in een willekeurige toonsoort te ontcijferen en van blad te zingen. Bovendien is de methode (gro tendeels volgens Gehrels) zo Ingesteld, dat de muzikale vermogens der kinde ren worden ontwikkeld, waardoor een goede basis wordt verkregen voor ver dere muziekstudie op een of ander in strument. Zo krijgen de leerlingen ge hoor- en geheugenoefeningen, leren zij verschillende toonladders onderscheiden en intervallen herkennen. Zonder een derg. voorbereiding blijft het instru mentaal onderwijs immers veelal be perkt tot het aanleren van de techniek en komt de ontplooiing van de muzika liteit in breder verband niet tot haar recht. Dat er onder deskundige leiding heel wat te bereiken is, bewezen de prestaties van de tien leerlingen, die de cursus tot het eind hadden meegemaakt, overduidelijk. Het zingen van de niet van te voren ingestudeerde notenvoor beelden ging de meesten vlot af, terwijl by het zingen der volksliederen en ca- tige rhythmische figuren in 2e viool, alt en cello en het levendige thema der le viool daarboven, vormde een waardig besuit van dit prachtige concert. Het publiek toonde zich zeer erkente lijk voor het gebodene en beloonde de musici met een uitzonderlijk lang en hartelijk applaus. L. G. muzikale ontwikkeling opdoen, zy zul len steeds veel plezier beleven van het geen hun in de afgelopen twee jaar werd bygebracht. De les werd besloten met het uitrei ken der laatste rapporten, terwyl elk der deelnemers bovendien nog een aar dig uitgevoerd diploma ter hand gesteld. In hun nota ten geleide van de be groting 1955 der gemeente Sneek delen B. en W. o.a. het volgende aan de ge meenteraad mede: De begroting voor het komende jaar sluit met een nadelig saldo van rond f 165.000.hetwelk voorlopig is weg gewerkt door te beschikken over een bedrag van f20.000,van de uit reke ningsaldi van vorige dienstjaren ge kweekte reserve en een verhoging van de raming der algemene uitkering uit het gemeentefonds met f 145.000,Dit laatste bedrag zal slechts als werkelijke dekking kunnen worden aangemerkt als de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën gunstig beschikken op ons verzoek tot verhoging van het basisbe drag der algemene uitkering. In verge lijking met de oorspronkelijke begroting voor het lopende jaar, waarvan de uit gaven de inkomsten met f 265.000,— overtroffen, is de begroting, welke U thans wordt aangeboden gunstiger. Het tekort beloopt echter ook nu nog een aanzienlijk bedrag, nl. f 165.000,In tegenstelling met andere jaren, welke in dit opzicht steeds een toeneming te zien gaven, zijn de kosten, voort vloeiende uit investeringen vrijwel op het peil van de begroting 1954 gebleven. Aan rijksuitkeringen is per saldo f158.000 meer geraamd dan op de be groting 1954. De personeelskosten zijn echter f 115.000 hoger geraamd in ver band met de ingevoerde salarisverhogin gen. De bedrijfsuitkomsten zijn f 47.000 hoger geraamd, de onvoorziene uitga ven f 10.000 lager, zodat de begroting 1955 in totaal f 100.000 gunstiger is dan de aanvankelijke van 1554. De overige verschillen tussen de ra mingen van de begroting van 1954 en die voor 1955 wegen vrijwel tegen elkaar op. Van deze verschillen willen wij nog noemen de wederom aanzienlijke stijging van het subsidie aan de instelling voor sociale zorg en de hogere raming van de uitgaven wegens krankzinnigenverple ging. Of en in hoever aan ons, in ver band met het begrotingstekort 1954, by de Minister van Binnenlandse Zaken en van Financiën ingediend verzoek om verhoging van het basisbedrag der alge mene uitkering uit het gemeentefonds zal worden voldaan, valt op dit ogenblik nog niet te zeggen. Een beslissing oi het verzoek is nog niet genomen. Dit houdt mede verband met de omstandig heid, dat in de loop van 1954 enkele rijksuitkeringen vrij belangrijk zijn ver hoogd, waardoor het aanvankelijk te kort van f265.000,niet meer tot uit gangspunt kan worden genomen. Nieuwe investeringen. Wij geven hier nog een opsomming van nieuwe investeringen, waarvan de afschrijving en rente voor het eerst op de begroting wordt geraamd: Kosten sanering Steenklipstraten f 190.000, Stadsuitbreiding Lemmerweg f 99.000, Kosten doorbr. le Oosterkade f 30.000, Vervanging oude walmuren f 100.000, Stichting rijkslandbouwwinterschool f137.000,Stichting gebouw voor het rykslandbouwconsulentschap f 192.000; Uitbreiding van bijzondere scholen en stichting van een gymnastieklokaal bij de Rehobothschool f356.000,—; Bouw gymnastiekschool aan de Almastraat f 130.000,—. Totaal f 1.234.000,— Bovendien zijn thans wederom kosten van rente en afschrijving opge nomen van de navolgende kapitaalswer- ken, welke ook reeds in de begroting voor 1954 waren geraamd, doch nog niet in uitvoering zijn gekomen: Bouw Oos- terpoortsbrug f 175.000, begraafplaats f 61.000, wagenkamp Na de laatste oorlog is Nederland een belangrijk fruit exporterend land gewor den. 50 jaar geleden voerde ons land zijn hard fruit nog in. Dat is dus een grote ommekeer, welke voor geen ge ring deel te danken is aan de vakbe kwaamheid van de tegenwoordige Ne derlandse fruittelers en aan de voorlich ting welke zy van regeringszijde ont vangen. Eenmaal in het jaar kan men op veertig plaatsen in ons wat de Nederlandse fruitteelt vermag, dan demonstreert zij nl. op de Kerstvei- lingen. Zo hield Dinsdagmiddag de Zuid- Friese Tuinbouw Vereniging haar vijfde kerstveiling in het Geb. v. Chr. Belan gen. Er was een voor het lekenoog zeer mooie collectie divers fruit aanwezig, maar voorzitter J. T u I n e n g a, die de pryzen uitreikte, zeide dat het toch wel eens beter was geweest, maar het weer was dit seizoen bijzonder slecht en had dus niet meegewerkt. De jury kende de volgende pryzen toe: mooiste jonathans: Jog. Sikkes te Bak huizen (medaille plus een beker); mooi ste goudrenetten: A. de Jong te Oude- haske (medaille plus beker)mooiste verpakking in zijn geheel: Proeftuin Engwirden (medaille); mooiste stoof peren: J. Beuckens, Scharnegoutum (lau wertak); mooiste collectie zoete appels: T. Bokma te Langezwaag, die ook een prijs kreeg voor de mooiste Groninger kroon; mooiste sortering in zijn geheel boven 25 kisten: Proeftuin te Engwir den (definitief in bezit van wisselbeker) mooiste inzending cox: A. de Jong te Oudehaske (bekertje); beste gewicht en beste sortering onder en boven: D. Sik kes, Ruigahuizen (luxe voorwerp); mooiste inzending handperen: A. Bruin- sma te Joure (lauwertak). Volgens het jaarverslag, uitgebracht door de heer G. v. d. Pijpekamp, was 1954 voor de N.V. een goed jaar. De financiële uitkomst was nog iets beter dan het vorige jaar dat reeds een top- ontvangst te zien gaf. Voor een groot deel is dit te danken aan de vroege ope ning van het bad, waardoor van het toen nog gunstige weer geprofiteerd werd. In totaal werden 4813 abonnementen geplaatst met een bruto ontvangst van f 15.851,95. Bovendien werden nog een aantal duplicaatkaarten, 85 knipkaarten voor 10 baden, 22 maandkaarten en 5833 losse baden afgegeven. Door het slechte weer liepen de laatste drie cate gorieën echter sterk achteruit, evenals het aantal uitgereikte diploma’s dat 528 bedtoeg tegen 568 in 1953. Het uitreiken van zwemkledingnum- mers kan als geslaagd worden be schouwd. Deze nummers worden tegelijk met het diploma uitgereikt en op de zwemkledlng genaaid, waardoor het badpersoneel direct kan nagaan of al dan niet van de diepe bassins gebruik mag worden gemaakt. De uitbreiding van de kleedgelegen- reeds, dat de omzetbelasting voor het melk- vervoer niet 4 maar 3°/o bedraagt. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer G. Strikwerda te Oos- terlittens, die geen melkvervoerder meer is, gekozen de heer A. de Boer te Oudega (W.) Besloten werd voorts nog op grond van de toegekende verhogingen in het Zuivel bedrijf aan de Sociale Commissie voor te stellen de fabrieken te adviseren de laatste 6°/o loonsverhoging ook op de melkver voerders toe te passen. Met een krachtige opwekking van de heer Dijkstra de Bond door het winnen van niéuwe leden te versterken (drie gas ten gaven zich reed als lid op) werd de vergadering daarna gesloten. In het Zwembad zal naast de bestaande een heel nieuw Engels systeem worden geplaatst. Hierdoor zal het ’t volgend jaar mogelijk zijn om binnen de 20 uur de volledige inhoud van het gehele bad te verversen. Door gebruik te maken van kiezelaarde wordt het water nl. niet alleen 100 helderder, maar wordt tevens bereikt dat 6070 m3 per uur méér kan worden gefiltreerd, wat in de praktijk neerkomt op een verhoging der ca paciteit van 60 tot 180 m3 per uur. Uitbreiding Aanleg woon wagenkamp f 10.000,Uitbreiding Sperkhemschool f25.000,—; Uitbreiding Willem Lodewijkschool f 100.000, Stichting nieuw gebouw gymnasium f196.000,Samen f567.000, In deze opsommingen zijn niet ver meld de investeringen, welke naar ra- Woensdagmiddag heeft Hare Majesteit Koningin Juliana in een plechtige bijeen komst in de Ridderzaal in Den Haag, in tegenwoordigheid van delegaties van Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen en van talrijke genodigden, het Statuut voor het Koninkrijk bevestigd. Zij deed dit met haar handtekening, waarna de acte van bevestiging even eens getekend werd door minister Kern kamp en de premiers van Suriname en de Nederlandse Antillen, de heren A. Currie en E. Jonckheer. Het was het moment, dat een ontwikkeling, de kolo niale periode, afsloot en dat het begin vormde van het samengaan in een nieuwe verhouding, zoals die is vastge legd in het Statuut, hetwelk, zoals de Koningin in haar toespraak met nadruk zeide, op basis van volledige vrijwillig heid is gegrond. De Koningin noemde het Statuut een monument van „de macht, die geestkracht, zelfbeheersing en wysheid kunnen opleveren temidden van de woelingen van deze kritieke tijd” en zij zag de groei van de ver houdingen tussen de rijksdelen als „een gewas”, dat voeding behoeft om gezond te blijven, doch waarvan „de storm der tijdens reeds heeft aangetoond, dat ze stevig was gewor teld.” De toespraak van de Koningin vorm de het slot van de plechtigheid, waarin, alvorens tot ondertekening van de acte van bevestiging was overgegaan, minister-president van Nederland Drees en de minister-presidenten Suriname en de Nederlandse Antillen de heren Currie en Jonckheer namens hun landen hun bereidheid op basis van het Statuut samen te werken hadden tot uiting gebracht. Wat het ceremonieel betreft was het eigenlijk een tweede Prinsjesdag. Hare Majesteit de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard begaven zich in de Gouden koets naar de Ridderzaal en de samen stelling van de stoet evenals het mili tair eerbetoon herinnerden geheel aan die op de derde Dinsdag in September, al waren er niet zoveel mensen op de been. J het Bestuur ook in het afgelopen jaar weer de leden deden, zou zeker niemand weggebleven zijn”, zei voorzitter D. J. v. d. Meer uit Scharnegoutum op de rayon vergadering van de Bond van Melkvervoer ders van boer naar fabriek, die hier Woensdagmiddag in JEre Perennius werd gehou den. „Men moet dat niet te licht achten” zo vervolgde hij. „Als de organisatie er niet geweest was, zouden we niet zo ver zijn gekomen als nu het geval is. Dat moeten vooral de jongeren goed bedenken”. ’'aar hoewel de vergadering niet druk bezocht was, zijn er toch vruchtbare be sprekingen gevoerd, waartoe vooral de aan wezigheid van de heren J. v. d. Hoek en R. Dijkstra namens de N.O.B. Wegtransport waarbij de Bond is aangesloten, veel heeft bijgedragen. Zij gaven tal van inlichtingen en beantwoordden vele vragen. Betreffende de 6°/o loonsverhoging deel den zij mede, dat deze reeds door verschil lende fabrieken wordt toegekend. Echter alleen over het loon, niet over de onkosten. Voorts werd een vraag over de ziektever zekering beantwoord. Aan de leden werd geadviseerd een W.A. verzekering te sluiten. De risico s van de melkrijders op de weg worden nl. steeds groter. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het gebruik, de kosten en de mogelijk heden van een tractor, waarbij naar voren kwam, dat deze niet voordeliger is dan een paard en wagen. De hear S. Dykstra, ien fan de hjir bikende firmanten. Nikkel- en moffelfa- bryk, firma Nota en Dijkstra, wurdt Moandei 20 Desimber 80 jier. Neat gjin bysünders, soe men sizze, en dochs jildt it hjir In bysünderheit as wy trochjowe, dat Dykstra, dy’t fan syn jeugd óf oan al safolle biskrept en biarbeide hat, noch elke del fan ’e moarn ta de joun as in jongkeardel aktyf wurksum is yn harren bidriuw. Oan rêsten tinkt er yn ’e fiersto fierte noch net, ommers, syn lichems- krêft is noch sa geef, syn gong Is noch sa feardich, en boppedat: syn forstan is noch sa helder as 't mar hoecht. Yn syn jongere dagen sliet er in soad fan syn jierren yn ’e doe hjir noch bisteande tabaksfabriken, mar nijerh&n kaem hy oan ’e slach yn it bidriuw fan nikkeljen en moffeljen. Neidat er dit fak aerdich yn ’e kyk krlge, bigoun er yn 1913 foar himsels. It lytse baeske krige er de doe noch jonge Nota as helper by, dy’t yn 1921 syn kompejon wurden is. Dykstra, de aide (jonge) tachtiger mocht nei forrin fan tiid fruchten sjen fan syn stribjen en mei foldien tobek* sjen op syn warber skreppen fan ier en let. Lit üs syn 80 jierrich jubileum mei de folgjende rymrigels bistimpelje: Baes Dykstra Moandei 80 jier, Gjin seldsumheit dat is wol wier, Mar as men him op strjitte sjocht En wit hwat wurk as hy noch docht, Dan seit men: „jo, jongman gelyk, Hwat binne jo noch flink en kwyk!” Syn kompejon in jong’re man Dy wit der grif wol alles fan, Dy hat oan Dykstra fêst in maet Op hege leeftiid mar kordaet In man, dy’t op syn aide dei Noch seit: „ik doch myn part wol mei!” De wizer fan syn klokje stiet Op 80 dus, en ’t klokje giet Noch as in Here, sa’t men heart) Neat dat it ürwurk noch bidjert; Fan üs kant sein: „baes Dykstra gean Sa noch hwat fuort yn jou bistean R. K. Vrijdag 24 December 1954 Dagbla den, welke op deze dag niet meer worden besteld, kunnen ten kantore worden af gehaald van 1819 uur. De nachtpost- treinen zullen in de nacht van 24 op 25 December niet rijden. Zaterdag 25 December 1954 en Zon. dag 26 December 1954: De dienst wordt uitgevoerd als op (andere) Zondagen. Vrijdag 31 December 1954 (Oude jaarsdag): De nachtposttreinen zullen in de nacht van 31 Dec. ’54 op 1 Jan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1