Friesche Voetbalbond verschafte duizenden ware voetbalvreugde Belangrijke Zondag voor L.S.C. Blijft p8St het ‘f fif opzied ZHERMQGÈNE. vet „ito Met fraaie auto-reproducfïés vóór de liefhebbers 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Bond van Siebe de Wolf 18 Dec. 50 jaar I B sers, waarvan hij - ook al twintig jaai vreemde Zeepost CIGARETTE^ i. Eindexamens en Staats examens 2 42 cent KOU GEVAT... z Linguaphone voor talen Kerknieuws Kersttoespraak II. M. de Koningin n Castella 16000 uit bestelauto gestolen - f Wl; fes Velocitas opnieuw voor lastige derby. Jhr mr A. F. de Savornin Lohmanstichting Buurtver. Vrijheid geeft Vreugde Vossenplaag TWEEDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD’ ZÜ tot oprichting van de F.V.B. besloten. Siebe de Wolf nestor. Advertentie Advertentie I.M. Australië: Groei. verzen- Geen „grote” wedstrijd in 3A. en |ven sfoPI’61'1 s I A G Advertentie LM Grouw. de Advertentie lngez. Mededeling. Per pak de van thuis werd verricht, geschiedt nu in het eigen Bondsbureau te Leeuwarden, waar onze stadgenoot H. H. Röfekamp als ad ministrateur werkzaam is, bijgestaan door drie vrouwelijke krachten. En de Frederik” m.s. „Noordam” Zuid-Amerika: Chili m.s. „Noordam” Argentinië s.s. „17e Octubre” Brazilië O Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi- ge warmte verjaagt verkoudheid. (22 Dec.); (18 Dec.) (18 Dec.); (20 Dec.) (20 Dec.); Als kind leerden wij het onze taal via het gehoor. Een competitie. Een van de eerste besluiten welke het jeugdige vijftal nam, was het instellen van een competitie, voor Friesland van die dagen nog een vrijwel onbekend be grip. Alleen de oudste vereniging de L.A.C. Frisia te Leeuwarden speelde met Achilles en Be Quick in de tweede klas van de N.V.B., de andere kleinere, t.w. de oprichters Lycurgus later na de fusie in 1907 met Sparta het tegen woordige L.S.C. Olympia, Instituut Poutsma te Leeuwarden en H.S.C. te Harlingen, kwamen alleen vriendschap pelijk tegen elkaar in het veld. In 1905 evenwel kregen ook zij gelegenheid hun krachten in competitieverband te meten. Begonnen werd met een eerste klas- en een tweede klas competitie, beide be staande uit vier verenigingen. De eerste elftallen van het viertal kwamen in de eerste, de reserves in de tweede klas. SCHARNEGOUTUM. Gekozen tot ouderling van de Geref. Kerk alhier de heer S. U. Lemstra, H. M. de Koningin zal op Eerste Kerstdag van 13.00 uur tot 13:15 uur een Kersttoespraak voor de radio hou den, die zal worden uitgezonden in een nationaal programma. Het F.V.B.-gebouw rust trouwens op meer zulke hechte steunpilaren Secre taris J. Kostelijk loopt ook al ruim 26 jaar als bestuurslid mee en de heer D Stoffels, voorheen secretaris, nu pen ningmeester, al bijna 16 jaar. Verder zit ten thans in de leiding de heren G. Bouwhuis, 2e voorzitter; H. de Boer, D. Zeilstra, J. Stam, W. Schalkwijk en J. Schievink. De eerste jaren waren niet gemakke lijk. Tal van moeilijkheden moesten wor den overwonnen. Na 1907 scheen het beter te zullen gaan, maar in 1914 brak de eerste wereldoorlog uit en werd het voortbestaan van de jonge voetbaltelg door de mobilisatie van vele zijner leden opnieuw ernstig bedreigd. Pas daarna ging het steeds meer crescendo. Het le dental, dat in 1920 nog maar 361 be droeg, was in 1930 al gestegen tot 1300 en in 1940 tot 5800. Het aantal clubs was inmiddels toegenomen tot 109. In 1950 na het toetreden van de R. K. en Chr. verenigingen waren het er 140 met 11900 en momenteel telt de a.s. jubilaris 130 verenigingen met 12734 leden, verdeeld over negentien afdelin gen voor de Zaterdagmiddagcompetitie en 52 welke Zondags aantreden. Al het werk aan de competitie en andere ver- enigingszaken verbonden, dat vroege; door de functionarissen in hun vrije tijc Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ts er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid oite veel eten net tempo van uw ingewanden tüdelük vertra gen, neem dan tüdelük Carter's Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwüt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter’s Le verpilletjes, f 1.20 per flacon. 57 Blijkens een mededeling van de staats secretaris van O., K. en W. in de Staats courant zal het schriftelijk gedeelte van het eindexamen aan de openbare en bij zondere dag- en avondscholen voor v.h. m.o. en van de staatsexamens HBS a en HBS b en gymnasium in 1955 op de navolgende data worden gehouden: Gymnasium a en b en staatsexamen id.: 11, 12 en 13 Mei; HBS a en b en staatsexamen ld.: 16, 17, 18, 23, 24 en 25 Mei; Middelbare school voor meisjes: 23, 24 en 25 Mei; Handelsdagschool 3 j. cursus: 23, 24, 25 en 26 Mei; Handels dagschool 4 j. cursus: 15, 17, 18, 23, 24 en 25 Mei; Handelsavondschool 3 j. en 5 j. cursus: 12, 16, 17, 18, 23, 24 en 25 Mei. Uit een bestelauto van een sigaretten- importfirma, welke geparkeerd was in molen, terwijl de toneelclub hier nog I de Warmoesstraat te Amsterdam, is een verschillende visbenodigdheden aan toe-1 tas, inhoudende ruim f 16.000 gestolen, voegde. In de pauze werd nog een lote rij gehouden; de loten waren in een mi nimum Van tijd uitverkocht, dank zij de tientallen mooie prijzen. De opbrengst komt wederom ten goede aan de kinde ren voor een reisje in de a.s. zomer. Na afloop volgde nog een gezellig bal onder leiding van de heer Bakker en met uit stekende muziek van het trio Schuil, Bok en Lex van Dijk. Meubelhuis Auke ma verzorgde op keurige wijze de to neelaankleding, terwijl grimeur Hamer sma ook deelde in het algemeen succes. Dit was voor de kleine buurtver. V.G.V. weer een zeer geslaagde avond. De eerste officiële competitiewedstrijd van de F.V.B. was die op 29 Januari 1905 tussen Lycurgus en Olympia. De Snekers wonnen met 32 en wer den ook de eerste kampioenen met Olympia als tweede onder zich. In de tweede klas veroverde Olympia titel en bezette het reserveteam Lycurgus de tweede plaats. Nog een jaar later werd ook reeds deelgenomen aan een landelijk bonden- tournooi, wat blijkbaar zo goed had vol daan, dat ook in de daarop volgende ja ren tegen vertegenwoordigende elftal len van andere provincies werd gespeeld. In 1907 kwam een Bondselftal uit in de seriewedstrgden van de Brabantse zus tervereniging, waarbij met 31 van Twente en met 30 van Utrecht ver loren werd, en in datzelfde jaar speelde het ook tegen een Haags elftal, dat met 43 de sterkste bleek. In 1908 werd begonnen met de jaar lijkse-wedstrijden tegen een team van de Groninger Voetbalbond. De eerste, op 28 Februari 1908 in Groningen, eindig de in 33, maar acht weken later won Friesland de returnmatch met 31. In 1917 kwam de F.V.B. definitief in het bezit van de eerste wisselprijs, de twee de bleef in Groningen. Het spreekt haast wel vanzelf dat de heer Nieuwenhuis tot voorzitter werd gekozen, naast wie in het bestuur zit ting kregen de heren F. H. van Loon en Dirk Zelvelder, beiden te Sneek, resp. secretaris en penningmeester, alsmede de Leeuwarders H. de Vries en H. van der Werf. Het ledental bedroeg totaal 110, ter wijl verder gestart werd met drie con suls en twaalf scheidsrechters. Hebt U wel ro zien voetballen? As U deze vraag met ja beantwoordt, dan weet U met welk een overgave en geestdrift zjj zich in de strijd werpen en hoeveel vreugde het beoefenen van het geliefde spel hun verschaft. Welnu, duizenden van die jongeren en ook ouderen konden zich in die sport uitleven dan zij de Friesche Voetbalbond, die op sprong staat te jubileren. Op Zondag 18 December 1904 werd de bond, waaraan vele Friezen zovele prettige herinneringen bewaren, in Leeuwarden opgericht. Initiatiefnemer was de toen 19-jarige W. H. E. Nieuwenhuis, destijds te Harlingen nu te Heemstede, die een troepje jongens uit Sneek, Leeuwarden en Harlingen zo ver wist te krijgen, dat H C Onze stadgenoot, de heer S. de Wolf, kan er zich op beroemen het langst be stuurslid te zjjn. Hij werd in 1913 be noemd (daarvoor was hjj consul) en volgde in 1924 de heer J. Mes, de tien de voorzitter sinds de oprichting, op. In deze 41 jaren heeft hij steeds met al zjjn krachten op de bres gestaan voor „zjjn” bond, die dan ook zeer veel aan hem te danken heeft. Het erelidmaatschap, hem indertijd toegekend, was volkomen ver diend. Daarnaast vond hij echter ook nog de kracht, de lust en de tijd mee te werkei MMWssssmswssmss» aan de oprichting van de Vereniging - van 2e en 3e klas eens twee en twintig jongens in een heuse competitiewedstrijd test van De Heracliden, waardoor de 32 zege gewijzigd werd in een 22 gelijk spel. Dat betekent dat de Hege- mers bij een nederlaag practisch uitge schakeld zijn. O.N.S. kan derhalve op een geladen tegenstander rekenen. Het plaatselijke treffen tegen de Zwaluwen is voor Blauw Wit niet eenvoudig. Aan de top komt Velocitas weer voor een lastig geval. Een plaatselijke ont moeting blijft moeilijk, zodat de conclu sie gewettigd is, dat de groenwitten aan G.R.C. een heel wat zwaarder kluif krij gen dan Sneek aan het bezoekende Helpman. Tot nu toe is de Groninger pretendent telkens met de hakken over de sloot gekomen, maar het is de vraag of dit zo zal doorgaan. Sneek won in dertijd „uit” al met 73 van Helpman, zodat er alle reden is weer een flinke zege voor de withemden te voorspellen. De taak van Zwaagwesteinde in zjjn thuiswedstrijd tegen Haren lijkt ons niet zo moeilijk, maar bij Oosterparkers— Frisia en F.V.C.Nicator verwachten we weinig krachtsverschil. Misschien geeft het terreinvoordeel hier de door slag. s.s. „17e Octubre” m.s. „Westland” s.s. „Iberia” Nieuw Zeeland: via Engeland (18 Dec.) Inlichtingen betreffende de dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Met de volgende schepen kan zeepost verzonden. De data, waarop de corres pondentie uiterlijk ter post moet zun be zorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Oranje” (4 Jan.); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Kota Agoeng,, (25 Dec.); Ned. Antillen: m.s. „Willemstad” (21 Dec.); Suriname: m.s. „Schie” (29 Dec.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Sterling Castle” (18 Dec.); Canada: s.s. „Prins Willem George (20 Dec.); (22 Dec.)! tweede klas-periode ontliepen deze Een op de voorgrond tredende figuur was ook de heer P. Ronner, die vele ja ren secretaris-penningmeester is ge weest, en eveneens met het erelidmaat schap werd beloond. De Bond heeft trouwens al een uitge breide „erelijst” van mannen die zich op de een of andere wijze voor hem en de voetbalsport in het algemeen verdienstelijk hebben gemaakt. onder deze bevinden zich naast heer de Wolf weer tal van Snekers en oud-Snekers. Ereleden zjjn o.a. nog de heren W. K. Tinholt en H. Abma, le den van verdienste de heren P. van der Baan, Sj. Zandstra, R. Karsten, W. Karsten en L. Ringma. Aan de top van deze lijst prijkt de erevoorzitter L. J. de Vos, oud-secretaris en oud- voorzitter. De Unieraad der Christelijk Histo rische Unie heeft op een vergadering te Utrecht besloten een stichting, genaamd „Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman stichting” in het leven te roepen. Deze stichting heeft ten doel, zich te bezinnen op de vraagstukken van practische en principiële politiek, uitgaand van de Christelijk-Historische beginselen. De Stichting zal bestaan uit 7 perso nen en een secretaris. Voor de eerste maal zijn in de Stichting benoemd de heren Dr. I. N. Th. Diepenhorst (Epe), voorzitter; Dr. P. A. ElderenboschVoor burg), de penningmeester der C. H. Unie, Mr. Dr. J. v. Bruggen (Heem stede) en Dr. C. H. Schouten (Oude- water). Als secretaris zal optreden Mr. W. de Bruijn te Voorburg. Naast ge noemde personen zullen nog in het stich tingsbestuur zitting nemen drie perso nen. onder wie vertegenwoordigers van de vrouwen- en jongerenorganisaties. De Stichting zal de uitgave van een periodiek bevorderen, dat kan voorzien in de behoefte aan wetenschappelijke voorlichting en aldus mede kan bijdra gen in de kadervorming in de C. H. Unie. Dit periodiek zal aanvankelijk vier maal per jaar verschijnen. De Stichting zal daarvoor in aanmerking komende personen uitnodigen als medewerkers te fungeren. Twee belangrijke duels. Voor de 3e klas van de Zaterdagmid dagcompetitie zijn nog ingelast de be langrijke wedstrijden O.N.S.Heeg en L. ZwaluwenBlauw Wit ’34,. Deze heb ben we reeds enkele malen besproken, zodat we er weinig meer van zullen zeg gen. Heeg’s kansen zijn aanzienlijk ver minderd door de toewijzing van het pro- Aan deze mannen en verder ook aan zeer vele ongenoemde medewerkers over geheel Friesland verspreid, dankt de F.V.B. zijn groei en zijn kracht. Doo- hun werk heeft de Bond als organisati? voor het lagere voetbal en als voorpor taal van de grote K.N.V.B. zich een vooraanstaande plaats in de voetbalge- meenschap verworven, waarvoor hem bij het a.s. gouden jubileum de alleszins verdiende hulde zeker niet zal worden onthouden. van 2e en 3e klas voorzitter is. Een i respectabele voet- balloopbaan dus. I waarin hem ook nog tal van ande- I re onderscheidin- I gen werden toege I kend. In de derde klas ditmaal bij uitzonde ring geen wedstrijden van formaat. Al moet de nieuwbakken leider Harlingen bij het onberekenbare Olyphia wel ge ducht op zijn tellen passen. Rood Geel is sterk genoeg om de aanval van Bergum af te slaan en De Kooi maakt er de laatste weken zo weinig van dat ook voor W.Z.S. in Joure geen gevaar dreigt. Aan de Noorderhoek kan men tussen Black Boys en het Meppeler M.S.C. een interessante strijd verwachten. In hun i clubs elkaar al weinig en het 22 resultaat in Meppel wees in dezelfde richting. Misschien dat er nu een kleine overwin ning in zit voor de zwartjes. Jubbega speelt „uit” lang zo sterk niet als „thuis” en daarom blijven de punten in Grouw. Steenwijk tenslotte is in het buurtduel in Wolvega favoriet tegen D.O.G. In afwijking van de gewoonte beginnen we deze keer eens met een ontmoe ting tussen twee lager geplaatste clubs. Het treffen FrieslandL.S.C. immers is van groot belang voor de onderste plaats. Weliswaar hebben onze stadge noten door het winnen van het protest tegen Helpman er een kostbaar punt bij gekregen, maar door een zege op het slecht staande Friesland zouden zij zich een heel eind van de fatale plaats distanciëren. In Sneek bleven Bronwel en zjjn mannen destijds met 41 in de meerderheid en o.l. starten zij ook Zon dag met de beste kansen. spreken van Op dezelfde wijze leert men daarom ook een vreem de taal het best door een langdurig i verblijf in het land waar deze taal ge sproken wordt. Dat is echter niet voor iedereen mogelijk, en daarom heeft het Linguaphone Instituut te Amsterdam de gramofoonplaat benut bij het taalonder- was. Op die wijze immers is het ook mo gelijk een vreemde taal te horen en dus te leren spreken en verstaan. Lingua phone heeft zich daarvoor verzekerd van de medewerking van taalkundiger en sprekers uit tal van landen, die via de gramofoon bij de cursisten in huis komen, en het gesprokene daardoor her halen zo dikwijls dat gewenst wordt. In totaal worden volgens deze methode 27 talen onderwezen. Aan elke cursus wer ken vijf tot tien docenten mee, terwijl naast de gramofoonplaten tevens een gedrukte tekst wordt verstrekt, waar door men het gesprokene gemakkelijk kan leren volgen. Zij die belangstelling hebben voor deze vorm van onderwijs en nader met de Linguaphone-methode kennis willen maken, kunnen daarvoor nog tot en met Zaterdag terecht in de demonstratie- wagen op de Kerkgracht. De toegang is vrij en alle inlichtingen, ook wat het kopen of huren van gramofoons betreft, worden gratis verstrekt. Men schrijft ons: Zaterdag 11 December was het St. Jozefgebouw weer tot de laatste plaats bezet. Dit is traditie als de buurtver. „Vrijheid Geeft Vreugde” uit het Sperk hem haar jaarlijkse toneelavond aan biedt aan leden en gasten. De voorzitter, de heer K. Jissink, dankte in z’n ope ningswoord allereerst Sint Nicolaas ei Zwarte Piet voor de wijze waarop zij de vorige week de kinderen van V.G.V. een prettige middag hadden bezorgd en waartoe ook de mooie kinderfilms van de heer Aukema veel hadden bijgedra gen. Daarna ging het doek open voor het prachtige toneelstuk „Mariandel” van de heer Bergsma te Jellum. Dit stuk met een ernstige ondergrond, werd on der leiding van regisseur J. Muurling op werkelijk voortreffelijke wijze ge speeld. Het publiek beloonde de speel sters en spelers na afloop dan ook met een welverdiend applaus. In z’n slui- tingswoord bracht de voorz. de hartelij ke dank over aan de eigen toneelclub voor het vertoonde spel. Hierna over handigde hg aan de regisseur een werp- molen, terwijl de toneelclub hier nog I verschillende visbenodiedheden aan tne- terwijl de chauffeur even rookwaren af leverde. Vijftien huizen vanwaar de auto stond is een politiebureau gevestigd. De vossen zijn de laatste tijd in de omgeving van Harderwijk en Ermelo zo talrijk geworden, dat bedrijfseendenhou- ders er grote overlast van ondervinden. De sluiprovers zijn reeds verantwoorde lijk voor de dood van veel pluimvee. De landelijke organisatie van eendenhouders heeft een premie van f 25.— uitgeloofd voor iedere vos, die in de buurt van ErmeloHarderwijk wordt geschoten. VRIJDAG 17 DECEMBER 1954 lngez. Mededeling. -■ „Ui./ U' 4 -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5