Predikbeurten Qry q ■tot houdt de winter uit handen en voeten Vóór wat, hóórt wat! In allewde/ien Kortsluiting maakt ouder! Aspirin het beproefde preparaat ^QnWprdeJ/^ Het Nut "HITTEKRUIS Snuif en wrijf I De Friese Zeedefensie Nieuws Sneeker Damclub Jaarfeest „Ora et Labora” Abe Lenstra in Ned. Bioscoopnieuws Elftalclub T af eltennistournooi Slotnummer St. Nicolaasfeest Geslaagd T.T.C. „Kraak Roode Kruis Filmvertoningen Roode Kruis-avond Chr. Damclub De Kroonschijf Zondagdiensi Dokter, Apotheek en Zusters 1819 December 1954. Ds G. M. van Rennes 45 jaar predikant Ijlster Brandweer had gezel lige avond Leger des Heils Gevonden voorwerpen Afloop verkopingen te in Ad /erf entie LM PHILIA. Advertentie l.M Tarzans Avonturen. Het journaal. A. J. de Vries, oorbel; zakmes; bruine kinderwant. ZONDAG 19 DECEMBER 1954. SNEEK Advertentie l.M Advertentie l.M. <1 Dambond De Zuidwesthoek. men Advertentie LM. Zeergeachte Excellentie Van het a.s. lift-verbod: Waarom moeten alle auto’s Voor een duim-soldaat op slot? Heeft de man zich zó misdragen Na zijn duimende gebaar? Zit-ie zó dik in z’n „zakgeld” Dat kan ’t toch niet zijn, nietwaar Is de éne dienst (de hunne) Soms de andere niet waard? U, die heus niets uit de duim zuigt: Waarom zijt ge duim-bezwaard Was geen oplossing te vinden (Dienstorder In llft-fatsoen), Moeten z ij voor ons wèl dienen En w ij niet voor hen dat doen Tal van automobilisten Maakten graag een plaatsje vrij: Laat i k iets voor jou doen kerel, J ij doet daag’lijks wat voor m ij BOLSWARD LEMMER JEHOVA GETUIGEN. Iedere Vrijdagavond 7.30 uur Piter Jel- leshüs. NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Dr K. H. Siccama. Nam. 5 uur Ds. H. Sondorp. Jeugddienst. 18 Be- GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 uur Lezen; nam, 2 uur Ds. N. Benschop (Doopsgez. Kerk). GEREF. KERK. Oudega (W.)voorm. 9.30 uur Ds. v. d. Plaat; nam. 1.30 uur Leesdienst. NED. HERV. KERK. Goënga: nam. 1.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Jeugddienst. Gaastmeer (4e Advent): voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds. J. W. Bruinsma. Heeg: voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds. Mr. J. Schoenmaker. Hommerts (4e Advent): voorm. 9.30 uur Ds. H. de Noo. Jutrgp: nam. 1.45 uur Ds. H. de Noo. Voor onze militairen is na 1 Januari het liften verboden. Witte Kruispoeders F verdrijven direct en aldoende hoofd en kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen en houden U daardoor jong en monter! Ze zijn onschadelijk voor de tnaagi Houdt ze steeds bij de hand Ook in tablet- en cachet-vorm. Vraagt Uw Apotheker K of Drogist! reit met een hoofdprijs naar huis zijn blauw motief; bruine linker handschoen; gegaan. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicltia: voorm. 10 uur Ds. R. Boonstra van Franeker. ontstoof door sto ring in de leiding Hoofdpijn ver koudheid en «w motie!ontstaan door storing in het lichaam Hiertegen helpt steeds DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: nam. 5 uur Ds. A. J. v. d. Linden. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. Gezinsdienst. Dinsdag 21 Dec. ’s avonds 7.30 uur Kerstwijdingsdienst met medewerking van Koor. In het journaal is o.m. opgenomen de bevestiging van het Uniestatuut door H. M. de Koningin, Sinterklaas bij onze emigranten in Canada, de voetbalwed strijd SchotlandHongarije. Geslaagd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor Middelbaar examen Paedagoglek A, de heer D. Zuiderveld, hoofd Jan van Nassauschool alhier. De keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft Abe Lenstra (Heerenveen) en Ri- nus Schaap ('t Gooi) uitgenodigd om deel te nemen aan de centrale training van de Nederlandse elftalclub. De keu zecommissie zal zich nader beraden over een verdere uitbreiding van de elftal club, waaromtrent Zondag a.s. een be slissing zal vallen. De bondsploeg, die Woensdag 22 Dec. a.s. in Amsterdam tegen de Oostenrijkse le klassen „Aus tria” speelt, zal Zondag a.s. worden sa mengesteld. IJLST. Voor een geheel gevulde zaal hield de Chr. Knapenvereniging „Ora et Labora” in het Gebouw haar jaarfeest onder leiding van haar leiders, de heren R. Lantinga en Sj. Nooitgedagt. Vol ijver en inspanning voerden de jongen* het programma uit. Twee toneelstukjes werden opgevoerd, getiteld Gerrit Groeigraag en Henkie Voetbal, waarvan in het bijzonder het tweede er heel goed inzat en gespeeld werd. Onder leiding van G. Westerdijk speelde de mondhar- monicaclub, een onderafdeling van de vereniging, tweemaal enige nummers, die goed ingestudeerd bleken en waar van de aanwezigen zeer genoten. Het optreden werd beëindigd met een roffel op de trom door H. Lanting. Verder werd nog de pantomime „De gestolen uitvinding” opgevoerd, terwijl aan het bekende spel „Trek aan de bel” ook door enkele gasten werd deelgenomen. Verschillende afgevaardigden brachten hun beste wensen over. Een verloting werd gehouden ter dekking van de on kosten waarvoor de jongens vele prij zen hadden losgekregen. Aan het einde bracht voorzitter Lantinga dank voor aller inspanning en medewerking, waar door het mogelijk werd deze feestavond zo uitstekend te doen slagen. In het bij zonder dankte hij de veehouders, die de melk gratis beschikbaar stelden. Voor zitter Nooitgedagt eindigde met dankge bed. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met PINKSTER ZENDING. Woensdagsavonds 8 uur volle Evangelie prediking in Aere Perennius. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur voorm. Heiligingsdienst; 7 uur n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur nam. Verlossingssamenkomst. Leider der diensten: Kapitein D. Pie ters. IJSBRECHTUM. De afd. Sneek van het Ned. Roode Kruis hield Maandag ook hier een propaganda-middag en -avond in café de Boer, ’s Middags voor de kinderen eh ’s avonds voor de oude ren. De kinderen hebben genoten van de lachfilmpjes die werden vertoond terwijl ’s avonds de film „Leni Rosner” werd gedraaid, die bij de niet talrijke aanwe zigen zeer in de smaak viel. Ook werd op verzoek nog een lachfilm vertoond. Tussen de bedrijven door sprak de heer L. v. d. Zee, de leider van deze avond, een propagandawoord voor het vele werk dat door het Roode Kruis wordt ver richt, ook in vredestijd, en spoorde hij de aanwezigen aan zich als lid aan te melden. En met succes, want ondank» het vrij geringe bezoek kon hij toch nog 10 nieuwe leden inschrijven. Om circa 11 uur ging ieder voldaan huiswaarts. De eerste hoofdfilm van deze week „Tarzans Avonturen” brengt twee oude bekenden op het witte doek, nl. Johnny Weismiiller en Maureen O’Sullivan, die in ontelbare Tarzan-films wereldbe roemdheid hebben verworven. Dit is, bij wijze van spreken, een echte „ouderwet se” Tarzanfilm vol spannende avonturen en schitterende natuuropnamen in het Afrikaanse oerwoud. lt| punten uiteindelijk nog bij Klijnsma te recht kwamen. Verder wonnen hier Geu ze van Kroese, J. v. d. Veen van Ypma en H. Raadsveld van L. Heegsma. 3e klas: De surprise was hier het falen van Brouwer tegen K. Dijkstra. D. Dijkstra, die we vorige week nog als candidaat voor de eerste plaats hebben aangestipt, profiteerde hier volledig van. In record tijd ging Kroles van het bord (een derg. snelheid is nu niet bepaald bevorderlijk voor het spelpeil) doch ook J. Hiemstra sneuvelde hierna, zodat zijn ongeslagen record voortduurt. Voor een plaats in de middenmoot eindigde de ontmoeting DuikerEppinga In remise en won Hemrika van A. Cnossen. Programma voor 20 December: Hoofdklas: KoopmansKooistra, Do- tingaBosma; de Jongv. d. Goot; HuitemaSmid; Th. SterkMulder. le klas: Van Manenv. d. Woude; SwartHemaamt; NijdamBakker; Joh. BlokG. van Oosten; J. van Oos tenC. Dijkstra. 2e klas: v. d. VeenRaadsveld; Heeg smaGeuze; ProceeHoeksema (h.p.); KroeseKlijnsma; Ypma—Faber. 3e klas: M. Sterk—D. Dijkstra; Hem rika—Duiker; CnossenKroles; Eppinga Hiemstra; M. van OostenBrouwer. i m Voor het departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen sprak in zaal Kingma onze stadgenoot mr. J. H. Cornells over: „Rechtsont wikkeling van de Romeinse tijd af tot heden”. Het was jammer dat er geen groter publiek was, want de spreker be handelde zijn onderwerp zo boeiend en met zoveel geest dat zijn auditorium van begin tot eind met gespannen aandacht heeft geluisterd. We kunnen slechts enkele punten uit zijn betoog over de grootse periode in de rechtswetenschap, welke het Romein se recht vormt, vermelden. Een periode waarvan de schriftelijke bronnen aan vangen in de 5e eeuw voor Chr. in de Wet der Twaalf Tafelen, welke echter al een codificatie was en waarin met al leen het privaat-, maar ook het staats- en strafrecht was opgenomen. Hoe groots die prestatie was moge wel blijken uit het feit dat ons eigen recht eerst in 1838 werd gecodificeerd. De Wet der Twaalf Tafelen verried ook al een hoog - - - beschavingspeil van het antieke Rome; haald, terwijl zo ongeveer 20 a 25 ^kinde- ze kende geen eerstgeboorterecht, en er was geen privaatrechtelijke wetteloos heid van de gehuwde vrouw. Tot onge veer de derde eeuw voor Chr. was de wetsuitlegging in handen der priesters, het was immers volkomen normaal dat zij die de religieuze normen hanteren dat ook de rechtsnormen doen. Daarna werd de rechtswetenschap geleidelijk een wereldlijke, omdat juristen, die de processen bijwoonden, commentaren en interpretaties gaven. Daardoor breidde het recht zich ook steeds meer uit en paste het zich aan bij de ontwikkeling der maatschappij. De Keizertijd was ook een bijzonder vruchtbare tijd voor de rechtsontwikkeling (Celsus, Ulpianus, de Institutiones van Gaius) en toen het West-Romeinse rijk al in handen van barbaren was, was het in het Oost- Romeinse rijk keizer Justinianus, ge grepen door het ideaal het oude Romein se rijk te herstellen, die al het recht deed codificeren en Gaius daarbij als voorbeeld nam. Na de val van Constan- tinopel bleef toch de beschaving daar behouden en ontwikkelde zich de weten schap van het internationale recht op de basis van het Romeinse recht, terwijl in het Westen de verbreiding van dit recht aanzienlijk werd gesteund door het feit dat de Katholieke wereld naast het ka- nonieke recht het Romeinse recht han teerde. Spr. schetste vervolgens hoe dit Romeinse recht, uitgelegd door de glos- satoren en postglossatoren overgeno men werd in de rechtspleging van tal van landen (receptie). Hij roerde de rol aan die Z. Frankrijk en de Bourgon dische vorsten gespeeld hebben om het Romeinse recht ook in het Noorden te verbreiden de Germanen hebben op rechtscheppend gebied nooit veel ge presteerd om daarna, wat ons eigen land betreft, even stil te staan bij het baanbrekend werk op basis van het Romeinse recht van Hugo de Groot en andere rechtsgeleerden. In ons Bur gerlijk wetboek vinden wij nog steeds het Justiniaanse recht. Maar de Romei nen waren geen zeelieden en het is daarom duidelijk dat het handels- en zeerecht zich niet bij hen ontwikkelde doch wel bij de Phoenlciërs en in het Noorden. Ons handelsrecht is in een apart wetboek opgenomen. Uit eerbied voor het Romeinse recht heeft de wet gever het vroeger niet willen incorpo reren in ons B. W. Spr. betreurt het dat dit nu veranderen gaat en gelooft dat men wat te haastig met een eigen nieuw systeem voor de dag komt, waar uit echter een gebrek aan waardering voor traditie, wat eigenlijk is gebrek aan waardering voor de naaste, blijkt. Als spr. waarschuwt dat men in deze niet te hard van stapel moet lopen, re kent hij daarbij ook in ’t bijzonder op de steun van de gehuwde vrouw, die naar het Romeinse recht er beter aan toe was dan nu. Nadat de spreker in de beantwoording van enkele vragen nog wat dieper op enkele aangeroerde punten was inge gaan, richtte de Voorzitter, mr. H. H. J. van Bottenburg, een woord van dank tot hem voor zijn boeiend betoog. Ntjland: voorm. 9.30 uur Ds. Prins; nam. 1.30 uur Ds. Weenink, pred. Varende Gemeente, te Groningen. Off inga wier: voorm. 9.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Oppenhuizen: ’s avonds 19.30 uur Ad- vents-Zangdienst. Uitwellingerga (4e Advent)voorm. 9.30 uur Ds. Stap. Doopsbediening. Oosthem: voorm. 9.30 en nam. 1.45 uur Ds. G. Kaastra. Bediening H. Doop. Oudega (W.): voorm. 9.30 uur en nam. 1.30 uur Ds. van Dullemen. Scharnegoutum: voorm. 9.30 en nam. 1.45 uur Ds. C. P. van Andel. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. Kranen donk; ’s avonds 7.30 uur Ds. A. H. Weenink van Groningen. IJsbrechtum: voorm. 10 uur Ds. Brink. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. Albada; ’s avonds 7.30 uur Ds. Albada. Kerst wijdingsdienst. Er zijn in die nacht waardevolle erva ringen opgedaan. De Provinciale Waterstaat heeft een onderzoek ingesteld naar de aanwezige noodmaterialen en aanwijzingen gegeven voor de aanleg van deze materialen. Er zijn verder richtlijnen gegeven voor het verlichten van de dijk bij dreigend ge vaar of dringende herstelwerkzaamhe den. De keus is gevallen op een lamp met een sterkte van 5000 kaars en van deze lamp zullen er tientallen op of bii de Friese zeewering geplaatst worden. Het Provinciehuis te Leeuwarden is van al deze acties het radiografisch centrum. Vlieland en Terschellinghebben reeds een mobilofoon en de overige Friese Waddeneilanden krijgen er deze maand nog een. Looijenga, Hopperstraat 10; paar wan ten (bruin-oranje m. groen) Postkan toor Sneek; witte oorbel, Brennink- meijer, Grootzand 1; witte want, Jacob Jansen, Napjusstraat 9; armband m. wapens provincie, Sientje van Hout, Sin gel 37; herenportemonnaie met inhoud, Landstra, Amaliastraat 2; paar bruine gevoerde herenglacé’s, Zoethout, Kerk- hoflaan 11; paar grijze wanten, Sijt- sma, Bosgracht 2; armbandje, Harm Snijder, p/a Maria Louisestraat 14; da- meswant (L) zwart' m. grijze streep, Lemke, Bolswarderweg 1; terrakleurige kinderwant (L), Tuinstra, Parkbuurt 25; zwarte vulpen, de Jong, Hendrik Ca- semirstraat 4; spaarduit R.P.S., Johan de Vries, 2e Oosterkade 25; muntbiljet, Deden, Ernst Caslmirstraat 9; wollen want (L) groen-rood-grijs, Nooitgedagt, W. de Zwijgerstraat 21; jongensjas m. bontkraag, Kuiper, Joh. W. Frisostraat 20; blauwe ballpointpen, Oppenhuizen, Jan van Nassaustraat 5; grijs (R) kin- derwantje, van der Baan, Eeltje Hal- bertsmastraat 73; beige corduroy beurs je m. inh„ Bos, Joh. W. Frisostraat 10; donkerblauwe want, Vrolijk, Prins Hen drikkade 34; blauwe alpinomuts, Blauw, Kloosterhof 11; herenglacé (R) bruin m. bont gevoerd, Silvius, Scharnestraat 20; donkerrode want m. 2 witte strepen, Flapper, JQapjusstraat 31; 2 zilverbons, Met ingang van 15 Dec. gaat de bondscomp. een aanvang nemen. Met de clubs Sloten en Warns vormt De Kroon- schijf een groep. Een uit- en thuiswed strijd wordt gespeeld. De damclub Slo ten houdt Nieuwjaarsdag, onder auspi ciën van de bond, groepswedstrijden in drie klassen. Tal van fraaie prijzen zijn hiervoor uitgeloofd. OPPENHUIZEN. Het Rode Kruis or ganiseerde hier een film-avond onder leiding van de heer L. v. d. Zee. Ver toond werd de film „Lent Rosner” en er werden weer 53 nieuwe leden inge schreven. In de hoofdklas viel Maandagavond de nederlaag op welke Kooistra tegen Hui tema moest incasseren. L.g. speelde een goede partij. Kooistra stelde daar in tegenstelling tot zijn twee voorgaande partijen een matig spel tegenover. De puntenverdeling als resultaat van de partij v. d. GootG. Mulder was over het geheel genomen wel volgens het ver loop, hoewel v. d. Goot in de laatste fase van de strijd een gewonnen stelling had doch door een onnauwkeurigheidje met remise genoegen moest nemen. R. de Jong liep tegen Smid in een aardig op gezet valletje en kon meteen opgeven. Door te haastig spelen ontglipte Dotin- ga een punt tegen Koopmans, die ze nu beide in de wacht sleepte. Joh. Blok gaat in de eerste klas op de goede weg voort. Thans met een overwinning op W. Bakker. Opmerkelijke successen boekten J. Hernaamt en J. van Oosten. Resp. H. v. d. Woude en G. Swart dol ven tegen hen het onderspit. Nijdam bleef in de lijn der verwachting door van Koers te winnen. 2e klas: Hier liet Klijnsma zich in de opening al direct door een damzet verrassen. Faber, die dit zetje uitvoerde, kreeg hiermee een gewonnen stand maar koos in het eind spel zulke zwakke voortzettingen dat de GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Ben schop. CHR. GEREF. KERK SNEEK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Brand- sma. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. (Broeder- en Zuster-vertoeving na af loop). Donderdag 23 Dec. ’s avonds 7.30 uur Wijdingsavond met Koor en Lekespel. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lode wijkstraat 4. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. G. Visser van Workum-Makkum. ’s Avonds 8 uur Advent-bijeenkomst in de Kerk. Vrijdag 17 Dec.: ’savonds 8 uur Bijbel lezing en bidstond. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. Voorm. 10 uur bijeenkomst. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw, Z. 40; nam. 2.30 uur Ds. G. J. de Leeuw; nam. 5 uur Ds. J. M. Spier. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. M. Spier; nam. 5 uur Ds. K. P. v. d. Wel van Assen, Z. 40. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. K. P. v. d. Wel. Z. 40. aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. Zij concludeert dat uit de golf- oploop tijdens de Ramp gebleken is dat er een viertal zwakke punten zijn. Bij enige dijkvakken tussen de Af sluitdijk en Harlingen, op de kaden van Harlingen en over ongeveer de helft van de lengte van de dijk van de Ternaar-' derpolder lag het vloedmerk in die nacht op de kruin of op het binnenbeloop van de dijk. Bij de dijk van de Terschellin- gerpolder bereikt de golfoploop op vele plaatsen de kruin. Over een vrij grote lengte vond zelfs golfoverslag plaats. De Deltacommissie zal mettertijd ook rapporteren over de Friese dijken, maar de minister heeft het wenselijk geacht, dat er niet op dat rapport wordt ge wacht. Het Friese rapport, gebaseerd op wat thans reeds bekend is, vestigt de aandacht op het meest noodzakelrjke. Bij de vier zwakke punten in ons zee- weringsstelsel zou, aldus de, commissie, nog genoemd kunnen worden het dijken- stelsel rond de Lauwerszee, maar de commissie acht het wel verantwoord dóór geen ophogingsplannen aan te be velen, omdat de afrluiting van de Lau werszee in het verschiet ligt. Na overleg met het K.N.M.I. en P.T.T. en de hoofden van de Provinciale Water staatsdiensten van de zes kustprovin cies, heeft Rijkswaterstaat een algemene regeling ontworpen voor de waarschu- wing bij stormvloeden voor het winter seizoen 1954-’55. Het telegram „beperkte bewaking in stellen” zal worden verzonden voor het district Harlingen bij stand 2.50 m N.A.P. Er is uitgebreide bewaking bij 3.30 m N.A.P. De Provinciale Waarschuwingsdienst is hiermee in overeenstemming. Reeds bij „beperkte befvaking” wordt het bu reau Provinciale Waterstaat bezet en de Commissaris van de Koningin, het college van Gedeputeerde Staten en de Provinciaal Adviseur Bescherming Be volking gewaarschuwd. Ingenieurs van Provinciale Waterstaat oefenen controle nrs. 6 tot en met 10. Bij samenvoeging toegewezen aan de heren M. C. de Jong te Murmerwoude en H. A. Visser Leeuwarden voor f 19.232, Burgerhuis Oud Kerkhof 27, behou dens toestemming vrij te aanvaarden. Na 46 verhogingen gekocht door de heer Tj. Hoekstra, caféhouder te Sneek voor f5600.(inzet f4115, Winkelhuis Oude Koemarkt 19, huur bij de heer Th. Vonk. Koper de heer J. van der Goot, bakker alhier voor n.t. n.l. voor f 6161, Woonhuis Bourbonstraat 13, in huur bij de heer J. Bouma. Koper de huurder voor f 1828, Woonhuis Looxmastraat 22, in huur bij de heer W de Jonge. Koper de heer T. Schuhmacher, meubelfabrikant te Sneek voor f 3512, Woonhuis 2e Woudstraat 22, in huur bij de heer H. Blom. Koper dezelfde voor f 1514,—. Woonhuis Geeuwkade 51, behoudens toestemming vrij te aanvaarden. Na 23 verhogingen gekocht door de heer G. Visser te Sneek voor f 2010,(inzet f1288,—). Woonhuis Woudvaartkade 46, in huur bij de heer J. Kamstra. Koper de heer J. M. Toonstra te Sneek voor f 2424, Dubbele woning Lemmerweg 30, be houdens toestemming vrij te aanvaar den. Koper de heer J. Blok Fzn., make laar te Sneek voor n.t.n.l. voor f 2420, IJLST. De Winkeliersvereniging al hier hield Woensdagmiddag, als slot nummer van haar St. Nicolaas-actie, een grabbelmand voor de kinderen. Al ver voor het aanvangsuur was het ter rein bij de heer W. Syperda, waar het feest zou plaats vinden, geheel bezet door de kinderschaar, die ongeduldig wachtte op het begin van het grabbelen. Een 600 pakjes werden uit de mand ge- Dit tournooi wordt op Zaterdag Dec. a.s. in het Gebouw voor Chr. langen gehouden. In de zaal zijn 10 ta fels opgesteld, waaraan gespeeld wordt door heren le, 2e, 3e, 4e klas en dames 4e klas. Heren le klas is de hoogste klasse hier in ’t Noorden. Brenninkmeijer, Grootzand 1; paar grij ze kinderwanten, Peter Has, Smids- buurt 12; rode damesbeurs m. briefjes C. en A. en schoenbedrijf en geldsbe drag, H. J. v. d. Meulen, Kleine Djjl- akker 42 te Bolsward (gev. op 4-12-54), wollen dameswant (verschillende kleu ren), v. d. Meulen, KI. Dglakker 42, Bolsward; witte halsketting, de Groot Boersma, Grootzand 15; zwarte poes m. witte bef, van der Werf, Nauwe Burg straat; paar donkerbruine gevoerde he renglacé’s, Roosen, Amaliastraat 14; paar zwarte kinderwanten, de Boer, St. Jozefsgebouw, Hooiblokstraat; huissleu tel, de Rapper, Bothniakade; paar rode dameswanten, portier Vroom Drees- mann, Schaapmarktplein; tafelmes met zwart heft, Posthuma, Nauwe Noorder- horne 13; doublé armbandje met 2 bedel tjes, Zandstra, Jachthavenstraat 2; zak doekje, Tineke Oppenhuizen, Kleinzand 41; armbandje, Gemeentesecretarie Sneek le Afdeling; blauw geblokte sjaal, Fahner, Nauwe Burgstraat 3; grijs kin- derwantje. Blok, Hendrik Caslmirstraat 14; bruine damesbeurs met inhoud, Greep, Kleinzand 14; kinderwant, was serij Sinnema, Regenboogstraat; munt biljet, Roelof Kroeze, Singel 4; munt biljet, Sietze de Boer, Waling Dijkstra- straat 6; crème damesbeursje, van Vught, le Steenklipstraat 81; bonte sjaal, IJdel, Kapelstraat 14; beige jon gensjas, Brandsma, Fred. Hendrikstraat 32; nylonkous, Holkema, Joh. W. Friso straat 127; wit babyhandschoentje, v. d. Meer, Looxmastraat 16; rood dames tasje, van der Wal, Lijnbaansbuurt 23; speldje (koeliwagen), Stilma, Harmen Sytstrastraat 2; paar zwarte dames- glacé’s, IJkema, Geeuwkade 57; heren glacé (L), de Groes, 3e Woudstraat 3; haarstrik (rood-groen-blauw geruit). Bjjlsma, Hoogend 24. Gedeponeerd aan het Politiebureau: paar kinderwanten; grijze want m. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter K. v. d. Heuvell, Bothnia kade 1, Telef. 2612 (b.g.g. 3000). APOTHEEK Vanaf Zaterdagavond 6 uur: A. J. v. d. Sluis, Marktstraat 12. WIJKVERPLEGING Zuster R. Posma, W. de Zwijger straat 88. Oranje-Groene Kruis Wit-Gele Kruis: Zuster Weijma, 3e Selfhelpstr. 8, Tel. Geref. Verpleegh. no. 2512. KR AAM VERPLEGING: Zuster IJ. Kramer, Stationsstr. 14. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle steeds op nr. 3000. HEEG. Zondag 19 December a.s. zal het 45 jaar zijn geleden, dat onze oud- dorpsgenoot ds G. M. van Rennes, eme- ritus-predikant van Heeg, het predik ambt In de Geref. Kerken in Nederland aanvaardde. Ds Gerhardus Martinus van Rennes werd op 22 November 1878 te Amsterdam geboren en in 1903, na eerst ongèveer zes jaar werkzaam te zijn ge weest bij het Christelijk onderwijs, inge schreven als student aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, waar hjj in 1908 zijn candidaatsexamen deed. Nadat cand. Van Rennes door de classis Am sterdam was beroepbaar gesteld in de Geref. Kerken in Nederland, verbond hij zich op 19 December 1909 aan zijn eerste gemeente, de Geref. Kerk van Dussen (N.-Br.) Op 7 November 1915 verwissel de de jubilaris deze kerk met die van *s-Gravendeel. Hier bedankte hij voor veel beroepen door de Kerken in Fries land op hem uitgebracht. Doordat het werk der Zending hem bijzonder trok, nam ds Van Rennes uiteindelijk een be roep naar de Kerk van Heeg aan, waar hij op 28 November 1920 door wijlen ds G. A. Langhout van Gaastmeer werd be vestigd. Deze zijn derde en laatste ge meente diende de jubilaris tot 17 Januari 1949, toen hem op 70-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Ds van Rennes vestigde zich toen metterwoon te Beet- sterzwaag, waar hij nog tot Mei van het vorige jaar als hulpprediker is werk zaam geweest. IJLST. Onze brandweer, die in het bijna afgelopen jaar geen dienst behoef de te doen, maar wel vele malen in de stad zelf en elders oefeningen heeft ge houden, besloot, zo wordt gehoopt, Dinsdagavond in de consistorie der Ned. Herv. Gemeente haar werkzaamheden voor dit jaar met het houden van een gezellige avond waarbij ook de vrouwen van de brandweerlieden tegenwoordig waren. Burgemeester Mr J. Oppedijk opende deze samenkomst. Verder waren aanwezig de heer J. Wind uit Sneek, Kringcommandant van de B.B. en de heer Henk Stuurop die door zijn optreden veel bijdroeg tot de gezelligheid. Com mandant de Vries sloot en bracht allen dank voor hun aanwezigheid. De Kerstpotten staan Zaterdag 18, Maandag 20 en Dinsdag 21 December weer te wachten op milde gevers. Men kan ook storten op giro 363657. Maandagavond was het voor J. de Korte een goede dag. Vooraf won hij na een aanvankelijk gelijk opgaande strijd van de Boer, terwijl zijn naaste concur renten er ditmaal niet zonder kleer scheuren af kwamen. H. Nauta leed nl. zijn eerste nederlaag in een partij, waar H. Krot duidelijk in de minderheid was. Eén zwakke voortzetting van Nauta was evenwel voor Krot voldoende toch nog op de beide punten beslag te leggen. L. Wijnja kon zijn hangpartij, waarin hij enig voordeel had behaald, tegen J. Nauta niet winnen en moest zodoende met remise genoegen nemen. Een zelfde uitslag werd bereikt in de partijen K. Krot—J. Wester en P. OlijL. Boom. De stand aan de kop is nu: J. de Korte 10—16, L. Wijnja 9—13, K. Krot 10—13, H. Nauta 10—12, H. Krot 10—11, J. Nauta 89. In de eerste klasse boekte IJ. v. d. Goot een moeizame zege op J. de Wal, terwijl P. Wensink een keurige overwin ning behaalde op P. Jorritsma en er re latief thans het beste voorstaat. Nóg kon F. Gerlofs zich op de tweede plaats handhaven, ook al kwam hij in zijn hangpartij tegen D. Boot niet verder dan remise. In de tweede klasse ging A. Mosse- laar stuivertje wisselen met IJ. Kroes, die het ditmaal niet tegen hem kon banken. Nog werd voor deze klasse ge speeld J. BatstraKoenen met als uit slag remise. Maandagavond a.s. krijgt de Sneeker Damclub voor de eerste maal sinds haar bestaan bezoek van de damclub Meppel, waartegen een vorig jaar met duidelijk verschil uitspelend werd verloren. Er valt dus iets goeds te maken, maar of het zal gelukken is een tweede vraag. Hopelijk is het eerste tiental volledig, opdat ook het tweede tiental der S.D.C. op zijn sterkst kan uitkomen. De opstelling is als volgt: S.D.C. I: J. de Korte, K. Krot, L. Wijnja, H. Nauta, J. Nauta, H. Krot, H. de Boer, P. Olij, A. J. de Vries, A. Zwaga. S.D.C. II: T. Koopmans, J. Wester, L. Boom, IJ. v. d. Goot, F. Gerlofs, P. Wen sink, C. Spijker, J. de Wal, D. Boot, P. Jorritsma. Reserves: B. Couperus, A. Mosselaar, G. Huitema. uit op de handelingen van de zeeweren- de waterschappen en van dijkbeheerders. Het hele apparaat is in de nacht van De door Provinciale Staten na de Ramp ingestelde Commissie Zeedefensie, voorgezeten door gedeputeerde H. M. Aangegeven van 915 December ’54: blauw-witte Noorse want en zwarte kinderwant, Adema, Willem Lodewgk- straat 6; zwarte hond, Goor, Lindelaan Notaris J. Zijlstra alhier verkocht gis teravond finaal in café Sikkens de vol gende panden: Pakhuizen, winkelpand en woning, in

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2